Ministers bespreken plan van Mansholt Brigade tegen homaanslagen „Kyis wel degelijk Amerika's marionet''' Invloed voor Europa Jennen Oud-SS'ers voor rechter in Stuttgart Heos werkt perfect Ontmoeting in Brussel Grootste booreiland Herdenking vriendschaps verdrag BOTER GOEDKOPER, MARGARINE DUURDER Bi EERHERSTEL VOOR STALIN VOORSPELD Fransen weer optimistisch over franc Grootscheeps onderzoek naar verdwenen kinderen R.D.M. gaat half drukvat lassen In 1971 Breda Antwerpen via autoweg Tsjechen krijgen wrak Mig terug Fransen bezorgd over explosies Datum vredesoverleg onbekend De Spionagenet in Egypte ontdekt Vliegtuig met voedsel Biafra neergestort I" E RUSSEL Dr. S. LMansholt wil het mes setten in de enorme boterberg in de Europese gemeenschap. De vice-voorzitter van de Europese Commissie wenst: Andere naam TWEE MILJARD VORM VAN TAFEL IN MOSKOU Wijzigingen W apenbeheersing Genuanceerd Eén dode IN MARCAL BIJ METZ VERHOOR LIJSTEN DINSDAG 10 DECEMBER 1968 STUTTGART Vier. voormalige SS-ers staan sinds gisteren terecht in Stuttgart in West-Duitsland, omdat zij zouden hebben deelgenomen aan de operatie 1005. Onder deze codenaam werden aan het eind van de Tweede Wereldoorlog onge veer twaalfhonderd dwangarbeiders er toe gezet de lijken van tienduizenden doodgeschoten burgers uit de Sovjet- Unie en Letland te verbranden. Vervol gens werden deze twaalfhonderd op hun beurt doodgeschoten en verbrand om de wreedheden geheim te houden. De voornaamste verdachte in het proces is de zestigjarige oud-majoor Hans Sohns uit Backnang, die het be vel over de operatie zou hebben ge voerd. De andere drie zijn de 65-jarige oud-majoor Fritz Zietlow uit Hamburg- Volksdorf; de 57-jarige oud-kapitein Walter Helfsgott uit Düsseldorf en de oud-sergeant Fritz Kirstein uit West- Berlijn. Sohns werkte het laatst als pakhuis knecht in Stuttgart. Na de oorlog leefde hij enige tijd onder een andere naam in Brunswijk, maar werd later twee jaar vastgehouden in een Brits internerings kamp. Zietlow werkte voor het laatst als buitenlands correspondent en was het afgelopen jaar zonder werk. Helfs gott was hoofdinspecteur bij de crimi nele politie totdat zijn verleden bekend werd. Kirstein werkte als kleermaker. Tot nu toe zijn 27 getuigen opgeroe pen, van wie vier uit Kief in de Sovjet- Unie. Daar werd een groot deel van Operatie 1005 voltrokken. DARMSTADT De Europese kunst maan Heos, die woensdag in een baan om de aarde werd gebracht door een Amerikaanse raket, werkt perfect. Dit deelde het Europese centrum voor ruimte-operaties (ESOC) in Darmstadt gisteren mee. Evenals het ruimte vaartcentrum Estec in Noordwyk maakt ESOC deel uit van de Europese organisatie voor ruimteonderzoek ES- RO. De Heos is in de voorziene langgerek te baan terecht gekomen. Het verste punt in die baan is ongeveer 215.000 kilometer van de aarde verwijderd. Vandaag voltooit de kunstmaan zijn eerste volle omloopbaan. De tempera tuurregeling in de kunstmaan is be vredigend. Op radiobevel van de aarde heeft de Heos zijn omwentelingssnel heid teruggebracht tot 10 k 14 omwen telingen per minuut. Op Cape Kennedy werd gisteren be kend gemaakt dat de richtapparatuur van de sterrenwacht in de wereldruim te, de kunstmaan OAO-2 die eergiste ren in een baan om de aarde werd ge bracht, goed werkt. Bij wijze van proef heeft men drie van de telescopen van de OAO-2 op bepaalde sterren ge licht. ADVERTENTIE 1. stimulering van het boterverbruik en afremming van de produktie door een .drastische prijsverlaging (naar verluidt met 30 procent voor de boer); 2. beperking van het margarinever- bruik door een belasting op plant aardige oliën en vetten (volgens inge wijden 216 gulden per 1000 kg); 3. aanmoediging van de produktie van melkpoeder (naar verwacht: door een verhoging van de zogenaamde inleverprijs met 75 procent); 4. stimulering van de overschakeling van zuivel- op slachtkoeien (door een stelsel van mest- en slachtpremies). Dit plan voor komend jaar vormt een onderdeel van een pakket voorstellen, dat de landbouw in West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux voor 1980 gezond moet maken. Het zal vandaag in grote lijnen aan de ministers van bui tenlandse zaken en van landbouw wor den voorgelegd. Over de details zijn de leden van de Europese Commissie het nog niet helemaal eens. De Commissie wil met dit plan een verschuiving te weeg brengen van de produktie van boter naar die van melk poeder. Dit laatste produkt kan dan weer verwerkt tot veevoer aan mestkal- veren worden gegeven. Dit wordt nog ROTTERDAM De Rotterdamsche Drookdok Maatschappij in Rotterdam heeft opnieuw een belangrijke nucleai re opdracht ontvangen. Er is een be drag van enkele miljoenen guldens mee gemoeid. Het bedrijf moet voor de Amerikaan se maatschappij Babcock and Wilcox las- en gloeiwerk verrichten aan de on derste helft van een groot kernreactor- vat. Er. moet ook een aantal machina le bewerkingen worden uitgevoerd. Het halve drukvat weegt ruim tweehonderd ton. Deze order voor de R.D.M. is de achtste belangrijke opdracht op het ge bied van de kernreactorvaten. De helft van deze opdrachten is bestemd voor projecten in de Verenigde Staten. eens aangemoedigd door een belasting van naar schatting ruim honderd gulden per ton op de traditionele veekoeken en vismeel. De boer zal als de plannen in deze vorm door de ministers worden aanvaard nauwelijks schade onder vinden van deze transactie. De Europese gemeenschap wel: Zij zal voor de verschuivingen in de prijzen twee miljard gulden op tafel moeten leggen. Daarvan wil de Commissie een miljard dekken uit de margarineheffing. Wat de gevolgen voor de huisvrouw zullen zijn, valt onmogelijk te voorzien. In Brussel waagt men zich niet aan voorspellingen. „Het is een politiek ge laden zaak. Laat de ministers er eerst maar eens over praten", zo oordeelde een deskundige. BRUSSEL De Europese Investe ringsbank heeft het Belgische Wegen fonds gisteren 36 miljoen gulden ge leend voor de aanleg van een autoweg, die Antwerpen met de Nederlandse grens bij Meer zal verbinden. De lening heeft een looptijd van twintig jaar tegen een rente van 6 7/8 procent. Het Belgische gedeelte van de rijks weg Antwerpen-Breda (E 10) wordt 32 kilometer lang. Het wordt aangesloten op het negen kilometer lange Neder landse gedeelte, dat gelijktijdig zal worden aangelegd. Het geheel moet in 1971 zijn voltooid. MüNCHEN Het wrak van de op 25 november in Beieren neergestorte Tsjechoslowaakse straaljager zal aan Tsjecho-Slowakije worden teruggegeven Het lijk van de piloot was al eerder overgedragen. Het toestel was een Mig- 21, die de afgelopen weken nauwkeurig door Duitse en Amerikaanse technici is onderzocht.De oorzaak van het onge luk is- niet bekend. Van onze correspondent PARIJS Drie maatregelen heeft Marcellin, de Franse minister van Bin nenlandse Zaken genomen om een einde te maken aan het groeiende aan tal bomaanslagen in Frankrijk en vooral in Parijs en omgeving. Deze zijn: versterking van de controle op de openbare weg; de oprichting van een speciale brigade, belast met de bestrijding van dit soort terrorisme; eea intensievere bewaking van de opslagplaatsen van springstoffen in particuliere aannemersbedrijven'. In de loop van dit jaar zijn er zes tig bomaanslagen gepleegd in Parijs en omgeving. Het hoogtepunt ervan werd in het afgelopen weekeinde bereikt met zes aanslagen, waarbij twee mensen werden gewond. Dit was voor president Dr. Sicco Mansholt (links), vice-president van de EEG- commissie hier in gesprek met zijn landgenoot, ir. P. J. Lardinois, de minister van Landbouw, tijdens een bijeenkomst in Brussel van de Europese ministerraad. Van onze correspondent "DARIJS De Zuidviëtnamese onderhandelingsdelegatie die zondag in Pa- rijs is aangekomen heeft gisteren een bezoek gebracht aan haar Ameri kaanse gesprekspartners. Dit gebeurde nadat de Zuidviëtna mese vice-president, Nguyen Cao Ky, een eerder bezoek aan Averell Harri- man, de Amerikaanse delegatieleider, „niet geheel bevredigend" had genoemd De verwachting dat de twee partijen in hun gesprek van gisteren een streef datum voor de openingszitting van het overleg zouden vaststellen kwam niet uit. „We wachten nu op de tegenpar tij", zei Pham Dang Lam, de leider van de delegatie uit Saigon. Hij voegde eraan toe, dat hij alle procedurekwesties, met inbegrip van die van de vorm van de onderhande lingstafel, met de Amerikanen had ge regeld. Het is echter de vraag of de tegenpartij deze oplossing zal accepte ren. Juist de kwestie van de tafel is nog niet met de Noordviëtnamezen geregeld Nadat men een vierkante, een lang werpige, een ovale en een ronde tafel had verworpen denkt men nu over een tafel in de vorm van een ruit. Inmiddels is de toon voor de onder handelingen al aangegeven. Nadat ge- Het grootste booreiland ter wereld, met een lengte van 100 meter, een hoogte van 50 m en een breedte van 98 m, is dezer dagen van de bouwplaats in Hiroshima de reis begonnen naar Darwin in Australië. Het booreiland biedt plaats aan een bemanning van 60 personen. Op de foto de kolos met het nietige sleepbootje, dat het naar Darwin zal brengen. neraal Ky verklaard had, dat hij naar Parijs was gekomen om zelf te onder handelen en dat een compromis met de tegenstander niet is uitgesloten wanneer hij zich onthoudt van uitdruk kingen als „marionetten", „lakeien" en „volksverraders", antwoordde de Viët- cong in Parijs met een fel communiqué Hierin werd gezegd, dat generaal Ky wel degelijk een marionet, een lakei van de Amerikanen en een volksverra der is. MOSKOU Een jonge Russische be wonderaar van Jozef Stalin, de vroege re Russische dictator, heeft gisteren voorspeld dat Stalin eens weer in ere zal worden hersteld. De jongeman, de dichter Feliks Tsjoejef, gelooft dat er dan in Moskou een groot monument zal verrijzen met de namen van alle Rus sische oorlogshelden. In het midden zal de schrijn van Stalin worden aange bracht. Deze, naar Russische begrippen, vrij moedige gedachten heeft Tsjoejef sa mengevat in zijn jongste gedichtenbun del. De verzen werden gepubliceerd in het conservatieve literaire maandblad Oktober. Stalin wordt sinds het bewind van Kroetsjef vrijwel nooit meer aan gehaald als voorbeeld voor het Russi sche volk. Tsjoejef, die eerder dit jaar van of ficiële zijde al op zijn vingers was ge tikt voor zijn „stalinisme", werd dezer dagen ook aangevallen in de Literaire Gazet. Deze krant verweet hem de da den van het Russische volk en de „held haftige activiteiten van de partij" tij dens de oorlog alleen op naam van Sta lin te willen schrijven. MOSKOU Morgen wordt in Moskou een plechtige bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar ge leden een vriendschapsverdrag werd gesloten tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie. Afgevaardigden van verscheidene Tsjechoslowaakse groeperingen zijn al in de Russische hoofdstad aangeko men. De bijeenkomst zal o.a. worden bijgewoond door een delegatie van het regionale partijcomité van Tsjechië. Deze staat onder leiding van Jan Pil- ler, die zou zijn gekant tegen de her vormingen die partijleider Dubcek in het begin van dit jaar invoerde. Inmiddels-blijven plaatselijke partij- organisaties in Tsjecho-Slowakije kri tiek oefenen op de houding van de lei ders te Praag. Zij eisen o.a. een betere voorlichting. Bovendien gaven ze giste ren in Rude Pravo, het partijblad, de vrees te kennen dat opnieuw een kabi- netspoUtie'k zal worden ingevoerd. Dit was een duidelijke toespeling, op het be wind achter gesloten deuren door de afgezette stalinistische partijleider An- tonin Novotny. Algemeen was men van mening, dat de Tsjechoslowaakse leiders het ver trouwen van hun aanhangers niet mo gen beschamen. Wie dit vertrouwen niet meer heeft moet aftreden, aldus een veelgehoorde mening in kringen van de partij. Scherpe protesten werden ten slotte geuit tegen de verspreiding van het Russische propagandablad Zpravy. Van onze correspondent PARIJS De Fransen z|jn optimis tisch over de toekomst van hun franc. Zijn zijn ervan overtuigd dat die onbe schadigd uit de crisis tevoorschijn zal komen. Dat is gebleken uit een peiling van het Franse instituut voor opinie onderzoek. Op de vraag of men dacht dat de franc het zou houden zonder te devalue ren antwoordde 44 procent bevestigend en 29 procent ontkennend. Veel groter 67 procent was het aantal dat het besluit van de Gaulle om niet te devalu eren goedkeurde. ■Slechts tien procent was het daarmee niet eens. Ruim een derde deel van de onder vraagden was ervan overtuigd, dat de Franse economie in het komende half jaar zal verbeteren. Nog geen drie maan den geleden was maar veertien procent die mening toegedaan. e man die de komende president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, in het Witte Huis als adviseur van defensiezaken zal bijstaan is voorstander van versterking van de invloed van Europa in de internatio nale politiek. Deze man, prof. dr. Henry A. Kissin ger, maakt daarbij wel het voorbe houd, dat zij die het niet-communis- tische deel van Europa een „derde macht" in de wereld willen maken er voor zullen moeten zorgen, dat de voedingsbodem bij zo'n groei niet zal bestaan uit herlevende nationalismen. Prof. Kissinger, zelf Europeaan van geboorte, ziet alleen heil in een Euro pa als „derde macht" in de wereld, naast de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, indien die herwonnen machtspositie berust op het besef dat een Atlantisch deelgenootschap met de Verenigde Staten daarvan een van de voornaamste grondslagen behoort te zijn. Deze zienswijze heeft prof. Kissinger uitvoerig verdedgid in zijn boek The troubled partnership (Het deelge nootschap in moeilijkheden) waarin •lj pleit vpor ingrijpende wijzigingen in de Amerikaans-Europese verhou dingen, en in 't bijzonder in de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Hij ontpopt zich daarin als een voorstan der van een Amerikaans beleid dat geen enkele Europese bondgenoot de positie van meest-begunstigde zal verschaffen of laten behouden. Hij is ook tegen een beleid dat Europese landen wil dwingen te kiezen tussen de Verenigde Staten en het Frankrijk van president De Gaulle. Prof. Kissinger, thans 45 jaar, verliet zijn geboorteland, Duitsland, als jon gen van vijftien jaar in 1938. Hij verwierf in zijn niéuwe vaderland, de Verengide Staten, in 1943 de Ameri kaanse nationaliteit. In datzelfde jaar HENNY KISSINGER Nixon's assistent keerde hij als Amerikaans militair naar Europa terug. Na zijn demobili satie, in 1946, ging hij studeren aan de Harvard-universiteit. In 1950 stu deerde hij af. Kissinger ging zich specialiseren in de buitenlandse poli tiek en later ook in de invloeden van de kernbewapening op de buitenland se politiek. Wereldfaam verwierf Kissinger ii> 1957 met zijn boek Nuclear Weapons and Foreign Policy, (Kernbewapening en buitenlandse politiek), dat een van de eerste wetenschappelijke studies was van de invloeden op elkaar van machtspolitiek en modern wapenge weld. Enige jaren later werkte Kis singer als deskuhdige op het gebied van de wapenbeheersing (of, met an dere woorden, zo groot mogelijke in perking van de macht van wapenge weld) niee aan het Rapport-Rockefel- ler dat in 1961 werd gepubliceerd. In 1960 verscheen Kissingers tweede grote studie over deze vraagstukken, The Necessity for Choice (De nood zaak van een keuze). Daarin stelde hij zich op tegen zowel een terugkeer van de Verenigde Staten naar het iso lationisme van weleer als tegen hand having van de politiek van massale vergelding met kernwapens die stam de uit de tijd van minister John Fos ter Dulles. Hij noemde die politiek er een van „roekeloze bluf". Tegenover een numeriek overwicht aan Russische zijde, zo betoogde hij, be hoorden de Verenigde Staten en de bondgenoten nog iets meer te stellen dan alleen maar de dreiging met kernwapengeweld.Het waren vooral de door Kissinger ontwikkelde theo rieën die toen en. in de jaren daarna de politiek van de massale vergelding steeds verder ondermijnden. Kissin ger sfond toen aan Republikeinse zij de. Dat was ook zo in 1964, het jaar van de verkiezingsstrijd tussen Lyn don Johnson en Barry Goldwater om het presidentschap van Amerika. Hij stond in dat jaar een bijdrage af voor het boek The Conservative Pa pers, het politieke manifest van de conservatieve vleugel aan de Repu blikeinse partij. In zijn opvattingen over onze verhou dingen tot de Sovjet-Unie en andere communistische landen is Kissinger veel genuanceerder dan die conserva tieven die hun enige heil in zoveel mogelijk kracht van wapenen zien Het is zijn stellige mening, dat het Oost-West-conflict zeker niet in de laatste plaats een politiek conflict is en dat het Westen daarin ook in poli- tiek opzicht zo sterk mogelijk dient te staan. De Gaulle aanleiding om zijn minister van Binnenlandse Zaken op het matje te roepen en maatregelen te eisen die aan dit terrorisme een einde zouden maken. Reeds geruime tijd werden overdag aan de uitgangen van Parijs en des nachts in de verschillende centra ver rassende controles uitgeoefend op auto's. Dit gebeurde om het banditisme in Parijs te onderdrukken. Zij werden uit gevoerd door eenheden van de territo riale troepen (CSR), die in de maanden mei en juni naar Parijs werden geroe pen. Tot nu toe heeft die controle nog geen ander resultaat opgeleverd dan één do de agent, die door een jonge boef in een gestolen auto ondersteboven werd gereden. Hoewel deze controle uiterma te hinderlijk is voor het toch al niet zo vlotte verkeer in Parijs en omgeving, zal zij aanzienlijk worden uitgebreid. De speciale brigade ter bestrijding van het terrorisme zal worden samen gesteld uit specialisten, die ten tijde van de Algerijnse oorlog een ruime er varing hebben opgedaan met dit soort bomaanslagen. De aannemers van openbare werken zullen in de eerste plaats verantwoor delijk worden gesteld voor eventuele diefstal van springstoffen uit hun op slagplaatsen. Zij moeten zodanige maatregelen nemen, dat er geen explo sieven kunnen worden gestolen. Van onze correspondent PARIJS Nog altijd tast de Franse politie in het duister over het lot van Pascal (3) en Gabriël (6), de twee zoontjes van Maurice Gérard, de ..magiër van Marcal", een dorpje bij Metz. De kinderen zijn sinds geruime tijd verdwenen. Wel wordt de positie van de magiër zelf en van zijn vrouw Josiane steeds ongemakkelijker. De politie bezit thans sterke aanduidingen, dat zij op tal van punten onwaarheid hebben gespro ken en dat zij in de zaak meer zijn dan de slachtoffers. Deze overtuiging heeft de politie ge kregen door een groots opgezet getui genverhoor van alle 306 inwoners van het dorp. Dit heeft twee zeer positieve resultaten opgeleverd: Niemand in Marcal heeft de kinde ren nog gezien na 15 september. Mauri ce Gérard daarentegen beweert, dat zij in de nacht van 23 op 24 november met een auto zijn ontvoerd. In de bewuste nacht heeft niemand een auto horen wegrijden, laat staan de vijf revolverschoten, die de magiër be weert op de banden van de wegrijden de auto te hebben gelost. Het getuigenverhoor werd afgenomen met vragenlijsten, die de dorpelingen moesten invullen. Dat gebeurde onder toezicht van de politie die met honden, helikopters en gehoorapparaten de om geving afzoeken. Deze expedities heb ben tot nu toe nog geen enkel resultaat gehad. Er werden kelders, putten en andere geheime bergplaatsen onder zocht, die zich in oude vestigingwerken in de buurt in groten getale bevinden. CAIRO De Egytpische veiligheids dienst heeft vier Israëlische spionage- komplotten ontdekt en opgerold, zo heeft Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meegedeeld. Bij de ze komplatten waren twee Egyptische journalisten, een Spanjaard, een Egyp tische reserve-officier en een vroegere hoge functionaris van het Egytpische ministerie van Buitenlandse Zaken be trokken, aldus het persbureau. De mannen zouden door Israëlische geheime agenten zijn benaderd en gro te sommen geld hebben gekregen als voorschot voor het verzamelen van in lichtingen over de economische, poli tieke en militaire situatie in Egypte. GENEVE Een viermotorig vlieg tuig met een lading melkpoeder voor de hongerenden in Biafra is kort voor de landing neergestort. De vier inzittenden, drie bemanningsleden en een waarnemer, kwamen om het leven. Het ongeluk is vermoedelijk het gevolg van motorsto ring. Er zou niet op het vliegtuig z|jn geschoten. Het ongeluk gebeurde zaterdag, maar werd gisteren bevestigd in een boodschap uit Biafra. Het toestel, een DC-7, was een chartervliegtuig van een Westduit- se protestantse hulporganisatie. Het zoeken ernaar wordt ernstig bemoeilijkt door Nigeriaans afweergeschut. Nigeria verbiedt vluchten overdag. Fr bestaat een onverbeterlijke Am- sterdamse uitdrukking voor het uit dagend optreden van de ene mens te genover de andere en dat is: „Jen nen", ook wel aangeduid als „pesten", „zuigen", of hoe men het noemen wil. Deze wijze van optreden bestaat niet alleen tussen individuen, maar ook tussen staten en groepen staten. Bedoeld is hier natuurlijk het optreden van Rusland en Amerika in de Mid- delandse en Zwarte Zee. De Middellandse Zee is vroeger bij uit stek een Britse binnenzee geweest. De Engelsen bezaten de beide toegan gen: Gibraltar en Suez. Er kwam nie mand in of uit de wateren, die niet met de Britten op goede voet stond. Er is natuurlijk wel een Franse oor logsmarine geweest en in de tijd van Mussolini een Italiaanse, maar dat zjjn beide toch nooit grootmachten geworden. Nadat Engeland zijn rol als imperium had moeten opgeven, heeft de Ame rikaanse vloot de rol van waakhond In het Midden-Oosten overgenomen. Nog tijdens het jongste conflict tus sen Israël en de Arabische landen, was de vloot een beslissende factor, die de Russen even deed aarzelen, al vorens iets voor de vernietigde legioe nen van Nasser te doen. De zesde vloot was de reden dat de Turken zich even bedachten alvorens iets tegen de Grie ken op Cyprus te ondernemen. Dat was een misrekening voor de Rus sen, die bezig zijn zich de rol van de grote broer van de Arabieren aan te meten, nadat hun optreden aanvanke lijk de stichting van de staat Israël MAO toeziend voogd had begunstigd. Dat hun bescherme lingen nog verre van een succes op economisch en militair gebied zijn, ligt natuurlijk ook niet aan hen. het kader van het beschermheer schap paste natuurlijk ook een ac tieve rol voor de rode vloot. Pas na de oorlog is Rusland als maritieme macht naar voren gekomen. Maar toen ging het ook met reuzenschreden. En de laatste tijd is de Russische in de Middellandse Zee zeer versterkt. Dat was niet erg naar de zin van de Amerikanen. In de eerste plaats om dat er dus een buitenstaander op hun „weitje" kwam grazen. Daarnaast omdat hun invloed op de staten in het Midden- Oosten begon terug te lo pen. In de derde plaats, omdat het mede-NAVO-lid Turkije dat toch al aan wankelmoedige inspraken over het Atlantisch verbond blootstond, door al dit Sovjet-optreden wel eens tot verdere maatregelen kon worden gedreven, die niet in het belang van het verbond waren. Daarbij hield men er wel rekening mee, dat het Russische optreden wellicht meer voor het schellinkje, dan Voor werkelijke politieke doeleinden dien de. Maar de mogelijkheid, dat de po litieke resultaten uiteindelijk toch ten voordele van de Russen zouden uit vallen, hebben de Verenigde Staten tot een tegenstap gedrongen. Gisterochtend vroeg voeren de torpedo- bootjagers Dyess en Turner de door de Russen als privé-speelterrein be schouwde Zwarte Zee binnen. .Jennen", misschien, maar dan jen nen met een zeer bepaald en om schreven doel. en nare complicatie voor beide par tijen is nu, dat de Chinezen als een mogelijke lachende derde in de com petitie zijn binnengetreden. De Chi nezen zouden volgens de berichten in de toch wel betrouwbare Observer, bezig zijn raketbases, of/en vlootba- ses in het land van hun enige bond genoot in de wereld in te richten. Daarmee wordt zowel in het Westen als Rusland bedreigd en met beide is China niet erg op goede voet. Welis waar is het gevaar niet acuut, omdat de Chinezen nu nog niet over opera tionele raketten beschikken in eigen land en zeker niet in Albanië, die een voldoende reikwijdte hebben. Maar wat niet is, kan nog komen. Dan komen in de oude wereldzee drie grootmachten in een spel, waarbij 't jennen van Rusland en Amerika ver geleken nog niets is. In de Cubaanse crisis heeft men kun nen zien welk een bedreiging en welk een kracht van een basis kan uitgaan. Bij een spel van drie, kan elke misstap levensgevaarlijk worden, vooral als het eeuwige dreinen van de Arabieren ook nog in het geding komt. Nasser zal zijn flirtation met de Russen gaar ne opgeven voor een verhouding met Mao. En de Chinese dictator moge als zwem mer of auteur van het rode boekje nu niet (of wel) een beetje spottend worden genoemd, als factor in een politiek spel kan hij levensgevaarlijk worden. Want Russen en Amerikanen kennen de regels van het spel vanhet jennen. Maar hoe reageert Mao daarop? Bij K.B. is met ingang van 1 maart 1969 benoemd tot directeur-gene raal voor overheidspersoneelsbeleid de plaatsvervangend directeur-generaal, mr. H. J. Hoogeboom Bruins Slot. Hij is als zodanig de opvolger van mr. A. D. Kuiper, die met ingang van dezelfde datum is benoemd tot secretaris-gene raal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid.

De Vallei | 1968 | | pagina 7