Veenendaals - dagblad CNV doet scherpe aanval op werkgevers en regering Buiten m Nog geen actie tegen Ota Sik Vier AR-radicalen niet achter „de brief' Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I Nixon had prek met \Dajan Boven nul VOORZITTER J. VAN EIBERGEN: Mao-griep zal slachtoffers eisen Liberalen en communisten winnen in Luxemburg Verhoudingen in bedrijfsleven naderen een crisis |W Nixon tegen een gesprek Kosygin- Johnson Humphrey wordt hoogleraar Economische groei vertraagd Nederlands schip aan de grond Neue Zürcher: Regering wist van verkoop wapens Stichting en SER moesten openbaar zijn V ervoer sbonden doen nieuwe cao-voorstellen NA VIJFLLNG THANS VIERLING Mini-hulp j NU DOORZETTEN WAARSCHUWING GEEN AANLEIDING VERSCHERPING „BRANDPUNT"-PLOEG IN FLORENCE TWEE UUR VASTGEHOUDEN „GEEN AANLEIDING TOT UITTREDEN99 VOLMACHT WOENSDAG NIEUWE INTELSAT MERTEISS (1S.K.V.): „Vorderingen Vertraagd Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ f 12,35 p. k VALLEI Voortzetting van bet nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 16 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 296 NEW YORK De Mao-griep is in China zelf uitgewoed, maar verspreidt zich thans in een koortsachtig tempo in de Ver. Staten. Het ergste moet nog komen. Tot de slachtoffers behoort de actrice Tallulah Bankhead, die dezer dagen aan griepcomplicaties is overle den. De a.s. vice-president Spiro Ag- new heeft griep en burgemeester Da ley van Chicago ook. De ziekenhuizen in New York en Indianapolis hebben het publiek gevraagd hun bezoek te ver minderen tot bescherming van de pa tiënten. De posterijen vrezen, dat door de ziekte onder het personeel de kerst bezorging in de war zal raken. Reeds wordt door deskundigen ge sproken van een epidemie die nog niet op zijn ergst is. Dit wordt midden-ja- nuari verwacht. Dan hoopt men in de steden te be schikken over voldoende vaccins die speciaal voor de nieuwe griep, ge naamd A2-Hongkong-68, zijn gemaakt. In Washington zijn er al 20.000 injec ties mee gegeven. De Mao-griep zal waarschijnlijk 300 tot 400 sterfgevallen veroorzaken in New York deze winter, zo voorspelde dr. Edward O'Rourke, de directeur van Gezondheidszorg. O'Rourke zei dat de sterfgevallen veroorzaakt zullen worden door compli caties door de griep bij mensen die «an andere ziekten lijden. New York verwacht woensdag 50.000 vaccin-doses, die alleen zullen gaan naar ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen. In Hongkong, waar het allemaal is begonnen, zijn 32 mensen aan de griep overleden, terwijl de ziekte tot de dood van op zijn minst nog 100 mensen heeft bijgedragen. LOURENCO MARQUES Een 32- jarige Afrikaanse vrouw in Mozam bique heeft de vorige week het leven geschonken aan een vierling. Vier jaar geleden kreeg zij een vijfling, van wie nog vier kinderen in leven zijn. Het ge zin telt nog vier kinderen, onder wie een tweeling. De geboorte van de vierling duurde slechts twintig minuten. Volgens de dokters van het ziekenhuis in Lourenco Marques, de hoofdstad van de Portuge se kolonie Mozambique, hebben de vier baby's, die nu in de couveuse liggen, grote kans om te blijven leven. l/e kunnen het Wereld Natuur- E fonds Nederland" (onze af de- E ling van het World Wildlife Fund) E E op velerlei wijzen steunen in zijn E E broodnodig werk. Niet alles komt j aan de grote klok, maar toch we- E ten we, dat nog pas de Nederland- se jongeren, verbonden in de jeugd- j l organisatie van het W.N.F. en dra- j 5 gende de naam .Wildlife Rang- ers", een som van f 25.000 konden z j overhandigen, als resultaat van de j E actie tot het behoud van de Maris- j 5 mas de Hinojos, het befaamde j Spaanse watervogelgebied. Daar E prins Bernhard, de voorzitter, niet E E aanwezig kon zijn, namen prinses i E Margriet en mr. Van Vollenhoven 5 j de cheque voor hem in ontvangst. E Overal is men trouwens actief; het E E W.N.F. kon in de eerste maanden E van 1968 liefst 51 natuurprojecten E I financieren met 2.5 miljoen gul- E den! We staan daarvan misschien E te kijken en toch betekent dit hoge bedrag nog maar een fractie van jj wat er werkelijk nodig is, om van E de in snel tempo verdwijnende na- E E tuur althans een voldoende repre- E sentatief gedeelte te behouden. In E 't klein helpen voorts boeken, E wandplaten, spelentransfers, in- signes, e.d. geschenkjes en als bij- j zonder geslaagde verwijzing naar de noodzaak van het natuurbehoud E een viertal originele kerstkaarten, i E Hierop komen in kleuren voor wil- j E de zwijnen in de sneeuw, reebok E j met bastgewei beide van Rien E j Poortvliet) en een vlucht rietgan- j E zen door wijlen J. H. Schrijnder. E E Deze beschaafde groeten op de E laatste feestdagen van het jaar kosten met inbegrip van couvert E E f 0,45 en bij 10 stuks 0,40 per exemplaar. Ge dient met weinig j E geld een goed doel en komt boven- E dien origineel voor de dag met E E Kerst. (Postgiro 44466 t.n.v. „We- E E reld Natuurfonds", eist). 16 dec. 1968 A. B. WIGMAN l UTRECHT De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, heeft vanmorgen op de verbondsraadsvergadering van het CNV in Utrecht verklaard, dat de verhoudingen in het bedrijfsleven een crisis naderen. Hij stelde daarvoor niet alleen de werkgevers verantwoordelijk, maar ook re gering en parlement„Ook zij zijn mede verantwoordelijk voor het feit, dat er in de democratisering van het bedrijfsleven zo weinig schót komt en dat deze crisissituatie is ontstaan. Ook van hen mag worden verwacht dat zij stelling nemen in de sociale geschillen die de samenleving zo ernstig verdeeld houden. Al te lang schermen politieke partijen op het terrein van de medezeggenschap met woorden die niet in daden worden omgezet. Daardoor rust ook op hen een zware verantwoordelijkheid wanneer het in het bedrijfsleven tot een uitbarsting komt". Het enige middel om de Nederland se werknemers te verzoenen met het tegenwoordige economisch systeem, waarvan de fouten en tekortkomingen steeds duidelijker aan de dag komen, is zo zei de heer Van Eibergen een snelle en ingrijpende inpassing van democratische bestuursvormen in dit systeem. Als dat niet gebeurd, blijft er weinig anders over dan een bestrij ding van het systeem zelf. „We moeten nu doorzetten. des noods hard tegen hard", aldus de CNV-voorzitter, die hieraan toevoegde dat de werkgevers geen enkele reden hebben om zich erover te beklagen dat de zaken nu plotseling zouden worden geforceerd. De vakbeweging heeft ja ren geduld gehad, maar de werkge vers hebben er nooit over willen pra ten. De heer Van Eibergen vroeg zich af, of het wel nodig is, het op een open conflict te laten aankomen en of het niet veel beter is, samen nieuwe régels vast te stellen. De christelijke vakbe weging geeft de voorkeur aan over leg. Het gaat voor de werknemers om er kenning en mondigheid. De heer Van Eibergen zei, dat hoge looneisen voor een deel het gevolg zijn van het feit dat de werknemer in de leiding der bedrijven niets heeft in te brengen en er geen enkele controle op kan uitoefe nen. Elke onderdrukking van de men selijke waardigheid roept spanningen op en verzet. „Laat het dus niemand verbazen wanneer tenslotte die span ningen zich ontladen in een uitbarsting van verzet", aldus de CNV-voorzitter, „men heeft er dan immers zelf om ge vraagd." H(j waarschuwde werkgevers en re gering, dat ze welbewust de geschillen op de spits drijven als ze in een pe riode van sterke economische groei van de werknemers vergen, dat ze ge noegen nemen met een vrijwel gelyk- blijven van hun werkelijk besteedbaar inkomen, terwijl anderen hun inkom sten en bezit sterk zien groeien. Morgen spreekt de regering met de Stichting van de Arbeid over de loon vorming in 1969. Maar de heer Van Eibergen vreest, dat de regering nu al een standpunt heeft bepaald: „De mi nisters De Block en Witteveen hebben al uitspraken gedaan die opvallend dichtin de buurt van het werkgevers standpunt. liggen". Hij vroeg zich dan ook af, of het gesprek met de stich ting nog wel zin heeft. De CNV-voorzitter verklaarde na drukkelijk, dat de christelijke vakbe weging beslist elke medewerking zal moeten weigeren aan een regeringsbe leid dat de loonvorming in 1969 bij voorbaat zou willen beknotten. Daar toe bestaat zijns inziens geen enkele aanleiding. De kosten van levensonderhoud zul len volgend jaar sterk stijgen ten ge volge van maatregelen die de regering zelf heeft genomen. Volgens de heer Van Eibergen moet dat voor de rege ring een reden te meer zijn om pas in uiterste noodzaak te denken aan een ingreep in de loonpolitiek, namelijk pas dan, wanneer de economie totaal dreigt te ontsporen. Over de verhouding met NKV en NVV zei de heer Van Eibergen, dat de samenwerking in gevaar kan wor den gebracht door uitlatingen van de partners over het CNV als „struikel blok" op weg naar de eenheid. Men lokt er juist een verscherping van de verschillen mee uit. Overigens, aldus de heer Van Eiber gen, komen die verschillen toch wel aan het licht. Als voorbeeld noemde hij de voorkeur van het CNV voor een door het personeel van de onderne ming gekozen commissaris, een voor keur, die berust op de visie van het CNV op de onderneming als een sa menwerkingsverband. Het NW wijst deze visie als een idylle van de hand. Het aanvaardt de tegenstelling in be langen tussen werknemers en werkge vers als natuurlijk en onvermijdelijk, aldus de heer Van Eibergen, en gaat daarom uit van de opvatting van het machtsevenwicht. Het CNV prefereert een verdergaande samenwerking bo ven een nieuw soort klassenstrijd. Maar de werkgevers, zo voegde hij hij hieraan toe, zullen dan wel op heel korte termijn voor democratie en sa menwerking in het bedrijfsleven moe ten kiezen, omdat anders de strijd om de macht niet kan uitblijven. WASHINGTON Bezwaren van de gekozen Amerikaanse president, Nixon schijnen de kansen op een ontmoeting tussen president Johnson en de Russb- sche premier Kosygin sterk verminderd te hebben. Nixon zou Johnson hebben laten mer ken dat hij bezwaar heeft tegen een dergelijke ontmoeting die hem in moei lijkheden zou kunnen brengen bij zijn eigen pogingen om de betrekkingen tussen Amerika en de Sovjet-unie te verbeteren. Het duurt nog ruim een maand eer president Johnson zijn functie neer legt. Hij zou nog altijd de gedachte aan een ontmoeting met de Russische pre mier, liefst in Wenen maar desnoods zelfs in Moskou, niet hebben opgege ven. Zijn minister van defensie, Clark Clifford, heeft dan ook gisteren ftog eens gezegd dat een Amerikaans-Rus sische topconferentie voor het aftreden van president Johnson niet tot de on mogelijkheden behoort. J J 5 NEW YORK De gekozen pre 5 slident van Amerika, Richard Nixon, j gefotografeerd met de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan tijdens het gesprek over de situatie J J in het Midden-Oosten, dat door hen j 0 werd gevoerd. 5 PRAAG De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft vandaag ontkend, dat zjj begonnen is disciplinaire maatregelen te nemen tegen de voormalige vice- premier Ota Sik, die in het buitenland is gebleven, nadat Russische tanks In Tsjecho-Slowakye binnenvielen. In een open brief aan Sik in het vakbondsblad Prace wordt htf gewaarschuwd het risico van dergelijke disciplinaire maatregelen in de toekomst te lopen, indien hü nog verder kritiek levert op zijn in Praag achtergebleven collega's. WASHINGTON - Vice-president Hu- bert Humphrey wordt hoogleraar. Hij heeft een professoraat aanvaard aan het Maccalester College van St. Paul in Minnesota en aan de universiteit in Minneapolis, zo is gisteren door een woordvoerder van de universiteit van Minneapolis bekendgemaakt. LUXEMBURG Bij de parlementsverkiezingen van zondag in Luxemburg zijn de liberalen als de grote overwinnaars uit de bus gekomen. Zy behaalden volgens de definitieve uitslag 16,58 procent van de stemmen en verhoogden daarmee hun zeteltal van zes tot elf. Winst boekten ook de communisten (15,45 pet.), die voortaan zes in plaats van vijf vertegenwoordigers in de kamer zullen hebben. Hun vooruitgang was echter klei ner dan voorspeld. DEN HAAG In Florence is een re-> portageploeg van Brandpunt (KRO) ge arresteerd en twee uur lang vastgehou den. De ploeg werd vrijgelaten op voor waarde dat niets van de arrestatie be kend zou worden en de reportage over de rel om pastoor Don Mazzi niet door zou gaan. De politie zegt te handelen op grond van een kerkelijke verordening die een speciale vergunning voorschrijft voor reportages over kerkelijke zaken. Een van de leden van de ploeg, Charles Schwietert, veronderstelt echter dat in Florance bekend is geworden dat Brandpunt al eerder een zeer kritische reportage over Don Mazzi heeft uitge zonden en dat daarover duizenden re acties van verontwaardigde Nederlan ders zijn binnengekomen. De teamle den zullen zich niet aan de voorwaar den houden. UTRECHT De radicalen in het hoofdbestuur van de Anti-Revolutionai re Partij zien in het schrijven van de drie voorzitters van KVP, ARP en CHU geen aanleiding tot uittreden. Da4 bleek na afloop van de zaterdag in Utrecht gehouden bijeenkomst van het centraal comité van de ARP. dat zich uitvoerig bezighield met dit schrij ven inzake politieke samenwerking van de drie partijen bij de Staten- en ge meenteraadsverkiezingen van 1970. Partijvoorzitter dr. A. Veerman deel de na afloop mee dat het centraal co mité zich achter de strekking van het schrijven heeft gesteld, met uitzonde ring van drs. J. P. Feddema, dr. R. J. Boukema, mr. C. P. Bos en mr. J. N. Scholten. Deze vier leden hadden echter ver klaard in hun afwijzende houding ten aanzien van het schrijven geen reden tot een breuk te zien. Wel hadden zij gewezen op het gevaar dat hun enthou siasme voor het werk aan de vernieu wing van de partij voor een deel zou worden weggenomen als de ARP zich zou bewegen in de richting van een CDU. In het communiqué dat na afloop werd uitgegeven stelde het centraal comité, dat het aan genoemde brief geen andere betekenis geeft dan van het begin af is bedoeld, namelijk een antwoord te geven op gestelde vragen uit de partij. De brief bevat geen nieuw initiatief en geen nieuwe voorstellen. Het cen traal comité wenst, aldus dit communi qué, de resolutie van 25 mei niet aan te tasten en het zenden van de brief be doelt dan ook niet vooruit te lopen op de resultaten van het landelijk overleg en derhalve ook niet op beslissingen ten aanzien van de Kamerverkiezingen De brief heeft een beperkte beteke nis en is uitsluitend gericht op de ver kiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraden in 1970. De AR-Partij wil blijkens het com muniqué ook bij nauwe politieke sa menwerking haar eigen identiteit hand haven. Het centraal comité gaat er van uit dat de partijorganen derhalve hun eigen zelfstandigheid zullen bewaren en niet overgaan tot de vorming van een federatie of een fusie. Dr. Veerman deelde voorts mee dat een grote meerderheid van het cen traal comité geen behoefte had aan wezenlijke wijzigingen in de tekst van de brief, die maandagavond in de „groep van 18" aan de orde zal komen. De AR-delegatie heeft ten aanzien van de tekst blanco volmacht. Tenslotte zei hij nog dat enkele leden van het centraal comité hun vertrouwen in moderamen en voorzitter hadden uitgesproken, bij welke uitspraak het gehele centraal comité, met inbegrip dus van de vier radicalen, zich had aangesloten. De grote verliezers waren de socia listen (32,28 pet.), die tot dusver over 21 zetels beschikten, maar dit aantal teruggebracht tot 18. De grootste par tij bleef die van de christen-socialen (35,30 pet.) al moest zij een van haar 22 zetels prijsgeven. In het oude parle ment werden nog twee zetels bezet door de anti-Duitse onafhankelijke volksbeweging. Deze partij is onlangs echter ontbonden, waarbij een deel van de leden naar de liberalen ging en andere een nieuwe partij stichtten on der de naam nationale solidariteitspar- tij. Deze heeft geen zetels weten te veroveren. Op grond van de verkiezingsuitslag spraken Luxemburgse regeringskrin gen vannacht de mening uit, dat de christen-socialen en de liberalen waar schijnlijk een regeringscoalitie zullen vormen. Samen beschikken ze over 32 van de 56 kamerzetels en daarmee over een „comfortabele meerder heid", zoals werd gezegd. Tot dusver was het groothertogdom bestuurd door een grote coalitie van christen-socia len en socialisten. Wegens menings verschillen over de financiering van een nieuw sociaal program, was deze coalitie eind oktober uiteengevallen. Volgens waarnemers is de stijging van het aantal communistische stem men een gevolg van de dreigende werkloosheid in dit kleine land met 338.000 inwoners, dat het hoogste le venspeil van de gemeenschappelijke markt kent. Het oude parlement telde 22 chris ten-democraten. 21 socialisten, 6 libe ralen, 5 communisten en 2 onafhanke- lijken. F1GUE1RA DA FOZ (Portugal) Een plotselinge storm heeft het Ne derlandse vrachtschip Hera (500 ton) op de rotsige kust by Figueira da Foz geslagen. Alle acht de opvarenden wer den gered. Het schip wordt als verlo ren beschouwd. De Hera is enkele dagen geleden zon der lading uit Lissabon vertrokken en zou 500 ton papierpulp van Figuera naar België vervoeren. De kapitein J. de Vries zei dat zijn schip buiten de haven voor anker was gegaan en op hoog water wachtte toen de storm op stak. De wind dreef het schip naar een ondiep gedeelte bij de pier. Er kwam een lek in het schip en de lager gelegen compartementen en de machinekamer liepen snel onder water. De acht bemanningsleden konden via een kabel het schip verlaten. Niemand werd gewond. CAPE KENNEDY - Woensdag wordt op de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Kennedy een communicatiekunst maan gelanceerd van het type Intelsat. Zij moet in een stationaire baan onge veer boven de kust van Brazilië komen. ZüRICH De „Neue Zürcher Zei- tung" heeft geschreven, dat de Zwit serse autoriteiten op de hoogte zijn ge weest van de illegale Zwitserse wapen- exporten naar Afrika, lang voordat de Zwitserse regering de vorige maand een onderzoek instelde. In een artikel met de kop „De Oerli- kon kanonnen in Nigeria", maakte de krant melding van de firma Bührle en Co., uit Oerlikon bij Zürich waarvan verscheidene functionarissen na een re- geringsonderzoek werden gearresteerd. Deze arrestaties leidden tot een volle dig onderzoek naar de Zwitserse wa penexport in de afgelopen twee jaar. De Neue Zürcher zei, dat zij inlich tingen hadden gekregen dat een terza ke kundig regeringsbureau in Bern al in de zomer van 1967 op de hoogte was van de activiteiten van twee instruc teurs van Bührle en Co., in trainings kampen van het Nigeriaanse leger. De krant zei niet welk bureau dat was, en vermeldde ook niet van wie deze in lichtingen afkomstig waren. 55 UTRECHT „Goedkoop" noemde de voorzitter van het NKV de heer P. J. J. Mertens, vanmorgen in Utrecht op de verbondsraadsvergadering van het NKV de opmerking van de voorzit ter van de Vereniging Van Nederlandse Ondernemingen, ir. J. Bosma, dat de agressieve houding van de vakbewe ging het gevolg is van ledenverlies. Dat dit niet het geval is zou volgens de heer Mertens duidelijk worden, als bijvoorbeeld de vergaderingen van de Stichting van de Arbeid en de Sociaal- Economische Raad openbaar waren iets wat hij, gezien deze achtergrond, wel wenselijk acht. De heer Mertens gaf overigens toe, dat het ledenverloop bepaald niet roos kleurig is. Hij somde ook enkele van de redenen op die de vakbeweging heeft om te twijfelen aan de bereidheid van de werkgevers, mee te werken aan fundamentele veranderingen: „Dom weg neen", blijven zeggen tegen ver- mogensaanwasdeling en investerings- loon, het vormen van „anti-stakings- fondsen" uit de bedrijfsresultaten ter wijl het stakingsrecht nog niet geregeld is en de vakbeweging nog steeds voor de rechter kan worden gesleept als ze tot staking oproept, het veelal weigeren van financiële bijdragen voor vorming en scholing van vakbewegingskaderle- de» in de bedrijven, terwijl wel grote sommen geld (uit de bedrijfsresulta- taten) worden besteed aan de opleiding van bedrijfskader, enzovoorts. Over de Stichting van de Arbeid zei de heer Mertens, dat het NKV weinig waarde hecht aan een Stichting die is verstard tot hoofdzakelijk technisch- bureaucratisch formalisme op een be perkt gebied. Sik heeft op 12 december te Bazel verklaard, dat het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij disciplinaire maatregelen tegen hem begonnen was te nemen in het ka der van een grootscheepse vervalsing waarvan het Tsjecho-Slowaakse volk het slachtoffer zou worden. PRAAG Tsjecho-Slowakye zal be hoedzaam verder gaan met sommige- economische hervormingen, die door de Russische inval van augustus hoogs twijfelachtig waren geworden, zo blijkt uit een offciële bekendmaking van zon dagavond. Pers, radio en televisie hadden alle uittreksels uit resoluties, die vrydag aan het slot van 'n geheime tweedaag se zitting van het centrale partijcomité met algemene stemmen waren aange nomen. De eerste details van die be sluiten verschenen in late avondedi ties van de ochtendbladen van maan dagmorgen. Volgens de gepubliceerde delen van de aanvaarde resoluties, zullen sommi ge industriële ondernemingen vrijge steld worden van de voorschriften van de centrale organen voor de economi sche ordening. Over een grootscheepser gebruik van winstdeling en vrije markt prijzen, gebaseerd op vraag en aanbod, waarover oorspronkelijk in de hervor mingen werd gerept, werd met geen woord gesproken. Het voornaamste punt, dat zondag is gepubliceerd, repte van de vorm en om vang van de hervormingen, waarover medio 1969 op nieuw door het centrale comité zal worden gesproken. Het be treft hier dus in feite een vertragende maatregel. De vrees dat het opnieuw tot politie ke omwentelingen in Tsjecho-Slowakije zal komen is tijdens het weekend lang zaam geweken, toen bekend werd dat Alexander Dubcek zijn functie van par tijleider zal behouden en voort zal gaan met een beperkt programma van eco nomische hervormingen. Dubcek, voorzitter Jozef Smrkofsky van de nationale vergadering en andere progressieve leiders hebben van het centraal comité, dat vorige week ver gaderde, de tijd gekregen om de situa tie na de invasie te stabiliseren, al dus blijkt uit de gepubliceerde docu menten. UTRECHT De drie bonden van ver voerpersoneel, de Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel (NBV), de Ka tholieke Bond van Vervoerpersoneel (K.B.V.) en de Protj-Christelyke Bond van Vervoer per oneel (PCB), die teza men ca. 11.000 leden tellen, hebben de werkgever in het autobuslyndiensG- bedrjjf voortellen gedaan voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst per 1 januari 1969. Voorgesteld is een driejarig contract, waarin ten aanzien van de totale belo ning is gevraagd in drie jaar te komen op het beloningsniveau van de gemeen telijke vervoerbedrijven. Tevens is voorgesteld om voor de normale ontwikkeling van lonen en ar beidstijden aansluiting te zoeken bij het Nederlands bedrijfsleven op de wij ze als door de overheid zelf wordt ge hanteerd. Deze optrekking wordt door de bonden noodzakelijk geacht in het licht van de verdergaande samenwer king tussen gemeentelijke en streekver- voerbedrijven en de integratie van streek- en stadvervoer in diverse ge meenten en agglomeraties. Gezien de overheidssteun voor het streekvervoer, achten de bonden het niet langer verantwoord ongemotiveer de loonverschillen tussen stad en streek te handhaven. Ook zijn voorstellen ge daan over de vakanties en vakantietoe slagen en de dienst- en rusttijden. Ten slotte fs gevraagd in de komende con tractsperiode studie en onderzoek te wij den aan: de zwaarte van de taak van de buschauffeurs (Van onze weerkundige) medewerker) Uet front van een diepe depressie E E bij Ierland heeft de dooi geïn- troduceerd. Het weer blijft vandaag E E en morgen wat zachter dan we de j E laatste tijd gewend waren, met een E E nog iets verder oplopende tempera- E E tuur van ongeveer 4 graden. De E luchtdruk blijft hoog boven de E S Oekraïne (1025 millibar), terwijl de E E depressie bij Ierland een zuidoos- E j telijke koers volgt. In aanmerking E E genomen, dat de koude lucht op het E vasteland niet overal is opgeruimd E in Duitsland vriest het nog en- E E kele graden houdt dit in, dat een E terugkeer van de winter na enige E tijd (enkele dagen of een week) E E mogelijk moet wordeiï geacht. Van- E E morgen om zeven uur was het in E E Berlijn nog 5 graden, in War- E E schau 9. E E Morgen, zon op: 08.43, onder: 16.29; maan op: 05.58, onder: 14.10. illlllf IIMtlllllllflKlltllllllfllllllllflllllMtititiMIIIIIMVIItf

De Vallei | 1968 | | pagina 1