PvdA fractie op de bres voor scholengemeenschap Rhenen Wethouder E. C. Diepeveen Volkshuisvesting geen populaire'portefeuille Echtpaar Van Viegen 50 jaar getrouwd VOORSTEL AL NAAR DE RAAD Trekking van St. Nicolaas- verloting Hoofddoel: Voortbestaan streekschool middenstand Discussie over geloof-natuur, medisch gezien Jeugdraad wordt morgen geïnstalleerd Dames op visite Zaterdagvliegers gaan exposeren in clubgebouw VEEMARKT UTRECHT Van plan om sociaal beleid te gaan voeren Onoplosbaar Problemen Tijd dringt DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 RHENEN Tijdens een gisteravond VEENENDAAL Zatrdagavond komt ten huize van de heer J. C v.an Bruggen. Palmengrift 141, de „Discus siekring Studerenden" bijeen. De kring zal praten over het onderwerp „Pro blemen rondom geloof/natuurweten schap, speciaal van de medische kant gezien en toegespitst op de eugenese". De bijeenkomsten van de kring staan open vóór allen die een middelbare schoolopleiding voltooid hebben en mo menteel nog verder studeren aan uni versiteit, hts. kweekschool, sociale aca demie en dergelijke. Het meebrengen van eventuele verloofdes is toegestaan. Inlichtingen worden verstrekt door de telefoonabonnees nr. 12134 en 11813. RHENEN Vrijdagavond 13 de cember vindt ten gemeentehuize de of ficiële installatie plaats van de jeugd- gemeenteraad van Rhenen. De installa tie zal worden verricht door de burge meester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. In aansluiting hierop zal de eerste openbare Vergadering van de jeugdge- meenteraad plaatsvinden. Alle volgen de zittingen zullen in principe open baar zijn. Het bestuur van de jeugdge- meenteraad hoopt dat met name veel jongeren aan de uitnodiging om deze en de volgende vergaderingen bij te wonen, gevolg zullen geven. VEENENDAAL Raadhuis, 19.30 u. Gemeenteraadsver gadering. WAGENINGEN Junushof, 20.00 u. Het nationale ballet o.l.v. Tonia Gaskell. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 u. „Grand prix". Morgen, vrjjdag VEENENDAAL Clubgebouw Klaas Katerstraat, vanaf 19.30 u. Tentoonstelling Zaterdag vliegers. RHENEN Stadhuis, 19.30 u. Vergadering Jeugd- gemeenteraad. Hotel Grebbeberg, 20.00 u. Alg. verga dering „Landbouwbelang". SCHERPENZEEL Boszicht, 20.00 u. Clubavond v.v. ,Scher- penzeel'. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 u. „Grand prix". VEENENDAAL Circa twintig le den van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, afdeling Veenendaal. bezochten dinsdagmorgen het politiebureau om eens een kijkje achter de schermen van dit apparaat te kunnen nemen. Brigadier C. A. Visser verzorgde de rondleiding en gaf de dames op alle vragen die er rezen, uitvoerig ant woord. Daarbij kwam ook de verhou ding tussen publiek en politie ter spra ke. Over het algemeen waren de da mes bijzonder ingenomen met het ar rangeren van deze excursie. Van de zij de van de politie werd de verzekering gegeven dat men in de toekomst nog eens terug mag komen. VEENENDAAL Vrijdag 13 en za terdag 14 december houdt de VPV „De Zaterdagvliegers" een tentoonstelling in het clubgebouw aan de Klaas Kater- straat, waar in totaal 402 duiven staan tentoongesteld. Ze worden ingezonden door de leden van „de Zaterdagvlie gers" en de leden van de zustervereni gingen uit Veenendaal en omstreken. Tijdens de tentoonstelling zullen te vens een 20-tal klasseduiven aanwezig zijn van de heer J. C. Heikamp. Zijn ras- en klasseduiven welke in vereni ging en rayon altijd aan de kop wisten te vliegen zullen op deze wijze over di verse hokken verspreid worden. Vrijdag zullen de .duiven worden ge keurd door twee keurmeesters waarna de liefhebbers om half acht worden verwacht zodat zij kunnen bekijken hoe hun duifjes zijn beoorde eld en ge klasseerd. Ook zaterdag is er de gehe le dag de gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken. Zaterdagavond om 9 uur vindt de prijsuitreiking plaats, waarna de duiven weer aan de liefhebbers wor den teruggegeven". Pluimveemarkt Barneveld. Aanvoer ca. 16.000 stuks, handel ma tig prijzen in guldens per kg: slacht- kippen witte en zwarte 1.00-1.10, rode en gekruiste 1.30-1.45 slachtkuikens 1.60 - 1.65; kalkoenen 2.50 - 3.10. ELST Dezer dagen vond de trek king plaats van de St. Nicolaasverlo- ting van de Contactgroep van Winke liers te Eist. De heer Slok maakte de prijzen be kend en een geluidswagen, ter plaatse aanwezig, luisterde bet geheel op met muziek. Waarschijnlijk door het kou de weer was de belangstelling echter matig. Er waren 60 mooie prijzen beschik baar gesteld, die af te halen zijn bij Meubelhandel C. Wijkniet. Vanaf don derdag a.s. hebben de Contactgroep winkeliers op hun etalageruit een lijst aangeplakt, waarop alle gegevens te vinden zijn. De gelukkige hoofdprijs winnaars zijn: de heer J. van Eeuwijk, Eek en Wiel (radio); de heer G. van Verseveld, Eist (elektr. koffiemolen); mevrouw Dolderman, Eist (droogkap); mevrouw Keleyer, Eist (strijkijzer), de heer W. Reebergen, Eist (strijktafel) em de heer F. Gortemuller. Ameron- gen (Brabantie keukentrap). Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat inruilen van de artikelen niet mogelijk is. Hoewel in voorgaande jaren diverse prijzen zijn terechtgekomen in plaatsen in de Betuwe, verheugt het de winke liers te kunnen vermelden, dat er nu voor het eerst ook prijswinnaars uil Amerongen en Scherpenzeel waren. Hieruit blijkt wel, dat de Contact groep van winkeliers in de omgeving steeds meer bekendheid krijgt. VEENENDAAL Het is vandaag precies 50 jaar geleden dat de heer C. van Viegen in het huwelijk trad met mej. G. de Kroon. Het gouden bruids paar, dat tegenwoordig aan de Holle- weg in Amerongen woont, vierde het feest ten huize van kinderen in Vee nendaal. De heer Van Viegen diende van 1924 tot 1959 de hervormde gemeente van Achterberg, eerst als godsdienstonder wijzer, sinds 1953 als predikant. Zijn aanstelling als predikant kreeg ds. Van Viegen door de bijzondere verdiensten die hij in zijn werk als godsdienston derwijzer heeft geleverd. Na zijn emeritaat diende ds. Van Viegen vanaf 1959 de hervormde ge meente van Overberg. Officieel was dat „bijstand in het pastoraat", maar in feite bleek het een volledige taak. Het echtpaar Van Viegen-de Kroon kreeg in zijn huwelijk vier zoons. Een daarvan woont in Canada en kan de feestdag van zijn ouders niét bijwo nen. Ds. Van Viegen is thans 74 jaar, zijn echtgenote 72 jaar en beiden ge nieten nog een goede gezondheid. streekschool voor de middenstand aan de Groeneweg. De aanhef van het bewuste schrijven luidt: „Uitgaande van de doelstellin gen van de wet op het voortgezet on derwijs, ligt het naar onze mening op de weg van de overheid om, daar waar voortgezet onderwijs bestaat, dit zoveel mogelijk te coördineren in de vorm van een zogenaamde scholenge meenschap. Derhalve verzoekt de frac tie van de PvdA in de gemeenteraad Uw college stappen te doen om te ko men tot een een scholengemeenschap voor het openbaar voortgezet onder wijs in de gemeente Rhenen". De fractie is voorts van mening, dat wanneer de school aan de Groenweg volgens het plan van burgemeester en wethouders in de toekomst zou worden omgezet in een leao-school dit voor de voorgestelde combinatie geen beletsel zal vormen. „Deze scholengemeenschap zou," al dus het slot van de brief, „naar onze mening, ook een betere kans bieden om in de toekomst naar boven te wor den uitgebreid, gezien de mildere stich tingsvormen voor een hogere vorm van voortgezet onderwijs als dit wordt gevoegd binnen een scholengemeen schap." Blijkens een mededeling ter pers- Veemarkt Utrecht, 12-12. Totale aanvoer 4568, runderen 1171, vette kalveren 90, graskalveren 76, nuchtere kalveren 436, schapen 1458, varkens boven 100 kg 388, varkens be neden 100 kg 54, biggen 870, bokken en geiten 25. Prjjzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien 1100-1450, kalf- vaarzen 950-1000, vare koeien 840-1050, pinken 800-850, stieren 910-1200, gras kalveren 350-575, nuchtere kalveren 40-80. fokkalveren 110-300, schapen 90-130, drachtige varkens 350-450, lo pers 95-i20, biggen 67-76, bokken en geiten 30-67, alles per stuk. Vette koeien le kwal. 4.55-4.75, vette koeien 2e kwal. 4.25-4.45, vette koeien 3e kwal. 3.85-4.15, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kwal 4.45-4.60, vette kalveren 2e kwal. 4.15-4.40, vette kalveren 3e kwal. 3.45-4.00, nuchtere kalveren 1.45-1.85, zware vette varkens 2.40-2.43, zouters 2.50-2.54, slachtzeu- gen 1.95-2.05, jonge slachtzeugen 2.05- 2.10, alles per kg lev. gew. Overzicht (resp. handel en prijzen): Melk- en kalfkoeien rustig-prijsh., vette koeien vlug-ruim prijsh., vare koeien rustig-prijsh., vette kalveren vlug-hoger, graskalveren matig-niet prijsh., nuchtere kalveren rustig-prijsh., fokkalveren kalm-niet prijsh., schapen kalm-niet prijsh., varkens redelijk- ruim prijsh., biggen redelijk-ruim prijsh. conferentie bleek, dat de Tweede-Ka merleden van de Partij van de Ar beid achter dit concrete geval staan en dat van die zijde op volle medewer king bij de pogingen om deze scholen gemeenschap te realiseren, mag wor den gerekend. Duidelijk kwam gisteravond naar voren, dat de fractie van de PvdA geen enkel risico wil nemen met be trekking tot de school aan de Groene weg, waarover de laatste maanden al veel te doen is geweest. Het begon met een demonstratie van de leerlin gen om alles in het werk stellen voor het voortbestaan van de school in de vorm van een streekschool voor de middenstand en het eindigde in de raadsvergadering van 26 november jl met de mededeling van burgemeester en wethouders, dat alle pogingen om daartoe te slagen, waren mislukt. „Ons hoofddoel is en blijft," aldus de heer Van Gesink in zijn toelich ting op het initiatiefvoorstel, „te be vorderen, dat er te Rhenen de mo gelijkheid wordt geopend na de niet gelukte pogingen om rijksbekos- tiging te verkrijgen van een school voor lager administratief onderwijs tot 't volgen van 'n lager econo misch administratief onderwijs. De gemeenteraad heeft in zijn vergade ring van 26 november unaniem aan de burgemeester verzocht pogingen aan te wenden, dat tot het door mij omschreven doel, de schoolbesturen van openbaar onderwijs, de prot. chr. school voor Mavo en de nijver heidsschool van het ULG aan de nieuwe Veenendaalseweg tot een sa mengaan zou besluiten. De Raads fractie van de Partij van de Arbeid blijft deze opzet ten volle steunen én omdat een oplossing van het pro bleem in die richting onderwijstech nisch het allerbeste is én omdat het beoogde doel meer en beter be reikbaar wordt naarmate grotere eenheden daarbij betrokken zijn." De heer Van Gesink zette verder nog uiteen, dat de gemeente niet gerech tigd is stappen te nemen voor een nog op te richten schoolvereniging of stichting. Wel kan zij nu als bevoegd gezag voor het openbaar onderwijs, die stappen nemen welke optimale kans bieden voor het bereiken van het ge wenste doel. Uitstel en afwachten of de stappen van de burgemeester tot resultaat mochten leiden geeft volgens de heer Van Gesink oud-wethouder van onderwijs vertraging en lange re onzekerheid. „Wij willen met betrekking tot de school van de heer Van Zuilekom aan de Groeneweg geen enkel risico meer nemen. Daarvoor is deze tak van on derwijs voor onze gemeente te be langrijk. Zelfs het sociografisch rapport van dr$. Peet, uitgebracht op verzoek van de gemeenteraad, komt tot de conclusie dat 20 tot 23 pet van de be volking via deze school in de bedrijfs takken terecht komt." Maar wel voegde de heer van Ge sink er direct aan toe, dat als de po gingen van de burgemeester geheel of gedeeltelijk tot positief resultaat moch ten leiden, het te formeren schoolbe stuur verder kan werken op de basis welke door het gemeentebestuur is ge legd door het volgen en reeds uitwer ken van het initiatiefvoorstel. Daarmee wilde de woordvoerder van de PvdA-fractie maar aantonen, dat het door zijn fractie gelanceerde idee alleen maar in het belang kan zijn van het onderwijs in de gemeente Rhenen, naar welke kant de pogin gen van de burgemeester ook zullen uitvallen. „Rhenen is in het verleden altijd een centrum van onderwijs geweest," lichtte de heer H. L. Veenstra, voor zitter van de federatie nog toe, „en dat moet het blijven. Er was hier vroeger zelfs een kweekschool voor onderwijzers". De heer Veenstra noemde de tijd het zwakste punt in de strijd om het behoud van de school aan de Groene weg. „Waaneer we niet op korte ter mijn weten in welke vorm ook deze school kan blijven bestaan, dat is die verdwenen. Het initiatief van onze bur gemeester juichen wij toe. We zijn al leen zo bang dat het te lang zal du ren, voordat er iets uitkomt. We heb ben veertien dagen gewacht. Nog steeds hebben we niets van pogingen van de kant van de burgemeester ge hoord, er is mij persoonlijk althans niets van bekend. We hebben gemeend na veertien da gen het initiatief in onze vorm over te kunnen nemen en daarmee niet on fatsoenlijk te hebben gehandeld. Het plan dateert al van ver voor de afgelopen zomervakantie en het is nooit onze bedoeling geweest de plan- Leden van de P.v.d.A.-fractie en be stuursleden van deze politieke groe pering tijdens de gisteravond belegde persconferentie. nen van de burgemeester te doorkrui sen. Ons voorstel moet gezien worden als de eerste stap in de goede rich ting. Er moet een gevaar worden weg genomen en een soort bruggehoofd worden gevormd." Uitvoerig wordt het voorstel van de PvdA-fractie, zoals dat nu bij burge meester en wethouders en bij de ge meenteraad is ingediend, gemotiveerd. Het komt neer op de volgende be langrijke punten: a. er kan door de samengevoegde scholen een gemeenschappelijk eerste leerjaar, een zogenaamde brugklas worden gevormd; b. in een dergelijke brugklas worden de leerlingen gedetermineerd, waar door de richtingskeuze voor de leerling wordt verschoven naar een later tijd stip; c. er kunnen mogelijkheden worden geschapen om de leerling ook na het eerste leerjaar nog over te plaatsen naar een andere afdeling, zodat tijd verlies wordt voorkomen; d. het zitten blijven kan daardoor drastisch worden beperkt; e. door de diverse studierichtingen zal een leerling die de scholengemeen schap binnentreedt, deze verlaten met een officieel diploma, te weten een Mavo-4, een Mavo-3, of een Leao-diplo- ma; f. pedagogisch gezien is het belang rijk, dat kinderen van verschillende aanleg en uit verschillend milieu de zelfde onderwijsinstelling bezoeken. ...Voordelen. De voorstellers komen verder tot de conclusie, dat een scholengemeenschap de volgende voordelen biedt: 1. investeringen ten behoeve van on derwijskundige voorzieningen behoeven slechts eenmaal te worden gedaan; 2. de personeelsvoorziening wordt minder moeilijk, doordat gemakkelijker volledige betrekkingen kunnen worden geschapen. Het initiatiefvoorstel besluit met de volgende overwegingen: dat de streek school voor de middenstand in zijn hui dige vorm niet kan blijven bestaan; dat blijkens informatie de omzetting in een zelfstandige school van een an dere categorie door het departement niet. kan worden goedgekeurd; Dat bij inpassing van genoemde school in een scholengemeenschap de eisen ten aanzien van het aantal leer lingen minder hoog zijn, zodat ver wacht mag worden dat deze school dan kan blijven bestaan dat de bestaande school voor Mavo zijn functie als streekschool dreigt te verliezen, waardoor het leerlingen aantal verder zal teruglopen; dat Rhenen hierdoor zijn plaats als onderwijscentrum gaat verliezen; dat de stichting van een scholengemeen schap thans nog het enige middel blijkt te zijn om in Rhenen voor het voortge zet onderwijs de bestaande onderwijs mogelijkheden te behouden en in de toe komst eventueel uit te breiden. VEENENDAAL „De porte feuille, die ik heb is niet populair omdat de mensen altijd bij je ko men vragen en er weinig mogelijk heden zijn om aan de wensen te voldoen", aldus de heer E. C. Die peveen, de nieuw benoemde wet houder van Volkshuisvesting. Het is een soort traditie dat een nieuwe wethouder begint met deze porte feuille. Overigens ziet de heer Die peveen er nog wel wat in, want hij is een voorstander van een sociaal beleid op dit punt en hoopt dat er met die instelling iets te maken is. De thans 47-jarige wethouder heeft hoewel hij nu officieel als nieuweling geldt reeds tien jaar ervaring als raadslid. Hij werd in 1956 benoemd als raadslid voor de Anti- Revolutionaire Partij als op volger van wethouder Van Stemp- voort. Nu hij voor de tweede maal in de raad benoemd is weer hal verwege ..de rit" volgt hij weer een wethouder op: de heer C. N. van Kuyk. Ditmaal niet slechts als „gewoon" raadslid, maar ook als wethouder. „De taak van een wethouder is veel moeilijker, dan die van een ge woon raadslid", heeft de heer Die peveen al begrepen, „als wethou der moet je de voorstellen voorbe reiden. Als raadslid hoef je alleen maar te beoordelen, als het werk al gedaan is". Todh is hij wel ver heugd met zijn benoeming als wet houder, die hij pas na veel aan drang heeft aanvaard. „Je kunt een hoop doen voor Veenendaal", meent hij. Hij is er goed van doordrongen dat hij geen „prettige" portefeuille heeft: „De moeilijkheden zijn bijna niet op te lossen. Ik heb hier elf kantjes met mensen die willen ver huizen. De meesten willen een een gezinswoning, maar door het Vee- nendaalse bouwbeleid van de afge lopen jaren zijn die bijna niet te krijgen. Je hebt gewoon niet waar de mensen om vragen. Het is een zoeken naar oplossingen, waarbij je soms door één persoon te helpen, twee of drie anderen ook kunt hel pen. De mensen komen bij je met hun problemen dat heb ik al ge merkt en graag zou je tegen iedereen zeggen: hier is dat andere huis waar je om gevraagd hebt, of in ieder geval zou je ze willen belo ven op korte termijn aan hun wen sen te voldoen, maar dat kan nu eenmaal niet". De echte woningnood is volgens de heer Diepeveen in feite wel on geveer opgelost, maar de gevallen waarmee hij als wethouder van Volkshuisvesting te maken krijgt zijn „onoplosbaar". „Het is heel moeilijk. Een groot deel van de mensen die nu in een flat wonen en naar een eengezinswoning willen verhuizen doen dit op medische in dicatie. Die mensen hebben natuur lijk voorrang, maar er zijn bijna geen eengezinswoningen vrij. Geluk kig zullen er in „De Dragonder" 'n aantal ik schat een kwart van het totale aantal eengezinswonin gen gebouwd worden. Misschien kunnen we daar een aantal mensen mee helpen". Ergens is de heer Diepeveen, die herhaaldelijk naar voren brengt een sociaal beleid te willen gaan voeren, niet erg gelukkig met de huidige trend in de woningbouw: „We heb ben de laatste jaren heel wat wonin gen in Veenendaal erbij gekregen, maar de nieuwste woningen zijn mo menteel vrijwel onbetaalbaar voor in hotel „Sonvilier" gehouden perscon ferentie, belegd door de federatie van de P.v.d.A. Rhenen-Elst, samen niet de onderwijscommissie uit deze partij-af deling en de gemeenteraadsfractie, waarvan aanwezig waren de heren C. Hensen, J. P. Glasbergen en G. van Gesink, die als voorzitter van de raads fractie het woord voerde, werd mede gedeeld dat namens de raadsfractie aan burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad een uitvoerig initiatief-voorstel is gezonden om te komen tot een scholengemeenschap in de gemeente Rhenen, in eerste instan tie door een coördinatie van de be staande openbare Mavo-school aan de Wilhelminastraat en de bestaande Hij hoopt dat „De Dragonder" ook daarvoor een oplossing zal kun nen bieden: „Waarschijnlijk worden aan de randen van dat project een gezinswoningen gebouwd, die goed van kwaliteit zijn, maar ook een behoorlijke huur op moeten bren gen. Waarschijnlijk ongeveer f50 per week. Door deze wijken een ze kere „standing" te geven kun je be vorderen dat de goedkopere flats verlaten worden door mensen die iets meer kunnen en willen betalen. Dan kun je daarmee weer de laagst betaalden helpen". Wethouder Diepeveen wil niet ge zegd hebben, dat hij alleen eenge zinswoningen zou willen bouwen: „Toen er over flatbouw begonnen werd bij de tot standkoming van het Schrijverspark, was ik een der eersten in de raad, die er voor was. Ook over de toen hoge huur van f 17 heb ik me het hoofd niet gebroken, want het is wel gebleken dat wat men nu 'n hoge huur noemt, over enkele jaren volkomen aan- vaardbaas is, al kan men niet blij ven doorgaan met steeds duurdere huizen bouwen". Flats zullen er dus wel blijven. Ook onder het bewind van wethou der Diepeveen zullen er nog wel een aantal gebouwd worden, om dat het ook naar zijn mening niet anders kan: „Er zijn hier bij de Tot slot zegt hij: „Eén ding heb ik al bekeken: Ik weet dat de pro blemen groot zijn, ik ben er van overtuigd wel eens fouten te zullen maken, maar ook weet ik dat alleen iemand die werkt fouten kan ma ken". het grootste deel van de werkne mers in de industrie. Een groot deel gaat daar per week met minder dan f 130 in de hand naar huis en als daar f40 huur af moet, blijven er maar negen tientjes over. Als je een gezin met een paar kinderen hebt, kun je daar niet van rondko men. Daarom moeten we in Veenen daal iets aan de doorstroming gaan doen. Die doorstroming Ipopt wel, maar eigenlijk hebben we de men sen die een hogere huur kunnen en willen betalen niets te bieden". industrie nog honderden open plaat sen, die allen vervuld kunnen wor den als er voldoende woningen voor het personeel beschikbaar zijn. Daarom moeten we zo snel en zo veel mogelijk bouwen. We hebben nu al meer dan 28.000 inwoners en binnen enkele jaren zijn dat er 30.000. De volgende tienduizend zul len er heel snel bijkomen en daarom moeten we doorgaan met bouwen. Het is dan ook zeker dat voor 't eind van volgend jaar de eerste palen in de grond gaan voor „De Dragon der". De heer Diepeveen heeft zake lijk wel een veer moeten laten om zijn benoeming te kunnen aan nemen: „Ik heb een deel van mijn werkzaamheden moeten laten val len. Dat is natuurlijk een gok maar ik heb het gedaan omdat er zo sterk bij mij op aangedrongen werd". Hij vertelde dat hij in ieder geval op maandag, dinsdagmiddag, woensdag en vrijdag voor „de ge meente" werkt. Voorlopig zullen daar nog wel wat uurtjes bijkomen, omdat hij zich zo snel mogelijk wil inwerken: „Ik kan nu dus nog niet zeggen hoeveel tijd er in het wet houdersschap gaat zitten, maar het, zal wel veel zijn, maar dat heb ik er wel voor over". Plannen van de heer Diepeveen als wethouder zijn: „De trend is flatbouw, maar ik hoop de moge lijkheid te vinden zoveel mogelijk eengezinswoningen te bouwen. De woningverdeling moet sociaal zo goed mogelijk verantwoord zijn", zegt hij.

De Vallei | 1968 | | pagina 5