N.T.S.-documentaire over een schoolwerkweek „Zeemansvrouwen" op televisie-scherm Vanavond de film „De stoommachine Amateur-zangkoren in „Holland-Festival '69" Unicef-actie 1968 besluit met tv-show Songfestival 1968 in nieuwe vorm Kunst uit de kunst VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knap-mutator GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Belangrijk verlies Ver. Ned. Kleerm. De Meulemeester herkapitaliseert PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE TELEVISIE Zl T.V. LANGENBERG Delana-Dedemsvaarl naar v. Heek-Scholco Goudse garenspinnerij verwacht meer winst I daag kreeg. Hoe moet dat nu als ze terug moeten? Dat schokken op die wagen, ze moet er niet aan denken. Hij zegt dat ze dan maar hier moet blijven, dan komt hij haar de volgen de dag halen! de stad en hij vindt al dat geheimzin nige gedoe maar flauwekul. Hij zegt dat er heel wat vrouwen sterven om dat ze zich schamen precies te vertel len wat er aan hapert. Valse schaam te, noemt hij dat. Eerst vond ik het Dat zou wat wezen, de volgende dag ook vreemd, dat hij zo openlijk over 30. Op een ander ogenblik zou hem de koele deftigheid van de mar meren hal met de houten lambrize- ring zeker hebben geïmponeerd, nu heeft hij er geen aandacht voor. Zijn gedachten zijn bij Koba, bij haar van pijn vertrokken gezicht, haar als om hulp smekende ogen. Het lijkt hem uren te duren, voor er een deur opengaat en er een magere, kwieke man met donkere bakkebaar den op hem afkomt. weer die lange tocht, alleen voor haar. En dat in de drukke tijd. Nee, als 't enigszins kan gaat ze mee. Als de dokter komt gaan hij en Geertien naar buiten, Hendrikien blijft bij Koba. Hendrik Jan had gedacht dat Geertien wel bij haar zou blijven, maar ze is meteen zonder iets te zeg gen, de keuken uitgelopen. Zenuwachtig loopt hij opzij van het huis heen en weer. Wat zal de dokter zeggen? Als het maar niets ernstigs is. 'Geertien staat tegen de put geleund, ze ziet er zo onbewogen en stug uit, dat het hem wrevelig maakt. „Ik hoop maar dat het meevalt en de dokter het niet donker inziet", zegt hij als hij haar passeert. „Welnee, gewoon wat kou". „Dat kun jij ook niet weten". Hij is zo boos om haar ongevoelige woor den, dat hij haar wel een draai om de oren kunnen geven. „Gewoon wat kou, of wat anders". Dat laatste klinkt zo veelbetekenend, dat hij voor haar blijft staan en vraagt wat ze daar mee bedoelt. Ze denkt toch zeker niet dat hij en Koba... „O nee, daar dacht ik helemaal niet aan," zegt ze en dan lacht ze en loopt langs hem heen, het huis weer binnen. alles sprak, maar ik ben er nu aan gewend. En hij is heel kundig, dat wel". „Dat hij dan hier een praktijk heeft genomen. Dan had hij beter in de stad kunnen blijven, dunkt me". Iedereen weet dat een dorpsdokter het niet breed heeft. Er zijn veel kleine boeren en arbeiders, die amper een dokter kunnen betalen en de rijke boeren zijn vaak te gierig om hem te laten komen. „Hij heeft geld zat", zegt Hendri kien. „Hij doet het alleen voor zijn plezier. Hij is nog een jonkheer ook. Heb je niet gezien, hoe deftig hij het in huis heeft?" „Ik heb er niet op gelet", zegt Hen drik Jan, die zich naast de bedstee heeft gezet. Koba heeft nu een vuur rode kleur. Zeker ook al om wat de dokter tegen hem heeft gezegd. Ze kan het best gehoord hebben, de deur stond open. Hij houdt haar hand vast en zegt dat ze maar moet proberen wat te slapen. Geertien is met Hendrikien naar de tuin gegaan om bonen te pluk ken en hij zal niks meer tegen haar zeggen. Ze doet haar ogen dicht, ja, ze zou best even willen slapen. Gelukkig krijgt ze geen pijnaanval meer, maar ze kreunt wel telkens. O nee, nu niet meer. Eerst vond Hendrikien het ook wel griezelig, maar nu is ze eraan gewend. En de dokter zegt dat kleine kinderen zo le nig zijn en dat ze veel meer kunnen Wat heeft dat vreemde lachen en w~,^0I}®eman» wa* moeilijk- hebben die duistere woorden te be- Als Geertien en Hendrikien weer bin- heden tekenen? Is dat die lieve, zachte en nenkomen, begint ook het kind te hui- Hij vertelt van Kobas pijnaanval- verlegen Geertien, die zo hatelijk en len en dat wordt door Hendrikien ge len en of meneer alstublieft mee wil ongevoelig doet? De jongens die haar holpen, terwijl Geertien verrukt toe- fiaan; zo aantrekkelijk en zachtaardig vin- kijkt. O, wat een lief popje is het en i -I* c^lultsPre'ce^'ce opluchting den, moesten haar zo maar eens ho- mag ze 't even vasthouden? Wat zijn knikt de anoer en zegt dat hij meteen ren. Het lijkt warempel wel of ze een ze toch klein. Is Hendrikien niet bang even komt kijken, als het dan zo erg hekel aan haar zuster heeft. dat ze wat breken zal? Het lijkt alle- Hendrikien klopt tegen 't raam, hij maal zo teer en broos. Hij is na een „dank u wel" de deur kan weer binnen komen, al uit, voor de dokter die voor hem Bij de deur botst hij bijna tegen kan openen en rijdt het paard met de- de dokter op, zo'n haast maakt hij. zelfde snelheid als hij gekomen is, te- „Wat is' het, dokter?" rug naar de hoeve. „Ik heb niets kunnen ontdekken, Voor hij de keuken weer binnengaat hoewel ik moet opmaken uit de gege- hebben, dan men denkt. Hij zegt ook staat hij even voor de deur, alsof hij vens, dat het wel iets met de baar- dat ze 't niet zo stijf moet inpakken, plotseling angst heeft, die te openen, moeder te maken zal hebben. Een dat het beweging nodig heeft en hij Wat kan er niet gebeurd zijn tijdens paar dagen rust, dan zal het wel over zou wel willen dat ze een raam open zijn afwezigheid? Hij luistert of hij zijn. Zulke stoornissen treden vaker zette. Wie heeft ooit van zulke onzin Koba weer hoort kreunen, maar al- op bij jonge vrouwen". gehoord? Met ziekte wil ze zich graag leen de gedempte stemmen van Hen- Zijn mond zakt bijna open van ver- aan zijn voorschriften houden, maar drikien en Geertien dringen tot hem bazing en een kleur vliegt naar zijn om haar kind op de tocht te zetten en door. Het lucht hem op, hen te horen wangen, als hij de dokter zulke woor- hem de kans geven dat hij zich bloot praten en hij stapt naar binnen. Ko- den hoort gebruiken. Wie zegt er nu trapt en zich een ziekte op de hals ba ligt in de bedstee, ziet hij meteen zulke dingen van een meisje tegen de en het lijkt wat beter te gaan. Ze ligt jongeman waar ze verkering mee hem na- heeft. Dan dringt het pas tot hem door dat de dokter ook over een paar dagen rust gesproken heeft. „Ze kan dus niet mee naar huis?" „Dat zou ik in geen geval riskeren. Kom tegen vijf uur maar even wat tenminste rustig en wenkt derbij. „Op 't ogenblik gaat het wel", ant woordt ze op zijn vraag hoe het is. maar ze heeft tijdens zijn afwezig heid twee. keer een vreselijke aanval gehad.Hendrikien zei dat ze moest gaan liggen en inderdaad doet haar medicijnen halen, dan zijn ze klaar" dat goed. Ze was zo moe geworden. Hij zegt dat de dokter in aantocht is en ze glimlacht tegen hem. Hij moet zich niet zo bezorgd maken. Ieder mens heeft wel eens buikpijn, 't Is alleen zo vervelend dat ze 't net van- De dokter heft zijn hand op en stijgt in het koetsje. „Vreemde snijboon hè?" zegt Hen drikien, die zijn nog verbouwereerde gezicht ziet. „Ja, onze dokter neemt geen blad voor de mond. Hij komt uit haalt, zover krijgt hij haar toch niet. Het gesprek wordt fluisterend ge voerd tussen die twee vrouwen, want Koba schijnt ingeslapen te zijn. Ze ligt met 't gezicht naar de muur en haar ademhaling gaat regelmatig. Hij kijkt op de klok, de tijd schijnt voort te kruipen. Het is nog te vroeg om naar de dokter te gaan, al heeft hij zicht voorgenomen daarheen te lopen, omdat hij graag even alleen wil zijn. (Wordt vervolgd) 3989. Piloot Storm schudde niet begrijpend het hoofd, toen Sandra hem wederom tot de werkelijkheid tracht te terug te brengen. Hij verkeerde nog steeds onder Nala's invloed, dat zag Sandra wel, maar toch meende zij nu een zweem van medelijden en interesse in zijn ogen te lezen. Arends eigen innerlijk begon zich te roe ren en dit ontging ook de jaloerse vorstin niet. Reeds wilde zij Ramad, die in zijn huidige gemoedstoestand bereid was alles voor haar te doen, een teken geven om de vreemdelinge te vernietigen, toen een geweldige ontploffing de stad op haar grondvesten deed trillen. Vanaf de top van de pyramide kon men een geweldige vuurwolk boven de rivier zien opstijgen. Nala slaakte een gil van ontzetting en stamelde: „Mijn paleis!... Het is de Eeuwige Vlam?.. Ik voel het!".... 21. Maar al was Tekko nu zo hoog dat hij met het blote oog niet meer te zien was, niemand dacht er ook maar aan om naar huis te gaan. Zelfs toen het donker geworden was en het ging regenen bleven de mensen waar zij waren en stonden met knorrende magen en opgestoken parapluies het verdere verloop van Tekko's nieuw avontuur af te wachten. En nog steeds groeide de zonnebloem door. De toppen van de planten wer den door enkele laag hangende regenwolken met tus senpozen aan het oog onttrokken en de onrust over het lot van Tekko steeg met de minuut. „We moeten hem niet uit het oog verliezen", sprak de burgemeester. „Ik zal de zoeklichten laten opstellen", besliste de brand weercommandant en met luide stem gaf hij zijn beve len. Even later reden er een paar grote schijnwerpers het terrein van de wonderlijke plantengroei op en de commandant liet met de felle lichtbundels het lucht ruim naar Tekko afzoeken. Zij,hadden geluk, want tus sen een paar wolken door wisten zij onze vriend, die nu nog slechts als een stip te» zien was, in de kruising der stralen te vangen. Vorig jaar met Kerstmis zond de Va- ra het volkstoneelstuk „De Jordaan" uit en ook dit jaar, enige weken voor Kerstmis weliswaar, brengt de Vara wederom een spectaculair volksepos op het scherm en wel donderdag as. om 20.50 uur: „Zeemansvrouwen", ook van Herman Bouber. Hij schreef dit stuk in 1928. Het verhaal van „Zeemansvrouwen is van het simpele makelij dat het wa re volkstoneel kenmerkt. Er is een lief vrouwtje Leen, vertolkt door Hetty Verhoogt. Op haar is de brave zeeman Willem (Hans Boskamp) al jaren ver liefd, maar Leen schenkt haar hart aan de onbetrouwbare Lou (Eric van der Donk). Deze Lou laat Leen zitten met een door hem verwekte tweeling en het ziet er voor de heldin nogal somber uit. Dan keert de trouwe Willem weer te rug, ontfermt zich over Leen en de tweeling en hoewel de zaak op een ge geven ogenblik nog eens in het hon derd dreigt te lopen, alweer door de onbetrouwbare Lou, zorgt Herman Bou ber toch voor een happy end. Naast de hierboven genoemde acteurs spelen in „Zeemansvrouwen" mee: Tine de Vries, Bep Nooy jr., Coba Keiling, Ben Groe- nier, Nico Jansen, Dick Riens-tra, Ton- nie Foletta, Tony Beastfeld, Ton Vos en Alice en Dennis Zegerius. Televisiebewerking en regie: Willy v. Hemert. it Hoofdpersoon in de film „De stoom machine" uit de Amerikaanse serie „Worldpremiere", die de NCRV van avond om 20.20 uur uitzendt, is Dan Blocker ofwel Hoss uit de televisiese rie „Bonanza". Dan Blocker speelt in deze film de rol van smid in een klein dorpje in het Wilde Westen. Al twintig jaar geleden beloofde hij het dorp een trein, die onder meer de welvaart zou helpen bevorderen. Nog steeds moet men het echter zonder een dergelijk vervoermiddel stellen. Als bij een over val van Indianen een stoommachine achterblijft lijken de mogelijkheden een trein te maken volop aanwezig. Het is echter niet Dan Blocker die dit wil verwezenlijken, maar een zekere John Killibrew, die de machine naar het dorp wil brengén om daarna het verzuim van de smid goed te maken. DEN HAAG In het komende Hol land Festival zullen zes amateurzang koren in een gezamenlijke produktie met het Residentie Orkest de „Gurre- lieder" van Arnold Schönberg uitvoe ren. Dit zal gebeuren op vrijdag 28 ju ni, in het nationaal congresgebouw in Den Haag. De zes koren, drie mannen koren uit Brabant en drie gemengde koren uit de residentie, zullen samen 800 a 900 man sterk zijn. De zangkoren treden in het Holland Festival op als afsluiting van het der de internationale koorfestival, dat wordt georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Zangersbonden. Het festi val, waarvoor zich nu al rond 250 ko ren uit binpen- en buitenland hebben aangemeld, z$l worden gehouden in het Kurhauscomplex in Scheveningen van 23 tot en met 28 juni. Het festival zal bestaan uit een concours en uit een aantal concerten, waarbij vooral aan dacht zal worden geschonken aan oude en nieuwe Nederlandse muziek, waar onder herontdekte en nog niet uitgege ven 15e en 16e eeuwse werken en in op dracht (o.a. van de Johan Wagenaar- stichting) geschreven composities. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel. Een uit zending over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Literama, radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 Muz. en dienst: infor matie over kerklied en kerkmuz. in klank en geschrift. 19.50 Stereo: Me- tropole-orkest: amusements muz. 20.15 Stereo: Kopenhaags Koor: amusement muz. (opn) 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Amsterdams ka merorkest en solist: klassieke en se- mi-klassieke muz. 21.15 De rechten van de mens en ontwikkelingshulp, le zing. 21.45 Stereo: Koorzang (gr) li. koorwerken. 22.00 Stereo: Li instru mentaal trio (gr). 22.20 Adventsover- denking. 22.30. Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel pro. 23.55-24.00 Nws. v HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind U doorpraatje. 18.30 Parade: strijdkrachtenpro. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Futorologische verkennin gen: Een ethiek voor de toekomst, door Prof. Dr. H. J. Heering. NRU: 20.05 Esperanto (dl 6) Orde Van Vrijmetse laren: 20.20 De maconnieke ritus le zing. 20.30 NRU: Stereo: Concert t.g.v. de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens, 20 jaar door de Alge mene Vergadering der VN aanvaard en geproclameerd: 1. Inleiding; 2. Een jaar daarna, rede door dr. I Samkal- den, burgemeester van Amsterdam. 3. Radiophilharmonisch orkest en solis ten: klassieke en moderne muz. In de pauze: plm 21.10-21.40 Alleen in de de massa, documentaire over de 21e eeuw. 22.20 Veertiendaagse pro. voor blinden: Algemene en indivuduele blin- denbelangen, lezing. 22.30 Nws. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: licht muz.pro. 23.55-24.00 Nws. systeem 18.50 In NEDERLAND I NTS: 18.40 Teleac: Nieuw voor omzetbelasting BTW kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Jour naal. AVRO: 19.06 AVRO's Regiovi zier. IKOR/CVK/RKK: 19.31 Kenmerk de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. NTS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 De Mounties, amusementspro. 21.25 Nationale Rijtest 1968. NTS: 22.20 22.25 Journaal. 22.50 Teleac Nieuw systeem voor omzetbelasting BTW (herh.) (23.00-23.30 Teleac: Export (les 2, herh.) NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. NCRV: In kleur Rinaldo Rinaldini, TV-feuilleton. 19.28 Horen en zien, pro. over verschijnse len in de moderne muz. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De Stoomma chine, TV-film uit de Amerikaanse se rie Worldpremière. 21.50 Act.rubriek. 22.15 Geloven op maandag. NTS: 22.25 22.30 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 't levende wrd. 7.15 Op 't eerste gehoor. (Om 7.30 Nws.; 7.32 Act.) 8.00 Nws. 8.11 Gew. muz. (gr.). 8.30 Nws. 6.32 Voor de huisvrouw (9.00 - 9.10 Gymn. voor de huisvrouw) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10,00 Ver wachting en vervulling, lez. 10.15 Klass. opera-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van 12 tot 2: gev. pr. (12.22 Wij v. 't land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 1300 Raden maar.) 1400 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muz. middagmagazine. (16.00 - 16.02 Nws.). Overheidsvoorlich ting: 17.00 Suriname en de Ned. Antil len. Het toerisme op de ABC-eilanden. Spreker: mr. J. C. Hooftman. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: li. gr.muz. VPRO: 7.54 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: li. gr.muz. (8.30 - 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebr. rep. of herh NRU-pr. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit.: pop. verzoekplatenpr. (11.0011.02 Nws.). 11.30 Stereo: Klarinet en piano: klass. muz. 11.55 Beursber. 12.00 Komt vrien den in het ronde: pr. rondom 't volks lied. 12.26 Med., t.b.v. land- en tuinb. 12.29 Overheidsvoorl.: uitz. voor de landb. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel v. België: muz. en nws. v. onze Zuiderbu ren. 14.00 Rostrum of Composers 1968: mod. muz. (opn.). 14.35 Jazz uit 't his torisch archief. AVRO: 15.00 Stereo: De wereld v. d. opera: Die Frau ohne Schatten, opera van R. Strauss, met commentaar, (opn.). 16.00 Nws. 16.02 Canta America: li. muz. uit Latijns Am. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Dansork. The Skymasters. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00. Nws. 11.03 Pow-Pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro-pr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gev. platenpr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Er - jee - em - Drie. 16.00 Mix: lichte platenpr. (17.0017.02 Nws.). NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 - 11.50 Schooltv. MAANDAG 9 DECEMBER 1968 DUITSLAND I 18.00-18.05 NWS. (regionaal program ma: NDR: 18.05 Nws. 18.19 Sportjour naal. 18.53. (K) Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 (K) Filmreportage. 19.59 Pro.overzicht. WDR: 18.05 (K) Inter mezzo. 18.10 (K) Weekoverzitht 18.15 (K) Voordracht. 18.25 Goedenavond 18.30 Journaal. 19.10 (K) Wereldreizen en avonturen, TV-serie. 19.40 (K) Film reportage) 20.00 Journaal en weerbe richt 20.15 Reportages 21.00 (K) Folk loristische uitzending. 21.45 L'Heure es- pagnole, opera van Ravel. 22.50 Jour naal commentaar en weerbericht. 23.10 Filmportret. DUITSLAND II 18.15 (K) Schatzsucher unserer Tage T V-serie. 18.50 (K) Amusementspro. 19.27 weerbericht. 19.40 Nws- en act. 20.00 Dagboek uit de RK kerk. 20.15 (K) Filmreportage. Aansluitend Nws. 21.00 Das leben andern, Portugese speelfilm. Aansluitend: filmkritiek. 22.35 Nws., weerbericht en act. DINSDAG 10 DECEMBER 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Am.pr. 11.00 Die renfilm. 11.45 Klein Hinkebein, tv-film. 12.00 - 13.30 Act. kroniek-. 16.40 Nws. 16.45 - 18.00 Kinderpr. De NTS zendt dinsdag 10 december 'u van 20.45 tot 21.35 uur op Nederland 2 onder de titel „Is dit de manier?" een documentaire uit over een werkweek in de bossen waarmee het schooljaar voor de eersteklassers van een Amsterdam- se school voor voortgezet onderwijs in september van dit jaar werd ingeluid. Een NTS-team genoot eveneens gast vrijheid in het kamp waar de scholie ren waren ondergebracht. De bedoeling, die de school met zo'n werkweek heeft, ligt in de vormende waarde er van. Het gaat er niet om sa- men gezellig een week buiten te zijn, li maar de organisatoren willen de leerlin gen een stukje volwassener laten wor- den; het gedragspatroon van de lagere i school moet in deze week gaan ver- J dwijnen. Daartoe worden de jongens en meisjes ingedeeld in groepen, die een aantal opdrachten moeten uitvoeren waaraan een wedstrijdelement is ver- bonden. Bij de uitvoering hiervan ligt de nadruk op samenwerking. De groep die daar het best in slaagt behaalt de meeste punten. Ook worden in deze week de verkiezingen voor de school raad gehouden. Uiteraard doen zich in zo'n kamp ook minder prettige dingen voor, waarvan ook een indruk wordt gegeven in de documentaire en dan speciaal van de manier waarop zij op- 1109. President Allmrouwer werd plotseling ge stoord door de binnenkomst van zijn secretaris. „Hier is uw krachtige middagsoepje, kameraad Cunrath", zei hij waardig. „Indien u mij toestaat, zal ik u graag een belangrijke mededeling doen, die zojuist binnenkwam van de onderzeeër. Doc tor Polnyck bevindt zich aan boord met een kist waarin een zeer interessante gevangene zit opge sloten..." „Er wie is dat dan wel, kameraad Bravhencky?" vroeg de president. „Doctor Pol nyck, Klansky en Nogrottr...", begon de secretaris te antwoorden, maar de president viel hem gieche lend in de rede en zei: „Was het maar waar! Za ten die maar in de kist!" „Met uw welnemen, kammeraad Cunrath. U begrijpt mij verkeerd", ver beterde Bravhencky. „Onze zojuist genoemde land genoten hebben belangrijke arbeid verricht in dat broeinest van ophitsers en uitbuiters, Gravendrecht. Ze werden daarbij gestoord door de beruchte ge heime agént 009, alias Sjeems Pond. Zij wisten hem evenwel te overmeesteren en..." „Aha! Ik ga er meteen op af, want dat whisky-drinkende en meisjes-kussende spionagewonder wil ik wel eens zien! Laat de auto voorkomen!" En even later stoof de presidentiële auto al uit het zwaarbe waakte paleis weg, naar de haven toe, waar de on derzeeër reeds was binnengelopen... gelost worden. Bij de houding van de docenten worden in dit opzicht een aan tal vraagtekens geplaatst, waaraan de documentaire zijn vragende titel dankt. Deze vragen gelden eigenlijk de hele denkwijze over de opvoeding, die ten grondslag ligt aan het systeem dat in dit schoolkamp wordt gevolgd. Het programma wordt gepresenteerd door drs. Jan Roelands en geregisseerd door Ferenc Schneiders. Het is samen gesteld door drs. W. Langeveld. Ter afsluiting van de Unicef-actie '68 heeft Unieef in samenwerking met de Norddeutscher Rundfunk, de (Franse) ORTF en de (Italiaanse) RAI bij wij ze van dank aan al degenen die aan de actie hebben meegewerkt een televisie show gemaakt, die in de meeste Euro pese landen op het scherm komt. De NTS zendt deze show op dinsdag 10 de cember van 22.00 tot 23.15 uur op Ne derland 2 uit. Danny Kaye, die zich, zoals bekend, al jarenlang inzet voor het werk van Unicef, heeft onlangs een goodwill-reis gemaakt langs diverse Europese ste den, onder andere Kopenhagen,^ Ham burg, Amsterdam, Brussel, Genève en Parijs, teneinde het programma' in de diverse landen te introduceren. Op 5 november bracht hij een kort bezoek aan Nederland, waarvan de NTS ge bruik maakte om een inleidend ge sprek, dat Ageeth Scherphuis met Dan-, ny Kay had, op te nemen. Dit wordt voorafgaand aan de eigenlijke show uit gezonden. In het programma treden op Yves Montand. Nancy Wilson, Franqoise Hardy, Les Frères Jacques, Anneliese Rothenberger, Dietrich Fischer - Dies- kau, de Wiener Sangerknaben en het duo Renata' Scotto en Carlo Bergonzi dat een scène uit Puccini's „Madame Butterfly" ten gehore brengt. De show werd geregisseerd door de beroemde Franse regisseur Jean Chris- tophe Averty, Heinz Dunkhase van de NDR en Vito Molinari van de RAI. Pro duktie: Jean Claude Tramont. Voor de organisatie van het Nationaal Songfestival 1969, dat op 26 februari a.s. zal worden gehouden, is dezer da gen de volgende procedure vastgesteld. Aan alle grammofoonplatenmaat- schappijen wordt 't verzoek gericht een of meer groepen samen te stellen, be staande uit solist of soliste, te vervan gen door een duo en deze solist(e) of dit duo aan te vullen met „achtergrond- begeleiding van ten hoogste drie vo calisten of instrumentalisten. Een commissie, o.a. bestaande uit vertegenwoordigers van de Commissie Collectieve Grammofoonplaten Cam pagne, de Stichting Conamus en de N.T.S., zal uit de combinaties, die door de platenmaatschappijen worden voor gesteld, tien groepen kiezen. Deze groe pen ontvangen de opdracht drie liedjes te maken en in te studeren. In totaal zullen dus maximaal dertig liedjes wor den ingeleverd, afkomstig uit tien com binaties. Deze dertig liedjes zullen tijdens twee theater-voorstellingen met publiek ten gehore worden gebracht. De Werk groep Amusement van de NTS, aange vuld met andere deskundigen op het ge bied van de lichte muziek, zullen dan de gelegenheid krijgen van elke combi natie het beste liedje te kiezen. In de nationale finale, die door de NTS wordt uitgezonden, worden de tien gekozen liedjes uitgevoerd. Aan het ein de van de uitzending kiest een jury het liedje, dat Nederland zal vertegenwoor digen op de internationale finale van het Eurovisie Songfestival op 29 maart in Madrid. MüNCHEN In het Museum voor Moderne Kunsten in München, dat door de Westduitse industrieel Gunther Sachs mede is gefinancierd, wordt sinds vrijdag getoond dat iets ook beziens waardig kan zijn als er niets te zien is. Daar heeft de 38-jarige Gotthard Graub- ner voor gezorgd. Hij heeft een ruimte van ongeveer 40 kubieke meter met be hulp van brokken ijs zo dicht in nevel gehuld dat bezoekers zich letterlijk slechts centimeter voor centimeter met uitgestrekte handen kunnen verplaat sen. Ergens in de ruimte stoot men dan opeens op het „kunstwerk", dat door Graubner een „tast-object" wordt genoemd, namelijk een met schuim be dekt brok stof. De 27-jarige Lambert Maria Winters- berger heeft in het museum een kunst matige weide aangelegd, waarover hij een doorzichtig stuk plastic folie heeft gelegd. Het geheel heeft hij omzoomd met een elektrisch gelade schrikdraad. Wie er naar grijpt krijgt een elektrische schok. Wintersberger wil er mee bewij zen dat de Duitser overal en altijd op verboden stuit, en zich letterlijk als vee voelt. DEN HAAG De nv Verenigd» Ne derlandse Kleermakerijen gebr. Ibe- lings heeft, blijkens de verlies- en winst rekening over 1967/1968, een verlies ge leden van f 290.172 tegen vorig jaar een winst van f 50.964. Dit verlies zal uit de algemene reserve worden bestreden. Hiervan resteert dan nog f 203.074. Er wordt geen dividendvoorstel gedaan (v.j. vijf pet.). Over het thans lopende boekjaar zegt de directie in het jaarverslag, dat de omzet in de eerste vier maanden circa acht pet. hoger ligt dan in dezelfde periode van 1967/1968. De maatafde- lingen zijn goed van werk voorzien. De overige afdelingen vertonen een rede lijke verbetering. De eerste vier maanden van het boek jaar 1967/1968 gaven slechts een klei ne omzetstijging te zien, terwijl de vooruitzichten onzeker waren. Thans moet worden geconstateerd, aldus de directie, dat het boekjaar 1967/1968 zeer teleurstellend is geweest en dat er een belangrijk verlies is geleden. De industriële afdelingen hebben ern stig geleden onder de algemene con juncturele terugval in de herenkleding - branche en in de uniformsector. Met uitzondering van één afdeling, gaven de maatzaken reden tot tevredenheid. De directie prijst zich gelukkig, dat zij in Amsterdam wederom een maatkleer- makerij aan haar vestiging ter plaatse heeft kunnen toevoegen. Het resultaat is tevens nadelig beïn vloed door de stijging van de sociale lasten. Maatregelen zijn genomen tot verbetering van het produktie- en ver koopapparaat in de industriële sector. Tevens wordt uitbreiding gegeven aan de activiteiten in de uniformkledingsec- tor. Het ligt voorts in de bedoeling zo spoedig mogelijk over te gaan tot sa menvoeging van alle thans gedecentra liseerde administraties, verhoging van de efficiency en vermindering van de daarmee samenhangende kosten. YERSEKE Blijkens het verslag van de N.V. Nederlandse maatschappij voor oesterteelt De Meulemeester en Co. over het boekjaar 1967/68, is de opbrengst schaal- en schelpdieren ge stegen van f 270.250 tot f 283.500. Ook diverse opbrengsten waren iets hoger. Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van dertig pet. Het bestuur is voornemens tot herka pitalisatie over te gaan.. Voorgesteld zal worden over het boekjaar 1968/69 een interim dividend van dertig pet, ofwel negen gld per aandeel, en daarna, met f 61 per aandeel, waardoor de nomi nale waarde van een aandeel zal worden gebracht op f 100.- Het bestuur meent, dat hierna een redelijk rendament op het' verhoogde noniihale kapitaal mèg worden verwacht. Over de export van consumptie-oes ters viel, volgens de directie, niet te klagen. In het afgelopen seizoen wer den vanuit Zeeland verzonden 11.805.00 stuks tegen 10.858.00 stuks het jaar tevoren. België nam het leeuwedeel af. Met de afwikkeling van de schadeloosstel ling voor de oestercultuur is men van regeringswege begonnen door middel van het verstrekken van voorschotten, zegt het verslag. (Aandelen De Meule meester zijn incourant genoteerd). LOSSER/DEDEMSVAART De di rectie van Van Heek-Scholco textiel fabrieken te Losser en de directie en bewindvoerder van N.V. Delana te De- demsvaart delen mede: 1. Dat Van Heek-Scholco in een ge deelte van de gebouwen van Delan te Dedemsvaart een nieuwe activi teit gaat ontwikkelen. 2. Dat Van Heek-Scholco het niet-ont slagen personeel van Delana, werk zaam te Dedemsvaart in de gelegen heid heeft gesteld, bij Van Heek Scholco in dienst te treden. 3. Dat Van Heek-Scholco een gedeelte van het in Dedemsvaart aanwezige machinepark van Delana heeft over genomen. 4. Dat Delana haar activiteiten te Roo sendaal ongewijzigd zal voortzetter en zo mogelijk zal uitbreiden. 5. Dat de nieuwe activiteit van Var Heek-Scholco te Dedemsvaart ond< de naam Van Heek-Scholco zal wor den gevoerd. 6. Dat Delana haar activiteit te Roosen daal onder de naam Delana zal blij ven voeren. GOUDA De Koninklijke Goudse Machinale Garenspinnerij nv deelt in 'n tussentijds bericht mee dat de op gaande lijn, die in 1967 is ingezet, in 1968 kon worden doorgetrokken. De verwachting is dan ook, dat in mei 1961" een wat hoger dividend kan worden voorgesteld dan de laatste 2 jaren het geval was. Over 1966 en 1967 werd drie pet uit gekeerd. De aandelen zijn incouran genoteerd. De verwachting is, dat 1968 weer een bescheiden positief resultaat zal laten zten. Echter kan, volgens de directie, voort zetting van de winst slechts verkregen worden, door een structurele verande ring van het produktiepatroon en van de mogelijkheden voor in- en verkoop. Reeds in 1960 werd een nieuwe spinne rij van tapijtgarens opgezet en hier ligt een mogelijkheid om in de nabije toe komst weer tot een rendabele exploita tie te komen. Het bestuur heeft ver scheidene besprekingen gewijd aan een heroriëntatie en aan het opnieuw vast stellen van het beleid op langere ter mijn. Voor 1969 wordt een belangrijke uitbreiding van deze afdeling beoogd. Hiermee zijn grote bedragen gemoeid, maar er behoeft geen beroep op de open kapitaalmarkt te worden gedaan. Van de totale kapitaalsbehoefte wordt ca. 70 pet met eigen middelen gefinancierd. Tevens zal een verdere reorganisatie van de vlas-sector worden doorgevoerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 2