Zwitserland wil wapenuitvoerverbod Bij arbeidsverzuim door ziekte veel „komediespel" Oostduitser met mini-duikboot naar de vrijheid gevaren Vrachtwagen schoof in file over personenauto Man haalde voor stervende vrouw te laat hulp: eis 3 mnd. HAÏTIAANSE POSTERIJEN GEVEN BOESMAN-ZEGEL UIT Schandaal Örlikon-Bührle schokt het land Nazi-volksrechter vrijgesproken Biesheuvel wijst gesprek met P.v.d.A. van de hand Communistenlejders gepakt Marlon Brand uit vliegtuig gezet Seinwachter was oorzaak treinramp Prof. Gerhrandy: Bankinstellingen mogelijk strafbaar voor bezit van sluip camera s CONCLUSIE IN PROEFSCHRIFT Meer dan de helft REUZENTANKER MELANIA WORDT ZONDAG NAAR ZEE GELOODST Langzaam Mini Gesnapt ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 TWEE DODEN EN ACHT GEWONDEN KEIZERS VEER Op de rijksweg Breda - Utrecht heeft zich gisteren na bij de brug van Keizersveer een ge compliceerd ongeluk voorgedaan, waar bij twee doden, drie zwaar- en 5 licht gewonden waren te betreuren. De slachtoffers zijn overgebracht naar zie kenhuizen in Raamsdonkveer en Gor- kum. Ongeveer kwart over zeven kwam op de Rijksweg een vrachtwagencombina tie op de linkerhelft in botsing met een tegemoetkomende vrachtwagen. Hierbij werd de chauffeur van deze wagen, de 22-jarige C. zwaar gewond. De beide vrachtwagens werden totaal vernield. Op de linker weghelft ontstond 'n lan ge file. Even later reed een vrachtwa gencombinatie die niet op tijd kon stop pen, praktisch geheel over de laatste personenauto van deze file heen. Twee inzittenden van deze personenauto, de bestuurder J. van der Heuvel (52, va der van drie kinderen) uit Meerkerk en de 20-jarige C. de Hartog uit Leerdam, waren op slag dood. De twee andere inzittenden van deze wagen, de 23-jari- ge O. uit Leerdam en de 20-jarige N. W. uit Leerdam werden zwaar gewond. De slachtoffers moesten door de brandweer van Oosterhout uit de auto worden bevrijd. De personenauto die hiervóór in de file stond, werd op de linker weghelft geworpen en totaal vernield. De inzit tende hiervan, de 22-jarige A. K. uit Gorkum werd licht gewond. In een personenbusje dat weer vóór deze auto stond werden de 23-jarige Van A. en de 25-jarige Van A., alsme de de ,22-jarige L. allen uit Rijswijk, gewond. Het busje kwam eveneens op de linker weghelft terecht en werd to taal vernield. Een vrachtwagen vóór dit busje, die de klap enigszins opving, werd toch aan de voor- en achterkant zwaar beschadigd. De bestuurder van de personenauto voor deze vrachtwa gen werd licht gewond. Ook dit voer tuig werd vrijwel totaal vernield. BERN De Zwitserse regering overweegt een verbod op de gehele uitvoer van Zwitserse wapens, zo heeft de minister van Justitie, Ludwig von Moos meegedeeld. Op een persconferentie zei hij echter, dat het kabinet tot nu toe alleen een algemeen embargo in principe had bestudeerd en pas een beslissing zal nemen na de leidende deskundigen van andere ministeries, speciaal die van de departementen van Defensie, Justitie en Buitenlandse Zaken te hebben ge raadpleegd. Een algeheel verbod leeft sterk bij de openbare mening en zal waarschijnlijk geëist worden door het parlement als gevolg van het jongste schandaal waarbij op zijn minst een van de belangrijkste wapenfabrikanten Bührle en Co. van Örlikon bij Zurich is betrokken. Tegen deze maatschappij is een onderzoek aan de gang naar onwettige wapenleveringen aan zes Afrikaanse landen en landen van het Midden-Oosten. DEN HAAG Bankinstellingen kun nen een vordering uit onrechtmatige daad vrezen van de inbreker, die op heterdaad werd gefotografeerd met een zgn. sluipcamera. als het in juni inge diende ontwerp van wet van kracht wordt, dat ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer enkele strafbepa lingen bevat betreffende afbeeldingen van personen. Dit stelt prof. mr. S. Ger- brandy, voorzitter van de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam in het jongste num mer „Nederlands Juristenblad". Bij bankinstellingen bestaan soms ap paraten waardoor een filmcamera in werking treedt b.v. als iemand illegaal aan de kluis prutst. De filmstrook, door een particuliere instelling voor haar particuliere doeleinden gemaakt, zal wel aan de politie ter hand worden ge- iteld, die de foto's of zal publiceren of voor bewijs zal gebruiken. Het wets ontwerp echter stelt reeds het beschik ken over die film strafbaar en a fortio ri het publiceren van één of meer fo to's daar uit, zo schrijft prof. Gerbran- dy. „De ontwerper zégt nu wel dat dat mag, maar de rechtspraak is in ande re zin en beschermt misdadigers tegen publikatie van foto's", stelt de hoogle raar, verwijzend naar jurisprudentie. Hij concludeert dat de wet zonder vrij stellingsbepaling niet voldoende arm slag geeft aan de justitie. Vervolgens vraagt prof. Gerbrandy zich af hoe het staat met de bankinstel ling zelf: moet zij een vordering uit on rechtmatige daad vrezen van de man die bij haar inbrak. „Een blik op de Franse jurisprudentie is voldoende om ons te doen bedenken dat dit. in genen dele absurd is". Het artikel besluit met een aantal conclusies. Allereerst heeft de justitie, aldus de schrijver, behoefte aan een uitzonderingsbepaling, die het gebruik van sluipcamera's en de daarmee ver vaardigde opnamen mogelijk maakt. Ook zou de justitie de bevoegdheid moe ten hebben foto's te publiceren als dit noodzakelijk is voor de opsporing van de plegers van een strafbaar feit. Ook voor particulieren moet een mogelijk heid worden geschapen om list of kunst greep toe te passen, b.v. na toestem ming van de procureur-generaal of van de officier van justitie. In dat geval zal het fotomateriaal onmiddellijk aan de politie ter hand moeten worden-ge steld en zal publikatie van deze afbeel dingen aan particulieren niet vrij moe ten staan. Prof. Gerbrandy vindt ver der dat de foto's, indien ze niet in het politie-archief moeten worden opgebor gen. na de voltooiing van de opsporing moeten worden vernietigd. Nederlandse vissers in Denemarken beboel ESBJERG Twee Nederlandse schippers zijn vrijdag elk met duizend Deense kronen beboet voor het vissen binnen de Deense territoriale wateren bij het eiland Roemoe, zo heeft het Deense persbureau Ritzau gemeld. Bei den moeten nog eens 2500 Deense kro nen betalen om hun netten en vangst terug te krijgen. Hun twee garnalen- treilers, de Willem en de Pescado uit Goedereede, werden onlangs aangehou den. De minister van Justitie zei, dat de regering thans alle exporten door alle Zwitserse wapenfabrikanten tijdens de laatste jaren nagaat. Verwacht wordt dat het onderzoek in de zaak van Bühr le en Co. binnen twee weken zal wor den beëindigd. „Dit is beestachtig", riep een parle mentslid uit voor de televisie, toen hij het schandaal van de wapenleveranties behandelde. En een krant in Zürich schreef op de voorpagina „het stinkt". Het waren typische uitdrukkingen om het algemene gevoelen onder de bevol king weer te geven. Israël, Zuid-Afrika en drie Arabische staten werden genoemd onder de lan den die de laatste tjvee jaar verboden wapenleveranties hebben ontvangen, maar niets schokte de Zwitsers meer dan de bekendmaking, dat ook wapens, tezamen met instructeurs naar Nigeria waren verscheept. Er wordt op gewe zen, dat door het in Zwitserland geves tigde internationale Rode Kruis ge charterde vliegtuigen om hulp te bren gen aan Biafra beschadigd werden door luchtafweergeschut, en scherp vroeg de Neue Zürcher Zeitung: „met wat voor soort kanonnen beschoten de Ndge- riaanse troepen de Rode Kruis-toestel- len?" De onthullingen kwamen tegelijk met een dringend verzoek van het interna tionale Rode Kruis, om tien miljoen francs bijeen te brengen om Biafra te 'helpen en een grote winkelmaatschap pij heeft, een kerstcampagne gelan ceerd om gelden in te zamelen. Op een aanplakbiljet stond: „Helpt de kinderen in Biafra" en iemand heeft er bij geschreven „en Bührle levert de wapens, zodat de oorlog nog lange tijd kan duren". Een krant heeft opgeroe pen tot een stille tocht naar de fabriek bij Zürich. Een pikante noot in de zaak was de onthulling, dat een aantal van de 20 mm kanonnen, die naar Nigeria wer den geleverd uit een voorraad kwamen, aan het eind van de tweede wereldoor log gevormd voor Duitsland, welke we gens de snelle geallieerde opmars nooit afgeleverd werd. De Biafraanse solda ten die het eerste van dit soort kanon nen in juni bij Port Harcourt op de federale troepen hadden veroverd, kon den het niet gebruiken omdat ze er geen munitie voor hadden. Het duurde enige tijd voor ze de waarde van hun buit begrepen en toen hebben ze de Zwitserse regering ingelicht. Geleidelijk begon de regering de slui er van geheimzinnigheid waarmee l?et onderzoek was afgedekt op te lichten. Het nieuws van de arrestatie van twee directeuren van Oerikon-Bührle en Co. had een sneeuwbaleffect, dat culmi neerde in een tijdelijk uitvoerverbod op alle door Bührle vervaardigde wapens en in een motie in het parlement, om alle verkoop van Zwitserse wapens aan buitenlandse klanten te verbieden. De levering aan leden van de NAVO werd niet onmiddellijk getroffen door het verbod dat Bührle is opgelegd. In een speciale clausule van het uitvoer verbod wordt voorzien in uitvoering van contracten waarvoor leveranties reeds zijn begonnen en Iaat ook de mo gelijkheid van verlening van de con tractvergunningen open. De schok van het schandaal werd ook gevoeld in Zweden, waar zich ook par ticuliere wapenleveranties bevinden. Het Zweedse Rode kruis heeft beslo ten om voor 275.000 kronen (55.000 dol lar) aandelen in de maatschappij Bo- fors te verkopen, die het 10 jaar geleden als donatie had ontvangen. De Zweedse regering liet weten, dat zij de controle zal verscherpen op ongeveer 20 Zweed se firma's die wapens aan het buiten land verkopen. Oerlikon-Bührle heeft bekendgemaakt, dat een paar van haar employés ver antwoordelijk waren voor de onwettige wapenleveranties. Een zegsman zei: „Wij zijn er zeker van dat het laatste woord nog niet is gesproken". In sommige kringen wordt er voor gewaarschuwd dat een verbod op alle Zwitserse uitvoer, de binnenlandse in dustrie zou kunnen noodzaken om de dure technologische research te be snoeien, waardoor de bevoorrading met modern materiaal van het eigen Zwit serse leger in gevaar kan komen. Maar de openbare mening is ongevoelig voor dergelijke argumenten en de pers heeft er ook op aangedrongen dat het onder zoek wordt behandeld. De Bazelse National Zeitung schreef: „Wij kunnen niet gedogen dat de goe de naam van Zwitserland als neutraal land als gevolg van twijfelachtige wa penleveranties door het slijk wordt ge sleurd. Wij kunnen niet gedogen dat het beeld van Zwitserland wegens een paar miljoen wordt besmeurd." De Neue Presse beziét het anders en schrijft: „Waarom kunnen wij nu niet eens toegeven, dat we graag geld ver dienen, zelfs aan wapens die naar lan den gaan die oorlog voeren?" BERLIJN. Een rechtbank in West- Berlijn heeft vrijdag een rechter van een „volksrechtbank" uit de nazi-tyd, Rehse, vrijgesproken. Hem was mede werking aan het vellen van doodvon nissen, waarvan verscheidene zyn vol trokken, ten laste gelegd. Toen de uit spraak viel. brak in de zaal een storm van protesten los. By het verlaten van de beklaagdenbank werd Rehse door iemand van het publiek in het gezicht geslagen. Het openbaar ministerie zal tegen de uitspraak in beroep gaan. Tijdens het proces, dat in hoger be roep werd behandeld, eiste de openbare aanklager levenslange gevangenisstraf. Bij de behandeling in eerste instantie, in 1967, was Rehse veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Rehse heeft als lid van een „volksrechtbank" bij politieke processen aan meer dan 230 doodvón- nissen meegewerkt. NIJMEGEN Het is duidelyk, dat op het gebied van arbeidsverzuim door ziekte, in ons land op zo grote schaal komedie wordt gespeeld, dat de gewone arts er geen oog meer op kan houden. Aldus de conclusie van het proefschrift waarop drs. A. M. F. B. Crousen uit Venlo gistermiddag aan de katholieke universiteit in Nymegen promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Als promotor trad op prof. dr. A. Th. L. M. Mertens, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Nymegen. Dr. Crouwen grondde zijn dissertatie op een uitvoerige enquête, waarin te vens voor het eerst een analyse van 't werk van de controlerend geneeskundi ge werd gegeven. In zijn proefschrift constateert dr. Crouwen dat ziekten met betrekking tot de ademhalingswegen, de spijsverte ringsorganen, de huid en de bewegings organen het meest voorkomen. Of er inderdaad sprake is van arbeidsonge schiktheid, is het moeilijkst vast te stel len in gevallen van geestesstoomsisen en ziekten van ademhalingswegen, spijs- verterings- en bewegingsorganen. In drie kwart van de gevallen was bij de enquête arbeidsongeschiktheid duidelijk vast te stellen. Voor het ove rige kwart was die ongeschiktheid tot werken tenminste dubieus te achten. Slechts in minder dan de helft van het aantal ziektegevallen (47 procent) kon de arbeidsongeschiktheid worden vastgesteld voor de volle periode, waar in het werk werd verzuimd. Bij veertig procent van de ziektege vallen waren de betrokkenen, althans gedurende een gedeelte van hun ver- zuimperiode stellig wel degelijk ar beidsgeschikt, of bestond er minstens ernstige'twijfel aan hun ongeschiktheid om weer aan de slag te gaan. Acht procent van hen die zich ziek meldden was van het begin af aan dui delijk wél arbeidsgeschikt. Aan bijna vijf procent van hen die zich ziek meld den, kon een ziekenkaart worden ge weigerd, omdat het staken van het werk in geen enkel opzicht aanvaardbaar kon worden gemaakt. In zijn algemene conclusie stelt dr. Crousen vast, dat in meer dan de helft van het aantal ziektegevallen er moei lijkheden zijn bij het bepalen van de arbeidsongeschiktheid gedurende de verzuimperiode. Het stellen van een diagnose is slechts bij ruim de helft van de ziekte gevallen mogelijk. In zeker twintig gevallen van arbeidsverzuim zijn er moeilijkheden in verband met de werk hervatting. Dr. Crousen meent op grond hiervan, dat dc controle op het arbeidsverzuim teamwork vereist van controlerende ge neeskundigen, behandelende artsen, so ciologen, psychologen en personeels diensten. Dr. Crouwen (44) is geneesheer-direc teur van het „St. Joseph Ziekenhuis" in Venlo. Eerder is hij werkzaam ge weest als bedrijfsarts; hij is verbonden geweest aan het „Instituut voor sociale geneeskunde" van de Nijmeegse univer siteit. DEN HAAG Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de AR-fractie in de Twee de Kamer, heeft het aanbod van drs. J. M. den Uyl tot een gesprek over sa menwerking met de PvdA van de hand gewezen. In het AR-weekblad „Nederlandse gedachten" herinnert mr. Biesheuvel er aan, dat drs. Den Uyl nog zeer re cent opmerkte: „Wij zien niets in een gesprek met de KVP. Als de ARP ech ter bereid is tot een gesprek over sa menwerking met de PvdA, zouden wij dit zeker niet weigeren". De AR-fractievoorzitter zegt dat de politieke betekenis van deze verklaring hem ontgaat. „Wij willen van onze kant wel zeggen, dat het te naïef zou zijn te veronderstellen dat de AR, die het ge sprek met CHU en KVP loyaal en se rieus voert, er zich toe zou lenen op een suggestie van de PvdA tot een ge sprek in te gaan, als die partij in één adem verklaart in een gesprek met een dér andere partners .uit de „acht tien" niets te zien", aldus mr. Biesheu vel. DJAKARTA Militairen hebben een vooraanstaande communistische leider gearresteerd, die volgens het leger een belangryke rol heeft gespeeld by de mislukte staatsgreep van 1965 en die zich daarna heeft weten schuil te houden. Het is Sutikno, die vroeger lid was van het inlichtingenbureau van de verboden party. Als dubbelagent was hy in het leger geïnfiltreerd en had hy de leiding van de pro-communistische elementen van de Diponegoro Divisie op Midden-Java tegen de regerings- strydkrachten, na de mislukte staats greep. Hij werd gearresteerd in Semarang, waar hij probeerde de communistische ondergrondse te reorganiseren, waarvan een kern van 300 man bij grote mili taire operaties eerder dit jaar is ge arresteerd. De militairen verwachten dat door de arrestatie van Sutikno het mogelijk zal zijn, de gehele ondergrondse in het gebied op te rollen. AMSTERDAiM Zondagmorgen be gint het grote experiment, het turbine - tankschip „Melania" 210.000 ton zal dan zyn een week durende techni sche proefvaart beginnen en daartoe van de werf van de NDSM in Amster dam-Noord naar zee worden gesleept. De rederij Goedkoop heeft daartoe zes sleepboten beschikbaar gesteld, waarbij de twee grootste van de vloot van slepers. Deze zes sleepboten, die de 210.000 ton metende zeereus zullen slepen en bovenal sturen, staan onder comman do van kapitein De Vries, gezagvoerder aan boord' van de „Melania". Via de radio staat kapitein De Vries voortdu rend in contact met de zes slepers zo dat tot op de centimeter nauwkeurig kan worden gemanoeuvreerd. Dat is ook wel dringend nodig. De „Melania" is namelijk 325 meter lang en 47.17 m breed. Dat wil zeggen dat bij het pas seren van de Hem brug aan beide zij den precies 3 meter ruimte is en bij de grote Noordersluis wederzijds iets meer dan een meter. De sluis is name lijk 49.20 meter breed. Kapitein De Vries wordt op de 40 me ter boven het water uitstekende brug van zijn schip in dit karwei bijgestaan door twee loodsen. Bovendien is de commodore van de slepervloot van Goedkoop, kapitein Van der Zwaag aanwezig om zonodig zijn ervaring ter beschikking te stellen. Deze ervaring is opgedaan bij het manoeuvreren van tankers in de dokken waarbij soms niet meer dan een voet (30 cm) spe ling is. Maar het blijft een experiment want nimmer tevoren is zulk een kolossaal schip in Nederland gebouwd of op het Noordzeekanaal te zien geweest. Vooral het passeren van de Hem- brug is een gevaarlijke zaak. Hoewel de „Melania" leeg is anders zou de diepgang te groot zijn is het zulk een massa staal dat een aanvaring met een van de pijlers van de brug weieens fataal zou kunnen zijn, niet voor het schip, wel voor de pijler. LOS ANGELES De acteur Marlon Brando, versierd met een volle baard en een vlechtje, vroeg de stewardess voor hy in het vliegtuig van National Airlines stapte, dat vlucht no. 64 naar Miami (Florida) zou maken: „Is dit de vlucht naar Cuba?" Het lieve kind, dat Brando niet her kende en zich de vele gevallen van vliegtuigroof uit de laatste tijd herin nerde, waarschuwde een stationsagent, die op zijn beurt de directeur van het vliegveld, Gerald White, waarschuwde en Brando werd prompt uit het vlieg tuig geplukt. Bij de ingang van het vliegveld her kende een andere agent de acteur en hij riep: „Dat is zowaar Marlon Bran do". De 44-jarige acteur werd Onmid dellijk uitgenodigd, weer aan boord te gaan, aangezien hij een vliegbiljet naar Miami had, maar daar kwam hij niet meer in. „Onnodig te zeggen dat hij woest was", zei zijn advocaat, Mormal Ga- rey, „het was de enige vlucht met aan sluiting naar Columbia, waar Brando de film „Quemada" van United Artists maakt", vertelde Garey. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft de heer W. Kroes met ingang van 1 jan. benoemd tot algemeen secretaris der vereniging. De heer Kroes volgt dan de heer P. J. Yperlaan op, die hoofd wordt van de afdeling oudheidkunde, tevens plaats vervangend directeur van het directo raat oudheidkunde en natuurbescher ming, van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. PORT AU PRINCE In verband met de eerste ballonvlucht van het echt paar Boesman 'in Centraal-Amerika vanuit de hoofdstad van Haïti, Port au Prince, hebben de Haïtiaanse posterijen een speciale zegel uitgegeven, waarop afgebeeld staan de Nederlandse ballon en een foto van ballonvaaxder Jan Boesman. BERLIJN" Een Oostduitser heeft verteld hoe hy als „zelfdoener" een mini-duikboot heeft vervaardigd voor een koude, gedurfde en span nende zwemtocht naar de vryheid een Deens lichtschip op 25 km uit de kust in de Oostzee. Bernd Böttger (25) die van een plaats je bij Dresden in Oost-Duitsland komt is 1 meter 80 lang en weegt 80 kilo. Hij zei dat zijn verlangen naar vrij heid en om zichzelf te zijn, de reden was geweest voor zijn dramatische nachtelijke vlucht, waarbij hij eerst koers zette op de sterren en daarna op de lichtseinen van het Deense lichtschip „Gedser Rev". Böttger gaf dit verslag: 8 september des avonds om half 11 ging hij op een strand ten oosten van Warnémünde te water. Ongeveer vijf en een half uur later had hij het lichtschip be reikt. Toen hij het water ingleed, droeg hij zijn 10 kiLo wegens mini- duikboot onder de arm. Er waren te gen zijn verwachting in mensen op het strand en een hunner riep: „Kijk die gek eens, die gaat het koude wa ter in". Oostduitse schildwachten in een nabije wachttoren zagen hem niet en toen hij eenmaal in het water was. bestond er geen gevaar meer dat hij gesnapt zou worden in het sterke zoeklicht. Als een geoefend zwemmer, had Bött ger chocola, suiker en water bij zich, maar daar heeft hij niets van ge bruikt. Onderweg schrok hij van een 1 meter lange vis die voor hem op sprong, waardoor hij half uit het water kwam. Toen hij de seinen van het schip had gezien, leek het lange tijd of hij niet opschoot. Maar vervolgens begon hij te naderen en toen hij op 30 meter afstand was kon hij de letters van 't schip zien, en toen wist hij „dat zijn nauwgezette voorbereiding van twee jaar en twee weken vérkennen aan het strand beloond waren. Een matroos op het schip zag hem en hij werd met een touwladder aan boord gehaald. Zijn eerste reactie was dat hij begon te schreeuwen „vrijheid, vrijheid, vrijheid". Pas toen hij aan boord was ontdekte hij dat hij in beide handen zijn bloedsomloop kwijt was. Hij kreeg een kop sterke koffie, zijn hart be gon te kloppen en hij raakte bene veld toen hij zich probeerde te her stellen van de uren dat de golven op hem hadden gebeukt. Maar hij her stelde en leefde. Eerst werd hij in Denemarken aan wal gezet en van daar ging hij naar de Westduitse kuststad Lübeck. Hij vertelde hoe zijn mini-duikboot werkte. Zij had een tank die vijf ki lo brandstof kan bevatten. Onderaan was een motor gemonteerd. Een snor kel stak een meter boven de duik boot uit. De motor was beschermd tegen vollopen met water. Aan een metalen handvat was een soort draagband bevestigd waarin hij zich zelf vastmaakte. Het appart. voort gedreven door een propeller, had een snelheid van ongeveer 5 km per uur. Hij kreeg lucht door de snorkel en droeg een masker, zwemvliezen en een kikvorsmannepak, dat hij van Westduitse familieleden had ont vangen. Ook had hij een luchtmatras bij zich en gereedschappen voor eventuele reparaties, maar die kon hij ongebruikt laten. Mijn duikboot deed het perfect, zei Böttger. Hij had genoeg brandstof voor tien uur in 't water. Böttger had al eens eerder de stranden verkend om zijn vlucht voor te berei den. maar hij werd toen gezien door Oostduitse grenswachten. Het gevolg was een voorwaardelijke gevangenis straf van acht maanden. Böttger heeft voor ingenieur gestu deerd en woont en werkt nu in Ham burg. Thuis in Oost-Duitsland had hij al enige tijd proeven genomen met voertuigen met propeller èn hij hoopt de mini-duikboot te ontwikkelen voor de handel. Om de boot voor zijn vlucht te probe ren, had hij haar onder zijn lucht matras vastgemaakt en er op meren mee gevaren. Iedereen was nieuws gierig hoe ik me voortbewoog, maar gelukkig kreeg niemand officieel ver denking, zei hij. UTRECHT De officier van justi tie bij de rechtbank in Utrecht, mr. A. A. Somerwil, heeft gisteren tegen de 49-jarige fabrieksarbeider Willem B. uit Amersfoort een gevangenisstraf van drie maanden geëist. De man stond te recht omdat hij zijn vrouw, die hij op maandagochtend 5 juni 1967 bewuste loos in bed vond, tot dinsdagmiddag 6 juni in die hulpeloze toestand liet, waarna zij overleed als gevolg van het innemen van een overdosering aan slaapmiddelen. De behoorlijk ontwikkelde en bele zen verdachte, gedesillusioneerd na de mislukte poging om een zaak op te bouwen, vertelde de rechtbank dat hij op 5 juni door zijn dochtertje was ge waarschuwd dat moeder niet wakker was te krijgen. B. stelde daarop even eens pogingen in het werk die echter op niets uitliepen. De vrouw lag bewus teloos en gaf nauwelijks een levenste ken. B. belde de fabriek om te zeggen dat hij niet kon komen, hielp de kinde ren naar school en beredderde het huishouden die dag. De volgende dag kwamen een paar buurvrouwen naar B. toe en adviseer den hem tcfch de dokter te roepen. Willem B. geloofde echter nog steeds dat alles in orde zou komen, temeer omdat hij hoe dan ook wilde voorkomen, dat bekend werd dat zijn echtgenote, van wie hij ondanks veel gebrek aan innerlijk contact heel veel hield, voor de tweede maal (het was 7 jaar eerder ook al eens gebeurd) te veel slaapmiddeléh had ingenomen. Twee maal mat hij haar lichaamstem peratuur op. De tweede keer was die 39,6. B. meende dat 40 graden echt ge vaarlijk was en achtte de tijd nog niet gekomen om de ernst van de situatie naar buiten bekend te maken. Maar toen op de huid van de vrouw blauwe plekken zichtbaar werden, kwam B. tot de overtuiging dat er nu iets gedaan moest worden. Hij greep zijn fiets en poogde in allerijl de huisdokter te waarschuwen. Toen deze niet thuis bleek, waarschuwde B. de GGD. Kort na de aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" overleed de vrouw door vergiftiging als gevolg van teveel slaappillen. Bij de sectie bleek dat on der invloed van de werking van de middelen ook een longontsteking was ontstaan. Uit de rapporten trad B naar voren als een uiterst gevoelige, kwetsbare man. die zich nog weieens ergerde aan het gebrek aan mensenkennis bij zijn ITe dure winkels aan de Rue Didou- che in Algiers hebben een nieuw soort klanten: graag kopende Rus sen uit de snel groeiende Sovjet-kolo nie. Naar schatting van bevoegde zijde zijn de laatste anderhalf jaar ongeveer 3000 Russische technici, deskundigen en adviseurs in Algiers gearriveerd. De toestroming begon onmiddellijk na de oorlog van het Midden-Oosten, van verleden jaar. De Russen bevinden zich in alle delen van het land en in vrijwel elke indus trie. Toch blijft de regering van pre sident Hoeari Boumedienne, ondanks haar politiek van „revolutionair so cialisme" anti-communistisch. De Al gerijnse communistische partij is ver boden en de Algerijnse leiders onder strepen, dat hun vriendschap met de Sovjet-Unie niet aan voorwaarden is gebonden. Om deze onafhankelijke politiek te il lustreren laten zy de Hongaarse am bassadeur Elek tot nu ai sinds- sep tember wachten om zyn geloofsbrie ven aan president Boumedienne te overhandigen. Er wordt geen ge heim van gemaakt, dat deze ver nedering bedoeld is als represail le voor de toelating van de verban nen Algerijnse communistische leider Bou Ali tot de drie internationale communistische bijeenkomsten welke dit jaar in Boedapest zijn gehouden. l"ke Algerynse leiders zyn ongeloofiyk trots op hun achtjarige onafhanke lijkheidsoorlog tegen het Franse be wind. Nooit zal het een buitenlandse mogendheid meer worden toegestaan om militaire bases op Algerijnse bo dem in te richten, zo zeggen ze. Zelfs vrouw en haar geringe financiële in zicht belangrijke factoren in het echec van de opbouw van zijn onderne ming, die B. noopten tot het aangaan van een betrekking in een fabriek. „Het was me wel opgevallen dat mijn vrouw de laatste jaren geestelijk on evenwichtig was en dat zij dikwijls klaagde over- rugpijn", aldus B. die daaraan toevoegde: „Ons huwelijk was gelukkiger dan de buitenwacht wel veronderstelde. Ik hield van haar en was om haar vaak verdrietig". De president, die de verdachte zeer veel aan het woord liet de man had geen verdediger liet af en toe door schemeren dat „de buurt" het gezin B. ook niet altijd plezierig tegemoet ge treden was. Op de vraag van de president of B. zich onder behandeling van een so ciaal-psychiater zou willen stellen, ant woordde de verdachte: „Ik heb geen behoefte aan vervelende gesprekken ik heb gepoogd te vergeten en dat doe ik nog. Het enige dat ik nodig heb is rust, gewoon veel rust". Volgens de officier van justitie had B. eerder moeten begrijpen dat hij hulp had moeten halen. „B. had móeten in grijpen, er kwamen zelfs mensen aan de deur om hem te waarschuwen". Uitspraak volgt op 20 december. BRUSSEL. De seinwachter van een station by Luik, waar vorig jaar okto ber 13 mensen werden gedood en 97 ge wond by een treinbotsing, is vrydag veroordeeld tot een voorwaardelyke ge vangenisstraf van tien maanden. De Belgische Spoorwegen werden veroor deeld tot een voorlopige schadevergoe ding van een frank aan elf mensen die zich party hadden gesteld In het proces Het ongeluk deed zich op 4 oktober '67 voor te Fexhe-Le-Haut-Clocher. Door een botsing van een auto met een overweginstallatie, was kort tevoren de automatische signalering uitgevallen en moesten seinen en wissels met de hand worden bediend. De 47-jarige seinwachter die dienst had, heeft toen het sein voor twee trei nen tegelijk op veilig gezet, waarna een botsing ontstond. niet de „broederlijke socialistische vriend" de Sovjet-Unie.. Maar westelijke diplomaten zijn hier niet zo zeker van. Zij menen dat Bou medienne ongetwijfeld oprecht is in zijn wens op zijn nog jonge natie stipt afzijdig te houden, maar ze vre zen dat de groeiende Sovjet-invloed deze vrijheid van keuze geleidelijk zal ondermijnen. Hun vrees berust op de grote militaire hulp. welke de Algerijnse strijdkrach ten bijna geheel afhankelijk heeft ge maakt van Russische instructeurs, uitrusting en bevoorrading. Onder de uitzonderingen bevinden zich de me dische militaire dienst, genie en de gendarmerie, welke moet optreden bij wanordelijkheden. Zij worden nog steeds opgeleid en uitgerust door de Fransen. De Franse invloed blijft ook een onzichtbare, morele factor onder de hoge officieren, van wie er velen in de Franse strijdkrachten hebben gediend. Maar de Russen leveren de artillerie, tanks, voertuigen en munitie voor het Algerynse leger, de Mig-21 voor de luchtmacht en schepen van het Ko- mar- en Osa-type, uitgerust met ra ketten, voor de kleine maar groeien de marine. Ongeveer 600 Algerijnse piloten worden opgeleid in Rusland, terwijl Russi sche instructeurs de leiding hebben van vlieg- en onderhoudsscholen in Algiers. Sovjet-instructeurs, verbon den aan legeronderdelen en marine schepen, houden zich bescheiden op de achtergrond, en hebben nergens bevelvoerende functies. Een half dozijn Russische civiele tech nici helpen bij het onderhoud van de vroegere Franse marinebasis van Mers-el-Kebir, by Oran. Deze grote basis, heeft een ondergrond se commandopost van 300 meter diep en diep ingegraven voorraaddepots en brandstoftanks, die eens voldoen de waren om de gehele Franse Mid dellandse Zee-vloot te bevoorraden. De Fransen droegen de basis 31 ja nuari 1968 over aan de Algerijnen, negen jaar voordat de pachtovereen komst zou vervallen. In ruil hebben de Algerijnen beloofd, dat zij geen enkele buitenlandse mogendheid zul len toestaan de basis te gebruiken, althans niet voor 1977, in welk jaar de pacht zou eindigen. De Franse re gering en vele Westelijke militai re deskundigen in Algiers zyn er van overtuigd, dat de Algerijnen hun woord hebben gehouden. Voorzover bekend is aan geen enkel Sovjet-schip, sinds de Fransen de ba sis hebben verlaten, toegestaan Mers- el-Kebir binnen te varen. Ondanks wyd verspreide geruchten van 't te gendeel, zijn er geen tekenen dat Al giers van plan is om de Russische Middellandse Zee-vloot Mers-el-Kebir te laten gebruiken, zelfs niet na 1977. Een westelijke diplomaat merkte op: „Er is geen noodzaak voor de Rus sen om Mers-el-Kebir te gebruiken, aangezien zy vry gebruik kunnen maken, en dat ook doen, van de ha veninrichting van Algiers. Deze praktijk heeft van Algiers het meest westelijke steunpunt in de Mid dellandse Zee gemaakt voor de Sov jet-vloot. Maar in een erisistoestand zal de militaire betekenis waarschijn lijk niet groot zijn, omdat de haven van Algiers zo open ligt. W'estelyke strategen maken zich meer zorgen over de mogelijkheid dat Rusland in zulk 'n crisis de Algerynse bezwaren zal weten te overwinnen en trachten de luchtbases over te nemen die diep in de Sahara zijn gelegen. Deze bases, zoals Laghouat, Ouargala en Amguel werden oorspronkelijk door de Fransen aangelegd en zijn daarna met Russische hulp uitge breid. De Algerijnse eskaders Mig toestellen gebruiken de bases en Rus sische transportvliegtuigen die wa pens naar Nigeria vervoeren nemen er soms brandstof in. Toch zou de Sovjet-Unie, die geen vlieg dekschepen heeft om haar vloot lucht bescherming te bieden, in een nood situatie de bases in de Sahara graag willen gebruiken. In vele Westelijke gedachten is het de vraag of de af hankelijkheid van Algiers van Sov jet-wapens op zekere dag het land te gen zijn wil zou kunnen dwingen om zijn deuren voor Sovjet-troepen te openen.

De Vallei | 1968 | | pagina 11