ONDERSCHEIDEN ULTRA CENTRIFUGE-PROJECT NIETS VOOR HEFBOOM IN EURATOOM BRITSE KLANT WORDT WEER KONING Computer-kunde opschoot Ruimtevaart is kinderspel Minister De Block meent Rommel Ingrijpen Schip gezonken bij Wesel Kunstmaan van ELDO niet in baan om aarde Geen „numerus fixus" meer in Leiden Ommetjelangs Afrika's kust EEN JAAR LEEMTE MAANDAG 2 DECEMBER 1968 PAUW, PAUW Dit wapen, een bedrieglijk echt lijkende revolver kunt u door de postbode thuis la ten brengen. Béng, béng roepen cowboytje spelende kinderen in Amerika. Pauw, pauw schreeuwen Nederlandse knaapjes. De net echte Brownings, Walthers, Lugers en Colts in hun knuistjes geklemd, dartelen zij schietend rond. Hun vriendjes, de fyn meespelende slachtoffers, weten dank zjj de televisie deksels goed hoe zjj dood moeten vallen. Goddank staan ze, als het spel uit is, weer op. Men kan van mening verschillen over de vraag of een houten blokkentrein in opvoedkundig opzicht verantwoorder is dan bijvoorbeeld een bouwdoos met plastic onderdelen. Maar men behoeft bepaald geen pacifist te zijn om een hartgrondige afkeer te hebben van het speelgoed-wapentuig dat dezer dagen in talloze gezinnen tot de gewaardeerde Sintnicolaasgeschenken behoort. Ondanks het feit dat de openbare me ning zich in toenemende mate verzet tegen iedere vorm van bruut geweld, wordt het rustig geslikt dat de etalages uitpuilen van namaak revolvers, pisto len, mitrailleurs en geweren. Ook aan de toekomst is gedacht, want desge wenst kan men een kinderhart verblij den met een gierend of koud vuur bra kend ruimtevaartwapen. „Privé zou ik die rommel nooit aan m'n kinderen geven. Als politieman moet ik nu eenmaal andere normen hanteren", zegt een rechercheur, mede werker op de afdeling Bijzondere Wet ten en belast met het toezicht op een juiste naleving van het Vuurwapenre glement. Artikel 1 hiervan zegt: „Onder vuur wapenen worden mede verstaan alarm pistolen en andere, soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voor werpen, met uitzondering van die wel ke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel gevulden loop hebben en welke zoodanig zijn ingericht dat zij enkel los se patronen van een kaliber niet grooter dan 6 mm kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gas- uitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp". „Wist u dat veel overvallen worden uitgevoerd met deze imitatie Walther?" AMSTERDAM Drie witte DAF 55 combi's zijn zaterdagmiddag van de Dam in Amsterdam vertrokken naar Afrika. De bemanning, zes jonge Ne derlanders, zal proberen in twaalf maanden dit hele werelddeel rond te rijden, een afstand van bijna zeventig duizend kilometer. Het „ritje" zal 350.000 gulden kosten. De Nederlandse filmer Bert Huizinga zal zes films vervaardigen in opdracht van de Nederlandse Organisatie voor internationale bijstand (Novib). De reohercheur toont eerst het echte vuurwapen, een stukje degelijk vak manschap uit de Duitse fabriek Walther in Thür, kaliber 7.65. Onder het merk Sekinden brengt een vast en zeker met vredige kinderziel tjes begane speelgoedmaker voor enke le guldentjes een zeer geslaagde naboot sing (van plastic) op de markt, ge slaagd genoeg om de veelal ondeskundi ge burgers de stuipen op het lijf te ja gen. „In dit geval was het duidelyk dat we moesten ingrijpen. Het was een koud kunstje om de rechter aan de hand van afbeeldingen uit een soort wapencatalogus zoals The Shooter's Bible te overtuigen dat de gelijke nis te evident en dus te gevaarlijk was. Natuurlijk distantiëren we ons van nergens op ljjkend, ordinair speel goed. Willen we geen heksenjacht ont ketenen, dan zullen we een grote hoe veelheid van dit onverantwoorde speel goed moeten accepteren". Door het ministerie van Justitie wordt op fabrikanten en importeurs sterke drang uitgeoefend om het speelgoed- wapentuig zoveel mogelijk in duidelijk afwijkende kleuren als rose en groen in de handel te brengen. Een postorderbedrijf uit NoordTSchar- woude adverteert regelmatig met „het mooiste verzamelaarsmodel sinds ja ren: een 6-shots, zwaar stalen Smith en Wesson 38". Dit stukje speelgoed voor onvolwassen volwassenen ad f 24,95 lijkt als twee druppels water op de Ter rier .38, waarvoor men in Amerika (het land waarin iedere vrije burger het onlangs betwiste recht heeft een vuurwapen te dragen) omstreeks 80 dollar neerlegt. „Met wat fantasie zou je de gaten van de cilinder zo kunnen uitboren dat er echte patronen in pas sen. Bij het afschieten loop je dan wel het risico dat de hele zaak uit elkaar springt; mijmert d'e rechercheur." In dit opzicht minder riskant is de fraaie Italiaanse replica van een Re mington revolver, waarschijnlijk in verband met de komende feestdagen goed zichtbaar geëtaleerd in een grote speelgoedwinkel. In luxe kist (f 60) ligt het schietkla- re wapen (f 285), naast een soort olie spuit en een kogeltank (f 22,50). „Ja, je kunt er echt mee schieten", geeft de verkoper toe. „Een wapenvergunning heb je niet nodig. Het enige probleem is om aan kruitnageltjes te komen... Sint-Nicolaas staat voor de deur. Gewapend. Natuurlijk, mamma of oma bedoelt het niet zo kwaad. Als zo'n kind daar nou toch lol in. heeft De afdeling Bijzondere Wetten van de gemeentepolitie heeft het deze dagen extra druk om na te gaan of Jantje of Pietje daar wel lol in mag hebben. Jgr is geen sprake van, dat het ul- tracentrifugeproject aan de Eu ropese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratom) zal worden aan geboden. De minister van 'Econo mische Zaken, mr. L. de Block, wil daarover geen twijfel laten bestaan. „Het is een zuiver industrieel pro ject", zegt hij, wanneer ik hem vraag of het ultracentrifugeproject dat ons land samen met West-Duits- land en Engeland wil gaön uitvoe ren, gebruikt zou kunnen worden om de moeilijkheden met Euratom uit de wereld te helpen. Minister De Block schudt het hoofd. Hij heeft juist een volle, ver moeiende dag van vruchteloos vech ten voor een voortbestaan van Eura tom overeenkomstig de wensen van de meerderheid achter de rug. „Nee", zegt hij, „ik zie niet in hoe wij daarmee thans iets in Euratom zouden kunnen forceren". Inderdaad zal het zeker nog vele jaren duren eer de Eutopese fabriek voor verrijking van uranium die Nederland, West-Duitsland en Enge land samen hopen te bouwen, ge wicht in de schaal kan gaan leggen. Minister De Block wijst er met nadruk op dat de overwogen ultra- centrifugeerfabriek pas over vele ja ren ten dele in de groeiende Euro pese behoefte aan verrijkt uranium kan voorzien. TAe uitvoering van de Nederlands- Westduits- Engelse plannen, die zelfs nog geen vaste vorm hebben gekregen, ligt zo ver in het verschiet dat er in de ministreriële beraad slagingen over de toekomst van Eu ratom helemaal niet over is gespro ken. „Zelfs niet aan de lunchtafel", zegt minister De Block. „Industrieel heeft het project gro te mogelijkheden", zegt hij, „maar ik zie niet in hoe wij het thans als politieke hefboom zouden kunnen gebruiken". Hij ziet het dus beslist niet als middel tot verzwakking van het Franse verzet in Euratom tegen de wil van de meerderheid die machteloos staat tegenover de ver lammende unanimiteitsregel. Ool^ Frankrjjk heeft een ultra.- centrifugeproject en laat dat af en toe in het Qpenbaar duidelijk blij ken. Is het niet opvallend dat Ne derland, West-Duitsland en Enge land niettemin Frankrijk buitenge sloten hebben? Het is toch juist dat Frankrijk niet is uitgenodigd voor besprekingen t>ver een Europese fa briek voor verryking van uranium volgens de ultracentrifuge methode? „Dat is juist", antwoordt minister De Block. „Frankrijk is niet uitge nodigd". Hij voegt er aan toe dat de voorgenomen Europese fabriek Frankrijk even goed als andere landen als afnemer zal willen heb ben. Hij haalt nog eens de passage uit het Nederlands- Westduits- En gelse communiqué van maandag aan die hierop slaat. IVee, de kans dat Frankrijk moei lijkheden kan veroorzaken bij het produceren van verrijkt urani um in Europa voor de energie voorziening van de naaste toekomst een levensbelang lijkt bij voor baat uitgesloten. Deze conclusie kan men uit de woorden van minister De Block wel trekken. De kans op gezamenlijke produk- tie van verrijkt uranium door de landen van Euratom is volgens som mige waarnemers in Brussel na het plotseling in Den Haag openbaar ge maakte Nederlands- Westduits-, En gels initiatief erg klein geworden. Minister De Block, vermoeid na een lange dag van nogal vruchteloos vergaderen en ook een beetje in be grijpelijke tijdnood omdat hij weer snel uit Brussel weg moet, wil hier liever niet dieper op ingaan. Is er al gedacht over de struc tuur van een internationaal indus trieel consortium voor uitvoering van de plannen waarover wij maan dag in Den Haag iets hebben ver nomen na het overleg met West- Duitsland en Engeland over het ul tracentrifugeproject? „Nee", zegt de minister, „niet in bijzonderheden. Het was pas het eerste algemeen oriënterende over leg. In algemene termen hebben wij natuurlijk wel van gedachten ge wisseld over de industriële opzet". Zal er een bovennationaal orgaan voor Europese produktie van verrijkt uranium komen zodra de plannen van Nederland, West-Duitsland en Engeland vaste vorm hebben gekre gen? „Nee", aldus mr. De Block, „een dergelijk orgaan wordt niet overwo gen". Uit hetgeen hij zegt óver de wijze waarop internationaal toezicht kan worden gehouden op de wijze waarop verrijkt uranium van Euro pees fabrikaat zal worden gebruikt blijkt dat hij zo'n politiek orgaan overbodig acht. „Tn ieder geval", zegt hij, „zal er goed toezicht komen". Dat kan worden uitgeoefend door Euratom indien Euratom het op het punt van uitoefening van deze vorm van toe zicht eens kan worden met het Ir- ternationale Orgaan voor Kernener gie van de VN in Wenen. Krachtens het nonprofileratieverdrag, dat -ver dere spreiding van het bezit van kernwapens moet verhinderen, moet dat orgaan er op toezien dat er geen verrijkt uranium wordt misbruikt NIJMEGEN Met vijfhonderd ton ijzer geladen is zaterdagmiddag het Vlaardingse motorschip Maria na een aanvaring gezonken bij Wesel in de Rijn. De opvarenden werden gered. De aanvaring had plaats met het Nederlandse tankschip Amsterdam. Bij dit ongeluk raakte ook betrokken de Hamburgse kustvaarder Koningsberg. Beide schepen liepen schade op, maar konden hun reis voortzetten. voor aanmaak van splijtstoffen voor kernwapens door landen die geen kernwapens bezitten. „Dit is nog een moeilijke kwestie" zegt minister De Block, „maar wij hopen dat Euratom en het Weense orgaan tot overeenstemming zullen komen". ADELAIDE De Europese organi satie voor raketbouw (ELDO) is er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd een kunstmaan van ongeveer 250 kilo in een .baan om de aarde te brengen. De drietrapsraket van Europees fa brikaat, een Europa-1, die dat lan- ceerwerk moest doen, kwam zaterdag wel goed van de grond op de lanceer basis Woomera in de Australische 'woestijn, maai; de Westduitse derde trap, Astris, werkte niet goed. ZEVEN SECONDEN Die derde trap had de kunstmaan in een baan om de aarde moeten stoten. Voordat dit zou gebeuren begon de kunstmaan, de inbreng van Italië, al te seinen, maar zeven seconden nadat de Westduitse derde trap in werking was gekomen', vielen die signalen uit. Op de basis Woomera moest men al spoedig aannemen dat de derde trap- van de Europa-1 en de kunstmaan ver loren waren gegaan. Indien de Astris goed had gewerkt, zou hij de kunstmaan in een polaire baan hebben gebracht. Dat is een baan die over de Noordpool en de Zuidpool voert. CORALIE De teleurstelling was wel groot, maar een doekje voor het bloeden was het goed werken van de Coralie, die eerder twee keer een pfcoeflancering gedeelte lijk had doen mislukken. Evenals alle voorgaande keren voldeed de Britse eerste trap, een Blue Streak, goed aan de verwachtingen. Voor het einde van de komende lente gaat men op Woome ra weer proberen een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. LONDEN De klant is in Enge land niet erg koning, maar van van daag af kan daar verandering in ko men, als de klant dat ten minste, wil. Gisteren is er namelijk een nieuwe wet van kracht geworden, die de kopers veel meer rechten geeft tegenover overdreven en on ware reclame dan tot nu toe. Nog nooit zijn de belangen van de consumpnt in Engeland zo krachtig beschermd als door de bepalingen van deze wet. Ook op het gebied van dienstverleningen. Wanneer van nu af een mes niet roetsvrij blijkt 'dat als zodanig is verkocht, of wanneer men van zijn Ivtel naar het strand meer dan de beloofde drie minuten moet lopen, wanneer men in de waan wordt ge bracht, heerlijke Engelse tomaten te kopen die in werkelijkheid van de Kanarische eilanden komen, in al dat soort gevallen kan men de winkelier, de hotelhouder of wie er ook maar in gebreke is, laten ver volgen. wat meer Engelsen zullen gaan kla gen dan tot nu toe wanneer zij zich door een winkelier benadeeld voe len. Veel Engelsen vinden nog al tijd dat men zoiets niet kan doen, Dat hoort niet, zeggen zij. Inspectie In de eerste plaats zijn er de elf honderd inspecteurs van de keu ringsdienst voor waren, die hier in specteurs voor gewichten en maten hetpn. Die moet men in de arm ne men om een onderzoek in te stellen. Zij maken in geval van een overtre ding proces-verbaal op en zorgen voor de vervolging. De wet bestrijkt een heel groot gebied: ook advertenties in kranten, tijdschriften en op de televisie val len er onder. Voorts de brochures, prijscouranten, prijskaartjes in eta lages, bij reisbureaus en zo meer. Geknoei Er werd in Engeland tot nu toe erg veel geknoeid met zogenaamde prijsverlagingen en kortingen. Ook daar kan men de winkeliers nu voor aanpakken. Om een voorbeeld te geven: wan neer hij een artikel afprijst van 12 pond tot 8 pond, dan moet hij dit gedurende het voorafgaande half jaar tenminste op 28 achtereenvol gende dagen voor 12 pond te koop hebben gehad. Woningen vallen alleen onder de nieuwe wet als men ze huurt. Maar wie zijn japon of kostuum niet bin nen de 24 uur gestoomd kan krijgen terwijl dit wel do.or de stomerij in de advertenties wordt beweerd, kan tot vervolging laten overgaan. Het is alleen te hopen dat er heel DSM HAAG SÉndu angwt— kitfewi ruim hond«*d leerlingen van de Haagse scholengemeenschap De Po pulier les in computerkunde, com pleet met proefwerken en rapportcij fer». Het is een uniek experiment van de wiskundeleraar G. 'A. Vonk getrouwd, vader van een baby. Terwijl een door het ministerie van On derwijs ingestelde commissie van deskundigen nog onderzoekt of com puterkennis eigenlijk wel op middel bare scholen moet worden onderwe zen, is De Populier er al vast mee be» gonen. En de resultaten zijn veelbelo- nen. En de resultaten zijn veelbelo vend. t Voorlopig is een lesrooster van een jaar opgesteld en hoewel die (meest vijftien jaar oude) leerlingen van de heer Vonk dan nog niet in staat zijn een computer volwaardig të pro grammeren, begrijpen zij meer van zo'n elektronisch superbrein dan d« meeste Nederlanders. Een uur computerkennis per week blijkt nu al te weinig te zijn, consta teert de heer Vonk. Het is een veel omvattend onderwerp en het uitleg gen en verklaren van wat zo'n ma chine eigenlijk doet en kan kost veel tijd. Maar er is in ieder geval een begin en de reacties, vooral in vak kringen, zijn zeer positief. De leerlin gen zelf beschouwen het nu al als de gewoonste zaak van de wereld. De directe aanleiding tot het experi ment-Vonk was het ontbreken van exacte keuzevakken. De leerlingen konden wel een taal kiezen, maar iets anders was er niet. Vorig school jaar heeft de heer Vonk zijn leerlin gen gevraagd of zij wat voor compu terles voelden en het enthousiasme was groot. Leraar Vonk ging vervolgens op stap om een kleine demonstratiecomputer te vinden. Hij slaagde na veel zoeken in Delft. Het apparaat wordt overi gens nu al niet meer gebruikt. „We zijn er al uitgegroeid. Bij de proble men die ik nu behandel, heb ik hem niet meer nodig!" De gemeente 's-Gravenhage heeft al positief op het Haagse experiment ge reageerd. Binnenkort komt iemand van h$t Pedagogisch Centrum, een soort researchinstituut voor het on derwijs waar o.a. lerarén worden voorgelicht, eens kijken wat de heer Vonk nu precies in zo'n computerles doet. Het ministerie van Onderwijs heeft ech- ter nog niets van zich laten horen. Dat steekt de enthousiaste leraar wel een beetje. LEIDEN De medische faculteit in Leiden heeft alle eerstejaarsstudenten een stencil gestuurd, waarin staat dat er in september een herkansingsexamen is los van de vraag of er nog plaatsen in het studiejaar over zijn. De faculteit wilde tot voor kort slechts de mogelijk heid tot herkansing geven als een on voldoende groot aantal studenten in een keer het propadeutisch examen haalde. Drie studenten in de medicijnen, de Nederlandse Studenten Raad en de Al gemene Studenten Vereniging Leiden spanden toen een kort geding aan dat de faculteiet vorig week donderdag ver loor. De brief aan de studenten moest voor 3 december verstuurd zijn, oor deelde 'de president van de Haagse rechtbank. De faculteit heeft de brief nu al verstuurd omdat zij de studenten niet langer in het onzekere wil laten. Een eventueel hoger beroep tegen het vonnis wordt door de faculteit nog over wogen. Ruimtevaart is kinderspel. Althans voor Sinterklaas, die dit jaar een rage voor raketten en maanvoertuigen lijkt te lanceren. De warenhuizen hebben de pijlsnelle vlucht van deze blikkerige reutelende, licht en vuur brakende monsters nauwelijks kunnen bijbenen. Met nog een paar dagen topverkoop voor de boeg, bleek dit nieuwtje tussen het vele speelgoed een opvallende uit schieter. De prijzen van deze ruimtegevaarten zijn ook niet laag-bij-de-gronds: een eenvoudig maanlandschap je met lan- ceerinrichting voor een bestuurbare ballon loopt tegen de veertig gulden. Eèh. helblauw model van een maan- voertuig met bemande schietstoel, dat met ouderwetse handkracht moet wor den voortgestuwd, is nog altijd zo'n dertien gulden. Deze captain Scarlet-car is een absolute topper, weten de ken ners van Spelend Nederland. Mechanisch Maar de techniek van speelgoedland ziet de ruimtevaart niet als hoogste ideaal. Het meeste speelgoed van de huilende, plassende en lachende pop> tot de op accu's rijdende kleuter auto mobiel is voorzien van een ingewik keld mechaniek. Met de vlucht van de techniek zijn ook de prijzen omhoog geschoten. De automobiel, waarin een levensgrote kleuter zich door een druk op het „gas pedaal" kan voortbewegen, kost vier honderd gulden: de waarde van een echte tweedehands auto. Voor de dames onder de kleuters is er een naaimachine, elektrisch of met handbediening, die echt stikken kan. Voor nog geen f 80 staat dit handige apparaat in de kinderkamer. Voor beiderlei kunne is er een elek tronisch kinderorgel, dat voor f 165 mu zikaal genot biedt. Kinderspel Toch zijn deze uitschieters vaak het paradepaardje van de fabrikant slechts kinderspel vergeleken met de elektrische treinen en auto-racebanen, die de laatste jaren veruit favoriet zijn. Spelenderwijs worden daar honderden guldens in gestoken. Dit jaar vieren de gezelschapsspellen en hobbyartikelen een onverwachte come-back. In een modern jasje gesto ken keren Mens erger je niet, scrabble, en aanverwanten terug. Ook het knut selwerk en andere pruts-spullen vinden gretig onthaal in de kinderknuist. De speelgoedhandel verbaast zich er niet over: de kinderen willen zichzelf bezig houden. Door de eeuwen heen val len het poppenhuis en de blokkendoos niet te verslaan. Alleen woont de pop van nu in een droombungalow, com pleet met dakterras en pergola. En heeft de garage van zoonlief een ingebouw de lift en een echt werkende benzine pomp. Het zijn maar kleinigheden. De Sinterklaas minnende volwasse nen, gebukt onder belastingdruk en ne venverschijnselen, trachten dit jaar zo veel mogelijk het nuttige met het aan gename te verenigen, aldus voorspellen de kenners. Vooral in trek zijn bijvoor beeld luxueuze doch uiterst bruikbare nachtgewaden en ander zinvol textiel, dat kennelijk wordt gekocht in de we tenschap dat de belasting op de toege voegde waarde deze artikelen na de jaarwisseling duurder zal maken. Toch houden de naar verrassingen speurende klanten het oog gericht op een grapje. Vaak loopt dat uit op een nogal gul grapje. Goede zaken worden gedaan met een rooster uit Noorwegen waar de visser de aan de waterkant verschalkte vangst 'direct op kan bak ken.

De Vallei | 1968 | | pagina 8