Veenendaals dagblad Acht vermisten geborgen na tankerbrand Buiten Hoofdstad wil Wereldhandelscentrum Koningin peet bij doop van prins Johan Friso Aftellen Apollo-8 begint morgen Russen krimpen vloot in op Middellandse zee HOLS DONAKAT Veenendaler stal UZI waarmee Frans B. zondag op Marokkaan schoot HEKKEN MAKEN IS HERASWERKC Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Het blijft vriezen Bij Mobil Oil Veel geknoei bij innen van uitkeringen Arrestaties in Brazilië Glad wegdek op Rijksweg 12 Opgespoten grond onbruikbaar 28 december in Utrecht Frans episcopaat in conflict met "roei) priesters INVALIDE MAN VERBRAND Man tweemaal overreden Technici boeken tijdwinst Wellicht regionaal industriepark voor Twente STIL PROTEST VAN SPAANSE VROUWEN Hongkong-griep nadert Europa Drie gewonden: Veehouder onder hooi bedolven Beloning voor honkvastheid In ijskoud water verdronken 13 man Specht II5 UIT! Bar-Restaurant „CHEZ JACQUES" HEEFT HET TONNY SPAAN RUSTIG NABOOTSEN KERST VERRASSINGEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces ..Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 14 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG np. 295 AMSTERDAM Van acht personen was gisteravond het stoffelijk over schot geborgen, toen het zoekpn naar de dertien vermiste opvarenden van de Liberiaanse tanker Diane werd ge staakt. Vanochtend zette de Rijkspoli tie 't zoeken voort, maar het staat wel vast, dat er geen overlevenden meer zullen worden aongetroffen. De Engelsman en de twaalf Spanjaar den die gisternacht in paniek overboord sprongen, nadat de lading olie had vlam- gevat, zjjn verdronken in de haven bjj de raffinaderij van Mobil Oil, in het westelijk havengebied van Amsterdam. Uit angst voor explosies, sprongen enke len in het ijskoude water (er hadden mlch al ijsschotsen gevormd) en anderen vielen van de trossen, waarlangs zij de wal hadden willen bereiken. Eerder had men ten onrechte verondersteld, dat de vermisten wellicht niet aanwezig wa ren toen de brand uitbrak, omdat ze mogelijk aan het passagieren waren in Amsterdam. Twee opvarenden van de tanker wer den ernstig gewond. Tien anderen kregen lichte verwondingen. De bemanning van de Diane bestaat normaal uit 35 koppen. Tijdens het uit breken van de brand waren vijftien zee lieden extra aan boord, die hun colle ga's kwamen aflossen. Zeven van hen behoren tot de vermisten. De schade aan de Diane loopt in de miljoenen guldens. Het herstel van de laad- en losinstallatie op de kade van de raffinaderij zal ongeveer een miljoen gulden vergen. Hiermee zullen enkele maanden zijn gemoeid. De afvoer van produkten komt ernstig in gevaar. De brand op de Diane was een van de grootste scheepsbranden uit de historie van de Amsterdamse haven. Het schip was anderhalf jaar geleden ook in het nieuws na een aanvaring met •en Duitse vrachtvaarder even buiten Hoek van Holland. Er volgde een explo sie die aan twee mensen het leven kost te. Sleepboten met waterkanonnen voch ten urenlang in een dichte mist tegen de vlammen. De reparaties, die miljoenen guldens kostten, duurden vijf maanden. TERNEUZEN. „Een gedeelte van de Serlippenspolder in Terneuzen, waar op mettertjjd enkele duizenden wonin gen zullen worden gebouwd, bljjkt te zjjn opgespoten met volstrekt onbruik bare grond". Dit heeft de Terneuzense wethouder A. de Vos meegedeeld. Het gaat om een hoeveelheid van en kele honderdduizenden kubieke meter. De grond is afkomstig uit het vergrote kanaal Gent-Terneuzen. Daarbij komt dat een groot gedeelte van deze grond in de polder is verkocht tegen prijzen „die er niet om liegen", al dus de wethouder. De bouwgrond moet nu worden ver beterd, waarmee enorme bedragen zijn femoeid. W/y voeren de wintergasten graag met spekzwoerd, dat mijn vrouw tegen een boomstam spij- kerde, zodat kat noch gaai het kan 5 meenemen. Ook beantwoordt het aan aard en natuur van de echte klauteraars, zoals de boomklever S en voor het overige betekent vet voor allemaal een uitmuntende kost in het harde jaargetijde; de vogels kunnen erop teren. Het vrije 5 leven in het hout verschaft een 2 specht allerhande kevertjes, in- j sekten, eitjes, poppen en larven, j maar in herfst en winter worden deze goeddeels vervangen door 2 denne- en sparrezaad. Horen we zo'n bostimmerman hakken en kloppen, hetgeen reeds op behoor- Z lijke afstand dóórklinkt, dan dient dit blijkbaar vooral om het kleine gedierte op te jagen uit zijn holen S en gangen onder en in de schors. C De zeer beweeglijke lange tong j vormt een volmaakt instrument j om de buit af te tasten of óp te spietsen. Deze vogel daalt vrij l zelden af naar de begane grond en daardoor is hij geen typische ver- volger van mieren, al pikt hij deze Z tvel en passant bij de bomeninspec- tie mee. Vindt zo'n specht eike- gallen, dan hamert hij ze open, om Z er de larfjes uit te kunnen halen en alles-met-alles is het menu nog gevarieerd genoeg in de schrale tijd des jaars, vooral indien er wat Z beukels achterbleven. Voorts ont- S breken knoppen, noch bessen of jonge scheuten en aan hartig den- nezaad mankeert het nooit. Hoe i zo'n dier zich met talloze ups and downs door het leven slaat, kunt j ge lezen in de kostelijke en vol- j komen verantwoorde dierenroman ..Tjillip" door de Deen Svend 5 Fleuron (ook in Duitse vertaling verschenen). 14 dec. 1968 A. B. WIGMAN A\\u\\u\\\\u\\u\u\\m\m%uuu%v DEN HAAG Koningin Juliana, prins Claus' zuster Christina von Amsberg, de Noorse kroonprins Harald, de Nederlandse ambassadeur in Londen dr. J. H. van Royen en Johan Christian baron von Jenisch, een vriend van prinses Beatrix en prins Claus, zijn peten bij de doop van prins Johan Friso. school van de Evangelische Broederge meente in Zeist. Na de kerkdienst zal op paleis Soest- drjk een lunch worden aangeboden aan familieleden, peten en vrienden van het prinselijk paar. PARIJS Het Franse episcopaat heeft zich gekant tegen het plan van 120 Franse priesters om, zonder deelneming van de bisschoppen, op 11 en 12 januari een bijeenkomst te houden om te komen tot wijziging van de „priesterlijke sta tus", daarbij rekening houdend met de mogelijkheid voor priesters om een ge salarieerd beroep uit te oefenen en in het huweljjk te treden. In een op 13 november gepubliceerde brief hebben deze priesters laten we ten, dat zij de status van de priester willen wijzigen, omdat deze leidt tot isolement. De bisschoppen zeggen nu in een ver klaring, gericht tot de 44.000 priesters die aan parochiekerken in Frankrijk verbonden zijn, dat zij geen initiatief kunnen toestaan, dat „het wezen van het priesterschap in zijn binding met de bisschop miskent". ARNHEM De 69-jarige L. Hun- ziker uit Arnhem is bjj een brand in zijn woonhuis omgekomen. De man was in valide en kon de vlammen niet ont vluchten. Zjjn vrouw was juist even boodschappen doen. Twee mannen probeerden tevergeefs de invalide te redden. Ze konden hem door de vuurzee echter niet bereiken. De brand was ontstaan door het om vallen van een oliekachel in de keuken. Het prinsje wordt 28 december in de Utrechtse Domkerk gedoopt. De plech tigheid wordt verricht door ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd predikant in Amsterdam. Ds. Kater heeft 2 sep tember van het vorige jaar ook prins Willem-Alexander gedoopt en 10 maart 1966 prinses Beatrix en prins Claus ge trouwd. De kerkdienst begint om 11.30 uur. Radio en televisie zullen die plechtig heid direct uitzenden. De televisiere portage wordt door de N.T.S. op Neder land I uitgezonden. Evenals bij de doop van prins Willem- Alexander, zal het Nederlandse vok op uitdrukkelijk verzoek van 't prinse lijk paar zo ruim mogelijk vertegen woordigd zijn bij de doop van prins Johan Friso. Daartoe zijn uit alle pro vincies delegaties van 25 mensen uit genodigd. Zij zullen de bevolking in alle geledingen vertegenwoordigen. Medewerking aan de kerkdienst ver lenen de organist van de Domkerk, de heer van Viegen, het N.C.R.V. Vocaal Ensemble, het Radio-Bachorkest onder leiding van Marinus Voorberg, het Buur kerkkoor en de zangklas Comenius- ADVERTENT1E betekent sfeer en gezelligheid bij een rustig stukje muziek. in de kelder van Hotel-Rest. De Eekhoorn te Rhenen Aan ons huisorgel speelt iedere zaterdag en zondagavond en ook met de feestdagen de al om bekende pianist-organist- entertainer EINDHOVEN De gemeente Eind hoven krijgt een „sociale recherche dienst". „Wjj willen een eind maken aan het geknoei bij het indienen van de sociale uitkeringen", aldus de heer P. Timmers, wethouder van Eindhoven. In vier maanden tijd heeft de gemeen te Eindhoven 150 gevallen onderzocht. Twintig keer bleek dat degenen, die uit keringen hadden ontvangen, er hele maal geen recht op hadden. In veertig procent van de gevallen was er op de een of andere manier geknoeid met het invullen van de gegevens. Uit een onderzoek is gebleken dat mensen uit Eindhoven en omgeving die als werkloos stonden ingeschreven en als zodanig uitkeringen kregen, elders een baantje hadden aangenomen. Wethouder Timmers vindt dat er strenge straffen uitgedeeld moeten wor den als dergelijke praktijken aan het licht komen. AMSTERDAM De commissaris j van de Koningin in Noord-Holland pleitte gisteravond voor vestiging i van het Wereldhandelscentrum in Amsterdam. Hij deed dat tjjdens het jaarlijkse Havengildedincr. aange- richt door de Vereniging „De Am- sterdamsche Haven". „De vestigingsplaats van het een- I trum", zo zei de heer Kranenburg, „wordt een vraag van gezond ruim- telijk en economisch inzicht. Dan merk ik op dat de bouwplaats, die Amsterdam biedt, op een opvallend kruispunt ligt. Er is een lijn van zeeverkeer en industrie te trekken tussen Lelystad en ÏJmuiden. Voorts zijn er voor de Randstad en voor Nederland twee grote verkeersplei- nen aan het groeien voor het auto- i verkeer: de Haarlemmermeer en de Zuiderzeepolders. Er is in Nederland i een erkend nationaal centrum voor de zogenoemde derde sector handel, financiën, verzekering, onderzoek, communicatie en cultuur. Dat is het in dezen nog steeds voorspoedig groeiende Amsterdam. De plek, waar dit alles elkaar ontmoet en kruist, is het stuk grond, dat Amsterdam voor j een Wereldhandelscentrum bouwrijp heeft". Op de foto een maquette van het gebied, waar in Amsterdam het Wereldhandelscentrum gevestigd zou kunnen worden. Op de voorgrond de nieuwe spoorlijn naar Haarlem en de weg naar Velsen, die de Coentunnel- i weg kruist. OLDEBROEK Bij het oversteken van dc Zuiderzeestraatweg in Olde- broek is de 52-jarige ijzervlechter J. G. Koster uit Wezep vrijdagavond door een personenauto gegrepen. De man kwam op de rijbaan terecht en werd overreden door een tweede auto. Hij overleed ter plaatse. UTRECHT De 63-jarige mevrouw H. van Asselt-Hofland uit Leusbroek (gemeente Leusden) is vrijdagmiddag om het leven gekomen, toen zij zonder op het verkeer te letten de Arnhem se weg in haar woonplaats overstak. De vrouw overleed kort na aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort. Zij werd gegrepen door een vrachtauto, die bij een uitwijkpo- ging tegen een boom botste en ver nield werd. CAPE KENNEDY Er is een volle dag winst geboekt bij het voorberei den van het vertrek van de Apollo-8 in de richting van de niaan. Het aftellen, dat aan het vertrek vooraf moet gaan, begint morgen al. Het had oorspronkelijk maandag zullen bginnen. De vertrekdag blijft echter vastge steld op 21 december. Het vervroegen van het begin van de aftelperiode met een etmaal is mogelijk geworden door vervroegde beëindiging van al het technische voorbereidings- werk. Daarmee is men op Cape Ken nedy drie dagen eerder gereed gekomen dan was verwacht. „Wij hebben tijd over en willen die goed gebruiken", zei een van de leiders van dat voorberei- dingswerk. Het voordeel van het eerder begin nen met het aftellen is voor de tech nici die daarvoor dagen in touw zul len zjjn, dat zjj kleine haperingen die zich waarschijnlijk nog wel zullen voordoen rustig kunnen verhelpen. Nu het begin van de aftelperiode een dag is vervroegd is daarmee de kans dat op 21 december het ver trek met een dag of langer zal moeten worden uitgesteld kleiner geworden. De drie leden van de bemanning van de Apollo-8, Frank Borman, James Lovell en William Anders, oefenden gisteren in een „vlucht-nabootser". Zij namen nog eens rustig alle han delingen door die zij in de wereld ruimte moeten verrichten tijdens de meest kritieke fasen van hun tocht. Maandag laten de drie astronauten zich nog eens grondig medisch onder zoeken. Zij verblijven al in de speciaal voor op vertrek wachtende astronauten ingerichte kwartieren op Cape Kennedy. ENSCHEDE. Het Samenwerkings orgaan stedenband Twente wil een on derzoek laten instellen' naar een regio naal industriepark voor Twente. De stu die zal worden verricht door het Ne derlandse Economisch Instituut en de Koninklijke Nederlandse .Heidemaat schappij. RIO DE JANEIRO Verscheidene personen zijn gisteravond in Rio de Janeiro gearresteerd, onder wie de jour nalist Jol Silveira, en" de afgevaardigde van de staat Guanabara Salvador Man- din, een luchtmachtofficier. De centrale figuur, om wie de crisis is ontstaan, Marco Alves, het parle mentslid, dat de regering wil laten ver volgen wegens belediging van het leger, heeft op 3 tseptember in het parlement geprotesteerd tegen de „willekeur" van het „militaristische regime". Hij vroeg de jeugd het militaire défilé op 7 september, de nationale feestdag, te boycotten en de meisjes in het bijzon der niet om te gaan met mensen in uni form. De weigering van de kamer om de parlementaire onschendbaarheid op te heffen was een spectaculaire overwin ning van de oppositie. Niemand had zulks verwacht. De regering heeft later een „institu tionele wet" uitgevaardigd op grond waarvan het parlement voor onbepaal de tijd wordt ontbonden en president Arthuro da Costa e Silva uitgebreide bevoegdheden krijgt om grondwettelijke rechten naar zijn goeddunken op te schorten. LONDEN Gezaghebbende medische kringen in Engeland hebben de verwach ting geuit, dat de „Hongkong-griep", die op het ogenblik in de Verenigde Staten woedt, binnen enkele weken Europa zal bereiken. Meer dan dertig Amerikaanse staten zijn al door de ziekte aangetast. In Philadelphia zijn negen personen, die griep hadden, door complicaties overle den. De actrice Tallulah Bankhead be zweek donderdag aan dubbele longont steking, nadat zij de „Hongkong-griep" had gekregen. Een woordvoerder van de Britse medische onderzoekingsraad zei, dat deze epidemie echter niet zo ernstig is als de „Aziatische griep" van 1957. VEENENDAAL Vrijdagmiddag tegen half vier sloegen twee personen- bauto's op Rijksweg 12 tussen Maars- bergen en Veenendaal over de kop als gevolg van het gladde wegdek. Drie personen moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overge bracht. Dit overkwam eerst de 48-jarige F. uit Nijmegen. Hij geraakte in een slip en sloeg vijf maal over de kop. De Nijmegenaar liep hierbij een sleutel beenfractuur en een lichte hersen schudding op. Even later sloeg op vrijwel dezelfde plaats een auto met twee Duitsers over de kop, de 43-jari- ge W. ert de 34-jarige R. beiden uit Dusseldorf. Zij werden door de gebro ken voorruit op straat geslingerd. R. moest met schaafwonden en sneden en W. met een diepe hoofdwond naar het Juliana-ziekenhuis worden overge bracht. WASHINGTON De Russen hebben hun Middellandse-Zeevloot sterk inge krompen. In een gisteren gepubliceerde verklaring van de Amerikaanse ma rine wordt gezegd, dat de Russen in de afgelopen weken twintig van hun veer tig gevechtsschepen uit de Middelland se Zee hebben teruggetrokken. Zij be gonnen daarmee op 5 november toen het helikopterschip Moskva naar de Zwarte Zee terugvoer. Toen de Mos kva op 22 september in de Middelland se Zee arriveerde ontstond in het Wes ten bezorgdheid over een groei van de Russische militaire macht in dit ge bied, dat tót dusver aan de Ameri kaanse Zesde Vloot en andere geal lieerde marinestrijdkrachten voorbe houden was geweest. De Amerikaanse marine kan niet zeg gen wat de reden van de Russische te rugtocht is. ADVERTENTIE Let vandaag op de unieke in de advertentie van de Caferette BERGUM De 45-jarige veehouder A. Vaatstra uit Surhuizum, vader van vüf kinderen, is vrijdagmorgen vroeg op het erf van zijn boerderij om het leven gekomen, toen hij bij het voeren van het vee onder een schuivende hooi berg terecht kwam. Hij werd pas enkele uren later gevon den, toen een melkrijder alarm sloeg omdat de melkbussen niet bij de weg stonden. De man bleek te zijn gestikt. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" le Kerstdag: KAARSLICHTDINER 2e Kerstdag: DINER DANSANT Toezending menu's op aanvraag Telefoon (08387) 244 Een groep van achttien vrouwen, moeders, dochters en zusters van politieke gevangenen, heeft zich nu al ruim twee dagen teruggetrokken in de Franciscus de Borja-kerk in Madrid. Zij eisen voor hun familieleden in de cellen een hetere behandeling en volledige amnestie. De actie is begonnen als protest tegen de nieuwe ontvangkamers in de gevangenis, die met microfoons zouden zijnuitgerust, zo dat de cipiers de gesprekken tussen de gevangenen en de bezoekers konden afluisteren. VEENENDAAL De rijkspolitie te Rhenen geeft antwoord op de vraag waar het UZI-pistool vandaan is ge komen, waarmee pensionhouder Frans B. zondagmiddag een van de bij hem in pension zijnde Marokkanen in het linker dijbeen schoot. Omstreeks september van dit jaar kwam Frans B. in het bezit van dit pistool toen hij een auto ruilde met een in Veenendaal wonende 35-jarige Duitser. Deze had het wapen gevon den in de schuur van zijn kostbaas Van S. en het zich toegeëigend. Diens zoon de in Loosdrecht wonende fa brieksarbeider K. van S. heeft blijkens inlichtingen van familieleden de Uzi ontvreemd toen hij in 1964 diende bij een verzorgingseskadron van de Ko ninklijke Luchtmacht te Nijmegen, waarna hij het wapen later in de schuur van zijn ouders in Veenendaal achterliet. ETTEN Jeugdige werknemers in het arbeidsgewest Etten, die in het eigen gebied willen blijven werken, hebben kans op een „lijfpremie". In dustrieën en gemeentebesturen Etten willen hiermee tegemoet komen aan de hogere lonen die de jongeren met pen delen kunnen verdienen in de Rand stad Holland. De Koninklijke Marechaussee heeft K. van S. vrijdagmorgen van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring ge steld. De pensionhouder Frans B. en de in Veenendaal wonende Duitser zijn in afwachting van het proces op vrije voeten gesteld. (Van onze weerkundige medewerker) E Gedurende het hele weekeind s blijft Nederland in de kou. We ver- j wachten 's nachts en 's morgens strenge tot matige en in de middag l lichte vorst. Weliswaar takelt het continen- l tale hogedrukgebied af, maar er j ligt geen warmbloedige oceaande- pressie klaar om van deze zwak- l heid te profiteren. Depressies zijn gedwongen uit te wijken naar het noordoosten en zuidoosten nog voor- dat ze Ierland hebben bereikt. E Een minimum in de Golf va Biskaje zal de zuidoostenwind wat z doen toenemen, waardoor het min- der gemakkelijk tot mist komt. Zaterdag en zondag mag men rekenen op droog weer. Naar het zich laat aanzien zal niet voor dins- dag de onbestendigheid toenemen. ADVERTENTIE HERAS HEKWERK OIRSCHOT - TELEFOON 04997-1966* GRATIS uitvoerige kleurenbrochure op aanvraag! Ook kunt U met ons afspraak maken voor een Vrijblijvend bezoek van onze rayonleider uit Zwolle

De Vallei | 1968 | | pagina 1