Oefening „Whippet" goede test voor Duitse tanks Drees Jr. wil regerings apparaat naar het Noorden verplaatsen GRAPÊLLON Container wijzigt beeld van het postvervoer S.E.R. zet ideeën uiteen over goed arbeidsmarktbeleid Fel contrast in winterse bossen Succesvolle „bombrigade^ Onderwijs bij ontwikkeling aanpassen JJ&S RIJDT NUCHTER,DRINK KLEUREN-TV In kou en mist over bergen Voor de eerste maal in bergterrein WHIS^1 Terschelling vreest toeneming van autoverkeer DEN HAAG GROEIT DICHT Badhuisfraude beloopt een kwart miljoen Ontwerp-advies wordt volgende week behandeld FORD KOMT IN APRIL MET KLEINE AUTO Bij e reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. 42.50 V MISVERSTANDEN PHILIPS AMPER BIJ TE HOEDEN MOBILITEIT LICHTGEWONDEN KOE HANDICAP GOED GEGIDST rolmops gemarineerde haringfilets bokkingfilets kippers aatjes haring varieer met vis OMSCHOLING GEHUWDE TROUW Uitvoerverbod geldt ook voor napalm- vlammenwerpers Nieuwe CAO voor houtindusrie DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 (Van een onzer redacteuren WARBURG fWESTFALEN - Met een moeilijke en spectaculaire over steek. van de rivier De Diemei, enige kilometers ten oosten van Warburg, een schilderachtig stadje tussen Pa- der born en Kassei, is de 42ste Pantser infanteriebrigade onder commando van brigade-generaal G. J. Snell, een weinig gehinderd door mist en vorst, begonnen aan de grote oefening „Whippet", waaraan deze week door ruim vijfduizend man en circa 1000 voertuigen wordt deelgenomen. Met Whippetwil de commandant van de eerste divisie „7 December"generaal- majoor J. A. C. Bartels, de mobiliteit van zijn mensen en voertuigen, waar onder een aantal Centuriontanks, on dersteund door een eskadron Duitse Leopards, beproeven in het grillige bergland van het Eggegebergte ten zuidoosten van Paderborn. Voorheen hadden tal van oefeningen op brigade- en divisieniveau met zwaar materieel vrijwel steeds plaats in be trekkelijk vlak terrein. Deze keer ech ter moesten de chauffeurs van tanks en gepantserde personeelsvoertuigen hun rijcapaciteiten tonen in bergachtig ter- tein met vele diepe insnijdingen. Men bleek daarbij vooral van de zijde van de legerleiding, mede gezien de aankoop van grote aantallen Duitse tanks, die over enkele jaren een deel van onze Centurions zullen gaan ver vangen, genteresseerd in de prestatie ADVERTENTIE PUREOtD porsm Ei&fcfateJ j A-DJ78C SOW 3T DfSmtKrtY DOBUN /w iftfclAND die speciaal met sodawater behouden blljftl IMPORT: SCHA£FERS WORDEMANN N.V„ AMSTERDAM TERSCHELLING In een open brief aan B. en W. van Terschelling heeft de stichting „Ons Schellinger- land" haar grote verontrusting uitge sproken over de plannen van rederij Doeksen tot vergroting van de ver voerscapaciteiten op de dienst Harlin- gen-Terschelling en over de dan te ver wachten grote toeneming van gemoto riseerde voertuigen. Volgens de stichting, zal dit zeer na delige gevolgen hebben voor de levens omstandigheden op het eiland. Ook over de plannen voor nieuwe verkeerswegen met bijbehorende werken is men ver ontrust. Het aanleggen van meer we gen zou in het badseizoen tijdelijk enig soelaas geven, maar permanent het landschap degraderen. Bovendien trek ken meer wegen maar auto's aan, zo dat, aldus de stichting in haar brief, 'n ongelukkige vicieuze cirkel ontstaat, die tot onoplosbare moeilijkheden zal lei den. ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. ^iifraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt. wik,',»» 'mm' - DEN HAAG Het regeringsappa raat moet in Den Haag verdwijnen en naar het Noorden verhuizen. Die ver plaatsing is hard nodig, want Den Haag groeit dicht. Dit plan ontvouwen prof. dr. W. Drees jr., directeur van de Rijks begroting, en drs. F. Th.. Gubbi in hun gisteren verschenen boek „Overheids uitgaven in theorie en praktijk". De schrijvers ziem in het noorden een stad verrijzen die na de verhuizing van de ambtenaren een aantrekkingskracht zal krijgen voor lichte industrie en der gelijke. Zij pleiten ervoor om de uni versiteiten in het westen te beperken tot zo'n 12.000 studenten en dan in Leeu warden ook een universiteit neer te zet ten. Die voordelen, gevoegd bij het goedkope aardgas en de toekomstige Eemshaven, zouden dan in het noorden goede groeikansen geven. De auteurs rekenen af met twee mis verstanden: bevordering van de groei in het noorden vraagt even goed offers als het dichtbouwen van de Randstad; ruimtelijke ordening en versterkte groei van het noorden is in veler ogen verdacht omdat het kunstmatig is. Volgens de schrijvers is het plegen van geneeskunde, waterstaat en economi sche politiek even kunstmatig en dus ook verdacht. Zij wijzen erop dat de natuurlijke ontwikkeling, het tegenover gestelde van 'n kunstmatige ruimtelijke ordening het westen steeds minder leef baar heeft gemaakt. van de Leopards, die in vele gevallen het spits van de aanval moesten afbij ten. Bij de overgang van het Eggege bergte, die plaats vond in de vroege morgen en middag van dinsdag, bleek de commandant van het 45ste pantser- infanteriebataljon, luitenant-kolonel J. T. A. Zwijnenberg, bijzonder gelukkig met de Duitse1 tanks. „Ze zijn heel snel en wendbaar," aldus de overste, die verklaarde, dat de Nederlandse ge pantserde personeelsvoertuigen, de YP 308, die toch als behoorlijk snel be kend staan, de Duitse Leopards vaak amper bij konden houden. „We werken heel prettig samen met de Duitsers en er zijn ook geen moei lijkheden met de verbindingen, vooral niet nu wij alle commando's in het Duits doorgeven". Toen de troepen zondagavond nog in hun uitgangsstellingen ten zuiden van Warburg lagen, temidden van berijpte bomen en lichtbesneeuwde heuvels, met op de achtergrond de reeds in kersttooi gestoken dorpjes, gaf generaal Bartels in zijn hoofdkwartier te Körbecke, een commandowagen opgesteld op het erf van een boerderij een uiteenzetting van de oefening „Whippet", daarbij geas sisteerd door zijn chef-staf, kolonel D. B. W. van Ardenne. „Wij willen in de komende dagen, na dat we op een punt de rivier de Die mei zijn overgestoken, oprukken naar het Eggegebergte, dat overtrekken en dan via de omgeving van Paderborn naar Sennelager trekken. Daarbij wil ik", aldus generaal Bartels, „vooral de mobiliteit van de brigade testen, niet alleen de snelheid van de voertuigen, maar ook van de infanterist te voet en de snelheid van denken en reageren van de commandanten. Tel ik daarbij de geoefendheid op, dan kom ik als slotsom aan de paraatheid van de bri gade". Ook bij deze oefening was de opzet de grote wegen zoveel mogelijk te ver mijden en de schade tot het uiterste te beperken. Dat is allemaal héél goed ge lukt. Voor overste Van Nieuwenhuysen, de schadecommissaris, is er weinig werk aan de winkel geweest. Ongeluk ken hebben zich tot nu toe niet, althans niet in ernstige mate, voorgedaan. De eerste lichtgewonde viel niet bij de strijdende troepen, maar bij de schrijvende pers. Bij de afdaling van een steile heuvel maakte de luitenant Hartman van de Legerkoerier een lelij ke val, die achteraf nogal bleek mee te vallen. Later kantelde een M 113, een gepantserd voertuig, van de weg, waar bij een chauffeur licht werd gewond. Enige consternatie ontstond in de loop van dinsdag, toen bleek dat er een ma joor en een korporaal zoek waren ge raakt Men wilde juist een grote op sporingsactie op touw zetten, toen bleek dat de jeep, waarmee beiden op verkenning waren uitgetrokken, ver van de bewoonde wereld pech had ge kregen zodat het vele uren duurde voor dat beiden zich weer bij hun onderdeel konden melden. En terwijl in Warburg de kerstver lichting brandde en in hotel Zum De- senberg, waar de van kou verkleumde verslaggevers zich wat opwarmden, de radio al kerstliedjes speelde, ratelden de tanks door de straten en trokken de zware drietonners met gegier tegen de hellende straten op, uren lang zodat niemand meer een oog dicht kon doen. De volgende dag, bij de rivierover gang, kwam ook de commandant van het eerste legerkorps, luitenant-gene raal L. A. Savalle, een kijkje nemen. Ook op dinsdag, toen generaal Bartels met zijn voorhoede in de 450 meter ho ge bergen worstelde tegen kou, gladde wegen en slaap, was generaal Savalle weer present. Juist hier bewezen de Leopardtanks van het 314e pantserbataljon uit Del- menhorst hun onschatbare waarde. De tankschaufferus, die van hun Neder landse collega's hadden gehoord, dat ons land ook deze tanks had gekocht, zetten hun beste beentje voor alsof zij provisie van de fabriek kregen. Bij het eerste treffen met de „vij and" in de bergen het 45ste pantser- infanteriebataljon kreeg hier het twaalfde bataljon Limburgse Jagers te gen zich kwam de brigade-comman dant, generaal Snell per helikopter poolshoogte nemen van de toestand. Dat was ergens tussen Neuenheerse en Bad Driburg. Toen de hoogten met behulp van een Duits tank-eskader onder luite nant Hesse genomen waren, zocht de pers een goed heenkomen naar Neuen heerse, waar de helpers van de alom tegenwoordige majoor C. P. Zweedijk. de sergeant-majoor S. G. Bleijèndaal en wachtmeester J. Wildenburg, beiden van de staf van 1 LK uit Apeldoorn, Tijdens de gecombineerde Ne derlands-Duitse legeroefening „Whippet" ten zuiden van Pader born, viel het contrast tussent de vreedzaam berijpte takken in het winterse bos en de grimmige tank met de dik ingepakte soldaten wel heel sterk op. wel een „tentje" wisten, waar het nog dragelijk warm was. Want het was vooral de koude, in de nachten zo rond de tien tot twaalf gra den Celsius onder nul, die de mannen in de sheltertenten parten speelde en urenlang uit de toch al korte slaap hield. Vandaag hebben de troepen de laag vlakte boven Paderborn al bereikt en maken ze zich gereed het grote NAVO- kamp bij Sennelager binnen te trekken. Inmiddels had zich het 44ste panser- infateriebataljon onder overste J. Ha- geman, dat als reserve aan de beide aanvallende bataljons, het 43ste onder luitenant-kolonel S. D. Catalani en het 45ste onder luitenant-kolonel Zwijnen berg, was toegevoegd, zich al uit de strijd teruggetrokken om zich gereed te maken voor een andere winteroefening „Edelman", in lager gelegenterrein. „We hebben de Duitse tanks ge woon als versterking bij onze troepen gevoegd omdat juist nu in Nederland vele tankbemanningen in opleiding zijn, aldus generaal Bartels, die overigens wel van mening was, dat juist met de oefening „Whippet", het sprongsgewij ze nemen van middelhoge bergtoppen, ervaringen met de Duitse tanks konden worden opgedaan, waaraan men later, als de tanks eenmaal hier in gebruik komen en een vaste verschijning gaan worden in de Nederlandse legerplaat sen, nog zijn voordeel kan doen. Dat de actie af en toen eens wat stroef liep, lag niet aan het enthousias me van de mannen, die ondanks de koude wel van aanpakken wisten, maar meer aan de moeilijke weersomstan digheden. Vele wegen lagen bezaaid met afgebroken takken, die door de rijp te zwaar waren geworden. Een woord van lof voor de Koninklij ke Marechaussee, die samen met de Duitse politie en de Feldjager, het ver keer prima leidde en de wegen zo goed aangegeven had, natuurlijk in code, dat zelfs de pers onder begeleiding van de actieve majoor J. van der Putten die wegen, die naar aanvalsdoelen leid den, bijna blindelings kon vinden, is hier zeker op zijn plaats. Ook de Ver bindingsdienst onder overste Hylkema werkte, zij het voornamelijk in het Duits, uitstekend. OEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WH ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP voor meer opge- De inzamelingsactie „Dorp Perzië" heeft tot dusverre iets dan anderhalf miljoen gulden bracht. Dit is nog niet het eindcijfer, er komt nog iedere dag geld binnen bij het comité, dat zijn inzamelingsactie is begonnen een week na de aardbe vingsramp van 31 augustus en 1 sep tember j.l. ADVERTENTIE ROTTERDAM Met de fraude in de gemeentelijke badhuizen in Rotter dam blijkt een kwart miljoen gulden te zijn gemoeid. Negentien suppoosten werden aangehouden, van wie er 12 voor de officier van justitie zijn geleid. De andere zeven, van wie er enkelen al met pensioen zijn, zijn bekeurd. Het onderzoek van de politie is afgesloten. Het geknoei met de toegangskaarten heeft zich over een groot aantal jaren uitgespreid. De suppoosten kregen de 250.000 gulden bij elkaar door wegge gooide kaartjes opnieuw uit te reiken aan bezoekers, die er niet om vroegen. Zo kwamen de inkomsten van de badhuizen steeds overeen met het aan tal verkochte kaartjes. Dat is een van de oorzaken geweest dat de knoeierijen zo lang onopgemerkt zijn gebleven. De elf badhuizen in Rotterdam zijn nu alle weer open. Enkele zijn tijdens het onderzoek gesloten geweest wegens gebrek aan suppoosten. De schuld daarvan is het falen van het prijsmechanisme: De ondernemer krijgt niet alle kosten te dragen voor wat hij met zijn vestiging aanricht. Het boek geeft een eenvoudig voorbeeld: Als iemand een auto koopt, heeft hij zelf wel tijdwinst, maar door zijn auto doen andere automobilisten langer over een tocht. In grote massieve steden speelt dit probleem in het groot. Volgens prof. Drees en drs. Gubbi is de overheid de enige die in deze scheef gegroeide natuurlijke ontwikkeling kan ingrijpen. In het geval van Den Haag is zo'n ingrijpen al gewenst. De stad kan niet meer uitdijen om dat de omringende steden steeds meer naar Den Haag toegroeien. Daarom moeten in Den Haag sportvelden, bos sen en duinen verdwijnen en plaats ma ken voor wolkenkrabbers en flats. „Geen kikkers, geen ooievaars meer in de Hofvijver", voorspelt het boek. Daarom voor de ambtenaren liever Drente, zeggen de schrijvers. „De Haagse traditie is geen bezwaar. De meeste ambtenaren komen ook nu niet op het Binnenhof". PARIJS De speciale politiebriga- de. die onlangs werd opgericht ter be strijding van bomaanslagen, heeft een eerste succesje behaald. Zij arresteer de Régine Martinez, een meisje dat Spaans studeert aan de Parijse Sorbon- ne. Zij heeft vermoedelijk deelgenomen aan de serie bomaanslagen van het af gelopen weekeinde op enkele banken en een gebouw van Renault. Régine Martinez is de tweede vrouw die in verband hiermee is gearresteerd. De eerste was Andrée Destouet uit Toulouse die bij een van de bomaan slagen werd gewond. ADVERTENTIE Een 63 cm grootbeeld voor kleur en zwart-wit. Volmaakt stuk techniek, dat opvallend gemakkelijk te bedienen is. Vele automatische functies garanderen u ongestoord kijken en optimale beeldkwaliteit. Om zoveel vernuft hoort een elegante kast van onvervalst palissander. Dit consolemodél met deurtjes en ruime klankkast voor f2379,- Bijbehorende draaivoet f100,-) ROTTERDAM Dank zij de contai ner, gaat het beeld van het postver voer ingrijpend veranderen. Het ver voer zal sneller kunnen gaan, voor de posterijen goedkoper worden en reizi gers op de stations minder overlast bezorgen. Nu al krijgt heel Nederland zeepost uit Canada vervoerd in containers ADVERTENTIE DEN HAAG In een ontwerp-advies van de Sociaal Economische Raad wordt een groot aantal maatregelen genoemd, die nodig zijn voor een goed arbeidsmarktbeleid. De Raad zal dit ontwerp vrijdag 20 december openbaar behandelen. De voorlichting over opleiding en beroep heeft nog slechts een beperkte bete kenis, aldus het advies. Zo zouden beroepskeuze en beroepenvooriichting ook moeten worden gericht op werklozen, die een ander vak willen. Een goede voorlichting op scholen kan er straks toe leiden, dat meer getrouwde vrouwen gaan werken. Het onderwijs moet worden aange past aan de ontwikkelingen op tech nisch en economisch gebied. Hierbij zal een brede basisopleiding nodig zijn. Dertig tot 35 procent van een genera tie voornamelijk meisjes heeft een voor hen bereikbare opleiding niet afgemaakt, zo wordt in het ontwerp advies opgemerkt. De belangstelling voor de Hogere Technische School en de Uitgebreide Technische School moet groter worden. Er is immers een stijgende behoefte aan deskundigen op de gebieden van fijnmechanische techniek, meet- en re geltechniek, elektronica, natuur- en scheikunde. In de stimuleringsgebieden blijft de vakscholing de aandacht vra gen omdat deze het vestigen van nieu we industrieën aantrekkelijk maakt. Het aantal en de omvang van de leer lingenstelsels moet worden uitgebreid. Hiernaast moeten de mogelijkheden voor omscholing van volwassenen en jongeren worden uitgebreid. De bij scholing voor de beroepen, die als ge volg van technische ontwikkelingen veranderen, zou systematischer dienen te zijn. De Gewestelijke Arbeidsbureaus zul len een breder terrein moeten gaan bestrijken. Ze zullen propaganda moe ten maken om de mensen naar het werk te brengen. Er moet, als werkloosheid om aanvullende werken vraagt, geen onderscheid worden gemaakt tussen zulke projecten en „normaal" werk. Een inzicht in de sociaal-economische ontwikkelingen op wat langere termijn is volgens het ontwerp-advies nodig. Er moeten niet alleen algemene meerjaren programma's komen, maar ook speci fieke prognoses van de ontwikkeling van de vraag naar werkkrachten. Het gaat hier om verwachtingen op korte termijn elk kwartaal of half jaar vast te stellen en om voorspellingen op langere en lange termijn. Een investeringsbeleid, gericht op de bevordering van de economische groei is van groot belang voor de vraag naar werknemers. Onder bepaalde omstandigheden kan het gewenst zijn om bedrijfstakken, die in moeilijkheden zitten, tijdelijk te steunen. Het werken door getrouwde vrouwen kan worden bevorderd door verhoging van het minimum en het maximum van de belastingvrije aftrek. Volgens het advies moeten de stimu- lerings- en herstructureringsgebieden niet te klein worden genomen. Er dient aan de andere kant te worden gestreefd naar een verbetering van het woonkli maat in de randstad. De geografische mobiliteit het verhuizen of pende len naar streken waar wél werk is moet worden bevorderd. In het advies wordt opgemerkt dat grotere verschillen in beloning tussen geschoolden en ongeschoolden kan lei den tot het volgen van beroepsoplei dingen door de laatsten. De vrije loon politiek verdraagt zich overigens niet met een ingreep door de overheid om die verschillen groter te maken. Enkele vrouwelijke beroepen zouden beter be taald moeten worden. Een verkorting van de werktijd is, zeker op korte termijn, geen goed mid del om werkloosheid te bestrijden. Het advies pleit ervoor om te overwegen of de grens voor de pensioengerechtig de leeftijd wat soepeler kan worden. Sommigen zijn al voor hun 65 jaar aan rust toe, anderen kunnen nog enkele jaren mee, eventueel voor halve dagen. Er wordt ook gepleit voor een perso neelsplanning op wat langere termijn. Zo'n planning is ook van belang voor het overleg tussen werkgevers en werk nemers. Als er ontslagen vallen moeten mannen en vrouwen gelijk worden be handeld. Het advies dringt ook aan op progno ses, die regelmatig zouden moeten wor den gemaakt van vraag en aanbod. De volkstellingen, die eens In de tien jaar worden gehouden, geven geen volledig beeld van de sterk veranderende ar beidsmarkt. Daarom moeten vaker on derzoekingen worden gedaan. DETROIT Ford Motor Company heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij volgend jaar april een kleine auto op de Amerikaanse markt zal brengen onder de naam „Maverick". De wa gen moet concurreren met de buiten landse kleine auto's, die in steeds gro tere aantallen in de Verenigde Staten worden ingevoerd. Er gingen al lange tijd geruchten, dat Ford bezig was met de ontwikkeling van een kleine auto. Hij zal worden gebouwd in St. Tho mas (Ontario) en Kansas City. Een en ander werd gisteren op de persconferentie, die de maatschappij gewoonlijktegen het einde van het jaar houdt, meegedeeld door president commissaris Henry Ford II. Hij deelde mee dat de maatschappij volgend jaar meer dan 600 miljoen dollar zal uitge ven voor uitbreiding en modernisering van fabrieken. In 1968 werd voor dat doel 500 miljoen dollar besteed. Over de nieuwe auto zei hij: „We vinden dat het antwoord op de kleine buitenlandse auto ls te concurreren en niet te proberen ons te beschermen door hogere invoerrechten of invoer contingenten. We vertrouwen erop dat de „Mave rick" een sterke concurrent zal zijn op de Noordamerikaanse markt voor klei ne auto's". De Amerikaanse auto-in voer wordt voor dit jaar geraamd op 950.000 stuks of ongeveer tien procent van alle personenauto's, die dit jaar in de Verenigde Staten worden verkocht. Ford zal overigens de in Engeland ge bouwde „Cortina" in de Venenigde Staten en Canada blijven invoeren. Ford maakte geen bijzonderheden van de nieuwe auto bekend. een dag eerder thuisbezorgd dan on der de oude methode mogelijk was. Die post komt rechtstreeks naar Ne derland, zonder het Engelse moeder land aan te doen. Over een half jaar zal Rotterdam een van de weinige Europese steden zijn met een postkantoor, dat is inge richt voor het verzenden en ontvangen van containers. Aan de westzijde van het districtspostkantoor komt een laad- en losplaats voor containers. Zij zal aansluiting geven op het bestaande transportsysteem in het gebouw. Kos ten: tweehonderduizend gulden. Be sparing op arbeidskosten: zeventigdui zend gulden per jaar. Ondanks de noodoplossingen waar mee moest worden gewerkt, zijn dit jaar tot en met november al zeventig duizend postzakken „verpakt" in 138 containers verzonden. Ontvan gen werden 115 containers met 58.000 postzakken. Daarom en met het oog op de toekomst betreurt de PTT het „dat binnen grote bedrijven vrijwel nergens rekening is gehouden met containervervoer". De posterijen zijn begonnen met de rolcontainer, zoals die bij grossiersbe- drijven in gebruik is. Er behoefden al leen maar vier wielen en twee zijwan den aan te worden gemaakt. Later heeft de PTT zelf een opvouwbare rol container ontwikkeld. Intussen wordt met goed resultaat gewerkt aan postauto's met een hy draulische laadklep, speciale perron wagens, verplaatsbare hydraulische hefapparatuur en aan het aanpassen van postrij tuigen. In deze tijd gaat er iedere dag een grote zeecontainer vol post naar Ame rika. Te zijner tijd volgt waarschijn lijk containervervoer van post naar Australië en Japan. De posterijen hebben belangstelling voor drie typen containers: die voor massaal vervoer over lange afstanden, de containers voor middelgrote hoe veelheden en afstanden en de rolcon tainer voor binnenlands gebruik. DEN HAAG Napalm-vlammen werpers, die Nigeria in Nederland zou willen kopen, vallen onder het uitvoer verbod voor wapens naar Nigeria. Een uitvoervergunning zou dus niet worden verleend, aldus het ministerie voor Economische Zaken. Voor zover op het ministerie bekend is, worden dergelij ke wapens overigens in Nederland niet gemaakt. De Biafraanse voorlichtingsdienst in Genève heeft maandag gezegd, dat twee vertegenwoordigers van de Nige- riaanse regering in Nederland napalm vlammenwerpers willen kopen voor de strijd tegen Blaf ra. Het Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP) heeft in middels de regering gevraagd of dit juist is. UTRECHT Voor de houtindustrie, voor liet borstel- en kwastenbedrijf en voor de sectie groet- en kuipwerk zijn nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten (cao's) met een looptijd van twee jaar afgesloten. Het gaat om ongeveer 4000 man. De uurlonen gaan, afhar' elijk van de loongroep, met achttien, negentien of twintig cent omhoog (v; -niddelde loon stijging 6,25 procent). De minimumlo nen zijn met vier procent extra ver hoogd. Het aantal vakantiedagen is ge bracht op zestien, en wie 25 of veertig jaar bij dezelfde baas werkt kan reke nen op extra vakantiedagen. In 1970 worden de uurlonen met 5,75 procent verhoogd en krijgen de werk nemers nog een dag vakantie extra. Per 1 juli 1970 zal de werkweek ver kort worden van 43 3/4 uur tot 42V* uur. Ook zullen dan de basisuurlonen nog eens met 2,95 procent omhoog gaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 11