Veenendaals dagblad Wellicht topoverleg Johnson-Kosygin Buiten door serie bomexplosies A merikaanse oorlógsschepen in Zwarte Zee Maatwerk in de Noordersluis Reuzentanker kampt op proefvaart met pech Chinese troepen naar Dubcek confereerde met Sovjet-leiders in Kief Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Standpunt van Nixon nog onbekend „Dyess" en „Turner" door de Bosporus OlirilSt in Parijs Hoffelijke vice-president Marokkaan gewond door pistoolschot in dijbeen Kunstmaan gaat sterren onderzoeken' Bezoek aan Europa mogelijk deze maand Vrouw en vriend trachtten man te vermoorden Zuidviëtnamese delegatie in Parijs Dieven stalen koperen stroomkabels Gesprek in hartelijke sfeer Felle brand in meubelzaak Iets kouder INVAL ONGERUST In wintermaand j Citroen Bof voor redaotio en administratie: Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Telef. 06385-10550 (adm.), 10757 en >0955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.% Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 9 DtGtMfcêR 19*8 - 41e JAARGANG no. 290 TS7ASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad wordt hardnekkig ge- specuIeerd op de mogelijkheid, dat president Johnson voor de beëindi ging van zijn ambtstermijn op 20 januari naar Europa zal komen voor top- overleg met de Russische leiders, met name Kosygin. Ook wordt het niet uit gesloten geacht dat hij in dat geval enige Westeuropese landen zal bezoeken, met name Frankrijk. Het belangrijkste doel van zo'n reis zou echter zijn het overleg met het Kremlin over de beperking van de ra- kettenwedloop weer op gang te bren gen, nadat dit door de Russische inval in Tsjecho-Slowakije in het slop was geraakt. Tijdens het topoverleg zou kunnen worden vastgesteld, waar en wanneer dergelijke onderhandelingen, waartoe beide partijen zich reeds voor „Praag" in beginsel bereid hebben ver klaard, zouden kunnen beginnen. De onderhandelingen over verminde ring van de raketbewapeningswedloop zouden volgens deskundigen wegens hun zeer ingewikkeld karakter vermoe delijk jaren duren. Van officiële zijde wordt geen enkel commentaar gegeven over de kansen op een ontmoeting tussen Johnson en Kosygin. Waarnemers geloven, dat, mocht het zover komen, de beide staatslieden elkaar tussen Kerstmis en Nieuwjaar, of uiterlijk begin januari, zullen ontmoeten. Als mogelijke plaat sen van ontmoeting worden Moskou, Wenen of een stad in Zwitserland ge noemd. Johnson en Kosygin waren volgens zegslieden al in de zomer overeengeko men topoverleg te plegen, maar de plannen werden doorkruist door de in val in Tsjecho-Slowakije. Washington moest het rakettenvraagstuk maanden laten rusten om blijk te geven van de officiële verontrusting over de inval en het streven naar versteviging van het NAVO-bondgenootschap niet in gevaar te brengen. Na de conferentie van de NAVO- minister.raad, waarop werd besloten het NAVO-verdedigingsapparaat op peil te brengen, zou minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk echter eind november in Washington de Russische ambassadeur Dobrynin te verstaan hebben gegeven, dat zijn regering be reid was het gesprek over de raketten te hervatten. (Rusk heeft gisteren in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Sargent Shriver, die volgens waar nemers in verband stonden met de mo gelijkheid van een bezoek van Johnson aan Europa). Alle speculaties over een Europese reis van president Jonhson rusten op veronderstellingen: Johnson Wil gaarne nog een grote diplomatieke actie ondernemen alvo rens het presidentschap aan Nixon over te dragen. De Russische bereidheid om nog Th december ja feitelijk al eer- der bereidt elk organisme in de natuur zich alweer voor op S de lente; er gaat geen bruikbare S stof verloren, afbraak van verte- rend afval, humusomzettingdier- lijk en bacterieleven in de bodem. Overal heerst bedrijvigheid, orga- nisatie en bewonderenswaardig ar- rangement, al bemerken we daar- van oppervlakkig bezien slechts weinig. Veel meer in 't oog val- lende kraaien, spreeuwen en meeuwen, eksters en duiven schuimen veld en akker af, waar- S bij vooral aan het pas geploegde bouwland, dat veel larven en pop- pen bloot legde, de voorkeur wordt gegeven. Open weer in winter- maand animeert de kieviten nog wat te blijven, ja alles kan zich 5 goed redden, óók in wei en polder, Z langs het strand en in het duin. Z Vóór de nood in het bos echt aan de man komt, laten mees, vink, roodborst en merel zich een z beetje sociale steun graag aan- Z leunen en komen naar de huizen; het is duidelijk, dat zulk een win- 5 ters divertissement sterker tot jj onze verbeelding spreekt, dan de verborgen bacterie-activiteit of zelfs een dansend wolkje muggen S in de natte decemberzon. Natuur- S lijk verzinken er wel viervoeters, alsmede de vleermuizen in de dommel, de mol graaft zijn tun- nels wat dieper en het bijenvolk, tot een vast kluwen in de korf saamgebald, weet voldoende tem- peratuur te bewaren en komt de winter met wat bijvoeding (suiker- Z water) wel zonder kleerscheuren Z door. Moeder Natuur slaapt nau- welijks, doch dut maar wat en pro- beert op allerlei manieren haar kinderen veilig naar de lieve lente Z te loodsen. Dat haar dit altoos ge- Z lukt, kunnen we elk voorjaar overal aan plant en dier zien. We verwonderen er ons niet eens over 9 dec. 1968 A. B. WIGMAN voor de aflossing van de wacht in het Witte Huis te beklinken, dat onder handelingen worden geopend over de beperking van zowel offensieve als defensieve kernwapens. Deze valt te verklaren uit de ongerustheid in het Kremlin over de opmerkingen van Ri chard Nixon in zijn verkiezingscam pagne. dat Amerika het overwicht op het gebied van kernwapens op Rus land moet heroveren. Veel hangt af van de vraag of Nixon instemt met de aan Johnson toege schreven plannen. Waarnemers geloven dat, mocht hij zijn toestemming geven, hij dat zeker niet met geestdrift zal doen, daar hij vaak genoeg te kennen heeft gegeven na 20 januari, als hij het bewind heeft overgenomen, zelf een topconferentie met de Russen te willen houden. Nixon's woordvoerder Herbert Kllein heeft gisteren in een vraaggesprek voor de televisie de kans klein genoemd, dat Nixon kort na zijn beëdiging de Russen zal ontmoeten. „Nixon's eerste taak is naar het mij schijnt wat ook in overeenstemming zou zijn met wat hijzelf heeft gezegd onze eigen bondgenoten te ontmoeten en met hen akkoorden uit te werken. Daarom zou een topconferentie onder normale omstandigheden bijna onver mijdelijk pas op latere datum kunnen worden gehouden", aldus Klein. Hij weigerde in te gaan op de vraag wat Nixon zou denken van een eventuele ontmoeting tussen Kosygin en Johnson zo kort voor de ambtsoverdracht. 1 STAN BOEL De twee Amerikaanse torpedo bootjagers „Dyess en „Tur ner" zijn vanmorgen om 7 uur door de Bosporus de Zwarte Zee binne- gevaren. Gistermiddag waren ze al de Dardanellen gepasseerd en hadden „overnacht" in de Zee van Marmora. De Sovjet-Unie heeft het zenden van de Amerikaanse oorlogsschepen naar de Zwarte Zee een provocatie genoemd. Archieffoto's van de Ameri kaanse torpedobootjagers Dyess (links) en Turner, die van morgen vroeg, zeer tot ongenoegen van de Russische regering, de Zwarte Zee opvoeren. U MUIDEN Door een hinderlijke storing in de branders van de ketels is de proeftocht van de mammoettanker Melania de trots van de Nederlandse scheepsbouwindustrie gisteren vroegtijdig onderbroken. Het schip, dat gisteren onder grote publieke belangstelling over het Noord zeekanaal van Amsterdam naar IJmuiden werd gesleept, lag 's avonds zonder stoom op de Noordzee ten an ker, ruim vijf mijl buiten de pieren van IJmuiden. „De branders functioneren niet goed. Ze moeten opnieuw worden afgesteld", vertelde ons gezagvoerder W. de Vries (57) de proefvaartkapitein van de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N.D.P.M.) in Amster dam, waar de Melania werd gebouwd. De moeilijkheden kwamen al vrij kort na het vertrek van de werf aan het licht. „Het gebeurde vlak voor het passeren van de Hembrug", aldus ka pitein De Vries. De zes sleepboten za gen zich onaangekondigd voor de taak gesteld de 210.000 tonner door de fles- sehals te manoeuvreren zonder enige medewerking van de kolos. „Zonder MEIJEL Na een grootscheepse jacht zijn zaterdag in Helmond de 25- jarige mevrouw A. L. van E. en haar 22-jarige minnaar M. van de A. gear resteerd. Ze zouden in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Limburgse Meijel hebben geprobeerd de echtge noot van de vrouw door een klap met een hamer te doden. De man heeft hiervan zaterdag aan gifte gedaan. Zijn vrouw en haar min naar hadden toen al lang de benen ge nomen, maar de man wist dat zij naar het Noordbrabantse Mierlo zouden gaan. Hij had de aanslag met een diepe wond in het gezicht en een gespleten lip overleefd. Hij had de klap met de hamer gedeeltelijk kunnen ontwijken. Hij moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. De vrouw en haar geliefde zijn op gesloten in het politiebureau van Hel den-Beringen. Daar zijn ze zaterdag en gisteren verhoord. de turbines konden wij niets beginnen" vertelde kapitein De Vries. „Dat wij de beschoeiing van de brug raakten, had niets met de storing te maken". Het wegverkeer in de omgeving van het Noordzeekanaal zat intussen door de grote toeloop van nieuwsgierigen volledig in de knoop. De zes sleepboten sleurden de Mela nia volgens afspraak tot\bij de uiter ton van IJmuiden waar het karwei voor de tientallen specialisten aan boord pas begon. PARIJS Nguyen Cao Ky, de Zuid- viëtnamese vice-president, heeft giste ren bjj zjjn aankomst in Parijs ver klaard dat zijn land er in het komend vredesoverleg niet op uit zal zijn „on ze tegenstander tot overgave te dwin gen". „Wij vragen niet om voorrechten of voordelen", aldus Ky, die in de Franse hoofdstad aankwam aan het hoofd van de Zuidviëtnamese onderhandelingsde legatie. „Wat wij willen is rechtvaar digheid en redelijkheid", aldus de vice- president. Ky wees erop dat men de vredeson derhandelingen niet moet beschouwen als een conferentie die zou zijn opge drongen door de Sovjel Unie, China of de Verenigde Staten. „He^ overleg is het resultaat", zei hij, „van de zorg van de Viëtnamezen uit het Noorden en het Zuiden om een einde te ma ken aan hun oorlog. Zij weigeren nog langer elkaar te doden omwille van een doctrine uit het buitenland". Maarschalk Ky treedt in Parijs op als speciale raadgever van de Zuid viëtnamese afvaardiging, die wordt ge leid door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Pham Dang Lam. Ky vermeed angstvallig de naam te noemen van het Nationale bevrijdings front (FNL), de politieke afdeling van de Viet Cong, dat ook aan het vredes overleg deelneemt. Het kostte enig overleg, maar het lukte tgch. De meeste van de vele toeschouwers op de sluizen van IJmuiden hadden er een hard hoofd in. Zij konden zich niet voorstellen dat de Noorder sluis de 210.000 ton metende Me lania zou kunnen bevatten toen het schip op het Noordzeekanaal uit de mist opdoemde. Pas toen de sluis deuren zich achter de mammoet hadden gesloten, bleek dat het maatwerk was. RHENEN De Nederlander F. B. in verzekerde bewaring en een Marok kaan met een schotwond in zijn dij been in het Julianaziekenhuis, dat was het resultaat van een woelige zondag middag in het Marokkanenpension aan de Cuneraweg. De heer B. exploiteert het pension en had terwille van betere sanitaire voorzieningen een aantal toiletten la ten bouwen. Deze konden het week einde echter nog niet worden gebruikt, omdat het tegelwerk nog vers was. Hierdoor waren de circa 50 Marokka nen aangewezen op zegge en' schrijve 1 toilet. Omdat ook bij Marokkanen de nood op de meest ongelegen momenten hoog kan zijn, had een van hen een plekje gezocht op het erf van de exploitant. B. was hierover zo verbolgen, dat hij de Marokkaan dwong zijn erf schoon te maken. De boosdoener was echter pas kort in Nederland en de taalbarrière was er de oorzaak van dat van opruimen niets kwam. B. werd zo boos dat hij zijn pistool uit huis haalde en daarmee het verblijf van de Marokkanen bin nen kwam. Hier ging het pistool af en een kogel trof een der aanwezigen in het dijbeen, vloog daarna door een ta fel heen en bleef steken in een stoel poot. De politie werd gewaarschuwd na dat de Marokkaan voor operatieve be handeling in het Juliana-ziekenhuis was opgenomen, en nam het wapen in beslag. B. verklaarde het pistool op de Utrechtse automarkt te hebben ge kocht. De Marokkaan kon nog niét worden verhoord. Dit zal vandaag ge beuren in aanwezigheid van een tolk. Maar het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft herhaaldelijk gezegd, dat de schepen een routinetocht ma ken, die te vergelijken is met soortge lijke vaarten van VS-schepen in de Zwarte Zee enige maanden geleden. Hiertegen heeft de Sovjet-Unie destijds niet geprotesteerd. De Amerikaanse regering doet overigens geen moeite om de algemeen geuite ver onderstelling tegen te spreken, dat de reis van de Dyess en de Turner bedoeld is als demonstratie en als antwoord op de verontrustende groei van de Rus sische zeemacht in de Middellandse Zee. De oorlogsschepen zullen waarschijnlijk vier tot vijf dagen in de Zwarte Zee blijven, die door de Russen wordt be schouwd als een binnenzee van het communistische blok, omdat de zee met uitzondering van Turkije, uitsluitend wordt omgeven th*,r communistische landen: Bulgarije, Roemenië en de Sov jet-Unie. LONDEN Naar het Britse zondags blad Observer uit hoge Zuidslavische kringen weet te melden, heeft Albanië met communistisch China een akkoord gesloten, dat de Chinezen toestaat tijde lijk troepen op Albanees gebied te lege ren. Op deze wijze zou Peking vloot- en raketbases in het Middellandse-Zeege- bied kunnen vestigen. BUURMALSEN De veehouder S. J. van Zanten uit Buurmalsen tastte gisterochtend in het duister. Dieven hadden 's nachts met behulp van een ladder die ze bij een andere boer uit de hooiberg hadden gehaald, de 21 palen op de toegangsweg naar de hoeve ontdaan van alle vier kope ren stroomkabels, elk van een kilome ter lengte. Volgens de eigenaar, de PGEM, be draagt de schade tienduizend gulden. Een reparatieploeg is aan het werk. CAPE KENNEDY Een twee ton zware kunstmaan die 75 miljoen dol lar heeft gekost is zondag in een baan om de aarde gebracht door de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA). Het is een kunst maan die is toegerust met elf verschil lende kijkers en daarom is voorzien van zeer verfijnde apparatuur. De kunstmaan heet Orbiting Astro nomical Observatory 2 (banen om de aarde beschrijvende sterrenwacht) of kortweg OAO-2. Hij is opgebouwd uit liefst 238.000 onderdelen. Het is de bedoeling dat de OAO-2, op een hoogte van ruim 770 kilometer vrijwel cirkelvormige banen om de aarde beschrijvend, sterrenkundige waarnemingen zal verrichten die op aarde onmogelijk zijn omdat 'de damp kring een verdoezelend filter i£. Een van de telescopen van de OAO-2 kan in drie uren evenveel opnamen in ultra violet licht van een groot aantal ster ren maken als sterrenkundigen de af gelopen vijftien jaren vergaarden door telkens hun waarnemingsinstrumen ten in neuskegels van raketsondes even buiten de dampkring te brengen. (Van onze correspondent.) PARIJS Een serie geheimzinnige bomaanslagen in Frankrijk bereikte in het afgelopen weekeinde haar hoogte punt in Parijs. Drie banken en de gro te expositieruimte van Renault aan de Champs Elyseés met het bijbehoren de restaurant werden ernstig bescha digd. Voor de eerste maal vielen bij deze aanslagen twee slachtoffers. Van een van hen, Andrée Destouet, een 21-jari ge meisjesstudent uit Toulouse, ver moedt men dat zij deel uitmaakte van heft commando, dat de aanslagen pleegde. Zij zou gewond zijn door een te vroeg ontplofte bom. Als gevolg van de reeks aanslagen heeft president De Gaulle zijn minis ter van Binnenlandse Zaken, Marce4- lin, ter verantwoording geroepen. Deze serie bomaanslagen begon in september. Zij was, in verband met de oorlog in Viëtnam, toen gericht tegen Amerikaanse ondernemingen in Parijs. In oktober werd Citroën driemaal het slachtoffer, kort na het sluiten van het akkoord met Fiat. De laatste serie begon vrijdag, daags na de staking bij Renault. Te Lyon werd de ingang van de expositie hal van landbouwtractoren van deze fabriek verwoest, 's Avonds, enkele mi nuten voor het sluiten van de Fabriek te Besangon, werd het magazijn door een tijdbom opgeblazen. Zaterdagochtend om een uur kwam de halve pui van het bijkantoor van de Banque Nationale de Paris (B.N.P.) in de Rue de Rome omlaag na het ont ploffen van een kneedbom. Ooggetui gen zagen een jongeman weglopen. De ze had kennelijk het meisje in de steek gelaten, dat ter plaatse, zwaargewond, werd gevonden. Naast haar lag nog een staaf dynamiet. Zij bleek Andrée Destouet te heten en was tien dagen geleden uit Loulouse in Parijs aange komen, waar ze bij een vriendin lo geerde. Beiden staan bekend als anar chistisch. Zij hadden als leden van een nu verboden studentenorganisatie in mei en juni aan de onlusten deelgeno men. In het handtasje van het slacht offer vond de politie een notitieboekje, waarin de adressen van enkele Parij- se bankgebouwen stonden. De schade aan de gebouwen van de Crédit Lyonnais aan de Avenue Par- mentier en van een ander bijkantoor van de B.N.P. aan de Boulevard Vol taire was niet zo groot. MOSKOU Russische en Tsjechoslowaakse politieke leiders hebben zater dag en zondag een conferentie gehouden in de Oekraïnse hoofdstad Kief. Deze conferentie werd, aldus een zeer summier communiqué, gehouden een hartelijke, kameraadschappelijke en vriendelijke sfeer". Uit het gebruik van die termen blijkt dat er geen meningsverschillen waren. Waarschijnlijk wil dat zeggen, dat de Tsjechoslowaakse leiders weer iets meer hebben toegegeven aan de eisen van de Sovjet-Unie. Partijsecretaris Dubcek stond aan 't hoofd van de Tsjechoslowaakse delega tie. De Russische delegatie bestond o.a. uit pYemier Kosygin, president Podgor- ny en partijleider Breznjef. Het com muniqué zei slechts, dat er was gespro ken over „de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen". Daar de conferentie werd gehouden aan de vooravond van de bijeenkomst van het Russische parlement (de Op perste Sovjet), die gewijd zal zijn aan de begroting en aan economische vraagstukken, vermoedt men in Mos kou dat economische hulp aan Tsjecho- Slowakije een van de onderwerpen van Nguyen Cao Ky, de Zuidvietnamese vice-president is niet alleen gerou tineerd oorlogsvlieger en politicus, hij is ook een hoffelijk man. Dat liet hij gisteren blijken toen hij in Parijs aankwam. In de auto van het vliegveld Orly naar zijn hotel bood hij zijn vrouw, Tuyen Mai, een roos aan. het gesprek was. Ongetwijfeld is ech ter ook de „strijd tegen de contrarevo lutionaire elementen" ter sprake geko men. Het was veelzeggend, dat Smrkofs- ky, de zeer vooruitstrevende voorzit ter van het Tsjechoslowaakse parle ment geen deel uitmaakte van de de legatie na§r Kief. MARKNESSE Bij de meubelzaak - woninginrichting S. H .van Schoot in Breestraat te Marknesse (N.O.P.) la vanochtend even na acht uur brand uitgebroken. De familie Van Schoot was op dat moment niet aanwezig; het vuur werd door voorbijgangers opge merkt. De vlammen loeiden spoedig door de showrooms en de magazijnen. De brandweerkorpsen uit Emmeloord en Marknesse bestreden het vuur met man en macht, maar ze konden niét voorkomen, dat de zaak beneden ge heel uitbrandde. De schade bedraagt enkele honderdduizenden guldens. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Jhen hogedrukgebied boven Scan- dinavië heeft zich over Finland Z Z uitgebreid terwijl boven Rusland Z Z een depressie aanwezig is. Tussen S Z beide systemen stroomt met wind tussen oost en noordoost het ko- mende etmaal koude lucht uit Z Z Noord-Rusland langzaamin de Z Z richting van ons land. 5 In deze lucht kunnen enkele op- klaringen voorkomen, terwijl de temperaturen in het algemeen iets lager zullen worden. Oceaanfron- Z ten dringen wel naar West-Europa I op, maar hebben op het weer in ons land geen invloed. Z Het vroor vanmorgen in de Rus- S sische hoofdstad twintig graden, Z aldus de Russische radio. In het noorden en noordoosten van Euro- Z Z pees Rusland en ook in het noorden Z Z van de Oeral en in Siberië vriest Z het meer dan 35 graden. In Oost- Z Siberië en in Kazakstan is het kwik zelfs tot beneden de veertig graden onder nul gezakt. Morgen: Zon op: 08.37 onder: 16.29 Maan op: 21.41 onder: 12.35 Z m ■■llltVlllltlllllVlllliPlllfVRIfVMRIRItti

De Vallei | 1968 | | pagina 1