Beambten in de „metaal" openen c.a.o.-overleg „ECHTER GEEN AKKOORD TOT IEDERE PRIJS" Voor motorrijtuigen verzekering duurder Laatste stadsgasffftt Zorgen om financiën van het Engelse hof PER 1 FEBRUARI 1969 j Grote steden nauw samenwerke. Acht nac htlij nen van stadsbus in xNmsterdam Onderzoek naar dood van Toetanchamon Jongen dood na autobotsing Edelhert bracht Heemstede ir rep en roer l ies Moens zal in Nederland blijven Poststukken gingen verloren door brand bij P.T.T. Patiënten met ruilhart overleden Niet alleen de ambachtslieden vergaderden bijval ,geen verschil passende stappen' MOTOREN EN SCOOTERS ,èén front?' w Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingen en winterhanden. ■nfrapHil 42.50 PHILIPS I REGELMATIG OVERLEG VAN VIER BURGEMEESTERS besparingen Prins Bernhard met Koning Constantijn op Eenden jacht RENTESPAARBRIEVEN BNG Nieuwe president in Venezuela Inkomen 16 jaar onveranderd Tweede-Kamerleden •.Geef particulieren groter aandeel in claim op Indonesië kaas uit het vuistje de p van probaat middel tegen avondtrek UTRECHT/ARNHEM „Onze pogingen een gesprek met de werkgevers in de metaalindustrie over de nieuwe c.a.o. op gang te krijgen, zijn geslaagd. Wij hopen, dat deze onderhandelingen op korte termijn kunnen worden geopend, maar de werkgevers moeten wel weten, dat wij geen overeenstemming tot iedere prijs nastreven. Wij willen een reële salarisverbetering en wij willen niet het slachtoffer worden van sociale wanverhoudingen en onrecht. Ook de beambten willen een beetje meeprofiteren van de verhoogde loongrens. Als dat niet kan, dan hebben we geen behoefte aan de c.a.o.". Dit rei zaterdag de secretaris van de bedrijfsgroep metaalindustrie van de Unie van beambten en hoger personeel (Unie BHP) en de Nederlandse Bond van middelbaar en hoger personeel (NBT), de heer H. J. Veldhoven, op een kadervergadering van deze bedrijfs groep in Utrecht. „Of onze onderhandelingen succes rullen hebben valt op dit moment nog niet te zeggen", aldus de BHP-secreta- ris, „maar het is duidelijk dat het over leg zal plaats hebben onder enorme druk. Indien men echter respect voor eikaars uitgangspunten en goede wil heeft, in het belang van werknemers en ondernemingen, dan behoeft succes niet tot de onmogelijkheden te beho ren.- Een donderend applaus van de onge veer 4.000 kaderleden van de Metaal- bedrijfsbond NVV, die zaterdag bijeen waren op de kaderdag van deze bond in de Margriethal te Utrecht een bij eenkomst waar wij reeds uitvoerig mel ding maakten was het antwoord op de vraag van de voorzitter van deze bijeenkomst, secretaris G. de Reuver, of de leden het tot dusverre gevoerde be leid van het bondsbestuur goedkeurden. Met die bijval werd de kaderdag zater dagmiddag besloten. Naar aanleiding van het protest dat een van de leden had geuit aan het adres van de besturen van de confes sionele vakbonden over het gescheiden deze dag terwijl eenheid van de werk nemers tegen de als eenheid optreden- NEERBEEK De Belgische letter kundige Wiens Moens (70), die sinds 1944 als balling in Zuid-Limburg woont, gaat niet naar zijn vaderland terug, hoewel koning Boudewijn hem en an dere veroordeelde collaborateurs uit de Tweede Wereldoorlog gratie heeft ver leend. Hy biyft in het dorp Neerbeek wonen, omdat de amnestie volgens hem te laat komt. De bejaarde Wies Moens een fel Vlaams nationalist bracht na zijn studie in Gent reeds vier jaar (van 1918 tot 1922) in de gevangenis door wegens zijn politieke activiteiten. Uit die tijd dateren zijn beroemdste letter kundige werken ..Celbrieven" en „De Boodschap". Behalve als dichter droeg hij zijn overtuiging ook uit als journa list en spreker. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij directeur-generaal van de Belgi sche radio-omroep. Voor dit werk werd hij na dé oorlog bij verstek hij woonde toen al in Zuid-Limburg ter dood veroordeeld. Later is deze straf in een gevangenisstraf van dertig jaar omgezet. In Nederland werkte Wies Moens eerst in Heerlen als boekverkoper. La ter richtte hij in Geleen een volksho geschool op. Hij bleef tot 1966 direc teur van deze school en is nog steeds werkzaam als leraar. Als zeventigjari ge heeft hij nu te lang in ballingschap geleefd om in België de Vlaamse zaak opnieuw te kunnen stimuleren, zo vindt hij. Bovendien kregen vrienden van Wies Moens uit de oorlogstijd geen gratie. De Belgische letterkundige ziet dit als een onrechtvaardigheid. de werkgevers zijns inziens meer dan ooit geboden is, had bondsvoorzitter M. Zondervan opgemerkt dat de christelij ke bond er behoefte aan had, gezien de mogelijkheid van staking, in eigen kring te vergaderen. Dat besluit kon de besturen van de andere werknemers organisaties respecteren. Daarom was besloten afzonderlijke kadervergaderin gen te houden. De heer Zondervan zei voorts dat er bijzonder moeilijke dagen komen. „Er rest de werkgevers nog maar een bij zonder korte spanne tijds oir. met de werknemers tot overeenstemming te komen. Als niet binnen afzienbare tijd blijkt dat er daartoe bereidheid is, dan zullen we tot actie overgaan", zei hij. De voorzitter van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond, de heer C. van Dijk, heeft zaterdagmiddag op de kaderbij eenkomst van de CMB in „Musis Sa crum in Arnhem, nadrukkelijk ver klaard dat er geen enkel verschil be staat tussen de opvattingen van de christelijke bond en die van de bij het NVV en het NKV aangesloten metaal- bonden. De CMB, aldus de heer Van Dijk, staat op het standpunt dat zijn leden er recht op hebben dat ernstige zaken in eigen kring en met de eigen mensen worden besproken en dat hun eigen be stuur verantwoording aflegt. Hij voeg de hieraan toe dat dit beslist niet bete kent dat er tussen de drie bonden ook maar enig verschil van mening zou be staan over het gevoerde en te voeren beleid bij het cao-overleg. Op de suggestie, als Christelijke Me- taalbond eens afzonderlijk contact op te nemen met de christelijke werkge vers („van hen mogen we toch in ieder geval begrip verwachten"), reageerde de CMB-voorzitter met de opmerking dat dat weinig zin heeft, omdat de bond ook met de andere werkgevers te maken heeft. Bovendien is, volgens hem, in de praktijk wel gebleken dat de christelijke werkgevers niet bereid zijn direct voor de werknemers in de bres te springen: „Zij lijken meer posi tie- dan principebepaald." l)e 1800 kaderleden keurde tenslotte onder langdurig applaus, het door het bestuur en de onderhandelaars gevoer de beleid goed. Ze stemden eveneens in met een aantal conclusies en machtig den bestuur en bondsraad „passende stappen" te nemen als al voor 31 de cember blijkt dat er geen reële mo gelijkheid is tot overeenstemming met de werkgevers. In dat geval zal over de dan te ne men maatregelen overleg worden ge pleegd met de leden. De plannen daar voor liggen overigens al klaar. „Ze kunnen direct worden uitgevoerd als de besprekingen opnieuw vastlopen", aldus de heer Van Dijk. Waaruit die plannen bestaan wilde hij niet zeggen om de werkgevers in het ongewisse te laten, maar wel herhaalde hij dat de CMB in het uiterste geval een staking aanvaardbaar acht. De passage waarin deze opmerkingen voorkwamen is overigens driemaal door de heer Van Dijk uitgesproken: tweemaal omdat de vergadering van wege de grote opkomst in twee ver schillende zalen moest worden gehou den en nog een derde keer op ver zoek van de NTS die weliswaar de hele morgen aanwezig was, maar juist dit gedeelte van de redevoering mis te, de heer Van Dijk midden in zijn DEN HAAG Met ingang van 1 februari gaan de premies voor de verzeke ring van motorrijtuigen omhoog. De verhoging is een gevolg van sinds 1 ja nuari 1967 opgetreden kostenstijgingen. De aanpassing van de premies aan het gestegen peil van de schadeuitkeringen heeft betrekking op personenauto's en stationcars, bestelwagens, vrachtauto's, motorrijwielen en scooters. Voor personenauto's gelden vanaf 1 februari de volgende verhogingen: W.A.: auto's tot en met 9000 gulden: f 13,50 per jaar 9.000—15.000 gulden: f 18,00 per jaar 15.000—21.000 gulden: f22,50 per jaar ALL-RISK: auto's tot en met 6000 gulden: f36,00 per jaar 6.0009.000 gulden: f45,00 per jaar 9.000—12.000 gulden: f54,00 per jaar 12.000—15 000 gulden: f63,00 per jaar 15.000—18.000 gulden: f72.00 per jaar Voor vrachtauto's is de premieverhoging iets groter. Zo bedraagt de verhoging van de premie voor een vrachtauto met een catalogusprijs van negen- tot en met vijftienduizend 22,50 gulden (W.A.) of 67,50 gulden (All-risk). Voor motorrijwielen, scooters en trekkers gaat de premie omhoog met vijf gulden (W.A.) of tien gulden (All-risk). Voor brommers werd al in juni een premieverhoging aangekondigd per 1 maart 1969 van drie gulden. De verhoging gaat voor nieuwe verzekeringen in op 1 februari van het vol gende jaar. Voor bestaande verzekeringen wordt de verhoging toegepast op de premievervaldag na genoemde datum. Bij vervanging van een motorrijtuig na 31 januari 1969 wordt de premieverhoging onmiddellijk van kracht. Het ministerie van Economische Zaken heeft verzekeraars laten weten dat het geen bezwaar heeft vtegen deze premieverhoging, die geen verband houdt met de invoering van de B.T.W. op 1 januari. betoog onderbrak en hem verzocht en kele alinea's nog eens over te doen.». Hebben de Nederlandse werkgevers deze eerste onderhandelingen in het kader van de vrije loonpolitiek aange grepen om gemeenschappelijk front te maken tegen de hele vakbeweging? En doen ze dat onder leiding van minister Witteveen, die de ondernemer op het hart heeft gebonden toch vooral niet toe te geven aan verdergaande loon eisen? Deze vragen stelde zaterdag de voor zitter van de katholieke metaalbond „St. Eloy", de heer P. Brussel, tijdens de demonstratieve kaderbijeenkomst van zijn bond in de Merwedehal te Utrecht. De heer Brussel zei dat het hard te gen hard zal gaan als de vragen beves tigend zouden moeten worden beant woord. „En dan zullen de werkgevers ervaren dat de voor het overleg kie zende vakbeweging een opgedrongen strijd niet uit de weg gaat." „Zij, die beweren dat de vakbewe ging niet meer leeft, hadden vandaag hier moeten zijn", zei de heer Brussel 's middags aan het slot van de kader bijeenkomst van zijn bond. Hij had daarbij dan graag onder meer prof. v. Esveld gezien, die volgens de heer Brus sel kortgeleden heeft gezegd dat de werkgevers zo sociaal voelend zijn ge worden dat de vakbeweging eigenlijk wel zou kunnen verdwijnen. Hij riep op tot eensgezindheid en solidariteit, „die de enige garantie is voor zeker heid van onze gezinnen en mensenrech ten in de bedrijven". De 2500 aanwe zige kaderleden brachten hun bestuur ders staande een ovatie. ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. geneeskrachtige warmte die diep doordringt Het laatste Nederlandse stadsgas werd zaterdag in Egmond aan Zee verbrand. Hiermee is de omschakeling van stadsgas op aardgas althans voor de gemeenten, die aardgas distribueren voltooid. Mr. dr. K. F. O. James (midden), voorzitter van de S.R.O.G. (Samenwerkende Regionale Organen Gasvoorziening)overhandigt hier de speciale gaspook aan burgemeester A. G. Bakker van Egmond. T\c burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben besloten tot een regelmatig gezamenlijk contact. Zij willen overleggen ho« de vier gemeenten tot een zo nauw mogelijke samenwerking kunnen komen, vooral op zakelijk gebied. Bij deze samenwerking zijn onge veer twee en een half miljoen inwo ners betrokken: Rotterdam 700.000., Amsterdam 860.000, Den Haag 580.000 en Utrecht 275.000. De vier gemeenten willen hun eigen zelfstandigheid niet opgeven. De burgemeesters willen ech ter onderzoeken hoe zij op zoveel mo gelijk terreinen toch als een „Rand stad Holland" kunnen optreden. Directe aanleiding tot deze afspraak is het in alle vier gemeenten goed ont vangen initiatief om te proberen één centraal slachthuis voor het westen van ons land op te richten. Nadat de vier gemeenten ieder voor zich contact met elkaar hadden opgenomen, heeft een Deens architectenbureau namens „de grote vier" opdracht gekregen het plan voor een centraal slachthuis nader te onderzoeken. Enkele jaren geleden al besloten de vervoersdiensten van de vier steden gezamenlijk autobussen te bestellen en bij tijdelijke tekorten eikaars stads bussen te gebruiken. Daarom kregen de bussen ook dezelfde kleur: wijn rood. Het gezamenlijk bestellen van mate riaal en het gezamenlijk exploiteren van bijvoorbeeld een slachthuis kan tot grotere besparingen en doelmatighe den leiden. Ook het bemannen van een gezamenlijk onderzoekbureau bij voorbeeld voor vervoersproblemen in de stadscentra kan tot gevolg heb ben. dat in de Rands-tad Holland een zelfde lijn wordt getrokken. De vier burgemeesters hebben dan ook besloten hun samenwerking in de eerste plaats op deze terreinen te zoe ken. VENLO Vermoedelijk door een de fect aan de verwarmingsinstallatie is zaterdagmiddag brand uitgebroken in het expeditiegebouw van de PTT in Venlo. Het gebouw en de daarin opge slagen pakketten, brieven en andere poststukken gingen verloren. De scha de wordt geraamd op ongeveer twee ton. LONDEN In Sydney (Australië) is Richard Pye (57) overleden, die op 23 oktober een harttransplantatie on- ging, s»an een bloeduitstorting. In Mont real overleed Yvon Therrien (45) die daar op 20 oktober een ander hart kreeg ingeplant, door afstoting van zijn nieuwe hart. De enige mens die na een lever transplantatie (op 27 november) nog in leven is, mevrouw Marie-Hélène Krieg (35), maakt het volgens de laatste be richten uit Parijs no" altijd redelijk goed. VIGEVANO Prins Bernhard heeft het afgelopen weekeinde met koning Constantijn van Griekenland op eenden gejaagd in het Italiaanse Vigevano. Ze waren te gast bij de Italiaanse naai machinefabrikant Vittorio Necchi. ADVERTENTIE Dinsdag, 10 december 1968, begint de verkoop van twee nieuwe series bij alle bankiers en commissionairs in effecten in Nederland. Rafael Caldera (52) heeft de verkiezingen voor het presidentschap in Ve nezuela gewonnen. Caldera, hier met een kleine bewonderaar op de arm, was de kandidaat van de christendemocratische partij, Copei. Van onze correspondent f ONDEN Ook koningin Elizabeth voelt steeds meer de gevolgen van de stijgende kosten van levensonderhoud in Engeland en de daarmee ge paarde gaande ontwaarding van het geld. Haar raadgevers maken zich zorgen over de financiën van het hof. Zij vrezen dat ook daar zal moeten worden be zuinigd, vooral bij allerlei ceremoniële gebeurtenissen, tenzij de Koningin een hoger inkomen krijgt. Volgens een Engels zondagsblad zijn de economische moeilijkheden in En geland er oorzaak van, dat men de Britse vorstin nog niet heeft aangera den om een verhoging te vragen van de jaarlijkse uitkering die zij krijgt van het rijk. Toen Elizabeth zestien jaar geleden aan het bewind kwam werd die uitkering vastgesteld op 475.000 pond per jaar en daar is nooit iets aan ver anderd. Haar vader, koning George VI, kreeg voor de oorlog al 410.000 pond. Het heeft in Engeland de aandacht getrokken, dat koningin Juliana met haar jongste verhoging een inkomen heeft van 550.000 pond per jaar. Prins Bernhard krijgt ook meer dan prins Philip: 7000 pond meer. Sinds vorig jaar is er voor de Britse koningin nog een nieuwe belasting bij gekomen, in letterlijke zin: de nieuwe belasting op personeel in dienstverle nende bedrijven. Daar vallen ook haar lakeien, koetsiers, palfreniers en alle anderen onder die in haar dienst zijn. In 1962 stelde prins Philip een groep efficiëncy-deskundigen aan met het doel de koninklijke huishouding in de drie koninklijke paleizen economischer te voeren. De andere huizen waarover de koningin beschikt moet ze uit haar eigen middelen bekostigen. Ook de adviezen van een bekend in dustrieel hebben al geleid tot veran deringen aan het Britse hof, tot bespa ringen en tot inkrimping van het per soneel. Maar Buckingham Palace met zijn 600 kamers blijft natuurlijk een enorme slokop. Uit de 475.000 pond moet de koningin de salarissen en de lonen betalen van AMSTERDAM Als de plannen doorgaan, zullen Amsterdammers vol gend jaar de hele nacht in de bus kun nen zitten en zodoende alle stadsdelen kunnen bereiken. B. en W. overwegen acht nachtlijnen in te stellen, die van middernacht tot 's morgens zes uur late (of heel vroe ge) passagiers vervoeren voor zestig cent per enkele rit. Deze nachtelijke dienstverlening gaat dertigduizend gul den kosten, maar omdat er veel be langstelling wordt verwacht, zullen de kosten goeddeels bestreden kunnen worden uit de rit-opbrengsten. De nachtdienst naar alle stadsdelen zal waarschijnlijk al in de lente als proef worden ingevoerd. iedereen in haar dienst, de reis- en ver blijfkosten van haarzelf en haar gevolg, de pensioenen van oudgedienden en de uitkeringen aan die leden van haar fa milie die niets krijgen uit de schatkist. Het inkomen van de Engelse kroondo meinen gaat helemaal in de schatkist, vorig jaar 3,5 miljoen pond netto. LUXOR Prof. George Harrison, hoogleraar in de anatomie aan de uni versiteit van Liverpool, maakt zich geen zorgen. Gisteren heeft hy bij Luxor (Egypte) een driedaags onder zoek afgesloten naar de mysterieuze dood van de jeugdige farao Toetancha mon. die 3300 jaar geleden over Egyp te heerste. De oude verhalen willen, dat zij die zich met het graf van de farao be moeien, een plotselinge dood riskeren. Prof. Harrison: „Ik ken het verhaal van de vloek die op het openen van het graf zou rusten, maar niemand van mijn team maakt zich zorgen". Het graf van Toetanchamon werd in 1922 ontdekt. De juwelen en ornamen ten die bij de mummie van de farao werden aangetroffen, bevinden zich in een museum aan de oever van de Nijl in Cairo. Lord Carnarvon, die deze eerste expeditie financierde, stierf drie weken na de historische ontdekking aan de gevolgen van een muskietbeet. De Engelse Egyptoloog Howard Car ter. die het graf opende, overleed in 1939 op 65-jarige leeftijd. Kapitein Richard Bethell, zijn assis tent, overleed in 1929 plotseling in zijn slaap. Zijn vader maakte een jaar later een eind aan zijn leven door uit een raam te springen en zijn echtgeno te pleegde in 1956 eveneens zelfmoord. Prof. Harrison en acht collega's heb ben van demumie van Toetancha mon onder meer een aantal röntgenfo to's gemaakt. Ze hopen dat de moderne wetenschappelijke techniek het myste rie rond zijn dood kan helpen oplos sen. Toetanchamon werd farao toen hij twaalf jaar was en overleed op acht tienjarige leeftijd. Hij leefde dertien eeuwen voor Chris tus in een tijd van hevige politieke en religieuze strijd en tot nog toe heeft men aangenomen dat hij is vermoord. Prof. Harrison heeft als voorlopige theorie dat Toetanchamon is overleden aan een hersentumor. „Het verder wer ken met de foto's en films zal maan den kosten, maar ik ben erg optimis tisch over het resultaat van het on derzoek", zei hij gisteren. 99 De burgemeesters kwamen vorige week voor informeel gesprek hierover bij een van hen thuis bijeen. Zij beslo ten begin volgend jaar weer bij elkaar te komen. Iedere burgemeester zal dan een aantal „losse gedachten" op pa pier hebben gezet over de onderwerpen waarop zakelijk kan worden samenge werkt en in welke vorm die samen werking kan worden gegoten. DEN HAAG Geef de particulieren een groter aandeel in de zeshonderd miljoen gulden, die Indonesië zal beta len ter regeling van de financiële kwes tie tussen Nederland en Indonesië. In allerlei toonaarden is dat gezegd in de bijzondere Tweede-Kamercom missie, die zich met deze zaak bezig houdt. Dat blijkt uit het verslag van het mondelinge overleg dat de commis sie met de ministers Luns (Buiten landse Zaken). Witteveen (Financiën) en Polak (Justitie) heeft gepleegd over het wetsontwerp tot verdeling van de zeshonderd miljoen gulden. Een meerderheid van de commissie vond dat aan de aanspraken van de par ticulieren een groter gewicht moest worden toegekend dan aan de claim van de staat. Een deel van de leden wil de staatsclaim zelfs helemaal laten vervallen. Een ander deel staat een zo danige vermindering van de staats claim voor, dat aanspraken van parti culieren zo snel en zo volledig mogelijk worden afgedaan. Veel leden meenden, dat de particu lieren meer dan de in het wetsontwerp voorgestelde vijftien procent op hun claim dienen te ontvangen. De ministers hebben toegezegd dat de regering zich zal beraden over de mo gelijkheid de particulieren eerder scha deloos te stellen dan in het oorspronke lijke wetsontwerp is voorzien. De com missie zal over de resultaten van dat beraad zo snel mogelijk worden inge licht. WEERT De achtjarige P. As pers uit Weert is zondagavond om het le ven gekomen bij een aanrijding tussen twee auto's op een kruispunt in zijn woonplaats. De jongen zat in de auto bU zyn ouders die ernstig werden ge wond, evenals een ouder broertje. Een meisje, dat in de andere auto sat. werd eveneens gewond. GEMERT De 25-jarige bromfiet ser L. B. W. Biemans uit Helmond is vrijdagavond na een aanrijding op de Elsendorpseweg in Gemert om het le ven gekomen. Bij het linksafslaan ver leende de bromfietser geen voorrang aan een tegemoetkomende personen auto. De duo-passagier van de heer Biemans, H. M. Robbens uit Helmond, werd zwaar gewond. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam is zondag de 78-jarige weduwe R. A. Sluijter uit de' hoofdstad overleden. Zij was vrijdag bij het oversteken van de Willemspark weg door een motorrijder aangereden. SLEEN De 84-jarige J. Spreen is zaterdagavond in zijn woonplaats ge schept door een personenauto, toen hij onverhoeds overstak. Even later is hij in het ziekenhuis te Emmen overleden. ADVERTENTIE IS HEEMSTEDE Heel Heembcode ia het afgelopen weekeinde in rep en roer geweest nadat zaterdagochtend vroeg een edelhert was ontsnapt uit het die renpark in het wandelbos Groenendaal. Automobilisten werden per radio ge waarschuwd voor onverhoedse over- steekcapriolen. Gistermiddag werd het hert twee kilometer verderop aangetroffen op het landgoed Hertenduin vlak bij dj drukke rijksweg naar Den Haag. Ei moest echter iemand van Artis me een bedewelmingspistool aan te pas ko men voordat het zich overgaf.

De Vallei | 1968 | | pagina 5