Veenendaals - dagblad Vakcentrales zeggen bonden steun toe bij acties Werkgevers willen deur nog open houden voor overleg Buiten Positie Labour uiterét wankel HEKKEN MAKEN IS HERASWERK VS-troepen naar West-Duitsland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Powell steunt Ian Smith SINT EN PIET OFFERDEN HUN BLOED SPECTACULAIRE VLUCHT j NAAR HET WESTEN „Geen proeven met chemische wapens Koud weekend OP KADERDAG IN UTRECHT EN ARNHEM BERAAD OVER EVENTUELE STAKING IN GROOT-METAAL „Niet hopeloos, maar wel moeilijk'' 30.000ste schip in Rotterdam Van gekeurde auto's 90% niet geheel in orde Pond sterling weer in het nauw Onbekend schip oorzaak van aanvaring Overval op bank V reemde j levensvormen j DISCIPLINE ONREDELIJK „NIET UIT DE WEG BEZITSVERDELING BONN ONTKENT BESCHULDIGING Voor oefening bij Tsjechische grens Ek»r voor redactie en administratie. Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10055 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine *annonoe« „Vraag en Aanbod" op dl, do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 7 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 289 UTRECHT/ARNHEM De werknemersorganisaties, die betrokken zijn bij de onderhandelingen over de collec tieve arbeidsovereenkomsten in de metaal- en elektrotech nische industrie (groot-metaal), houden vandaag een de monstratieve kaderdag. Op de samenkomst, belegd door de Metaalbedrijfsbond NVV in de Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs, verschenen vanmorgen naar schatting vierduizend mensen, op die van de katholieke bond St.- Eloy in de Merwedehal van de Jaarbeurs verwachtte men 2500 man. terwijl de deuren van Musis Sacrum te Arnhem zich openden voor een 1700 leden van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie. Op al deze bijeenkomsten wordt over een even tuele staking gesproken. De werkgevers in de metaalindustrie (groot-metaal) willen de deur openhouden voor het overleg met de vakbonden over de nieuwe c.a.o. „De onderhandelingssituatie is niet hopeloos, maar wel moeilijk", zo schetste ir. K. van der Pols, voorzitter van de werkgeversorganisatie FME. gis teravond de toestand. De onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers zjjn gistermiddag drieëneenhalf uur bijeengeweest in Den Haag. De werknemers willen een c.a.o. met een looptijd van één jaar, nu het loongesprek is vastgelopen. Maar de werkgevers staan er op, dat een driejarige c.a.o. wordt afgesloten. Als het overleg vastloopt, willen zij een commissie van „wijze man nen", die naar een oplossing moet zoeken. „U verkeert in de eervolle, maar niet benijdenswaardige omstandigheid, dat u het spits moet afbijten. Met arendsogen volgt iedereen het verloop van de be sprekingen in de bedrijfstakken. Wat er bjj de metaal uitkomt, is richtinggevend voor de rest", zei de heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, vanmorgen op de kaderdag van de Metaalbedrijfsbond NVV in de Margriethal te Utrecht. ..We hebben het gevoel", zo zei de heer Kloos verder o.m., „dat u zich deze ver antwoordelijkheid bewust bent naar twee kanten: in de eerste plaats naar de kant van de mensen, voor wie u on derhandelt: de werknemers in de me taalindustrie. U vecht voor het behoud van de koopkracht in een periode dat de prijsontwikkeling gevaarlijke vor men kan gaan aannemen. Maar u vecht ook voor een stukje welvaartsverbete ring waarop de werknemers recht heb ben in een periode. dat de economie zich bijzonder gunstig ontwikkelt". Niemand kan op dit moment voorspel len of er een botsing met de werkgevers aanstaande is. Als het kan, zullen we die moeten vermijden Als het moet. zullen we de strijd niet schuwen. De andere bonden in het NW voelen zich ten nauwste betrokken bij deze onder handelingen. Verscheidene bestuurders hebben me in de afgelopen weken aan gesproken en tot uitdrukking gebracht, dat op hun solidariteit, wanneer het tot f ewone mensen zien cactussen J en vetplanten vaker binnen dan buiten de muren, maar wie de Z prairies en half-woestijngebieden l van Amerika doorkruistzal de sappige, vlezige figuren, die aan sommige landschappen een eigen karakteristiek uitzicht verlenen. Z ongetwijfeld ontmoeten. Ik putte Z destijds mijn geringe kennis van l de wonderlijke cactusfamilie met haar geheimzinnige afkomst uit 5j het Verkade's Album ran A. J. van Larendat is langer dan 35 jaar geleden, maar ik weet nog, dat ik getroffen werd door de mystiek, de j bloei, de schoonheid en de grillige l levensvormen. Ze vormen een ge- heel aparte orde in onze planten- wereld en verwierven door hun j Z vermeerdering, hun vaak bizarre voorkomen en prachtige bloemen onnoemelijk veel vrienden, die in Z speciale kwekerijen alles van hun gading vinden. Het leerzame lief- Z hebbers-kasje, gisteren op deze 1 plaats gememoreerd, bevat reeds een rijke vormenvërscheidenheid Z van klein tot groot. De eigenaar Z Z kan zijn bilibotheek thans aanvul- len met het uit 't Tsjechisch be- l werkte boek van Rud. Subik ..Bloeiende Cactussen" door een landgenote met 'n kleine Z honderd voortreffelijke kleurenpla- Z ten geïllustreerd. De succulenten- S kenner J. C. van Keppel bewerkte het voor ons taalgebied. In mijn eenzijdigheid vond ik de historie der cactussen interessant, alsmede de biologie, doch de echte kweker zal aan het hoofdstuk over vegeta- Z jj tieve vermeerdering, over enten, ziekten en plagen, bijzondere aan- dacht schenken. Allebei zullen we het er evenwel over eens zijn, dat de prijs van dit fraaie gecarton- neerde werkje (ruim 250 blz en J 96 volleblad platen) n.l. slechts Z S 7,90 heel laag is. Koopt het gauw, S want in januari komt er 0,60 bij. j 7 dec. 1968 A. B. WIGMAN een conflict komt gerekend kan wor den. Daarmee is he^ gevecht in de metaal industrie het gevecht van het NVV ge worden en ik twijfel er niet aan, dat het bij de andere vakcentrales, die van daag zoals wij in eigen kring vergade ren, niet anders zal liggen". De heer M. Zondervan, voorzitter van de Metaalbedrijfsbond NVV en tevens voorzitter van de werknemersdelegatie, die betrokken is bjj onderhandelingen over de c.a.o.-groot-metaal, zei: „Duidelijk hebben wij tot uitdrukking gebracht, dat de onderhandelingen 31 december afgerond moeten zijn, waarbij we hebben aangegeven, dat als wij van oordeel zijn, dat er in. feite gaen rede lijke mogelijkheid is om tot overeen stemming te komen, wij de onderhan delingen zullen afbreken. Dit betekent, dat er dan ook niet ge praat wordt; we zullen dan tot actie moeten overgaan. Anders gezegd: het geweer blijft aan de voet, want hoewel we menen in het belang van een ieder deze laatste kans niet te moeten laten liggen, veel hoop heb ik niet. De werk gevers zeiden gisteravond, dat de toe stand niet hopeloos was, doch wel deli caat. Of hij niet hopeloos is, zal binnen korte tijd blijken". „Ik wil ook daar geen misverstand over laten bestaan: onze plannen tot ac tie waren gereed en we gaan gewoon verder met de voorbereiding. Wat die plannen inhouden is moeilijk met vierduizend man te bespreken", zo zei de heer Zondervan tot zijn ge hoor. „doch het betekent staking. Niet omdat wij het willen, maar om dat het niet anders kan. Hoe, waar en door wie, zullen we met de betrokken leden dan nader bespreken". Wij vragen nu en in de komende weken, en ook als het tot actie komt de groot ste discipline en solidariteit. De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens. heeft berekend, dat bjj een on- gewjjzigd beleid van regering en werk gevers de reële besteedbare lonen van 1968 tot 1971 ruim 11 procent achter zul len blijven bjj de stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Hjj baseert zich daarbjj op de ramingen van september J.L De heer Mertens noemde dat van ochtend, op de demonstratieve bijeen komst van de bij het N.K.V. aangesloten metaalbond St. Eloy in de Merwedehal te Utrecht, volkomen dwaas en in strijd met elk gevoel voor redelijkheid en rechtvaardigheid. Wat de gevolgen van het halstarrig „neen" van de werkgevers zullen zijn, wenste de heer Mertens niet te voor spellen. Wel zegde hij St. Eloy toe. dat de bond kan beschikken over de midde len van 't N.K.V. om een actie te onder steunen. Hij betoogde voorts, dat de meeste werknemers dit jaar slechts een reële vooruitgang van 1 procent van hun be steedbare inkomen boeken. Als de werk gevers het voor het zeggen hadden, zou dat in '69 neerkomen op een stijging van nul procent. De vakbeweging zal er nooit of te nimmer mee akkoord gaan, dat de beperkingen eenzijdig ten laste van de werknemers komen, terwijl het reële inkomen van zelfstandigen vol gend jaar met 6 procent zal toenemen. Er zou de christeljjke vakbeweging „veel aan gelegen zjjn een conflict tc vermjjden. Wjj geven van oudsher de voorkeur aan het overleg. Maar dat niet ondanks alles en tot elke prjjs. Als het conflict ons wordt opgedrongen, gaat ook de christeljjke vakbeweging de strjjd niet uit de weg. Dit verklaarde de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, vanmorgen op de buitengewone vergadering van de Christelijke Bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en de elektronische in dustrie in Arnhem. De heer Van Eibergen constateerde 'n duidelijke verscherping van de strijd tussen de organisaties van werkgevers en werknemers. Daardoor zo zei hij kan een sfeer ontstaan, die leidt tot allerlei wilde acties, die zeer schadelijk kunnen zijn voor iedereen, ook voor de werknemers. Het C.N.V. wil dergelijke acties niet, het is steeds bereid geweest het spel volgens de regels te spelen. Hij dacht bij de werkgevers begrip te vinden voer zijn verlangens maar, aldus de heer Van Eibergen, tot nu toe is daarvan weinig gebleken. Nog altijd zien de werkgevers elke vorm van inspraak voor de werk nemers in het bedrijfsbeleid als een aanslag op hun macht. De heer Van Eibergen ontkende, dat de vakbeweging een geheel andere eco- nomische-orde zou willen. Ze eist alleen, dat binnen de bestaande orde de ver deling van macht zowel als van in komen eindeljjk eens rechtvaardig wordt geregeld. Het zijn de werkgevers zelf, die er oorzaak van kunnen zijn, dat de vakbe weging zich anders gaat opstellen te genover de huidige economische orde, aldus de C.N.V.-voorzitter, „namelijk als zij blijven weigeren gehoor te geven aan verlangen naar rechtvaardiger ver houdingen en als ze geen begrip tonen voor onze motieven." Van de werknemers wordt nu ge vraagd de buikriem aan te halen in het belang van de economische groei en de werkgelegenheid. Het is inderdaad zo, dat er. als de werknemers minder loonsverhoging krijgen, meer geld over blijft voor de verdere uitbouw en ver betering van ons bedrijfsleven, maar, aldus de heer Van Eibergen, de werk gevers vergeten erbij te zeggen, dat de enorme bedragen die de werknemers zich zouden moeten ontzeggen in het belang van de werkgelegenheid, auto matisch eigendom worden van de be zitters der ondernemingen. De bezits verhoudingen worden daardoor steeds schever. ROTTERDAM Om half vier gis termiddag was het zover: het 30.000e schip van het jaar voor Rotterdam stoomde bij Hoek van Holland de Nieu we Waterweg op. De Zweedse vrachtvaarder Garm (1599 brt) ging tenslotte met de eer strijken. De Britse kustvaarder Clarity en de Nederlandse kustvaarder Labra dor. die respectievelijk voor en achter de Garm voeren, vielen net buiten de prijzen. DEN HAAG Van de 38 auto's die de ANW B gisteren aan een experimen tele veiligheidskeuring onderwierp wer den er twee onherroepelijk afgekeurd en vier goedgekeurd. Elf moesten na uitvoering van een lange reparatielijst opnieuw worden ge keurd en 21 konden rekenen op het „goedgekeurd-vignet" als eerst een aan tal kleine reparaties zou zijn uitgevoerd. (Van onze correspondent) LONDEN De positie van de socialistische Britse regering en van de so cialistische partij is op het ogenblik uitermate wankel. Dat bleek gister avond vooral uit de stroom geruchten over een spoedig aftreden van pre mier Wilson, van de minister van financiën, Jenkins, en zelfs van de ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP' le Kerstdag: KAARSLICHTDINER 2e Kerstdag: DINER DANSANT Toezending menu's op aanvraag Telefoon (08387) 244 LONDEN De Britse conservatieve politicus Enoch Powell, die zich uitge sproken heeft voor stopzetting van niet- blanke immigratie in Engeland, heeft gisteren de Britse regering verzocht, de Rhodesische onafhankelijkheid als een feit te erkennen. Tegelijkertijd moedig de Powell de regering-Smith aan, thans ook de laatste band met de Britse kroon te verbreken en de republiek uit te roe pen. St. Nicolaas en zijn knechten zijn vrijdag vanaf Schip hol naar Madrid afgereisd. Voor hun vertrek naar de Spaan: e hoofdstad, stonden de goedheiligman en een van zijn Pieten nog bloed af voor de bloedtransfusiedienst. helft van het kabinet. Vele ministers zouden zich niet langer achter het beleid van Wilson kunnen scharen; 2. over een op handen zijnde nieuwe devaluatie van het pond sterling. Deze geruchten deden niet alleen de ronde in de Londense City, het finan ciële centrum van de hoofdstad, maar ook op het vasteland van West- Europa. De nieuwe druk waaraan Hét pond blootstaat gaf voedsel aan de geruch ten. De Bank van Engeland moest gis teren opnieuw de kostbare reserves aan spreken voor steunaankopen. Wat de geruchten over Wilsons po sitie in de hand werkt is vooral de sen sationele uitslag van het laatste opinie onderzoek in Engeland. Dit gaf de con servatieven een voorsprong van 27 pro cent op de socialisten. De Britse regering, die zwaar gebukt gaat onder al dit slechte nieuws en onder de stroom van geruchten die haar aanzien ondermijnt, zei er gisteren geen woord over. Haar woordvoerders gaven echter te verstaan dat zij volkomen on gegrond zijn. „Geen enkele minister treedt af, er komt geen nieuwe deva luatie en er is dit weekeinde geen spoed vergadering van het kabinet" zo luidde gisteravond het parool. Dat neemt natuurlijk niet weg dat zowel de positie van de regering als die van het pond zeer zwak zyn. Intussen is op een besloten bijeen komst van de socialistische Lagerhuis fractie duidelijk gebleken hoe gedesil lusioneerd velen zich voelen over het re geringsbeleid. Ook op part(jvergaderin- gen in het land merken de socialistische parlementsleden steeds sterker hoe af kerig zelfs trouwe aanhangers van de partij zijn van de regeringspolitiek. Voor premier Wilson bestaat nu het gevaar dat het gevoel van onbehagen in de socialistische Lagerhuisfractie zo groot wordt, dat een deel van zijn vol gelingen hem in de steek Iaat. Dat zou hem bij een stemming over een belang rijke kwestie een nederlaag kunnen be zorgen die zijn heengaan tot gevolg zou kunnen hebben. HANS WEERT Het zoeken naai de slachtoffers van de aanvaring tussen het Zweedse vrachtschip „Tasmanic" en het Nederlandse binnenvaartschip „Mar co" op dc Westersohelde heeft nog geen resultaat opgeleverd. Zoals gemeld, wor den schipper Kees Benen (24) van de „Marco" en zjjn vrouw (24) en dochter tje (negen maanden) na de aanvaring vermist. Vandaag zouden duikers onderzoeken of de slachtoffers zich nog in het schip bevinden. Intussen is komen vast te staan, dat een nog onbekend binnen vaartschip oorzaak van de aanvaring moet zijn geweest. De Zweedse „Tas manic" moest voor dit schip plotseling uitweken, met het noodlottige gevolg. De rijkspolitie te water tracht het schip op te sporen. De Oostduitser Betnd Böttger heeft gisteren in West-Berlijn onthuld, hoe hij in september via de Oostzee naar het Westen is gevlucht. In Z een zwembad gaf hij gisteren een demonstratie. In kikvorspak liet hij zich voortslepen door een onderwatermotor, die in een waterdichte cilinder was gebouwd. Een snuiver" van zestig cm zorgde voorluchttoevoer. Voor het 'relaas van Böttger zie men elders in dit blad. Z ADVERTENTIE HERAS HEKWERK OIRSCHOT - TELEFOON 04997-1966* GRATIS uitvoerige kleurenbrochure op aanvraag! Ook kunt U met ons 'n afspraak maken voor een vrijblijvend bezoek van onze rayonleider uit Zwolle. OOST-BERLIJN De naar het oos ten uitgeweken dr. E. Petras, die in West-Duitsland de leiding had van het microbiologisch laboratorium van het Grafschaft-instituut, heeft op een pers conferentie in Oost-Berlijn voor wes telijke journalisten zijn beweringen toegelicht, dat de Bondsrepubliek met biologische en chemische wapens expe rimenteert, hoewel dat haar verboden is. Het Grafschaft-instituut werkt vol gens hem samen met het Westduitse ministerie van Defensie en diverse Ame rikaanse organisaties. Volgens hem was kortgeleden een studiegroep voor ABC-wapens in het leven geroepen, bestaande uit vertegen woordigers van verschillende afdelin gen van het ministerie van Defensie in Bonn. Dr. Petras verklaarde dat hij naar Oost-Duitsland was uitgeweken, omdat zijn geweten was gaan spreken. Hij liet de journalisten verscheidene do cumenten zien waaronder een fotokopie van een door de Westduitse veiligheids dienst verstrekt certificaat, waarin stond dat dr. Petras inzage mocht heb ben „in vertrouwelijke documenten, die als Navo-geheim zijn geclassificeerd". Regeringskringen in Bonn ontkenden gisteren met klem dat West-Duitsland zich bezighoudt met de vervaardiging van bacteriologische wapens. De bij het begin van zijn herbewapening aange gane verplichting om zich te onthou den van het fabriceren van ABC-wa pens wordt onder controle nageleefd, zo werd gezegd. Het Westduitse ministerie van Defen sie van zijn kant verzekerde dat de enige activiteit van semi-militair karakter in het Grafschaft-instituut bestaat uit het zoeken naar middelen van bescherming tegen bepaalde gevaarlijke stoffen, dit in nauw contact met de bondgenoten. Deze bewuste stoffen worden in zeer beperkte hoeveelheid door de bondgeno ten ter beschikking gesteld van de on derzoekers. De geleerden van het insti tuut hebben, zo wordt verder gezegd, contractueel de mogelijkheid om een klacht bij de justitie in te dienen als zij menen dat er sprake is van werkzaam heden die indruisen tegen de regels van menselijkheid. Dr. Petras had daar geen gebruik van gemaakt. BREDA De beheerder van een bij kantoor van de Algemene Bank Neder land in Breda is vrijdagavond beroofd van 1.805 gulden. Omstreeks kwart voor zeven drong een man, die een nylonkous over het hoofd had, het gebouw aan de Molstraat binnen. In zijn hand had hij een wapen dat waarschijnlijk 'n alarm pistool geweest is. De politie begon meteen een groot scheeps wijkonderzoek. Ongeveer drie weken geleden heeft een soortgelijke overval plaatsgehad op het bijkantoor van de Boerenleenbank, dat dichtbij het kantoor van de A.B.N. ligt. De beroving gebeurde toen op hetzelfde tijdstip. De politie weet niet of er verband tussen beide zaken is. In elk geval wij ken de signalementen van de daders van elkaar af. De overval van gister avond gebeurde toen de kassier alleen in het gebouw was. Het kantoor sloot om negen uur. WASHINGTON De Verenigde Staten zullen in januari 15.500 mili tairen en 96 Phantom-jachtbommen werpers naar West-Duitsland zenden voor een grote militaire oefening in de buurt van de Tsjechoslowaakse grens, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekend. De ma noeuvres zullen in januari en februari worden gehouden in de omgeving van Grafenwoehr, ruim 30 km van de grens. In de bekendmaking werd erop ge wezen dat minister van defensie. Clark Clifford, vorige maand tijdens de bij eenkomst van NAVO-ministers in Brus sel had meegedeeld, dat de oefening oorspronkelijk later in 1969 zou worden gehouden, maar was vervroegd om de paraatheid van de NAVO te verhogen. Volgens een raming van Pentagon- functionarissen is met de oefening en de overbrenging van de eenheden, die juist de afgelopen zomer uit West-Duitsland waren teruggetrokken om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te ver minderen een bedrag gemoeid van 15 miljoen dollar. Van de 15.500 militairen behoren er 3.500 tot het luchtmacht- personeel. De legereenheden zullen na de oefening naar de V.S. terugkeren, maar de vier Phantom-squadrons blijven tijdelijk in Europa. Dit laatste wordt ge zien als een aanwijzing, dat Amerika van plan is de tactische luchtsterkte in Europa te vergroten. Het pentagon noemde de manoeuvres „de eerste in een voorgenomen reeks jaarlijkse oefeningen voor die eenheden en voor enkele andere in Duitsland ge legerde eenheden." (Van onze weerkundige medewerker) Fr is geen enkele kans op, dat we dit weekeind verlost zullen worden van de koude continentale lucht. Een hogedrukgebied van 1028 millibaar boven de Karpathen breidt zich in noordwestelijke rich ting uit, terwijl een diepe depressie boven Spanje dit in noordelijke tot noordoostelijke richting doet. De oostelijke tot zuidoostelijke stro ming handhaaft zich hierdoor niet alleen, maar zal vooral zondag en maandag ook in kracht toenemen. De vorst blijft vooral aanvankelijk tot één a twee graden beperkt. Er is geen gevaar dat diepvrieskou van 35 tot 45 graden onder nul ten noordoosten van Leningrad op korte termijn naar West-Europa komt. Het weer blijft overwegend droog.

De Vallei | 1968 | | pagina 1