Gifmengster Riet S.eenentwintig moordpogingen Tegenspeler met ervaring.. Hergroepering der partijen? Viet rooskleurig Musketiers Onhoudbaar Wrak Ruzies Nietszeggend Bekentenissen Geen scheiding Zangkoor door zwerm vliegen verjaagd In Duitsland is alles Verboten Tuin op palen Even nakijken P CHIJJSDEL - De weg van Den Bosch naar Schijn- del, langs Sint-Michielsgestel is vol bochtenHij is slecht geasfalteerd; de laatste van de pakweg twintig kilome ters leiden door de Meierij het centrale deel van IS oord- Brabant. ASSOCIATIES MET DE FRANSE ZAAK DER ..ZWARTE WEDUWE" MAANDAG 9 DECEMBER 1968 ZWIERIG LEVEN NAAST MISDADIG SPEL Schijndel zelfeen dorpje, zoals zo vele in den lande. Een oude en een nieuwe kerk een dominerend markt plein, cafés, pils en donker bier. Hier en daar kasseien, een gemeentehuis en het stereotiepe groepsbureau van de rijkspolitie, het domein waar groeps commandant S. Scheen zijn hoofd kwartier heeft. Links een werkkamer, rechts een privé- kanier, boven het vertrek waar de ver horen worden afgenomen. Gele, slecht sluitende gordijnen houden het felle neonlicht met moeite binnenskamers. Achter, naast de stalen kanteldeuren van de brand weergarage, een koele cellengalerij. Twee wachtmeesters leiden een vrouw behoedzaam een gangetje door. Ze is oud voor haar 45 jaar. Riet S. draagt eeh witte plissé rok en een cerise blou se. Over haar schouders hangt een al kalende en uit de mode zijnde bont mantel. Uiterlijk heeft -de Schijndelse gift- mengster iets weg van Marie Besnard, die in \961 in Frankrijk terecht stond omdat ze zes van haar familieleden met gif zou hebben vermoord. Marie Bes nard werd 12 december 1961 vrijgespro ken. Hoewel heel Frankrijk van haar schuld was overtuigd vond de jury dat er weinig en geen overtuigend bewijs materiaal was aangedragen. Voor Riet S.-H. ziet de toekomst er minder rooskleurig uit. Ze heeft twee moorden, op haar eerste man en haar vader, bekend. Verder heeft ze toege geven 21 pogingen te hebben onderno men om een Geleense vrouw en haar tweede man uit de weg te ruimen. In alle gevallen gebruikte Jtiet S. vergif; geen speciaal soort, maar een scala van poeders, drankjes, korrels en pil len. Ze kocht het bij de boodschappen. Bij de margarine nam ze gelijktijdig wat thallium; bij de koffie, zo heeft ze toegegeven, bestelde ze eens parathion. Zelfs de sinterklaasinkopen gingen ver foeid van de aanschaf van vergif. Voor Riet S.-H. begon het leven 45 jaar geleden. Ze werd in Schijndel in een eenvoudig gezin geboren. Samen met twee zusjes groeide ze op; de le venswandel van het drietal was niet be paald van onbesproken gedrag. De drie meisjes herinnert Schijndel zich vooral als een fietsend trio, dat al weldra de veelzeggende naam „De drie muske tiers" verwierf. Vooral Riet muntte uit door haar on dernemingszin; het mannelijke deel van Schijndel wist dat Riet van een pleziertje hield; maar niemand was happig op een vaste band met het meis je. Schijndelse mannen die ooit een ro mance met Riet hebben gehad voeren als voornaamste bezwaar tegen het meisje aan: „Ze had een vreemde oogopslag", een enkele andere: „die meid is man ziek". Op 9 mei 1949 trouwde ze met Jan van Eindhoven, een eenvoudige Schijndelse bouwvakarbeider. Riet S. was op alle gebied veeleisend. Ze wilde veel uit, liefst met vreemde, jongere mannen. Vanuit de deuropening van haar huis je zwaaide ze veelvuldig naar iedere man die voorbijreed, behaagziek vlijde ze zich op de dansavonden in de ar men van jongens. Er was vaak ruzie. Jan van Eindhoven, jonger dan Riet. kon niet tegen zijn vrouw op. Riet zette tijdens de ruzies met groot genoegen de ramen van het huisje open om de buren te laten meegenieten. Voor Jan van Eindhoven werd de toe stand onhoudbaar; hij wilde weg uit Schijndel. Ze werden het eens: op 16 augustus 1950 verhuisde het gezin naar Zuid-Limburg; Jan werd mijnwerker in de mijn Maurits. Als eerste woonplaats koos Jan van Eindhoven het onder de rook van Born liggende dorpje Guttecoven. Het huwe lijk leek gerepareerd; kort achtereen werden vijf kinderen geboren. De mijn streek riep echter herinneringen op aan Schijndel; Riet verviel in haar oude zonde. Jan van Eindhoven wilde opnieuw „repareren". Hij besloot te verhuizen naar Einighausen, maar ook hier werd het leven een hel. Riet ging aan de zwier, maakte haar gezin keer op keer te schande; er volgde opnieuw een verhuizing: ditmaal naar Geleen; het gezin ging wonen in de Rhesedastraat. Dat was in 1959. Maar ook Geleen bracht ongeluk. Naast het gezin van Jan van Eindho ven woonde zijn collega-kompel Gerrit V. Al vrij direct na haar aankomst in Geleen begon Riet met deze man een romance. In het najaar van 1959 was die uitgegroeid tot een ogenschijnlijk onverbrekelijke verhouding. Riet en Gerrit wilden trouwen. Zij namen samen het besluit dat hun riva len moesten verdwijnen. Toen Riet be gin december sinterklaasinkopen ging doen, stonden ook parathion, thallium en enkele andere gifsooorten op haar lijstje. Jan van Eindhoven kreeg er een por tie van in zijn soep; hij werd ernstig ziek. Riet ging bij haar buurvrouw op bezoek. Toen deze even naar de keuken ging om water op de koffie te doen, voegde Riet vergif toe aan de koffie van de vrouw. De moordpoging misluk te; mevrouw V. werd weliswaar ern stig ziek, maar de huisarts dacht dat het een galaanval was. Jan van Eindhoven kreeg ondertus sen met grote frequentie kleine porties gif in soep en koffie toegediend. Zien derogen ging zijn gezondheid achter uit. In het voorjaar van 1960 herhaalde Riet S. de aanslag op haar buurvrouw. Ditmaal nodigde ze de vrouw bij haar thuis uit en deed vooraf al vergif in het kopje waaruit de vrouw even later kof fie zou drinken. Opnieuw werd ze ziek; weer dacht de dokter aan een galaanval. Nog datzelfde jaar besloot Jan van Eindhoven naar Schijndel terug te ke ren. Als 3.4-jarige man was hij een wrak geworden; de oorzaak van zijn slechte gezondheid wist hij niet. Op 6 januari 1961 keerde het gezin Van Eind hoven terug in Schijndel. Het ging in de Benghemstraat 29 wonen. Het dorp zag Jan terug als een getergd man, die al le illusies had verloren. Éen jaar later, op 2 juni 1962 stierf hij. Riet had haar eerste moord ge pleegd. Schijndel wist het niet. Huilend stond ze op het kerkhof; de weduwe leek een diepbedroefde, haast ontroost bare vrouw. Al binnen enkele maanden wist Schijndel beter. Riet ging op jacht, met grote hartstocht. Haar prooi was de doodgraver van het dorp. de nu 54- jarige Gijs van Goch, toen sinds enkele maanden weduwnaar. Riet stuurde de man die haar eigen man begroef, een pakje. Het bevatte twee pakjes sigaretten en een strop das. Zoals Schijndel Riet al als meisje leerde kennen, zo zag het dorp haar ook nu: een fietsende vrouw met wap perende rokken die onophoudelijk langs de woning van de doodgraver kwam. Gijs van Goch ging niet in op haar avances, maar het gerucht was gebo ren: Schijndel fluisterde dat Riet een moordenares was. Vergif, zo wist het dorp, zou haar wapen zijn. Dat gerucht kwam ook Rijkspolitie- adjudant B. Rutten ter ore. Hij stelde een onderzoek in, kreeg vrij veel vat op de zaak, maar de bewijsvoering was onbegonnen werk; de justitie zag geen aanleiding om de resten' van Jan van Eindhoven op te graven. Het gerucht verstomde toen Riet in 1963 met de niet onbemiddelde weduw naar Frans S. trouwde. De man was achttien jaar ouder en woonde een eind je verderop in dezelfde straat. Op de dag van het huwelijk nam hij bij Riet zijn intrek. Links in het huisjé met het puntdak was de woonkamer, rechts de keuken met vier stoelen. Op een plank, rond de schoorsteen, boven het fornuis, wat flesjes en doosjes. Geneesmiddelen dacht Frans; het was vergif. Eens zou het zijn maal worden. Er was nog een andere man in het le ven van Riet: haar vader. Toen de 83- jarige man, die bij zijn dochter in woonde, bemerkte dat ze overspelig was, hief hij vermanend de vinger. Die waarschuwing werd zijn dood. Riet dul- de geen verwijten, opnieuw strekte ze haar hand uit naar haar moordende wapen. Het was 25 juni 1964. De volgende morgen stierf Petrus L. Hendriks. Riet S., moeder van vijf kinderen, had haar tweede moord gepleegd. Schijndel zweeg over de dood van de oude man; het huwelijk met Frans S. was ogenschijnlijk goed. Maar in de keurige Berghemstraat 29, in het een voudige, schril tegen de omgeving af stekende landarbeidershuis, wisten Riet en Frans wel beter. Er waren ruzies aan de lopende band en ongemerkt had Riet haar hand al uitgestoken naar de plank boven het kolenfornuis. Ditmaal werd het landbouwvergif in poeder- vorm. Frans S. kreeg het in zijn soep; de man die zich een voortreffelijk vader van de vijf kinderen van Riet had ge toond, moest van het toneel verdwij nen, omdat Riet het wilde. Hij over leefde de aanslag, maar Riet sloeg op nieuw toe. De gezondheid van de man ging snel achteruit; terwijl Riet door de Bra bantse danszalen zwierde, paste de man op de vijf kinderen, maar de kinderen pasten niet op hem. Ook zij waren on kundig van de monsterachtige praktij ken van hun moeder. Ze hechtten zich aan hun vader, zoals hij zich aan hen hechtte; de enige dissonanten in het gezin waren Riet en de toen veertienja rige dochter Manette. Riet begeleidde Manette wekelijk naar de dansvloeren, niet om pp het meisje te passen, wel om op dé dansvloer haar partner voor die avond te zoeken. Die levenswandel ging ook Schijndel niet ongemerkt voorbij. Frans, ge broken, vermagerd en verarmd, kwam dagelijks ter sprake. Al begin 1968 dook opnieuw het gerucht op: „Riet knoeit met vergif; ze heeft niet alleen haar eerste man, maar ook haar vader vermoord. Frans wordt haar derde slachtoffer", zo wilde het gerucht. Opnieuw dook de politie in de zaak. De huidige groepscommandant, de 49- jarige adjudant S. Scheen, had zware vermoedens en rapporteerde die aan de justitie in Den Bosch. Mr. J. Booster, 41 jaar, reserve-offi cier bij het Korps Mariniers, sinds 1960 substituut-officier van justitie in Den Bosch, een bikkelharde man met een beminnelijk gezicht, een aanhou der en een doordouwer, boog zich over de papieren. De man die al driemaal het onderzoek in een dubbele moord leidde en die twee gifmoorden uitzocht, pakte de uiterst dunne draad in Schijn del. Donderdag 14 november laat hij de graven van Jan van Eindhoven en Pe trus Hendriks openen. De 54-jarige doodgraver Gijs van Goch was behulp zaam bij het openen van de graven: de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust nam proeven en monsters. Riet S. greep het rijwiel dat onaf scheidelijk met haar levenswandel was verbonden. Ze fietste naar Gijs van Goch en vroeg hem wat er aan de hand was; ze reed naar huis na een niets zeggend antwoord. Vrijdag 15 november ontbood mr. Booster haar op het Schijndelse politie bureau. Hij wilde tot een eerste inlei dend gesprek komen, maar al tijdens het onderhoud kwamen zoveel bezwa rende feiten naar voren, dat tot een formele aanhouding werd overgegaan. Nog diezelfde nacht bekende Riet S. de moord op haar eerste man. De ver horen gingen de volgende dag, zater dag, door. In de vroege uren van zon dag gaf ze ook één moordpoging toe op haar huidige echtgenoot. Verder ontkende ze. Urenlang, bij voorkeur 's avonds en 's nachts, bleef mr. Booster doorvra gen. Toen, in de nacht van 19 op 20 november, bekende ze ook haar vader te hebben omgebracht. Mr. Booster, de man die eens zijn rechtenstudie onderbrak om in Indone sië te gaan vechten, wroette door. Twaalf uur nadat Riet S. in Schijndel de moord op haar vader had opge biecht, vertelde ze op het bureau van mr. Booster in Den Bosch over haar moordpoging op haar buurvrouw in Geleen. Donderdag 5 december, enkele uren voor Sinterklaasavond, kwam voorlopig haar laatste bekentenis. Riet S. voegde aan de zeventien moordpogingen, die ze ondernam, er nog vier toe. Mr. Boos ter bracht die avond, voor het eerst 0 Een keurige straat met bomen; een laan bijna. Het is de straat in Schijndel waar Riet S. in het eerste huisje rechts heeft gewoond. Hier ook vergiftigde zij haar eerste man. 0 „Rust zacht lieve papa en opa. Van Riet en de kinde ren" staat geschreven op het brief je, dat aan de kunstbloemen op de graven is gehecht. sinds weken, weer thuis door. Riet S. zat in het huis van bewaring in Den Bosch. In Schijndel, in de Berghemstraat, zei Frans S. diep bedroefd: „De schei ding met Riet heb ik niet laten door gaan. Als ik dat wel had gedaan, zou ik uit de voogdij over mijn kinderen ontzet kunnen worden. Dat risico heb ik niet durven nemen. Ik houd te veel van hen." In een telefoongesprek zei even later de Bossche substituut-officier: „Geluk kig hebben we bij die kinderen geen gifsporen gevonden. Het zijn heel lieve kinderen. Als me ooit gevraagd wordt of Frans S. goed voor hen zorgt, zal ik dat met plezier bevestigen." ROERMOND In Herten, een dorp naby Roermond, moest vrydagavond om tien uur de wekeiykse zangrepetitie van het mannenkoor voortijdig onder broken en tenslotte definitief gestaakt worden als gevolg van een plotselinge invasie van vliegen. De zangers begonnen op een gegeven moment ineens met hun handen om zich heen te slaan, omdat bleek, dat een enorm aantal dikke vliegen door een open raam in het repetitielokaal was binnenged rongen De repetitie werd aanvankelijk even onderbroken: de zangers sloegen een honderdtal vliegen dood, maar uitein delijk bleek er geen beginnen aan. Kort daarop sloegen de zangers letterlijk op de vlucht voor de vliegen, waarvan de herkomst nog een raadsel is. "in het museum voor moderne kun sten in München, mede gefinan cierd door de moderne Westduitse in dustrieel Günther Sachs, kan men zien dat iets ook bezienswaardig kan zijn als er niets te zien is. Daar heeft de 38-jarige Gotthard Graubner voor gezorgd. Hij heeft een ruimte van ongeveer veertig kubieke meter met brokken ijs zo dicht in nevelen gehuld, dat bezoekers slechts centimeter voor centimeter met uitgestrekte handen vooruit kunnen schuifelen. Ergens in de ruimte stoten ze dan op Graubners kunstwerk door de maker tast-ob- ject genoemd een met schuim be dekt brok stof. De 27-jarige Lambert Wintersber- ger heeft in het museum een kunst matige weide aangelegd, waarover hij een doorzichtig stuk plastic folie heeft gelegd. Het geheel heeft hij met elektrisch geladen schrikdraad om zoomd; wie ernaar grijpt krijgt een elektrische schok. Wintersberger wil met zijn schep ping bewijzen, dat de Duitser altijd en overal op verboden stuit en zich letterlijk als vee voelt. Hij schijnt da gelijks gelijk te krijgen. DEN HAAG De stedebouwkundige dienst van Rijswyk heeft een uniek plan ontworpen voor de aanleg; van een 3000 vierkante meter grote recreatietuin bij twee haaks op elkaar staande flatblok- ken. De tuin staat op palen enkele meters boven de grond. Onder de tuin kunnen auto's worden geparkeerd tegen een huur van twintig gulden per maand. Deze tuin op niveau, met vijvers en zandbakken uitsluitend toegankelijk voor de flatbewoners en hun kinderen), wordt begin volgend jaar gebouwd bij het Rijswijkse winkelcentrum In de Bo gaard. J^e voornaamste tegenspeler in het onderzoek tegen Riet S.-H. is de substituut-officier van Justitie uit Den Bosch, mr. J. Booster. Hy werd 41 jaar geleden in Rotterdam ge boren en ging in Leiden rechten stu deren. Die studie onderbrak hy na enkele jaren om als reserve-officier zyn dienstplicht te vervullen by het Korps Mariniers. Met dit korps bracht hy ook geruime tyd door in Indonesië. In 1952 studeerde hy af. AI direct koos mr. Booster voor de staande magistratuur. Na de op- leidingstyd van zes jaar werd hy in 1960 tot substituut-officier van Justi tie bij de rechtbank in 's-Hertogen- bosch benoemd, waar hij alle zaken behandelt die van de Rykspolitie uit het district Den Bosch komen. In 1961 kreeg hy zyn eerste grote zaak: een moord op twee broers in Spang-Capelle. Daarna volgden de gif moord van een loondorser uit Gra ve op diens vrouw, een poging tot moord met een vergiftigde sinaas appel, de gifmoord van een man uit Nistelrode op diens vrouw en op nieuw een dubbele moord, gepleegd met een auto, waarin een man en een vrouw in de Zuidwillemsvaart om kwamen. Ook de moord in Berghem, waarbij twee mannen een vrouw vermoord den, werd door mr. Booster behan- i deld. MR. J. BOOSTER, OFFICIER VAN JUSTITIE T")e Schijndelse gifaffaire roept her- inneringen op aan de nu 72-jari- ge Marie Besnard. Zy werd indertyd verdacht van moord op haar man, moeder, vader, schoonvader, een buurvrouw en een nicht. Vier jaar lang zat Marie Besnard in de gevan genis, maar in 1961 werd ze in hoog ste instantie vrygesproken. Meningsverschillen tussen getui- gen-deskundigen lagen aan de uit- eindelyke vryspraak ten grondslag. Er kon geen precieze hoeveelheid arsenicum worden aangetoond, die in de opgegraven lyken van haar fa milieleden was gevonden. De zaak Marie Besnard begon in 1948. De vrouw zou de moorden in en kort na de oorlog hebben gepleegd om een verhouding tussen haar en een Duitse krygsgevangene mogelyk te maken. Tydens de processen, die zich tien jaar lang tussen 1951 en 1961 hebben voortgesleept, kreeg Marie Besnard de naam „De zwarte weduwe". Dit omdat ze altijd in het zwart in de verdachtenbank ver scheen. Haar laatste woorden in de rechtszaal waren: „Dat ik hier ben, betekent dat ik onschuldig ben. In dien dit niet zo was, dan zou ik van wroeging zyn gestorven". Marie Besnard heeft altyd ontkend. Heel Franki^jk geloofde echter in haar schuld. Er waren ook tal van bezwarende feiten tegen haar, maar nimmer is het definitieve bewys ge leverd. MARIE BESNARD en serieuze kandidaat voor de titel: „de dikste paperback van 't jaar" is „Hergroepering der partijen?", een meer dan 700 pagina's tellende bun del interviews met politici en anderen door drs. G. Puchinger. Het is een zeer verzorgde uitgave van W. D. Meinema N.V. te Delft, waarbij vooral opvalt de overzichteiyke indeling van de vraag gesprekken, die men heeft weten te be reiken door het gebruik van verschil lende lettertypen en een niet al te com pact zetsel. Drs. Puchinger, o.a. bekend door zijn eerder gebundelde interviews over (In terkerkelijke verhoudingen, door zijn bewerking van het Dagboek van me vrouw Colijn en meer recent door zijn levensverhaal van wijlen dr. H. W. Ti- lanus. geeft in deze nieuwe bundel ge sprekken weer, die hij met tal van pro minenten heeft gevoerd over de huidige partijpolitiek en actuele binnenlandse toestanden. Zo sprak hij met de rJc. politici Aal- berse en Cals, op het prot. chr. erf met freule Wttewaall van Stoetwegen, mr. Biesheuvel en prof. Verdam, met mr. Burger van de PvdA, mr. Van Riel van de WD, de heer Bakker van de CPN, mr. Van Mierlo van D'66, de heer Lank- horst van de PSP, de heer Jongeling van het GPV, de heer Koekoek van de BP, ir. Van Rossum van de SGP en mr. Jurgens van de Politieke Partij Radicalen. Voorts zijn er verslagen van de in teressante en vaak levendige gedach- tenwisselingen met een aantal parle mentaire journalisten, met de Nij meegse hoogleraar in het staatsrecht prof. Duynstee, met prof. Trimbos, de bekende r.k. seksuoloog, die sinds kort ook sociale en preventieve psychiatrie doceert te Rotterdam, en met een out sider op het gebied van het Nederland se partijwezen, prof. dr. Heinz Gollwit- zer, hoogleraar in de moderne geschie denis te Münster. Voor een bedrag van f 12,50 biedt de bundel veel waardevolle informatie over het politieke denken in Nederland anno 1968. Duidelijke foto's van de ge- interviewden en een zorgvuldig bijge houden personen- eri zakenregister ronden het boek af. Bij de uitgeverij J. H. Kok N.V. te Kampen verscheen de „Populaire staat kundige encyclopedie" door H. J. Em- mink en A. Lanting, een eenvoudige handleiding met 'n duidelyke omschrij ving van tal van termen en begrippen, die in het politieke en staatkundige nieuws regelmatig opduiken. De prijs is f 8.75. Van de Wageningse uitgeverij Zomer en Keuning ontvingen we een aantal boekjes, die vreemd zullen opkijken nu ze hier in eikaars gezelschap staan ver meld. 't Zijn twee deeltejs in een nieu we serie „Transistorschakelingen", na melijk „38 Transistorschakelingen" door R. Leger en „Schakelingen met Thyristor^n en transistoren" door H. Glaser (beide kosten ze f 5,90); voorts een nieuw boekje met fijnzinnige teke ningetjes en tekstjes van Joan Walsh Anglund, namelijk „Een heel jaar rond" (3,75) en tenslotte een fraaie handleiding voor het bouwen van een modelspoorbaan, met vele tekeningen, schema's en foto's in kleuren, namelijk „Kleine treinen een grote hobby" door Gerhard Rosenzweig (f 9,90). De Hilversumse uitgever Paul Brand heeft, in samenwerking met de stich ting „Werkgroep 2000", een Nederland se vertaling uitgegeven van Herbert Marcuse's „De eendimensionale mens", studies over de ideologie van de hoog-industriële samenleving. Het is een uitgave in de serie „Prospekt-boe ken". die f 17,50 kost.

De Vallei | 1968 | | pagina 6