NTS verzorgt 10 uitzendingen van maanreis Apollo 8 VPRü-bestuur behaalde zeqe Boekenexpositie Gelders programma van de RONO ANCIËLE NOTITIES Reis door universum Operatie maanreis Bij vergoeding voor reistijden geen huurcompensatie UIT DE KERKEN Mao-griep in Amerika Fusie ABM en NEDAM Nieuwe Zoutfabriek te Hengelo Recordproduktie cement PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN m T.V. LANGENBERG r+) Smidje Verholen en de knap-mutator Scheepshypothcekbank goed resultaat GR. IND. CR. BANK GEEN FUSIE Pagina 2 MAANDAG 16 DECEMBER 1968 25. Maar hij zegt het niet. want dan zal ze hem binnen willen houden, misschien de dokter laten ko men om te onderzoeken of hij ook wat heeft gebroken en dat moet hij voor komen. Hij wil als het enigszins kan naar Koba. Als vader hem geen toe stemming geeft om overdag te gaan, dan gaat hij vanavond. Terwijl hij zich aankleedt, maakt zijn moeder brood voor hem klaar en schenkt koffie in. Hij eet met lange tanden, eetlust heeft hij ook niet. „Weet u hoe het met Geertien is?" „Ja, onze Griet is er vanmorgen heen geweest", ze aarzelt even, alsof ze er tegenop ziet het hem te vertel len. „Het was niet goed met haar. De dokter is al vroeg geweest. Het is longontsteking". Hij verkruimelt een stuk brood tus sen zijn vingers en schuift dan zijn stoel achteruit. Voor het kleine raam blijft hij staan, het is of een donkere wolk de zon heeft verduisterd. Hij denkt aan Ootien en wat ze ge zegd heeft. Heeft ze toch een gezicht gehad en doelde ze met 't lijden dat hem te wachten staat op de levenslan ge wroeging die zijn deel zal zijn, als Geertien komt te sterven? Want dat ze zal sterven, weet hij ineens heel zeker. Hillechien komt naast hem staan en legt haar hand op zijn arm. Haar ge zicht is even zorgelijk als het zijne, maar ze probeert hem moed in te spre ken. „Geertien is gezond en sterk, dat heeft de dokter ook gezegd. Ze zal er best doorkomen., Je moet het je niet zo aantrekken, jij kon het niet helpen". „Jawel, ik kon het wel helpen. Ik zat te suffen, ik had..." De binnenkomst van zijn vader doet hem de rest van de woorden inslikken. Er vliegt een wrevelige trek over Hil- berts gezicht als hij die twee bij het raam ziet. Hillechien met haar hand op de arm van de jongen, alsof hij nog een papkind is. Ze moet hem na tuurlijk weer nodig verwennen, net nu hij een flinke afstraffing om zijn onbesuisdheid had verdiend. Om voor de anderen niet al te hardvochtig te lijken, heeft hij er vanmorgen in toe gestemd Hendrik Jan te laten slapen, Hillechien hield maar vol dat hij „de kolde" had en werd daarin nog ge stijfd door Egge. Wat die de laatste tijd bezielt snapt hij ook niet. Altijd maar één lijn trekken met Hillechien die veel te week is voor de kinderen. Hendrik Jan moet nodig eens wat hardhandig worden aangepakt, zo ver wend is hij door zijn moeder. Het lijkt wel of zijn gezag wordt ondermijnd, want dat gaan naar Dike van Roelfien stond hem helemaal niet san. Maar Dike had alles al bekonkeld met "Hil lechien toen hij en Berend buiten wa ren. Terwijl hij nog met Dike aan 't bekvechten was, had Hillechien gezegd dat het, als Hilbert er dan mee in stemde, dan maar wezen moest. Hij had nog helemaal niet gezegd dat hij ermee instemde, maar toen kon hij niet meer terug. „Ik heb met Lammert afgesproken dat je vandaag komt helpen daar", zget hij kort. „Ze missen Koba en Geertien en het is dunkt me, niet meer dan je plicht om bij te springen". Dat laatste is een duidelijke steek onder water. Vader is lang zo mild niet als Lammert en Lena en hij is ineens blij dat hij Lammert tot schoon vader krijgt en in de toekomst met hem zal moeten werken, in plaats van met zijn eigen vader. „Ja vader", zegt hij en loopt meteen de deur uit Nu zal vader aanmerkin gen gaan maken tegen moeder, omdat ze hem zo lang heeft laten liggen, haar verwijten dat ze veel te zacht en te toegevend voor hem is. Hij heeft wel gezien, hoe laatdunkend va ders gezicht stond, toen hij hen samen zag staan bij het raam. O, hij kan die man soms haten. Er is geen grein tje zachtheid of hartelijkheid in hem, hij is hard en ongevoelig, zonder be grip voor een ander. Hendrik Jan staat net op het erf, als er een ruiter aankomt. Hij ziet al, voor de ruiter naast hem van het paard is gesprongen, wie het is: de knecht van oom Gerrit. Meteen weet hij ook, waarvoor hij komt en hij vraagt geschrokken: „Ootien?" De ander knikt. Ja, de oude vrouw is vannacht niet goed geworden en de dokter ziet het donker in. De familie moest gewaarschuwd worden. Hendrik Jan loopt met de ander weer naar binnen, waar zijn vader nu bij het raam staat en zijn moeder met gebogen hoofd aan de tafel de rest van de aardappelen schilt. Ze heeft weer heel wat moeten aanhoren. Arme moeder en nu dit van Ootien ook nog. Hendrik Jan ziet hoe ze wit wordt, als de boodschapper gezegd heeft waarvoor hij komt. Ze zet de bak met schillen op tafel en staat een ogenblik met de knokkels van haar ene hand op de tafelrand gesteund, verslagen voor zich uit te staren. „Moeder", zegt ze zacht en schudt haar hoofd, alsof ze denkt: „Dat het daar nu moest gebeuren". Als om een woord van troost wendt ze zich naar de man bij het raam, maar hij kijkt haar niet aan en zegt kort: „Dan zullen we ons maar klaar maken". Op zijn gezicht staat duide lijk te lezen: „Hendrik Jan naar Lam mert en nu ik ook nog weg, alles komt ook altijd tegelijk". Een half uur later zijn ze op weg. op d§ van de buren geleende wagen en met de zwarte ervoor, die Hilbert ondanks Hillechiens zacht protest voor de wagen heeft gespannen. Een de monstratie van zijn kundigheid om met paarden om te gaan. Ook al is de zwar te nog zenuwachtig van het gebeur de, hij zal geen last met het paard heb ben, dat zal hij wel eens even later zien ook. Hendrik Jan kijkt hen na. Moeder heeft hem beloofd als ze er voor in de gelegenheid was, te gaan vragen hoe Koba het maakt en zo mogelijk haar mee naar huis te brengen. Als vader daarmee instemt natuurlijk, heeft ze eraan toegevoegd. Haar verdrietig, gelaten gezicht zlveeft hem voor ogen als hij naar de boerderij van Lam mert loopt. Die avond keert zijn vader terug met Koba; moeder is bij Ootien ge bleven, de toestand is ernstig. Het kan nog wel een paar dagen duren, het kan ook elk moment aflopen, heeft de dokter gezegd. Toen Hendrik Jan de wagen hoorde aankomen, is hij naar buiten gelopen. Als vader en moeder beiden weerke ren, is het wat beter met Ootien, wat hij van harte hoopt. Hij houdt echt van haar en de hele dag hebben zijn ge dachten gecirkeld om Koba, Geertien en zijn grootmoeder. De zorgen om die drie mensen hebben hem afgeleid van zijn eigen toestand, want hij voelde zich allesbehalve goed. De pijn in zijn ledematen is nog erger geworden, hij is moe en telkens brak hem het zweet uit. Toch heeft hij hard gewerkt als kon hij daarmee iets van de schuld aflossen die hem drukt. Zijn hart bonst van blijdschap en op luchting als hij Koba ziet, maar dat zijn vader alleen is teruggekeerd, tem pert de vreugde weer. Vader vertelt hem kort hoe het met Ootien gesteld is. Hij is nog steeds kwaad, dat hoort hij aan zijn stem, ziet hij aan de koele, van hem afge wende ogen. Hilbert loopt meteen naar binnen, Hendrik Jan kan de zwarte uitspannen, nee hij heeft niets te doen gehad met het dier, zegt hij, zonder dat Hendrik Jan er naar vraagt. Ko ba blijft bij hem en helpt hem met uitspannen, hij moet haar telkens aan kijken, ze ziet er weer gezond uit. Toch lijkt ze anders dan anders, zo opge wonden. Of komt dat ook van blijd schap, dat ze weer bij hem is' Hij dacht dat ze wel meteen naar huis zou gaan, om naar Geertien te gaan kijken, maar ze loopt met hem mee naar binnen. Over Geertien zegt ze niet veel. Ja, dat is erg naar, dat dat gebeurd is, maar hij kon er toch niets aan doen? Och, dat hij die kei raakte. Dan had haar vader die er maar niet neer moe ten leggen. Uiteindelijk is alles haar schuld. (Wordt vervolgd) 3995. „Ge kunt mij nu niet in de steek laten" riep Nala tot haar raadsheer, die opeens zijn werkelijke „ik" teruggevonden had. „Breng mij naar het eiland!... Vlug, of ik zal U treffen met mijn vloek, gij trouwe loze!" Haar nagels klauwden, Piloot Storm in de schouders en deze maakte een bruuske afweerbeweging waardoor de verzwakte en zienderogen verouderende vrouw op de stenen viel. Daar lag zij erbarmelijk te krijsen en aan haar plotseling grijs geworden haren te trekken, zodat de omstanders er verlegen mee waren. Maar niemand stak een hand uit om dit hoopje ellen de, dat gedurende talloze jaren, nee, eeuwen, ontelbare onderdanen de dood had ingejaagd, te helpen. Ja toch, iemand was er die zich haar lot aantrok. Ramad liet opeens een dreigende kreet horen. „Achteruit allemaal. Raak mijn koningin niet aan, of ik laat dit pistool spreken!" siste hij. Was de wroeging over zijn daad hem tenslotte de baas geworden? Met een blik vol haat richtte hij zijn wapen op de man die hem van zijn positie had verdrongen en vervolgde: „Gij vreemdeling, gij hebt U het vertrouwen en de genegenheid van Nala, de Onsterfelijke onwaardig getoond. Daarvoor zult ge nu boeten met uw leven!" DEN HAAG De buitengewone al gemene ledenvergadering van de VPRO heeft zaterdag in Den Haag met een ruime meerderheid de nieuwe statuten aanvaard, zoals die door het bestuur van deze omroep waren voorgesteld. De nieuwe statuten houden onder meer in: een doelstelling die het vrijzinnig christendom en het humanisme niet meer als directe uitgangspunten heeft. De VPRO werkt voortaan „in kritische verbondenheid met de traditie" van deze groeperingen. invoering van een districtenstelsel met een ledenraad, die het hoogste ge zag in de vereniging heeft. delegatie van het hele programma beleid aan de (nog te benoemen) alge meen directeur. verandering van naam in: Om roepvereniging VPRO. Het voorstel voor de nieuwe statuten kreeg, nadat het op enkele punten was gewijzigd. 83,5 procent van de stem men. Vereist was een meerderheid van 75 procent. De amendementen van de oppositiegroep-De Smit en de zoge noemde Haagse g roep/Z wingl i - bond werden verworpen. Beide groeperingen stemden daarop voor het bestuursvoor stel. Tijdens de vergadering werd het be stuur gevraagd om de verzekering, dat geen maatregelen zullen worden geno men tegen medewerkers van de VPRO die kritiek uiten op het beleid. Voorzit ter dr. K. H. Roessingh zei deze verze kering graag te willen geven. Een jury bestaande uit bekende ont werpers, bekwame typografen en een kunsthistoricus, kiest jaarlijks de best verzorgde 50 Nederlandse boeken uit de produktie van één jaar. De boeken die de toets van de bepaald niet geringe kritieken hebben door staan, worden in een aantal plaatsen in Nederland en daarbuiten tentoonge steld. Onder andere in het Stedelijk Museum te Amsterdan, het Museum Meermanno Westrenianum te Den Haag, in Eindhoven, Düsseldorf, Lon den, enz. In deze reeks tentoonstellingen is ook Zwolle opgenomen. Nog t.m. 24 december a.s. is de expositie te bezich tigen in het Samsom-gebouw aan de Burgemeester van Royensingel. Naast de vijftig boeken zijn ook een aantal originelen te bezichtigen z.g. produktie- lijnen. Belangstellenden worden in de gelegenheid gesteld deze tentoonstel ling gratis te bezoeken. In het Gelders programma van de RONO, dat vanavond wordt uitgezon den, wordt weer aandacht geschonken aan het natuurleven op de Veluwe. De samensteller van dit programma is Martien Haffman uit Ede. Tevens wordt de derde aflevering uit gezonden van de rubriek „Schatgrave- ri'je", waarin een vraaggesprek met het bestuur van de archeologische ver eniging Nijmegen en omstreken. Deze serie staat onder redactie van drs. R. S. Hulst van het ROB in? Amersfoort. In het vrijdagprogramma, dat om kwart over zeven begint, naast de vaste rubrieken met nieuws -én com mentaar en tips voor het uitgaansleven in Gelderland, een vraaggesprek opge nomen met de schilder Chris ten Brug gen Kate uit Nunspeet. In het onderdeel „Van t Beuken schap" wordt een Betuws verhaal ten gehore gebracht, dat werd geschre ven door Wil de Jong uit Arnhem. De programma's kunnen worden beluis terd op FM 98.4 of kanaal 38. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van het Geref. Politiek Verbond. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Literama: radiokroniek over boe ken, schrijvers en toneel. 19.20 Stereo: NCRV-Vocaal Ensemble: mod. liederen. 19.50 Stereo: Promenade-orkest: amus. muz. 20.15 Stereo: Lichte grammofoon- muz. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radio Kamerorkest en solisten: moderne muz. 21.00 De positie van de Joden in Nederland: gesprekken. 21.20 Stereo: Radio Kamerorkest en zangso list: Aria's uit opera's van Mozart. 21.45 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 22.20 Adventsoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd, cultureel progr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatten der toenkunst: amus. muz. van vroeger. 19.15 Licht ensemble. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Joodse oudheden uit Praag, door mr. J. L. F. Wijsenbeek m.m.v. Rabbijn J. Soeten- dorp en mr. R. A. Levisson. NRU: 20.05 Wereldfederalisme en Marxisme: dis cussie. 20.30 De reis naar de maan: Fantasie en werkelijkheid, gevarieerd programma. BOND ZONDER NAAM: 22.20 U kunt niets missen? dan mist U iets, praatje. 22.20 Nws. 22.55 De Zesdaagse in Amsterdam, reportage. 23.00 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.40 Teleac Nieuw systeem voor omzetbelasting BTW (les 6). 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. VARA: 19.06 De Monniks'rob- ben. filmreportage. IKOR/CVK/ RKK: 19.31 Kenmerk: de wekelijkse informa tierubriek over kerk en samenleving. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Per seconde wijzer, quiz. 21.05 Achter het nieuws. 22.05 Humanistisch Verbond: Democratie in Oost en West, gesprek. NTS: 22.30-22.35 Journaal. 22.50 Teleac: Nieuw systeem voor Omzetbelasting BTW (les 6 herh.). 23.00-23.30 Export (les 3, herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. KRO: 19.03 In kleur: De Flintstones, tekenfilm. 19.28 In kleur Rinaldo Rinaldini: TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Politie News-York, TV-feuilleton uit de Amerikaanse serie NYPD. 20.45 Schuld en boete (Crime and punish ment), film uit 1935. 22.15 Zuidameri kaans Evangelie. NTS: 22.35-22.40 Jour naal. HILVERSUM NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het lev. woord. UTRECHT Vergoeding van reistijd is geen loon waarover nog eens huur compensatie wordt gegeven» Die uit spraak deed gisteren de kantonrechter in Utrecht in een zaak die het bureau arbeidsrecht van het NW had aange spannen tegen een aannemer. De kantonrechter meent dat er pas van loon sprake is als er rechtstreeks een zeer nauw verband bestaat met ar beid, prestatie of produktie. 7.15 op het eerste gehoor: li. muz. m. nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Gew. muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.00 -9.10 Gymn. voor de huisvr.) 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolrad. 10.00 Verwacht, en vervulling, lez. 10.15 Opera-concert (gr) 11.00 Nws. 11.02 voor de zieken. 11.55 Med. KRO 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act., 13.00 Raden maar...) 14.00 Conci liepostbus 14.05 Schoolrad. 14.30 Pizzi cato: muz. middagmagazine. (16.00 uur 16.02 Nws). Overheidsvoorl: 17.00 Suri name en de Ned. Ant. Het toerisme op de ABC-eilanden. Spreker: Mr. J. C. Hooftman. KRO: 17.10 Voor de kind. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag.AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Rad. journ. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (verv.) (8.30-8.33 De groenteman) 8.50 Morgen wijding. NRU: 9.00 Uitgebr. rep. of herh. NRU-pr. 9.40 Muz. uit M.E. en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kl. 10.10 Arb.vit.: pop. verz.pl.pr. 11.00-11.02 Nws.) 11.30 Stereo: Kon. Harm, uit Thorn. 11.55 Beursber. 12.00 Finse kinderl. (opn.). 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.29 Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Rad. journ. NRU: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze Zuiderburen. 14.00 De li. Muze be licht. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs (V): joodse wijsheden met Israëlische en jid- dische wijskes. 15.05 Stereo: Altviool en piano met klarinet: kl. muz. 15.40 Weerklank uit het verleden: stemmings beeld rondom een muz. ond. (VI). 16.00 Nws. 16.02 Brazilians. 16.30 Kunstkr. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Ned. Jazz Ork. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws.) 11.00 Nws. .11.03 Pow pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: pr. voor de tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ek- spres: gev. pl. pr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: Li. pl. pr. voor de jeugd. (17.00-17.02 Nws.) DUITSLAND I 18.00-18.05 Nws. (Regionaal program ma: ndr; 18.05 Actlaliteiten. 18.15 Sport journaal. 18.53 Kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: Polizeifunk ruft, TV-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Kleur: Der Major hat einen Vogel, TV-film. 18.20 Kleur: Informa tief progr. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Kleur: Geachtet. TV- film. 19.40 Kleur: Filmportret. 19.45 Kleur: Weekoverzicht). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Act. 21.00 Film portret. 22.00 Discussie. 22.45 Journaal, commentaar en weerbericht. 23.05 War um ist Frau B. glücklich? docu mentaire film. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 18.15 Kleur: Schatzsucher unserer Ta- ge, TV-serie. 18.50 Muzikaal amus. pro gramma. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Evangeli sche wereld. 20.15 Filmreportage. Aan sluitend: Nws. 21.00 Und ewig singen die Walder, Oostenrijkse speelfilm (1). 22.40 Nws., weerbericht en actualiteiten. 23.05 Voetbalinterland DuitslandBra zilië. Dinsdag 17 december 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Amusementsprogr. 11.00 Filmrep. 11.30 Muzikaal portret. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Jour naal. 16.45 Voor de kinderen. 17.45 Kleur: Voor de kinderen. 27. Even gleed er een hooghartige trek over het ge zicht van de vreemdeling maar toen antwoordde hij kortaf: „Ik ben Sagittarius oftewel het sterrenbeeld de boogschutter!" En toen Tekkö zich niet onmiddel lijk voorstelde wendde de paardmens zich af, legde de pijl op de boog en liet deze snorrend wegschieten. De ster op de weggierende pijl vloog door het luchtruim een lange vurige streep achterlatend. „Tsjonge!" schrok Tekko, die de hele handeling met verbaasde blikken volgde. „Dat is nu zeker wat de mensen een vallende ster noemen!" „En wat bent u voor voor ster?" onderbrak de boogschutter met afgemeten stem Tekko's gedachtengang. Ik na met niet herinneren u ooit eerder gezien te hebben". „Hè? Wat? Ik? Wat ik ben?" stotterde Tekko die zo gauw niet wist wat hij antwoorden moest. „Ik ben een eh..." Maar toen ver helderde zijn gezicht en grinnekend antwoordde hij: „Ik ben Tekko Taks, een graag geziene ster waarover de mensen veel lezen. Een dagbladster, als je dat zo noemen wilt!" De NTS treft voorzieningen om ten minste tien uitzendingen te verzorgen van het tot dusver meest spectaculaire evenement in de ruimtevaart: de vlucht naar de maan van de Amerikaanse ruimtecapsule Apollo-8 met aan boord de drie astronauten Frank Borman (gezagvoerder), James Lovell (piloot) en William Anders (navigator). Indien alles volgens de plannen ver loopt zullen de Nederlandse televisie kijkers de historische ogenblikken van deze ruimtevlucht via directe reporta ges kunnen meebeleven. Een hoogte punt vormt in de Kerstnacht de repor tage tijdens de negende omloop om de maan, waarbij het maanoppervlak tot op ongeveer honderd kilometer wordt genaderd. Andere belangrijke fasen die rechtstreeks zijn te volgen vormen de lancering van de Saturnusraket, de aankomst van de Apollo-8 bij de maan, de terugkeer in de dampkring en de landing. In de Bussumse studio's zullen des kundigen gereed staan om de reporta ges toe te lichten en nadere bijzonder heden te verstrekken. Dit geldt met name voor de meest kritische momen- 1115: Intussen zat kolonel Plimmp te Graven- drecht gespannen te wachten op nieuws uit Boeco- grad. Hij las kranten, luisterde naar radioberich ten, maar voorlopig bleef alles angstwekkend stil. Zorgelijk stak hij de brand in een verse pijp en hij dacht: „Ik zal toch iemand naar Boecograd moeten sturen. Een onopvallend iemand, die zich gewoon als toerist gedraagt. Misschien is dit iets voor geheim agente X-03. Ja.., laat ik haar maar sturen Overeenkomstig deze briljante gedach te betrok kolonel Plimmp zijn geheime werkka mer in de kantoren van de ijzerhandel „Meyer en Vijfderibbe" en attente lezers zullen zich nog wel herinneren, dat geheim agente X-03 daar placht op te treden in de vermomming van de charman te secretaresse Theodora Dubbelsnuf. „Ik heb je hulp nodig, lieve kind", zei kolonel Plimmp. „Ik ben blij, dat je nu zonder dat akelige maskertje voor mij staat, want ik mag bliksems graag naar je mooie kissertje kijken. Dat is het voorrecht van onschuldige, oude heren, begrijp je? Maar nu ter zake. Kijk 'es op die kaart. Zie je de Vale Kale Baai? Welnu: Sjeems Pond is gevangen genomen door de Nicolagoniërs. Doctor Polnyck heeft hem per onderzeeër langs die baai ontvoerd. Gelukkig heb ik de kans gezien iemand aan boord te smok kelen, die zal proberen Sjeems Pond te bevrijden. Maar tot nu toe heb ik nog niets gehoord. Daar om wou ik graag, dat jij als toeriste naar Boeco grad ging om daar eens stilletjes poolshoogte te nemen". Theodora's hartje begon sneller te kloppen, toen ze dat hoorde. „Voor Sjeems Pond zou ik alles over hebben.." lispelde ze. ten, zoals de ontsnapping uit de kring- baan om de aarde een manoeuvre die nog nimmer met een bemand ruim tevaartuig is uitgevoerd de omlopen om de maan, de ontsnapping uit de laatste maanomloop een manoeuvre die achter de maan moet worden inge zet en derhalve zonder enig contact met de aarde de terugkeer in de aardse dampkring en de landing in het nachte lijk duister ten westen van de Verenig de Staten in de Stille Oceaan. Rechtstreekse reportages van deze vlucht zijn mogelijk omdat de Ameri kaanse televisie met medewerking van de NASA, het Amerikaanse Bureau voor de Ruimtevaart, niet alleen start en landing rechtstreeks zal uitzenden, maar ook omdat men de beelden tracht op te vangen van de televisiecamera aan boord van de Apollo-8. Deze repor tages worden via de communicatiesa telliet Early Bird naar Europa gere- layeerd en, zoveel mogelijk recht streeks, door de NTS uitgezonden. Aan de NTS-uitzendingen zullen ver schillende deskundigen op het gebied van de ruimtevaart hun medewerking verlenen. De tijdstippen van de repor tages tijdens de reis kunnen echter slechts onder voorbehoud worden ge geven. Er is op dit ogenblik niet met zekerheid te zeggen op welke momen ten de verbinding met de ruimtecapsule tot stand kan komen. Na de Apollo-reportage op woensdag 25 december (Eerste Kerstdag, 13.00 uur, Nederland I) zendt de NTS van 13.30 uur tot 14.00 uur een film uit over een reis voorbij zon, maan en ster ren. Een duizelingwekkende reis in een ver heelal, met als startplaats het Da vid Dunlap Observatorium in Toronto, Canada. Deze ruimtevaartfantasie, geti teld „Het Universum" werd met 19 prij zen bekroond op filmfestivals, onder meer in Cannes, Edinburgh en Londen. De astronauten in de Apollo-8 heb ben onder meer de opdracht van hun maanreis filmopnamen in kleur te ma ken. Wanneer zij hierin slagen en in dien de kwaliteit voldoende is, zal de NTS pogen in het bezit van deze film te komen teneinde deze op dinsdag 31 december (oudejaarsavond) van 21.30 uur tot 22.00 uur op Nederland II in het programma „Operatiete kunnen uitzenden. Mocht dit plan geen door gang kunnen vinden dan zal de NTS op hetzelfde tijdstip „Tien jaar ruimte onderzoek" uitzenden, een nieuwe Ame rikaanse kleurenfilm over de ontwik keling van de ruimtevaart vanaf de lancering van de Explorer I tot aan het Apollo-9-project Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zuidbroek (Gron.) J. G. Bos. kand. te Haarlem. Bedankt: voor Andel (N.-B.), J. Nol- tes te Ridderkerk. Geref. Kerken Beroepen: te Heemse, H. Makkinga te Koudekerk aan de Rijn. Christ. Geref. Kerken Beroepen: te Murmerwoude, P. v. Zon neveld te Papendrecht. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Den Haag-Zuid, F. Harinck te Benthuizen, die bedankte voor Veenendaal. Bedankt: voor Almelo en voor Woerden, J. Weststrate te Meliskerke, voor Scherpenisse: Chr. van den Poel te Yerseke. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Den Haag, J. A. Roskam te Amsterdam. Bedankt: voor Den Haag, dr. C. J. Lin- dijer. pred. voor b.w. (pred.-gods- dienstleraar aan de .Europese school' voor de Europese gemeenschappen te Brussel). Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Amsterdam-Zuid drs. D. Deddens te Leeuwarden. Christ. Geref. Kerken. Bedankt voor 's-Gravendeel J. Westerink te Kerk- werve. NEW YORK Het verzuim in het zakenleven en de industrie stijgt door de Hong Kong (Mao)-griep die zich in de Verenigde Staten verspreidt. De epi demie begon in Los Angeles waar thans bijna 300.000 kinderen en volwassenen de school of het werk verzuimen en heeft New York bereikt. Hier hebben de kinderen op school vervroegde kerst vakantie gekregen. De sterfgevallen veroorzaakt door de griep en longont steking zijn hoger in aantal dan ver wacht was en er kan daarom van een epidemie gesproken worden. ROTTERDAM De directie van dt „Scheepshypotheekbank Nederland" n.v. heeft meegedeeld, dat de bedrijfsresul taten over 1968 van de in het concern samenwerkende scheepshypotheekban- ken bevredigend mogen worden geacht en naar verwachting niet veel zullen afwijken van die behaald over 1967. Met enige teruggang van de omvang van de leningen-portefeuille valt echter te rekenen. Sedert enkele maanden is van een bevredigende gang van zaken in de Rijn- en binnenvaart sprake. Alhoewel de kustschepen onder Nederlandse vlag nog steeds met veel moeilijkheden te kampen hebben, verlopen de terugbeta lingen op de verstrekte leningen beter. Evenals in de vorige jaren is het ver loop van de op grotere zeeschepen ver strekte leningen goed geweest. Verwacht mag worden dat over 1968 op de volgestorte aandelen aan toonder negen procent (onveranderd), op de primair winstdelende aandelen van f 1.000,-, waarop f 100,- verplicht is ge stort, f 19,- (onveranderd) en op de primair winstdelende aandelen van f 1.100,-, waarop f 200,- verplicht ls ge stort, f 40,- zal worden uitgekeerd. Van de gelegenheid tot omwisselen van aandelen van de „Nederlandsche scheeps-hypotheekbank" nv en van de nv „Rotterdamsche Scheepshypotheek bank" in aandelen van de „Scheeps hypotheekbank Nederland" nv, die nog steeds openstaat, is tot op heden voor meer dan 95 procent gebruik gemaakt. AMSTERDAM De nv Amsterdam- sche Ballast Maatschappij (ABM) en de nv Nederlandsche Aanneming maatschappij voorheen firma H. F. Boersma (NEDAM) hebben besloten volledig samen te werken, zo delen de besturen in een gezamenlijk bericht mede. Deze samenwerking zal worden verwezenlijkt via een holding, waarin de aandelen van beide nv's zullen worden gebundeld. De naam van de ABM die reeds als holding fungeert, zal daartoe worden gewijzigd in de naam Ballast-Nedam groep n.v. De aandeelhouders Nedam zullen In de gelegenheid worden gesteld hun aandelen om te ruilen in aandelen Bal last-Nedam groep in de verhouding 1:1 van de nominale waarden, nadat de door de Nedam aangekondigde agio-bonus van 20 pet. is geëffectueerd. Eerst echter zal de ABM overgaan tot uitkering van een agio-bonus van 20 pet. De hieruit resulterende aandelen zullen voor het eerst over 1969 in de winst delen. Beide maatschappijen stellen zich voor een interim dividend van 20 pet. ter beschikking te stellen, gelijk aan het verwachte dividend over 1968. De besturen vertrouwen erop dat van de samenwerking een stimulerende in vloed op de ontwikkelingsmogelijkhe den en de groei van de groep zal uit gaan en daarmede op de werkgelegen heid. Nadere berichten zullen zo spoedig mogelijk volgen. GRONINGEN De gang van zaken bij de Groninger Industriële Crediet Bank N.V. in 1968 was tot nu toe alles zins tevredenstellend, zo deelt de N.V mede. De omzetten laten, vergeleken met 1967 een sterke groei zien, waarbij ook de resultaten een bevredigende stij ging vertonen. De fusiegeruchten die onlangs de ronde deden zijn volgens het bestuur van iedere grond ontbloot. HENGELO N.V. Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie, die deel uit maakt van Koninklijke Zout-Organon (KZO) zal op haar terrein in Hengelo overgaan tot de bouw van een nieuwe zoutfabriek met een produktiecapaci- teit van een miljoen ton per jaar. Er bestaan thans nog geen vacuümzout- eenheden van deze omvang. Omstreeks het tijdstip van inbedrijf- stelling van de fabriek in de tweede helft van 1970, zal een niet meer aan de moderne eisen voldoende installatie buiten bedrijf worden gesteld. De nieu we fabriek zal gedeeltelijk dienen ter vervanging van deze oudere installatie Het grootste deel van de produktie 'is bestemd om aan de toenemende vraag naar zout te kunnen voldoen. Dit be treft vooral wegenzout en zout voor verwerking in de chemische industrie. Na gereedkomen van deze fabriek zal de jaarlijkse produktiecapaciteit van de zoutfabrieken van KNZ te Henge lo en Delfzijl tezamen meer dan drie miljoen ton bedragen. De fabriek zal weinig arbeidsinten sief zijn. Er zal zoveel mogelijk ge bruik gemaakt worden van de op het KNZ-complex te Hengelo aanwezige fa ciliteiten. De fabriek is ontworpen door centrale engineering KZO en wordt on der haar leiding gebouwd, aldus wordt in een communiqué medegedeeld. AMSTERDAM De Cementfabriek van Enci in Maastricht heeft voor het eerst in de geschiedenis een afzet van 2 miljoen ton cement per jaar behaald. Met deze miljoenenproduktie van ce ment, voldoende voor de bouw van ten minste 200.000 woningen, is de Maas trichtse fabriek de grootste van West- Europa. Zij levert 60 procent van d« totale Nederlandse cementproduktie, die 3,4 miljoen ton bedraagt. Volgens de betonverendging in Amster dam is het totale cementverbruik in Nederland gestegen tot 5 miljoen ton per jaar, zodat 1,6 miljoen ton moet worden geïmporteerd. Dit resterende gedeelte wordt voornamelijk betrokken uit België en Duitsland. De basisprijs van een ton cement bedraagt f 50 a f 55 zodatde Nederlandse cement produktie zodat de Nederlandse cementproduktie thans een omzet heeft van f 180 miljoen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2