Premies verstrekken bij grondafstand Goedkope boter, dure margarine K^Dampo Zachte landing met maantaxi ONDERONSJE MET MANSHOLT Zwaarmoedigheid treft Westduitse ministeries Russen besteden groter bedrag aan defensie post vóórde Johnson noch Nixon naar Europa Turken gestikt in pensionkamer AMERIKAANSE METHODE BETER DAN RUSSISCHE Frankrijk achter Nederlandse voorwaarden BOMMEN OP ZIEKENHUIS RODE KRUIS Prins Charles in Wales koel ontvangen MANSHOLT's INGRIJPENDE HERVORMINGEN Kleine man de dupe Doodvonnissen omgezet in levenslang De Gaulle wil referendum doorzetten Baby in wiegje omgekomen Vooral vrouwen gedesillusioneerd 13,2 petvan begrotingstotaal Bulgaars protest bij Turkije over Zwarte Zee-kwestie (Vervolg van pag. 1) BRUSSEL Lang was gisteren dr. Mans holt in Brussel aan het woordAlleen het opsommen van de ontworpen maatregelen cd maakte duidelijk hoe omvangrijk het plan is. De voornaamste punten zijn: BEDRIJFSGROOTTE IN RHODESIË ARME LANDEN PRIJZEN PERSOONLIJK PRIJZEN TWIJFELS HOEKIG IN DE RIJ VIER POTEN Onder behandeling TECHNOLOGISCHE SAMENWERKING IETS MINDER TE LANGZAAM WOENSDAG II DECEMBER 1968 L Het verminderen van het aantal werkers in de landbouw van tien mil joen in 1970 tot 5 miljoen in 1980. De landbouwdeskundige wil deze afvloei bereiken door: Het geven van premies op het af staan van grond (10 x de pachtwaar de). Het vooruitbetalen van een aantal jaren pacht voor grond die aan doelma tiger bedrijven wordt afgestaan. Het instellen van studiebeurzen voor boeren, boerenknechts en aan meewerkende gezinsleden (2160 gulden per jaar). Jaarlijksr aanvulling van de natio nale pensioenen (in Nederland: de AOW) tot f3600 voor boeren van 65 jaar en ouder die hun bedrijf aan de kant doen. Voor de boeren van 55 tot 65 jaar zal de bijdrage moeten opklimmen van f 2376 tot f 3600 op 60 jaar, waar na de bijdrage vijf jaar gelijk blijft; voor knechts en medewerkende gezins leden zal eenzelfde soort regeling kun nen gelden. De financiële steun bij overscha keling van boeren en knechts naar een ander beroep (scholing) en bij het ver huizen naar een plaats waar wel werk is. Bevordering van de regionale in dustrialisatie. Al deze maatregelen zijn in de eer ste plaats gericht op de boer, het „be- drijfshoofd". De afvloeiing van knechts gebeurde al voor een belangrijk deel tijdens de mechanisatie van de land bouw in de laatste jaren. 2. Vergroting van de overblijvende boerenbedrijven wil dr. Mansholt even eens door een stelsel van premies sti muleren. Hij streeft daarbij naar be drijven van 80 tot 120 hectare bij de granen, van 40 tot 60 melkkoeien bij melk, van 150 tot 200 runderen bij vlees, van 100.000 kippen bij slacht- en van 10.000 kippen bij legbedrijven. De vice-voorzitter pleit om dit te be reiken voor: Subsidies en kredietga ranties voor boeren die dit soort be drijven opzetten; deze zullen ook moe ten gelden voor de boeren die geza menlijk grotere eenheden gaan vor men. Een investeringspremie van ge middeld 30 pet. (uitgesloten echter rol lend materieel en gebouwen). Na 1975 zullen voor dit soort bij- T>RUSSEL De Europese Commissie heeft de minister van Landbouw -L* van de Zes voorgesteld de boter per 1 april 55 cent per pakje (250 gram) goedkoper te maken. Het b een van de (prijs)voorstellen uit het memoran- dum-Mansholt, die de overschotten in West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux moeten tegengaan. Deze zijn het grootst bij boter, sui ker en enkele soorten graan. Ter be strijding van het groeiend boterover- schot (op 1 april 300.000 ton) stelt de Commissie verder voor: 1. Belasting van het pakje margarine met drie cent, die volgens dr. Mans- holt goeddeels uit de winstmarge kan worden opgevangen! Het nadeel voor de (grondstoffen leverende) ontwikkelings landen moet worden vergoed. 2. Schenkingen zullen worden gedaan aan ontwikkelingslanden, bejaarden en militairen. Verder zal de overtollige boter wor den verwerkt tot boterconcentraat en zo mogelijk, worden verkocht als koel- huisboter. 3. Het afslachten van melkkoeien zal worden aangemoedigd met premies. Andere voorstellen voor het land bouwjaar 1969/1970 zijn onder andere: Ter compensatie van de lagere bo- terprijs zal de prijs van melkpoeder met 1,44 gulden per kilo stijgen. Kaas zal 23 cent per kilo melk bijna één cent per liter duurder worden. Room wordt echter bijna 80 cent per liter goedkoper. Hoewel het plan van dr. Mansholt gisteren in ons land ternauwernood ADVERTENTIE SALISBURY De uitvoerende raad van Rhodesië heeft gisteren de dood vonnissen van 25 inheemsen veranderd In levenslange gevangenisstraf. De raad bestaat uit het Rhodesische kabi net en Clifford Dupont, de man die sinds de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring de plaats inneemt van de Britse fouveneur. In een korte verklaring van de raad werd gezegd dat nog 93 ter dood ver oordeelden wachten op een beslissing van het kabinet. Een aantal van de ver oordeelden wacht hierop al ruim drie jaar. In maart van dit jaar werden vijf in heemsen opgehangen ondanks krachti ge protesten van de Britse regering en andere landen. Sindsdien werden er geen doodvonnissen meer voltrokken. De meeste van de ter dood veroor deelden zijn guerrillastrijders uit aan grenzende landen. In diplomatieke en politieke kringen wordt aangenomen, dat geen van de vonnissen zal worden uitgevoerd om de nog niet afgesloten onderhandelingen tussen Rhodesië en Engeland niet in gevaar te brengen. Ook het naderende Kerstfeest en het groeiende verzet in de Rhodesische buurlanden zou hierbij een rol spelen. DEN BOSCH In een pension in Den Bosch zijn gisternacht twee Turken om gekomen, de 38-jarige M. Ekici en de 25-jarige R. Yararcoy. Voor het naar bed gaan hadden zij ramen en deuren zorgvuldig afgesloten en een petroleumkachel aangestoken. Deze was in de loop van de nacht zo gaan walmen, dat de hele kamer met een roetlaag werd bedekt. Beide man nen kwamen door verstikking om het laven. was doorgedruppeld, lokte het bij het bedrijfsleven toch al reacties uit. Een greep daaruit: Unilever: „Het zijn de mensen met de kleinere beurs en de ontwikkelings landen die de dupe worden als de mar garine duurder wordt. Voor zestig tot zeventig procent komen oliën en vet ten voor margarine uit de ontwikke lingslanden. Als er minder margarine wordt gekocht, blijven die landen met de brokken zitten. In zuidelijke landen zijn er bovendien veel mensen die olie in de huishouding gebruiken. Die zul len ook meer moeten gaan betalen". Fabrikant Buisman in Leeuwarden: „Ons boterconcentraat zal geen in vloed ondervinden van de koelhuisbo- ter. De prijzen liggen toch nog te ver uiteen". Produktschap voor margarine, oliën en vetten: „Wij wijzen het duurder worden van de margarine volkomen af. Mansholt kan wel zeggen dat de margarine niet duurder hoeft te wor den voor de huisvrouw, maar daar ge loven wij niet in", aldus secretaris J. Pasman. „Verhoging van de grondstof- prijs werkt in ons land ook door op de winkelprijs. Naar schatting zou de mar garine wel een stuiver duurder kunnen worden. Als de boter goedkoper wordt, krijgen de mensen die toch al de dure boter konden betalen, er een extraatje bij". Landbouw-economisch Instituut: „Het heeft geen zin saneringsplannen op te stellen als de werkgelegenheid niet in de plannen betrokken wordt. Het lijkt erop, dat Mansholt niet erg rekening houdt met vervangende werk gelegenheid". PARIJS Noch president Johnson noch de toekomstige president Nixon zal binnenkort naar Europa komen. Dit is gisteren onthuld door de Amerikaan se ambassadeur in Parijs, Sargent Shriver, na een bezoek aan president de Gaulle. Hij had de Franse president twee boodschappen g racht, een van John son en een van Nixon. Daar de Gaulle hem had gevraagd te blijven lunchen, had hij voor zijn gastheer en zijn gast vrouw persoonlijke cadeautjes meege bracht, waarmee men hem op het Ely- sée, het paleis van de Gaulle, had zien arriveren. Zij waren versierd met een kersttakje.. „Neen, over de inhoud van de bood schappen kan ik niets vertellen", zei hij later. „Die zijn zuiver persoonlijk en daar mag ik mij niet in mengen". Wel meende hij een duidelijke verbe tering in de Frans-Amerikaanse ver houdingen bespeurd te hebben, zowel in Washington als in Parijs. Hij hoopte dat deze verbetering zou aanhouden en zo mogelijk versneld zou kunnen worden. In antwoord op een vraag of hij deel zou uitmaken van de regering van Nix on, antwoordde hij, dat dit een vraag was die niet hier, maar in Amerika ge steld diende te worden. Algemeen wordt namelijk in Parijs aangenomen, dat Sargent Shriver een uitstekende kans maakt om de Amerikaanse permanen te vertegenwoordiger te worden bij de Verenigde Naties. dragen alleen nog maar moderne be drijven in aanmerking komen. 3. De prijspolitiek in de Europese ge meenschap zal op deze ontwikkeling worden afgestemd. Prijsverhogingen voor produkten waarin overschotten bestaan lijken op korte termijn uitge sloten. Voor overige produkten zullen deze in de pas moeten blijven bij de vraag. De bijdrage tot garantie van de prijzen, zal geleidelijk verminderen, van 1980 zullen de netto-uitgaven op dit gebied de 2700 miljoen gulden niet meer overschrijden. Daarvan komt dan 900 miljoen gul den ten laste van de zuivelsector. Dr. Mansholt hoopt met dit omvangrijke pakket maatregelen vraag en aanbod opnieuw zodanig op elkaar af te stem men dat de gemeenschappelijke prijs politiek ook economisch weer zinvol wordt. De huidige prijzen zijn volgens hem slechts afgestemd op sociale aspecten. Dit is een direct gevolg van de ou derwetse structuur van de landbouw: 75 pet. van de bedrijven heeft slechts werk voor 3/4 man en is dus verlies- gevens. 2/3 deel heeft minder dan vijf koeien, terwijl één man wel 40 tot 60 koeien kan verzorgen. Dit jaar zal de landbouw de gemeen schap zo'n 15 miljard gulden kosten Dr. Mansholt wil zijn gemeenschappe lijke' plan „door de nationale instanties laten uitvoeren en ook in de nationale wetgevingen laten vastleggen". De fi nanciering zal gedeeltelijk gemeen schappelijk moeten gebeuren. Zijn plan zal ongetwijfeld veel weerstanden op roepen. Minister Lardinois liet er gisteren al geen twijfel over bestaan. Hij stond sceptisch tegenover de premies waar mee dr. Mansholt boeren van hun be drijven wil losweken. De Nederlandse regeling heeft op dit punt tot nu toe weinig resultaat gehad. Sinds 1963 heb ben maar 60.000 boeren er gebruik van gemaakt, wat ons land wel 400 miljoen kostte. PHILADELPHIA Het insekt- achtige bouwsel, dat moet dienen voor het vervoer van twee astro nauten van een om de maan koer sende Apolio naar de maan en weer terug naar de Apollo is „het lelijke jonge eendje" onder de Amerikaan se beman ba re ruimtevoertuigen ge noemd. In de volksmond noemt men dit voertuig de „maantaxi". De officiële naam was voor enigt- tyd Lunar Excursion Module (eenheid voor het maken van een uitstapje naar de maan) of afgekort LEM. Het woord excursion (uitstapje) in die naam is geschrapt, waarschijn lijk om de indruk weg te nemen dat het om maar een fantastisch kostbaar uitstapje naar de maan zou gaan. De maantaxi heet voort aan officieel Lunar Module (maan- eenheid) of kortweg LM. Het lelijke aan dit jonge eendje onder de Amerikaanse ruimtevaart- voertuigen is het uiterlijk. Alles wat op gladde stroomlijnvormen lijkt ontbreekt er geheel aan. Die stroom lijn is geheel overbodig, want de LM moet astronauten vervoeren in de wereldruimte, waar geen rem mende werking van een dampkring is. Waar uitstekende hoeken en scherpe kanten voor de ontwerpers de meest praktische oplossingen waren heeft de LM die hoeken en kanten ook gekregen. In het begin van dit jaar is een onbemande LM in de wereldruimte met goed gevolg op de proef gesteld. De resultaten van die proef waren zo goed dat een tweede beproeving van een onbemande LM in de we reldruimte van het lanceerprogram- ma van NASA, de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruim tevaart, werd geschrapt. De onbe mande LM had in de wereldruimte aan alle gestelde verwachtingen goed voldaan, en op grond daarvan nam men bij NASA aan dat de LM geschikt was bevonden voor het maken van de eerste tocht naar de maan. Een model op ware grootte van de LM, de „maantaxi" waarin twee astronauten het laatste stukje van de reis naar de maan zullen afleggen. Dit model trok onlangs op een tentoonstelling in Philadelphia grote belangstelling. NASA neemt echter toch liever het zekere voor het onzekere en wil daarom in de komende maan den toch nog eerst ploegen astro nauten in banen om de aarde erva ringen met de LM laten opdoen voordat de eerste reis naar de maan kan worden ondernomen. Tot die moeilijk na te bootsen ervarin gen behoren het overstappen van twee van de drie leden van de be manning van een Apollo van hun ruimteschip in de daaraan gekop pelde M door een nauwe „sluis" en het vrij in de wereldruimte ma noeuvreren met de LM in de nabij heid van de Apollo. Er kunnen zich onverwachte om standigheden voordoen die snel menselijk ingrijpen noodzakelijk maken. In de ruimtevaart hebben de Amerikanen geleerd dat zij on mogelijk alles aan computers en de daarvoor bestuurde sterk geautoma tiseerde apparatuur kunnen over laten. De deelnemers aan het jaarlijkse congres van het American Institute of Aeronautic and Astronautics, dat dit jaar werd gehouden in Philadel phia, hebben de gelegenheid gekre gen zich in gedachten in de plaats te stellen van astronauten die in een LM onderweg waren naar de maan. Zij konden dat doen in een model op ware grootte van de LM dat stond opgesteld in de gelijktij dig met het congres gehouden in dustriële ruimtevaarttentoonstelling. De ongeveer zeseneenhalve meter hoge LM, die midden in de grote tentoonstellingszaal hoog boven al les uitstak, trok veel belangstelling. Van de eerste congresdag tot de laatste stonden deelnemers, onder wie ook Russen en andere Oost- Europeanen, in de rij voor het trap je dat naar de bestuurderscabine van de LM leidde. De fabriek die de LM levert aan NASA, Grumman, verschafte be langstellenden een fantasieloos fol dertje met basisgegevens. Wie die gegevens nog niet kende kon in dat foldertje vinden, dat de LM 14,4 ton weegt, ruim 6.85 meter hoog is en een grootste breedte van ruim 4.20 meter heeft. Da LM bestaat uit twee delen. Het ene, dat moet zorgen voor een „zachte landing" op de maan, zal op de maan achterblijven. Het heet Descent Stage (afdelingseenheid) en zal aan het einde van het eerste korte verblijf van twee astronau ten op de maan dienen als stabiel lanceerblok voor het andere gedeel te, waarin de twee astronauten moe ten terugkeren naar hun om de maan draaiende Apollo. Dat andere deel heet Ascent Stage (opstijgings eenheid). In dat deel bevindt zich de drukcabine, die een inhoud van ruim 6,6 kubieke meter heeft. In het plafond van de cabine bevindt zich het ronde luik dat geopend moet worden om toegang te ver schaffen tot de Apollo wanneer die aan de LM is gekoppeld. De LM rust op vier wijd gesprei de poten die op dezelfde wijze zijn geconstrueerd als de poten van de op de maan gelande ruimtesondes van het type Surveyor. Hier is op logische wijze gebruik gemaakt van een techniek die in experimenten met onbemande ruimtevoertuigen deugdelijk is gebleven. In dit opzicht hebben de Amerika nen een onmiskenbare voorsprong op de Russen. De Russische metho de voor uitvoering van een „zachte landing" op de maan is niet bruik baar bij een landing van een be mand ruimtevaartuig. De eerste op de maan gelande Russische ruimte sonde was een bol die over de maanbodem rolde en pas kon wor den gestabiliseerd en geopend toen hij geheel stil was komen te liggen Het is niet waarschijnlijk dat men kosmonauten aan zo'n „rolpartij" zal durven onderwerpen. Staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken (links), de vice-president van de Europese Commissie, Mansholt en de Neder landse minister van Landbouw Lar dinois zittendhebben hier een on deronsje tijdens het overleg in Brussel. Het lijkt allemaal koek en ei, maar Lardinois heeft al laten weten, dat hij niet veel heil ver wacht van Mansholt's hervormings plannen voor agrarische bedrijven. PARIJS President de Gaulle is nog altijd van plan het volgend jaar in Frankrijk een referendum te laten hou den over de hervorming van de senaat en over de regionale structuur van het land. Dat werd gisteren meegedeeld door de minister van staat, Jeanneney, die even tevoren bij de Gaulle was geweest. Deze mededeling was vooral bedoeld voor het meest onafhankelijke lid van de regeringsmeerderheid, oud-minister Giscard d'Estaing. Die had in het afge lopen weekeinde de Gaulle bezworen om zijn referendum uit te stellen tot de financiële en economische rust in 't land zou zijn hersteld. Het blijft echter de vraag of de Gaul le de Franse kiezers al in februari of maart naar de stembus zal roepen, zo als hij kort geleden nog van plan was te doen. UTRECHT De ruim drie maanden oude Peter Peereboom uit Wilnis is in zijn wiegje gestikt. De baby was met zijn hoofd tussen de matras en de zijkant van de wieg, die met een luchtdichte stof was bekleed, terechtgekomen. De moeder trof haar zoontje levenloos aan. Van onze correspondent T>ONN De kans op zelfmoord onder Westduitse ambtenaren is het ■L* grootst bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie, en naar verhouding geringer bij andere departementen. Dat is in Bonn meegedeeld door de personeelsafdelingen van de beide ministeries. In de afgelopen twee maanden had een reeks van negen zelfmoorden in Bonn opzien gebaard. De zelfmoorden werden ook in ver band gebracht met vermoedens van spionage, zonder dat dit tot nog toe is bewezen. Vier slachtoffers waren militaire ambtenaren aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Anderhalf jaar ge leden pleegden kort na elkaar drie diplomaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken zelfmoord; twee van hen sprongen uit een venster. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in totaal onge veer 5.800 ambtenaren in dienst. Veer tig van hen zijn op het ogenblik onder psychiatrische behandeling. Deze mensen kunnen niet op nOnac- tief worden gesteld, daar dan hun de pressies maar zouden verergeren en de kans op genezing gering zou worden. Voor zover zij werken op posten in het buitenland worden zij teruggeroe pen naar Bonn. Daar krijgen zij werk, waarbij zij niet met geheime docu menten behoeven om te gaan. Onder de psychiatrische gevallen bij Buitenlandse Zaken zijn vooral veel se cretaressen; men vermoedt dat sommi ge van deze vrouwen met teveel illu sies hun loopbaan zijn begonnen en op den duur zich teleurgesteld voelen. Tot de ambtenaren die de laatste tijd een wanhoopsdaad begingen, behooide ook een 52-jarige archivaresse van de regeringsvoorlichtingsdienst. BRUSSEL Nederland zal weer meedoen aan het gesprek over techno logische samenwerking in de Europese Gemeenschap. Minister Luns (buiten landse zaken) beloofde dit gisteren in Brussel aan zijn collega's van West- Duitsland, Frankrijk. Italië, België en Luxemburg. De Franse minister Debré opende deze mogelijkheid door akkoord te gaan met de voorwaarden die minister Luns aan de hervatting van het ge sprek had gesteld: Het mee laten doen van de kandidaat-leden, met name En geland. ALs uitvloeisel van dit akkoord zijn nu ook de Nederlandse en Italiaanse bezwaren weggevallen tegen een bete re benutting van de centra van de Eu ropese Atoomgemeenschap (Euratom). Deze /i'Men nu ook andere dan atoom kwesties mogen bestuderen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een ongekend hoge defensiebegroting voor 1969 bekendgemaakt Tegelijkertijd bleek echter nit de verstrekte cijfers dat de groei van het bedrag voor militaire uitgaven voor het eerst sinds vier jaar is teruggelopen. Voor het komende jaar heeft de Sov jet-Unie een miljard roebel (vier mil jard gulden) meer uitgetrokken voor defensie dan vorig jaar. Daardoor be reikte deze begroting de recordhoogte van 17,7 miljard roebel (70,8 miljard gulden). Volgens een overzicht dat de Russi sche minister van financiën Vasily Gar- boezov gisteren verstrekte, beloopt de totale Russische begroting voor 1969 133,8 miljard roebel. Hiervan word 13,2 procent besteed aan defensie. Het af gelopen jaar was dit percentage 13,5. Het nieuwe cijfer voor de begroting van defensie werd vermeld zonder de gebruikelijke uitleg. De grotere uitga ven zijn echter ongetwijfeld bedoeld als antwoord op de verhoging van de uitgaven voor defensiedoeleinden in het Westen. De Russische pers heeft kort geleden scherpe kritiek geoefend op de plannen van de Navo voor grotere ac tiviteit. Uit mededelingen van Nikolai Baiba- kof, de voorzitter van de regeringscom missie voor de planning (Gosplan), heb ben waarnemers afgeleid dat de econo mische situatie in de Sovjet-Unie niet rooskleurig is. Het belangrijkste pro bleem is kennelijk dat van de industrië le produktie. Baibakof gaf hierover geen cijfer», GENèVE Een Nigeriaans vlieg tuig heeft gisteren in Biafra een zie kenhuis van het Internationale Rode Kruis gebombardeerd. Er zouden ver scheidene doden en gewonden zijn. Zes bommen vielen op of vlak bij het zie kenhuis, dat dichtbij een vliegveld ligt. ADVERTENTIE maar hij verklaarde dat de opvoering van de produktiviteit was achtergeble ven bij het nagestreefde percentage van 5,9. Hij had kritiek op het feit dat in de chemische industrie en de olie sector de voorgenomen uitbreidingen niet tot stand waren gekomen. Hij vroeg tenslotte speciale aandacht van de over heid voor de prioriteiten in de industrië le expansie. De gemiddelde lonen van arbeiders en stafpersoneel waren het afgelopen jaar gestegen met 7,6 procent, aldus Baibokóf. De lonen in de collectieve landbouw lagen 6,5 procent hoger dan in 1967. CARDIFF Temidden van een on heilspellende stilte en zonder een spoor van belangstelling van de bevolking heeft de Engelse kroonprins Charles gisteren een bezoek gebracht aan Car diff in het zuidoosten van Wales. Het ongastvrije welkom vormde de jongste triomf van de sterke onafhankelijk heidsbeweging in dit deel van Enge land. De twintigjarige prins Charles zal in juli 1969 worden genstalleerd als Prins van Wales. De nationalisten voe ren er echter al jaren gewelddadige acties uit verzet tegen deze en ander» besluiten en tradities, die zij zien als Engelse „bevoogding". Het was gisteren de eerste keer dat de prins zonder gezélschap van zijn ouders het gebied bezocht. Hij zat in Cardiff een bijeenkomst van een land schapscommissie voor, waarvan hij voorzitter is. Na afloop werd hij op straat zwijgend gadegeslagen door een groepje van 35 mensen, voor het me rendeel studenten. ANKARA Als eerste oeverstaa! van de Zwarte Zee heeft Bulgarij stap pen ondernomen bij de regering van Turkije vanwege de reis die twee Ame rikaanse torpedobootjagers sinds maandagochtend in de Zwarte Zee ma ken. De Turkse regering blijft op het standpunt staan dat de twee Ameri kaanse oorlogsschepen het volste recht hetoben om de Zwarte Zee te bevaren, daar zij, zowel in tonnage als in bewa pening ver blijven onder de maat die het verdrag van Montreux (1936) heeft gesteld. Volgens dat verdrag mogen kleine lichtbewapende oorlogsschepen van al le mogendheden vrij in en uit varen via de zeeëngten, die Middellandse- en Zwarte Zee verbinden.

De Vallei | 1968 | | pagina 15