Beperkt Moerdijk-complex behoeft geen zeehaven Mist en ijs belemmeren scheepvaart post vóórde 16 anders dan andere J Nijmegen moet image van „zo ver en zo benauwend katholiek..." kwijt Jongens reden met gestolen auto door slagbomen BEWINDSLIEDEN ANTWOORDDEN IN KAMER OP INTERPELLATIE VAN DRS. NYPELS (D'66) Regering krijgt noodzetel in oorlogstijd Kamer akkoord met duurdere dwangbevelen Mr. BEERNINK OVERLEEFDE9 ALLE MOTIES Man stak vrouw die verzoening weigerde Verolme bouwt voor Brazilië fregatten Burgemeester wil zijn stad erbij laten horen certinaQ/ GEEN BTW OP RUW GOUD Geleen ten strijde tegen monsters VERDIENSTEN KANALEN DICHT NIET GROOT VRIJE ZONE PTT SCHOON HOUDEN Van Hall vraagt ontslag als ambtenaar van burgerlijke stand constante kwaliteit RECLAME Voor jou, m'n hart Omdat het de eerste Kerst is die we samen vieren. Omdat wij nu zelf moeten zorgen in plaats van verzorgd te worden. Omdat jij me zo'n groot vertrouwen voor de toekomst geeft... voor jou een Certina omdat elke seconde jou verder zet in een nieuw leven en omdat ik wil dat die seconden mooi zijn. VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 DEN HAAG Er komt geen zeehaven bij Moerdijk. Dit heeft minister Bak ker (Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer gezegd in zijn ant woord op de interpellatie van drs. E. Nypels (D'66) over de vestiging van Shell-Chemie aan het Hollands Diep. „Niemand hoeft bang te zijn of illu sies te koesteren", zei de minister nadrukkelijk. Er zal ook geen kanaal voor zeeschepen door de Hoeksphe Waard worden gegraven. ROTTERDAM Mist in het zuiden en ijsvorming in het noorden van het land hebben vooral de scheepvaart fis teren danig parten gespeeld. De resul taten waren er in de vorm van aan varingen, vertragingen en stremmin gen. De drukke vaart op de Nieuwe Waterweg van en naar Rotterdam kwam gisteravond stil te liggen, omdat de loodsdiensten werden gestaakt en de bemanningen van de havenslepers geen hand voor ogen meer konden zien. Merkwaardig genoeg bedroeg tege lijkertijd het zicht op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven zeker, ander halve kilometer. Er werd dan ook nor maal gevlogen. De rijkspolitie te water in Dordrecht maakte gisteravond met drie boten bij een zicht van nauwelijks 20 meter jacht op een Belgisch binnenschip. Het schip had 's middags op het Hollands Diep de Nederlandse binnenvaarder Ad ja geramd, die binnen tien minuten zonk. Schipper J. A. van de Voorden uit Sint Philipsland riep via de mobi lofoon om hulp. Enkele minuten voor de Ad ja bij Dordrecht in de diepte verdween, werd het schip in de potdichte mist gevon den door een vaartuig van rijkswater staat dat de schipper, zijn vrouw en 2 kleine kinderen overnam. Het Belgi sche schip was doorgevaren. De politie zocht tot diep in de avond het Hollands Diep, de Dordtse Kil en de Nieuwe Merwede af. Overigens zon der resultaat. Eén van de polltieboten moest uit de vaart worden genomen, omdat de radar uitviel. Op het Haringvliet kwam de veer boot Haringvliet van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij (RTM) in aan varing met een binnenschip. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Beide schepen kregen averij. De veerdiensten op de Westerschelde hebben tot gisteravond nauwelijks ge functioneerd. Het veer Kruiningen Perkpolder werkte alleen 's morgens vroeg en 's middags, zij het met ver tragingen. De dienst tussen Vlissingen en Breskens, die om half twee was ge staakt, werd gisteravond om zeven uur hervat. De boot van Terneuzen naar Hoedekenskerke maakte pas tegen de avond de eerste tocht. In Vlissingen voer de veerboot Prin ses Beatrix bij het binnenkomen van de veerhaven in de dichte mist tegen de fuikwand. Door de schok werden twee passagiers licht gewond. Negen auto's aan dek werden beschadigd. Een rij palen langs de fuikwand werd ernstig beschadigd. Het mechanis me van de zware deur op het rijdek werd ontzet. Daarom moest het schip keren om de auto's via de deur aan de andere zijde van het schip te kunnen lossen. De personenauto's keerden aan dek. De vrachtwagens moesten achter uit van de boot rijden. In de noordelijke provincies begon het ijs op de kanalen hier en daar al een hinderlijke barrière voor de bin nenvaart te vormen. Op de kleine ka nalen was de vaart moeilijk of selfs onmogelijk. In Friesland en Drente is behalve voor de hoofdvaarwegen een vaar- verbod ingesteld. Op het Winschoter- diep en het Wildervankkanaal zijn in brekers ingeschakeld. Rijkswaterstaat verwacht dat de toe stand op ht IJsselmeer snel zal ver slechteren. De scheepvaart ondervond hier gisteren nog niet veel hinder van het ijs. Het Zwartemeer en het Ketel meer zijn bedekt met licht tot middel zwaar drljfijs. In Groningen regeert de winter al met zo'n vaste hand dat de aardappel- meelcampagne in gevaar is gekomen. De fabrieken die nog kunnen door draaien, komen door de strenge vorst maar aan de helft van de produktie. Als de vorst doorzet en alle tekenen wijzen hier op zal de campagne een voortijdig einde beleven. ADVERTENTIE Verdere belangrijke punten uit de antwoorden van de ministers Bakker, De Block (Economische Zaken), Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) en staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid): Shell-Chemie heeft, aldus minister Dé Block, een tegemoetkoming van 12,5 miljoen gulden uit de schatkist ge kregen. Toegezegd is, dat de Dordtse Kil eerder zal worden verbreed dan de bedoeling was. De wegen en spoorlijnen naar het nieuwe industrieterrein sullen op de eisen van het bedrijf worden afgestemd, de persleiding voor de afvoer van vuil water naar de Westerschelde wordt aangepast aan de behoefte van Shell. Het Hollandsch Diep wordt zo uitge diept, dat schepen kunnen lossen en laden. Minister Bakker deelde mee dat de Dordtse Kil in 1978 tot 250 meter zal zijn verbreed. Zij krijgt een diepte van acht meter beneden NAP. Een verbre ding stond al op het programma voor de komende jaren; de verdieping zal vijf tot tien miljoen gulden meer vra gen. Het gehele werk kost nu 35 tot 40 miljoen gulden. Aan Shell is meege deeld dat na 1978 zal worden bekeken of de Dordtse Kil tot 8V« meter kan wor den uitgediept. Het Hollandsch Diep blijft schoon, zei minister Bakker. Er zal geen vuil water op worden geloosd, wel koel en regenwater. Het vieze water gaat door de pijpleiding naar de Wester- Jchelde, waar het automatisch wordt verdund. Om te voorkomen, dat het o.a. biologische schade zal veroorzaken worden aan deze afvoer ook eisen ge steld. Ir. Schut zei gisteren in de Tweede Kamer, in antwoord op de interpella tie van de democraat drs. E. Nypels, dat er geen groot complex van indus trieën aan de Moerdijk zal komen. De mogelijkheden hiertoe zijn alleen al be perkt omdat Klundert en Zevenbergen op vrij korte afstand van het nieuwe industrieterrein liggen. Het beleid blijft gericht op de ontwik keling van zeehavens in Zeeland. Dit neemt niet weg, had mr. De Block te voren gezegd, dat er wel een aantal be drijven bij Moerdijk zullen komen, die georiënteerd zijn op de produktie van de nieuwe vestiging van Shell. Hij ver wachtte dat binnen redelijke tijd een aantal gegadigden uit de bus zou ko men. Minister Schut meent dat, hoewel Shell nu aan de Moerdijk gaat zitten, het niet nodig is om een nieuw beleid inzake ruimtelijke ordening voor Zuid west-Nederland te maken. De tweede tweede nota over die ruimtelijke orde ning is geen belemmering voor een ge zonde economische groei in die streek. Ir. Schut deelde mee dat er plannen zijn voor een zone van 1150 meter tus sen het industriegebied aan de Moer dijk en de woongebieden. De gemeen teraden van Zevenbergen en Klundert wilden deze strook aanvankelijk beper ken tot 650 meter. In de zone, die nu dus wordt uitge breid, is ruimte voor kantoren, garages en andere „onschadelijke" gebouwen, voor de persleiding en voor groen. Minister De Block vertelde de Kamer, dat er aanvankelijk 35 plaatsen waren, waar Shell-Chemie zich zou kunnen vestigen. Hieronder waren Bergen op Zoom en het Sloe. Beide vielen na de eerste schifting af. Uiteindelijk bleven Antwerpen, de Maasvlakte, de Eems- ADVERTENTIE haven en Moerdijk over. Op verzoek van de minister is het Sloegebied weer aön dit lijstje toegevoegd. Het bleek om economische redenen niet verantwoord naar de Eems te gaan; de Schelde lag te excentrisch er zou den lange pijpleidingen tussen dit ge bied en raffinaderijen moeten worden aangelegd en de Maasvlakte was om bestuurlijke redenen niet geschikt. Minister De Block verwacht dat straks ongeveer 70 pet. van de produk tie uit het nieuwe bedrijf zal kunnen worden uitgevoerd. Het is moelij k een schatting te maken van de jaarlijkse omzet Heel ruwweg noemde mr. De Block 600 miljoen gulden. Staatssecretaris Kruisinga verzeker de dat er strenge voorschriften worden gemaakt om de verontreiniging van lucht en water tegen te gaan. De Kamer had, zo bleek gisteravond, over het algemeen veel waardering voor het antwoord van de ministers en de staatssecretaris. Drs. Th. Wester hout (PvdA) diende een motie in, waar in hij vroeg niet af te wijken van de ruimtelijke structuurgrens voor het jaar 2000 zonder overleg met de Ka mers. Bovendien wil hij op korte ter mijn een nota over de ruimtelijke ont wikkeling in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg. De anti-revolutionair M. W. Schakel had, evenals de KVP-er W. P. G. Ass- mann, wel bezwaren tegen de interpel latie. „Als een vestiging in het buiten land komt wordt dit de regering verwe ten", zei de heer Schakel, „en nu ze een vette snoek heeft gevangen gooien po litici het weer over een andere boeg". Hij diende mede namens de KVP, de WD, de CHU, de SGP en het GPV een motie in, waarin de regering werd ge vraagd „op dezelfde efficiënte wijze met kracht haar beleid voort te zetten voor alle gebieden met een te zwakke sociaal-economische structuur". DEN HAAG Het kabinet-De Jong heeft vastgesteld waar de noodzetel van de regering in oorlogstijd zal ko men. Dit deelde premier De Jong gis teren in de Tweede Kamer mee bij de behandeling van de begroting van alge mene zaken. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw worden begonnen. Verder is het eerste deel van het zo genaamde noodbeddenplan klaar. Dit omvat vijftienduizend bedden. Het is geen plan op papier, aldus dé minister president, maar die bedden zijn er, met alle medische apparatuur, de mogelijk heid van opslag in magazijnen en wat er verder bijhoort. AMSTERDAM De oud-burge meester van Amsterdam mr. G. van Hall heeft ontslag gevraagd als ambte naar van de burgerlijke stand. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het ontslag te verlenen. Mr. Van Hall werd tweeëneenhalf jaar geleden tot ambtenaar van de bur- gelijke stand benoemd om in maart 1966 het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus te kunnen voltrekken. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren, met uitzondering van de heer N. Verlaan (Boeren), goed gevon den dat de kosten van aanmaningen en dwangbevelen voor nalatige belasting betalers worden verhoogd. Het tarief voor een aanmaning, dat nu een kwart je is, zal een gulden worden. Het hangt van de te betalen belasting af hoeveel een dwangbevel duurder wordt. Mr. W. Scholten (CHU) probeerde door een amendement te bereiken dat de eerste aanmaning kosteloos zou zijn. Hij vond dat er geen verschil is tussen een belastingbiljet en een reke ning van de tandarts. De betaling kan gewoon worden vergeten, zei hij. Staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) voelde niets voor het amende ment. De meerderheid van de Tweede Kamer ook niet. De Kamer ging verder akkoord met het wetsontwerp dat het mogelijk maakt investeringen voor bedrijfsge bouwen in bepaalde gebieden vervroegd af te schrijven. Deze maatregel wil de werkgelegenheid bevorderen door de vestiging van nieuwe bedrijven aan trekkelijker te maken. Het gaat om Groningen, Friesland, Drente, Overijs sel, Gelderland, Noord-Brabant, Lim burg, Zeeland, de kop van Noord-Hol land en Oostelijk en Zuidelijk Flevo land. Ir. A. van Rossum (SGP) probeerde via een amendement de regeling ook voor Goeree en Overflakkee te laten gelden. De Kamer ging met deze uit breiding niet akkoord. ADVERTENTIE NIJMEGEN Twee Duitse jongens (zeventien en achttien jaar) z(jn gister avond met een gestolen auto door de slagbomen van de grenspost Wyler te Nijmegen gereden. De douane loste een aantal schoten, waarvan enkele de auto raakten. De jongens reden echter in DEN HAAG De regen van moties, die de oppositie in de Tweede Kamer over minister Beernink had uitgestort, liet hem gisteren ongedeerd. Van de elf verdwenen er meteen al zeven, om dat zty werden ingetrokken of voor een latere gelegenheid bewaard. De over blijvende vier werden verworpen. Mejuffrouw mr. Goudsmit (D '66) be gon met het intrekken van haar motie, waarin een wettelijke regeling werd gevraagd voor het gebruik van geweld door de politie, omdat de wapeninstruc tie bij de herziening van de Politiewet toch op de helling komt. Haar fractie genoot drs. Nypels deed hetzelfde met zijn motie, die de bonden van gepensio neerden wilde betrekken bij het georga niseerd overleg over de ambtenarenpen- sioenen. De pacifist Wiebenga was door minis ter Beernink gerustgesteld over het raadplegen van het personeel bij de verhuizing van de Centrale dienst In- en Uitvoer, zodat zijn motie daarover niet meer nodig was. Verder lagen er twee moties over de vraag of het lid maatschap van een bepaalde politieke partij van invloed is öp de benoeming in overheidsdienst. De socialist drs. Franssen trok de zijne in en de heer Wiebenga meende dat er best later over kon worden gestemd. Tenslotte verdween de motie van de socialist Laban over de wegens een computerfout te veel uitbetaalde pensi oenbedragen. De socialist drs. Van Thijn had in een motie gevraagd om een vaste regeling voor de inspraak van gemeenteraden bij burgemeestersverkiezingen, waarbij dan ook over de kandidaat zelf behoort te worden gepraat. De Kamermeerder heid volgde hierin het standpunt van de minister, die een dergelijk soort be moeienis van de gemeenteraad niet wenst. De motie werd verworpen met alleen de stemmen van de zogenaamde linkse concentratie (PvdA, D '66, PPR en PSP) plus de communisten voor. De motie van mej. mr. Goudsmit (D '66) met de eis dat nevenfuncties en commissariaten van een aantal hoog waardigheidsbekleders moeten worden bekend gemaakt, kreeg slechts steun van de PvdA, D '66, PPR, de AR-afge- vaardigde Goudzwaard en de beide boeren Nuyens en Verlaan. DELFT De 33-jarige Haagse straatmaker E. de G. heeft gistermor gen ln een Delfts restaurant zijn twee jaar oudere vrouw met een zakmes in de borst gestoken. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen. Zij is niet le vensgevaarlijk gewond. De politie ar resteerde de man korte tijd later in de tram naar Den Haag. Het paar was in maart getrouwd. Kort geleden was de vrouw weggelo pen. Toen De G. gisteren naar het restaurant in Delft ging, waar de vrouw werkte, om zich weer te verzoenen, weigerde zij. De man werd driftig, pak te zijn mes en stak haar twee keer in de borst. volle vaart door, richting Nijmegen. Drie kwartier later werden zjj aangehouden. De Nijmeegse politie had na een tele foontje van de douane alle toegangs wegen tot de stad afgezet Bij de Waal brug werden de Duitsers gesignaleerd. De auto hadden zij in Berg en Dal achtergelaten. Door de bossen waren de jongens naar Nijmegen gelopen. Met de hulp van een speurhond kreeg de politie het tweetal te pakken. Aanvankelijk dacht de Nijmeegse po litie dat de twee jongens de daders waren van een bankoverval, die gister middag in het Duitse Kapellen was gepleegd en waarbij veertigduizend mark was geroofd. Bij die overval was hetzelfde merk auto gebruikt als waar mee de jonge Duitsers de slagbomen bij de grens hadden geramd. Later bleek dat de jongens niets met de overval te maken hadden. Zij waren ontsnapt uit een jeugdtehuis in Eus- kirchen. De auto hadden zij in Rees gestolen. ROTTERDAM Scheepsbouwer C. Verolme heeft opdracht gekregen voor de bouw van een aantal fregatten voor de Braziliaanse marine. Hij heeft dit bij zijn terugkeer uit Brazilië meegedeeld. Om hoeveel sche pen het gaat wilde de heer Verolme niet zeggen. Hij acht het waarschijn lijk dat niet alle schepen op zijn Bra ziliaanse werf gebouwd kunnen worden. Een deel van de order zou dan in Ne derland terecht komen. caballero Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.50-EEN LAURENS PRODUCT NIJMEGEN Hij zegt: „Ik ben ielf katholiek. Maar ik heb wat tegen men sen. die katholicisme zien als een gesloten blok, waar buitenstaanders geen toe gang hebben. Nijmegen heeft een verkeerde image in het toonaangevende wes ten. De Nijmeegse straathoeken worden heus niet meer beheerst door paters en pastoors. Het is een moderne stad geworden met industriële ambities" Burgemeester mr. Theodorus de Graaf (56) zwaait als opvolger van burgemeester Hustinx nu bijna een jaar lang de scepter over de 150.000 in woners van Nijmegen. „Toen ik hier kwam", vertelt hij, trof ik een puur katholieke stad, waar je duidelijk kon voelen, dat er een scheidslijn loopt tussen het Zuidoosten van het land en het Westen. Ik merkte dat Nijmegen de naam had de kop te zijn van het katholieke Zuiden. Als je de image hebt, alléén maar een katho lieke stad te zijn, dan schrik jeveel mensen uit de Randstad af om zich hier te vestigen". „Denk niet, dat ik iets tegen het ka tholicisme heb, maar het is onzin om het ideale woon- en werkklimaat, dat wij hier hebben, alleen voor katholie ken te reserveren. De mensen in het Westen moeten niet denken, dat het ka tholicisme van Nijmegen een benau wende stad heeft gemaakt. Niet alleen particulieren denken zo, maar ook in dustrieën en regering". De burgemeester gaat er iets tegen doen. Samen met zijn wethouders heeft hij er in de gemeenteraad over ge praat. De raadsleden waren het er roe rend mee eens: de image van Nijme gen moet worden veranderd. „Wij hebben een public relations bu reau in Den Haag in de arm genomen. Wij gaan wat meer doen aan onze voor lichting en gaan reclame maken om meer industrieën naar hier te halen. Aan ons katholieke stempel kunnen wij niets veranderen. Ik zal naar waarheid zeggen, dat de niet-katholieken, die de sprong wél hebben durven maken, het hier geweldig vinden". Het zit de burgemeester vooral hoog, dat de verkeerde image ook van in vloed is op de houding van de regering ten opzichte van de problemen van zijn stad. Het voortgezette onderwijs in de ag glomeratie Nijmegen levert jaarlijks ADVERTENTIE voor al die momenten dat je het beste wilt geven. Mr. TH. DE GRAAF moderne, open stad zo'n duizend afgestudeerden af die niet in het eigen gebied, maar wel elders aan de slag kunnen. „Er is hier een gebrek aan werkgele genheid, die het publiek het gemeente bestuur kwalijk neemt", zegt mr. De Graaf. „Dat geeft spanningen, maar denk niet dat de regering ons helpt". Ook bij het streven van de regering om de rijksdiensten over het land te spreiden, komt Nijmegen niet aan bod, vindt de burgemeester. ..Er worden hier zelfs rijksdiensten weggehaald en vijftien kilometer verderop in Arnhem neergezet Dat is gebeurt met de In spectie Nederland van de Domeinen. Als je er wat van zegt, krijg je te ho ren dat Nijmegen zo ver en zo benau wend katholiek is". „Ik heb eens tegen minister Witte- veen spottenderwijs door de telefoon gezegd, dat Nijmegen zelfs per trein t bereikbaar is. Weet u wat zijn reactie was? Hij zei: „Dat wel, maar het is zo rot, dat je in Arnhem moet overstap pen". DEN HAAG De handel in goud, zilver, platina, edelstenen en halfedel stenen (mits ongezet) zal worden vrij gesteld van de belasting op toegevoeg de waarde, de BTW. Dit betekent dat zij, die edel metaal en edelstenen voor beleggingsdoeleinden willen kopen, hier geen BTW over behoeven te betalen, zo heeft de minister van Financiën be slist. Zodra echter deze artikelen aan de edelsmid worden aangeboden ter ver werking tot sieraden, vallen ::ij wel on der de BTW en worden zij met twaalf procent belast. Dit geldt ook voor ver werking van goud tot gouden penningen. GELEEN B. en W. van Geleen willen verbieden dat giftige, bijtende of op andere wijze voor de gezondheid schadelijke stoffen in brievenbussen worden gestopt of aan deurknoppen worden gehangen. Het gaat om waspoedermonsters en afwasmiddelen, die op deze manier in handen van kinderen kunnen komen. B. en W. stellen de Geleense raad voor het verbod op te nemen in de algeme ne politieverordening.

De Vallei | 1968 | | pagina 13