Veenendaals dagblad Jongetje met andere lever overleden Inwoner Van Doornspijk chanteerde jarenlang Wapenpauze van Viët-Cong tijdens de feestdagen Sint hield bus gelukkig bijna leeg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei EERBETOON VOOR MAO IN ROME Het blijft koud Intellectuelen demonstreren in Moskou Duitser krijgt levenslang voor moord in Nijmegen Klachten over voorbarige prijsvernoging. Man mogelijk ziek door vergiftiging ,4n tien jaar vijf milj oen hoeren minder" SCHIPPERSGEZIN NA AANVARING VERMIST EUROPESE KUNSTMAAN GELANCEERD Schrijver van anonieme dreigbrieven in de val Eerste ruilhart in Israël Prözen worden in horecasector .inclusief' Vlaggemast als stormram Dodelijke val uit trein DUBCEK HAD HEIMELIJK OVERLEG MET BREZNJEF Drama op Westersclielde NA ERNSTIGE COMPLICA TIE Kas SOOIT AFGEHAALD TAFEL LEZING MANSHOLT OVER E.E.G.-PLAN VLOT GETROKKEN Bui voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10^55 (red Giro 1321600 Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces Vraag en Aanbod" op di., do. en zr 10 --'oorden 1.50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 6 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 288 ARNHEM Het tweejarig jongetje, dat maandag een andere lever had ge kregen, is vanochtend in hel Arnhem se ziekenhuis overleden. Men gaf hierover het volgende com muniqué uit Op 5 december is een dusdanige ach teruitgang in de algemene toestand op getreden, dat een operatieve inspectie van het transplantaat noodzakelijk was. Hierbij werd een circulatiestoornis in het transplantaat aangetroffen, waar van nu nog niet gezegd kan worden of dit door een afstotingsreactie veroor zaakt werd. Na een aanvankelijke verbetering, is de toestand opnieuw achteruitgegaan en in de vroege morgen van 6 december is het patiëntje overleden, aldus de me dedeling van het ziekenhuis. Om negen uur gisteravond hadden de artsen, die het kind behandelden, be kend gemaakt, dat een „ernstige com plicatie" was opgetreden. De toestand werd toen „zorgelijk" genoemd. Het hele medisch team, dat maandag bij de transplantatie was betrokken, was gisteravond in het ziékenhuis, even als de moeder van het kind. Al dinsdag hadden de artsen dr. M. N. van der Heyde, dr. L. Sluis en dr. L. Schalm laten weten geen enkele ze kerheid te hebben over het verloop van 'de genezing. Zoals wij al eerder hebben gemeld is tot nu toe niemand met een nieuwe le ver langer dan een ja^r in leven geble ven. De Europese kunstmaan HEOS is gis teren hoog boven de Stille Oceaan in een sterk elliptische baan gestoten Dat gebeurde omstreeks kwart voor negen (Nederlandse tijd) door de laat ste trap van een Amerikaanse raket, een Thor-Delta, die om vijf voor acht van Kaap Kennedv was vertrokken. Het aantal kunstmanen waarmee ESRO, de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek, in de wereldruimte is vertegenwoordigd, kwam daarmee op drie. Meer nieuws hierover elders in dit blad. Evenals de vorige keer, de dag van de lancering van d? /Vvor-e oa 3 ok tober, was er een directe telefoonver binding tussen Kaap'Kennedy en het Europese Centrum voor ruimte-onder zoek en techniek ESTEC. „Het lijkt wel of ESRO echte Neder landse volksfeesten als lanceerdata uit zoekt", zei de he?? 'd. e.-wij :en, hoofd van de afdeling voorlichting van ESTEC. „Eerst Leidens ontzet en nu Sinterklaas". r te» E ÜI1 ®l |n de buurt van ons huis hebben we een küs van zeer beschei den formaat, zonder de pretentie van een warenhuisgrote broei- of druivekas, maar eerder een mini- kweekkas je, dat echter evenveel gezelligheid, genot en lering ver schaft als het grote bedrijvender- glas van de Westlandse bero :ps- teler. Het biedt de eigenaar door het kweken van velerhande cac tussen een nobele, ac-lieve ontspan ning: buitenrecreatie op nóg klei ner vlak is nauwelijks denkbaar rustig en toch vlakbij hu's, met eert kop koffie op zijn tijd! J- zulk een vrijetijdsberteding schee1:1 de ware vreugde en voldoening voor de :,mateur-: viniervooral op de da- een, dat hij buiten niet kan werken wnnn r er in de hof niets te i'soa 'V. ;.'c wist niet, dat er ook ,voor deze i' nning speciale lectuur bet tend, to: de uitg. Thieme te ".e'phen m'ier met een keurig b rekje over verre: ie: ..E en kas n eigen tuin" door E. de Bruin, een vademecum (f 7.00) voor de amateurkweker. Voor zover ilc.r met binnen"cultuur 'op de hoogte ben. doordat ik bij onze buurman nu en dan rondneus, zou ik zeggen, dat dit werkje een kos telijk hulpmiddel vormt voor ieder een. die met zo'n gezellig bro,ei- kasje ibil star toont er staat alles in. dat ge van hei bouwen en e montage tot. de c smetting van kar en plu a n; weten moet. Dat is heel -wat meer. dan de leek ver moedt, maar de schrijver weet animerend ie vertellen en de vele foto's en tekeningen brengen het wedensi a i. 'ge ook nog eens vi sueel. Er z' en veel doe-het-zelf hints ih, doch al ge de moed niet kunt opbrengen of laat zakken, houdt een nuttige adressenlijst aan het slot u op de been. 6 dec. 1968 A. B. WIGMAN DOORNSPIJK Een schrijver van anonieme dreigbrieven, die vier jaar lang gepoogd heeft tientallen inwo ners van Doornspijk en EIburg te chanteren, is woensdagavond eindelijk gearresteerd. Het is de 23-jarige huis schilder L. H„ die door de politie op heterdaad betrapt werd, toen hij een doosje, naar hij dacht met geld, weg haalde van een braakliggend terrein- tje nabij de kerk in Doornspijk. Het doosje was daar neergelegd door een inwoner van EIburg, die een anonieme brief had ontvangen, waarin'gedreigd was, dat de afzender iets over zijn privé-leven openbaar zou maken, tenzij een doosje met f 500,- op een bepaalde plek zou worden gede poneerd. Na zijn arrestatie ontkende H. aan vankelijk, doch donderdagmorgen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is vrijdag voor de officier van jus titie geleid: H. is een bekende figuur in het Doornspijkse verenigingsleven en vader van vier kinderen. Met zijn arrestatie is een einde gekomen aan een affaire, die al vier jaar lang de gemoederen in EIburg en Doornspijk heeft veront rust. Al sinds 1964 ontvingen verscheidene inwoners anonieme brieven, waarin de schrijver probeerde hen bedragen variërend van 100 tot 750 gulden, af te persen. Voor zover bekend, waarschuw den alle ontvangers de politie. Deze gaf de slachtoffers telkens de raad een doosje, zogenaamd met geld, op de aangegeven plaats te deponeren, waarbij de politie dan de wacht be- i MOE KOU Ongeveer twintig Sovjet- intellectuelen hielden gisteravond een stil'? demonstratie op een druk plein in de binnenstad ter herdenking aan het protest van 1965 tegen de gevangenzet-4 ting van schrijvers. Omringd door veel politie ontblootten de demonstranten het hoofd en stonden 10 minuten zwij gend stil. Zij hadden geen borden of spandoeken bij zich. Er werden geen arrestaties verricht. Twee agenten in uniform onderbraken de demonstratie op het Poesjkinplein en deelden de betogers mee, dat zij het trottoir versperden. Een demonstrant, Alexander Yesenin-Volpin, zoon van de beroemde dichter, zei dat de groep wei gerde weg te gaan, tenzij zij daartoe spec:aal bevel kreeg. De politie-agen- ten liepen weg zonder bevel te geven heen te gaan. Yesenin-Volpin was een van een aan tal mensen, die in 1965 gearresteerd werden toen zij op dezelfde plek bijeen kwamen om te protesteren tegen de ar restatie van de schrijvers Andrei Sin- ja fski en Yoeri Daniel en een eerlijk proces tegen hen eisten. Zij die tijdens die demonstratie gearresteerd werden, werden later' weer vrijgelaten. TEL A - De eerste hartover- olanting van Israël is in een zieken- ruis bij Tel Aviv uitgevoerd, zo meld de de Israëlische radio vanmorgen. De operatie is gisteravonr uitgevoerd. De patiënt is de 40 jaar oude Yit zhak Sulam, een in Algerije geboren vader van vier kinderen. De toestand van Sulam, die een maand geleden met een hartziekte werd opgenomen wordt bevredigend genoemd. Sulam ligt in het Beilinson-zieken- huis te Petah Tikvah bij Tel Aviv. De operatie heeft ruim acht uur geduurd. trok. De briefschrijver kwam echter nimmer Qpdagen. De anonieme brieven veroorzaakten heel wat beroering in EIburg en Doorn spijk en in sommige gezinnen ontston den zelfs grote moeilijkheden. Vorige week werd eeen inwoner van EIburg het slachtoffer. Ook hij kreeg van de politie het advies voor te wen den of hij een doosje met geld op de aangegeven plaats vlak bij de kerk deponeerde. Twee politiemannen stelden zich verdekt op in de nabij heid. Deze keer hadden zij eindelijk succes. H. die vlak bij woont, kwam het doosje halen. Hij werd meteen in de kraag gegrepen. KLEEF De rechtbank in Kleef heeft "de dertigjarige Duitse vertegen woordiger Paul II. uit Kevelaar giste ren wegens roofmoord veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. H. was ervan beschuldigd 16 februa ri van dit jaar de Nijmeegse weduwe Muis (61) in het huis achter haar slij terij te hebben vermoord. De vrouw werd gewurgd en met zestien messte ken in borst en hals dood aangetrof fen. Na overleg met zijn advocaat legde Paul H. gistermorgen een bekentenis af. De eerste twee procesdagen had hij ont kend, hoewel hij tegenover de Neder landse en Duitse politie tweemaal had bekend. Voor de rechtbank verklaarde de ver tegenwoordiger nu, dat hij de wedüwe inderdaad had vermoord, maar hij bleef ontkennen, dat hij 250 gulden uit haar kassala had geroofd. Hij voerde aan dat hij op de ochtend van de moord thuis een halve fles whis ky had gedronken, zodat hij niet meer wist wat hij deed. 9 Studenten in Rome, die borden met de portretten van Che Gue vara en Mao Tse-toeng met zich ■meedroegen, drommen hier samen voor het gebouw van het politie opleiding sinstituut. De gehele dag is het gisteren onrustig geweest in de Italiaanse hoofdstad, waardoor het verkeer ernstig werd ontwricht. De politie hield zich afzijdig, ook toen sommige betogers vernielin gen aanrichtten (Zie ook elders in dit blad). DEN IIAAG Tientallen brieven en nog meer telefoontjes komen dagelijks bij het ministerie van Economische Za ken binnen over gesignaleerde prijsver hogingen. Het zijn reacties op een publikatie van het departement over de te ver wachten prijsverhogingen van artike len in verband met de belasting over de toegevoegde waarde (b.t.w.). Onmid dellijk na de publikatie kwamen er al aanwijzingen van" Nederlanders, die in de praktijk de verhogingen waren te gengekomen. Op het ogenblik is de stroom wat af genomen Minister De Block (Econo mische Zaken) heeft inmiddels in de Kamer "beloofd, dat iedereen, die denkt teveel te moeten betalen, zich met klachten tot het departement kan wen den. Men kan gewoon schrijven agn het* ministerie van Economische Zaken. ÜA1GON Met Kerstmis en Nieuwjaar zal er in Viëtnam niet worden ge- vochten. De Viët Cong kondigde gisteren namelijk een bestand af van tweemaal drie dagen. Dit in navolging van Amerika en Zuid-Viëtnam, die al eerder hadden bekendgemaakt, dat ze met Kerstmis de wapens voor 24 uur zullen laten rusten. De Viët Cong zal een strijdpauze in acht nemen op 24, 25 en 26 december en op 30 en 31 december en 1 januari. Dit deelde de clandestiene radiozender van de bevrijdingsbeweging gisteren mee. UTRECHT De prijzen in hotels, restaurant en cafés zullen van 1 ja nuari af inclusief bedieningsgeld moe ten luiden. Dit menen de werkgevers- en werknemersorganisaties, betrokken bij de c.a.o. voor het horeca- en aan verwante bedrijf. Tot nu toe bood de c.a.o. twee moge lijkheden van prijsvermelding: de prijs exclusief en de combinatie van prijs ex- én inclusief. Door de komst van de (om zetbelasting over de toegevoegde waar de (ook over het bedieningsgeld) is dit niet meer mogelijk. De Amerikaanse delegatieleider bij de vredesbesprekingen in Parijs, Ave- rell Harriman, heeft meegedeeld, dat hij die functie met ingang van 20 ja nuari zal neerleggen. De tweede man, Cyrus Vance, zal hoogstens nog enke le dagen aanblijven, nadat Nixon als president is geïnstalleerd. De Amerikaanse en Noordviëtnamese onderhandelaars in Parijs hebben bij hun besprekingen, over procedurekwes ties voor de komende vredesconferen tie overeenstemming bereikt over slecht één punt van ondergeschikt be lang: dat van de bij deze conferentie te gebruiken talen. Men sprak af Viët- namees en Engels als de officiële ta len te gebruiken en Frans als „werk taal". Over de vorm van de conferentietafel is nog geen overeenstemming bereikt. De Amerikanen willen een rechthoeki ge tafel, omdat zij ervan uitgaan, dat het een tweezijdige, geallieerd-commu nistische conferentie is. De Noordviët- namezen willen een vierkante tafel, waardoor de Viët-Cong eenzelfde sta tus krijgt als de andere partijen. De Amerikaanse en Zuidviëtname- se verliezen aan manschappen zijn in de laatste week van november sterk gestegen. In rapporten van de Ame rikaanse en Zuidviëtnamese hoofd kwartieren staat, dat het aantal in deze periode aan Amerikaanse kant gesneuvelden 228 man bedraagt. De week tevoren sneuvelden 160\man. De Zuidviëtnamezen verlore.. 223 man. In genoemde periode verloor de Viët- Cong 2.689 man, tegen 2.706 in de week daarvoor, aldus het rappprt. Demonstranten hebben gisteravond in New York de Zuidviëtnamese am bassadeur verhinderd een lezing te hou den. Zij wierpen een hakenkruisvlag over hem heen, rukten de Zuidviëtna mese vlag van de rtiuur en hingen er een Viët-Congvlag voor in de plaats en bekogelden de ambassadeur met eie ren. Deze verliet de zaal zonder zijn le zing te voltooien. OLDEBROEK In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht ver blijft momenteel de 28-jarige fabrieks arbeider D. S. uit Oldebroek. Zijn toe stand is ernstig. S. werd ongeveer drie weken geleden opgenomen in het So- phiaziekenhuis te Zwolle nadat zijn huisarts geen juiste diagnose van zijn klachten kon geven. Hij bleef moe, kreeg haaruitval enz. Ook in Zwolle wist men aanvankelijk niet wat de oorzaak was, totdat men sporen van thallium in zijn urine vond. Daarna is hij overgebracht naar het ziekenhuis in Utrecht. Daar de mogelijkheid van een vergif tigingspoging niet is uitgesloten is zijn vrouw door de politie gehoord. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Het on derzoek duurt voort. In het Rotterdamse Waalhavengebied 'zijn gisteravond een goederentrein en een autobus van de R.E.T. met elkaar in botsing gekomen. Gelukkig was de busin ver band met Sint-Nicolaasavond, vrijwel onbezet. Niettemin liepen de twee enige passagiers verwondingen op. BRUSSEL Sicco Mansholt, de vice- president van de EEG-commissie, zal dinsdag een revolutionair plan indienen, waarin er op aangedrongen wordt, dat in de tijd van 10 jaar, 5 miljoen boeren hun boerderij verlaten, aldus Associa ted Press. Mansholt zal zijn plan ontvouwen tij dens een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken en Landbouw van de zes EEG-landen. In het plan stelt hij voor dat 500.000 kleine boeren per jaar de landbouw en veeteelt opgeven. Hiervan zouden er 200.000 in de industrie ondergebracht moeten worden en de overige 300.000 zouden met pensioen moeten gaan. Hij zal verder voorstellen, dat de boeren moeten worden aangemoedigd om op 55-jarige lêeftijd met pensioen te gaan. Zijn plan beoogt grotere, winstgeven de produktie-eenheden ter vervanging van het onrendabele werk van kleine boeren met vijf of minder koeien, be drijfjes die zelfs te klein zijn om een man volledig werk te verschaffen. In een vraaggesprek zei Mansholt, dat de EEG-landbouw op het ogenblik „net is als in de middeleeuwen". Hij zei zich bewust te zijn, dat zijn plan kostbaar is, maar dat de kosten van bescherming van niet rendabele bedrijf jes enorm worden. „Ik ben verzekerd van de steun van de jonge boeren van Europa en er is toenemend begrip voor de noodzaak van hervormingen in de meeste EEG- landen". UTRECHT De dertienjarige scho lier P. J. H. Zwerts is gistermiddag tussen zijn woonplaats Oisterwijk en Boxtel uit de trein gevallen en kort daarna aan zijn verwondingen overle den. Hij heeft vermoedelijk met de deursluiting van een der portieren ge speeld. 9 Ook in Barcelona zijn studenten actief om hun grieven tegen be staande toestanden op de universi teit tot uiting te brengen. Hier trachten studenten de grote deuren van een der universiteitsgebouwen open te beuken met behulp van een vlaggemast, die zij als stormram gebruikten. PRAAG De Tsjechische partij leider Dubcek heeft gisteren op 'n partijbijeenkomst onthuld, dat hij vo rige maand heimelijk naar Warschau is gegaan voor overleg met de Russi sche partijleider Breznjef, die daar toen was. Dubcek wilde de zekerheid, dat de besluiten van het Tsjechoslo- waakse centrale partijcomité niet tot een nieuwe polemiek met de Sovjet- Unie zouden leiden. Dit comité besloot tot strenger toezicht op pers en open bare aangelegenheden. Geruchten over de reis van Dubcek waren tot dusver niet door partijfunc tionarissen bevestigd. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft gisteravond Petr Colotka ontheven van zijn post als hoofd van de regerings commissie voor pers en voorlichting, al dus heeft Radio Praag bekend ge maakt. Colotka zou zijn functie van vi ce-premier hebben behouden. Hij is als hoofd pers en voorlichting opgevolgd door Jaroslav Havelka, plaatsvervan gend minister van Onderwijs. De rege ringscommissie is na de invasie in Tsje- choslowakije opgericht om tegemoet te komen aan de Russische eisen van strengere controle en censuur. Het is niet duidelijk of Colotka ontslagen is of op eigen verzoek van zijn functie is ont heven. In pers en arbeiderskringen neemt echter het protest toe tegen het feit dat de commissie niets doet tegen de ver spreiding van „Zpravy", een door de Russische militairen verspreid propa gandablad van het Kremlin. HANS WEERT Vanochtend omstreeks half acht is op de Westerschelde, ter hoogte van Hansweert een ernstig scheepsongeluk gebeurd, dat vermoedelijk aan een uit drie personen bestaand schippersgezin het leven heeft gekost. Op dat tijdstip is het binnenvaartuig „Marco" door het 6415 brt metende Zweedse vrachtschip „Tasmanic" over varen en gezonken. Vermoedelijk heeft de schipper de vaarroute voor de sche pen van en naar Antwerpen door kruist. De „Marco" (380 brt) was geladen met fosfaat. Het schip blijkt eigendom te zijn vai. schipper Kees Benen uit Hangweert, die zich met vrouw en dochtertje aan boord bevond. De Mar co voer tegelijk op met het binnen vaartuig „Disponibel" van kapitein Van der Jagt uit Tholen, schoonvader van de heer Benen. De beide schepen hadden juist de haven van.Hansweert verlaten, vermoedelijk op weg naar Antwerpen. De Zweedse vrachtvaarder „Tasmanic" kwam van Antwerpen af. De rijkspolitie-te-water begon, geas sisteerd door de bemanning van sleep boten, direct een speurtocht naar even tuele overlevenden, maar vanochtend heeft men niemand van het vermiste gezin kunnen vinden. Op de plaats van de aanvaring, ongeveer tweehonderd meter buiten de haven van Hansweert, dreef een grote olievlek op het water. Het Panamese vrachtschip „Amalia" dat 27 november op de Noordzee ter hoogte van Egmond aan Zee in brand raakte t en door de bemanning tussen Egmond en Bakkum op het strand werd gevaren, is donderdagavond vlot gebracht door de sleepboten „Utrecht" „Hector" en „Nestor". Het drietal sleepboten heeft de in de machinekamer, brug en opbouv; uitge brande Panamees, die 2.062 brt meet en die in de ruimen en aan dek gela den was met hout, tot voor IJmuiden gesleept, waarna na inspectie door de rijkshavenmeester in de afgelopen nacht toestemming werd verkregen om het schip via de Noordersluis naar Am sterdam te brengen. De sleepboten „Nestor" en „Assistent" hebben er voor gezorgd, dat het schip vanmorgen vroeg bjj de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in Amsterdam werd afge leverd. «■■■■■ji ■■■■■■■«iiiaiiiiiiiiiniiililiaiaaa (Van onze weerkundige j medewerker) Al langer dan een week is het Z x weer nu volkomen zonloos. Donderdag 28 november scheen de zon in De Bilt voor de laatste maal Z gedurende zeseneenhalf uur. Op Z korte termijn zal het weerbeeld nog 5 niet veel fleuriger worden. Tussen een oosteuropees hogedrukgebied van grote stabiliteit en zich koest 5 houdende depressies bij IJsland en 2 Portugal houdt de aanvoer van vrij Z koude lucht van het continent aan. De nachtelijke minima komen niet lager dan 1 of 2° C. Het blijft overwegend droog. i De Engelse weervoorspeilers Z verwachten na de eerste decem- berwëek een geleidelijke opmars van zachtere lucht met regen van West naar Oost. Na medio decem- Z ber rekent men op een nieuwe pe- riode met koud en overwegend droog weer, waarna voor het eind van de maand de onbestendigheid Z terugkeert. Z Morgen, zon op: 08.34, onder: 16.29; maan op: 17.59, onder: 11.20.

De Vallei | 1968 | | pagina 1