Arsenal: vijftig jaar aaneen in Engelse eerste divisie Tom Okker versloeg Tsjech Kodes in drie kwartier Zondagsport op radio en tv DE SP0RTT0T0 Candia favoriet contra Zeist De Armen van Florence willen Don Mazzi terug Nederlands elftal volgend jaar tegen Tsjecho-Slowakije Twee Tsjechen in West-Duitsland achtergebleven Fanielle Poons overleden Hilda Blanken neemt afscheid van nat. volleybalteam Opheusden kan op nederlaag rekenen Voetbalprogramma Vierwinden versloeg v. Heerdt na een prachtig duel Gebruik van vuilnisemmers Kaarten voor Ajax-DWS kunnen worden geruild Ron Clarke kreeg profaanbod Hoge koopgelden Uit beeld verdwenen Koning Gustaafbeker Felste tackier Spelers te zwaar belast Snelle treinen in Italië Veenendaal komt niet uit tegen Vreeswijk RK Unitas zeer dicht bij titel Uitgesteld Afdeling Utrecht UIT DE KERKEN Afdeling Utrecht Afd. Nijmegen Dammen Bekendmaking ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 LONDEN Het is onlangs een sentimentele tijd geweest voor de Engelse vaders en grootvaders. Arsenal, de su pervoetbalploeg waarnaar zij 30 k 40 jaar geleden keken, heeft het feit gevierd 50 jaar zonder onderbreking in de Engelse eerste divisie te hebben gespeeld. De Arsenal-ster- ren uit die jaren, van wie sommigen dik en grijs geworden zijn, kwamen tezamen aan een banket en hun foto's ver schenen op de sportpagina's. Vele oude voetballiefhebbers hebben lang en met weemoed over het verleden gepraat. Geen ander voetbaljubileum zou zulke sentimenten kun nen opwekken. Arsenal is een aparte voetbalnaam onder de voetbalnamen. Het jonge geslacht zal dat niet helemaal begrijpen. Zij hebben Tottenham Hotspur, Manchester United en Liverpool de Engelse voetbalvlag in het buiten land zien uitdragen. Sinds 15 jaar heeft Arsenal geen en kele grote trofee gewonnen en het heeft nog nooit deel genomen aan een groot Europees voetbaltoernooi. AMSTERDAM De plaatskaarten, die reeds in voorverkoop waren ver kocht voor de wedstrijd Ajax - DWS, zullen niet geldig zijn bij de woensdag avond te spelen wedstrijd DWS-Ajax. Het is mogelijk de kaarten tot dinsdag in te ruilen bij de voorverkoopadressen. Na die datum zijn de kaarten niet meer geldig, ook niet voor de later te spe len wedstrijd Ajax-DWS. Het blijft wel mogelijk, via de administratie van Ajax, het betaalde entreegeld terug te krijgen. DEN HAAG Het Nederlands voet balelftal zal op 16 april uitkomen tegen Tsjecho-Slowakije. Het is nog niet be kend in welke stad in Nederland deze woensdagwedstrijd zal worden ge speeld. De bestuurders van de KNVB, H. A. Burgwal en J. Coler, die namens de bond de vergadering van de Europese voetbalunie in Genève hebben bijge woond, hebben met de Tsjechische af gevaardigden tevens een afspraak ge maakt in 1970 een wedstrijd in Tsjecho- Slowakije te spelen. Nederland en Tsjecho-Slowakije heb ben elkaar voor het laatst ontmoet op 6 november 1966 in het Olympisch sta dion. In die wedstrijd werd Johan Cruijff uit het veld gestuurd. NEURENBERG Twee Tsjechische worstelaars, de 25-jarige vlieggewicht Jan Verecky en de 2-jarige middenge wicht Jan Martinek, zijn na een wed strijd van hun vereniging „Union Te- plice" in West-Duitsland achtergeble ven. „Union Teplice" is clubkampioen van Tsjecho-Slowakije. Martinek was vijfmaal nationaal titelhouder, Verecky eindigde dit seizoen als tweede. Beiden zullen politiek asyl aanvragen. Zij heb ben zich voorlopig in Neurenberg ge vestigd. LONDEN Ron Clarke, de Australi sche lange-afstandloper heeft een aan bod gekregen om als professional toe te treden tot de pas opgerichte Ameri kaanse professional atletiekbond. Hij ontving dezer dagen tijdens zijn ver blijf in Londen een brief van Bob Schul, oud-Olympisch kampioen op de 5000 me ter en nu bestuurslid van de profbond, waarin hem een lucratief contract voor drie jaar werd geboden. Clarke is ech ter voorlopig niet van plan op het aan bod in te gaan. „Als je eenmaal prof bent geworden, is er geen weg meer terug", zo zei hij. „Ik heb in mijn sportloopbaan vele vrienden gemaakt en die wil ik niet verliezen voor dat geld. Bovendien stel ik nog niet veel vertrouwen in dat profcircuit." Maar de vaders herinneren zich de tijd dat Arsenal domineerde. De grote ploeg werd verwacht alles te winnen en als Arsenal verloor was dat een sensatie. Dat was in de dagen dat Joe Louis wereldkampioen boksen zwaar gewicht was, Jesse Owens iedereen voorbijsprintte en Helen Wills Moody Wimbledon won. Voetbal was een Brits uitvoerprodukt en begon zich in de wereld te laten gelden, maar het fantastische tijdperk dat het nu als 's werelds eerste kijk- sport beleeft, moest nog komen. Als de wereld aan voetbal dacht, dacht het aan Engeland en dat betekende Arse- na: De statistiek van de successen van Arsenal voor de tweede wereldoorlog weerspiegelden de grootheid van Arse nal's naam. Tussen 1931 en 1938 won nen in acht jaar vijf keer de Engel se titel, maar de naam betekende meer dan kampioen. Het voetbal van tegen woordig dankt heel wat tradities aan Arsenal. Het was Arsenal, dat begon met de hoge koopgelden voor spelers. Tijdens zijn gouden periode, die zich uitstrekt van de late twintiger jaren tot het be gin van de tweede wereldoorlog, kocht de rijke Londense club sterren tegen prijzen die in die dagen fantastisch le ken 10.000 pond voor David Jones in 1928, 9000 voor Alex James een jaar later, een wereldrecord van 14.000 pond voor Bryn Jones in 1938. Dit zijn thans bescheiden cijfers. Maar het was Arsenal dat de bal aan het rollen bracht en vanuit cheques, die Arsenal uitschreef, zijn de transfer- gelden steeds sneller gaan stijgen. De manager, die dit grote Arsenal leidde, was Herbert Chapman, de man die van 1925 tot zijn dood in 1934 in het Highbury-stadion de scepter zwaai de. Chapman was een showman, te vergelijken met een Emet, een Barnum en een Ziegfeld, misschien de eerste, die zich de fabelachtige commerciële mogelijkheden van het voetbal reali seerde. Hij zou zich verlustigd hebben in de rol die het geld bij de Europese wedstrijden van onze dagen speelt. Chapman gebruikte zijn chequeboek met hersenen. Hij kocht voetballers van andere clubs tegen bedragen die finan ciers en beleggers uit zijn tijd verbijs terden. Maar hij zorgde er altijd voor geen kat in de zak te kopen. De laatste jaren hebben rijke Engel se clubs hun hand er niet voor omge draaid om sterren voor 70.000, 80.000 en 90.000 pond te kopen en ze na een jaar weer te verkopen omdat ze niet in de ploeg pasten. In de gouden tijd van Arsenal was dat ondenkbaar. Chap man kocht nooit een ster zonder hem grondig te hebben bestudeerd en er voor 100 procent zeker van te zijn dat de man in Arsenal zou voldoen. Chapman stierf op een zaterdagoch tend in 1934, een paar uur voor een belangrijke competitiewedstrijd. De spelers van Arsenal huilden in de kleedkamer. George Allison nam de teugels over en de club bleef enige tijd successen behalen. De Engelse kampioenstitel in 1948 en 1953 en de Engelse beker in 1950 werden aan de erelijst toegevoegd. Sindsdien is Arsenal uit het beeld verdwenen, soms in de onderste helft eindigend. Gemeten naar de oude nor men, was dit op zichzelf al verbazing wekkend. Maar de herinneringen van de derti ger jaren leven voort en zijn door vele bejaarde liefhebbers tijdens het jubi leum opgehaald. Daar was de kleine Alex James, de zwervende binnenspelen In die dagen gebruikte Arsenal de W-formatie. Ja mes bereidde doelpunten voor de an- BRATISLAVA Na de eerste twee enkelspelen in de halve finales van de tenniswedstrijd om de Koning Gustaaf beker tussen Tsjecho-Slowakije en Ne derland, die in Bratislava wordt ge speeld, is de stand 1-1. Tom Okker won in twee sets van Jan Kodes (6-3, 6-2), terwijl Jan Hor dijk, eveneens in twee sets, zijn meerde re moest erkennen in Jan Kukal. De cijfers waren hier 6-4 en 6-2. In de andere halve finale, tussen Zweden en Denemarken, was de stand na de eerste enkelspelen ook gelijk. Ove Bengtsson (Zweden) versloeg Jan Leschly met 6-4, 9-7 en in het ande re enkelspel won Jörgen Ulrich (Den.) niet 6-2, 9-7 van Martin Arlstein. Tom Okker had slechts 45 minuten nodig om de Tsjechische nr 1 Jan Kodes te verslaan. Kodes begon met sterk ser veren, maar zakte naarmate de partij vorderde terug. In de eerste set, die 28 minuten vergde, kon Kodes Okker tot de stand 2-3 redelijk tegenstand bieden. Daarna kwam er de grotere routine en beheersing van de Nederlander steeds meer tot uitdrukking. In de tweede set had Kodes vrijwel niets in te brengen tegen het spel van Okker, die met prachtig gecontroleerde slagen de wedstrijd volledig beheerste. Kodes maakte veel dubbele fouten bij de service, hetgeen Okker slechts een maal, in de eerste set, gebeurde. Toen Okker in de tweede set was uitgelopen tot 4-1 verloor Kodes zijn controle vol ledig en ging kansloos tenonder: 6-3, 6-2. Jan Kukal en Jan Hordijk stonden 54 minuten op de baan. De Tsjech maakte een veel betere indruk dan de nerveuze Nederlander, maar Kukal mis te de moed om de bal over zijn tegen stander heen te spelen wanneer deze opliep naar het net. Het oplopen naar het net en de back hand waren de zwakke plekken in het spel van de Nederlander. Hordijk had echter het geluk, dat Kukal daar niet mèèr van profiteerde. In de tweede set (24 min) speelde Hordijk aanzienlijk minder dan hij daarvoor had gedaan. Na de eerste set (6-4) verloor hfl ook de tweede (6-2). De nerveus en onbeheerst spelende Deen Jan Leschly herstelde zich na een eerste set (2-6) tegen Ove Bengtsson goed, maar kon toch niet voorkomen, dat hij ook de tweede set (7-9) aan zijn tegenstander moest afstaan. Jörgen Ulrich (Den.) herstelde het evenwicht door de linkshandige Zweed Martin Arl stein in 62 minuten te verslaan. In de tweede set, die Ulrich met 9-7 won, gaf de grotere routine van de Deen de doorslag. deren, voor, scoorde zelden zelf. Maar in een beroemd geworden wedstrijd doelpuntte hij zelf driemaal en de Londenaren waren even geschokt als wanneer de London Bridge ingestort zou zijn. Dan was er Cliff Bastin, de wonder- vleugelspeler, die naast James opereer^ de. Bastin behaalde elke voetbaleer die te behalen was, hij was vele malen in ternational, won kampioensmedailles van de Engelse League en Cup-medail les. En dat allemaal voor hij 21 was. In het seizoen 1932-'33 scoorde hij 33 doelpunten, nog steeds een Brits record voor een vleugelspeler. Er zijn nog steeds voetballiefhebbers die zich weemoedig Ted Drake herin neren, de knappe middenvoor van de dertiger jaren, die in 'n 7-0 overwin ning op Aston Villa alle doelpunten voor Arsenal scoorde. AMSTERDAM. Gisteravond is in Amsterdam na een ziekte van enkele weken op 79-jarige leeftijd overleden mevrouw Fanielle Poons, vroeger een bekende operazangeres en tot kort voor haar dood zangpedagoge. Mevrouw Poons, zuster van de acteur Sylvain Poons, genoot een internationale repu tatie. Toen zij 70 jaar was, zong zij nog in het Amsterdamse concertgebouw met het Noordhollandse Filharmonisch Or kest onder leiding van Nico van der Linden, de aria uit Orpheus, waarmee zij veel succes oogstte. ZAANDAM De 62-jarige wielrijder H. Stepphaan uit Zaandam is gister middag gegrepen door een auto. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het Julianaziekenhuis vervoerd, waar de man in de loop van de avond overleden is. Vele Londense fans menen nog steeds dat George Male en Eddie Hapgood het grootste paar fulbacks van alle tijden is geweest en de vleugelhalf Wilf Cop ping de felste tackier, die ooit geleverd is door een land, dat berucht is om zijn harde tackle. In 1934 telde het Engelse elftal, dat op Highbury tegen Italië speelde, zeven spelers uit Arse nal. Geen enkele club heeft zoveel spe lers aan Engeland geleverd voor een internationale wedstrijd. Dat was een historische ontmoeting, die met 3-2 door Engeland gewonnen werd. De ernstige bedreiging door het vasteland was net begonnen en Mussolini had de Italiaan se spelers een rijke beloning toegezegd als zij Engeland, de meester, zouden verslaan. Het werd een opgewonden schouw spel en de spelers van beide elftallen eindigden vol blauwe plekken. De ouderen giechelden nog bij de herinne ring aan Copping, die de ene Italiaan na de andere omver kegelde en dan on schuldig naar de fluitende scheids rechter keek alsof hij wilde zeggen: „Wat, ik?" Sir Alf Ramsey, de tegenwoordige manager van het Engelse elftal, wendt zich niet vaak tot Arsenal voor spe lers, maar de 21-jarige back George McNam heeft onlangs in het Engelse elftal gespeeld, en Arsenal staat voor het eerst sinds jaren weer goed. De club neemt thans de vierde plaats in op de ranglijst. Misschien is een nieuwe bloei op komst. Het zou vele vaders en grootva ders goed doen. Nederlandse voetballeiders, die menen dat hun spelers tegenwoor dig te zwaar worden belast, zijn sinds kort in hoog gezelschap. Hans Bangerter, secretaris van de Europese Voetbalunie (UEFA), denkt er ook zo over. Hij heeft er dit van gezegd: ,,Het vorige sei zoen zijn er 640 Europese wedstrij den van alle mogelijke soorten ge speeld. Dit gebeurde in een perio de van negen maanden. Deze cij fers bewijzen dat het tijd wordt een schema op te stellen dat de nationale bonden in staat stelt hun eigen wedstrijden een plaats te geven binnen zo'n programma." Europa kent nu de toernooien voor landskampioenen, bekerwin naars, jaarbeurssteden, de landen ploegen en een aantal kleinere toernooien. Tegelijk spelen de na tionale elftallen voorwedstrijden voor het wereldkampioenschap en daarnaast nog vriendschappelijke wedstrijden. En intussen staat ook de nationale competitie en de na tionale bekerstrijd niet stil." Die woordenstroom moei ook een aantal Nederlandse voetballei ders als muziek in de oren klin ken. Maar het gaat net als met het weer: iedereen klaagt erover, maar niemand doet er wat aan. Het Poolse voetbalelftal, dat een tournee door Zuid-Amerika maakt, heeft in Bogota met 13 verloren van de Columbiaanse club Millionarios. Bij de rust hadden de Polen nog met 10 de leiding. De tournee geldt als voorbe reiding op de wedstrijden voor de eli minatieronden van 't wereldkampioen schap. Polen is daarbij in één groep in gedeeld met Luxemburg, Bulgarije en Nederland. ROME De Italiaanse staatsspoorwe gen, hebben een trein beproefd, die een snelheid van 250 km/u kan ontwikkelen en die uitgerust is met telefoon, televisie-ontvangers en ra diozenders. De proef werd genomen op een 100 km lang traject ten zuiden van Rome. De trein is bestemd voor een van de hoofdlijnen zij zal de afstand Na- pels-Rome-Florence-Bologna-Milaan in de helft van de huidige tijd kunnen afleggen. De trein zal in een uur van Rome naar Napels rijden en in vier uur van Ro me naar Milaan. Dank zij een automatische besturings installatie, die de situatie doorgeeft aan een ingenieur, is de trein veel veiliger dan een gewone. Het gróte probleem is, dat er in Italië gen lange-afstandstraject is, dat ge schikt is voor deze trein. Het gehle net zal daarom gemoderniseerd moe ten worden. Verwacht wordt, dat de Italiaanse elek trische „Ale 601"-lokomotief binnen een jaar op het traject Rome-Napels zal kunnen gaan rijden Er zullen vdjf jaar nodig zijn om het traject Rome- Milaan voor deze lokomotief geschikt te maken. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.30 - 17.00 uur via Hilver sum I en 18.10 - 18.30 uur via Hilver sum II) wordt zondag verslag gedaan van de volgende voetbalwedstrijden: Feyenoord - Holland Sport; PSV - Ajax; NEC - Go Ahead; DWS - DOS en FC Den Bosch - Vitesse; voorts in Langs de Lijn: nieuws over en uitsla gen van zaalhandbal, microkorfbal, hockey; de paardenkoersen te Hilver sum en de toto-uitslagen. Samenstelling en regie: Roel Rengers In het NTS-sportprogramma, dat zon dag van 19.30 tot 20.30 uur op Neder land I wordt uitgezonden, wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden PSV - Ajax, ADO - Sparta en FC Den Bosch - Vitesse; de interland tafeltenniswedstrijd voor dames België - Nederland te Antwerpen; de interland volleybalwedstrijd voor heren België - Nederland in Ant werpen; de turnkampioenwedstrijd in Halle (België), waaraan deelnemen de kampioenen van Luxemburg, Bel gië, Nederland, Engeland en West- Duitsland; de halve finale en finale van het tennistoernooi om de koning Gus- taaf-beker in Bratislava; de internationale wielercross in het Kralingse Bos te Rotterdam. DEN HAAG Dé cijfers van sport- toto zestien waren: aantal deelnemers: 892.036; inleg f 1.933.624. Beschikbaar voor eerste en derde prijs f 261.039; be schikbaar voor tweede en extra-prijs f 174.026. Aantal juiste meldingen: eer ste prijs: 63, uitkering per kolom f 4143 bruto. Tweede prijs 1030, uitke ring per kolom f 169. Derde prijs 9850, uitkering per kolom f 26,50. Extra-prijs 18.500, uitkering per kolom f 9,40. DEN HAAG Hilda Blanken-van Gulik, die 62 keer in het Nederlands dames-volleybalteam speelde, komt op 21 december voor het laatst uit in het nationale damesteam. Die afscheids- wedstrijd van Hilda Blanken is de vier de en laatste in de reeks, die het Ne derlands team in de week van 16 tot 21 december tegen de Hongaarse da mes zal spelen. De wedstrijden zijn in Drachten (16 dec.), Winterswijk (18), Vlodrop (20) en Oegstgeest (21). De ploeg voor de eerste drie wed strijden bestaat uit: Tonnie Verdijssel- donk, Henriëtte Wijnands en Herma Karsten (Valbovol); Marijke Brugge- man, Joke den Dekker en Mathilde van der Berg (Haag '68); Anemiek Epping (Valbovol); Ans Snuverink en Truus Grunnekemeyer (Vredestein/ Achilles III); Aukje de Vries en Ietje Pranger (DVC) en Tineke Gielen (Bek- kerveld). In Oegstgeest speelt Hilda Blanken-van Gulik (Valbovol) in plaats van Ietje Pranger. VEENENDAAL Candia '66, de debutant in de derde klasse D van district West-1 die momenteel in de middenmoot staat geklasseerd met een achter stand van negen punten op koploper Holland, bindt morgen op eigen terrein de strijd aan met Zeist, een ongeveer gelijkwaardige tegenstander. Zowel in technisch als tactisch opzicht moeten de pupillen van trainer Te Kulve wat hoger worden aangeslagen, maar daar tegenover staat dat Zeist een fors speltype kan ontwikkelen, dat moeilijk te bestrijden is. Het eerste treffen tussen beide teams in Zeist eindigde destijds in een 2-2 ge lijk spel na een strijd, waarin Candia '66 duidelijk sterker was. Zeist kwam toen in de slotfase nog naast Candia door middel van een strafschop. Ondanks het feit dat de Rhenense formatie, momenteel veel kansen nodig heeft omte doelpunten ligt het toch voor de hand, dat zij morgen gaat zege*- vieren. Hoogstwaarschijnlijk speelt ook Ten Braak weer mee in de Grebbe- ploeg. Candia '66 is als volgt samengesteld: doel: Kok; achter: Evers, Van Baal, Van Beek, Van Walsum; midden: Van Estrik, Krechting; voor: Eibers, Ten Braak (onder voorbehoud) Mol en Van Veenendaal. De wedstrijd die vierdeklasser Vee nendaal morgen in Vreeswijk tegen de gelijknamige ploeg zou spelen gaat niet door. De gemeente Vreeswijk heeft na melijk dit weekend slechts een duel toegestaan op het sportpark aldaar en aangezien zaterdagvereniging Geinoord vandaag een .thuiswedstrijd speelt te gen Kozakken Boys, kan Vreeswijk morgen niet binnen de lijnen komen. Dat is overigens minder aantrekke lijk voor de geelblauwen, die vorige week bewezen hun ritme te hebben te ruggevonden en nu dus worden gecon fronteerd met een vrije speeldag. Nieuweling Scherpenzeel in de eerste klasse A vertoeft nog steeds in de ge vaarlijke zone met zeven punten uit 8 duels. De ploeg speelde vorige week ge lijk tegen Soesterberg en ontmoet mor gen thuis BDC, dat slechts een puntje boven de thuisclub staat geklasseerd. Het moet mogelijk zijn om de Soester formatie een kleine nederlaag toe te brengen. DVSA uit Amerongen is vrij in zijn afdeling. Het moest in zijn laatste wed strijd tegen Brederodes genoegen ne men met een 4-1 nederlaag, maar het team doet nog volop mee in de strijd om de koppositie. Oranje-Wit stelt bijzonder teleur dit seizoen. Het is hekkesluiter in 2B, maar kan morgen in ieder geval de onderste plaats delen met De Meeuwen en DVSU, welke teams momenteel 2 punten hebben vergaard. Daarvoor moet Oranje-Wit in Eist echter De Meeuwen verslaan, terwijl DVSU vrijwel zeker verlies krijgt te in casseren tegen ranglijstaanvoerder DSO(U). R.K. Unitas uit Veenendaal heeft in de derde klasse B de titel nagenoeg be haald. De Veenendalers treden morgen in een thuiswedstrijd aan tegen rode- lantaarndrager 't Goy en deze ploeg kan rekenen op een grote overwinning van Unitas. FLORENCE Don Enzo Mazzi, opstandige priester en held van de Florentijnse armen, die als parochiegeestelijke is ontslagen, heeft zich teruggetrokken in een schuilplaats, maar zijn parochianen hebben de sleutel van de kerk in handen en zijn bezig een centrum van verzet in te richten. Inmiddels worden twee andere Florentijnse priesters met ontslag uit hun func ties bedreigd in verband met het felle conflict tussen Don Mazzi en zijn volgelin gen uit de werkende stand ener- en anderzijds Ermenegildo, kardinaal Florit, de aartsbisschop van de stad. Deze priesters zijn Don Sergio Ca- ciolli, pastoor in één van de armste wijken van Florence en een ijverig medewerker van Don Mazzi en de 28- jarige Don Pailo Gomiti, assistent aan de kerk van Isolotto. „Nu is het mijn beurt", zei Don Ca- ciolli. „Ik heb. het al jaren zien aan komen en ik wist dat het komen zou, toen Don Mazzi werd ontslagen". De magere Don Mazzi met zijn benig gezicht hield zich verborgen in een ge woon huis, terwijl zijn parochianen meester bleven van de kerk van Maria der Genaden in de arbeiderswijk Iso lotto. Een volksvergadering zal in de loop van vandaag bijeenkomsten houden om te beslissen, welk gemeenschappelijk standpunt zal worden ingenomen te genover het decreet van de aartsbis schop, waarbij Don Mazzi werd ontsla gen. In vertrekken naast de kerk waren parochianen bezig met het maken van aanplakbiljetten en gestencilde bulle tins. De eigenaar van een bar in het cen trum van Florence zei over Don Mazzi „hij moet een goed priester zijn. Alle mensen in Isolotto houden van hem. Het is zulk'een eigenaardig assortiment van mensen. Helemaal niet gemakke lijk om mee om te gaan, w^et u". Cathech ism us Don Mazzi is 14 jaar hun herder ge weest en in tien van die jaren hebben hij en zijn medewerkers een omstreden kindercatechismus geschreven. die kardinaal Florit de haren te berge heeft doen rijzen en het Vatiéaan heeft ge schokt. In deze pas gepubliceerde catechis mus, wordt Christus afgeschilderd als een revolutionair, die de armen aan voert in hun strijd tegen de bevoor rechten en rijken. De kardinaal heeft die catechismus afgekeurd en zijn priesters het gebruik ervan bij hun onderricht verboden. Volgens Don Mazzi heeft de kardi naal hem ook een ultimatum gestuurd, luidende: „Treedt af, of ik ontsla u". Don Mazzi heeft geen aanstalten ge maakt om af te treden en hij werd ont slagen. Kort daarna zijn de leerlingen van twee lagere scholen met goedvinden van hun onderwijzers de school uitgelopen en duizenden parochianen van Don Mazzi, ónder wie tal van gebrekkigen, zijn in diep stilzwijgen over de brug over de Arno getrokken en het plein voor de in luister van de renaissance stijl schitterende kathedraal op gemar cheerd. Daar groepeerden zij zich voor 't pa leis van de kardinaal. Zij wuifden met plakkaten, waarop van kardinaal Florit werd geëist hun Don Mazzi terug te geven. Het dagblad van het Vaticaan ver dedigde het ontslag en noemde 't een droevig maar te voorzien einde van de episode. „Bijeenkomsten, discussies, ja", aldus de „Osservatore Romano", „maar op een zeker ogenblik, moet men het ge zag van ;de wettige herder erkennen". „Niemand betwist de goede bedoelin gen van deze vasthoudende priesters, maar gehoorzaamheid aan een bisschop is bij elke activiteit van geestelijken of leken altijd de grens". NED. HERV. KERK Beroepen: te Vroomshoop: L. Spaans te Breskens; te Eethen en Drongelen (toez.): S. W. Verploeg te Leerdam; te Welsrijp c.a.: G. P. Kramer te Zwart sluis; te Genderen: A. Tromp te Goudriaan c.a. Aangenomen: naar Leiden (studen tenpredikant): K. Bouhuys, pastor Hervormd lyceum te Amsterdam; naar Utrecht (toez.): H. J. Ruis te Sluiskil. Bedankt: voor Capelle aan de IJssel: L. Kievit te Leiden; voor Makkum: J. van der Schee te Hoogeveen; voor Nunspeet: J. Koele te Nijkerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Rijnsburg: P. Schelling te Wetsinge-Sauwerd. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: W. Triemstra te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam Nieuw- West: H. Biesma te Stadskanaal; te Gouda: W. van Dijk, predikant voor b.w. te Jeruzalem, verbonden aan de gemeente Zierikzee. Bedankt: voor IJmuiden: A. Hilbers te Zwolle. De pupillen van Zuppelli hebben dan nog slechts twee punten (in theorie) no dig om de kampioensvlag uit te han gen. Maar dat is zéér theoretisch, want dan moet of SVMM of Dorestad alles winnen. En deze formaties komen mor gen tegen elkaar uit... Het Leersumse HDS, dit seizoen erg teleurstellend, heeft morgen een goede kans om wat meer afstand te nemen van 't Goy. De Leersummers moeten thuis zeker kunnen winnen van Biltho- OPHEUSDEN In de afdeling Nij megen is voor morgen wederom een in haalprogramma vastgesteld. Opheus den moet het opnemen tegen het ver bovenaanstaande Olympia in Horssen en de Betuwenaren zullen dus waarschijn lijk hun zoveelste nederlaag tegemoet gaan. Onderschat de sterke tegenstan der Opheusden echter dan bestaat er een kans om eens puntje te bemachti gen. Wordt er een nederlaag geleden, dan ziet de positie er zeer slecht uit voor Opheusden, want de ploegen die het dichtst in zijn buurt staan, hebben al een respectabele voorsprong. Dodewaard krijgt zondag een kans om te winnen. Het speelt thuis tegen Nijm. Boys, de ploeg die Opheusden zon dag klopte, maar toch niet zo sterk moet worden geacht dat zij Dodewaard kan verrassen. Sp. Bemmel moet in Dreumel van Aquila winnen om niet verder op koploper Olympia achter te komen. VEENENDAAL Geboren: Jan Cornells, z. v. J. W. Jansen en W. Versteeg; Richard, z. v. J. F. v. Eldik en R. v. Dijk; Jan Ariën, z. v. M. A. Heijink en M. Versteeg; Martinus Tijmen, z. v. J. v. Ede en H. v. Nieuwamerongen; Jacobus Marinus, z. v. R. J. v. Beek en.W. de Roos; Ste ven Willem H., z. v. J. H. W. Dissel en L. M. P. Driessen; Marianne Ingrid, 4. v. T. v. Beek en C. T. v d Berg.; Marcel, z.v. A. H. Zwart en E. Berg- sma; Aaltje, d.v. H. Ekkelboom en A. Gerritsen; Frans Hendrik, z. v. H. Schinkel en M. v. Keulen; Frederik Cornelis, z. v. D. C. Rodenburg en A. I. Rozendal; Willem, z. v. P. N. van Doesburg en J. A. Albers; Huibertje Klazina, d. v. C. Demoet en C. v. Bar neveld; Peter Ronny, z. v. R. A. W. v. Weissenbruch en K. M. S. Lichtveld. Ondertrouwd: G. v. Doorn en W. S. Bastmeijer; C. G. Heikamp en M. Slok; H. v. Essen en J. C. Hlensch; D. van der Horst en M. G. W. Meerveld; J. B. v. Benthem en J. C. v. Leeuwen; G. J. v. Holland en D. S. v. Kreel; G. C. v. d. Sluis en W. A v Ojik Getrouwd: E. v. Ravenswaaij en A. M. Seelen; W. v. Barneveld en A. C. Leeuwis; J. v. Doorn en J. Pater; H. W. Muller en G. v. Barneveld; J. de Gooijer en E. Drost; R. Kogh en P. H. Budding; G. v. d. Bijl en H. v. Nieuw amerongen; A. J. v. Hunnik en W. van Binsbergen; J. B. v. Tuil en H. Diepe- veen; G. J. H. Aberson en J. M. G. Nijenhuis; R. de Jong en J. v. Ginkel; A. E. de Jong en E. M. v. d. Linde; H. C. v. Hardeveld en C. M. Martens; W. J. Landman en G. Aarsen; G. van de Loosdrecht 'en G. G. v. Éden; B. Versteeg en J. B. H. Kappers. Overleden: Bartus Hendriksen, 68 jr., e/v H. J. Bleijenberg; Hendrika Dave- laar, 51 jr.; Marinus Heikamp, 56 jr. RESTEREN Ingekomen: J. van der Linden, e.v. Van Gelderen en W. J. M. v. Gelderen van Rhenen; W. Schuiteman, echtg. en 2 kinderen van Buren; G. G. C. v. de Sluis e/v v. Brenk v. Echteld naar Op heusden; J. Jacobs e/v Van Binsbergen van Echteld naar Opheusden; M. M'hal van Veenendaal naar Opheusden; H. A. Weiman van Echteld; S. v. Voorthui zen van Lienden; M. Azaz; M. H. Rifi en A. M. Ben El Malem van Marokko; P. J. W. Bettink van Amsterdam; B. H. Brouwer e/v De Goeijen van Wier- den naar Opheusden; M. v. Dam, echtg. en 1 kind van Echteld naar Opheusden; L. N. Tan e/v Ko van Indonesië; D. Wegman; W. Wegman van Den Helder; J. O. Veld, echtg. en 2 kinderen van Rhenen naar Opheusden; A. Abdeslam Mohand van Rhenen naar Opheusden; J. M. v. Deelen van Rhenen naar Op heusden; A. M. Bernichi van Leersum; A. A. M. El Khatabi van Utrecht; D. Torn Broers w/v Verwoert en A. Ver- woert van Dodewaard naar Opheusden; W. Hulstein en echtg. van Wageningen naar Opheusden; F. W. P. Kraaikamp en echtg. van Wageningen; A. B. O. Oulad Bekit en M. A. M. Metalse van Echteld naar Opheusden; G. Heijne- kamp en echtg. v. Baarn; R. J. L. Dirks en echtg. v. Baarn; J. J. Pape en echtg. v. Wageningen; G. Klomp, echtg. en gezin van Wageningen. Vertrokken: M'hand van Opheusden naar Echteld; M. Roelofsen van Opheusden naar Wa geningen; C. Jansen naar Tiel; G. Stam e/v v. Voorthuizen van Opheusden naar Lienden; A. H. v. Beek e/v Berends van Opheusden naar Lienden; H. v. Verseveld naar Lienden; J. K. v. Blij- derveen en echtg. van Opheusden naar Lienden; E. Beldman, echtg. en 1 kind van Opheusden naar Waardenburg; S. Hoekstra van Opheusden naar Workum; H. v. Neerbos naar Lienden; M. J. v. Dam e/v De Kruiff van Opheusden naar Rhenen; H. Boon naar Heelsum; C. G. Evers van Opheusden naar Och- ten; R. J. Top van Opheusden naar Weert; J. v. d. Graaff e/v v. d. Brink van Opheusden naar Fischbeck te Duits land-; B. J. v. Eldik e/v Franken van Opheusden naar Zetten; D. Prijs e/v v. Tongeren van Opheusden naar Lien den; C. J. M. v. Helmond naar Culem- borg; J. v. Eldik van Opheusden naar Zetten; W. H. v. Ledden naar Lienden. 3e klasse D-West-1: VVYDEV VictoriaDonar BaarnHolland CDNAmsvorde Candia '66Zeist V riendenschaarUltra jectum 4e klasse H-West-1: Utrecht—KDS EMS—Fortitudo Stichtse BoysJSV VreeswijkVeenendaal SVFZwaluwen Vooruit SaestumDe Meern le klasse A: EMMMinerva MidlandiaAmf. Boys SoesterbergVeense Boys KampongHoogland ScherpenzeelBDC le klasse B: Patria—PVC MSV '19Brederodes RK StormvogelsSCH W. b. Duurstede—DWSV VoorwaartsUtr. Boys 2e klasse B: Oranje WitMeeuwen BarneveldOlympia '25 RivierwijkersMaluku Muda DSO (U)—DVSU VSKMaarssen 3e klasse B: HDS—Bilthoven SVMMDorestad RUC—Ares 't Goy—RK Unitas EDERVEEN Deze week worden er door de geringe opkomst van de leden maar vier partijen gespeeld in de on derlinge competitie van DCE. St. Vierwinden, die vorige week van G. Martien verloor, herstelde zich goed door de partij tegen D. v. Heerdt in winst om te zetten na een prachtige wedstrijd. G. Vlastuin, die een slechte start had in de competitie, wist zich in de partij tegen W. Veldhuizen goed te herstellen. De partij tussen J. de Koning en M. Hevel was van het begin tot het eind spannend en leek op een remise te gaan uitlopen. De Koning wist echter door een betere positie beide punten in de wacht te slepen. De laatste partij ten slotte tussen T. Middelman en J. Treels won eerstgenoemde met ruim verschil. Dinsdagavond speelt DCE I in het Groene-Kruisgebouw de competitie wedstrijd tegen VRD II uit Renkum. De Ederveners kunnen door een zege de tweede plaats op de ranglijst voor zich opeisen. De leden van het eerste achttal moeten om half acht aanwezig zijn. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen vestigen er nog maals de aandacht op, dat de hierna volgende richtlijnen in acht dienen te worden genomen bij het gebruik van vuilnisemmers. 1. De emmer mag niet te vol zijn en de inhoud mag niet te veel samen geperst worden. 2. De emmer dient bij aanbieding aan de gemeentereiniging steeds geheel gesloten te zijn, daar anders ledi ging in de auto niet mogelijk is. 3. Zet de emmer niet te vroeg buiten en plaats hem aan de rand van het trottoir, onmiddellijk aan de rijweg. Na lediging moet de emmer ter stond worden teruggenomen; anders wordt hij een speelbal voor de jeugd. 4. Bewoners van de voor de reini gingsauto niet bereikbare percelen dienen hun emmer ter lediging te plaatsen op een punt waar de auto passeert. 5. Gebruikt de emmer niet anders dan voor huisvuil en houdt hem regel matig schoon. Ook de beste vuilnis emmer voldoet alleen dan in ge bruik, wanneer deze geregeld goed schoon gehouden en met zorg be handeld wordt. 6. Reinigt de emmer daarom geregeld zodat ook de vuilnisresten worden verwijderd, daar deze de vuilnis snel tot rotting doen overgaan en onaangename lucht verwekken. 7. Om de zinklaag van de emmer te sparen, moet men er geen vochtige of bijtende stoffen in werpen, even min als gloeiende as (dit laatste mede wegens brandgevaar). 8. Vochtige of sterk aan bederf onder hevige stoffen behoren, in papier gewikkeld, in de emmer te worden gedeponeerd. 9. Zet de emmer achter of in uw wo ning met geheel gesloten deksel; u voorkomt daarmee, dat er honden» katten, ratter of vliegen bij komen en er regenwater in loopt. 10. Alleen de door de gemeente beschik baar gestelde of door gemeentewer ken goedgekeurde uniforme emmers worden geledigd. 1) Nieuwe emmers kunnen worden be taald bij de kassier ten gemeente huize op maandag tot en met don derdag van 9.00 tot 12.00 uur en worden afgehaald tegen vertoning van de kwitantie op dinsdag en vrijdag van 11.00 tot 11.30 uur aan het gebouw gemeentewerken (Ban- tuinweg). 1? De aangeboden emmer, die in een deugdelijke staat moet verkeren, mag niet zwaarder zijn dan 15 kg. Rhenen, 29 november 1968. B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters, De burg. L. Bosch v. Rosenthal.

De Vallei | 1968 | | pagina 13