Veenendaals dagblad Karl Barth overleden Buiten Twintig jongelui moesten op straat slapen Kamermeerderheid acht huurverhoging niet populair, wel billijk Brits initiatief inzake Nigeria JAMIN OLGA winnen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voor stoelen en banken... Hele week j vorst PLAN TER VERBETERING EUROPESE LANDBOUW GAAT MINISTER TE VER HOTELBRAND Voorzitter van Aannemersbond kritiseert vakbeweging Pas ontslagen man pleegde diefstal NOBELPRIJZEN UITGEREIKT Onder handelingen in de „metaal'"' gaan verder Poging oorlog te beëindigen Huishoudeli j ke apparaten worden duurder Maan misschien op televisie in Kerstnacht Auto botste tegen locomotieven: twee gewonden MIMMID. BRUSSEL De Nederlandse regering vindt dat drS, Mansholt te veel hooi op zijn vork neemt in zijn plan voor verbetering van de landbouiv in Europa. Minister Lardinois (landbouw) zei gisteren te Brussel: „Maatregelen zijn nodig. Maar ik vraag me af of ze deze omvang moeten hebben. En dan druk ik mij nog zacht uit. Gezegende oorden 5 GEZOND MAKEN „ECHTE" VOORSTELLEN Laatste trein in Deventer gemist AMENDEMENTEN SUBSIDIES eng. snijcaramels en/of het bestede bedrag aan een matras Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhener»; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG II DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 292 Dr. Mansholt, vice-president dens zijn persconferentie giste ren, waarin hij zijn plannen ten dan.zien van de landbouwstruc tuur in de EEG uiteenzette. Eer der op de dag had hij zijn plan aangeboden aan de raad van mi nisters. LARDINOIS VALT MANSHOLT AF BAZEL Prof. Karl Barth, een van de beroemdste Evangelische theologen van deze tijd, is in de nacht van maan dag op dinsdag in zijn woning in Bazel op de leeftijd van 82 jaar overleden. Barth, op 10 mei 1886 in Bazel ge boren als zoon van een hoogleraar in de theologie, wordt beschouwd als de voornaamste grondlegger van de „dia lectische theologie". Zijn betekenis valt volgens velen te vergelijken met die van Augustinus en Thomas van Aquino. Aan de universiteiten van Göttingen, Münster en Bonn en bijna dertig jaar lang in zijn geboortestad leid de hij tot zijn emeritaat in 1961 een hele generatie theologen op. Grote in vloed oefende hij uit door zijn geschrif ten waarvan zijn „Römerbrief" en zijn „Kirchliche. Dogmatik" het be kendst werden en zijn hoofdrol in de organisatie van de belijdende Kerk contra Hitier. Prof Barth was na de tweede wereldoorlog wegens zijn poli tieke houding vaak een omstreden fi guur. Veel kringen in Duitsland en Zwitserland verweten hem dat hij te gen het communisme niet even scherp stelling nam als tegen het nationaal- socialisme. In zijn „brief aan een pre dikant in de Duitse democratische re publiek" (1958) nam hij eenzelfde standpunt in als Martip Niemöller. PATERSON (New Jersey) Een hotel in Paterson, een voorstad van New York, is gisteravond door brand verwoest. Volgens ooggetuigen had een groep jongelieden in benzine ge drenkte doeken in het hotel gegooid. Drie mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen en 15 mensen worden ver mist. 5 \Ue hebben niet te klagen over g boeken, die ons de dierenpara- 5 g dijzen der aarde of wat daarvan g over is in woord en beeld banen. F. A. Roedelberger schreef een 2 kleine serie in dit genre (o.m. Met J spiedend oog door de natuur"), van Z W. Engelhardt verscheen ,,Waar t de wildernis nog heerst" en van g 2 Schumacher ,,De laatste Paradij- 1 zenhet een nogal mooier dan 2 het ander, mede door de verrassen- Z de kleurenplaten. Waardig sluit zich hierbij het nieuwe werk ,,V o - igelparad ij zen der io e - i r el d" door Bauer en Spitzenber- ger en in prima, deskundige bewer- l king van R. Tolman aan. Het ver- i scheen bij Zomer en Keuning en kost met tientallen foto's in kunst- l l en kleurendruk, situatiekaarten J enz. 29,50. De auteurs hebben 365 j gebenedijde vogeloorden over de j hele aarde beschreven, d.w.z. één j J voor iedere dag van het jaar en het 5 is goed, dat er voortdurend op ge- 1 wezen wordt, hoezeer ze door aller- 5 lei invloeden worden bedreigd, de J Z een meer, de ander minder. Het is dan ook begrijpelijk, dat jouw boek in samenwerking met het Wereld- j 2 Natuurfonds verscheen; dit schenkt J de gebruiker vertrouwen, evenals 5 het voorwoord van prof. dr. K. H. Voous, die tevreden kan schrijven, dat er buiten de 365 gelukkig nog Z g meer van die gezegende plekjes S overbleven. De uitvoerige beschrij- ving der fotodocumentatie is waard te worden gelezen, doch méér nog j i de opsomming der zeldzaamste en J bedreigde vogelsoorten op aarde. Haast nergens zien we voorts zulk J een uitvoerige lijst van de vogel- J Z beschermingsinstituten en -trek- Z stations (met landkaarten)kort- om een oriënterend boek, dat aan Z j veler verlangens kan voldoen. Z Minister Lardinois zei dit in de verga dering van de ministers van Landbouw en Buitenlandse Zaken van de Euro pese Gemeenschap, waarin dr. Mans- holt een uitgebreid pakket maatrege len op tafel bracht. Ze zijn bedoeld om de landbouw in W.-Duitsland, Frankrijk, Italië en Bene lux voor 1980 weer gezond te maken. Onder andere door 'n halvering van de bevolking in de landbouw in tien jaar. In het algemeen oordeelde de minister de nationale begrotingen niet groot ge noeg om de wensen van dr. Mansholt in vervulling te laten gaan. De plannen van de vice-voorzitter van de Europese commissie zijn vervat in een memorandum, nog niet in voorstel len. In de eerste plaats omdat de le den van de commissie zelf het nog niet op alle punten (de financiering bijvoor beeld) eens zijn. Daarnaast wil de commissie deze vergaande stappen eerst bespreken met de ministers en het Europese parlement, de werkgevers- en werk nemersorganisaties en andere betrok kenen. Pas daarna zullen echte voor stellen aan de ministers van de zes worden gedaan. Deze laatsten zullen er, zo voorspel de ir. Lardinois, wel een jaar voor nodig hebben om het eens te worden. De grote verlaging van de boter- prijs die dr. Mansholt voorstelt (en die voor Nederland zou neerkomen op een prijsverlaging van 55 cent per pakje) lykt Lardinois nogal over trokken. De voorgestelde Europese belasting op margarine-grondstoffen is zeker het dubbele van wat in 1963 11 dec. '68 A. B. WIGMAN Z «««wm\w\\\v\\u\\»\*vv\*\\\*www\www AMSTERDAM Werkgevers en werknemers praten langs elkaar heen als zij het over lonen hebben. Werkge vers kijken naar de werkelijke loon kosten, waarbij onder andere de socia le lasten zijn inbegrepen. Werknemers zien alleen wat er in het loonzakje komt. Die kritiek kwam gisteren van de heer L. J. te Pas, voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Patroons bond voor de bouwbedrijven NPAB) tijdens een ledenvergadering in Am sterdam. „Een meer economische en zuiver der benadering van de loonproblema- tiek, ook van de zijde van de werkne mersorganisaties, is nodig wil men tot een beter begrip van wederzijdse standpunten komen", aldus de heer Te Pas. Hij toonde zich verontrust over de beweringen van leiders van de vak beweging, die volgens hem slechts worden gestaafd door summier feiten materiaal en ook nog tendentieus zijn. De heer Te Pas noemde het onver antwoordelijk van de heer Mertens (voorzitter van het NKV) om de jonge ren op te zetten tegen de maatschap pelijke orde, zoals hij volgens de voor zitter van de NPAB laatst deed. Hij waarschuwde er voor volgend jaar geen overtrokken loonsverhogingen te geven. „Wij moeten niet verder sprin gen dan onze polsstok lang is", aldus de heer Te Pas. STADSKANAAL In samenwerking met de recherche van Drachten, is de recherche van Hoogezand erin ge slaagd de dader van de maandag ge pleegde roofoverval op het hulppost kantoor in Foxhol aan e houden. Van de gestolen f 10.000 had hij nog onge veer f 9.000 thuis in een geldkistje. Het is de 26-jarige A. M uit Drach ten, die tegenover de politie een beken tenis heeft afgelegd. Hij werkte in Hoogezand-Sappermeer bij een kweker die hem maandagochtend had ontsla gen. Op weg van het arbeidsbureau naar Scholtens' fabrieken, waar hij werk wilde zoeken, heeft hij de dief stal gepleegd. M. is voor de politie geen onbeken de. Vrijdag zal hij voor de officier van Justitie in Groningen worden geleid. in de Europese ministerraad was overeengekomen, zo zei hij. Een groot bezwaar van minister Lar- dinios is ook, dat dr. Mansholt de boe ren voor de lagere boterprijs wil scha deloos' stéllen door een veel hogere prijs voor de melkpoeder, terwijl toch tot op heden 90 procent van de boter zijn volle prijs oplevert eri slechts 10 procent van de melkpoeder. Deze poli tiek zal dus enorm veel geld gaan kos ten, aldus minister Lardinois. Aan de verhouding tussen de prijzen in de zuivelsector moet natuurlijk wel iets gedaan worden, zo zei hij, doch het is op zijn zachtst gezegd een groot vraagteken of het op deze manier moet. Wat de margarineheffing betreft vreesde de Nederlandse bewindsman ook grote moeilijkheden in de interna tionale wereld, met name met de Ver enigde Staten en de ontwikkelingslan den, die grote leveranciers van plant aardige oliën en vetten zijn (Zie ook el ders in dit blad). DEVENTER Twintig leerlingen van de h.b.s. in Enschede hebben de nacht van maandag op dinsdag in De venter op straat moeten doorbrengen. Ze hadden doordat ze de oude dienst regeling van de Spoorwegen had den geraadpleegd de laatste trein naar Enschede gemist en daarna geen onderdak bij de politie gekregen. Daar op hadden ze geprobeerd bij het Leger des Heils onder dak te komen, maar ook dat wjts mislukt. De hele nacht moesten zij op straat doorbrengen. Enkele sliepen in een vrachtauto tussen rollen drop, anderen lagen -met tienen in een portiek .van een bejaardentehuis, waar de temperatuur wat aangenamer was. Het waren alleen jongens. Vijf meisjes, die tot de groep hadden behoord, waren met een busje naar Twente gebracht. Ze waren met zijn vijftigen naar De venter gegaan om een toneelvoorstelling bij te wonen. Om 7 minuten voor twaalf zouden ze met de trein naar Enschede teruggaan. Ze hadden echter de oude dienstregeling geraadpleegd. Het juis te tijdstip van vertrek van de laatste trein was echter dertien minuten voor twaalf. Daardoor misten de twintig jongens en vijf meisjes de trein. Het station ging op slot en de jongelui stonden op straat, met een koud avontuur in het vooruitzicht. Ze kwamen in de loop van dé nacht herhaaldelijk een patrouille wagen van de politie tegen, die een oog je in het zeil hield. De politie van Deventer gaf als com mentaar, dat de "jongens zeker in het politiebureau terecht hadden gekund als ze terug waren gekomen nadat ze ook elders geen onderdak hadden kun nen vinden. Ze hadden dan bijvoorbeeld in een overigens verwarmde gang kunnen liggen. j Overdreven veel belangstelling xuas er gisteravond in de Tweede Kamer Z j niet voor de behandeling van hel wetsontwerp tot verhoging van de huren. j De meerderheid van de Kamer zag de noodzaak van de verhoging wel in. Z J Achter de regeringstafel: minister Schut. In een van de banken: de socia- 5 J listische afgevaardigde H. van den Doel. DEN HAAG De maatregel om de huren met ingang van 1 april zes procent hoger te maken is niet populair, maar wel billijk en onvermijdelijk. Met deze woorden typeerde mr. W. Aantjes (ARP) gisteren het gevoelen van de meerder heid in de Tweede Kamer over het wetsontwerp om de huren jaarlijks met zes, in plaats van vier procent te verhogen. Mr. Aantjes meende, dat als die huurverhoging niet wordt aangenomen er straks te weinig geld zal zijn voor bijvoorbeeld de sanerine en krotoprui ming. Ook ir. P. A. M. Cornelissen (KVP) wees erop, dat bij het uitblij ven van deze huurverhoging andere voorzieningen in de knel kunnen ko men. De liberaal H. Wiegel was de zelfde mening toegedaan. Drs. Van den Doel dacht er volsla gen anders over. Hij had berekend, dat mensen met zeer hoge inkomens, die nu zes percent hiervan aan huur moe ten besteden, over tien jaar voor dit doel slechts zeven procent zullen beta len. De laagst gesaïarieerden, die nu 22 procent aan huur uitgeven, zullen daarentegen over tien jaar 27 pro cent hiervoor moeten opbrengen. De jongste twee Kamerleden, Wiegel en Van den Doel, vonden elkaar slechts op één punt: de noodzaak om individuele huursubsidies te geven aan mensen met zo'n laag loon, dat zij een onevenredig deel hiervan aan een huis moeten spenderen. Ook ir. Cornelissen drong hierop sterk aan. Drs. E. Nypels (D'66), die overigens moeite met het wetsontwerp had, wil de de kwestie van de individuele huur subsidies laten rusten totdat de Raad voor de volkshuisvesting hierover heeft geadviseerd. Drs. P. Janssen (groep- Aarden) vond dat ook. De heer C. F. van der Peijl (CHU) wilde, in afwach ting van het advies een voorlopige maatregel, waarmee de laagstbetaal- den financieel tegemoet kunnen worden gekomen. Drs. Van den Doel diende twee amendementen in. Hij wil nu een vasrt bedrag vaststellen zes procent van de op dit moment geldende huurprijs waarmee elk jaar de huren worden verhoogd. Een tweede amendement wil de re gering de bevoegdheid geven om in ge bieden waar veel huizen leeg staan een lager percentage dan zes vast te stel len. De meerderheid van de Kamer voelde gistermiddag voorshands nog niet veel voor deze amendementen. Drs. Van den Doel zei overigens, dat zijn fractie tegen het wetsontwerp zal stemmen, ook al worden de amende menten aangenomen. De verschuiving van de huurverho ging van 1 januari tot 1 april onder vond gistermiddag in de Kamer geen bedenkingen. Minister Schut hoopt dat in 1970 in dividuele huursubsidies zullen kunnen worden gegeven aan hen die een te hoge huur moeten betalen. Ir. Schut kan echter nog geen de finitieve toezegging doen, zo zei hij gis teravond in de Tweede Kamer. Het is niet mogelijk om voor 1969 een tijde lijke regeling te treffen, waardoor de laagstbetaalden reedseen tegemoetko ming in een hogere huur zouden kunnen krijgen. De minister heeft er bezwaar tegen om de huur met ingang van 1 januari vier procent op te trekken, en de ver hoging tot zes procent uit te stellen tot nieuwjaar 1970. De heer H. J. Lankhorst (PSP) en ir. H. van Rossum (SGP) hadden daar om gevraagd. Er is bekendgemaakt, zei ir. Schut, dat er vóór 1 april 1969 geen huurverhoging komt. Daar moe ten wij ons aan houden. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" le Kerstdag: KAARSLICHTDINER 2e Kerstdag: DINER DANSANT Toezending menu's op aanvraag Telefoon (08387) 244 Tijdens een plechtige bijeenkomst in Stockholm heeft koning Gustaaf Adolf van Zweden de Nobelprijzen uitgereikt. Op de foto: Jasoeni Kawa- bata ontving uit handen van de koning de Nobelprijs voor literatuur. René Cassin, de Franse hoogleraar, kreeg de prijs voor de vrede. Op de achter grond prinses Christina en prins Bertil. DEN HAAG Werknemers en werk gevers in de metaalindustrie hebben 'n basis gevonden om verder te praten over de CAO. Het overleg dat gisteren werd hervat nadat het loongesprek eer der volkomen was vastgelopen zal 17 december worden voortgezet. In eigen kring gaan werkgevers en de vakbonden zich beraden over de ver dere stappen, die in het overleg kunnen worden genomen. T ONDEN De Britse regering heeft 'n nieuw initiatief ondernomen met het oog op een vreedzame regeling van de Nigeriaanse burgeroorlog. Maurice Folley, onder-staatssecretaris voor Afri kaanse kwesties op het ministerie van Buitenlandse Zaken, is gisteren als spe ciale afgezant van premier Wilson naar de Ethiopische hoofdstad, Addis Abe ba, gestuurd met de opdracht de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid, die daar is gevestigd,, te raadplegen. Maan dagavond is Lord Shepherd, minister van Staat voor buitenlandse zaken, naar de Nigeriaanse hoofdstad, Lagos, gestuurd om met de federale regering aldaar de mogelijkheden voor hervat ting van de vredesonderhandelingen met Biafra te bespreken. Intussen heeft het Nigeriaanse staats hoofd, generaal Gowon, de keizer van Ethiopië opnieuw laten weten, dat zijn land bereid is het overleg met Biafra te hervatten op basis van de resoluties, die in september op de topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Algiers zijn aangenomen. Dit meldt de Nigeriaanse radio. Biafra wil deze resoluties, waarin onder meer elke poging tot afscheiding in een be paald land wordt veroordeeld, niet als uitgangspunt aanvaarden. Nigeria heeft bij de Britse regering geprotesteerd tegen de voortgaande de batten in het Britse parlement over de oorlog met Biafra. „Laat de Britse par lementariërs hun tijd liever gebruiken voor de groeiende binnenlandse proble men en de rebellenregering van de Brit se kolonie Rhodesië", zo gaf de Nige riaanse radio het protest weer. „Iedere volgende discussie over de toestand in Nigeria zal de rebellen in Biafra valse hoop geven en de burger oorlog verlengen", aldus het commen taar van de radio-omroep, die staatsei gendom is. EINDHOVEN Huishoudelijke ap paraten van Philips worden- 1 januari duurder. Dit is een gevolg van de in voering van de belasting over toege voegde waarde. De verhogingen lopen uiteen van ongeveer drie tot om en na bij zes procent. Deze verschillen hangen af van het land van herkomst van de produkten. Bij de invoer is de BTW niet gelijk voor alle artikelen. Produkten uit som mige landen worden zwaarder belast dan uit andere landen. Zo is het mogelijk dat bijvoorbeeld de Inclimatic-wasautomaat van 999 gul den naar 1029 gulden gaat (ongeveer drie procent), terwijl de wasautomaat CC-1000, de duurste, van 1599 op 1699 komt. (Ongeveer zes procent). Voor de koelkasten geldt dat het kleinste model van 269 op 289 gulden komt. Bij de stofzuigers wordt de luxe draaitop een tientje duurder en komt op 189 gulden. Het snelstrijkijzer waar-? voor nu 29,95 gulden betaald moet wor den, gaat 32,50 gulden kosten. De duur ste af wasautomaat kost na 1 januari 1679, de goedkoopste 979 gulden. De scheerapparaten zullen ook na in voering van de BTW beneden de vijftig gulden blijven. z Van onze weerkundige medewerker j Tn de afgelopen nacht is de tem- j Z peratuur sterk gedaald. Minima Z van -8 graden werden gemeld uit Z Apeldoorn, Zutphen, Soesterberg 2 Doetinchem en Enschede. De Bilt Z en Rotterdam gaven -7 op, Eindho- Z ven -6 en Vlissingen -2. Hannover en Wenen registreerden -9, War- J schau -14 en Moskou -25. j De lage temperaturen deden zich Z voor bij sterke uitstraling onder Z g een heldere hemel. Sterke dalende 5 luchtstromingen in het hogedruk- gebied van 1030 millibar boven Po- Z len hadden de bewolking in zeer Z Z snel tempo doen oplossen. Dit mixi- f, mum breidt zich in westelijke rich- 5 Z ting uit, waaruit volgt, dat de nor- Z male west-oost gerichte oceanische Z west-oost circulatie op onze breedte t J volkomen van de kaart is. j Wij mogen dan ook aannemen, dat het de hele week zal blijven vrie- t zen, zonder dat er vooreerst sneeuw f komt. Vandaag en morgen blijft het stralend, met in de komende nacht in ons gebied 7-10 graden vorst. Morgen: Zon op: 08.39 onder: 16.28 Maan op: ónder: 13.00 vun\vuu\nv\u\uuu\u\\\tu\\\t\\vw\m\\\\\\\v Als het een beetje meezit kan ook Nederland in de Kerstnacht om streeks kwart over één in de nacht van 24 op 25 deoember naar rechtstreek se televisiebeelden van de maan kijken. De Apollo-8 met drie Amerikaanse as tronauten aan boord zal dan zijn negen de omloop afleggen. De Apollo wordt op 21 december gelanceerd. Ook is er de kans dat rechtstreekse beelden uit dé cabine van de Apollo ontvangen kun nen worden. Op dinsdag 24 december zal worden geprobeerd om 11.15 of 13.15 uur een rechtstreeks beeldcontact met de Apol- locabine tot stand te brengen. Dat zal gebeuren op het moment, dat de Apol lo de maan tot op honderd kilometer is genaderd. Als het lukt zal deze repor tage 's avond om 18.30 via Nederland 1 worden herhaald. „De „generale repetitie" van de lan- ceervoorbereidingen op de „Kerstreis" naar de maan van Borman, Lovell en Anders is gisteren op Cape Kennedy hervat. Maandag was zij onderbroken nadat er een lek in een leiding voor vloeibaar helium was ontdekt in de der de trap van de lanceerraket, een 110 meter hoge Saturnus-5 (foto). ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 79 voor 69 W niet duur we/ heerlijk UTRECHT Op 't baanvak Nieuw- Amsterdam - Schoonebeek bij Veen oord is dinsdagavond omstreeks half 8 op een onbeveiligde overweg een per sonenauto met twee inzittenden tegen twee aaneengekoppelde locorhotieven gereden. De inzittenden van de wagen, de 22-jarige A. K. en B. D., beiden af komstig uit Nieuw-Amsterdam, zijn zeer ernstig gewond naar het streek ziekenhuis in Emmen gebracht. De trein reed met een snelheid van circa 25 km per uur. ADVERTENTIE A Dit zUn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: F.A.C. de Vries sr., Van Dortstraat 38, Haarlem. T. Vermeer, Donkerstraat 9, Amerongen. F. Horjus, Pinksterbloemstraat 2, Dokknm. W.H. Kramer, Domi neesweg 33c, Urk. Mem. GJ. Hcuren, Rel 30a,.Raalte. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1