Industrieterrein voldoende voor evenwichtige groei van werkgelegenheid in Utrecht VALLEI? Belt 10550 11079 KERKDIENSTEN 9L^4TS10*V I cm STATEN IN MEMORIE VAN ANTWOORD OP BEGROTING Continuïteit van beleid is gediend met reserves VAN QER KOLK VEENENDAAL N.V. Noordennu ook slijterij Handdruk hij preekstoel is meer dan beleefdheid Financiën Reserves Taak der ouderling van dienst Nog meer Ja-ja Bedankt Veel geld Gekozen Fout Oppas naar Maarn en Hoogstraat** Klachten Jaarstuk VAN WOUT BLAUWKOUS ZONDAGSDIENSTEN BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL UIT HET ZAKENLEVEN Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 Democratie is een verschijnsel waar leven in zit. Als dit er uit verdwijnt kunnen we wel inpakken en dan ont staat er een vorm van schijndemo- eratie. Dan komt er 'n toestand waar in iedereen over alles en nog wat dat de democratie aangaat zijn zeg je zou willen zeggen, maar het maar achterwege laat omdat ie daarmee wel 'es terecht zou kunnen komen op tenen die het uiteinde vormen van invloedrijke personen met wie je wel degelijk rekening hebt te houden als je je positie enigszins in stand zou willen houden. Wij leven in een land waar we het al lemaal mogen zeggen. De een een beetje minder kras dan de ander. Regelmatig zijn er blaaskaken die de beeldbuis bevuilen op een manier waarop wij dat in onze jongensjaren op de schutting deden. De brede laag van ons volk mag dat dan met smaak vreten principes worden hierbij even terzijde gezet, omdat je er zo gezellig zonder potte- kijkers in je eigen huiskamer van kunt smikkelen met democratie heeft het weinig uit te staan. Daar dien je toch ook nog enig fatsoen in te verwerken. Zeker, het mag van mij levendig zijn en op z'n tijd hard gezegd worden, maar het blijft zaak om heer of. naar gelang het ge slacht dat er aan mee doet: dame te blijven. Wij hebben daarover in onze gemeen teraad niet te klagen. De twintig vroede vaderen en de ene nog steeds alleenstaande vroede moe der hebben het weer netjes gezegd, al dan niet voorgelezen van een aan tal bloknootvelletjes. Tenminste, ik neem dat aan. want als er een kras of een vies woord geval len was. had de grote pers daar dank baar gebruik van gemaakt. Ik heb er persoonlijk op geen enkele zuil iets van waargenomen. Naar aanleiding daarvan neem ik aan dat het bij de jaarlijks terugkerende opstelletjes gebleven is. In neem dat aan, want ik heb voor de zoveelste keer geprobeerd de alge mene beschouwingen in alle ernst door te nemen. Het is me niet gelukt en dat spijt me bijzonder voor onze vertegenwoordigers die er misschien wel een balpen op hebben leegge- schreven. En mogelijk zijn ze daar bij in de nachtelijke oftewel de kleine uurtjes terecht gekomen. Ik kan het echt niet opbrengen om al gemene beschouwingen van fractie leiders helemaal te lezen en zeker niet als er bij zijn, die die aanloop hebben waarvoor enige populaire kennis van de medicijnen vereist is. Ik heb genoeg aan de koppen. Om niet misverstaan te worden aan de kop pen en de onderkoppen die de Vallei mannen jer in chocoladeletter-formaat boven en tussen doorflanzen. Daar haal ik voldoende uit. Mijn Driek neemt het jaarlijkse begro- tingsgedoe nog simpeler in zich op. Zij kijkt uitsluitend naar de koppen van de woordvoerders en de portret studie van de edelachtbare liberale dame. Toch heb ik haar moeten zeggen, dat ze daar niet helemaal op af mag gaan, want de kieken zijn misleidend. Het hangt er maar helemaal van af wat de jongens op de zetterij toevallig voorhanden hebben. Het is beslist niet zo. dat de algemene beschouwers ieder jaar bij de fotoredactie worden geroepen om een gezicht af te leve ren dat bij hun opstel past. U moet niet denken, dat er een fotograaf bij hen komt met de uitnodiging „Zoudt u met een uiterlijk dat naar uw me ning bij deze algemene beschouwing past even naar het vogeltje willen kij ken, want de redactie staat er op dat woord en beeld op elkaar zijn afge stemd". Welknee, ze gaan d'r in met het hoofd dat ze in Veenendaal in de archief kast hebben liggen. En dat kan in veel gevallen de meest scheve beel den veroorzaken. De anti-revolutionaire heer Van Manen bijvoorbeeld heeft geen enkel teken van verontrusting over de voorraad grond voor woningbouw in zijn blik liggen. Hij kijkt met een gezicht waar in minstens veertien dagen regenach tig weer verborgen ligt het beleid van burgemeester en wethouders tegemoet* En dat terwijl hij zich elders op de zelfde pagina uiterst vriendelijk heeft uitgelaten over de benoeming van on ze nieuwe burgervader. De heer Van Deelen staat er op met een staatkundig-gereformeerd uiter lijk. hoewel in tfjn portret het gemoe delijke wordt gemist omdat de bijpas sende bolknak achterwege is gelaten. Een socialist schrikt vandaag niet zo gauw als de heer Van Remmerden op het plaatje en in het hoofd van de heer Hendriks hoe intelligent het ook uit de ontwikkelaar gekomen mag zijn mis ik iets van de arts die zo juist een diagnose heeft gesteld. Er zijn twee uitzonderingen naar mijn smaak althans de heer De Kievid is met fok op meer naar rechts aan gebonden en de christelijk-historische heer Visser kijkt met een dezelfde blik de wereld in waarmee wijlen de heer Tilanus op de fiets stapte en naar de Tweede Kamer peddelde. U ziet het maar weer dat je net als bij het afsluiten van een verzekering niet alleen moet afgaan op het gezicht van de assuradeur, maar. zelfs de kleine lettertjes op de polis moet le zen. ADVERTENTIE UTRECHT Er bestaan plannen in de provincie Utrecht om ruim 400 ha potentieel industrieterrein bouwrijp te maken, naast de ca. 65 ha die thans voor uitgifte beschikbaar zijn. Deze terreinen liggen ondermeer in de gemeente Vee nendaal. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Utrecht aan de commissie van rapporteurs die de begroting voor 1969 onder de loep heeft genomen. De com missie had om opgave gevraagd van de hoeveelheid industrieterrein die in het kader van de toekomstige werkgelegenheid beschikbaar is. Het college verbindt aan de opgave de conclusie, dat de voor een evenwichtige ontwikkeling van de industriële werkgelegenheid vereiste bedrijfsterreinen in voldoende mate aanwe zig zijn. bij ter sprake gebracht de onrechtvaar dige verdeelsleutel die het rijk han teert ten aanzien van de uitkering aan de provincies die geschiedt op basis van grootte en inwonertal. Naast waardering over de begroting valt er ook een ander geluid te verne men uit de commissie van rapporteurs. Een tweetal leden kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat uit de aanbie dingsbrief in tegenstelling tot die van het voorgaande jaar een zekere mat heid spreekt. Zij betreuren het, dat het elan en de frisheid die in het voorgaan de jaar in de aanbiedingsbrief tot uit drukking kwamen niet konden worden gecontinueerd. Het college is wat teleurgesteld over deze opmerking. Het hoopt echter dat deze leden bij de substantiële beoorde ling van het door het college voorge stelde beleid voor 1969 zelf zullen kun nen vaststellen, dat de eerder geprezen voortvarendheid een bepaalde matheid heeft veroorzaakt. Verder in het verslag wordt het ambtsgebed ter sprake gebracht om dat enkele leden afschaffing hadden bepleit. Ze motiveerden hun standpunt terwille van een meer strikte scheiding van „kerk en staat". Naar de mening van het college staat het al dan niet openlijk uitspreken van het ambtsgebed los van de in Nederland trouwens aan wezige scheiding tussen kerk en staat. De organen van de overheid kunnen en mogen in vrijheid en zelfstandig heid beslissingen over het wel of niet handhaven van het ambtsgebed. Als daartoe door provinciale staten de wens wordt uitgesproken, zal het ambtsge bed onderwerp van bespreking vormen in het seniorenconvent. Financiën Uitgebreid gaat het college in op vragen die betrekking hebben op het fi nanciële beleid. Nogmaals wordt daar- VEENENDAAL Zaterdag 7 december: H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, teief. 12481. Zondag 8 december: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, telef. 12529. Apotheek: Zuider-apotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, telef. 10714. Wijkverpleging: zr. Haijer, Boompjes- goed 101. Veenendaal, tel. 12655. RHENEN Dr. Wijohers, Achterbergsestraatweg. tel. 2328. Apotheek: Apotheek Deys, alleen voor spoedgevallen. AMERONGEN, LEERSUM, ELST. De praktijken van de artsen Kars en Ossendorp uit Amerongen; Bakker en Van de Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist, worden het a.s. week-end waargenomen door de heer L. W. S. v. d. Berg uit Leersum, tel. 03434-1388. SCHERPENZEEL In Woudenberg en Scherpenzeel wordt van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur de dienst waargeno men door de heer Gerritsen, Stations weg, Woudenberg. Tel. 03498-1220. RENSWOUDE, EDERVEEN. DE KLOMP Arts Th. S. ter Velde, Oude Holle weg 4, Renswoude, tel. 450. RESTEREN. OMMEREN, LIENDEN Arts v. d. Veen. Lienden, tel. 03443-220. De dienst begint zaterdag om 9 uur. OPHEUSDEN. ECHTELD. OCHTEN. 4 DODEYVAARD Arts Budding, Opheusden, tel. 08887-213. De dienst begint zaterdag om 9 uur. WIJKVERPLEGING RESTEREN. ECHTELD. OCHTEN Zr. C. de .Jong, Groene Kruis. Ochten. Tel. 034*4-257. OPHEUSDEN. DODEWAARD Zr. H. Budding, Dodewaard. tel. 08885- 218. TANDARTSEN VEENENDAAL. RHENEN Voor spoedgevallen bellen: 08385-12954. DIERENARTSEN EDERVEEN en OMGEVING De heer Van Riessen. Dorpsstraat 18. Luriteren. tel. 08388-2557. ADVERTENTIE Volgens een tweetal leden staat het college minder sterk in zijn verzoek aan de rijksoverheid om herziening van de verdeelsleutel nu het college er de voorkeur aan heeft gegeven de nodige voorzichtigheid te betrachten in plaats van nieuwe en toch ook noodzakelijke taken onvervaard aan te pakken. Gedeputeerde Staten antwoorden hierop onder meer: „Toen de inkom sten van de provincie nu enkele jaren geleden achterbleven bij de uitgaven, hebben wij de oplossing niet gezocht in het achterwege laten van noodzakelijke activiteiten of het besnoeien op uitga ven. die moesten worden gedaan voor de uitvoering van essentiële taken van de provincie." Het college wijst er verder op, dat de Staten deze aanpak hebben goedge keurd en ermee hebben ingestemd, dat de begrotingstekorten in die jaren wer den gedekt door beschikking over een gedeelte van in vroegere jaren gevorm de reserves. Het ligt in de bedoeling ook thans nu de financiële positie van de provincie tijdelijk gunstiger is dezelfde gedragslijn te volgen. Gedeputeerde Staten menen, dat gro te voorzichtigheid bij het ter hand ne men van nieuwe taken op grond van een wat ongunstige financiële situatie op een bepaald moment even onjuist kan zijn als grote voortvarendheid wan neer er in financieel opzicht tijdelijk wat meer armslag aanwezig is. De ervaring heeft immers bewezen, aldus het college, dat het beschikbaar zijn van reserves van belang kan zijn voor de continuïteit van het beeid als door externe omstandigheden het evenwicht tussen middelen en uitge ven wordt verstoord. Zowel voor de financiering van inves teringen als voor de daaruit voortvloei ende rentelasten hebben de reserves tot nu toe goede diensten bewezen. Overigens wordt het kweken van re serves door de overheid in algemene zin afgewezen, omdat hiervoor offers moeten worden gebracht, die zouden bestaan in het achterwege laten van activiteiten welke betekenis voor de sa menleving een uitgaaf van een bepaal de omvang verantwoord doet zijn. Het reserveren van overschotten die ontstaan bij een verantwoord beleid, waarbij de taken actief worden behar tigd, lijkt het college de plicht van het bestuur, dat het oog op de toekomst richt en zich bewust is van een verdere groei van behoeften aan algemene voorzieningen. Het college waarschuwt dan met klem tegen de opvatting, die kan sug gereren, dat het ontstaan van een ba tig saldo een aanwijzing vormt, dat het beleid onvoldoende actief is (geweest). De begrotingsbehandeling vindt me dio deze maand plaats. Heden, vrijdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Double trouble". Morgen, zaterdag LEERSUM Het Hof, 19.30 uur: „Cuby and the bliz zards" voor beatclub „De Weerwolf". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Double trouble". Bio, Rhenen, 20.00 uur: „Tarzan wordt getart". SCHERPENZEEL Geboren: Eve- rina Helena Margaretha, d.v. A. J. v. Kesteren en M. G. Veenvliet; Richard Michael, z.v. W. v. Beveren en G. v. d. Vliert; Rochus, z.v. A. J. v. Bruchem en J. v. Holland: Karin, d.v. M. de Ko- nig en A. H. Stormbroek; Gerrit Jan, z.v. G. v. Ginkel en G. v. Leijenhorsf; Anna-Meintje, d.v. K. W. Kemper en E. A. Algra. Ondertrouwd: A. v. d. Brandhof te Scherpenzeel en A. Jansen te Wouden berg; H. Voskuijlen te Scherpenzeel en J. Postma te Woudenberg. Gehuwd: C. Cozijnsen en H. Heen- vliet; G. v. d. Broek en G. W. v. Ame rongen; W. L. Landman en G. Aarsen. Ingekomen: A. G. Kolman; T. J. Elert; J. v. Steenbergen; C. ter Burg; J. P. W. Cels; W. Geurts; W. M. van Esch. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan «van a.u.b. don brangen wij ham nog Allaan voor Veenandaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur RHENEN TEL. 3328 VEENENDAAL De heer J. van Ginkel, die in Veenendaal bekendheid kreeg als eigenaar van „Snackbar 't Noorden", heeft naast de snackbar een slijterij gebouwd, die eveneens ,,'t Noorden", heet. De oude bijna onbewoonbare-woning is tot de grond toe afgebroken en niets in de zeer mo dern ingerichte winkel herinnert nog aan het pand dat er vroeger stond. De schappen zijn een vondst van uit de gehele stam gezaagde plan ken, waar de schors nog aan zit. Door de natuurlijke vorm zijn de schappen niet overal even breed, wat een leuke afwisseling in het geheel geeft. Door de diverse artikelen op deze lange planken op te bergen, bovendien door slechts een klein toonbankje aan te brengen, krijgt de zaak de image van een semi-zelfbediening, een ver koop vorm die ook in de drankenhan del steeds meer terrein wint. De grote sortering in deze jonge zaak met mooie bakstenen wand zal voor iedere liefhebber van een hartige dronk wel iets van de gading opleveren. Geheelonthouders kunnen er trouwens ook terecht, want er zijn ook heel wat soorten frisdrank in de win kel te vinden. ZONDAG 8 DECEMBER 1968 VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Oude kerk. 9.30 uur ds. Van de Krift 17.00 uur ds. Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 uur ds. Van Assen- bergh; 17 uur ds. Terlouw. Vredeskerk 9.00 uur en 10.30 uur ds Jongerden; 17.00 uur ds. Van de Krift, Sianskerk, 9.30 uur ds. J. Bos uit Lun- teren; 17.00 uur ds. Van Assenbergh Poortkerk 10.30 uur ds. Vroegindeweij 18.30 uur ds. Jongerden. Bejaardencentrum 9.00 uur ds. Vroeg indeweij. Veeneind 15 uur ds. Van Viegen; don derdag 12 dec. 19.30 uur ds. J. Brons, Dijkstraat 14.15 uur ds. Terlouw. Herv. gemeente „Sola Fide" 10.00 uur 17.30 uur Geref. kerk Oude kerk 9.30 uur ds. Blanken; 17.00 uur ds. Nijenhuis uit Rhenen. Petrakerk 9.30 uur ds. Nijenhuis; 17.00 uur ds. Blanken. Geref. Poortkerk (vrijgemaakt) 9.00 uur ds. Pool; 16.30 uur leesdienst Chr. Geref. kerk Bethelkerk. 9.30 uur en 17.00 uur ds Langbroek. ^0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000*00000000000000000000000000000000000000000000000000000 VEENENDAAL In het Centraal Weekblad"orgaan van de Gere formeerde kerken in Nederland was een artikeltje overgenomen van ds. E. de Vries uit Doetinchem. Ds. De Vries schrijft over de taak van de ouderling van dienst" en de onderwaardering van zijn eigen werk door veel van deze ouderlingen. Hij schrijft dat de gewoonte om de dominee voor te laten gaan, bij het verlaten van de kerk alleen in de Achterhoek gevonden wordt. Ook in deze streek echter komt deze ge woonte regelmatig voor zij het dan misschien niet (meer) bij de kerken van het verband waartoe ds. De Vries hoort. Vooral ook omdat hij de taak van de Ouderling van Dienst beschrijft, nemen we het artikel tje hieronder over. ..In elke kerkdienst speelt zich het volgende af: Op de vastgestelde tijd gaat een deur open en een aantal mannen (hoelang nog) komt binnen. Er is altijd een dominee bij (de preeklezer vatten we ook maar on der deze categorie). Soms voorin, soms achterin de stoet, maar hij zit er altijd in. d.w.z. is zelf nooil de eerste of de laatste. De deur wordt voor hem opengedaan en ach ter hem gesloten. Zijne eerwaarde heeft daar zelf geen werk van. Be tekent „Dominus" niet: „heer"? (terwijl „minister" maar „dienaar" betekent). Nu is het moeilijk om van „oude" kerkelijke gebruiken de oorspronkelijke zin op te dienen. De een legt sommige dingen ook an ders uit dan de ander. De ene do minee zegt: „de zegen is met u". een andere: ..zegen zij met u". een derde: de „zegen met u". Je krijgt een handdruk als je de stoel opgaat. De ene broeder fluis tert: „sterkte". Dat is een horizon- talist natuurlijk. Een andere: „ge zegende dienst, dominee". Een der de kan niets bedenken, tenminste, hij zwijgt. Komt men de stoel weer af. dan krijgt men weer een hand (of gééft men een hand?) de ouderling gaat voorop, aanvankelijk tenmins te. want bij de deur worden de rol len omgekeerd. De leidende ouder ling doet beleefd de deur open voor de orodikant. en laat deze voor gaan. Dit laatste gebaar is oorzaak var) dit stukje. ïk kan het plaatsen als een goed bedoeld beleefdheidsge- baar. Maar het doet me teveel den ken aan de oorspronkelijke beteke nis van „Dominus". En ik heb het vermoeden, dat dit gebaar een sym bool is van een niet meer weten wat of er gebeurt bij „op-, en afleiden", ook een vermoeden (nog gestimu leerd door de fraaie term „Introï tus") dat de ouderling z'n eigen ambt in dezen misverstaat, althans onderschat en aldus de dominee overschat. Als de dienstdoende ouderling de dominee „op-leidt", gaat de ouder ling voorop een blijft voorop gaan. Hii geeft een handdruk weg, wat symboliseert, dat zometeen enkel even een functioneel onderscheid plaats heeft, dat de dominee offi cieel, in opdracht en gemachtigd op treedt, en via die handdruk, open lijk voor de stoel, wordt aan de pre dikant van de dienst, de leiding op gedragen namens de plaatselijke kerkeraad (art. 10 K.O.). Als de dominee weer van de stoel afkomt, geeft hij die hand terug, geeft hij z'n opdracht terug, wordt hij weer aan de broederen gelijk. En- telkens wanneer z'n handdruk aan vaard wordt, is hij daarmee open lijk gedechargeerd, eervol van zijn tijdelijke taak, zijn tijdelijk de lei ding hebben, ontheven. Met dat hij die hand teruggeven heeft, is hij leider af, de uitleider ouderling. die ook meestal 't ope nings- en sluitgebed in de kerke- raadskamer die zondag tot plicht heeft (ouderling van dienst), is dan weer de aangewezen leider van de kerkeraad. Nu gaat hij weer voor op en moet m.i. bewust van zijn momentane functie voorop blijven gaan, trouw aan zijn rol, ambt. Misschien kijkt een ander wel weer heel anders tegen deze ceremo nie aan (die ik naar mijn weten enkel inde Achterhoek aangetrof fen heb). Maar persoonlijk zou ik 't juister -vinden niet 't uitgangseerbe- toon in ontvangst te hoeven nemen. Wil men een beleefdheidsgebaar de leiding heeft men herstelle 't t.o.v. wie op een bepaald moment oud-kerkelijke half-ambt van de deurwachter. Hij opene dan de deur voor de ouderling". hervormde gemeente van Maarn Maarsbergen bijstahd in het pasto raat gaan verlenen en heeft zich in verband daarmede reeds te Maarn gevestigd. Ds. Ferguson zal zondag 8 december 1968 te Maarn, na voor af in diezelfde dienst te zijn ingeleid door ds. W .H. de Jong, uit Maarn- Maarsbergen, intrede doen als bij stand in het pastoraat in de her vormde gemeente van Maarn-Maars- bergen. Hij wordt als zodanig de op volger van dr. A. Steenbeek, emeri tus predikant te Amersfoort, die ruim vijf jaar te Maarn-Maarsber- gen bijstand in het pastoraat heeft verleend. Naast de „parttime" func tie van bijstand in het pastoraat in de hervormde gemeente van Maarn- Maarsbergen zal ds. Ferguson ver der ook nog werkzaam zijn als gees telijk verzorger van de patiënten en van het personeel van het revalida tiecentrum „De Hoogstraat" te Leer sum. Car^l Marius Maarten Ferguson werd óp 3 november 1913 te Tonda- no in het voormalig Nederlands Oost Indië geboren. Hij Bezocht het 's-Gravenhaags Christelijk gymna sium te 's-Gravenhage en studeerde vervolgens eerst aan de Rijks Uni versiteit te Leiden en daarna aan die te Utrecht, waar hij in 1939 zijn kan didaatsexamen theologie en onge veer een jaar later in 1940 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen af- legdè. In 1941 erd de heer Fergu son door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde Kerk. Van fabruari '42 tot mei '43 was hij bij dr. L. D. Ter- laak Poot, toen nog predikant van de wijkgemeente „Duinzichtkerk" te 's-Gravenhage werkzaam als hulp prediker. Op 27 juni 1943 werd hij door ds. F. W. G .Verheul, toen nog predikant te Gouda en thans emeri tus predikant te Gouda, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Roderwolde in de clas sis Assen. In deze gemeente werd ds. Fergu son met ingang van 16 oktober 1945 benoemd tot vlootpredikant en in verband daarmede beroepen tot pre dikant in Algemene Dienst bij de Ne derlandse Hervormde Kerk in haar geheel. Ds. Ferguson is in de loop der jaren op verschillende plaatsen werkzaam geweest als vlootpredi kant. Tijdens zijn verblijf te Den Helder was ds. Ferguson o.a. voor zitter van de afdeling Den Helder van de Koninklijke Nederlandse Mi litaire Bond „Pro Rege". Ds. J. C. de Bie heeft bij de be roepen, die hij in de afgelopen we ken reeds had ook nog beroepen ge kregen van de hervormde gemeen tes in Wezep en Dinteloord. dominee horen. Bedankt voor dit compliment! Maar toch begrijp ik dit niet. Want .als toevallig die eigen dominee er wel is, dan zijn de be doelde mensen er niet. Bewijs? De dankdienst van woensdagavond 6 no vember. Wat een opkomst!!! Bela chelijk! U mag mij gerust vragen waar ik dan op die verschillende zon dagen ben maar dan vraag ik u, waar was u op die woensdag avond?" Mageiros in „Om Sions Wil", vertelt de volgende twee voorval len: „Gemeente"zei ds. Hol, vandaag preek ik niet zoals an ders, want vandaag heb ik u iets te zeggen". En: „Iemand zei onlangs: Hei denen bekeren is een christelijk werk, maar christenen bekeren een heidens werk". Ds. F. Harinck uit Benthuizen heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de Ge reformeerde gemeente (syn.) te Veenendaal. Met ingang van 1 januari start de Stichting Interkerkelijk Sociaal Cen trum in Rhenen met haar werkzaam heden. In de stichting werken samen de Hervormde kerken uit Rhenen en Achterberg, de Gereformeerde kerk, de Gereformeerde gemeente synodaal en de oud Gereformeerde gemeente, allen uit Rhenen. Voor 't werk wordt een jaarlijks bedrag be groot van f 80.000,- dat door de ge zamenlijke diaconieën volgens een bepaalde verdeelsleutel opgebracht moet worden. De heer B. Bas uit Kesteren is ge kozen als ouderling van de gerefor meerde kerk? in Rhenen. Een vrij groot deel van de Betuwe valt wat deze kerken betreft onder verant woordelijkheid van de kerkeraad van Rhenen. Sinds zondag 1 december bestaat er ook in de gereformeerde kerk in Amerongen een oppasdienst. Voor lopig kunnen ouders met kleine kin- i|rv t-ï lopig kunnen ouaers met Kleine Kin- I |s 1 F proimon deren eenmaal per veertien dagen V K V X hun kinderen aan de zorgen van de oppassers toevertrouwen, indien zij de kerkdiensten willen bijwonen. He T iran Wiinja Ds. S. P. van Assenbergh heeft als voorzitter van de vergadering in de Middenwijk, toen daar de zesjaar- se stemming gehouden werd, kerk rechtelijk een klein foutje gemaakt. De dominee geeft het ruiterlijk toe in het „Veens Kerkblad". Öij de eerste stemming staakten de stemmen, en de dominee gaf toen gelegenheid voor een herstemming. Bij die herstemming bleek er een kleine meerderheid voor het aan de gemeente houden van de verkiezing van ambtsdragers. Enkele gemeen teleden, kennelijk beter op de hoog te met de kerkordening, hebben zich over de gang van zaken beklaagd, want bij staken van stemmen blijft alles bij het oude. De commissie voor bezwaren en geschillen van de synode moet nu maar uitmaken hoe het moet. LEERSUM Met ingang van 1 december is op vijfenvijftigjarige leeftijd aan ds. C. M. M. Ferguson uit Den Helder eervol ontslag ver leend als vlootpredikant en als zoda nig ook als predikant in Algemene Dienst bij de Nederlandse Hervorm de Kerk in haar geheel. Hij zal in de Ds. J. van Wijngaarden uit Tiel schreef in zijn kerkblad: „Er zijn mensen in onze gemeente, die er nog al wat van zeggen, dat ik 's zondags veel weg ben in verband met clas- sisbeurten, ruil- en vrije zondagen. Nu daar hebben ze gelijk in. Het vleit me natuurlijk ook dat ze er dan bij zeggen dat ze het liefst hun eigen De hervormde diaconie te Veenen daal heeft de jaarstukken over 1967 gereed. Tot en met 26 december lig gen de stukken ter inzage bij het kerkelijk bureau. De hervormden kunnen daar ook het controlerapport van de administratie inzien. *000000000000000000000000000000000000*00000000000 **000000000000000000000000000000000000000000M00000000000000000000M000000000*0*000000000000000000! Pniëlkerk 9.30 en 17.00 uur ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 en 18.30 uur: ds. J. de Groot. Woensdag 11 december 19.30 uur ds. v. d. Woestijne. Geref. Gemeente (Syn.) 9.30 en 17 uur leesdienst; donderdag 12 dec. 1*9.30 uur ds. A. W. Verhoef. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dra. Feikema uit Driebergen. 1 R.K. Kerk Salvatorkerk zaterdag 18.45 uur en zon dag 9.00 uur en 11.00 uur TI. Mis. Willibrorduskerk 10.00 uur H. Mis. Leger des Heils 10.00 uur Heiligingssamenkomst en 19.30 uur Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen 9.30 uur: Openbare vergadering; 10.30 uur Wachttorenstudie; dinsdag 10 dec. Theocr. bedieningsschool20 uur Dienstverg adering. De bijeenkomsten worden gehouden in 't NVV-gebouw aan de Tuinstraat RHENEN Ned. Herv. Kerk Cunerakerk, 9 uur: geen opgave; 10.30 uur: ds. Kalkman uit Driebergen; 19 uur ds. De Groot uit Apeldoorn. Bergschool, 9 uur: ds. v. d. Lienden uit Ede. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Goldschmed-ing. Geref. Gem. Syn. 10 en 17.30 uur ds. P. van de Bijl uit Katwijk aan Zee. Geref. Gem. in Ned. 10 en 17.30 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 10 en 17 uur Leesdienst. Woensdag 11 dec. 19 uur-ds. Wiltink. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. A. Monné uit IJsselstein. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk St.-Andrieskerk 10 uur ds. G. Kaastra; 18.30 uur ds. J. van Noort, Dorpshuis 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk 10 uur ds. Hoorweg; 17 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. H. J. Mulder uit Doorn. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 18 uur ds. J. van Malenstein. Geref. Gem. 10 en 18 uur: leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 18.30 uur ds. G. G. van Vrouwerff. Oud-Geref. Gem. 10 en 18.30 uur: Leesdienst. LEERSUM Ned. Herv. Kerk Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk 10 uur ds. Hoorweg; 17 uur ds. Zwaan. Oud-Geref. Gem. in Ned. 10 en 17 uur Leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. W. Bousema uit Nijme gen; 6.30 uur ds. G. Willemsen uit Doornspijk. Geref. Kerk 10 uur ds. P. v. Strien uit Wouden berg; 6.30 uur ds. G. F. Hajer uit Ede. Vrije Evangelische Gemeenten 10.30 uur ds. W. D. v. Petegem. De dienst wordt gehouden in het Vereni gingsgebouw aan de Molenweg. Vrijzinnig Hervormden 19.15 uur ds. C. B. Burger. De dienst wordt gehouden in het Verenigings gebouw te Woudenberg. Geref. Gemeenten 10 en 6.30 uur de heer B. Roest. Geref. Gemeenten in Ned. Noodgebouw, 10 en 6.30 uur leesdienst. R.K. Kerk 8.30 uur H. Mis in het Verenigings gebouw aan de Molenweg. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 10 en 18.30 uur ds. v. d. Peut. Geref. Kerk 10 en 18.30 uur ds. Jonckers. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J. C. de Bie. Geref. Gem. in Ned. 9.30 en 18.45 uur ds. Aangeenbrug. Oud.-Geref. Gem. 9.30 en 19 uur Leesdienst. EDE Oud-Geref. Gem. 10 en 18.30 uur ds. v. d. Poel LIENDEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. L. Klootwijk uit Ede; 18.30 uur ds. K. v. d. Pol uit Ede. KESTEREN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Graaf uit Putten; 18.30 uur ds. J. Bakker uit Veenendaal. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk 10 en 18.30 uur ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. (Syn.) 10 en 18.30 uur Leesdienst. Geref. Gem. in Ned. 10 en 18-30 uur de. M. van Beek.

De Vallei | 1968 | | pagina 3