De Dra-Rembrandt brengtromantiek van de Gouden Eeuw in de Nieuwe Eeuw Beloutch onder de Boom. Con &Verdonck OTA SIK zal in Bazel blijven Politie pakt drie leden Bonnie and Clyde'-bende Professor Pen bepleit beter Verkeersbrug over Rijn Arts gaf dodelijke injecties -kapitaal Voorzichtig met loonsverhoging samenspel arbeid Bestseller DAF44 f 5.950,- Jk begrijp niet wat Mertens wil" Bronchi letten aanse vrouwen in hongerstaking Handen en Li ppen ruw?puROL Speurtocht naar twee anderen Weer Duitse Starfighter neergestort Poolse studenten voor rechter TOCH MEESTE STEMMEN VOOR NIXON MILITAIRE STRUCTUUR BEDRIJFSLEVEN AFBREKEN DOOR MEER INSPRAAK WERKNEMERS Kerstpakketten Amerikaanse gevangenen 4000 werklozen na brand BRANDT NAAR LONDEN Lord Snowdon had aanrijding Uw interieur vindt dat een feestelijke gedachteEn van uw begroting mag hetWant ons jubileum is wel voorbij, maar de prijzen vieren danig na. Zoals gedemonstreerd door een vorstelijke Beloutch (200x110) voor 725.-. En ook door een intieme Mossoul (100x80) voor425.-. HET OOSTERS TAPIJTHUIS GRAP PROBLEEM nu in nieuwe Comfort-uitvoering ONGEDEERD EEG-VOORZITTER OVER NEDERLAND: INSPRAAK AFBREKEN Vierde vluchtpoging van Oostduitser had succes RECLAME INVESTERINGEN VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 ADVERTENTIE ADVERTENTIE MADRID In 'n kerk in de Spaan se hoofdstad Madrid zijn de vrouwen van vijftien gearresteerde leiders van een verboden Spaanse arbeidersbewe ging ih hongerstaking gegaan. Ook hun mannen in de gevangenis weigeren te eten. Met de actie wordt geprotesteerd te gen een overheidsmaatregel, die het contact met de gevangenisbezoekers bemoeilijkt. De tralies in de bezoek- ruimte zijn vervangen door kleine ope ningen, afgesloten door een dik stuk plastic. De mannen zitten gevangen wegens hun strijd voor onafhankelijke vakbonden, hogere lonen en andere so ciale hervormingen. De pastoor van de kerk waar de vrou wen verblijven, heeft gezegd dat hij de politie de toegang tot de kerk zal weige ren. Volgens het concordaat tussen het Vaticaan en Spanje mag de politie geen kerkgebouwen binnengaan zonder toe stemming van de priesters. ADVERTENTIE ARNHEM Royal GaUrtj Gele Wjdersplrin 41 Telefoon 20*99 OTTERDAM - DEN HAAG EINDHOVEN BAZEL De voormalige Tsjecho- slowaakse vice-premier dr. Ota Sik blijft in Bazel en zal niet naar Praag terugkeren, aldus het Tsjechoslowaak- se persbureau SDA. Sik heeft dit be sluit genomen nadat hij van de ambas sade officieel bericht had gekregen, dat tegen hem een vervolging zou worden ingesteld. De bekende politicus en econoom was er tot de nacht van 10 op 11 decemb.er nog van overtuigd, dat zijn aanwezig- Van onze correspondent I ONDEN Voor drie leden van de Engelse Bonnie and Clyde-bende was het spel gisterochtend afgelopen. Toen werden zij gearresteerd in een hotel in Londen, waar zij sinds maandag logeerden. De jacht op de twee an deren, die samen met hen in een reeks gesloten auto's door een groot deel van Zuid- en Midden-Engeland hebben gezworven, is nog in volle gang. Gearresteerd werden twee jongeman nen, een van negentien en een van twintig jaar, samen met de vriendin van een van hen, een meisje van achttien. De twee mannen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens mis handeling van een gevangenbewaarder. Met hun twee vrienden ontsnapten zij op 30 oktober uit voorarrest. Het tweetal dat u nog wordt ge zocht, wordt verdacht van een overval op een bank, die ruim 180.000 gulden heeft opgeleverd. Vooral de laatste drie weken zat de politie deze moderne Bonnie and Clyde- bende vaak dicht op de hielen. Zij werd zo genoemd naar het bekende Amerikaanse gangsterpaar Bonnie and Clyde, bekend uit de film van die naam. Het was een wilde achtervolging, want het blonde meisje en haar vrien den raasden vaak met een snelheid van 160 kilometer in hun gestolen auto's door het land. Die auto's bemachtig-» den zij onder bedreiging met geweren.! elke ochtend om acht uur ontbijt op bed. Een van de personeelsleden van het hotel had de twee mannen en het meis je voor de grap al de Bonnie and Cly de-bende genoemd. heid bij de jongste vergadering van het Tsjechoslowaakse centrale comité van betekenis kon zijn voor het lot van het Tsjechoslowaakse volk. Hij had al een vliegbiljet voor Praag gekocht. Volgens hem laten de leden van Tsjechoslowaak se partij en regering naar believen met zich sollen. „De leiding doet niets meer zonder toestemming van de Russen, ook al heeft een groot deel van mijn volk dat nog niet begrepen. Een bewijs voor mijn stelling vormt het feit, dat uitgerekend een van de eerste werkelijke collabora teurs, namelijk de voorzitter van de cen trale commissie en voormalige vertrou weling van Novotny, Jakes, een ver volging tegen mij kan instellen. Ik heb mij altijd met alle kracht voor mijn volk en de socialistische gemeenschap ingezet. Ik ben me van geen misdrijven bewust", verklaarde hij. GLüCKBURG De Westduitse lucht macht heeft gisteren haar 91e Star fighter F-104 verloren. Het gevechts vliegtuig stortte in de Noordzee op on geveer dertig kilometer ten noordwes ten van Helgoland. De piloot redde zich met de schiet stoel. Tot nu toe verongelukten 47 West duitse Starfighterpiloten met hun toe stel. Barre vroeg West-Duitsland zijn op groei gericht beleid vol te houden. „Het is onmisbaar voor de gemeen schap". Minister Schiller (Economische Zaken) die Straus verving stelde hem onmiddellijk gerust. De centrale banken zullen de rente laag houden. Belastingontvangsten zullen worden gebruikt om de binnenlandse vraag te stimuleren. De regering zal haar uitgaven met 7,5 in plaats van met zes procent opvoe ren. De achtergebleven gebieden in de Bondsrepubliek zullen door middel van vestigingspremies aan industrie worden geholpen. Volgens Schiller zou wat West-Duits land betreft op een economische groei van 6,5 procent kunen worden gere kend, evenveel als dit jaar. Voor Frankrijk voorspelde Barre een evenwicht in de economie in het voor jaar, als gevolg van de inmiddels ge troffen bezuinigingsmaatregelen. Dit echter alleen als de regering erin slaagt de prijsstijgingen onder de knie te krijgen. Minister Witte veen zei na afloop: „Het werkelijke probleem in de ge meenschap ligt in het op elkaar af stemmen van de economische groei, de loon- en prijspolitiek in de verschillende landen. En niet zozeer in de geldpoli tiek". Toch was hij bereid tot studiè* over de monetaire samenwerking in da Zes. Hij hoopte dat de voorstellen van de Commissie al op 13 en 14 januari kunne worden besproken, als in Gar- misch-Partenkirchen de ministers en de (centrale) bankpresidenten bijeenko men. WARSCHAU Twee studenten van de universiteit in de Poolse hoofdstad Warschau zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen van tweeëneenhalf jaar. De 22-jarige jongelui werden ervan beschuldigd dat zij lid waren geweest van een "commandogroep" van studen ten die „onrust wilde stoken aan de universiteit". Deze groep vormde „een illegale organisatie met een politiek programma dat in strijd was met de belangen van de staat.". WASHINGTON De officiële eind uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen is gisternacht bekendge maakt. Daaruit blijkt dat de Republi kein Richard Nixon 31.770.237 stemmen heeft gekregen tegen Hubert Hum phrey, de Democratische kandidaat, 31.270.533. De onafhankelijke kandidaat George Wallace behaalde 9.906.141 stemmen. De overige stemmen gingen naar diverse andere kandidaten. Drie kringen van de Zaandamse brandweer moesten gisteravond in actie komen voor een hardnekkige brand die woedde in het graansilo- en elevatorbedrijf van de gebroeders Gort in de fabriek „De Vrede" in Zaandam. Door verstopping in een graandroger was brand ontstaan, hetgeen met een geweldige rookontwikkeling gepaard ging. ADVERTENTIE De christen-democraat Mariano Rumor (foto) heeft een regering gevormd van christen-democraten, socialisten en republikeinen. Ru- mor (53) is premier. Minister van Buitenlandse Zaken is de 77jarige socialist Pietro Nenni. De rege ringscrisis heeft 23 dagen geduurd. Het nieuwe kabinet kan steunen'op J een meerderheid in de kamer. De j vorige regering, waarin uitsluitend christen-democraten zaten, had die meerderheid niet. De rege- ringploeg telt 27 man: 17 christen democraten, 9 socialisten en 1 re publikein. De vorige regering had het ka rakter van een overgangsregering Giovanni Leone vormde dat kabi net, omdat de socialisten in mei van dit jaar, onder de indruk van hun verkiezingsnederlaag niet be reid waren een nieuwe coalitie aan te gaan. MONTREAL Een 39-jarige arts uit Montreal in Canada hangt een le venslange gevangenisstraf boven het hoofd nu drie van zijn patiënten zijn' overleden. Hij had het drietal injecties gegeven onder het voorwendsel dat 'n verjonging het gevolg zou zijn. De arts, André Grenier, wordt be schuldigd van misdadige onachtzaam heid. Hij zal zich vandaag opnieuw moeten verantwoorden voor 't gebruik van een serum dat werd bereid uit de foetus van 'n ooi. De verdediger van dr. Grenier zegt dat de sterfgevallen het gevolg zijn van een „ongelukje, een technische vergissing". De slachtoffers waren een 46-jarige man en twee vrou wen van 31 en 74 jaar. WASHINGTON. De leider van de Noordviëtnamese delegatie bij de be sprekingen in Parijs, Xoean Thoey, heeft gisteren ambassadeur Harriman laten weten, dat de Noordviëtnamese rege ring erin heeft toegestemd, dat de ge vangen Amerikaanse piloten post en kerstpakketten uit de V.S. ontvangen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Amerikaanse regering „heeft dit aanbod met blijdschap ontvangen", zo werd ge zegd. De familieleden van de gevange nen zijn er van op de hoogte gesteld. In overeenstemming met het verzoek van Hanoi zal de post rechtstreeks naar Hanoi worden verzonden. Amerikaanse functionarissen schatten het aantal Amerikaanse krijgsgevangenen in Zuid- oost-Azië op 336. Tijdens de gevechten aldaar zijn 879 Amerikaanse militairen verdwenen. QUARRATA Vierduizend arbeiders van een meubelfabriek in Quarrata bij Florence in Noord-Italië zijn op slag werkloos geworden door een brand in 't fabriekscomplex. Het vuur verivoest- te behalve de fabriek ook een groot aantal huizen van het plaatsje. De scha de wordt geschat op honderdduizenden guldens. LONDEN. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, zal op 16 januari in Londen met zijn Britse collega Stewart van gedachten wisselen over vraagstukken betreffende Europa, waaronder de band tussen de „zes" en Engeland, de verhouding tus sen Oost en West en andere interna tionale zaken. Tijdens dit officiële be zoek zullen de twee ministers ook het overleg voorbereiden, dat premier Wil son midden februari in Bonn met bonds kanselier Kiesinger gaat voeren. Men verwacht dat de twee regeringsleiders het voorts zullen hebben over interna tionale monetaire kwesties. LONDEN Lord Snowdon, de man van prinses Margaret, werd gisteren in dichte mist in zijn sportwagen aan gereden door een bakkersauto. Zijn Aston Martin kreeg wat lichte schade, maar niemand werd gewond. Dit gebeurde op de weg van Londen naar Brighton bij de plaats Hickstead. Lord Snowdon moest daar stoppen, omdat er kolen op de weg lagen die uit een vrachtwagen waren gevallen, die weer een andere auto had geramd. Terwijl de auto van Lord Snowdon stil stond, reed de bakkerswagen van achte ren tegen zijn Aston Martin op. Lord Snowdon was op weg om ergens filmopnamen te maken. Hij had een bekende commentator van de BBC-tele- visie bij zich, maar ook die kwam er ongedeerd af. Nadat de politie de nodige gegevens had genoteerd, konden de man van de prinses, de kolenman en de bakker weer verder rijden. BRUSSEL Nederland en Frankrijk sullen komend jaar voorzichtig moeten omspringen met loonsverhogingen. Dat is althans de mening van Raymond Barre, een der vice-voorzitters van de Europese Commissie. In een vergadering van de ministers van Financiën zei hij dat de Europese Ge meenschap in 1969 de produktie met vijf procent moet verhogen. Deze groei kan volgens hem worden bereikt door vergroting van de binnenlandse vraag en het beperken van loonstijging. TXEN HAAG ,4k begrijp niet wat de heer Mertens van het Nederlands ■LJ Katholiek Vakverbond met zijn stellingen tegen de opeenhoping van commissariaten wil zeggen. Het is toch logisch dat de top van het bedrijfs leven ook de macht in dat bedrijfsleven in handen heeft". Dit zei gisteren in Den Haag prof. dr. J. Pen in de ledenvergadering van de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, waar hem was ge vraagd te spreken over „De macht van het geld". „Ik begrijp dan ook niet goed waar om de heer Aerden een parlementair onderzoek wil over die commissari aten, tenzij hij daarmee wil bewijzen, dat die macht onbehoorlijk wordt uit geoefend. Maar daar geloof ik niet in", aldus prof. Pen. Dat de arbeiders inspraak in de be drijven willen hebben, heeft volgens prof. Pen in wezen niets te maken met de macht van het geld. Grote mi litaire organisaties, die er eerder wa ren dan grote ondernemingen, hebben het bedrijfsleven als voorbeeld ge diend. „De bevelen gaan van boven naar beneden". In het bedrijfsleven be tekent dit dat de macht wordt uitge oefend namens de kapitaalbezitters, maar niet door ieder van hen afzon derlijk. „Men onderschat daarbij het inzicht yan de arbeider", aldus prof. Pen, „omdat hij beseft dat het in het be lang van het kapitaal gaat. Daarom zullen de produktiefactoren arbeid en kapitaal samen steeds moeilijker wor den aanvaard". Daarom ook wil professor Pen de militaire structuur van het bedrijfsle ven afbreken door de arbeiders meer inspraak te geven. „Als arbeid en ka pitaal goed samenwerken, bevoorde len zij het belang yan van beide. Hier door zal het beleid in een onderne ming niet veel veranderen". „zonder dat het geld gaat kosten, zonder dat de produktie wordt gee- schaad, zal de atmosfeer in het bedrijf verbeteren en kan er zelfs meer ka meraadschap ontstaan", aldus profes sor Pen. Hij zette zijn visie over de macht van het geld uiteen voor een publiek, ADVERTENTIE *o»»tdronk In tabletvorm. R4cf WEST-BERLIJN Een negentienja rige Oostduitser die drie vluchtpogin gen naar het Westen met gevangenis straffen moest bekopen, heeft de vierde keer succes gehad. Het anticommunistische comité van vrije juristen in West-Duitsland maak te gisteren bekend dat de jongen in vei ligheid is. De eerste mislukte vlucht, in maart 1964, kostte de Oostduitser 6 maanden gevangenisstraf. Na een twee de keer werd hij veroordeeld tot acht tien maanden en een derde mislukking bracht hem twee jaar achter de tra lies. dat, „als ik het goed getaxeerd heb voor een waarde van f 18 miljard aan beleggingen vertegenwoordigt." „Wie zinvol wil praten over de macht van het geld moet vijf catego- riën onderscheidene. In d eerste plaats en dat is een oud probleem geeft het geld macht over de consump tiegoederen. Kritiek op de macht van het geld is daardoor kritiek op de ver deling van het nationale inkomen". Punt twee is volgens professor Pen dat geld macht geeft over de con sumptie door anderen. „Daar be doel ik de reclame mee. We worden gedreven naar een steeds grotere consumptie. Door de reclame wor den er behoeften opgewekt en daar door voelt men het tekort aan geld beter". „In de derde plaats", aldus pro fessor Pen, „geeft het geld macht over die produktie". Hij verwacht, dat dit punt in de komende 25 jaar de meeste moeilijkheden xal geven. Een van de factoren voor de pro duktie is de arbeid. „De mensen wil len meepraten over die produktie, maar als ze bij een bedrijf komen te werkeri; hebben zij hierover niets te zeggen. Maar de andere factor, de geldverschaffer (het kapitaal), heeft ook gelijk als hij zich machte loos voelt, omdat er beslissingen gen buiten hem om worden geno men". De arbeider denkt: ze doen maar buiten mij om en is daardoor onte vreden, maar ook de aandeelhouder is'op een folkloristisch zijspoor ge zet". „Het vierde punt is de macht van het kapitaal bij de verdeling van het nationale inkomen. De mensen hebben nog steeds het gevoel dat de rijken steeds rijker worden en dat er op de lonen wordt beknabbeld. De werkelijk heid is echter anders. Het aandeel van de arbeid in het nationale inko men is de laatste vijftig jaar steeds ruwweg gelijk gebleven en het aandeel van het kapitaal (de rente) is relatief gedaald." „Op grond van de verhoudingen in het produktieproces zou je het tegen deel verwachten, maar de verklaring ligt in de investeringen per arbeider, die sterk zijn toegenomen". Het vijfde punt dat professor Pen aanvoerde, was de verwerving van het kapitaal en de politieke invloed, waar bij hij de gedachten van de heer Mertens bestreed. „Hier en daar bestaat wel een ver vlechting van bedrijfsleven en politiek, mar de gemiddelde leider van grote bedrijven heeeft nit het gevoel, dat hij invloed op de politiek heeft. Hij denkt Het enige punt, waarop het bedrijfs- laten, vind ik het goed". Het enige punt, warop het bedrijfs leven invloed zou willen uitoefenen op het economische beleid van de over heid ligt volgens professor Pen op het gebied van de handel, omdat het be drijfsleven bijvoorbeeld met een beper king van de Invoer gebaat is. „Maar dat er in de buurt van Philips een Technische Hogeschool is gebouwd, had je van tevoren kunnen verwach ten, en daar is geen enkel bezwaar tegen. De heer Mertens zou gelijk heb ben als het bedrijfsleven met dit soort dingen de rest van de mensheid scha de zou doen". 0 Een imponerende opname van de in aanbouw zijnde nieuwe verkeers brug over de Rijn bij Dusseldorp. De brug heeft zes rijbanen en kost on geveer 150 miljoen mark. Bonnie en haar twee Clydes waren op gloednieuwe motorfietsen en gekleed in splinternieuwe leren pakken bij het hotel aangekomen. Zij kwamen uit Southend, vertelden zij, en zij waren voor een verjaarsfeestje naar Londen. Zij gedroegen zich erg netjes en kregen Stuur mtj Informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, DAF55, 3 DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) HaamO AdresPlaatsjij 'In enveloppe aonder poetzegel zenden san DAF, antwoordnummer 2000. Eindhoven.

De Vallei | 1968 | | pagina 7