Over enkele jaren dreigt groot tekort aan kleuterleidsters KERSTMIS IN PRAAG Constantijn: vergeten vorst zonder perspectief post vóórde 16 WIE MAG UIT BIAFRA Bezetting doet koopgolf ontstaan BTW maakt gas en water duurder, elektriciteit goedkoper Democraten en kolonels argwanend Geen proletarisch winterfeest maar Westerse stijl ...om zéker te zijn! Papadopoelos vaart op milder kompas Sovjet-encyclopedie op de vingers getikt 300.000 mensen, miljarden dollars Kerk Kopen Kinderen TV KRIJGT SCHULD NIET AANGEMELD OOK LERAREN WESTEN 'T EERST WEGGEVALLEN Papandreoe Eisen PTT APOLLO-TOCHT ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 GRONINGEN In Nederland dreigt een ramp voor het kleuter onderwijs. Het tekort aan kleuter leidsters zal in 1971 al 500 bedra gen en in 1972 nog groter zijn. In de voorgaande jaren waren er steeds ongeveer 3200 meisjes, die kleuterleidster wilden worden, maar dit jaar hebben zich slechts 1726 meisjes gemeld. Van hen valt ge middeld tien procent af voor het eindexamen, zodat er aan het eind van de drie jaar durende opleiding dat is dus in 1971 1550 kleu terleidsters afstuderen. De berekende behoefte voor dat jaar is 1900 kleuterleidsters, zodat er zonder meer al 350 tekort zullen zijn. De ervaring leert bovendien dat een aantal afgestudeerde meis jes nooit voor de klas komt te staan. Sommigen trouwen onmiddellijk, anderen zoeken een baan buiten het onderwijs. De plotselinge daling van het aan tal inschrijvingen voor de opleiding tot kleuterleidster (van 3200 naar ruim 1700 in één jaar tijds) wordt geweten aan een televisie-uitzending in de herfst van het vorige jaar ge volgd door berichten over werkloos heid onder de kleuterleidsters. Er liepen op dat moment inderdaad duizend meisjes zonder baan (niet zonder inkomen!) rond. „Maar dat is normaal", zegt de heer M. J. den Berge, directeur van de openbare kweekschool voor kleu terleidsters in Groningen. Zijn colle- ga van de protestants christelijke school, de heer B. van Dijk, is het met hem eens. De meisjes die zich na drie jaar kleuterleidster mogen noemen, doen in de zomer eindexamen maar het kleuteronderwijs moet dan een heel jaar lang uit dat aanbod putten. Je kunt duizend meisjes die in oktober nog geen baan hebben, dus eigenlijk niet werkloos noemen. Van dat „overschot" van duizend eind '67 waren er in juni van dit jaar nog maar vijftien tot twin tig zonder baan. Veel jonge meisjes zijn nu blijkbaar zo geschrokken van die berichten over werkloosheid onder de kleuterleidsters dat ze zich niet hebben aangemeld voor deze voorheen zo populaire opleiding. Zelfs staatssecretaris Grosheide (onderwijs en wetenschappen) was zo geschrokken van deze berichten dat hij voor 1968 een maximum aan tal toelatingen van 2500 vaststelde. Hij had zich die moeite kunnen spa ren. De spontane aanmeling bleef al op 1700 steken! Directeuren van kweekscholen voor kleuterleidsters willen niet al leen in Groningen maar in het he le land in de komende dagen aan dacht op dit gevaarlijke „schrik- effect" vestigen. Gevaarlijk omdat er aan veertig kweekscholen voor kleuterleidsters in ons land dit jaar al heel wat zijn geweest die het aan tal klassen hebben moeten inkrim pen (in Amsterdam zelfs van vier naar één). Dat betekent dat leraren ander werk gaan zoeken en dat houdt een gevaar in voor de hele opleiding in ons land. Die staat nu op een hoog peil maar als de situatie niet snel verbetert komt'daar de klad in. En dat op het moment dat de minister van Onderwijs en Wetenschappen met de gedachten speelt om de leer- lingschaal voor kleuterscholen te verlagen. Nu mogen er veertig kin deren in één klas zitten. Daarvoor zijn in totaal 14.500 kleuterleidsters nodig. Als de minister de schaal verlaagt van veertig naar 35 dan betekent dat dat er tweeduizend kleuterleidsters meer nodig zullen zijn. Dat is voldoende om het „surplus" van de komende twee jaar in één klap op te vangen. Het zou echter ook betekenen dat het tekort in 1971 nog veel groter da nvijfhonderd zou zijn. De heer Ten Berge hoopt dat de minister daarin geen aanleiding zal zien om de leerlingenschaal dan maar niet te verlagen maar wel om de opleiding van kleuterleidsters niet langer in gevaar te brengen door het voeren van anti-propaganda als het vaststellen van een maximaal aantal toelatingen. De toestand in het noorden van het land is nog de meest rooskleuri ge. Niettemin zagen ook de heren Ten Berge en Van Dijk het aantal nieuwe leerlingen van hun scholen dalen van elk 100 naar 50. In het westen zit de schrik er bij de meis jes blijkbaar het diepst in. De openbare, christelijke en ka tholieke instanties hebben de han den ineengeslagen om het vak van kleuterleidster opnieuw aantrekke lijk te maken. In katholieke krin gen zit men nog met een apart pro bleem. Steeds minder zusters willen voor hun hele leven kleuterleidster zijn. Voor hen komen leken in de plaats, jonge meisjes die geen ge lofte hebben afgelegd en die dus na verloop van tijd gaan trouwen. Dat veroorzaakt een sterke stijging van de behoefte aan katholieke kleuter leidsters. PRAAG De strijd tussen het communisme naai Sovjet-model van de oude garde en „het socialis me met een menselijk gezicht" duurt in Tsjecho-Slo- wakije voort, maar Kerstmis schijnt hier gehandhaafd te blijven. En het is een Kerstfeest in Westerse stijl en niet een „rode Kerstmis", het proletarische winterfeest, dat de leiders aan bijna een hele generatie van Tsjechen en Slowaken hebben geprobeerd te verkopen. Versierde Kerstbomen en Kerstklokken hebben de portretten van regerings- en partijleiders in de mooie etalages op het St.-Wenceslausplein en de Narodni boulevard in het centrum van Praag verdrongen. Af beeldingen van sneeuwgorzen, engelen en de woorden van oude Kerstliederen verschijnen op plaatsen, waar men enkele maanden geleden politieke leuzen las, toen de Sovjet-troepen, die het land in augustus waren binnengedrongen, zich nog in de steden bevonden. Een prachtig hoekje, karakteristiek voor het oude Praag. Nu nog een buitje sneeuw en dan is het een ware kerstkaart. Voorhet eerst in 20 jaar staan in de grote steden hoge gemeenschapskerst bomen. De vrouwen van de hoogst geplaatste communistische leiders werden uitge nodigd, om de verlichting van de hoge boom op het plein van de republiek te Praag te ontsteken en mede te werken aan een collecte voor een weeshuis, iets wat ondenkbaar was in de Stalinis tische tijd, toen collecten voor liefda- ADVERTENTIE n.v, verzekerings maatschappij brand-,inbraak-,storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel.010-110004* DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari worden gas en drinkwater duur der. Elektriciteit daarentegen wordt goedkoper. Dat is een gevolg van de in voering van de BTW (Belasting Toege voegde Waarde). De gemeenten werken kqortsachtig aan de voorbereiding van de raads voorstellen waarin de nieuwe tarieven worden vastgesteld. In verscheidene gemeenten zijn de voorstellen al aan geboden, maar het ziet er naar uit dat de meeste niet op tijd klaar zullen zijn. Drinkwater wordt drie tot vier pro cent per kubieke meter duurder. De vastrechtprijs zal met ongeveer vijf cent per maand dalen. Elektriciteit wordt gemiddeld 0,2 cent per kilowatt-uur goedkoper. Het vastrecht zakt met zestig cent per jaar. Gas wordt vier procent duurder. De grootverbruikers (industrie) zijn voordeliger uit. De gasprijs voor deze categorie gaat een procent om laag. Dit zijn adviesprijzen van de organi saties van gas-, water- en elektrici teitsbedrijven. De meeste bedrijven hebben al verklaard het advies te zul len volgen. Oorzaak van de verlaging van de elektriciteitsprijzen is het goedkoper worden van de brandstof en het weg vallen van de (zware) druk van de omzetbelasting. De invloed van de om zetbelasting op de gasprijs voor de kleinverbruiker is zeer klein. 'Daarom beschouwt de Gasunie de huidige prijs als nettoprijs waarover zonder meer vier procent BTW wordt berekend. In de gasprijs voor de grootverbruiker is vijf procent omzetbelasting verwerkt. Door aftrek van dit bedrag en bijtel- ling van de vier procent BTW resteert een prijsverlaging van een procent. De aftrek van de omzetbelasting en bijtel ling van de BTW levert bij het bereke nen vap de waterprijs een netto-stij ging van ongeveer drie procent op. In sommige gevallen iets meer. Het vast recht kan echter iets omlaag. De invoering van de nieuwe tarieven komt in de gemeenten zeer traag op gang. Rotterdam heeft donderdagmid dag de nieuwe gas- en elektririteitsta- rieven behandeld. Een voorstel om ook de watertarieven aan te passen is nog niet verschenen. B. en W. van Den Haag hebben gisterochtend een voor stel ingediend over alle drie de tarie ven. In Amsterdam is nog geen enkel voorstel verschenen. Vele energie- en waterbedrijven zeg gen extra werk te hebben aan de nieu we berekeningen. De Vewin (Vereni ging van exploitanten van waterlei dingbedrijven) verwacht dat niet eer der dan in de loop van het volgend jaar de nieuwe tarieven bij de verbruikers in rekening kunnen worden gebracht. ATHENE Bijna niemand, waar ook in Griekenland, spreekt een jaar na het mislukken van zijn abrupt ge pleegde tegenstaatsgreep nog over ko ning Constantijn. De 28-jarige koning en zijn jonge vrouw, Anne-Marie, stonden eens dagelijks in het centrum van de aandacht. Hun portretten ston den op de voorpagina's van de bladen, zij werden gefêteerd op hun reizen door het land en geprezen om hun liefdadigheid en belangstelling voor het volk. Thans maakt het regime van George Papadopoelos, de kolonel, die premier is geworden, nauwelijks ooit gewag van de koning, die te Rome in zelfge kozen ballingschap leeft. Het militaire regime schijnt geen haast te hebben om hem weer op zijn troon te zetten als het dit al van plan is. De nieuwe Griekse grondwet die op 29 september met .overweldigende meerderheid" is goedgekeurd, voorziet in de terugkeer van de koning met aan zienlijk besnoeide macht. Maar in ver band met de toenemende macht van zijn regime en de dringend door de koning voor zijn terugkeer geëiste concessies, heeft premier Papadopoelos weinig be langstelling voor terugkeer van de ko ning getoond. Papadopoelos heeft zijn harde greep op het land verstevigd. Belangrijke te genstanders zijn sinds de koning op 14 december van het vorige jaar is ge vlucht gevangen gezet of verbannen. De dood van ex-premier George Pa pandreoe, die de vorige maand is over leden, was een slag voor liberalen en links-gezinden, die hadden gehoopt zich om de bejaarde staatsman te vereni gen, teneinde het regime meer burger lijke en politieke rechten af te dwingen. Zelfs in de boezem van de regering heeft Papadopoelos zijn macht geconso lideerd door verscheidene voorstanders van een harde politiek onder de officie ren over te plaatsen naar functies in het kabinet, die hun minder invloed geven. In een kennelijke poging om zijn popu lariteit te vergroten, heeft het regime alle krijgsraadzaken en tegen ex-politi ci aanhangige processen uitgesteld. Deze maatregel is genomen, na de protesten in de gehele wereld tegen het doodvonnis, uitgesproken tegen Alexander Panagoelis, die schuldig was bevonden aan een poging om Papado poelos te vermoorden. Onder de inter nationale druk heeft 't regime het von nis niet uigevoerd. Andere politieke pro cessen zjn uitgesteld. Men verwacht niet, dat de nieuwe ge matigde politiek de terugkeer van de kering uit zijn ballingschap aal ver haasten. Constantijn eist algemene amnestie en herstel van alle legerofficieren, die zijn mislukte tegenrevolutie hebben ge steund, op hun posten en deze eisen worden voor het regime moeilijk aan vaardbaar geacht. Zeer weinig officiële persoonlijkhe den achten een compromis waar schijnlijk. Het regime schijnt er niet anders over te denken. Zijn laatste officiële vertegenwoordiger, die met Constan tijn heeft gesproken, was de minister van Buitenlandse Zaken Panajotii Pi- pinelis, die de koning in oktober heeft bezocht. Ofschoon de politieke partijen zijn verboden, heeft Papadopoelos erop gezinspeeld dat hij wellicht binnenkort algemene verkiezingen zal uitschrijven. „Iedere Griek, die zich daarop wil voor bereiden, is vrij zulks te doen", zei hij kort geleden in een raadselachtige verklaring. Medewerkers van Papadopoelos zeg gen dat zij er zeker van zijn, dat Papa dopoelos in een nieuw parlement van 150 leden 'n volstrekte meerderheid kan krijgen. Koning Constantijn wordt in desbetreffende gesprekken niet ge noemd. Constantijn tijdens de kroning vol idealen en goede voornemens. Ook de tegenstanders van de kolo nels tonen geen sympathie voor de ko ning die altijd met vage staatsgreep- plannen rondliep. In kringen van de vrije Grieken zou men het liefst een zeer strenge constitutionele monarch zien, eerder dan de man die zo onder invloed van zijn Duitse moeder staat, tegen wie de jonge weinig wilskrachti ge gemalin geen tegendruk schijnt te kunnen of willen geven. Het is stil rondom Constantijn, een dodelijke stilte. MOSKOU De nieuwe Sovjet-ency clopedie over de literatuur is ervan be schuldigd, geen uiting te geven aan de juiste communistische opvatting ten aanzien van boeken en schrijvers. zoals o.m. dr. Zjvago en Vladimir Nabokof. „Ogonyok", een publikatie van het or gaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de „Pravda" betoogt, dat de encyclopedie de grote fout begaat „de ideologie aan de kunst te onttrek ken. „Hoe lang zal dat nog doorgaan?" schreef de bekende literaire criticus Alexander Dymsjits. „Wordt 't geen tijd nauwgezetter te worden?". In zijn artikel in „Ogonyok" wordt een aanval gedaan op het vijfde en laatste deel van de „korte literaire en cyclopedie", omdat daarin de literatuur wordt behandeld als iets, dat geschei- ADVERTENVIE den kan worden gehouden van de poli tiek. Dit was weer een van de in aantal toenemende voorbeelden van een bewe ging tot terugkeer naar het stalinisme, dat alle aspecten van het leven onderge schikt heeft gemaakt aan het dogma van het Kremlin. Dymsjits, die doctor in de wijsbegeer te is en professor aan de universiteit had er bezwaar tegen, dat de encyclope die „dr. Zjivago" van Boris Pasternak slechts beschouwt als een literair werk, inplaats van 't boek te veroordelen om dat het niet in overeenstemming is met de officiële partijpolitiek. De encyclopedie beschrijft in dit deel dat van m tot en met p loopt, „de gro te teleurstelling van Zjivago over de opvatting van de revolutie en zijn wei gering, revolutionair geweld en de op offeringen, die dit eiste van individuen" te aanvaarden. „Het is verbazingwekkend, dat de en cyclopedie, in een tijd waarin dr. Zji- go een veel verkocht boek is geworden in het Westen en heeft gediend als de basis van een film, gericht tegen onze revolutie, geen verstandig commentaar kan vinden, maar zich beperkt tot in fantiel gebrabbel". Het artikel maakt er geen gewag van, dat het Kremlin nooit heeft toegestaan het boek in dit land te drukken. De criticus wijst erop dat eerder ver schenen delen van de encyclopedie even eens naar zijn mening onjuiste inter- prestaties bevatten en in dit verband stelde hij zijn vraag, of het geen tijd werd „wat nauwkeuriger te worden". KAAP KENNEDY Wanneer over een half jaar de eerste Amerikaan een landing op de maan zal maken, heeft hij dit te danken aan het werk van 300.000 mensen en de miljarden dol lars, die tot nu toe aan het ruimte vaartprogramma zijn uitgegeven. Mo menteel heeft het Amerikaanse ruim tevaartbureau, de NASA, iets meer dan 300.000 mensen in dienst, van wie er 23.000 werkzaam zijn op Kaap Kennedy. Het budget voor het ko mende jaar wordt geschat op 1,77 miljard gulden. De ruimtevaart in de Verenigde Staten is langzamerhand een gigantisch bedrijf geworden, waarin talloze industrieën (voorname lijk de luchtvaartindustrie) samen werken. De grootste werkgever op Kaap Kennedy is de luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines met 3.000 man personeel. De diensten van deze maatschappij be treffen 't inrichten van werkplaatsen onderhoud van gebouwen en wegen, brandweervoorzieningen, medische zorg, het transport en enkele andere werkzaamheden op de lanceerplaat- sen. Bovendien verzorgt de TWA voor het publiek rondleidingen op het uitge strekte ruimtevaartcentrum. De be langstelling voor deze begeleide trips die sinds juni 1966 dagelijks gehou den worden, groeit met de dag. In twee jaar tijd heeft de TWA bijna anderhalf miljoen bezoekers rondge leid. Met 'n vloot van 25 bussen ver zorgt de luchtvaartmaatschappij de trips over 't 56 km lange terrein. Een gids vertelt bijzonderheden over de voor het publiek meest interessante twee uur langs de 80 kilometer lange route passeert. Het hoogtepunt van de rondleiding is de Vehicle Assembly Building, de con structiehal waar de Apollo-raketten worden gebouwd. De ruim 150 meter hoge aluminium constructie, die met een inhoud van 3.644.200 kubieke me ter het grootste gebouw ter wereld is, is zo immens, dat zich onder bepaal de omstandigheden boven de hal wol ken vormen. Zonder de technische controle-apparatuur zou 't binnen dit gebouw kunnen gaan regenen. chge doeleinden werden tegengegaan omdat ze werden beschouwd als een erkenning, dat er sociale problemen wa ren. ,Ik ben niet zo godsdienstig, maar ik vind, dat toespelingen op de Bijbel en godsdienst goede tekenen zijn van normalisering in ons land", zei een vrouw, die de gevoelens van velen sa menvatte. In de steden van Tsjecho-Slowakye kan misschien een op de tien personen worden geacht geregeld naar de kerk te gaan, maar op kerstavond en de eerste kerstdag begeven grote menig ten mensen zich naar de protestantse en r.-k. kerken. Het voornaamste gerecht van de feest dis op de avond voor kerstmis is een karper en in november zijn honderd duizenden van deze vissen, die zorg vuldig zijn vetgemest in kunstmatige meren in zuidelijk Bohemen met tank wagens naar Praag vervoerd en op nieuw uitgezet in bassins en viskarren aan de zoom van de Vlatva. Zij komen deze week in de verkoop. Boven de in de etalages in het cen trum van Praag tentoongestelde schoon heidsmiddelen en speelgoederen ziet men strofen uit oude kerstliederen, zo als: „Wij gaan samen naar Bethlehem deda deda deda, ik zal uwe wiegen, kleine Jezus", of „De kleine Jezus is geboren... Ik zou een kleed voor hem willen kopen goed en lang en warm... helemaal tot zijn voeten". Lang voor de versieringen dit jaar werden aangebracht was het kopen al in volle gang en de voor de hand lig gende oorzaak was de onzekerheid, die het gevolg was van de invasie van de Sovjets. Winkelbedienden vertelden, dat de rij en kopers in jaren niet zo lang zijn geweest en dat het sinds de Sovjet-troe pen zich uit de steden hebben terugge trokken, voortdurend wel kerstmis leek. ,Wij besloten het kopen van de din gen, waarover wij dachten, niet langer uit te stellen. Sinds de Russen zijn ge komen, weet niemand wat er morgen zal gebeuren", zei een winkelende man. Economen waren het erover eens, dat onzekerheid en vrees voor moge lijke prijsstijgingen, schaarsten en de valuatie de Tsjechoslowaken ertoe heb ben gebracht, grote bedragen van spaar tegoeden op te nemen. Het gevolg is een koopwoede geweest, die net nog niet de omvang van een paniek heeft aangenomen. De plaatsvervangende minister voor Consumptiegoederen. Frantisek Roe- zisjka, zei kort geleden in een persge- sprek: „De burgers kopen meer dan verleden jaar. De plannen voorzagen in een vergroting van de omzet van het vorige jaar met 5,6 procent, maar in werkelijkheid zal die vergroting 13,5 procent bedragen." Hij vertelde dat de verkoop van bed- delakens 47 procent boven normaal lag, die van bontwerken 43 procent, die van wasmachines 20 procent, die van ka chels 35 procent, die van naaimachines 91 procent, die van tv-toestellen 45,5 procent en die van suiker 10,5 procent. Dit zijn artikelen, die traditioneel wor den gekocht als de mensen bang zijn voor devaluatie of prijsstijgingen. Over de toeneming van schaarste zei de minister: „Het samenpersen van zulke overvloedige aankopen in zulk een korte tijd moet moeilijkheden tot gevolg hebben, die noch door het mi nisterie, noch door de ondernemingen kunnen worden opgelost". Vastbesloten dat hun kinderen niet de verliezers zullen zijn, stellen de ouders zich reeds in de vroege morgen op in de speelgoedafdelingen, die door zich tot het uiterste inspannende fa brieken elke dag opnieuw worden be voorraad. Wat de meest gevraagde geschenken zijn kan men beoordelen aan de wach- tijden in de afdelingen: een uur of lan ger voor modellen op schaal van een elektrische trein van Oostduits of Tsjechoslowaaks fabrikaat en, evenals in de meeste Europese landen, redelijk geprijsd, van goede kwaliteit en in gro te verscheidenhed. Een half uur moet worden gewacht voor een pop, doe-het-zelf garnituren, houten speelgoed, spellen van bordpa pier. mooie stoffen speelgoedbeesten, of slappe poppen, waardoor Tsjecho-Slo- wakije beroemd is. Tot de dingen, die niet zo vlug weg gegaan, metalen kopieën van de echte dingen, die de Tsjechoslowaakse jon gens en meisjes in augustus en septem ber in hun straten en de lucht daarbo ven hebben gezien - modellen van Rus sische M.I.G.'s en tanks. Vorige jaren kon men deze kopen hetzij met de Rus sische ster, hetzij met de Tsjechoslo waakse driekleur als kenteken, thans ziet men uitsluitend de plaatselijke ver sie. LIBREVILLE (Gabon) „Als duizen den Biafraanse kinderen van honger sterven en je kunt ze niet allemaal redden, hoe kies je dan uit wie zal leven en wie zal sterven?" Dit di lemma plaagt de Biafraanse rege ring en het rode kruis, dat honder den kinderen door de lucht naar hulpverleningscentra in Gabon heeft gebracht. „De Biafranen willen, dat we die kinderen wegzenden die er nog het best aan toe zijn, om het ras in stand te houden", zei een ver pleegster van het rode kruis te Li breville. „Zij zeggen, dat de andere toch al te ver heen zijn en daarom moeten worden afgeschreven." Het rode kruis", vervolgde de ver pleegster, „richt zijn werkzaamhe den op het redden van de meest kri tieke gevallen." Terwijl de vraag onbeantwoord blijft, zijn inmiddels ongeveer 1.500 kinde ren geëvacueerd naar Libreville en wordt dag en nacht voor hen ge zorgd. Libreville, normaal een vlotte haven stad temidden van golvende heuvels en wuivende palmen, is nu een druk centrum van tientallen bij het hulp- verleningswerk betrokken rode- kruiscentra, benevens een basis voor vluchten van het rode kruis naar het IBO-centrum van Nigeria geworden. Het Franse en het Gabonese rode kruis, de Romeinse orde van Malta, vrijwilligers van de Duitse Caritas, de Zwitserse „Terre des Hommes" en de rotary en lions-clubs van de hoofdstad, hebben hun mankracht verenigd om de levens van honger lijdende en dakloze kinderen te red den. „U had ze moeten zien, toen ze hier aankwamen", zei een Gabonese ro- dekruis-verpleegster, wijzend op een groep kinderen in een der centra, die vrolijk over elkaar buitelden om een gele plastic bal te pakken te krijgen. „Sommige konden als gevolg van de honger niet eens lopen." Verscheidene Franse gezinnen te Li breville hebben kinderen in huis op genomen. Op zaterdagmiddagen kan men zien, hoe zij hen in de voornaam ste hotels op ijs en koekjes trakteren. De kinderen spreken nog geen Frans, maar ze zijn gek op het ijs. Gemeld wordt evenwel, dat over de hoofden van de kinderen heen poli tieke problemen rijzen met betrek king tot wat men met de vluchtelin gen zal aanvangen nadat zij zijn her steld. Waarnemers van het rode kruis zeg gen, dat ze niet naar het oorlogsge bied kunnen worden teruggestuurd en bepleitten hen tot het einde van de oorlog bij Gabonese gezinnen op het platteland onder te brengen. Maar gemeld wordt dat de regering van Gabon daar bezwaar tegen maakt, als niet wordt toegezegd dat de kinderen burgers van Gabon zul len worden. Het voornaamste pro bleem evenwel blijft gebrek aan geld. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6