Veenendaals dagblad Meningen verdeeld over „vluchtkapitaal" Buiten Prinses Paola bij marionettenspel Nederlands-Duitse legeroefening Jonge werkloze trachtte bejaarde te chanteren Onbekende stal tien mille uit postkantoortje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Geruchten hervorming wisselkoersen Roofoverval in Tokio: buit milj oen Jongeren streven .naar meer inspraak op Concilie Presidenten centrale banken waren bijeen A eger in staf Witte Huis Tachtig kompels werden gered Akkoord ondertekend door partijen in Italië Proces tegen Clav zal doorgaan f3 Nieuw gesprek metaal-c.a.o. begonnen Bliksemactie Sleur de Kerk uit haar sleur Treinbotsing in Zuid-Limburg Meisje overleeft wurgpoging Israël bang voor gasaanvallen BUSJE RAMDE FOUTIEF INVOEGENDE VRACHTAUTO Rechter verdedigt zich voor t.v. Oostenwind SCHULDEN BEWEEGLIJKHEID NOODOPLOSSING DISCUSSIES Bur voor redactie en «dminfelratlfe Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat. Telef 08385-10550 (adm.). 10757 10955 (red Giro 1321800. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 10 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 29I T> AZEL Plannen om de speculatie met „vluchtkapitaaP* tegen te gaan •*-* hebben bij een deel van de presidenten der centrale banken, die in Bazel op de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) hun maandelijkse vergadering over internationale monetaire /aken hebben gehouden, slechts een lauwe ontvangst gekregen. Er zijn nog geen aanwijzigingen over het uit eindelijke resultaat van de conferentie. Uit ingelichte kringen wordt verno men, dat is gesproken over een voor stel van dr. Guido Carli, van de Ita liaanse cantrale bank. dat voorziet/in automatisch doorsturen van speculatie ve gelden naar enig land, waarvan de valuta onder druk staat. Enkele afge vaardigden hebben met nadruk gewe zen op de nadelen, die aan het invoe ren van een dergelijk systeem kleven, niet in het minst de moeilijkheid van het onderscheiden van ..vluchtkapitaal" van het normale kapitaalverkeer. In het bijzonder schijnt West-Duits- land bezwaren te maken tegen een der gelijk plan, omdat het landen met schulden helpt die schulden te handha ven zonder de oorzaken van de schul den weg te nemen. Volgens Westduitse kringen vormen de regelingen, waarop het plan-Carli is gebaseerd, een instru ment voor de oplossing van moeilijk heden op korte termijn, niet van die op langere termijn. De bankiers heb ben verder gesproken over de mone taire situatie die is ontstaan nadat Frankrijk, West-Duitsland en Groot- Brittannië na de monetaire conferen- NEW YORK. De toekomstige Ame rikaanse president Richard Nixon heeft gisteren voor het eerst een neger be noemd als lid van de staf van het Wit te Huis. De 33-jarige Robert Brown wordt „bijzondere assistent" van de president. Een van zijn belangrijkste taken zal bestaan uit ontwikkeling en uitvoering van een neger-programma, dat de negers een hogere levensstan daard moet geven. Hiertoe zal worden getracht het kapitaalbezit onder negers te bevorderen. Nixon heeft al eerder aangedrongen op een dergelijk plan, dat negers met hulp van banken en an dere instellingen en organisaties zelf moeten uitvoeren. Nixon is van plan morgenavond de namen van de 12 leden van zijn kabi net bekend te maken. Naar Nixons woordvoerder Ronald Ziegler meedeel de, zal Nixon wellicht ook „andere be langrijke benoemingen" op lager rege ringsniveau bekendmaken. gaandeweg schijnt er zoveel be- J langstelling voor het nog steeds zeer exclusieve vluchtbedrijf te zijn gekomen, dat uitgevers zich geroe pen voelen er door publikaties de aandacht op te vestigen. Prof. Swaen's Valkerij in de Nederlan den" verscheen ruim dertig jaar geleden in is reeds lang antiqua risch, evenals de veel oudere mo numentale prachtwerken van prof. Schlegel en kolonel v. Es. En hier bij blijft het dan wel ongeveer; de Britten en Duitsers streefden ons ver voorbij en dit is gezien ons geringe, taalgebied en de weinige valkeniers geen wonder. Bosch en Keuning te Baarn durven het aan, thans opeens met twee boeken over het vederspel en verwante za ken door het voetlicht te treden, beide van Engelse snit en origine, doch gelukkig door de betrouwbare tekst-revisie van de valkenier G. A. van Nie zonder technische feilen in de karakteristieke namen en uit drukkingen. Ook wat er over ande re vogels, viervoeters, plant en dier in staat, kan de toets der kri- tiek volkomen doorstaan en ik zet er dit expres maar eens bij, omdat er in vertalingen vaak met de muts naar wordt gegooid. Zo bleven dan ,7. A. Baker „de Slechtvalk" en Ph. Glasier „Zoals de 'valk haar belle h(resp. 14,90 en 16,90) van vreemde smetten vrij; nergens behoeven in- siders zich te ergeren, doch kunnen vooral bij Glasier het hart op- halen aan de levensloop en de avonturen van een beroepsvalker. Zijn boek laat zich allerprettigst le- zen, omdat het voortdurend vari- eert van jeugdherinneringen tot de blijmoedige vakkundige omgang met valken en arenden in hun vrije vlucht (vooral in de Schotse Hoog- l landen). Baker bepaalt ons meer 1 tot de tot in finesses uitgesponnen levenswijs van de slechtvalk buiten de broedtijd. Hij doet 't in de vorm van een dagboek, maar ik prefe- veer de vaak gezellig keuvelende, humoristische Glasier. Feitelijk be- horen ze naast elkaar op de boe- kenplank van de vogelvriend 10 dec. '68 A. B. WIGMAN tie in Bonn van. twee weken geleden, maatregelen hadden genomen ter sta bilisatie van de toestand. De algeme ne indruk lijkt te zijn. dat de maatre gelen hun gewenste kalmerende uit werking hebben gehad, hoewel het pond sterling vorige week onder druk heeft gestaan en Duitse marken wer den gekocht. Een woordvoerder van de Federal Reserve Board en van het Ameri kaanse ministerie van Financiën heeft een krantebericht tegengesproken, dat de regering van de Verenigde Staten studie maakt van een hervor ming van het internationale mone taire bestel volgens welke de wissel koers van valuta's groter beweeglijk heid zou krijgen. Volgens het bericht houdt de Ame rikaanse regering zich ernstig met een dergelijke hervorming bezig, zij het dat de besprekingen nog in een vroeg stadium verkeren en nog geen resultaat hebben opgeleverd. De hervorming zou de steun hebben van de raad van economische advi seurs van de president en de Fede ral Reserve Board zou er grote be langstelling voor hebben getoond. De woordvoerder zei echter, dat de Board het Amerikaanse centrale bankbestuur het onderwerp in het geheel niet heeft besproken. Onoffi cieel is er op hoog niveau over ge praat, maar naar de woordvoerder zei zijn vele belangrijke leden van het bankstelsel er vierkant tegen. Ook op het ministerie van Financiën zijn onof ficiële besprekingen gehouden, maar een officiële studie wordt er van het on derwerp niet gemaakt. In de Amerikaanse pers zijn na de monetaire conferentie van de „groep ALIVERI (Euboea, Griekenland) Reddingsploegen hebben vandaag 80 mijnwerkers naar boven gebracht, die opgesloten zaten nadat een deel van een lignietmijn instortte ten gevolge van een zware ontploffing, die gisteravond had plaats gevonden op het eiland Euboea voor de oostkust van Midden- Griekenland. De politie deelde mee, dat zeven kom pels gedood en 21 gewond werden toen de muren van een deel van de mijn op een diepte van 120 meter instortten ten gevolge van de ontploffing. De politie verklaarde te geloven, dat een foutieve behandeling van een la ding dynamiet de 200 kg tot ontploffing deed komen. De explosie deed de mijn schudden om 20.30 uur, juist toen de nachtploeg aan het werk ging. ROME De besturen van de Ita liaanse christendemocratische en de socialistische partij hebben gisteravond een akkoord ondertekend voor de vor ming van een nieuwe centrum-links coalitie. De derde coalistiepartner, de republikeinen, zette zondag al zijn handtekening onder het akkoord. Men verwacht nu dat Rumor morgen, na 'n politieke crisis die drie weken heeft ge duurd, een kabinet zal hebben gevormd waarin hij zelf premier wordt. De crisis ontstond na het aftreden van de christendemocratische minder- heidsregering-Leone tijdens een alge mene staking en demonstraties. WASHINGTON Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft met een be sluit het proces tegen de 55-jarige koop man Clay Shaw mogelijk gemaakt, aan wie samenzwering tegen het leven van president John F. Kennedy ten laste wordt gelegd. De officier van Justitie van New Or leans, Jim Garrison, had al in maart vorig jaar een officiële aanklacht tegen Shaw ingediend. Volgens Garrison heeft Shaw de moord op Kennedy in 1963 te- samen met Lee Harvey Oswald en Da vid Ferrie voorbereid. Garrison acht het officiële Warren-rapport over de omstandigheden en de achtergrond van de moord onjuist. Na de moord op Oswald en de dood op de tweede beklaagde, David Ferrie, is Shaw als enige beklaagde overge bleven. Shaw gelooft, dat hij slechts als stroman moet dienen door wie Garri son zijn twijfel aan de officiële versie over de moord openlijk voor een recht bank kan uiteenzetten. In deze zin had hij bij het opperste gerechtshof protest ingediend tegen het voortzetten van het onderzoek. Dit protest is nu afgewezen. van tien" belangrijke geïndustrialiseer de landen in Bonn van twee weken geleden steeds meer beschouwingen gehouden over de monetaire hervor ming, waardoor de valutakoersen een grotere bewegingsvrijheid zouden moe ten krijgen. Velen nemen aan, dat de vergadering in Bonn slechts een nood oplossing is voor de fundamentele mo netaire problemen en dat een groot scheepse wijziging van de structuur van het stelsel onvermijdelijk is. Als argument voert men aan, dat een gro tere bewegingsvrijheid voor de valuta koersen zal bijdragen tot verminde ring van de monetaire vraagstukken zonder bepaalde landen te dwingen tot een pijnlijke deflatie, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië hun bevolking heb ben opgelegd. Gisteren heeft de president van de Britse centrale bank. Sir Leslie ver klaard, dat de persberichten over nieu we steun voor het pond pure nonsens zijn. TOKIO Een man in een politie- uniform heeft gisteren in een van de buitenwijken van Tokio een geldauto van een bank aangehouden en zich ver volgens met circa 3 miljoen gulden uit de voeten weten te maken. De politie spreekt van de grootste overval, die ooit op een geldtransport in Japan is 'gepleegd. De Nippon Trust- en Bank maat schappij te Tokio heeft verklaard, dat het geld werd overgebracht naar de Tokio Shibaura Elektriciteitsmaat schappij te Fuchu, 30 km ten westen van Tokio. Het was bestemd .voor de uitbetaling van de riieuwjaarsgratifi- caties. Vier bankempleyés begeleid den het transport. Geen hunner was be wapend. De 54-jarige landbouwer H. Ch. Everharden uit Dedemsvaart is gisteren verdronken. Hij was aan het ploegen toen zijn trekker tijdens het draaien in het riviertje de Wijk te rechtkwam. 0 Prinses Paola van België is 2 2 gistermiddag met haar drie kinde- s j ren naar een marionettentheater in 2 Brussel geweest. Op de foto van links naar rechts de prinsen Lau- 2 2 rens en Philip, prinses Paola en j prinses Astrid. DEN HAAG De onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst (c.a.o.) in de metaalin dustrie (groot-metaal) zijn vanmiddag in Den Haag begonnen. De onderhandelaars van werkgevers en werknemersorganisaties zullen eventueel donderdagochtend het over leg voortzetten. Morgen zal het gesprek over een nieuwe c.a.o. voor de metaalnijverheid (klein-metaal) en voor Hoogovens wor den voortgezet. UTRECHT Onder het motto: „Sleur de kerk uit haar sleur", organi seert de sectie Jeugd van het Neder lands Pastoraal Concilie deze maand 'een bliksemactie onder jongeren om discussies en commentaren te krijgen op het onlangs verschenen concilierap port „Ruimte tot menswording voor de jeugd". De plenaire vergadering van het pastoraal concilie zal dh ontwerp bespreken tijdens de zitting, die van 5 tot 8 januari in Noordwijkerhout wordt gehouden. In de plenaire vergadering zijn naar verhouding maar weinig jongeren ver tegenwoordigd, die vaak niet eens na mens een grote groep jongeren kunnen spreken. Ook het ontbreken van elke inspraak van jongeren bij de totstand koming van het rapport beschouwt de In de van Pader omgeving 2 born in West-Duitsland wordt op 2 het ogenblik een Nederlands-Duitse 2 2 legeroefening gehouden, die „Whip- j pet" wordt genoemd. Op de foto is 2 2 te zien hoe een tankbrug over de 5 rivier Diemei wordt geslagen. 2 5 5 SPEKHOLZERHEIDE Drie pas sagiers werden gisteravond licht ge wond. toen in Spekholzorheide tus sen Schin op Geul en Heerlen een passagierstrein tegen een rangerende trein botste. Een van d? gewonden klaagde over hoofdpijn; een ander werd licht ge wond aan een scheenbeen. Ze konden echter op eigen gelegenheid naar huis. Een derde reiziger die ook licht ge wond raakte, is per taxi thuisgebracht. De materiële schade valt mee. Trein noch rangeerdeel is ontspoord. UTRECHT Na een langdurig ver hoor heeft de Utrechtse politie zater dag de bekentenis genoteerd van de 21-jarige werkloze magazijnbediende De K., die een dag tevoren tot tweemaal toe had geprobeerd de 73-jarige horloge maker S. te chanteren. De K. was vrijdagmiddag in de werk plaats van de bejaarde horlogemaker verschenen, waar hij na^r trouwringen had geïnformeerd. Omdat hij de keus te klein vond, verdween hij al snel. Enkele uren later lag er een brief in de bus, waarin de horlogemaker werd ge sommeerd een enveloppe met vijfhon derd gulden bij een keetwagen in Utrecht te deponeren. Weigerde hij, dan zou het spoedig met hem zijn ge daan. S. waarschuwde de politie, die •n - eloppe met oude kranten voor hem klaarmaakte. Daarmee ging hij naar de afgesproken plaats, waar hij echter te laat aankwam. Thuisgekomen, vond S. een tweede brief, met de mededeling dat hij het geld een uur later in een park moest komen brengen. Een routekaartje was ingesloten. Zou de horlogemaker niet ko men, dan „zou het binnen 24 uur met hem bekeken zijn". De horlogemaker en politiemannen zagen op het afgesproken uur een schu we jongeman aankomen, die langs de plek liep, waar de envelop moest lig gen. een paar keer naar een politieman in burger keek en af en toe omkij kend doorwandelde. Een rechercheur volgde hem tot zijn huis, waar later op de dag de schrijfmachine werd gevon den waarmee de brieven waren getikt, evenals een derde brief, waarin de hor logemaker nog „een laatste kans" werd gegeven. sectie Jeugd als een groot gemis. Op 24 oktober j.l. heeft de sectie al in een open brief aan het Concilie om meer inspraak voor de jongeren gevraagd. De actie is bedoeld voor jongeren van plm. 18 tot 25 jaar van informele groe pen, al of niet georganiseerde jeugd, kritische kerk, werkende jongeren in fabrieken en kantoren en stüderende jongeren aan allerlei scholen en oplei dingscentra. Om onder deze jeugd een discussie over het concilierapport op gang te brengen, verspreidt dê sectie momenteel op grote schaal overdruk ken van het rapport-Jeugd en gesprek stoffolders. In het kader van de actie zullen over al in het land in de weken voor Kerst mis groepsgesprekken worden georga niseerd in clubs, sociëteiten, 18-jarigen- cursussen, jongerengroepen, militaire tehuizen, scholen en dergelijke. Deze- groepsgesprekken zullen zater dag 28 december in een groot aantal steden resulteren in discussiebijeen komsten, die voor iedereen toegankelijk zijn. Een dag later, zondag 29 decem ber, volgt een nationale openbare dis cussiebijeenkomst van jongeren" in Utrecht, waarvoor onder meer ook kar dinaal Alfrink en vele andere kerkelij ke autoriteiten worden uitgenodigd. Afgevaardigden van de plaatselijke bijeenkomsten zullen in Utrecht de re acties, commentaren en wensen van de jongeren in de verschillende steden rapporteren. Uit het geheel zullen en kele resoluties en een verslag worden opgesteld, die aan het pastoraal conci lie zullen worden voorgelegd. Tevens zal op de landelijke bijeen komst in Utrecht een afvaardiging van vijftig jongeren naar de plenaire ver gadering van het pastoraal concilie worden gekozen. LEIDEN Vermoedelijk uit jaloe zie heeft de veertigjarige Utrechtse dakbedekker J. P. A. van W. gepro beerd zijn 21-jarige vriendin Agathe van der H. in haar huis aan de Han senstraat in Leiden te wurgen. Nadat het meisje bewusteloos was geraakt sloeg hij haar nog met een spaarpot op het hoofd. Daarop verliet hij het huis, in de veronderstelling dat het meisje dood was. De van zijn vrouw gescheiden man ging met de trein naar Utrecht waar hij zich bij de politie meldde. Het meisje, van wie de ouders niet thuis waren, was inmiddels bij kennis gekomen en had de buren gewaar schuwd. Zij moest slechts kort in het ziekenhuis worden behandeld. JERUZALEM Tijdens een debat over de burgerverdediging is gisteren in het Israëlische parlement aangedron gen om snel maatregelen te treffen ter bescherming tegen gasaanvallen. Een stemmig werd besloten de betrokken begrotingscommissie een begroting daarvoor op te stellen. De Egyptenaren hebben in Jemen gas gebruikt en het is bekend, dat verscheidene Arabische landen tijdens de zesdaagse juni-oorlog gas hadden kunnen gebruiken, aldus sprekers. Irak gaat zijn strijdkrachten in Jor danië versterken, zo heeft Iraks plaats vervangend premier Al-Takriti gezegd. Sinds de Arabisch-Israëlische oorlog van 1967 heeft Irak troepen in Jorda nië. GRONINGEN. Een man van tus sen de 25 en 30 jaar heeft gistermid dag tienduizend gulden gestolen uit het hulppostkantoor van de PTT in Foxhol bij Hoogezand. De politie had er gisteravond laat nog geen idee van wie de dader geweest kan zijn. Wel wist zij toen dat de man op een fiets was vertrokken, een lichtgrijze gespikkelde jas droeg, donker van uiterlijk en klein van stuk was en met een Gronings accent sprak. De vrouw van de kantoorhouder had een man gezien in het kantoorje dat op dat moment gesloten was. Op haar vraag wat hij daar zocht, mompelde de man. dat hij naar de fabriek van W. A. Scholten in Foxhol moest. Hij sprong op zijn fiets en verdween haas tig. De vrouw waarschuwde haar man. die constateerde dat met de onbekende ook tienduizend gulden verdwenen was. Hij waarschuwde de politie. ODOORN Op Rijksweg 34 tussen Odoorn en Exlo is maandagmorgen bij een verkeersongeluk de 21-jarige A. Wagt om het leven gekomen. Drie per sonen moesten ernstig gewond naar H Diakonessenhuis in Emmen worden gebracht. De slachtoffers, werkzaam bij de bouwonderneming „Hako" in Emmen. waren met een busje op weg naar hun werk. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam een vrachtauto plotseling van een picknickplaats de rijksweg op en de bestuurder van het busje kon een bot sing niet meer vermijden. AMSTERDAM De 26-jarige J. J. Dix uit de hoofdstad is maandag om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde auto op het kruispunt IJdoornlaan - Leeuwarderweg in Am sterdam-Noord in botsing kwam met een wagen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. EINDHOVEN Maandagmiddag kwam de 15-jarige P. F. C. Vermeij uit Geldrop op een kruispunt in Eindhoven met zijn fiets te vallen, terwijl hij naast een vrachtauto reed. De jongeman raakte onder de vrachtauto en werd zwaar gewond naar het Binnenzieken- huis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN BONN Een Westduitse rechter, die enkele dagen geleden nazi-rechter Reh- se vrijsprak, heeft zich gisteravond voor de televisie in Bonn verdedigd te gen de storm van kritiek, die tegen zijn uitspraak in de Bondsrepubliek is op gestoken. Rehse stond terecht op be schuldiging van moord of poging tot moord in zeven rechtzaken, waarbij hij in de nazi-periode als rechter van een volksrechtbank meewerkte aan 't uitspreken van doodvonnissen over po litieke gevangenen. De rechter, mr. Oske, wees de kri tiek van de hand met de verklaring dat hem niet het bewijs was geleverd, dat Rehse in strijd met de toentertijd geldende wetten heeft gehandeld. Een rechter moest volgens Oske destijd - op basis van deze wetten rechtspreken. a a a a a a a a J m r)e afgelopen nacht verplaatste j een hogedrukgebied boven Fin- land zich naar het zuidelijk deel van de Oostzee. Een zone van lagedruk strekt zich uit van Ier- 1 land over Zuidwest-Frankrijk naar de Middellandse Zee. Tussen deze l twee druksystemen is koude lucht l vanuit Rusland naar Duitsland ge- stroomd. In deze lucht vroor het in Oost-Duitsland matig, in West- Duitsland licht. Met de aanhou- Z dende oostenwinden verplaatst j deze lucht zich de komende 24 uur naar ons land. De neerslagkan- sen blijven klein. Morgen: Zon op: 08.38 onder: 16.28 Maan op: 22.57 onder: 12.49 J De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, is gisteren uit Rome naa: Warschau teruggereisd. De kardinaal, die op 6 november in Rome arriveerde heeft daar verscheidene bezoeken aar. paus Paulus gebracht.

De Vallei | 1968 | | pagina 1