Planologische Dienst ziet met argusogen toe Zeeland zou betere keus geweest zijn Vliegtuig met 128 mensen ontsnapte aan ramp Sint tastte behoorlijk de beurs 6.95 Limburg aan de top met werkloosheid diep in Bronchi letten MAXIMUMSNELHEID GEWENST VOOR ZIEKENAUTO'S Verolme heeft kans op een .jreuzenorder" „MET SHELL-VEST IGING TE MOERDIJK IS MEN OP EEN GEVAARLIJKE WEG TN O-onderzoek negentien redt mensenlevens Van Nelle levert geen koffie meer Albert Heijn Categorale bond sprak samen met erkende bonden met Spoorwegen Bejaarde vrouw dood gevonden achter spellet je patience Minister Bakker naar Suriname Riet S. smeerde ook rattekruid op brood van eerste man Piloot startte van te korte baan in verkeerde richting ONDERZOEK OF SCHIPHOL Verliefde schutter kreeg een jaar Akkoord fondsen tandartsen en specialisten MEDISCH TEAM NAAR GABON Ouderwetse koopgoJf na aarzelend begin In Amsterdam al 22 loodsen na bekentenis heengezonden Honderden kaarten met gegevens over werklozen in brand gestoken Jongen krijgt acht maanden voor bedreiging agent IJltransporten zijn erg gevaarlijk 'POTTERS PLUSPUNT GEEN ZEEHAVEN KINDEREN NIET DRUKKE WEGEN VOOR PRULLETJES GEEN MARKT MEER NAAR DUITSLAND SFEER WAS ZOEK JONGEREN VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 ROTTERDAM Transporten van ernstig gewonden door de stad dienen te worden beperkt tot een snelheid van ten hoogste 70 kilometer. De Rotterdamse politie overweegt een dergelijke maatregel te nemen. Zij vindt dat de risico's bij deze steeds va ker voorkomende transporten te groot worden. Een geëscorteerde ziekenwagen met 120 kilometer per uur door de stad te laten rijden, kan levensgevaar opleve ren voor de betrokkenen en de overige weggebruikers. De Rotterdamse politie, die ongeveer zeven sneltransporten per week verzorgt, is niet bereid dit risico nog langer te nemen. Volgende week gaat commissaris P. Kruit, hoofd van de geüniformeerde dienst van de Rotterdamse politie, hier over praten met zijn collega's in Am sterdam en Den Haag. Er is al over leg gaande met de gemeenten rondom Rotterdam. Ook de Rijkspolitie heeft bezwaren tegen de huidige gang van zaken bij de begeleiding van sneltransporten. Kapi tein De Maat, de man die de witte Por sches over de snelwegen leidt, klaagt vooral over de mentaliteit van de overi ge weggebruikers. Hij heeft meerma len meegemaakt dat zij nauwelijks vrij baan maken als de ambulance en de begeleidende politie-auto, met blauw zwaailicht en meertonige hoorn, komen aangieren. De Rijkspolitie bekeurt dergelijke automobilisten zonder pardon. Volgens kapitein De Maat zijn de Duitsers de enigen, die het goed doen. „Als een Duitser in een verte een blauw zwaailicht ziet aankomen, stuurt hij zijn wagen onmiddellijk de vluchtstrook in." ROTTERDAM Een proef van de Werkgroep Klinisch geneesmiddelenon derzoek TNO heeft het leven gered van negentien mensen. Zij hadden zich met nog 123 mensen, die allemaal een hart aanval hadden gehad, vrijwillig be schikbaar gesteld voor een proef, waar bij de werking van anti-coagulantia zou worden nagegaan. De 142 mensen werden gesplitst in twee groepen. De ene moest het medi cijn dat de stolling van het bloed vertraagt blijven innemen; de i^nde- re groep moest daar drie maanden na de hartaanval mee ophouden. De proef werd na enige tijd uit ethi sche overwegingen gestaakt. Toen was namelijk gebleken, dat van de groep die het medicijn bleven innemen, nie mand aan een hartgebrek was gestor ven; van de andere groep waren er toen acht overleden. Onmiddellijk kreeg de tweede groep ook het anti-stollingsmid- del toegediend; desondanks stierf van deze groep toch nog een aantal mensen. Een en ander blijkt uit het laatste nummer van TNO-Nieuws, het blad van het Toegepast Natuurkundig Onderzoek in Delft. De conclusie van de werkgroep die het onderzoek heeft verricht, is dat mensen die een hartaanval hebben ge had, misschien wel voor de rest van hun leven medicijnen, die de stolling van het bloed vertragen, moeten slik ken. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten DEN HAAG De vestiging van Shell Chemie bij Moerdijk kan grote gevaren opleveren voor de ruimtelijke ordening van Zuidwest-Nederland. Uit plano logisch oogpunt was het beter geweest het bedrijf in Zeeland te vestigen. Dat is de mening van mr. J. Witsen. hoofd directie Algemene Zaken van de Rijks planologische Dienst, over het besluit binnen vijf jaar een groot chemisch be drijf te bouwen aan de oever van het Hollands Diep bij Moerdijk. In de tweede nota ruimtelijke orde ning wordt slechts rekening gehouden met een zeer bescheiden industrieter rein van 250 hectaren bij Moerdijk. Toch kan het complex, volgens de planologische dienst worden ingepast in de structuurschets voor het jaar 2000 uit deze nota, maar dan zal aan een serie voorwaarden moeten worden vol daan: De industrievestiging mag zich niet in westelijke richting uitbreiden; Er mag beslist geen kanaal door de Hoeksche Waard worden gegraven om de bedrijven van Shell een bete re verbinding met Pernis te geven; i Het Moerdijkgebied mag onder geen beding uitgroeien tot een nieuwe zeehaven; De ontwikkeling van 'n zeehaven in Zeeland moet met kracht ter hand worden genomen. Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, komen volgens mr. Witsen de nu geldende plannen voor de ruimtelijke ordening en indeling van Zuidwest- Nederland in de lucht te hangen. Dan vervalt de tweede nota ruimtelijke or dening, waarop tot nu toe in grote lij nen het regeringsbeleid is afgestemd. Dan zal de Rijksplanologische Dienst weer een nieuwe nota moeten opstellen, waarmee veel tijd is gemoeid. Hoewel de dienst het nieuwe bedrijf van Shell liever in Zeeland had gezien, ziet mr. Witsen toch wel een belangrijk pluspunt van de nu gemaakte keus: West-Brabant heeft een grote industrie nodig. Op dit ogenblik pendelen zo'n tienduizend mensen uit deze streek ar Rotterdam en omstreken. Het grootste deel van deze pendelaars kan binnen afzienbare tijd door Shell Che mie worden opgevangen. Verder is Moerdijk een logische plaats voor industrievestiging. „Alleen hadden we in onze stoutste verwachtin gen niet aan een gebied van tweedui zend hectaren gedacht". De Rijksplanologische Dienst is bij het afwegen van de plus- en minpunten van de plannen van Shell tot de conclu sie gekomen, dat de voordelen net iets zwaarder zijn dan de nadelen. Maar er moet niet veel veranderen, anders slaat de balans door. „Het plan kan nog wor den ingepast in het door ons ontwor pen ruimtelijke beleid, maar we zitten aan het plafond", aldus mr. Witsen. Daarom ook wijst de dienst het gra- ADVERTENTJE Hoestdrank in tabletvorm.95ct ven van een kanaal door de Hoeksche Waard zonder meer af. „Zo'n kanaal trekt industrie aa'n en méér dan de nu aangekondigde industrie kunnen we daar niet meer hebben". „Dan komt de door ons gewenste open ruimte ernstig in gevaar en dat is in strijd met de planologische plannen voor dit gebied. Verder trekt dit kanaal ongetwijfeld echte zeeschepen aan en Moerdijk mag niet uitgroeien tot een zeehaven. Dat brengt de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavenprojecten in gevaar. Bovendien dreigt de verzilting nog verder op te rukken dan nu al het geval is". De Zeeuwse kansen op een groot en gezond zeehavenproject zijn, volgens mr. Witsen, door de vestiging van Shell bij Moerdijk niet verkeken. Het Sloeha- venproject is bereikbaar voor zeesche pen van vijftig- tot zestigduizend ton en is daardoor voorbestemd voor de vesti ging van grote raffinaderijen. De kans, dat ze er komen, slaat mr. Witsen hoog aan. Daarom heeft de Rijksplanologische Dienst zich niet tegen de komst van Shell bij Moerdijk verzet. Zou de olie maatschappij daar echter een raffina derij hebben willen vestigen, dan zou den de kaarten heel anders hebben ge legen. In dat geval zou Zeeland ernstige concurrentie zijn aangedaan. Samenvattend constateert mr. Wit sen, dat er op dit ogenblik weinig is in te brengen tegen de fabriek, maar dat de ontwikkelingen in de toekomst scherp in het oog moeten worden gehou den .„Iedere verandering óf uitbreiding van de industrieën bij Moerdijk zal van alle kanten moeten worden bekeken' ROTTERDAM Van Nelle heeft de levering van supra-koffie aan Albert Heijn stopgezet. De Rotterdamse onder neming neemt er geen genoegen mee dat in de zaken van het groot winkel bedrijf de koffie dertig cent per pak goedkoper wordt verkocht dan in ande re winkels. Het contact tussen van Nelle en Al- bert Heijn is niet verbroken. „We zijn nog aan het praten over de zaak, want we willen de leverantie graag herstel len", zei drs. W. Kind, marketing 'ma nager van Van Nelle. Albert Heyn is een zeer goede klant van het bedrijf wat deze koffiesoort be treft. Bovendien betrekt het grootwin kelbedrijf nog vele andere artikelen uit Rotterdam. Die worden wel tegen de zelfde prijzen als in de andere winkels verkocht. „Als er geen overeenstemming komt en de levering blijft stopstaan, dan be tekent dit dat we een enorm offer bren gen". zei drs. Kind. „De winkeliers dwingen ons daar echter toe via de ver ticale prijsbinding. Gaan we er mee ak koord dat Albert Heyn de koffie goed koper verkoopt dan krijgen we mis schien te maken met boycot van al die winkeliers". UTRECHT Dr categorale Federa tieve Spoorweg Vakvereniging heef gisteren voor het eerst samen met de drie erkende vakbonden gepraat met de directie van de Nederlandse Spoorwe gen. Na afloop van het overleg, dat drie uur duurde, werd meegedeeld dat „alle partijen openhartig met elkaar de pro blemen hadden doorgenomen". De F.S.V., die al acht jaar ijvert voor erkenning, zal waarschijnlijk in de personeelsraad van de spoorwegen worden opgenomen. De drie vakbonden willen na het overleg van gisteren eerst nog met hun achterban praten over toe lating van de F.S.V. tot de raad. SOEST In haar zomerhuisje aan de Bosstraat te Soest is donderdagmid dag de 82-jarige weduwe E. G. Bons- Nagtegaal dood achter een patience- spel aangetroffen. De bejaarde vrouw is waarschijnlijk door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat kachel en schoorsteen pas waren schoon gemaakt. De kachel stond echter ver keerd afgesteld. Aangezien het licht in de woning nog brandde, neemt men aan dat de vrouw woensdagavond is overleden. Toen donderdag de gordijnen de hele ^ag gesloten bleven, waarschuwden bu ren de politie. Een arts constateerde later de dood. DEN HAAG Vice-premier Bakker zal 7 januari naar Paramaribo vertrek ken voor een kort bezoek aan Surina me. Hij zal daar met de Surinaamse regering over verschillende projecten praten. Minister Bakker zei dit gisteren in de openbare commissievergadering over de West in de Tweede Kamer. SCHIJNDEL De Schijndelse Riet S. heeft gisteren vier nieuwe moordpo gingen bekend. Hiermee is het aantal nu op 21 gekomen. De vier pogingen hebben betrekking op haar eerste man, de in 1962 op 35-jarige leeftijd overle den J. van Eindhoven. Gistermorgen vertelde de 45-jarige Riet S. dat ze de man ook nog viermaal rattekruid op zijn brood had gesmeerd. Al eerder gaf ze toe gif in zijn thee, koffie en soep te hebben gegooid. Gisteren is ook gebleken dat de vrouw geen moordpogingen op haar Vijf kin deren heeft ondernomen. Tenminste in de urine van de kinderen zijn geen spo ren van thallium gevonden. Dit ife ge bleken uit proeven, die in het Gerech telijk laboratorium in Den Haag zijn genomen. De technische recherche uit Den Haag heeft gisteren onder leiding van de substituut-officier van justitie uit Den Bosch, mr. J. Booster, het huis van Riet S. doorzocht. Gezocht is naar een thalliumhoudend vergif. Wel zijn bij Riet S. tal van vergifsoorten in huis ge vonden, maar geen van de flesjes en doosjes gevatte thallium. Toch heeft zij zich ook van deze gif soort bediend. Voor mr. Booster staat vast dat Riet S. niets te maken heeft met de geheim zinnige dood van een gepensioneerde planter in Uden. Mr. Booster heeft woensdag de hele dag in Uden doorgebracht. Uit niets is gebleken dat er een relatie tussen deze man en Riet S. is geweest. ADVERTENTIE SCHIPHOL De 118 passagiers en tien bemanningsleden van een DC-8 van de KLM zijn maandag zo blijkt nu door het oog van de naald gekropen. Het vliegtuig de Albert Schweitzer is op Schiphol van een verkeerde baan gestart en kwam in tl^orie honderden meters tekort om tijdig los te komen. Gezagvoerder J. S de Laat presteerde het onmogelijke op de „drempel" van de baan kreeg hij het toestel met zijn enorme gewicht toch nog van de grond. ADVERTENTIE Hij kon niet voorkomen dat veertien lampen, die even vei er in het gras staan opgesteld als bakens voor lan dende vliegtuigen, door het landings gestel werden verpletterd. Deze lam pen zijn opzettelijk van een niet al te zware constructie gemaakt. De Albert Schweitzer werd dan ook niet bescha digd en vloog door naar Montreal. De machine is gisteren op Schiphol teruggekeerd, waarop de Rijkslucht vaartdienst is begonnen met het ver hoor van de gezagvoerder en andere leden van de bemanning. De KLM houdt gezagvoerder De Laat en de eer ste officier N. J. H. Ballast voorlopig aan de grond. Een vergissing als deze komt zelden voor. De vlieger moet zich bij het kie zen van de baan negentig graden heb ben vergist. Het toestel had moeten opstijgen van de noord-zuidbaan 19L. De2e baan kruist óp het noordelijke uiteinde de west-oost lopende baan 09 en wel op een punt waar de oostelijke richting nog maar een derde van deze baan - of 1100 meter - uitsteekt. Op het kruispunt gekomen, kreeg ge zagvoerder De Laat toestemming om te starten. In plaats van 180 graden te keren, sloeg hij rechtsaf en stormde een baan op die hem maar over 1100 meter de léngte gaf. Gemiddeld heeft een DC-8 minstens 1800 meter nodig voor de aanloop. Het vertrek van de Albert SchweiU zer viel 'samen met een periode van ROTTERDAM De werf van Ver olme onderhandelt met een Japanse rederij over de bouw van eenftanker van 450.000 ton. Het zou verreweg het grootste schip ter wereld worden. De maatschappij - de Tokyo Tanker Company - heeft ook contact met scheepswerven in Japan, Engeland De nemarken en Zweden. Volgens Lloyd's List wordt de opdracht mogelijk nog voor het einde van het jaar verstrekt. Een woordvoerder van de rederij heeft gezegd dat de Europese werven het schip graag willen bouwen. Maar de werf van Mitsubishi in Japan zit eveneens op het vinkentouw. Vorige maand bestelde de Tokyo Tan ker Company een schip van 370.000 ton in. eigen land bij Ishikawajima Harima Heavy Industries. Verolme behoorde toen ook tot de gegadigden^ Een Britse werf, die de order had kunnen krijgen, trok zich op het laat ste ogenblik terug. BREDA De Bredase rechtbank heeft de 35-jarige Turk M. C., die op 20 mei in Kaatsheuvel een aanslag pleeg de op een vrouw,.die niets van zijn lief de wilde weten, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De Turk loste vijf schoten uit een pistool, maar de vrouw werd niet ernstig gewond. dichte mist. .De bemanning kon zich visueel moeilijk oriënteren. Aangeno men wordt dat het kompas niet is ge raadpleegd. Pal achter het einde van de baan 09 loopt de dienstweg van het vlieg veld die op het tijdstip dat de machine vertrok - het was spitsuur - druk werd gebruikt. Daar vlak achter loont de Schipholweg en nog iets verder de nieuwe rijksweg Haarlem-Amstelveen. Nadat de DC-8 toch in de lucht was gekomen, behoorde een botsing met een ander vliegtuig niet tot de onmo gelijkheden. De verkeersleiding op Schiphol ging er vanuit dat het toestel in zuidelijke richting zou starten en in die richting was de lucht uiteraard van ander verkeer „gezuiverd". Het is zeer wel denkbaar dat dit in oostelijke richting niet het geval was omdat de DC-8 daar niet werd verwacht. De KLM noch de Rijksluchtvaart dienst willen - hangende het onder zoek - mededelingen doen. UTRECHT Het Gemeenschappe lijk Overleg van Ziekenfondsorganisa ties is met de Landelijke Specialis ten Vereniging voor 1969 een verhoging van de netto-honoraria met 6,83 pro cent overeengekomen. De kostenver goeding wordt met 5,57 procent opge trokken. De uitgaven van de fondsen zullen door deze verhogingen, vergeleken bij vorig jaar, met ongeveer 16,5 miljoen gulden toenemen. De verhoging van de honoraria is, zoals gebruikelijk, geba seerd op de ontwikkeling van de amb tenarensalarissen. De tandartsen ontvangen volgend jaar eveneens 6,8 procent meer van de fondsen. Hun kostenvergoeding wordt 7,3 procent hoger. Een en ander komt neer op een gemiddelde stijging van het brutohonorarium met 7 procent. De uiffeaven van de ziekenfondsen voor de tandheelkundige verzorging van de verzekerden zullen er met bijna 6,5 miljoen gulden door stijgen. DEN HAAG Vandaag vertrekt on der leiding van de Hilversumse arts-W. L, Gianotten een Nederlands medisch team na^r Gabon'om de zorg op zich te nemen van de daar onder verant woordelijkheid van de stichting Terre des Hammes Nederland verblijvende Biafraanse kinderen. Het team zal voorlopig drie maanden in Gabon blijven. Kinder-klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kleuren. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan bet Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verkrijgbaar bij alle platenhandelaren AMSTERDAM In Amsterdam zijn op het ogenblik 22 loodsen aangehou den. Zij worden er van* verdacht steek penningen van sleepbootrederijen te hebben aangenomen. Al deze loodseg zijn na een verhoor van zes uur heen gezonden omdat zij een bekentenis hadden afgelegd. Hoeveel Amsterdamse loodsen nog gehoord moeten worden. staat niet vast. „Voor nieuwjaar volgt nog wel een aantal", aldus een woordvoerder van de recherche. UTRECHT Van de onbekenden, die begin deze week een inbraak pleeg den bij het gewestelijk arbeidsbureau aan de Breedstraat in Utrecht waar bij drie bakken met 550 kaarten met gegevens van werkloos kantoorperso neel werden verbrand onbreekt nog steeds elk spoor. De Utrechtse politie beschikt slecht over summiere aanwij zingen van de mogeliijke daders. Het arbeidsbureau is door deze in braak flink gedupeerd, want het zal ze ker enkele weken duren voordat deze afdeling weer normaal kan werken. Het arbeidsbureau kan op het ogenblik niet voldoen aan werkgeversaanvra- gen voor kantoorpersoneel. De daders hebben mét enkele sténen een ruft van het bureau .ingegpoid. Ze namen de bakken met kaarten mee naar de wacht kamer, waar "ze de inhoud hebben ver brand. Bij K.B. is aan mr. Ch. H. Beek huis. op zijn verzoek met ingang van 1 juli 1969 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Sinterklaas heeft dit jaar goed huis gehouden in winkel en warenhuis. De middenstand toonde zich tevreden over de gedane zaken. Vrijwel in het hele land is de koopgolf aarzelend komen aanrollen. Tot de laatste week van novem ber was het nog eb in de meeste zaken. Pas in de laatste dagen van die maand en bjj het dichter naderen van pakjesavond zwol de stroom aan tot een ouder wetse stortvloed. De klant bleek kieskeuring: De kwa liteit ging boven de (lage) prijs. Er werd gekocht onder het motto: „Als twij toch iets nemen, dan gelijk iets goeds". De komende belasting over de toege voegde waarde lapte de Sint aan zijn Spaanse muiltjes. Toch bleek er een extra grote belangstelling voor textiel en huishoudelijke apparaten, typisch ar tikelen die door de b.t.w. in prijs aan getast zullen orden. De cosmetica en het speelgoed ble ven de grootste trekkers. Het vanouds befaamde zakdoekje moest het afleg gen, een lot dat ook het 'snoepgoed was beschoren. In de boekwinkels deden zich zeer uit eenlopende uitschieters voor: De poli tieke „Nasmaak en voorproef" van so cialist Vondeling wedijverde met „Haar van boven", het lichte geesteskind van Albert Mol. De Sint graasde te paard alle wind streken van ons land af. Overal liet hij een spoor van zwaar gehavende beurzen en ontzielde winkelrekken achter. De bliksembezoeken van de betabberde grijsaard verwekten overal verschillen de reacties. Limburg kampte dit jaar met pikan te perikelen. Veel Nederlanders trokken de grens over om in Duitsland goedko per aan cadeautjes te komen. De Duit sers lieten zich in ons land veel min der zien dan in voorgaande jaren, toen juist Limburg door lage prijzen de oos terburen trok. Ook in Twente was een trek naar Duitsland merkbaar. De Duitse zaken lieden wakkerden die trek aan met ad vertenties in de Nederlandse bladen. Vooral speelgoed, horloges, hobby-arti kelen en textiel vonden over de grens hun weg naar Nederlandse zakken. Limburg verwerkte wel een drom Bel gen, die naar een koopje zochten. Twente zag de Sint ook opvallend veel voor kunst- en antiekzaken zijn paard parkeren. Groningen ontpopte zich eveneens zeer kunstzinnig want ook daar lag de kunstnijverheid duidelijk meer in de belangstelling dan vorig jaar. Erg royaal waren de Groningers niet, want in die provincie werd aanmerkelijk minder van het spaarboekje afgehaald dan in de rest van het land. ADVERTENTIE OUD OLIFANTEN VERHAAL. Éen oud verhaal wil, dat een olifant 9 jaar draagt. Lariekoek! 't Is maar 18 maanden. Toch nog een hoop moeite als je weet dat iedereen zomaar Olifant uit een fles kan schenken. Prille jonge en degelijk belegen oude! Amsterdamse winkeliers waren in een jubelende stemming. In de hoofd stad is dapper in de beurs getast, meenden de warenhuizen. Opvallend waren de levensmiddenpakketten, die dit jaar als surprise dienden. Lekker nijen en tongstrelende hapjes vormden in die pakketten de hoofdschotel. Ook de slijter heeft het zijne gedaan om de verjaardag van de Sint in ge paste vreugde te laten verlopen. De va derlandse borrel moest het sterk opne-r men tegen buitenlandse specialiteiten, als whisky en cognac, die een slok van de binnenlandse omzet afsnoepten. In Den Haag moet de slijter* wach ten op Kerstmis. Daar hielden de ko pers het op een wijntje bij het feest maal. Volgens Haagse winkeliers heb ben de klanten tot begin december met hun aankopen gewacht doordat de komst van de btw hen een beetje hui verig maakte. Gewild in Den Haag waren sport artikelen. Niet van dat hele sportieve, want het biljart trok het meest. In Utrecht is iets mis met de Sint. „Het lijkt wel of de mensen niet geest driftig meer zijn", klaagde een waren huis. „De sfeer ontbreekt". Niettemin was men in Utrecht toch* zeer tevre den, sfeer of geen sfeer. Echte uitsprin gers bleven echter in dat gemis steken. Rotterdam heeft voordelen getrokken uit de koopavond. Op de afgelopen vrij dagavond dacht een warenhuis er zelfs aan om in de winkel eenrichtingsver keer in te stellen. De kopers kwamen bijna niet door de drukte heen. Ook hier werd over de hele linie goed ver kocht. „De klant wil echter niet meer aan het prulletje", is de algemene ervaring. DEN HAAG Eind november wa ren 49.000 mannen zonder werk, 3.600 meer dan een maand geleden. Deze toe neming van de werkloosheid moet wor den toegeschreven aan de tijd van het jaar. Toch daalt de eigenlijke werk loosheid steeds verder, want eind no vember vorig jaar stonden nog 71.800 mannen als werklozen ingeschreven, 22.800 meer dan nu het geval is. Voor het seizoen gecorrigeerd ston den eind november 61.200 mannelijke werklozen ingeschreven, 3.900 meer dan eind oktober. Dit blijkt uit eën over zicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Eind vorige maand was de werkloos heid (onder mannen) het hoogst in Limburg (3,7 procent van de manne lijke beroepsbevolking), gevolgd door Drenthe (3,2 pet), Friesland (2,6 pet) en Groningen, Overijssel en Noord-Bra bant (met elk 2,2 pet). De laagste per centages golden voor de provincies Utrecht (1 pet), Noord-Holland (1,1 pet) en Zuid-Holland (1,2 pet). De grootste toeneming van de werkloosheid wordt, evenals vorig jaar, gevonden in de drie noordelijke provincies. Eind november waren 8200 vrouwen werkloos, honderd minder dan een jaar geleden. Van de 49.000 werkloze mannen wa ren er 3.000 jonger dan negentien jaar. Dat is tweehonderd meer dan eind ok- tobr. Maar 'n jaar geleden stonden nog 6.000 jongeren als werkloos ingeschre ven. Van alle werkloze mannen (49.000) waren er 11.000 langer dan een half jaar zonder werk. •De werkloosheid nam in november vooral toe onder de bouwvakkers (2400 meer), de landarbeiders (600 meer) en de losse arbeiders (500 meer). De werk loosheid onder het handels- en kantoor personeel nam met zeshonderd man af en die onder de metaalbewerkers met tweehonderd. De vraag naar mannen en vrouwen nam in november iets toe. Er is vooral meer vraag naar metaalarbeiders (500 meer), handels- en kantoorpersoneel (300 meer) en textielarbeiders, scheep- vaartpersoneel en losse arbeiders (elk 100). BREDA De achttienjarige R. de F. uit Breda, die 13 september een po litieman met een revolver bedreigde, is gisteren veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van een maand voorwaardelijk. Bovendien heeft de jongen een proef tijd van drie jaar; hij zal onder toe zicht van de reclassering worden ge plaatst en zonodig .psychiatrisch wor den behandeld. De jongeman, wiens ouders om zijn opsporing hadden-gevraagd, wilde toen hij in een politie-auto zat de agent dwingen niet naar het bureau te rij den. De agent liet zich niet intimide ren, waarna de jongen het wapen liet zakken. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6