EURATOM DOOR DE BEDREIGD GAULLE'S WEIGERING Ex-premier berispt, drie leden uit partij gezet DeDrusette (gas) kuil kun verwar ming rekent voorgoed a ('met koude voeten en natte droogdoeken. Kabinet Toneelstuk tegen Churchill Scherpe woorden in Europees parlement Ambtenaren protesteren KOERS ROEPIA GAAT STIJGEN Opperste Sovjet heeft kritiek Kabinet-Rumor beëdigd Jumbo-jet vliegt in januari Tegen twee Duitse overvallers nu zwaardere straffen geëist „Bonnie en Clyde" in Portugal Officier vraagt uitlevering 2 Italiaanse studenten Arrestaties in Baskenland N.K.V.-LEDEN LIMBURG VOOR SAMENWERKING VAKCENTRALES Meisjes doodden „om opwinding" PESSIMIST ANTWOORD REY kaas uit het vuistje de p van probaat middel tegen avondtrek NASLEEP IN HONGARIJE VAN INVASIE VOOR 30 MILLE AAN PRUIKEN GESTOLEN FERNANDEL NA TWINTIG JAAR WEER EENS OP DE PLANKEN REEKS INBRAKEN LN ONS LAND GEPLEEGD ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 LUXEMBURG In de buitengewone zitting die het Europese parlement vrij dag in Luxemburg aan de crisis rond Euratom heeft gewijd, zijn twee punten sterk naar voren gekomen. Het eerste heeft een politiek karakter. Het parlement toonde zich bijzonder on gerust over het feit dat de „dood van Euratom" grote schade zal toebrengen aan de positie van de Europese executieve en aldus repercussies zal hebben voor de andere Europese gemeenschappen. Het tweede punt is van meer praktische aard. Het verdwijnen van Euratom zal de zes landen beroven van een gemeenschappelijk kristallisatiepunt, waarom heen zich verder en breder wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de ge zamenlijke economieën kan ontwikkelen. LUXEMBURG Ambtenaren van de Europese gemeenschappen heb ben vrijdag in Luxemburg het Euro pese parlement een verzoekschrift voorgelegd. Zij vragen het parle ment alles in het werk te stellen, om te bereiken dat de uit de ver dragen voortvloeiende verplichtingen worden nagekomen en dat de doel- stelling, de programma's en de in strumenten van het gemeenschappe lijk onderzoek als fundamenten voor de toekomst van het verenigd Euro pa behouden blijven. De ambtenaren geven uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de huidige ontwikkeling van de Europe se politiek en over de moeilijkheden waarop de tenuitvoerlegging van de verdragen tot oprichting van de gemeenschappen stuit. Zij zeggen met teleurstelling kennis te hebben genomen van de raadsbesluiten van 28 november betreffende het onder zoekprogramma van Euratom. Die besluiten komen er volgens hem op neer dat van de onontbeerlijke ge meenschappelijke en gecoördineerde activiteit in de sector wetenschappe lijk en technisch onderzoek wordt afgezien en dat Europa dus opnieuw en ditmaal voorgoed capitu leert. Het verzoekschrift is ondertekend door meer dan 3000 personeelsleden van de Europese gemeenschappen te Brussel, Fonxenay-aux-Roses, Geel, Ispra, Karlsruhe, Luxemburg, Mol en Petten. DJAKARTA Er schijnt nu althans een eind te zijn gekomen aan de koers daling van de Indonesische Roepia, die tot voor kort 's werelds meest labiele valuta was. In de periode van februari tot oktober van vorig jaar daalde de koers van de Roepia van 120 tot 350 per Amerikaanse dollar. De inflatie ging snel voort tot zij tegen eind oktober haar hoogtepunt bereikte, met een koers van 500 Roepia per dollar. Op de zwarte markt moest toen 520 Roepia per dollar worden betaald. In de afgelopen weken is de koers van de Indonesische valuta echter ver beterd tot 420 per dollar. Volgens de permanente vertegenwoor diger van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Indonesië, Kemal Si- ber, is de stabiliteit van de munt te danken aan het groter geworden ver trouwen in de economische maatrege len van de Indonesische regering onder de Indonesische bevolking. De vorming van een rijstvoorraad heeft de vrees voor prijsstijgingen ver minderd en heeft een eind gemaakt aan speculatie. Een blijvende stabiliteit zou volgens Siber een gezonde monetaire basis vor men voor het vijfjarenplan voor de ont wikkeling van de Indonesische econo mie dat in april begint. MOSKOU De Opperste Sovjet heeft vrijdag na vier dagen de debatten over de begroting, de economische situatie en de plannen voor het komende jaar afgesloten. De vergaderingen werden gekenmerkt door ongewoon scherpe kritiek op de prestaties in 1968 en op bepaalde onder delen van het programma voor 1969. De kritiek richtte zich in het bijzonder op de woningbouw en de industriële bouw, waar vele van de gestelde doe len niet bereikt zijn. Volgens waarne mers is sinds mensenheugenis nooit zo openlijke kritiek in de Opperste Sovjet zo tot uitdrukking gebracht. De begroting voor 1969 is vastgesteld op 133,8 miljard roebel, waarvan 17,7 miljard voor defensie. De uitgaven voor defensie zijn de hoogste uit de ge schiedenis van de Sovjet-Unie, en over treffen die van 1968 met 1 miljard. Westerse waarnemers zijn van me ning dat deze officiële defensie-uitga ven slechts de helft vertegenwoordigen van wat in werkelijkheid aan defensie wordt uitgegeven. ROME De nieuwe Italiaanse coa litieregering onder premier Mariano Rumor is vrijdag door president Giusep pe Saraga* beëdigd en zal zich maan dag voorstellen aan Senaat en Huis van Afgevaardigden met haar programma. Men verwacht dat de debatten over de regeringsverklaring nog voor Kerst mis zullen kunnen worden afgesloten en dat Rumor de meerderheid van Senaat en Huis achter zich zal krijgen. Het uit 27 ministers bestaande kabinet wordt gevormd door leden van de christen democratische, de socialistische en de republikeinse partij, die beschikken over een meerderheid in het parlement. Rumor treedt aan op een moment dat het land geteisterd wordt door de ern stigste ongeregeldheden en onrust die het sinds 25 jaar heeft gekend. De Nederlander dr. ir. A. P. Oele, zei het zeer scherp. Een executieve die de ze negatieve ontwikkelingen niet tegen houdt, zal ook de afbraak van de ande re gemeenschappen niet tegen kunnen houden. De supra-nationaliteit van Eu ropa staat met deze zaak op het spel. Dr. Oele, die sprak namens de socia listische fractie, vond het zonder meer al belachelijk, dat deze crisis mede is ontstaan om het geld. Het gaat hier om enkele tientallen miljoenen rekeneenhe- den (dollars) per jaar. Vergeleken bij de 600 miljoen R. E. die worden ge bruikt voor het instand houden van 'n volstrekt overbodige boterproduktie en de 150 miljoen R.E., die naar een even overbodige suikerproduktie In de EEG gaan, is dat niets, zo betoogde hij. De Duitser Hellwig, vice-president van de Europese Commissie, viel hem bij, en noemde nog andere cijfers. In 1967 en 1968 hebben de kosten van de onder zoekprogramma's van Euratom 2 pro cent (40 miljoen R.E.) van de bijdra gen der lidstaten uitgemaakt. Dat is zeer weinig vergeleken vij de 750 mil joen R.E. die de landen samen voor (zo wel nationaal als gemeenschappelijk) nucleair onderzoek hebben uitgegeven en vrijwel niets vergeleken met de steun van een miljard R.E. die de ge meenschappelijke zuivelmarkt dit jaar ontvangt, zo zei hij. Dr. Oele toonde zich overigens wei nig optimistisch. „Mijn fractie vindt dat er een politiek wonder moet gebeu ren, willen wij hier nog uitkomen. De verantwoordelijkheid voor de crisis be rustte volgens hem geheel bij Frankrijk. Hij noemde 't een verheugende realiteit, dat Duitsland (blijkens een geaccepteer de motie in de Bundestag) en Italië be reid zijn Euratom's voortbestaan te waarborgen. Ook in de Beneluxlanden is die bereidheid groeiende, zo stelde dr. Oele. Recente berichten wijzen er echter op dat bij Frankrijk nog geen spoor van die bereidheid te vinden is. De Franse Gaullist De La Malènc, wilde van did verwijt niets horen. Elk land op zijn beurt heeft het gezamen lijk onderzoek afgewezen, omdat het vond er zelf geen belang bij te hebben. Dat de recente Nederlands-Brits-Duit se samenwerking op het gebied van de ultra-centrifuge pyn doet, demonstreer de de Gaullist door vrij heftig te infor meren waarom dit project niet bij Eu ratom is ingebracht. Antwoord op die vraag kreeg hij van de Nederlandse christen-democraat dr. Westerterp. Als drie landen staan aan de vooravond van een technologische doorbraak (de waarschijnlijkheid dat het ultra-centrifuge-project aanzienlijk goedkoper verrijkt uranium levert dan het gas-diffusie-project), moeten wij zo'n project dan inbrengen in een ge meenschap die in een crisis-situatie verkeert? Daar komt bij, aldus de heer Westerterp, dat het probleem van de uitbreiding van de gemeenschap nog steeds béstaat. Als u bij uw regering gaat aandringen op een ander stand punt tegenover dit probleem, zullen wij er wellicht in ons nationale parlement bij de regering op aandringen met het ultra-centrifuge-project naar Euratom te gaan. Zijn fractiegenoot de Neder lander ir. Raedts voegde er nog aan toe, dat de Nederlandse regering (eveneens op aandrang uit het parlement) ook be sloten heeft een eind te maken aan het blokkeren van de werkzaamheden van de werkgroep Maréchal. Dat kan 'n an dere regering misschien tot voorbeeld strekken, zo zei hij. Dr. Oele heeft nog aangevoerd dat Frankrijks weigering om mee te hel pen Euratom uit het slop te halen, dit land isoleert en in een inferieure posi tie brengt, waarbij de gemeenschap niet gebaat is. Hij ging in op het door de Fransen gebruikte argument dat Eura tom slechts gediend heeft om Ameri kaanse kennis te verspreiden. „So what", zei de heer Oele. Kennis is vrucht van denken en mag uitgewis seld en verspreid worden. Er behoeven geen bezwaren tegen kennis uit Ameri ka te bestaan, evenmin als er destijds bezwaren bestonden tegen Amerikaan se soldaten, die Europa te hulp kwamen of tegen het Amerikaanse geld dat ons economisch weer op de been heeft ge bracht. Jean Rey, de voorzitter van de Euro pese executieve, legde ook grote na druk op de politieke gevaren die deze crisis inhoudt. Hij toonde zich nogal te leurgesteld (ik ben hier gekomen in de stellige overtuiging geconfronteerd te worden met een duidelijk unanieme uitspraak van het parlement die zijn uitwerking op de komende minister raad niet zou missen). Over het feit dat vanuit het parlement niet minder dan 13 amendementen op een parle mentaire resolutie over Euratom wa ren ingediend. De meeste daarvan waren afkomstig van de Gaullist Tribolet, die zich don derdagavond in de gezamenlijke verga dering van de commissies van het par lement voor die resolutie had uitgespro ken. Daarna hadden de Gaullisten ech ter fractieberaad gehad en toen waren de amendementen gekomen. Rey deed een persoonlijk beroep op Tribolet, de amendementen terug te nemen. De ver gadering werd daartoe tot tweemaal geschorst. JEAN REY AMSTERDAM Bij de Bijenkorf in Amsterdam zijn donderdagavond of -nacht horloges en sierraden ter waarde van f 20.000 gestolen. De dader(s) heeft (hebben) zich hoogstwaarschijnlijk la ten insluiten. De diefstal werd gisteren door schoonmaaksters ontdekt. LONDEN Daverend applaus en bra vogeroep was het hoogtepunt van de Londense première, die gisteravond heeft plaatsgehad van een omstreden toneelstuk, waarin wordt gesugge reerd, dat Sir Winston Churchill sa mengespannen heeft tot de dood van de Poolse premier, generaal Sikorski, een bondgenoot in de tweede wereld oorlog. Het stuk, getiteld „De Soldaten", ge schreven door Rolf Hochhuth, is twee jaar lang op grond van de strenge censuurvoorschriften in Engeland ver boden geweest. Hochhuth beschuldigt Churchill in dit stuk van het oogluikend toelaten van de dood van Sikorski om Stalin te behagen. Sikorski, premier van de Poolse regering in ballingschap, kwam in 1943 bij het neerstorten van een vliegtuig te Gibraltar om het leven. Het Londense New Theater was voor de ze voorstelling stampvol, en nog lang nadat het scherm was opgegaan ston den mensen te wachten om niet inge nomen plaatsen te bemachtigen. Reactie Het stuk heeft inmiddels een scherpe reactie uitgelokt van Sir Winston's kleinzoon, Winston Churchill. „Dit stuk is infame laster, speciaal tegen een dode", zei hij tot journalisten. „Herr Hochhuth doet het voorko men alsof Churchill heeft meege werkt aan een moord op een geëerd bondgenoot", aldus de jonge Chur chill. „Noch Herr Hochhuth noch de man, die hem in dit land ondersteunt, heeft in het openbaar enig bewijsmateriaal welk dan ook aangevoerd om deze ongegronde beweringen te sta ven. Zij beweren over bewijsmateri aal te beschikken, maar dit zou zijn weggesloten in een Zwitserse bank en 50 jaar lang niet kunnen worden ont huld. Ik geloof dat het Britse publiek zulke lieden en zulke beweringen zal behandelen met de verachting, die zij verdienen." Hochhuth, die reeds eerder een dode beschuldigde, nl. paus Pius XII die niets tegen de uitroeiing der Joden zou hebben gedaan, heeft ook hier over veel kritiek te horen gekregen. Hij probeert de misdaden van de na zi's te vergoelijken door als een wil de beschuldigingen rond te strooien tegen anderen, aldus de kritiek. SCHIPHOL 's Werelds grootste straalpassagiersvliegtuig, de Boeing- 747 „jumbo jet", gaat in januari a.s. zijn eerste proefvlucht maken, aldus de Boeing vliegtuigfabrieken in Seat tle. Met het constructie-programma van dit viermotorige toestel, dat plaats biedt aan 490 passagiers, werd twee jaar geleden begonnen. De eerste vlucht was aanvankelijk voor deze maand geraamd, maar daar verschei dene proeven met de instrumenten en de controle-apparatuur niet meer voor de jaarwisseling konden plaatshebben, besloot Boeing de eerste vlucht tot ja nuari uit te stellen. Als het proefvlucht-programma naar wens verloopt, zullen de eerste Boeing- 747's eind volgend jaar aan de afne mers kunnen worden afgeleverd. De KLM, die zes van deze reuzen heeft besteld, zal de eerste drie toestellen begin 1971 ontvangen. ADVERTENTIE IS DEN HAAG De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren gevangenisstraffen van vijf en zes jaar geëist tegen respectievelijk de 24-jarige koopman G. S. en de 22-jarige kleermaker L. F., beiden uit Berlijn, die op zaterdagavond 6 juli met een gestolen auto een roofoverval hadden gepleegd op een benzinestation in Sas- senheim. De rechtbank in Den Haag had S. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, en F. tot een jaar en drie maan den. De officier van justitie bij deze rechtbank had tegen elk van de Duit sers drie jaar geëist. De officier was van het vonnis van de rechtbank in appèl gegaan. Bij de overval had F. de pompbedien de ernstig letsel toegebracht. Uit het benzinestation hadden de overvallers een geldtas meegenomen met bijna f 300,- BOEDAPEST De Hongaarse par tij heeft bekendgemaakt, dat zij een voormalige premier berispt heeft en drie wetenschappelijke onderzoekers uit de partij gezet, omdat zij kritiek gele verd hadden op de Hongaarse deelne ming aan de invasie in Tsjecho-SIowa- kije. De ex-premier, Andreas Hegedüs, diende onder de stalinistische partijlei der Matyas Rakosi. Maar Hegedüs, die nu hoofd is van een groep onderzoekers van het instituut van sociale weten schappen, werd kort geleden liberaal genoemd. De uitgestoten partijleden zijn mevr. György Markus, secretaresse van de onderzoeksgroep voor sociale weten schappen van de partij, György Markus en Vilmos Sos, leden van de staf van het instituut. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de drie „In Korcula, (Joego-Slavië) vorige zomer verklaringen ondertekend hadden, waarin het Hongaarse stand punt inzake Tsjecho-Slowakije veroor deeld werd". „Enkele anderen namen soortgelijke standpunten in... Maar zij brachten te gengestelde meningen tot uitdrukking in partijvergaderingen", aldus de bekend making in het maandblad Partelet van de partij. Wat Hegedüs betreft, leverde het blad kritiek op hem „omdat hij kort geleden politieke standpunten ingenomen heeft, die niet stroken met de partijpolitiek". Het weidde niet uit. Blijkbaar had hij zich aan de zijde geschaard van leden van zijn staf die kritiek op de invasie hadden. „Het ondertekenen van de verklarin gen van Korcula is een schending van de partijdiscipline en daarom stemde het secretariaat van het centrale comi té van de partij er mee in dat de drie partijleden uit de partij gezet werden, de ernstigste straf die de partij kan opleggen". AMSTERDAM Donderdagnacht is voor de tweede maal binnen enkele we ken ingebroken bij de haarboetiek Mi- chèl aan het Stationsplein in Amster dam. Er werd voor 30.000 gulden aan pruiken en haarwerken gestolen. De vorige maal was de waarde van de buit ruim 25 mille. Via een raam ver schafte men zich toegang tot de etalage en de showroom, waar voor ruim een ton aan haarwerken was uitgestald. Hieruit heeft de dief (of dieven) een keuze gemaakt. PARIJS Na een onderbreking van meer dan 20 jaar, een tijdvak waarin hij alleen films maakte, is de Franse acteur Fernandel weer op het toneel teruggekeerd. Op de foto zien we hem als Freddy de clown in het toneelstuk Freddy" van Robert Thomas in het Thé&tre des Variétés te Parijs. ADVERTENTIE f 303,-incl. ventilator. Droogrek f25,50. Zorgeloos over op gasverwarmmg LISSABON Twee jonge mannen die tot een bende van rovers zouden hebben behoord, hebben gisteren de dood gevonden toen zij in Alvaiazere in Midden-Portugal door de politie werden achtervolgd. De politie wachtte op de plaats waar het meisje van de „Bonnie-and-Clyde- groep" stond te wachten. Drie mannen in een auto kwamen aanrijden en na men haar in de wagen. Toen de politie hen trachtte te stoppen schoten de mannen terug en verhoogden de snel heid van hun wagen. De politie schoot uit een hinderlaag waardoor de auto rijder de macht over het stuur verloor en tegen een muur reed. José Gomes (24) en José Santos (22) stierven on middellijk. Armindo (32) een broer van Gomes en het 20-jarige meisje Maria Cardina werden gewond gevan gen genomen. ANDREASHEGEDÜS DELFT De officier van justitie in Den Haag, mr. C. van Steenderen, heeft by de VVestduitse autoriteiten de uitlevering gevraagd van twee Italiaan se studenten. De studenten, die 23 en 24 jaar oud zijn, worden er van ver dacht in de nacht van 24 op 25 april van dit jaar te hebben ingebroken bij de Delftse juwelier J. J. F. Schreuder. Er werd toen voor bijn f 170.000 aan horloges, armbanden, broches, parel- colliers, gouden munten enzovoort ont vreemd. Een groot deel van de buit is teruggevonden, een waarde vertegen woordigend van ongeveer f 100.000 De mannen worden er ook van ver dacht inbraken te hebben gepleegd in elf andere plaatsen in ons land, onder meer in Nijmegen, Arnhem, Rotter dam, Tilburg, Schiedam, Leiden en Noordwijk. De beide Italianen werden in oktober van dit jaar in München aangehouden. Bij hun arrestatie pleegden ze verzet en mishandelden ze een politieman. Daarvoor zullen ze in Duitsland nog worden veroordeeld. De 23-jarige stu dent G. L. is momenteel in het gevan genisziekenhuis van Bayreuth opgeno men in verband met een longaandoe ning. Tijdens hun arrestatie in München wierp de 21-jarige student P. S. plotse ling een sleutel weg. De sleutel kon la ter worden teruggevonden en bleek af komstig te zijn van een bagagekluis in het station van München. In de kluis werd een groot deel van de buit aange troffen. Via Interpol werd contact ge zocht met Nederland, omdat bij de sie raden gouden klompjes en molentjes werden aangetroffen. De Delftse politie kon deze week de zaak rond maken, nadat de vingeraf drukken van een van de twee Italianen, overeen kwamen met die welke in de juwelierszaak waren aangetroffen. Voorts bleken de vingerafdrukken de zelfde te zijn als die welke bij inbraken in elf plaatsen in Nederland werden ge vonden. Beide Italianen hebben in hun ge boorteland vele veroordelingen op hun strafblad staan. SAN SEBASTIAN De Spaanse po litie heeft vrijdag de arrestatie be kendgemaakt van de 27-jarige José Dorronsoro, een van de leiders van de Baskische vrijheidsbeweging ETA, die vecht voor een onafhankelijke Baski sche staat. Dorronsoro, die als priester onder de studenten gewerkt heeft, werd over meesterd bij een straatgevecht. In de provincie Biscaye heeft de politie voorts 13 leden van de verboden socia listische partij gearresteerd. Ook hield zij daar elf Basken aan, die naar men aanneemt betrokken zijn geweest bij een aanval op een politieman en de diefstal van een met juwelen bezette kroon, waarmee een beeld van Maria was versierd. MAASTRICHT Uit een onderzoek, dat werd ingesteld door het „Instituut voor toegepaste sociologie" te Nijme gen, in opdracht van het Nederlands Katholiek Vakverbond, is gebleken, dat de Limburgse NKV-leden tegen de ver wachting in geporteerd zijn voor een nauwe samenwerking met andere vak centrales. Uit de cijfers blijkt voorts, dat de Limburgse NKV-bestuursleden terug houdender, voorzichtiger en conserva tiever staan tegenover een samengaan met andere vakcentrales. De NKV-ers in Limburg spreken zich in overgrote meerderheid uit voor een nauwere sa menwerking tussen de vakcentrales, het NKV, NVV en CNV. Negentig pro cent van de leden en 96 procent van de bestuursleden vinden deze nauwere sa menwerking noodzakelijk of wenselijk. 68 procent is vóór een samensmelting van de drie vakcentrales. De bestuur ders zijn hierin wel voorzichtiger. Slechts 57 procent van hen is vóór sa mensmelting. Tegen ip twintig procent van de leden en 38 procent van de be stuursleden. Ondanks de hoge percentages die zijn vóór nauwere samenwerking en samen smelting acht een groot percentage van de Limburgse NKV-leden aparte ka tholieke vakorganisaties van belang. Zo acht 42 van de leden en 61 procent van de bestuursleden een aparte ka tholieke vakorganisatie noodzakelijk of wenselijk. 38 procent, respectievelijk 29 procent achtte dit minder belangrijk. TAe komende Amerikaanse president Richard Nixon, heeft een spectacu laire wijze gekozen, om zijn kabinet bekend te maken en wel voor de tele visie. Het mag dan de wijze zijn om de nieuwe ministers overal in den lan de voor te stellen, het is toch ook wel ongewoon. Een minister is iets anders dan de nummers in de Richard M. Nixon Show, iets anders dan Danny Kaye hoe sympathiek overigens ook of een andere televisie-ster. Misschien had Nixon een beetje recla me nodig. Zjyn overwinning was niet groots, maar nog meer spreekt, dat algemeen gebleken is, dat zijn per soon niet in staat is geweest, de Ame rikanen als geheel tot enthousiasme of vertrouwen te brengen. TAe belangrijkste man is natuurlijk zonder twijfel de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers en daarnaast de nieuwe minis ter van Defensie, Meivin S. Laird. Beide mannen zijn nu niet bepaald fi guren die een meer dan regionale be kendheid genoten. Rogers is minister van Justitie geweest onder Eisenhower en lid van de Amerikaanse delegatie bij de Verenig de Naties. Nixon moge hem in de „show" hebben aanbevolen als een pracht onderhandelaar, zijn ervaring is niet zo erg groot op dit speciale terrein. Het wijst er op, dat of de pre sident zelf een zeer grote rol in de buitenlandse politiek zal gaan voeren, of dat de adviseur Henry Kissinger, de man achter de schermen, de grote rol zal gaan vervullen. Maar tenslot te voerde ook Johnson meer de bui tenlandse politiek, dan de steeds meer naar achteren gedrongen Dean Rusk. WILLIAM P. ROGERS uit de show /"Ander de problemen die het nieuwe team staan te wachten zijn de kwes ties: Viëtnam, Rusland en Midden- Oosten. Tijdens zijn campagne heeft Nixon ge zegd, dat de oorlog zo snel mogelijk tot een eervol einde moet komen. Dat kan natuurlijk van alles betekenen. In de praktijk zijn er drie mogelijkhe den. Het overleg in Parijs kan zo ge stimuleerd worden, dat een vrede door onderhandelingen volgt; de Zuid- viëtnamese troepen kunnen zodanig worden versterkt, dat de Amerikanen weer met een begeleidende rol genoe gen kunnen nemen; de oorlog kan langzaam maar zeker worden afge zwakt, tot een soort toestand als in Korea ontstaat. /"Ander de opvallende ministers is al- lereerst George Romney, eens ern stig kandidaat voor Nixons functie, thans minister van Huisvesting, voor stander van gelijke burgerrechten. Daarnaast valt de nieuwe minister van Financiën David Kennedy op, die geen familie van John F., Bobby of Ted is. Deze wat strakke bankier, zal niet gemakkelijk experimenten met de dollar uithalen. De conservatieve ondergouverneur van Californië, Finch, krijgt Sociale Zaken en Onder wijs. De meest vooruitstrevende fignur is ze ker wel de nieuw benoemde afgevaar digde bij de Verenigde Naties, Sar gent Shriver, zwager van wijlen pre sident John F. Kennedy oud-hoofd van het vredeskorps en nu ambassa deur in Parijs. Hij is de laatste van de Kennedy-clan die nu nog actief in de politiek is betrokken door de re gering. Van hem is een conservatief beleid niet te verwachten. Het lijkt er een beetje op of Nixon hem temidden van een groep duidelijk behoudenden heeft neergezet als het visitekaartje van de Verenigde Staten, met zeer veel goodwill in het buitenland. Al met al een kabinet waarvan men nu geen grote dingen verwacht, dat misschien kan meevallen, maar waar van de verrassingen niet direct in ue lucht hangen. NEWCASTLE Een 11-jarig meisje is gisteren voor een Britse rechtbank beschreven als „een wrede en boosaar dige geest die invloed uitoefende op haar beste vriendin, om samen twee jongetjes van 3 en 4 jaar te vermoor den". Het 11-jarige schoolmeisje, Mary Flora Bell en haar vriendin (geen fa milie) Norma Bell (13), hebben ver klaard onschuldig te zijn aan de moord op Martin Brown (4) en Brain Howe (3). Zij hadden verklaard de moorden al leen bedreven te hebben voor de „op winding van het doden". In zijn slotbetoog voor de jury zei aanklager Rudolph Lyons: „In Norma heeft men een eenvoudig wat achtelijk kind van ondernormale intelligentie". „Maar Mary is een zeer abnormaal kind, agressief, boosaardig, wreed, niet in staat tot enig berouw. Het is bovendien een meisje van dominerende persoon lijkheid met een ongewone intelligentie en een graad van sluwheid die ver schrikkelijk is". „Ongetwijfeld zult u zich nog de listigheid herinneren waar mee zij probeerde de schuld van de moord op Brian te leggen op een vol maakt onschuldige jongen".

De Vallei | 1968 | | pagina 5