Bezoek aan jeugdbars kost meisjes hun betrekking Euratom-personeel gaat demonstreren tegen ondergraving van beleid post vóór de 16 Nieuw politiek program voor CHU tot 1975 Politie bracht Hansje veilig thuis Utrechtse meisjes ongevraagd met baby aan de wandel Voor u f1.000,- of f10.000,- en voor u Gelegenheden staan bij politie gunstig bekend de bank waar ook zich thuis voelt Geneesheer-directeur van Middelburgs ziekenhuis bevoogdt zijn honderd leerling-verpleegsters: Vijf Utrechtse kerken worden gerestaureerd Kamer akkoord met 6 procent hogere huur GOED ALARM SYSTEEM VOOR TILBURGSE BEJAARDEN Koelhuisboter volgende week al te koop MET 18 JAAR STEMMEN Min. Lardinois propageert de rundveemesterij „Melanin" blijft nog sukkelen Nu2Pasteurmerken op &lle Remia-margar ine! NIETS VERKEERDS PTT PROEVEN MOEILIJK HOUDBAAR Een platenbon is altijd raak DISTRICTSB ES TUR EN Een platenbon is altiid raak Bakker doel een goed woordje voor winkeliers Een platenbon is altijd raak PROEFVAART BIJNA AFGEBROKEN Een platenbon is altijd raak I DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 MIDDELBURG Geneesheer-directeur W. Stevens van het gemeentelijk ziekenhuis in Middelburg heeft zijn ongeveer honderd leerling-verpleegsters op straffe van ontslag verboden in hun vrije tijd twee jeugdbars één in Mid delburg en één in Vlissingen te bezoeken. De leerling-verpleegsters gebruik ten deze bars in hun vrije tijd als ontmoetingspunten. De meisjes, van wie ongeveer dertig procent meerderjarig is, moeten een sten cil tekenen, waardoor zij zich akkoord verklaren met de maatregel van dr. Stevens. Nog niet alle leerling-verpleegsters hebben dit stencil getekend. Per dag wordt slechts enkelen gevraagd hun handtekening te zetten. Sommigen heb ben nu al aangekondigd, dat zij hun handtekening beslist niet zullen plaat sen. Desondanks werd nog niemand ontslagen. De onrust onder de leerling-verpleeg sters is zo groot dat velen al hebben gezegd een andere baan te zullen zoe ken. „Met één klap is de werksfeer in dit ziekenhuis bedorven", zegt de 25-jari- ge leerling-verpleegster W. Haar ne gentienjarige collega Van de B. vult aan: „Wij zijn doodsbang voor ons baantje. Als je wordt ontslagen is het erg moeilijk om in een ander zieken huis weer aan de slag te komen". De leerling-verpleegsters vinden de maatregel van dr. Stevens een inbreuk op hun privé-leven. De meisjes zijn zo bang geworden, dat slechts een enke ling het aandurft nog langer naar de Zanzi Bar in Middelburg of de snack bar Michieltje in Vlissingen te gaan. Deze twee jeugdbars staan bij de po litie beslist niet bekend als oorden van verderf. Over beide café's zegt de po litie: „Er kómt misschien wat eigen aardig publiek, maar wij kunnen niet zeggen dat deze zaken bij ons slecht bekend staan. Er gebeuren geen waar neembare verkeerde dingen, maar de vraag is of je als conservatieve ouders je dochter graag in deze café's ziet ko men". Over de eigenaar van de Middelburg se Zanzi Bar zegt de politie zelfs: „Die man probeert in zijn bar wat te doen voor de jeugd. Dat waarderen wij". De eigenaar van de Zanzi Bar, Paul Scholten (30) zegt: „Het is onbegrijpe lijk. Ik heb dr. Stevens nog nooit ont moet. Ik vind het een trieste zaak dat zo'n man kennelijk zo weinig belang stelling heeft voor jongeren. Er gaan wel eens geruchten, dat in mijn zaak marihuana wordt gerookt, maar dat is onzin. Ik zou daar tegen onmiddellijk optre- ADVERTENT1E BERGEN Uit verontrusting over de crisis in de Europese Gemeen schap voor atoomenergie (Euratom) zullen vertegenwoordigende groepen uit het personeel van de Europese Ge meenschappen op 19 december in Brus sel een demonstratieve vergadering houden. Daar zal worden geprotesteerd tegen de ondergraving van een waar achtig Europees beleid in de gemeen schappen en in het bijzonder in Eura tom. De demonstratieve vergadering in Brussel moet ook dienen om de politi ci en het publiek te doordringen van het belang dat het Europa van de Zes heeft bij krachtige voortzetting van het thans in gevaar gekomen speurwerkprogram ma van Euratom. De vergadering in Brussel werd gis teren in Bergen (N.-H.) aangekondigd door S. Pizzini, de Italiaanse vice- voorzitter van de personeelsvereniging van het speurwerkcentrum van Eura tom te Petten. Hij verklaarde, dat de crisis in Euratom nog steeds ernstig is, in weerwil van de eergisteren in Brus sel door de ministers van Buitenland se Zaken getoonde bereidheid om tech nische samenwerking in de centra van Euratom met Engeland en andere Europese landen mogelijk te maken. De voorzitter van de personeelscom- ADVERTENT1E missie, de Fransman Gaston Mourel, zei dat het centrum van Euratom in Petten nu zeker geen gevaar loopt te worden opgeheven. Ook is er geen ongerustheid onder het personeel over de doorbetaling van salarissen na 31 december van dit jaar Het salarisbedrag is maar een kleinig heid, zo zei hij, in vergelijking met de andere sommen die op het spel staan. Het Westduitse lid van de personeels commissie, Josef Bugl, deelde mee dat het voornaamste speurwerkinstrument van Euratom Petten, de Hoge Flux- Reactor (HFR) het hele jaar 1969 in vol bedrijf zal zijn Deze HFR, zo zei hij, zal in Europa nog vele jaren een van de belangrijkste van de drie reac toren voor beproeving van materialen zijn. De andere twee zijn de Orsis in Grenoble (Frankrijk) en de BR 2 in Mol (België) UTRECHT Vijf grote hervormde kerken in de binnenstad, de Domkerk, de Janskerk, de Jacobikerk, de Buur kerk en de Nicolai kerk, zullen worden gerestaureerd. B. en W. van de Dom stad hebben dit aangekondigd in hun aanbiedingsbrief bij het ontwerp voor de gemeentebegroting. Er is een beslissing genomen over de verdeling van de kosten tussen de her vormde gemeente en de subsidiegevers (rijk, provincie en gemeente) en over de temporisering van de uitgaven. Er wordt verwacht dat de meest urgente herstelwerkzaamheden nog in 1969 kun nen worden uitgevoerd. den. Ook de politie weet dat daar van geen sprake is". De heer J. Petersen (27) eigenaar van de snackbar Michieltje in Vlissin gen, zegt: „Ik denk dat ik eens een be zoek ga brengen aan dr. Stevens. Ik wil weten wat die man bezielt. Vier jaar geleden was in dit pand een café dat inderdaad een slechte naam had. Toen ben ik erin gekomen en er ge beurt hier nu -niets oneerbaars meer. Ik vindt het vreemd dat dr. Stevens van te voren niet wat beter heeft ge- informeerd". Volgens de politie in Middelburg zal het voor dr. Stevens juridisch moeilijk zijn deze inbreuk op het privé-leven van de leerling-verpleegsters te hand haven. „Maar als politic staan wij ver der buiten deze kwestie". Leerling-verpleegster zuster W. zegt: „Ik snap er niets van, maar wij staan machteloos. Tegen ons heeft dr. Ste vens gezegd dat hij zij-n maatregel heeft genomen -na overleg met de Mid delburgse politie, maar nu blijkt dat de politie daarvan niets bekend is. Ik vraag mij af of dr. Stevens nog wel eerlijk spel speelt". Dr. Stevens, die al eerder commen taar had geweigerd, was gisteren on bereikbaar. DEN HAAG De huren van door het rijk gesubsidieerde huizen gaan met ingang van 1 april zes procent om hoog. Ze zullen in het vervolg op elke eerste januari weer zes procent hoger worden. De Tweede Kamer heeft gisteren met 77 tégen 47 stemmen het wetsontwerp voor deze jaarlijkse huurverhoging aangenomen. 'Tegen het wetsontwerp stemden de socialisten, de PSP, de groep Aarden, de communisten, de groep Koekoek van de Boerenpartij en de KVP'ers mr. F. H. J. J. Andries- sen, dr. Th. E. E. v. Schaik en A. C. M. Weyters. Twee amendementen van de socialist drs. H. van den Doel werden verwor pen. Het eerste wilde de huren met een vast bedrag, en niet met een be paald percentage van de geldende hu ren, verhogen. De socialisten, D'66, de PSP en de groep Aarden waren voor. Deze uitslag gold ook voor het twee de amendement volgens welk de mi nister van Volkshuisvesting machtiging zou krijgen om in gebieden waar veel huizen leeg staan, een lager percenta ge dan zes voor de huurverhogingen vast te stellen. Paul Scholten voor zijn bar in Middelburg. Onbegrijpelijk" vindt hij het verbod aan de leer ling-verpleegsters. ADVERTENTIE „Hij houdt van muziek. Dus Vanaf 4,25 TILBURG Met een nieuw beveili- gings- en alarmsysteem voor bejaar den heeft de woningbouwvereniging Sa menwerking in Tilburg de aandacht van tal van bejaardenorganisaties en ge meenten op zich gevestigd. Er zijn tien tallen reacties bij het bestuur binnen gekomen. De Tilburgse woningbouwvereniging werkt met een dubbel veiligheidssys teem. een signalering door middel van 'n permanent rood waarschuwingslicht aan de deurpost 'n geluidssignaal bestaande uit een gedempte claxon aan weerszijden van de galerij en maisonnettes, die bo ven het complex bejaardenwoningen zijn gebouwd. Op de bewoners van deze maisonnet tes wordt een beroep tot vrijwillige hulpverlening gedaan, als de claxon een langdurig geluid laat horen. Zij hebben dan het recht naar de beneden gelegen bejaardenwoning te gaan en het smalle ruitje naast de deur in te slaan om binnen te kunnen komen als de bewoners zelf niet meer in staat zijn om open te doen. Wélke bejaardenwoning het noodsig naal heeft uitgezonden is te zien aan het rode deurpostlicht. De bejaarde zelf kan vanuit zjjn huis zien of zyn alarmering werkt. Daartoe dient een controlelampje. Ondeugende kleinkinderen die spelen derwijs van het drukknopsysteem ge bruik zouden kunnen maken, zullen geen groot alarm veroorzaken. Naast de drukknoppen is een neutralisator aangebracht die eerder gegeven loos alarm kan opheffen. De bejaardenwoningen hebben bin nen een drukknopsysteem. In de huis kamer, de slaapkamer en op het toi let zijn deze knoppen aangebracht. Ieder blokje van acht bejaardenwonin gen beschikt over twee buitensignalen, een op de galerij en een boven. Politie en brandweer zijn van de si tuatie op de hoogte en kunnen even eens hulp bieden als het signaal wordt gehoord. Zodra is geconstateerd, dat ijlings hulp moet worden geboden, wordt de dichtsbijzijnde dokter gebeld. De woningbouwvereniging gaat een speciale artsentelefoon voor dit doel in stellen. De kosten van het nieuwe systeem omgeslagen per bejaardenwoning be dragen 155 gulden. Het systeem is ont worpen nadat de bouwvereniging zich in Nederland had georiënteerd over de alarmering zoals die tot heden wordt toegepast. Zij kwam daarbij tot de con clusie dat nergens een deugdelijk functionerend systeem is te vinden. ROTTERDAM Eind volgende week ligt de goedkope koelhuisboter al in de winkel. Zij zal 1,15 tot 1,25 gulden per pakje kosten. Dit is 55 tot zestig min der dan de gebruikelijke boterprijs. In totaal mogen twaalf miljoen pak jes worden verkocht. Zij krijgen een wikkel met het woord „koelhuisboter" in rode opdruk. Op het ogenblik heeft ons land 46.000 ton boter in de koelhui zen opgeslagen. Twee Nederlanders zijn gisteren in de Belgische plaats Turnhout veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens autodiefstallen. De mannen G. van H. en L. W. uit Eersel, waren voorts beschuldigd van diefstallen en inbraken. DEN HAAG Een commissie uit de Christelijk-Historische Unie wil de leef tijdsgrens voor het actief kiesrecht verlagen tot achttien jaar. Ook vindt zij dat leden van de Tweede Kamer geen betaalde bijbaantjes mogen vervullen. De commissie pleit voor meer inspraak van de Tweede Kamer bij de benoeming van een kabinetsformateur. Het raadplegen van de fractievoorzitters door de Koningin zou daarmee overbodig worden. Zij willen ook een herziening van de ministeriële taakverdeling. Zo denkt zij aan de vorming van een zogeheten kernkabinet van ministers voor enkele hoofdgebieden van het beleid. Die gebieden zijn: algemene zaken (tevens minister-president), zaken van bewoonbaarheid en van overheid en burger, financieel en sociaal-econo misch beleid, bevordering van het wel zijn, en vrede, veiligheid en samenwer king. De cömmissie legde haar gedachten neer in een politiek program, dat gis teren tegelijk met een nieuw begin selprogram aan het dagelijks be stuur van de CHU is aangeboden. Het program is bedoeld om „een duidelijk stelling nemen te bevorderen, vooral met het oog op de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer". Het dient ook als richtsnoer voor het beleid tot omstreeks 1975. De Eerste Kamer moet worden ge handhaafd, omdat „daar het geluid kan worden gehoord van mensen, die elders in de maatschappij een volledige func tie vervullen". De commissie wil aan de Algemene Rekenkamer meer be voegdheden geven. Zij pleit ook voor een parlementaire ombudsman, die met de commissie voor de verzoek schriften moet samenwerken. Voor de lagere overheid denkt de commissie aan het tot stand komen van gewestelijke of districtsbesturen, die zoveel mogelijk ontstaan uit de agglomeratie-organen en die de plaats gaan innemen van de tegenwoordi ge provinciale staten. Dat wil zeggen: Noord- en Zuid-Holland worden in een aantal gewesten verdeeld (bijvoor beeld: Groot-Rotterdam, Groot Den Haag, Centraal Holland. Groot-Am sterdam, Gewest-Alkmaar). Voor de rest van Nederland moet dan worden gestreefd naar functionele ge westelijke gebieden. Deze opzet houdt volgens de commissie in. dat Neder land in een groter aantal nieuwe „pro- ADVERTENTIE „Morgen is z(j jarig. Wat moet ik geven Vanaf 4,25 vincies" wordt ingedeeld, maar aan sluitend aan de toekomstige ruimtelijke ordening. De gewestelijke besturen moeten rechtstreeks door de bevolking worden gekozen. De commissie is ook voor standster van „hearings" met de be volking door gemeentebesturen. Ver der wil zij het aantal commissariaten dat één persoon op zich mag nemen, beperken. In een minderheidsnota deelt de heer D. Schouten (Centrumgespreks groep in de CHU) mee, dat hij de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht op 21 jaar wil laten. Uit het program van beginselen blijkt dat de CHU als christen-democratische volkspartij haar bijdrage wil leveren aan de opbouw en versterking van de samenleving. „Zij acht het bijbels ge tuigenis van Gods beloften en geboden maatgevend, zowel voor de overheid als voor mens en maatschappij. De overheid is Gods dienares, bekleed met een aan God ontleend gezag. Bij de uit oefening van het gezag is ze verant woording aan Hem verschuldigd". Omdat de gehele samenleving wordt opgeroepen tot gehoorzaamheid en dienst aan God, verzet de CHU zich te gen een opdelen van die samenleving in twee groepen naar godsdienstige on derscheiding. Het program spreekt niet meer over „het besturen van Neder land als christelijke staat in protestant se zin". De CHU wil blijkens het nieuwe program een democratische rechts staat met een parlementair stelsel waarbij de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje de meest aangewezen staatsvorm is. De heer Van Mastrigt zei gisteren dat het nieuwe program voldoende ele menten bevat om met KVP en ARP tot één verkiezingsprogram voor 1971 te komen. DEN HAAG Het Kamerlid Bakker (CPN) heeft de staatssecretaris van Financiën gevraagd of de betaling van belasting de winkeliers na invoering van de b.t.w. niet wat soepeler kan worden. De heer Bakker zou graag zien dat de winkeliers wat eerder hun oude omzetbelasting kunnen terugkrijgen in de vorm van een voorschot, dat verre kend kan worden bij hun eerste af dracht van de ingehouden b.t.w. UTRECHT Bjjna twee uur lang is Utrecht gisteren in de greep geweest van wat aanvankelijk werd gezien als een kinderontvoering. Twee licht debiele meis jes hadden een kinderwagen met de zes maanden oude Hansje van der Hoeven meegenomen. Om half vyf had de politie groot alarm geslagen. Om kwart voor zeven was de kinderwagen met de baby terecht. Omstreeks half vijf gistermiddag stapte de oma van Hansje van der Hoe ven, mevrouw E. W. Stork-Den Boes- terd, aan de Amsterdamse Straatweg in Utrecht een winkel voor baby-artike len binnen. De kinderwagen met Hans je bleef buiten. Toen de vrouw in de winkel wilde betalen merkte zij, dat haar portemonnee nog in de wagen lag. Buiten gekomen, zag zij dat de kinder wagen was verdwenen. Zij waarschuw de de politie, die groot alarm sloeg. Na een bericht over de radio in de nieuwsuitzending van zes uur, kwamen bij de politie honderden telefoontjes binnen. Hieruit bleek, dat twee meisjes met Hansje aan de wandel waren ge gaan. Gebleken is, dat de twee meisjes naar een patatzaak op de Oude Noord waren gegaan .Daar hadden zij voor vijftien gulden patates en snoep ge kocht. Het geld hadden zij uit de por temonnee van Hansjes oma genomen Ook hadden zij Hansje een schone luier omgedaan. Vervolgens waren de meisjes naar het Pannekoekhuisje aan de Oude- ADVERTENT1E „Wat brengt Ik voor de gastvrouw mee Vanaf 4,25 gracht gegaan, waar zij Hansje de fles gaven. Hier ontdekte de politie hen. Hansje werd naar huis gebracht. De twee meisjes, die ook begin dit jaar al eens met een kinderwagen aan de haal gingen, vonden het een leuke grap: „Wij vonden het zo'n leuk kerel tje dat we ermaar mee zijn gaan rij den". GRONINGEN Minister Lardinois (landbouw) vindt dat veel boeren in Groningen er verstandig aan doen van de graanteelt over te schakelen op de rundveemesterij. Hij uitte deze sug gestie woensdag op de algemene ver gadering van de Groninger maat schappij van landbouw. „De rundveemesterij op moderne wijze aangepakt, biedt meer perspec tieven dan men op het ogenblik zou denken", zei hij. Volgens hem is er in de EEG ruimte voor dergelijke bedrij ven en bovendien is de prijs voor rund vlees aantrekkelijk. Uit handen van de hoofdagen ten P. A. Kloosterman en G. J. Rijsman (rechts) kreeg mevrouw G. van der Hoeven gisteren in Utrecht haar zoontje Hansje terug. Natuurlijk werd er een plaatje ge maakt. Links de oma, mevrouw Stork, die met de baby boodschap pen deed, toen hij werd wegge nomen. ADVERTENTIE da heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: 3.000,- in handen, be taling in 18 x f 183,15. Of: ƒ10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland AMSTERDAM Het is gisteren een dubbeltje op zijn kant geweest of d® proefvaart van de tanker Melania moest worden afgebroken. Urenlang is men in de weer geweest om de turbine van de eerste in ons land gebouwde 210.000-tonner op het maximale vermogen te brengen. Aan gezien de aanjager van de enige ketel in de machinekamer niet juist was af gesteld, leek dit aanvankelijk onmoge lijk. Door dit mankement was de juiste verhouding bij de aanvoer van lucht, water en brandstof zoek. Directieleden van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij stelden voor de proeftocht af te bre ken en naar de werf van Verolme bij Rotterdam te varen om verbeteringen te laten aanbrengen. Vertegenwoordi gers van de opdrachtgever de Brit se Shell voelden hier niets voor. Zij zagen de oplevingsdatum in gevaar ko men. Door de inschakeling van een tweède aanjager op de ketel bleek het tenslotte toch mogelijk het hoogste rendement uit de turbine te halen. Zodoende kun nen de andere proefnemingen toch door gaan. De achterstand in het schema is nu echter zo groot geworden dat het twijfelachtig is of de Melania zaterdag al naar Rotterdam komt. ADVERTENTIE Het cadeau per brief Vanaf 4,25 ADVERTENTIE Solide kinderfiets voor leeftijd van 5 tfm 9 jaar. Chroom sportstuurbel, bagagedrager en veilige terugtraprem voor 1000 Pasteurmerken -f 52.50. Endubbel snel gespaard, want: Remia, de besté margarine. Met het mooiste en nu ook het snelste spaarsysteem. Tijdelijk 2 Pasteurmerken op alle pakjes Remia margarine, dus óók op Remia Dex en Remia Kroon. Zo hebt u nog voor de feestmaand de Remia-Pasteurmerkjes compleet voor het cadeau van uw keuze I Vraag uw leverancier alvast de Remia Geschenkenfolder. Remia MARGARINEFABRIEKEN N.V. - DEN DOLDER.

De Vallei | 1968 | | pagina 9