DE VALLEI VALLEI? Ledental passeerde de honderd Renswoude in oorlogstijd werd te boek gesteld door onderwijzer S. Laansma Veel leden hielden op met aardappelteelt 11079 Politienieuws Sint bezocht nog laat de Elster voetbal jeugd Neem nu een abonnement op uw 10550 Coöperatie boerde goed Circa 25 mille Promotie Mej. G. Vermeulen won fotowedstrijd Half Rhenen viel i in RMC-prijzen Voetballers gaan dansen tijdens clubavond In Ede gaat men de neuzen tellen NCVB viert kerstfeest voor tunnelplan 50-meterbad in Ede op stapel UIT DE KERKEN Ook rond Veen weg houdt Lunteren landelijk aanzien Ds. J. Koele komt kennismaken Sint op bezoek bij NVV-jeugd STEEDS BU DE TUD MAi BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats per week ad0,97 abonneert zich op DE VALLEI per maand ad 4,15 per kwartaal ad f 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Rhenen - Achterberg. UW u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur RHENEN TEL. 3328 Hogere resultaten bij Coöperatie „Landbouwbelang" RENSWOUDE De Renswoudese onderwijzer-historicus de heer S. Laan sma heeft een boekje op de markt ge bracht dat heet „Renswoude in oorlogs tijd". Achter deze titel gaat een „pa- perbackje" schuil van een kleine 80 pa gina's, in offsetdruk op de markt ge bracht door „Nederlandse Historiën". Het boekje verscheen als derde deel van de „Archiefreeks" van die uitgever. Dat Renswoude een oorlogsmonument bezit, waarmee de Renswoudenaren die tengevolge van verzet of oorlogsomstan digheden omkwamen, geëerd worden, wijst reeds op een activiteit gericht te gen de bezettende macht tussen 1940 en 1945. De heer Laansma is in de archie ven gedoken en heeft gesprekken ge had met diverse inwoners van het zo vredig aandoend kasteeldorp. Aan de hand daarvan heeft hij een beschrijving van het leven in die bange dagen in Renswoude op papier gezet. Het is geen spannend verhaal geworden, maar door dat de schoolmeester steeds over de schouder van de historicus kijkt, is het wel -een prettig leesbaar verhaal gewor den. De beperkingen, die de schrijver zich zowel qua onderwerp, als qua om vang opgelegd heeft, maken het moge lijk, in dit boekje een volledige geschie denis van de Tweede Wereldoorlog te geven. In zijn inleiding zegt de schrijver on der meer dat het boek geschreven is om „in het bijzonder de jeugd wat meer belangstelling voor de Tweede Wereld oorlog bij te brengen". Hij maakt er in die inleiding zijn (jeugdige) lezers op attent, dat hij zal vertellen waarom er een kruis staat bij „de Dennen" op 't dijkje, waarom de brug over de Lun- terse Beek „Luitenant Rowe-brug" heet en „waarom wij Nederlanders niets zo haten als onrecht, onderdrukking en verraad". In zijn boek gaat de schrijver steeds in op het landelijk en wereldgebeuren in de door hem beschreven dagen, waar na hij deze gebeurtenissen toepast op Renswoude. Hij verhaalt van de ser geant Brusselers, die in mei 1940 bij Renswoude het leven liet, maar voor zijn moed posthuum onderscheiden is met de Bronzen Leeuw, van korporaal Dekker, die dezelfde onderscheiding verdiende en vertelt dat er vijf soldaten het Bronzen Kruis kregen. Doordat Laansma steeds de gebeur tenissen in het kader van het geheel zet, geeft hij een beeld van de gehele wereldoorlog. Aan de andere kant ech ter maakt dit het verhaal wat „romme lig", omdat er steeds een op twee ge dachten hinken plaatsvond. Bovendien beschrijft bij de ene (lan delijke) gebeurtenis uitvoeriger dan de andere. De Arbeidsdienst en Wintertiulp zijn voorbeelden van een vrij uitvoeri ge beschouwing. De jodenvervolging, hoe uitvoerig ook weergegeven (binnen het kader van het boek, althans) komt niet geheel uit de verf. Er worden wel „pesterijen" van de bezetter genoemd, als de bordjes „Voor Joden verboden", maar er wordt slechts even in aange stipt, dat al die maatregelen bedoeld wa ren om de Joden uit te roeien. Hierin is het boek wat al te nuchter. Het boekje als geheel is waard om te bezitten. Iedere Renswoudenaar, maar ook iedereen die het kasteeldorp van nabij kent, zal geboeid worden door hetgeen hij leest. De heer Laansma heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de geschiedschrijving van zijn dorp over een tijd waarin degenen die deze in dit dorp meemaakten ook niet alles weten. Zelfs een aantal geboren en getogen Renswoudenaren van boven de veertig zullen in dit boek dingen tegen komen, die hen onbekend zijn. Hoe veel te meer is heit dan nuttig dat jongeren het boek zullen lezen, opdat zij weten wat hun vaders deden. Het boekwerkje is ver lucht met een aantal foto's, die voor het merendeel in de oorlogstijd genomen werden. De kwaliteit is helaas niet al tijd even goed. maar de historische waarde wordt daardoor echter niet ver minderd. Het boekje, met een voorwoord van burgemeester J. A. Hosang, is tegen betaling van f3.50 verkrijgbaar bij de schrijver, Van Reedeweg 126 in Rens woude. C. I. RHENEN Wachtmeester D. de Flui ter van de groep Rhenen van de rijks politie is met ingang van 7 december jl. bevorderd tot opperwachtmeester. Met ingang van diezelfde datum is de heer De Fluiter, die al enige jaren in Rhenen politiediensten verricht, overgeplaatst naar de groep Driebergen. RENSWOUDE Van de prijzen die verbonden waren aan het oplossen van een fotowedstrijd tijdens de St. Nico- laasweken is de eerste prijs van f 25,- gegaan naar mej. Gonny Vermeulen. De vijf prijzen van f 5,- werden ge wonnen door: mevr. v. Lambalgen, Molenstraat, mevr. Hardeman-Vonk, Dorpsstraat, Sander Lagerwey, Oude Holdweg, de heer Geytenbeek, Barne- beldsestraat en de heer G. Hol, Mel- doorpjaan, allen te Renswoude. RHENEN Vrijdagavond werd tn de grote hal van garage „De Rhoter" aan de Herenstraat de trekking ver richt door notaris S. J. Vleer van de RMC-Sint Nicolaasactie 1968, waarvan de gehele opbrengst ten goede zal ko men van de VVV. In tegenstelling tot andere jaren wa ren er nu niet slechts drie hoofdprij zen en een kleine tachtig andere prijs jes, maar niet minder dan duizend prijzen van ongeveer gelijke waarde. Het bestuur van de Rhenense Midden stand Centrale gaf er de voorkeur aan nu eens andere wegen te bewandelen en de deelnemers aan de actie meer kansen te geven. Men is daarin wel ge slaagd. De notaris en de bestuursleden van RMC zijn anderhalf uur druk geweest om de duizend prijzen te trekken en de winnaars bekend te maken. Een team van vijf dames heeft dezelfde avond nog aan al die duizend winnaars kaar ten zitten schrijven, waarin medede ling wordt gedaan dat vanavond de ge wonnen prijzen bij gepoemde garage kunnen worden afgehaald. Er waren tot uit de verre omtrek van Rhenen in zendingen binnengekomen. Het RMC- bestuur heeft de politie om assistentie gevraagd voor vanavond, wanneer de grote stormloop op de showroom gaat beginnen. SCHERPENZEEL - Op vrijdagavond 13 december organiseert de voetbalvereni ging „Scherpenzeel" weer een clubavond voor de leden in hotel „Boszicht". Het zal ditmaal geen kaarten of biljarten zijn, maar een dansavond. De Valleiband zal haar muzikale medewerking verlenen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van het orga niserende comité, de heren G. ten Broek en J. v. Ginkel. EDE Om besluiten op sociaal-eco nomisch terrein te kunnen baseren op actueel cijfermateriaal stellen B. en W. van Ede de raad voor een uitgebreid bevolkingsonderzoek in <e stellen. Het onderzoek, dat samen met de agglomeraties Arnhem en Nijmégen zal worden uitgevoerd, vindt plaat* naar de toestand van 1 januari 1969. Van het onderzoek zijn de volgende re sultaten te verwachten: een inzicht in de samenstelling van de beroepsbevol king naar leeftijd en geslacht, beroeps klasse, bedrijfsklasse en onderdeel van de gemeente, de woon foren sen naar werkgemeente, beroeps- en bedrijfsklasse, de woon- en werkrelatie binnen de gemeente en het onderzoek gebied, de werkforensen naar beroeps- en bedrijfsklasse, de werklozen naar beroeps- en bedrijfsklasse, de gezins samenstelling per onderdeel van de ge meente. Het onderzoek zal ongeveer 10.000 gulden gaan kosten. RENSWOUDE Woensdagavond 11 december zal de Ned. Chr. Vrouwen- Bond de jaarlijkse Kerstavond houden in „Rehoboth". De Kerstmeditatie zal worden verzorgd door mevrouw Held. Evenals vorige jaren mogen de leden een gast meebrengen. SCHERPENZEEL Door de kerke- raad der Nederlandse hervormde kerk te Scherpenzeel is een beroep uitge bracht op ds. J. Koele uit Nijkerk, ont staan door het vertrek van ds. Cazander naar Middelharnis. Ds. Koele komt woensdag 11 decem ber naar Scherpenzeel om met de ge meente en kerkeraad kennis te maken. Woensdagavond zal er een extra kerk dienst worden gehouden, waarin ds. Koele hoopt voor te gaan. EDE Het gemeentebestuur van Ede heeft met de directie van de NV Nederlandse Spoorwegen contact opge nomen over de bouw van een tunnel in het verlengde van de Keesomstraat onder de spoorlijn Utrecht-Arnhem. Het overleg heeft ertoe geleid dat door de NS op korte termijn een voor lopig schetsontwerp van de onderdoor gang en een daarbij behorende globa le kostenraming zullen worden ge maakt. Verwacht wordt dat het schets ontwerp nog deze maand gereed zal zijn. De hieraan verbonden kosten zul len naar raming 24.800 gulden bedra gen. VEENENDAAL In het afgelo pen weekeinde was het feest in het bejaardencentrum „De Engelen- burgh". Het echtpaar De Kleuver vierde namelijk de dag waarop men vijftig jaar geleden in het hu welijksbootje stapte. Behalve door familie werd het echtpaar door tientallen kennissen gelukgewenst met deze mijlpaal. Ook de leiding van het bejaardencentrum bleef niet achter. EDE B. en W. van Ede stellen de raad voor in beginsel in te stemmen met het plan van de Stichting Zwem bad Ede tot de bouw van een 50-meter bad en een instructiebassin en in prin cipe te besluiten tot het garanderen van een geldlening, alsmede het verlenen van een jaarlijkse subsidie. De kosten worden geraamd op circa 5,5 miljoen gulden, waarin de grondkos- ten niet zijn begrepen. Hetv50-meter bad krijgt een breedte van 16 meter terwijl een afzonderlijk instructiebad de afmeting 20 bij 8 me ter krijgt. De afmetingen en de diepte van de bassins zijn ook afgestemd op de belangen van de wedstrijdsport. Het beoefenen van waterpolo, waarvoor in Ede geen accpmodatie aanwezig is, zal bij realisering van dat plan mogelijk worden. Het bad is gesitueerd in de nabijheid van 't uitbreidingsplan Veld huizen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Mastenbroek: T. Lange- rak te Veenendaal. Aangenomen: naar Odijk (toez.): C. Schilder te Oosternijkerk; naar Goën- ga; C. J. K. Baas te Eindhoven. Bedankt: voor Beilen (toez.): J. de Ruyter te Rheden; voor Moerkapelle: C. Treure te Hasselt. Geref. Kerken: Beroepen: te Daarlerveen: E. N. van Loo te Sneek. Bedankt: voor Werkendam: R. Ak kerman te Driebergen. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor Nunspeet: J. Tammin- ga te Grand Rapids (U.S.A.); voor Schiedam: C. van der Weele te Hui zen (N.H.). Evang. Luth. Kerk: Aangenomen: naar Amersfoort- Baarn-Soést: drs. G. Fafié te Hilver sum. RHENEN De coöperatieve aan- en verkoopvereniging ..Landbouwbelang" Rhenen houdt op vrijdag 13 december in hotel-paviljoen „Grebbeberg" (Schie- lein) de jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van, prof. ir. A. Moens. De vereniging telt momenteel 105 leden. Van drie leden eindigde het lidmaatschap door overlijden, vier leden bedankten en drie nieuwe leden konden worden ingeschreven. Onder hen die dit jaar zijn heengegaan bevond zich de heer ir. G. C. W. Chr. Tergast, die op 24 april 1968 overleed. Hij was ere-voorzitter van de vereniging. Twaalf jaar diende hij de coöperatie „Land bouwbelang" als voorzitter. Hij werd opgevolgd door professor Moens. Een en ander blijkt uit het jaarverslag dat dezer dagen verscheen. ADVERTENTIE in chroom-staal-doublé-goud VEENENDAAL De heer J. D. uit Veenendaal, die met zijn auto op de Industrielaan de inrit van de Carolan in wilde rijden lette niet voldoende op het verkeer op het rijwielpad. Daar door reed hij de bromfietster mej. G. van S. uit Veenendaal omver. Mej. Van S. moest met een hersenschud ding per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis gebracht worden. De heer E. S. uit Veenendaal reed met een te grote hoeveelheid alcohol over de Kerkewijk. Zonder dat er een reden voor was, reed hij tegen een ge parkeerde auto van A. W. De vaart van S. was zo groot, dat hij de auto van de heer W. tegen een lantaarnpaal drukte. Zijn eigen auto was total loss, die van W. werd zwaar beschadigd. S. moest naar het ziekenhuis overgebracht worden. De heer P. V. uit Veenendaal slipte met zijn auto, toen hij de bocht Mul derslaan - Prinsesselaan te snel nam. Hij reed hierdoor tegen de geparkeerd staande auto van C. C. van D. aan. Beide auto's werden beschadigd. De heer J. D. uit Ederveen bestuur de zondagmiddag een DAF-personen- auto. Op de kruising Schrijverspark/ Gilbert van Schoonbekestraat sloeg de auto over de kop. De inzittenden zetten de wagen weer overeind, waarna de reis werd vervolgd. LUNTEREN Een complex van 132 woningen, waarvan er 100 in één laag en 32 in twee lagen zijn gedacht, is ge situeerd in het bestemmingsplan Lun teren „Omgeving Veenweg", dat woensdag in de Edese raad in behan deling komt. Het plan wijkt op enkele punten af van het vigerende plan dat o.a. aan het betreffende gebied een meer ste delijk karakter wilde geven. Gezien de ligging ten opzichte van het aangren zend natuurgebied is men hier op te ruggekomen. Om een minder stedelijk karakter te bereiken is önder meer ge zocht naar een meer beweeglijke verka veling met een groot percentage be bouwing in één laag van enkele of dub bele bungalows. Een vijftal blokken van eengezins huizen in twee bouwlagen, met de daar bij behorende autobox-complexen, is gesitueerd nabij de entree van het com plex. Deze blokken brengen door hun compositie een samenhang tot stand van beide gedeelten ter weerszijden van de hoofdontsluitingsweg. Beide ge deelten hebben een eigen, van elkaar verschillend groen „midden". Omdat het terrein eigendom is van twee bouw maatschappijen, welke de noord-zuid- gerichte hoofdontsluitingsweg tot ge meenschappelijke grens hebben, is de verwachting gerechtvaardigd dat het architectonisch ook tot een gaaf ge heel zal kunnen komen. Uit het zakelijk verslag 1967-1968 blijkt, dat „Landbouwbelang" opnieuw hogere omzetten heeft geboekt. In ton nen uitgedrukt is dat 6718 ton geweest en in geld f 2.322.634,23. In vergelijking met het vorig boekjaar betekent dit 'n stijging van 707 ton en f 176.522,24 in geld. In percentages is dit een stijging van 11,7 pet in kilogrammen en 8,2 pet in geld. Blijkens het verslag droegen vooral de afdeling voerartikelen en'ruw- voeders tot deze stijging bij. De omzet voerartikelen beliep 4951 ton waarvan 2641 ton door de coöpera tie zelf werd geproduceerd. De rest wa ren persprodukten, levering in bulk van mengvoeders en enkelvoudige voeders. De levering in bulk vertoont een gesta dige groei. Gemiddeld werd dit boekjaar 21 pet van dc mengvoeders in bulk geleverd, maar in juni van dit jaar was dit reeds tot 30 pet gestegen. De verwachting voor de toekomst is dat plm. 50 pet in bulk geleverd zal worden. In procenten van de omzet aan meng voeders was de bestemming als volgt: pluimvee 28.4 pet, varkens 47,7 pet en rundvee 23,9 pet. De mogelijkheid van verhoging van inkomen door met grote re eenheden varkens of pluimvee te werken werd ook dit jaar door diverse leden aangegrepen. Diverse leden zijn er echter die deze noodzakelijke ver groting van het bedrijf, onder andere doordat zij de risico's te groot vinden, nog niet doorvoerden, aldus het jaar overzicht. Bij eventuele plannen wil „Landbouwbelang" graag adviseren om trent inrichting, financiering en moge lijkheden van risicobeperking. Aan meststoffen werd omgezet 640.699 kg stikstof. 122.099 kg fosfaat, 155.807 kg kali, 93890 kg kalk. 202.215 kg meng- meststoffen en 51.440 kg andere soorten meststoffen. De omzet vaste brandstoffen daalt door de overgang op aardgas. Het ver slag noemt het opmerkelijk, dat de om zet van pootaardappelen zo snel terug loopt, diverse leden blijken de aardap pel verbouw volledig te hebben gestaakt. De verhoging van de ruwvoederom- zet vindt haar oorzaak voornamelijk in de omzet voeraardappelen in het voorjaar 1968. De omzet vloeibare brandstoffen, bestrijdingsmiddelen en diverse artikelen vertoonde een bevre digend beeld. Er is een overschot van f 17.841,37. Over de bestemming hiervan wordt in de jaarvergadering van vrijdag een be slissing genomen. Daar komen eveneens aan de orde het jaarverslag van de directeur van de coöperatie, de heer J. van Donse laar, alsmede een voorstel van het be stuur om de bestuursverkiezing en de verkiezing van de commissie van toe zicht tot het volgend jaar uit te stellen, waardoor de mogelijkheid bestaat dat de nieuwe gekozenen direct in functie treden. Op de agenda staat ook de herden king van het veertigjarig dienstver band van de vertegenwoordiger van „Landbouwbelang", de heer G. van Ge- sink. Tot besluit zullen er, zoals dat ge bruikelijk is, tijdens de jaarvergade ring landbouwgereedschappen onder de aanwezigen worden verloot. ELST Sint Nicolaas is na zijn ver jaardag nog niet direct afgereisd naar Spanje want zaterdagmiddag was hij nog in Eist te vinden waar hjj zijn op wachting maakte bij de jongste spe lers van de voetbalverenigingen Oran je Wit en Musketiers. De jeugdige Oranje Witters, tachtig in getal, had den zich verzameld in café „de Mor genster" terwijl de Musketiers-aan hang hotel „de Stuyvenberg" als zijn domein had gekozen. Nadat de voorzitter van Oranje Wit de heer Hulsman, het openingswoord had uitgesproken, startte het festijn met het vertonen van een serie bijzon der aardige tekenfilms, waaronder Mic ky Mouse, die door de jeugd geweldig gewaardeerd werden. In de pauze werd de jeugd een flesje limonade aangebo den. Hierna verscheen St. Nicolaas met twee Pieten. De jongens, die vóór de komst van de Goed Heilig man luid keels verkondigden, dat Sint helemaal niet bestond, zongen nu wel een toon tje lager, vooral toen dertien van hen aan de tand werden gevoeld over hun Spanje genomen, zodat ieder kind opge lucht en tevreden huiswaarts keerde nadat het een pakje met verrassingen ter hand was gesteld. Vermeld zij nog, dat de jeugdcom missie van Oranje Wit zich enorm heeft ingespannen om deze middag onvergetelijk te maken. Ook de jeugdcommissie van v.v. Musketiers kan terugzien op een zeer geslaagde middag. Toen de heer Eimers de aanwezigen welkom heette, bleken er 60 pupillen in de zaal plaats genomen te hebben, die in spanning afwachtten wat er alzo zou gebeuren. Nadat iedereen een consumptie had genuttigd werd -een aantal leuke films vertoond. Vooral de films „Abott en Castello gaan dineren", „de limonade verkopers" en „Sweenly gaat op pad", vielen bijzonder in de smaak bij de jeugd. Na de filmvoorstelling werd er even gepauzeerd en werden de dorstige ke len gelaafd. Vervolgens deed St. Nico laas zijn intrede. De gcedheiligman bleek goed op de hoogte te zijn met de voetbalgewoon ten en handelingen, die niets met voet ballen uitstaande hadden. De acht jon- prestaties en roemruchte daden van het afgelopen jaar. Gelukkig werd niemand mee naar gens, die voor Sint moesten verschijnen kregen dan ook gedeeltelijk pluimen en gedeeltelijk vermaningen. Nadat de heer Eimers de feestelijk heden had besloten, kregen de jongelui een pakket met verrassingen aangebo den. RHENEN Ongeveer 300 kinderen van NVV-leden genoten zaterdagmid dag in het „Eigen Gebouw" van een laat, maar daarom niet minder ge waardeerd St. Nicolaasfeest. De Goed heiligman was in hoogst eigen persoon aanwezig, vergezeld van twee onaf scheidelijke knechten, die na hun in tensieve dakentochten voor de Rhe nense NVV-jeugd nog het een en an der hadden bewaard. Er was een lach en een traan bij de jongens en meis jes die op het matje moesten komen. De lach bleef en de tranen waren snel opgedroogd toen een Dik Trom film werd vertoond.

De Vallei | 1968 | | pagina 3