MINE-VENUS „HEI WAS DE MOOISTE TUD VAN ONS LEVEN" Onderwijs in China LEERPLICHTVERLENGING NIET ALTIJD ZINVOL DE VLAM IN DE PAN Gouda blaast in de bus M. EN S. KLEEDT SCHOOLMEISJES THANS ALS HERTOGINNEN MEER MANS MET MUZIEK Andijvie a la crème, dat is heel wat anders dan andijvie! OUDSTE INWOONSTER IN 'T LAND LEEFT IN HAAR HERINNERINGEN i MARTINI Huisvrouw Sommige mensen kiezen Martini omdat het beter staat. De meeste mensen kiezen omdat die beter smaakt PARTIËLE LEEREIS VORM11SGSPL1CHT Meer Gebreid Missie Groentjes Vrede WOENSDAG II DECEMBER 1948 ADVERTENTIE Rosso - Bianco - Extra dry VERONA Een expeditie van Engel se studenten in de paleonthplogie heeft een graafsélzoen beëindigd mei» de vondst van een mini-Venus uit het stenen tijdperk in de buurt van Ve rona. De studenten, die werkten onder lei ding van prof. Lawrence Barfieid van de universiteit van Birmingham, hebben het beeldje „Venus 1968" ge noemd om het te onderscheiden van een ander klein Venusbeeld, dat in 1966 is gevonden bij opgravingen in de heuvels van Rivoli en Verona. De nieuwste Venus is een zes centime ter hoog terracotta-figuurte met gol vend haar, dat in grote hoeveelheid over de schouders en over de borst gekruiste armen valt. Het werd gevonden op een terrein, waar de studenten aardewerk uit het stenentijdperk, bijlen, pijlpunten van vuursteen en oudere schuurste- nen hebben opgegraven. De ..Venus 1968" is wellicht iets min der volmaakt dan de latere Venus van Milo, maar zij heeft armen. De Venus 1966 werd echter zonder ar men gevonden. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben met ingang van 15 december benoemd tot voorzitter van het gewest Gooiland drs. P. C W.. M. Bogaers, oud-minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Lady Bird Johnson zal Witte Huis missen SAN FRANCISCO Ondanks de zware last van verantwoordelijkheid spijt het zowel president Johnson als zijn echtgenote het Witte Huis in Washington te moeten verlaten. „Het is de mooiste tijd van ons leven geweest", zei de pre sidentsvrouw dezer dagen tijdens een persoonlijk gesprek met een verslaggever van het ANP. Het vertrek uit het Witte Huis op 20 januari a.s. betekent het einde van John sons politieke loopbaan. Het hoogtepunt in deze 37 jaar lange periode is voor hem het presidentschap, dat hij gedurende vijf jaar met veel ambitie, maar niet zonder kritiek heeft ver vuld. Mevrouw Johnson kijkt terug op een tijd, waarin zij in eerste instantie haar man in alles zoveel mogelijk heeft getracht bij te staan. Bovendien heeft zijhaar krachten gegeven voor de maatschappelijke verbetering van het land. Voor dit doel is zij in de afgelopen vijf jaar vele maal op stap geweest en heeft zij diverse studies verricht. Zowel Amerikanen als buitenlanders heeft zij mee genomen op haar tientallen tochten door de Verenigde Staten om haar gasten kennis te laten nemen van de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van maat schappelijk werk, geneeskundige zorg. kunst, recreatie en natuur. WARSCHAU Het ministerie van Onderwijs in communistisch i" China is sinds 1966 gesloten cn alle leerkrachten worden herschoold om j hun leerlingen de gedachten van Mao Tse-toeng in te prenten, zo J meldt Zygmunt Slomkowski, corres- pondent in Peking van het Poolse j J communistische blad Trvbuna Lu- J du. Het officiële hoofddoel van de scholen is, aldus de correspondent, 5 om „onze kinderen en kleinkinde- J ren" te leren dat zij de filosofie van J voorzitter Mao „blind moeten ge- hoorzaraen". Bij de hervormingen in het onder- i wijsstelsel is de meerderheid van i de ervaren onderwijzers gebrand- i merkt als „bourgeois" en ontslagen, i S Zij die blijven, worden herschoold, j Nieuwe onderwijzers worden aange- nomen, van wie velen niet meer i dan lager onderwijs hebben geno- ten, maar wel zijn allen de ideeën j van Mao toegedaan. De traditionele scholen zijn olfi- ciee! veroordeeld als plaatsen w aar „vergif werd verspreid". De correspondent haalt het vol- gende aan uit een Chinees verslag: „De troep schurken (waarmee de l onderwijzers worden bedoeld), heeft J de kinderen geleerd, dat zij op J school hun onderwijzers en thuis J hun ouders gehoorzaam moeten J zijn. Zonder enig klassebewustzijn, J leerden zij de leerlingen beleefd te J zijn tegen andere mensen, ruim van geest en verzoeningsgezind in de menselijke omgang". De jonge Chinezen, zo gaat het ar- tikel in het Poolse blad verder, wordt slechts een schijntje kennis gebracht, net wat nodig is om dit 1 of dat werk te doen. Zij behoeven de wereld om hen heen niet te ken- nen, zelfs niet de geschiedenis van J hun eigen land. Het gezag van de ouders en onderwijzers is duidelijk J ondergeschikt gemaakt aan het vol- gen van de leerstellingen van Mao. J De staat heeft ook de kosten van J het onderwijs naar de ouders en de 2 onderwijzers van de kinderen ver- 2 J schoven om, zoals de Chinese kran- 2 J ten schrijven, het geld en het graan S J te gebruiken voor de industriële pro- 2 j duktie en de nationale defensie. Dit, 2 aldus de correspondent, is sympto- 2 matisch voor de nieuwste trend in S 2 China om de reserves van de staat 2 te vergroten. HELVOIRT De tendens op het ogenblik is, dat een steeds groter wor dend percentage van de jeugdigen vrij willig doorleert. Een vrij gering aantal van de veer tienjarigen doet dat niet: 5,6 procent van de jongens en 12 procent van de meisjes. Dit zijn over het algemeen de genen. die studiemce zijn of niet kun nen studeren. Bij hen bestaat de drang om zich in de arbeid te doen gelden. Ook al is het leerprogramma aangepast, dan is het nog de vraag of een leer plichtverlenging zinvol is. Dit merkte de heer A. H. Koelink, vi- cevoorzitter van het bestuur van de landelijke katholieke stichting Levens scholen op in een inleiding op studieda gen, die in De Guldenberg in Helvoirt werden gehouden voor directeuren van levensscholen. De heer Koelink releveerde, dat in de vertechniserende maatschappij de vraag naar geschooldheid groeit. Daar naast worden aan de werkers van de toekomst steeds hogere eisen gesteld wat betréft karaktereigenschappen. In Nederland tracht men aan deze eisen tegemoet te komen door de leerplicht te verlengen tot 15 jaar. Tegen een ver dergaande leerplichtverlenging gaan steeds luidere stemmen klinken. Een beter antwoord dan leerplicht verlenging vond de heer Koelink de in voering van een partiële leer- en vor mingsplicht. Hierin wordt het recht van de werkende jeugd op ontwik kelingskansen gegarandeerd. Tevens wordt hierin de verplichting van de overheid en de werkgevers beklemtoond de kansen te scheppen. Bovendien kun nen de jongeren al arbeidend een op leiding en vorming krijgen, die aan hun werk is aangepast, meende de heer Koelink. Taak van de levenscholen is begelei ding van werkende jeugd van veertien tot achttien jaar bij haar intrede in de maatschappij. De heer Koelink meende, dat de levensscholen voor zeer veel en zeer belangrijke beslissingen staan: veranderingen in de samenleving en op het technische vlak, dwingen tot bezin ning en tot het bewandelen van nieuwe wegen. Naast de Levensscholen hebben het nationaal centrum vorming bedrijfs- jeugd en de nationale stichting voor Ma ter Amabilisscholen dezelfde doelstel ling. Bundeling van krachten is volgens de heer Koelink nodig. De heer Koelink deelde mee. dat de besturen van de landelijke stichting le venscholen en de nationale stichting Mater Amabilisscholen vormen van sa menwerking bespreken en vraagstuk ken bestuderen, die opgelost moeten worden om een algehele fusie mogelijk te maken. Naast de vormingsinstituten beharti gen ook de streekscholen de belangen van de werkende jeugd. Deze scholen verkeren thans nog in een experimente le fase. Ook hiervoor zijn samenwer kingsvormen noodzakelijk. Een gelukki ge omstandigheid noemde de heer Koe link het, dat zodoende aan de wensen van de staatssecretaris en van vele werkgevers tegemoet wordt gekomen. De keuze tussen vorming of opleiding is een onmogelijke. Het moet zijn vor ming en opleiding, aldus de heer Koe link. Hij merkte nog op, dat samenwerking met andere vormingsinstituten en met streekscholen repercussies heeft voor de levensbeschouwelijkheid. Op dit pro bleem wordt ijverig gestudeerd. Men is het er algemeen over eens. dat de vorming noodzakelijk levepsbeschouwe- lijk moet zijn. Maas dit inzicht geeft onvoldoende antwoord op de vraag of daarom een instituut ook van een be paalde levensbeschouwelijk signatuur moet zijn, aldus de heer Koelink. Hij wees hierbij ook op de groter wor dende toenadering van de levensbe schouwingen in ons land. terwijl boven dien in iedere levensbeschouwing de secularisatie aan kracht wint. Dit zogenaamde ,.beautification"-pro- gramma van de „first lady" is langza merhand een onderdeel van haar leven geworden. Zij kan er volgens haar zeg gen, moeilijk afstand van nemen. Door haar vertrek uit het Witte Huis zal ze dit werk, waaraan ze met veel plezier en overgave heeft gewerkt, moeten prijsgeven voor een gedwongen rust op haar boerderij in Texas. Ook al kan zij nooit meer officieel naar buiten optre den, toch wil zij in de komende jaren trachten zoveel mogelijk steun te geven aan projecten ter verbetering van haar land op sociaal en cultureel gebied. Mevrouw' Johnson zegt van haarzelf een slechte huisvrouw te zijn. „Koken haat ik bijvoorbeeld". Meer dan 25 jaar lang zijn de maaltijden dan ook door een eigen kok bereid. „In het begin deed ik het nog wel zelf. maar ik was blij toen ik eraf was". Wanneer het echtpaar begin volgend jaar zijn rust gaat zoeken op de boer derij in Texas, zullen de activiteiten van de „first lady" zich zeker niet op huis houdelijk vlak bewegen. Het enige wat zij aan het huis zelf zal doen, is het la ten vernieuwen van het interieur. „Het wordt hoog tijd, dat er het een en an der verandert. Wij hebben het de laat ste jaren verwaarloosd. Wij hadden er eenvoudig geen tijd voor". „Wat zult u het meeste missen na uw vertrek uit het Witte Huis? De iedere dag verse bloemen en de vele mensen die ik ontmoette", antwoordt de presi dentsvrouw, die haaj* dochter later gaarne als „first lady" in het Witte Huis zou willen zien. Öe liefste wens van mevrouw John son? „Verandering van mijn neus en mijn bijnaam (lady Bird), die ik daar aan te danken heb." „Gedurende ons verblijf in het Witte Huis heb ik altijd geprobeerd mijn echt genoot zoveel mogelijk bij te staan in de vervulling van zijn zware taak". Dat zij dit serieus heeft opgevat blijkt uit hetgeen leden van de Witte-Huis- staf over haar zeggen. Dag en nacht stond zij klaar om met haar man moei lijke problemen te bespreken. Zelfs als midden in de nacht de telefoon ging „dat gebeurde nogal eens", aldus me vrouw Johnson stond zij altijd klaar om een situatie te scheppen, waarin haar echtgenoot de rust en het gemak kon vinden om zich op een belangrijke beslissing voor te bereiden. Vele kwes ties bespraken zij met elkaar. Ook de zwaarste politieke problemen, zoals de oorlog in Viëtnam, waren onderwerpen waarover het echtpaar met elkaar van gedachten wisselde. Tevens fungeerde mevrouw Johnson als een inlichtingenbron voor haar echt genoot. Tijdens de vele reizen door het land ontging haar niets en bracht zij hem op de hoogte van diverse ontwikke lingen. toestanden en gebeurtenissen. Als zij een bezoek bracht aan een plaats, waar de bevolking niet onver deeld enthousiast was over het werk van haar man en door middel van bor den haar misnoegen aan het adres van president Johnson richtte, nam zij de geschreven klachten in zich op. Later wees zij haar man op achter de soms harde leuzen verborgen wensen van de bevolking. De steun, die president Johnson in zijn politieke loopbaan van zijn echtge note heeft ondervonden, dateert reeds vanaf het begin, toen zij elkaar leer den kennen. De eerste campagne, die Johnson als beginnend politicus hield, werd financieel gesteund door zijn echtgenote, die meer geld bezat dan hij. De thans 56 jaar oude presidents vrouw, die zegt haar beslissing toenter tijd om met Johnson in het huwelijk te treden nimmer te hebben betreurd, is door de vele moeilijke perioden in zijn actieve leven nog meer aan hem ver bonden dan ooit tevoren. „Samen heb ben wij een gelukkig huwelijksleven van 34 jaar achter de rug. Wij hopen het zo voorlopig nog te houden". „Bent u ooit bang geweest voor het leven van uw man?", vroegen wij haar. „Neen, nimmer", antwoordt de vrouw van een president, die zijn taak vijf jaar geleden overnam van zijn ver moorde voorganger. Nooit is mevrouw Johnson volgens haar zeggen bevreesd geweest voor een fatale aanslag. Zij is gelovig en heeft een goed vertrouwen in de bescherming van de Voorzienig heid. Mr. dr. K. de Vries, wetenschappe lijk directeur van de stichting „De Fryske Akademy" te Leeuwarden en rector van de noordelijke leergang, is dinsdagmiddag beëdigd als lid van de Eerste Kamer. Hij volgt de onlangs overleden voorzitter van de CHU-frac- tie, mr. J. C. Bührmann, op. Mocht hei u m de keuken, bij het bereiden van een gezellige maaltijd over- komen dat de vlam in de pan slaat, raak dan nooit in paniek. Een van de belangrijkste dingen is, dat u nooit water mag gebruiken om dat vuurtje te blussen. Sluit eerst re gaskraan af en doof het vuur onder de pan. Daarna móet de pan met een grote deksel, deken of dweil afgedekt worden. Bescherm uw hand en onderarm, door ze in een doek te wikkelen. Het af dekken moet altijd zó uitgevoerd worden, dat de vlam van u afgedrukt wordt. Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen de vlammen en op spattende olie of vet. Laat de deksel of een ander middel voor afdekking op de pan zitten totdat hij voldoende is afgekoeld. Te snel verwijderen van de deksel kan de hete oUe of het vet lueht geven, waardoor de substantie weer vlam vat. GOUDA In zeventienduizend Goudse brievenbussen is deze week een bijzonder boekje de huizen binnen gegleden. Voor een kostprijs van 37 centen per stuk vertelt het de inwo ners alles wat er in Gouda in bewe ging is. Tegelijk is het een nobele po ging om in deze tijd vol snelle veran deringen kortsluiting tussen burgerij en overheid te verhinderen. In de gemeenteraad was er om ge vraagd: „Laten wij de mensen in ge woon Nederlands eens vertellen hoe onze begroting in elkaar zit". Dat ple gen meer gemeentebesturen te doen, maar tekstschrijver Carel Knijff ging een forse stap verder. In twaalf pagi na's heeft hij op luchtige manier - on dersteund door foto's en tekeningen in kleuren - verteld over Gouda vandaag en Gouda morgen. Dat is heel wat, want Gouda gaat in vijftien jaar groeien van 47.000 naar 75.000, misschien tachtigduizend in woners. Zeventien jaren heeft de stad op grenswijziging moeten wachten. Daarom komen de uitbreidingen nu als een soort beloofd land, ook al kost alleen de nieuwe wijk Bloemendaal al een kleine honderd miljoen, de huizen e.d. niet eens meegerekend. Verder is er ook nog zoiets als de sanering van de binnenstad, waarvoor vijftienhonderd woningen moeten ver dwijnen. Zo is het toch een soort mil joenendans geworden als Carel Knijff vertelt over de verdere plannen en over de begroting natuurlijk. Nogal toepasselijk voor Gouda is de begro ting zichtbaar gemaakt in een fikse kaas met het gebruikelijke kaasmes, rustend op de Goudse markt. „En zo wordt de kaas in Gouda verdeeld", staat er boven de mootjes, die precies aangeven waar het geld blijft ADVERTENTIE 1641 JOOST VAN DEN VONDEL RUMT TREK" OP "VLEK". DICHTERLIJKE JENEVER IN KLARE TAAL. Wel wis en waarachtig was In die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1560 LONDEN Tijdens haar jongste be zoek aan Engeland liep de hertogin van Windsor een filiaal van een groot winkelbedrijf binnen en kocht zes paar schoenen van twee pond sterling (f 17,-) per paar. Niemand verwonderde zich daarover, want prinses Anne koopt in dezelfde zaak en prinses Gracia van Monaco eveneens. Prinses Alexandra is zelfs zo'n geregelde klant, dat zij de direc trice uitnodigde bij haar huwelijk. Die zaak is natuurlijk „Marks and Spencer of zoals de Engelsen met vertedering zeggen: „Marks and Sparks". Wijlen de laatste president-directeur van ..Marks and Spencer", Lord Si mon Marks, placht te zeggen, dat hij niet tevreden zou zijn voor ieder school meisje gekleed kon gaan als een herto gin. Thans staan hertoginnen en ver koopstertjes naast elkaar aan de toon banken en volgens de „Sunday Times" heeft ,.M and S" meer voor de eman cipatie van de vrouw en de verdwijning van het klassebewustzijn gedaan, dan alle politici en hervormers samen. Er is bijna geen kledingstuk in de 241 filialen van de onderneming die over geheel Engeland verspreid zijn, dat meer dan f 60,- kost, maar niemand schaamt zich over het etiket van Sint Michael dat een kledingstuk doet ken nen als afkomstig van Marks and Spencer. De maatstaf die de zaak aan legt voor de kwaliteit is: „Het moet goed genoeg zijn voor onze eigen di recteuren en hun gezinnen". Op zijn minst vier van die directeuren zijn miljonairs. Buitenlanders, die ook waar voor hun geld willen hebben, hebben het vo rige jaar twee miljoen uitgegeven in een winkel, het filiaal Marble Arch. M. and S. kan met trots zeggen, dat de zaak voor elke voet vloerruimte meer ontvangt dan welke zaak van welke soort ter wereld "ook. Het is het filiaal, waar vorstelijke personen, die Londen bezoeken en grootwaardigheid- bekleders komen kopen en de Londen- se gidsen voor toeristen vestigen er evenzeer de aandacht op als op Buc kingham Palace en de St. Pauls. Het reusachtige kettingbedrijf is in 1884 als een stalletje met stuiverartike len op een markt in Leeds begonnen door een ongeletterde Poolse immi grant Michael Marks. Hij nam een vriend, Tom Spencer als compagnon, toen deze aanbood zijn hele kapitaal van 300 pond in een reeks van stalle tjes te steken. Vele van de huidige fi lialen staan op de plaatsen van de oorspronkelijke stalletjes. Zeshonderd onafhankelijke firma's maken alle produkten die M. and S. verkoopt. Gebreide artikelen zijn de sterkste kant van de firma en zij verkoopt 40 procent van alle sweaters, die in En geland worden verkocht, een kwart van alle gebreide artikelen, drie kwart van alle damesslips en 10 procent van alle kleding. Wat de mode betreft volgt Marks and Sparks geen rages, maar de onder neming houdt op rustige klassieke wij ze rekening met de stijl van het ogen blik. De onderneming heeft 25.000 perso nen in dienst en beweert slechts één op de vijf sollicitanten aan te nemen. Zij gaat uit van het standpunt: „Als je slecht betaalt, krijg je niet veel bij zonders". „Het prestige van de ver koopsters van de M. and S. is gewel dig gestegen, toen van de dames, Rose mary Frankland in 1961 Miss World werd. M. and S. schijnen tot de conclusie gekomen te zijn, dat een verkoopster tje, dat zich gekleed als een hertogin, misschien ook wel wil eten als een epicurist. De levensmiddelenafdelingen in alle filialen zijn gespecialiseerd in verse voedingsmiddelen van de beste kwali teit en sommige produkten uit het bui tenland, waarmee de meeste Engelsen tot dusverre niet vertrouwd waren. In deze afdeling gaat thans 40 pro cent van alle verkoop om. Muziek in fabriek of werkplaats, voor al daar, waar zeer eentonige arbeid wordt verricht, wordt niet alleen maar voor het genoegen van de wer kers in die ruimten geproduceerd. De ervaring heeft geleerd, dat mu ziek de arbeidsprestaties verbetert en, in bedrijven met risico voor ver wonding van de employés het aan tal ongevallen aanmerkelijk drukt. Het feit, dat militaire observators na betrekkelijk korte tijd hun aandacht verliezen voor verschijnselen, waar op zij nu juist moeten letten en zo snel mogelijk reageren, heeft het le- gerlaboratorium van de Verenigde Staten aanleiding gegeven, dit ver schijnsel nader te onderzoeken. Mili tair personeel dat bijvoorbeeld radat- apparatuur bedient en niets anders te doen heeft dan veranderingen op het radarscherm te constateren, houdt dit gemiddeld niet langer vol dan een half uur met onafgebro ken aandacht dan. Niet doen (dan kijken) is blijkbaar een zwaar kar wei. Er wordt nu ijverig gespeurd naar de waarde van bepaalde muziek, die ter stimulering van de oplettendheid zou kunnen dienen. Men is er al achter dat, hoe meer ge varieerd de instrumentatie is, te groter haar stimulerende werking bij zeer eentonige arbeid. Proeven met „gefilterde muziek" (waaruit speci aal de hoge tonen waren wegge draaid) hebben geen beter resultaat opgeleverd integendeel, de pres taties van de proefpersonen waren het best met muziek, die in origine le vorm werd gereproduceerd. Nu men er eenmaal aan begonnen i«, verwachten de Amerikaanse onder zoekers dat nog heel veel experimen ten zullen volgen, om de muziek te vinden met de grootste stimulerende werking. ADVERTENTIE 1 Andijvie la crème Je kunt het haast niet vergelijken. Het smaakt zo anders. Aparter, milder. Dat komt door het bijzondere recept van Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een romig, kruidig sausje. Het is net zo exclusief als Iglo spinazie a la crème! Kenners weten dan wel genoeg Probeer 't vlug eens! prijs: 450 gram 1.60 DEN BOSCH Opnieuw verwacht Den Bosch op 5 januari Nederlands oudste inwoonster te kunnen geluk wensen. Het is zuster Basilissa (vroe ger Helena Heister) die dan 107 jaar wordt. In het Sint Ignatiusklooster aan de Postelstraat in 's Hertogenbosch kun nen ze alle gedenkwaardige momenten uit het lange leven van deze religieuse in één adem opsommen: zuster Basi lissa heeft zestig jaar lang in de mis sie gewerkt en is nü al 85 jaar kloos terlinge. Voor haar hulpvaardigheid is ze onderscheiden met de ridderlijke versierselen van de orde van Oranje- Nassau. r Ze herinnert zich nog veel uit haar werkzaam leven. Ze ging in het dorp Engelen in het klooster, na in de Gel derse Achterhoek te zijn opgegroeid. „Toen was ik 22", vertelt ze. „Ik was 36 toen ik naar de missie ging. Ik heb lang gedacht dat alleen geleerde men sen overzee konden gaan werken. Maar dat was niet waar. Ze konden iedereen gebruiken die wilde aanpak ken". De conversatie met zuster Basilissa is in de loop der jaren moeizamer ge worden. Haar medezusters praten vlak bij haar oor of maken gebruik van 'n gemproviseerde papieren trechter Het meeste van wat zij vragen of zeg gen dringt wel tot zuster Basilissa door Het lijkt of ze even de feiten opnieuw moet rangschikken, voordat ze ant woord geeft. Met de zusters die haar destijds naar het toenmalige Nederlandsch Indië ver gezelden, mpcht ze niet meteen op de missiepost beginnen. Ze kregen geen toestemming van de autoriteiten. Daarom zat zuster Basilissa eerst vijf weken in een communiteit van een an dere congregatie in Semarang. Van daaruit is ze naar de Minahassa op Celebes gegaan. ,;In Tomohong", zegt ze. „ben ik de rest van mijn missie- tijd geweest". lopen en haar ogen zijn slecht. Ze voelt dat ze gauw moe wordt en eigenlijk niets meer kan doen waarbij ze zich moet inspannen. „Maar", zegt ze, „ik heb er altijd voor gebeden dat mijn geheugen en m'n verstand goed zouden blijven. Ja, ik heb buitengewoon veel genade ontvangen in mijn leven". In Netterden, haar dorp, heeft ze vorig jaar nog haar geboortehuis ge zien. Dat was kort nadat ze 106 was geworden en van de dokter een auto tochtje mocht maken. Ze heeft toen de hele generatie van familieleden nog eens gezien. Neven, achternichten; van grijsaards tot dreumesen toe. Zuster Basilissa werkte daar in de keuken en in de hostiebakkerij. Ze was 96 toen ze via Australië naar Ne derland kwam om in Den Bosch een goed verzorgde oude dag te krijgen. Ze heeft er nu vrede mee, maar als het aan haar had gelegen, was ze niet teruggekomen. Ze had zich zo vereen zelvigd met het leven op de post in Tomohong, dat ze daar ook het liefst zou zijn overleden. Zuster Basilissa kan nu niet meer Maar zelfs de oudste familieleden zijn in leeftijd nog maar groentjes ver geleken bij haar. In het Bossche kloos ter komen ze er dichter bij. Daar zit ten nog enkele kwieke zusters van 96, 94, 93 en 90. „Ik ben een bijzondere", zegt Basi lissa. „Ik ben nu 106". Ze hoopt dat ze de 110 nog haalt. „Gaat u dan naar Rome?", vraagt een medezuster. „Ja, ja", beaamt Basilissa. Even later vallen haar ogen dicht. Ze is in haar stoel in.slaap gevallen. ter nog licht werk gedaan. Ze breide voornamelijk en om de geest lenig t« houden speelde ze kaart of zat ze aan Tot ruim na haar honderste verjaar- het dambord. Nu leeft ze nog alleen dag heeft zuster Basilissa in het kloos- met haar herinneringen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5