Kunstijsbaan Jhialf' in Heerenveen kampt Tommv Docherty nam na met tekort van enkele tonnen 28 dagen Zl|n ontslag Straks ook nog concurrentie van Groningen en Assen CLAY IN DE SCHULDEN Weense kranten vol lof over Rapid Dave Hemery deed het goed op t.v. CO GILING WINNAAR OP DE 5000 METER Bij ruw spel wil manager Don Revie Leeds terugtrekken BREDA KANDIDAAT VOOR ZWEMSTRIJD Prins reikt Okker tennistrofee uit VS VERLOREN VAN AUSTRALIË Italiaanse voetballers kregen straffen Benodigde veranderingen in de produktieomstandigheden Première van het Nationaal Ballet In Groningen Gehalveerd Nog één Te laat „Ik wil terug in de ring" Wapenfeiten Aanbiedingen Blokkeer krijgt financiële steun Ronde van Mexico Echtpaar Luns op uitbundig feest bij Parijs Tennisinterland LANDBOUWVOORLICHTING Ruilverkaveling In het veld Nieuwe boerderijen VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 GRONINGEN De kunstijsbaan in Heerenveen zou eigenlijk in de stad Gro ningen moeten liggen. Dit geluid valt te horen in noordelijke schaatskringen en er zit veel waars in. De Thialfbaan in Heerenveen, die eind vorig jaar geopend werd, vertoonde een tekort van één gulden per bezoeker. Tussen half oktober en half maart kwamen tweehonderdduizend mensen naar deze riante kunstijsbaan. Desondanks bedroeg het tekort tweehonderdduizend gulden. Dat is veel voor 'n gemeente als Heerenveen met zestigduizend inwoners. Zo'n tekort zou „gemakkelijker" kunnen worden opgevangen door de stad Gro ningen, die over enige tijd tweehonderdduizend inwoners telt. Waarom heeft Groningen dan een jaar of tien geleden, toen de plannen geboren werden, zich niet aangeboden als vestigingsplaats Was het angst voor de exploi tatietekorten, was het gebrek aan vertrouwen in de toekomst van kunstijsbanen, was het gebrek aan visie van het toenmalige stadsbestuur Hoe dan ook, er kwam toen géén kunstijsbaan in Groningen. De Friese initiatiefnemers zijn er weliswaar ook niet mee aan de Groningse deur ge weest, maar de Groningers waren wel degelijk op de hoogte van de plan nen. Ook Drachten kwam vanwege zijn centrale ligging in het noorden in aan merking. Jarenlang heeft deze gemeen te het voor en tegen overwogen, maar zij moest tenslotte bij gebrek aan fi nanciën het plan opgeven. Toen nam de gemeente Heerenveen het kloeke en misschien toch nog wat overijlde besluit am de baan dan maar in deze gemeente aan te leggen en hem dan ook zó groot te maken dat hij voor het hele noorden een functie zou krijgen. Er verrees een prachtig schaats- complex in deze zelfs voor het noorden excentrisch gelegen stad. Aanvankelijk was men uitgegaan van de mogelijkheid van een sluitende exploitatie, maar al voor de openstel ling werd duidelijk, dat met fikse te korten rekening moest worden gehou den. De directeur van de Thialfbaan, de heer M. Roeper, vraagt zich in zijn kantoor, dat uitzicht biedt over de 400- meter-baan, hardop af of men het in eerste aanleg wel zo goed gedaan heeft. „Men heeft helemaal geen rekening gehouden met de afschrijving. Dat doet een overheid immers meestal niet. Kijk maar naar de wegen. In het bedrijfs leven gebeurt dat echter wel degelijk en ook een kunstijsbaan moet in tien jaar worden afgeschreven. Rente en aflossing vormen samen bijna het helê tekort: 180.000 van de tweehonderddui zend gulden. De eerste jaren moet men gewoon uitgaan van dergelijke tekorten. In een poging om dit tekort te halveren heeft men nu de entreeprijzen fors verhoogd. Als nu aan het eind van dit seizoen blijkt, dat de entree-opbrengst daar door niet gestegen is, hebben we vol gens mij de slag verloren. Dan hebben we het niet goed gedaan, want dat zou immers betekenen, dat de hogere prij zen de mensen afschrikken. Persoon lijk heb ik liever 250.000 bezoekers die twee gulden betalen dan 170.000, die drie gulden betalen. Er zou veel meer propaganda voor de baan moeten wor den gemaakt. Drie gulden is de en treeprijs op het ogenblik gemiddeld en dat is heel wat meer dan schaatslief hebbers in Amsterdam, Deventer of Den Bosch moeten betalen." De helft van de bezoekers van de Heerenveense baan komt uit de provin cies Groningen en Drente. Die moeten er ook nog eens zo'n 150 km rijden voor over hebben om deze entree te mogen betalen. Geen wonder dan ook dat nu in de stad Groningen wel definitief plannen z^n ontwikkeld om te komen tot een eigen ijsbaan. De eerste fase bestaat uit de realise ring van een binnenbaan van 30 x 60 meter, waarmee binnenkort zal worden begonnen. De tweede fase bestaat uit de aanleg van een 400 meter lange buiten baan. Kosten totaal drie miljoen gul den en volgens de voorzitter van de Stichting tot Bevordering van de IJs sport in Noord-Nederland, de heer F. A. J. Dijkstra, is het mogelijk een slui tende en misschien wel winstgevende exploitatie op te zetten. „Dat komt", legt hij- uit, „doordat wij onze grond gratis krijgen van de IJs vereniging Groningen. Het is een ter rein in het Stadspark en ik schat de grond daar toch wel op 160.000 gulden per ha." De financiering in Groningen is al rond. Het burgerlijk pensioenfonds is erin gesprongen en de gemeente Gro ningen garandeert rente en aflossing. Er zal straks niemand meer uit Gro ningen en Drente zijn die nog helemaal naar Heerenveen zal rijden als de baan in Groningen klaar is. Dat zou beteke nen, dat de Friese baan het aantal be zoekers gehalveerd zal zien, hetgeen rampzalige gevolgen voor de exploita tie zal hebben. „Er komt dus toch een baan in Gro ningen", zullen de economen zeggen. Diezelfde economen zullen echter ver baasd met hun ogen knipperen als ze horen, dat ook in Assen vergevorder de plannen voor een kunstijsbaan be staan en dat in Emmen eveneens stem men opgaan die pleiten voor een ijspa leis in Drentes industriecentrum. De heer H. Wijnbergen in Assen, voorzitter van het gewest Drente van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond en tevens lid van het bestuur van de baan in Heerenveen, zegt: „Inderdaad, ook Assen wil een kunstijsbaan. Wij willen hier eerst een 400-meter-baan en pas daarna een ijs hal van 30 x 60 m. De gemeente heeft reeds medewerking toegezegd en over een dag of wat verwacht Ik hetzelfde van de provincie". „Van de plannen in Groningen weet ik niets af. Ik weet wél, dat enkele Groningers al voor Heerenveen met plannen rondliepen. Dat was in 1958 of 1959. Toen had Drente alle hoop op Groningen gevestigd. Dat lag immers gunstiger. Toen die plannen op niets uitliepen zijn wij met Heerenveen mee gegaan". Ook de heer Wijnbergen verwacht een sluitende exploitatie van de Asser baan. Daarbij heeft men op tweehon derdduizend bezoekers per jaar gere kend, waaronder dan geen Groningers hoeven te zitten. „Er bestaat in Drente veel belang stelling voor het schaatsen. Een goed kope exploitatie is echter alleen moge lijk, wanneer wij al het benodigde ka pitaal renteloos kunnen lenen. Het wachten is nu op de provincie. Doet die ook mee dan kunnen we beginnen". Als we Emmen, waar de plannen nog heel vaag zijn, buiten beschouwing lateis zit het noorden over enige tijd met drie kunstijsbanen. Twee rekenen op een sluitende exploitatie en dat deed de gemeente Heerenveen ook in dertijd. De Thialfbaan heeft inmiddels een beroep op alle gemeenten in het noor den gedaan om het Heerenveense kunstijs te subsidiëren. Maar het is waarschijnlijk al te laat. De gemeente raad van Nieuwe Pekela bijvoorbeeld besloot dezer dagen de baan in Heeren veen geen subsidie te geven. En in het dichter bij Heerenveen gelegen Hasker- land ging de gemeenteraad ook niet zonder meer akkoord met de subsidie aanvraag van de Thialfbaan. LONDEN Tommy Docherty heeft gisteren zijn ontslag genomen ale ma nager van de Engelse eerste-divisieclub Queens Park Rangers. Docherty, die bekend staat als een van de meest op vliegende figuren in de Britse voetbal wereld, was pas 28 dagen in dienst van deze vereniging. Hij maakte zijn opzienbarende beslis sing bekend na lange telefoongesprek ken met de Queens' voorzitter Jim Gregoy rond het middernachtelijk uur. Als commentaar op zijn vertrek gaf hij: „Ik heb mijn ontslag genomen we gens een principiële kwestie". Onder deze .principiële kwestie" wordt algemeen verstaan de weigering van het bestuur om ruim 300.000 gul den aan Dochterty beschikbaar te stel len voor de aankoop van Rotherham- verdediger Brian Tiler. Docherty stel de toen het ultimatum dat indien het geld niet beschikbaar zou komen, hij zijn baan als manager van Queens Park Rangers niet langer zou kunnen voortzetten. De 39-jarige Schotse oud-internatio nal Docherty kwam nauwelijks een maand geleden bij de eerste-divisieclub in dienst. Voordien werkte hij als ma nager bij Rotherham United (13 maan den) en Chelsea. Een van Clay's laatste slachtoffers, maar vermoedelijk niet het laat ste LONDEN De Olympische kampioen op de 400 meter horden, David Hemery, is donderdag in Londen uitgeroepen tot Britse tele visie sportpersoonlijkheid van het jaar. Hemery versloeg in het BBC- onderzoek de wereldkampioen der autocoureurs Graham Hill en ama zone Marion Coakes. De Australiër Ron Clarke reikte de zilveren tro fee uit aan Hemery. In Zuid-Afrika moesten Dawie de Villiers, aanvoerder van het rugby- team en Bruce Daling, zeezeiler, de titel sportman van het jaar" delen. Dr. Chris Barnard, bekend van de harttransplantaties, maak te dit resultaat bekend op het jaar lijkse diner van de Zuidafrikaanse sportpers. NEW YORK „Ik wil terug in de ring. Direct, als de autoriteiten me dat toestaan, of na mijn terugkeer uit de ge vangenis, als ik mijn straf van vijf jaar werkelijk moet uitzitten". Dat verklaar de Cassius Clay voor een gehoor van 800 studenten van de universiteit van New Yersey. De zwaargewichtbokser die in enke le staten nog als wereldkampioen wordt erkend, gaf openlijk toe, dat zijn wens, spoedig weer te boksen, voornamelijk gebaseerd is op financiële gronden. De schulden van Clay grotendeels voortge komen uit rechtkundige bijstand voor de talrijke processen, bedragen mo menteel 380.000 dollars (ongevèer 1.370.000 gulden). Hij verdient op het ogenblik niet slecht 7.000 dollar per week voor het houden van voordrach ten plus zijn inkomsten voor het rond leiden van (rijke) buitenlandse toeris ten maar daarmee kan hij zo'n gro- WENEN De Weense kranten hebben zich niet onbetuigd gelalen na de overwinning op Real Madrid in de strijd om de Europese voetbalbeker. „Het wonder heeft zich voltrokken", aldus de Wiener Kurier. En dat mag ge zegd worden, want Real mag dan in de wedstrijd in het algemeen veel meer in de aanval zijn geweest dan Rapid, de twee doelpunten die het maakte waren niet voldoende. Rapid stelde er één tegenover, wat Voldoende was om de kwart finales te bereiken, omdat Rapid in Wenen met 10 had gewonnen. Sprekend over het beslissende uur van het Oostenrijkse voetbal, geeft de Kurier Real de eer van het sterker zijn. Maar nog meer eer krijgt Rapid dat Real de morele schok bezorgde van een gelijkmaker, toen heel Ma drid juist stellig rekende op een voor sprong van 20. Goed, de directe aan leiding tot 11 was doelman Betan- court, die de bal over zijn eigen doellijn sloeg maar was daar niet het voortref- A Vandaag is de schaatsibeek tussen hardrijders uit Noorwegen, West- Duitsland, Zweden en Nederland be gonnen. Terwijl in Nederland Sint Ni- colaasfeest werd gevierd, sleep Kees Verkerk 's avonds zijn schaatsen om te gaan trainen. felijke initiatief can achterspeler Geb- hardt aan vooraf gegaan? Rapid stond zwaar te verdedigen, terwijl het gillend enthousiasme van de honderdduizend op de tribunes elke aanvalsstoot van Real begeleidde. En toen ineens Gebhardt: langs twee ver blufte Spaanse verdedigers glipte hij in een oogwenk heen en ook Betancourt was te verbluft om goed te reageren: 11. Het tweede doelpunt van Real kwam te laat om als basis voor toch nog winst te dienen. Der Express legt vooral de nadruk op .de geslaagde tactiek van Rapid: Het was een zenuwslopend gevecht waarin Rapid het ritme haalde uit „het witte ballet van Real" door knap en met heldhaftige toewijding vol te hou den. AMSTERDAM Tijdens schaats wedstrijden voor junioren op de Am sterdamse Jaap Eden-baan heeft Co Gi ling de 5.000 meter gewonnen in 8.09.4. De sprint leverde een overwinning op voor Kleine in 44 rond. B\j de meisjes bracht Anneke van Dalsen zowel de 500 als de 1.000 meter op haar naam, in respectievelijk 49v6 en 1.45.0. De uitslagen: Heren: 500 meter: 1. Kleine (Hollandsche Veld) 44.0 sec., 2. Worthman (Leeuwar den). 44.5, 3. Palsma (Garredijk) 44.9, 4. Van Beek (Sprang Capelle) 45.0, 5. Gi ling (De Hulk) 45.2. 5.000 meter: 1. Giling 8.09.4, 2. De Ko ning (Purmerend) 8.22.1, 3. Derksen (Amsterdam) 8.23.7, 4. Kleine 8.32.8,. 5. Klos (Zoetermeer) 8.35.7. Dames: 500 meter: 1. Anneke v. Dalsen (Har- lingen) 49,6 sec., 2. Sloof (Ridderkerk) 50.3, 3. Lorent (A'dam) 51.1, 4. Evelien Hoekstra (Leeuwarden) 5.1.3, 5. Ineke Koekoek (Deventer) 51.6. 1.000 meter: L Van Dalsen 1.45.0, 2. Sloof 1.45.8, 3. Lorent 1.48.0, 4. Wil Ver kerk (A'dam) 1.49.1, 5. Ria Hekman (De venter) 1.49.5. Het Antilliaanse voetbalelftal heeft donderdagavond in het Wilhelmina- stadion op Aruba met 20 gewonnen van Suriftame. De ruststand was 00. Het was een wedstrijd voor groep 13 C van de eliminatieronden voor het we reldkampioenschap. De Antillianen hadden gedurende de gehele wedstrijd een veldmeerderheid. De Surinaamse doelman BaFon kon de nederlaag ech ter beperkt houden. In de tweede helft scoorden -Candy Wernet en Frans Lui- dens. Rapid Wien heeft weliswaar niet zo'n rijk cup-verleden als Real, ook de Oos tenrijkers behaalden in dit toernooi toch enige opvallende successen. Het zelfde Real Madrid bijvoorbeeld, dat nu door Rapid werd uitgeschakeld, had in 1957 een derde duel nodig om via de Oostenrijkers de halve eindstrijd te be reiken. De Oostenrijkse landskampioen kwam zelf in 1961 tot de halve finale, voor Benfica, dat in Wenen weliswaar nog op 11 kon worden gehouden, maar dat in Lissabon toch vrij gemak kelijk met 30 won. De Weners waren dit jaar in hun eigen land oppermach tig. Zij wonnen niet alleen de landsti tel maar ook de Oostenrijkse voetbal beker door in de finale met 20 van Grazer AK te winnen. LEEDS Leeds, dat vorige week met 20 van Napoli heeft verloren, heeft gewaarschuwd, dat als er nog één keer ruw wordt gespeeld de ploeg te ruggetrokken wordt uit het Europese bekertoernooi voor jaarbeurssteden. Manager Don Revie, die bitter ge klaagd heeft over het ruwe spel van Napoli, zei: „Het is onbillijk spelers bloot te stellen aan dit soort provoca ties en ernstige blessures. Er zijn mo menten geweest dat ik heb overwogen mijn spelers van het veld te roepen. Speciaal voor het begin van de verlen- ging". Van twee spelers van Napoli en éen van Leeds heeft de scheidsrechter de namen opgeschreven. Revie beweerde dat vijf spelers van Leeds geblesseerd zijn teruggekeerd. De waarschuwing komt van de ma nager van een club, die de naam heeft één van de rustigst spelende in de En gelse league te zijn. Leeds speelt in de volgende ronde van het bekertoernooi tegen Hannover. te schuld niet aflossen. Om te bewijzen dat hij niet zonder geld zit, zoals vaak wordt beweerd, haalde Clay een bundel papiergeld uit de zak van zijn rokkos- tuum. Clay zei, dat hij de laatste tijd ver schillende lucratieve aanbiedingen voor gevechten uit het buitenland had gekre gen. Hij kan echter de Verenigde Sta ten niet verlaten, omdat men zijn pas poort heeft ingetrokken, totdat het op perste gerechtshof zich uitgesproken heeft in de zaak Clay. „Ik ben tenslot te een nationaal gevaar en zo iemand kan een regering niet naar het buiten land laten vertrekken", aldus Clay. De laatste keer dat Clay in de ring kwam was in een Idianenreservaat. Zijn voorlaatste gevecht vond plaats op 22 maart van het vorige jaar, toen hij met succes de tiende keer in een tijdsbestek van drie jaar zijn wereld titel verdedigde. Hij versloeg Zora Fol- ley door knock out in de zevende ron de. In juni 1967 werd Clay zijn titel ont nomen, omdat hij veroordeeld werd tot vijf jaar gevangenisstraf wegens dienst weigering. Men schat, dat Clay van 1960 tot 1967 ongeveer acht miljoen dollar met het boksen heeft verdiend. Het is bekend dat Clay veel geld geschonken heeft aan de negersecte „Zwarte Moslims". Bovendien moet hij nog steeds alimen tatie aan zijn eerste vrouw betalen. DEN HAAG De Nederlandse Voi- leybalbond (NeVoBo) en de afdeling Den Haag van de NeVoBo zullen lands kampioen Blokkeer financieel steunen om zijn wedstrijden voor de Europa Cup te kunnen spelen. De ontmoetingen tussen de Haagse vereniging en het Zwitserse Red Star uit Genève gaan dus in ieder geval door. Waarschijnlijk wordt de thuiswedstrijd 22 februari in Rijswijk gesspeeld. BREDA Breda is kandidaat voor de organisatie van de nationale kam pioenschappen zwemmen en schoon- springen, die van 20 tot 27 juli zullen worden gehouden. Ter dekking van de kosten zal het gemeentebestuur de raad voorstellen een garantiesubsidie van tienduizend gulden te geven waar bij ook nog een garantiesubsidie van vijftigduizend gulden komt van de Sportstichting Breda. Wanneer de Koninklijke Nederlandse Zwembond op 16 december besluit de kampioenschappen in Breda te houden, zal de organisatie in handen zijn van de zwem- en poloclub Surea en zullen de wedstrijden worden gehouden in het recreatiebad Wolfslaar als onder deel van de Bredase Torenfeesten 1969. ZAMORAN De Mexicaan Agustin Alcantara heeft donderdag de elfde etappe van de Ronde van Mexico, een rit over 210 kilometer van Guadalajara naar Zamora, gewonnen in de tijd van 5 uur en 11 min. Zijn landgenoot Pedro Leon werd met een achterstand van 24 seconden tweede. De Nederlanders za ten dit keer niet „van voren". In het algemeen klassement behield de Rus Vladimir Sokolov de leiding. Hij heeft een voorsprong van meer dan vier mi nuten op de Mexicaan Jesus Sarabia. De uitslag van de elfde etappe was: 1. Agustus Alcantara (Mexico) de 210 km in 5.11.0; 2. Pedro Leon (Mexico) op 24 sec.; 3. Jesus Lozano (Mexico) op 36 sec.; 4. ex aequo een groep van 21 ren ners met een achterstand van 1.03. Het algemeen klassement na de elfde etappe: 1. Sokolov (Rusland3 37.13.53; 2. Sarabia (Mexico) op 4,19; 3. Lozano (Mexico) op 5,27; 4. Diaz (Mexico) op 6,09; 5. Bel- monte (Mexico) op 6,42; 13. Oosterhof (Ned.) op 11,12; 71. Spetgens (Ned.) op 1.13,26; 77. Koeken (Ned.)op 1.31,06; 91. Vlot (Ned.) op 1.55,22. DEN HAAG Prim Bernhard, be schermheer van de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond (KNLTB), zal donderdag 19 december in hotel de Hoo- ge Vuursche in Baarn de wereldtennis- trofee uitreiken aan Tom Okker. De Nederlandse tenniskampioen is dit jaar als derde geklasseerd op de wereldrang lijst Vier Engelse eerste-divisieclubs, alle onderaan de ranglijst, zijn op het mo ment als een gevolg van een golf van ontslagen manager-loos. Behalve Queens Park Rangers zijn dat ook Ips wich, Leicester en Nottingham Forest. PARIJS Temidden van film sterren, modekoningen en diploma ten hebben minister Luns en zijn vrouw in Ferrières-en-Brie, ten zuidoosten van Parijs, een uitbundi ge „uitstuif" meegemaakt die werd gegeven door baron Guy de Roth schild. Het kasteel van de baron wordt gesloten omdat het moet plaatsma ken voor een landbouwbedrijf. Om d§ze sluiting een feestelijk karakter te geven had de baron een gezel schap van driehonderd mensen uit genodigd. Onder de genodigden waren naast het echtpaar Luns, prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, de her tog en de hertogin van Windsor, kroonprinses Margrethe en prins Hendrik van Denemarken, Giovanni Agnelli, de grote man van de Fiat- fabrieken, de filmactrices Monica Vitti en Liz Taylor en de acteur Richard Burton, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Sargent Shriver, de modekoningen Pierre Cardin en Mare Bohan en de onge kroonde koning van de Parijse kap pers, Alexandre. Ook Brigitte Bar dot was uitgenodigd. Zij liet zich echter excuseren. Minister Luns heeft van zijn be zoek aan Parijs meteen gebruik ge maakt om even te praten met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré. EVANSTON, ILLINOIS De Ver enigde Staten hebben de eerste open tennisinterland tegen Australië met 4-2 verloren. Nadat de Amerikanen in Evanston op de eerste dag reeds een achterstand van 3-0 hadden opgelopen, vergrootte Rod Laver de Australische voorsprong door met 8-6, 4-6, 6-2 van Charles PasareJfl te winnen. Pasarell verving Arthur Ashe, die een blessure aan zijn elleboog heeft. Ashe, de sterkste amateur ter wereld, zal echter wel in de challenge round van het Davis Cup-toernooi tegen Australië kunnen uitkomen. In de laatste wedstrijden behaalden de Amerikanen de enige overwinning. Earl Bucholz won van Ken Rosewall met 6-4, 7-5 en Pasarell en Marty Ries- sen versloegen in het dubbel Laver en Rosewall met 6-4, 6-4. MILAAN De Italiaanse voetbal bond heeft de Argentijnse voetballer Omar Sivori van Napoli voor vier wed strijden geschorst. De straf werd opge legd wegens het optreden van Sivori tijdens de wedstrijd Napoli-Juventus, die zondag in Napels werd gespeeld en waarbij ernstige ongeregeldheden ont stonden. Sivori's clubgenoot Panzanato werd voor zes wedstrijden geschorst, Salva- dore van Juventus voor vier duels. Napoli's trainer Chiapella mag gedu rende twee maanden zijn functie niet uitoefenen. St. Etienne heeft woensdag op eigen terrein met 2-0 gewonnen van Ajac- cio in een wedstrijd voor de eerste di visie van de Franse voetbalcompetitie. Het verdrong door een beter doelgemid- delde Bordeaux van de eerste plaats. Beide verenigingen hebben 23 punten. In dit blad verschijnen op regelma tige tijden, onder het hoofd Land bouwvoorlichting, artikelen op het terrein van de bedrijfsvoering in de landbouw. Het lijkt mij goed dat af en toe ook eens wordt geschreven over de veranderingen en verbeteringen die plaatsvinden op het terrein van de produktieomstandigheden. Hieronder vallen verbeteringen op het gebied van de ontwatering, ontsluiting en verkave ling. In dit artikel willen we hiermee be ginnen en ons beperken tot de gebie den Ha Item-Wezep en Kamperveen- Zalk. Er is in de laatste 2 jaar reeds heel wat veranderd en verbeterd. Voor elkaar is het nog lang niet. Er moet nog heel wat gebeuren voordat alles in orde is. Zoals u zult weten is op 26 april 1966 over de ruilverkaveling Hattem-Wezep gestemd en wel met ruim 70 pet. voor. Daaraanvoorafgaand vond in novem ber 1965 de stemming plaats van de naastliggende Overijsselse ruilverkave ling Kamperveen-Zalk. Ook hier was de uitslag rond 70 pet. voor. Als een ruilverkaveling is aangeno men gebeurt er in het begin nog niet zo heel veel. Eerst moet de plaatselij ke commissie benoemd worden. Voor de genoemde gebieden is dit in de loop van 1966 gebeurt. Aangezien er heel wat Gelders gebruik in Overijssel ligt is er een goed onderling overleg tussen beide commissies. Beide gebie den hebben dezelfde landmeter/des kundige. De eerste schatting heeft gezamen lijk eind 1966 plaatsgevonden. Alle grond in de beide ruilverkavelingsge- bieden is op eenzelfde ruilwaarde-ba sis geschat. Op deze wijze is er 'n basis ontstaan, waarop later de ruiling van de percelen kan plaatsvinden. Het maakt nu geen verschil uit of men de grond in de rvk. Hattem-Wezep heeft liggen of in Kamperveen-Zalk. Bij de latere toedeling wordt dit als één ge heel bekeken. De uitslagen van de eerste schatting hebben deze zomer met de lijst van rechthebbenden ter visie gelegen. Men kon hierop bezwaren indienen. Een re delijk aantal bezwaren is ingediend; deze zijn momenteel in behandeling. Een buitenstaander ziet in de perio de van de eerste schatting nog niets. Het werk in de ruilverkaveling begint voor hem pas echt als er met draglines en graafmachines wordt gewerkt en als er boerderijen worden gebouwd. In 1967 is een begin gemaakt met de verbetering van de ontsluiting en ont watering. In de rvk. Hattem-Wezep zijn verbeterd het Polwegje en de Weerdweg. Waar eerst bijna niet door te komen was met tractor en melkma chine is nu een goede ontsluitingsweg gekomen. In de rvk. Kamperveen- Zalk zijn in dit jaar in het Zalker- broek enkele geheel nieuwe wegen ge maakt. Hier is de toestand geheel ver anderd. Voor een groot graslandgebied is nu een gehele ontsluiting verkregen. Bovendien kan men nu vanuit Wezep en Hattemerbroek via Voskuilerdijk en Middeldijk naar het Zalkerbroek en Zalk. Vroeger moest men een heel eind omrijden. Wat de ontwatering betreft is in 1967 in Hattem-Wezep een begin ge maakt met de bouw van een nieuw ge deelte bij het gemaal Antlia en in Kamperveen-Zalk zijn enkele hoofd watergangen in het Zalkerbroek gegra ven. In 1968 heeft men meer kunnen doen omdat er meer geld beschikbaar kwam voor beide ruilverkavelingen. Men moet weten dat het Rijk alles voor schiet. Jaarlijks wordt echter een be paald bedrag beschikbaar gesteld en nu krijgen de ruilverkavelingen in het begin van de uitvoering minder. In het 3e, 4e en 5e jaar kan men meestal het meest doen. In 1968 is in Hattem-Wezep het ge maal Antlia gereedgekomen. De uit- vliet is verbreed en- verder zijn een groot aantal hoofdwatergangen verbe terd, met de daarbij nodige nieuwe bruggen en duikers. In de boerderij-ge- bieden aan de Middeldijk en Janboers wegje zijn bovendien de boerderijka- velsloten gegraven. Waar een teveel aan sloten was, is een groot aantal gedempt. Dit is nu goed te zien aan het Janboers weg je. Wat de ontsluiting betreft is dit jaar gereedgekomen de nieuwe Langeweg en is de Middeldijk verbeterd. Beide geven een grote verbetering. In Kamperveen-Zalk is men druk be zig met het bouwen van een nieuw ge maal, aan de Zande en met het graven van nieuwe en verbeteren van oude hoofdontwateringskanalen. Bovendien is men bezig met het maken van de nieuwe Leidijk. Ook hier is veel activi teit. Voor beide ruilverkavelingsgebieden is de mogelijkheid aanwezig dat een vrij groot aantal boeren meedoen aan boerderijverplaatsing. We hebben hier te maken met grote gebieden waar geen bewoning is. In de begroting van de rvk. Hattem-Wezep zijn 17 nieuwe boer derijen opgenomen en in de begroting van Kamperveen-Zalk 20 stuks. In to taal mogen 37 boeren meedoen aan boerderij verplaatsing. Meer is niet mo gelijk, minder kan vanzelf wel. Voor een goede verkaveling is het echter ge wenst dat dit aantal er komt. Het is een geheel vrijwillige zaak. Niemand kan gedwongen worden te gaan verplaatsen. Wel kan de commis sie besluiten dat een bepaalde kandidaat er niet voor in aanmerking komt. In de eerste plaats moet de verplaatsing in het belang zijn van de ruilverkaveling en verder moet men het financieel ook kunnen en men moet voldoende boer zijn. Voor 1968 hebben in beide gebieden een drietal boeren de toestemming ge kregen om te bouwen. Zij zullen alle zes in het Overijsselse bouwen. De Gel derse boeren *zijn reeds begonnen. De eerste heeft zelfs zijn vee al op de nieuwe stal staan, terwijl de andere ge bouwen nog lang niet klaar zijn. Voor 1969 zullen een aantal meer kunnen bouwen. Besprekingen hierover zijn druk aan de gang. In dit jaar zal er ook gebouwd worden aan de Middel dijk en in de polder Kamperveen. Naast het graven van sloten en het aanleggen van wegen is de boerderij- bouw ook spectaculair. Reeds van ver re ziet men de vorderingen van de bouw en als er binnen enkele jaren nog meer klaar zijn wordt de aanblik van het gebied heel anders. Mede door deze boerderijverplaatsing kan de verkaveling van alle bedrijven veel gunstiger worden. We zijn nu nog in het begin van de uitvoeringsfase. Naast het ongerief dat een aantal boeren nog heeft van de werkzaamheden (die zoveel mogelijk worden gecompenseerd door onderlinge ruil) zijn er nu ook al velen die de voor delen van een betere ontsluiting en ont watering aan den lijve ondervinden. La ten we hopen dat over enkele jaren al len van de voordelen kunnen profite ren. Wezep, B. Hei jink. AMSTERDAM Het Nationale Bal let zal op woensdag 18 december in de Stadsschouwburg in Amsterdam de eer ste voorstelling geven van het ballet „Bosch", dat is geïnspireerd op schil derijen van Jeroen Bosch. Het ballet, een choreografie van Simon André, be staat uit vier delen, die vloeiend in el kaar overgaan. In de eerste drie delen wordt gedanst op elektronische muziek uit „Saucer full of secrets" van Pink Floyd. Het vierde deel heeft als thema het schilderij „Hemel", een deel van een vierluik, waarop hel en hemel zijn afgebeeld. Hiervoor koos Simon André muziek van Sweelinck. Het ballet „Bosch" zal worden uitgevoerd door zestien dansers en danseressen. Hun kostuums zijn 'getrouwe kopieën van kledij, zoals die voorkomt op de schilde rijen van Jeroen Bosch.

De Vallei | 1968 | | pagina 13