KNAU-bestuur zal mandaat ter beschikking stellen West-Duitsland speelde gelijk tegen Brazilië Wim Ruska had een minuut nodig om titel heroveren Tafeltennisbond in conflict met Scylla om v. d. Helm Italiaan Orlandi verrassend winnaar Grand Prix Zuidlaren PONTIAC Rallykaravaan heeft Australische traject voor de helft voltooid DE GRAAUWE HENGST Dukla Praag niet best op dreef Competitie-uitslagen in volleybaltop Beamon, Killy en Debbie Meyer beste sportmensen van '68 Twee zeges voor Jan Zijderlaan ENKELSPELTITEL VOOR ARTHUR ASHE „Kwestie Westphal" niet tot oplossing gebracht Peperdure duiven 10.80 11.30 Ondanks ontmoetingen met bomen en kangoeroes Verouderde structuur Zwak betoog Jess Willard overleden Moeililkheden Je slapen" het Nederlandse paard dat zegt met een onvervalste Franse tongval het meest verkochte merkhorloge in nederiand Tegen kangaroe Geen melding Feest Foutloos MAANDAG 16 DECEMBER 1968 AMSTERDAM De „kwestie-Westphal", die de gemoederen in de Nederlandse sportwereld voor, ttydens en na de Olympische Spelen danig in beroering bracht, Is zaterdag tijdens een buitengewone vergadering van de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie niet tot een oplossing gebracht. Na ruim vier uur vergaderen, waarin de discussies vaak zeer verhit waren, verzocht de vergadering het KNAU- bestuur en de nationale technische commissie in maart tijdens de algemene jaar vergadering, zijn mandaat ter beschikking te stellen. Over drie maanden zal de „kwestie-Westphal" dus een vervolg krijgen. Nadat unie-voorzitter Frans Jutte in een ruim een uur durende verklaring de chronologische volgorde van de ge beurtenissen, die uiteindelijk leidden tot het niet meegaan van coach Wil Westphal naar Mexico de revue had la ten passeren, gaven tal van gedelegeer den hun mening over de kwestie. De vergadering stelde zich unaniem achter het rapport, dat een commissie van wijze mannen over de affaire heeft uitgebracht In dit rapport komen de heren De Vries, De Roy van Zuyde- wijn, Van der Straaten en De Waal tot de conclusie, dat de heer Moerman, chef d' equipe van de Olympische atle- tiekploeg, in tactisch opzicht te kort heeft geschoten en de heer Westphal schuldig is door het niet vergezellen van de ploeg naar Mexico. Ook de verouderde structuur van de KNAU wordt in het rapport ter sprake gebracht en dat bracht de afgevaardig den van het district Zuid-Holland tot een motie, waarin het bestuur en NTC verzocht werd hun mandaat op de ko mende jaarvergadering ter beschikking te stellen. Om zodoende tot een verjonging en doorstroming in beide lichamen te komen en daardoor tot een eventueel moderner structuur. De heer Hofmeester, afgevaardigde van het district dat de motie indiende, verweet de afgevaardigden dat zij en niet het bestuur schuldig zijn aan die verouderde structuur. „Nu is er een enorme belangstelling, maar voor an dere vergaderingen moet er altijd ge zocht worden naar gedelegeerden. Ver gadering, u bent zelf schuldig. U heeft nooit serieuze pogingen ondernomen om tot een verjonging of wijziging van de structuur te komen". Bijzonder fel keerde de heer Hofmeester zich tegen RIO DE JANEIRO Het West- duitse voetbalelftal heeft zaterdag in Rio de Janeiro gelijkgespeeld (22) tegen Brazilië. Bij de rust hadden de door twee treffers van Edu (in de 30e Brazilianen nog met 20 de leiding en 36e minuut), na de pauze zagen 70.000 bezoekers in het Maracanasta- dion doelpunten van Held (48e minuut) en Gerwien (72). „We zijn nog niet zo slecht als men na de 10 tegen Cyprus wel wilde be weren", zei bondscoach Helmut Schön vergenoegd na het gelijke resultaat van zijn ploeg tegen Brazilië. De Bra zilianen waren weliswaar in speltech- nisch opzicht sterker maar de verdedi ging weigerde tot mandekking over te gaan en dat gaf de Duitsers de gele genheid de achterstand van 02 in te lopen. Welk een hoogstbegaafd voet baller Pele is bleek opnieuw in het Maracanastadion. Als hij aan de bal was dreigde er voortdurend gevaar voor het Duitse doel. Tostao, in wie men wel de opvolger van „de Zwarte Parel" zag, viel ronduit tegen. Eerst werd hij door Weber en later door Lo- renz volledig uitgeschakeld. De opstellingen waren: Brazilië: Picasso; Carlos Alberto, Ju- Dfaz en Everaldo; Gerson en Rivelino; Edu, Tostao Lopez), Pele en Paulo Cesar de groep atleten, waarvan het meren deel trainde bij de op non actief gestelde bondscoach, die zich herhaaldelijk roerde met „boe" geroep. „Ik ben niet van plan mij door dit „bos comman do" te laten intimideren. Achterin de zaal zitten de fouten van Westphal". randir, (Carlos) (Dirceao (Nado). West-Duitsland: Maier; Vogts, Weber (Lorenz), Schulz, Beckenbauer en Patzke; Netzer en Overath (Wimmer); Dörfel, Held en Volkert (Gerwien). STUTTGART Dukla Praag, de Tsjechische legerclub, die momenteel een tournee maakt door West-Duits land, is niet erg op dreef. Na de neder laag van 04, die donderdag tegen Kaiserslautern werd geleden, volgde zaterdag in Stuttgart een verlies van 0—2 tegen VFB Stuttgart. Bij de rust hadden de Tsjechen, met bekende spe lers als doelman Viktor, Novak, Strunc en Nedorost, een achterstand van 01. LOS ANGELES Jess Willard, de oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, is zondagmorgen op 86- jarige leeftijd in Los Angeles overle den. Willard begon in 1911 op 28-jarige leeftijd met boksen. Hij leverde zijn laatste gevecht op 12 juli 1923 toen hij door knock out in de achtste ronde ver loor van Luis Firpo. Willard werd op 5 april 1915 wereld kampioen door titelhouder Jack John son in de 26e van een op 45 ronden af gesloten gevecht knock out te slaan. Jack Dempsey ontnam Willard vier jaar later het kampioenschap door een Overwinning op knock out in de derde ronde. Heren: US—SFC 13 AMVJ/Amsterdam—Tornado 30 LibanonAMVJ/Rotterdam 30 OrawiCito 23 Dames: HML/CLV—Rapid M 1—3 BoemerangSFC 32 De topatleten kregen ook de kans om hun mening te geven. Vierhonderdme ter loper Fred van Herpen stak een zwak betoog af, waarin hij inging op enkele zinsneden uit het rapport. Van Herpen, die uiteindelijk door het NOC te licht werd bevonden om uitgezonden te worden naar Mexico, werd op een gegeven moment zelfs grof toen hij stelde: „Die 52 telefoongesprekken, die de heer Jutte op de zondag na de wei gering van Westphal gevoerd heeft, zullen wel geweest zijn voor het opvoe ren van de declaratie". Terecht wei gerde de heer Jutte, die een verzoek om de leiding van de vergadering aan vice-voorzitter Dijkstra over te geven omdat hij partij was, naast zich had neergelegd, deze opmerking te accep teren. Van Herpen stelde ook dat de at leten de consequenties zouden trekken wanneer Westphal definitief zou ver dwijnen. Hij doelde daarmee op een niet starten van topatleten in interland wedstrijden en de Europese kampioen schappen, die van 16 t/m 21 septem ber in Athene worden gehouden. Ir. Ad Paulen, directeur van het NOC en erevoorzitter van de KNAU, prees in een gloedvol betoog het KNAU- bestuur, dat het de kracht heeft kunnen opbrengen om de „kwestie Westphal", die een grote schade aan het imago van de Nederlandse atletiek heeft toe gebracht, te laten onderzoeken door een onpartijdige commissie. Hij zag als oplossing een gesprek tussen een vertrouwenscommissie, KNAU-bestuur en de heer Westphal. De vergadering ging op deze sugges tie niet in. Nadat de motie, die Zuid- Holland had ingediend, waarin het be stuur en NTC verzocht werd zijn man daat op de jaarvergadering beschikbaar te stellen met 51 tegen 23 stemmen was aangenomen, dreigden er grote moeilijkheden. District Zuid stelde voor een motie in stemming te bren gen waarin het beleid van het KNAU- bestuur en nationaal technische com missie inzake de affaire Westphal werd goedgekeurd. Voorzitter Jutte stelde toen dat wanneer deze motie zou wor den verworpen het bestuur dit als een motie van wantrouwen zou zien en on middellijk zou aftreden. De vergadering schrok voor de con sequenties daarvan terug en met 38 stemmen voor, 16 tegen en 126 blanco keurde men het bestuur in dezen goed. Om moeilijkheden met bondscoaches in het vervolg te vermijden werd met algemene stemmen besloten tot de in stelling van een commissie, die de taak van de bondstrainer neder zal gaan omschrijven. VOORBURG Wereldkampioen Wim Ruska heeft zondag tijdens de na tionale judokampioenschappen gewichtsklasse, die in de sporthal De Vlieger molen te Voorburg werden gehouden, op imponerende wijze bewezen nog steeds Nederlands beste zwaargewicht te zijn. De blonde Amsterdammer, die het vorige jaar in Rotterdam slechts als toeschouwer aanwezig was, omdat hij door een misverstand verstek had laten gaan bij de voorwedstrijden in Utrecht, had in de finale nauwelijks een minuut nodig om de titel, die hij in 1967 won, te heroveren. Ruska's tegenstander in de eindstrijd was de Eindhovenaar Peter Snijders, verleden jaar nog kampioen bij de halfzwaargewichten. Snijders, die in de voorwedstrijden op beslissing van Rus ka had verloren, lette tijdens de tweede confrontatie met de ruim twintig kilo gram zwaardere Amsterdammer even niet op en maakte meteen op hardhan dige wijze kennis met de mat door een flitsende beenworp. Terwijl Snijders enkele minuten nodig had om te her stellen van de smak op zijn rug, nam Ruska glimlachend de geschreeuwde gelukwensen uit het publiek in ont vangst. Jan Snijders, die rijn titel in het mid dengewicht met succes verdedigde te gen Adri van Polanen, had bepaald geen excuses voor rijn broer, die drie weken niet had kunnen trainen wegens een blessure aan een knieband: „Hij stond gewoon te slapen". Lichtgewicht Karei Gietelink en half- middengewicht Eddy van der Pol pro longeerden evenals dus Jan Snijders hun kampioenschap. Van der Pol won in een bijzonder boeiend duel van Theo Schneider. Zo wel Schneider als Van der Pol zette alles op de aanval. Uiteindelijk zege vierde Van der Pol door middel van een houdgreep. Jan Tukker, een pupil van Anton Geesink, nam de titel van Peter Snijders over. APELDOORN In ,La Bordelaise' in Apeldoorn zijn vorige week enkele duiven-verkopingen gehouden, waar bij voor de duiven van de heer A. C. van Ee uit Soest fantastische be dragen werden neergeteld. De heer Van Ee bood 242 duiven te koop aan van zeer bekende rassen en hoge kwaliteit en ontving daarvoor in to taal een bedrag van bijna vijftig duizend gulden. Een van zijn duiven bracht het on gelooflijke bedrag van f 2860.- op. De gemiddelde prijs per duif be droeg liefst f 204.- Met een fraaie worp schakelde Wim Ruska zijn tegenstander Snij ders in de strijd om de judotitels uit. PARIJS Volgens een onderzoek van het Franse persbureau Agence France Presse maakten bij de heren Bob Beamon (Verenigde Staten) en Jean Claude Killy (Frankrijk) en bij de da mes de Amerikaanse Debbie Meyer de meeste indruk in de sport van 1968. Op de Europese lijst staan Killy en de Zweedse skister Toini Gustafsson bo venaan. Tom Okker bezet bij de heren de tiende plaats. Heren (wereld): 1. Bob Beamon (V.S.) en Jean Claude Killy (FY.); 3. Mike Wenden (Australië); 4. Viktor Sanejev (Rusland); 5. Lee Evans (V.S.). Dames (Wereld): 1. Debbie Meyer (V.S.); 2. Nancy Greene (Can.) en Toini Gustafsson (Zwe.); 4. Vera Caslavska (Ts.-Sl.); 5. Wyomia (V.S.). Heren (Europa): 1. Killy (Fr.); 2. Sa nejev (Rusl.); 3. Ole Ritter (Den.) en David Hemery (G.Br.); 5. Pierre Tren- tin (Fr.); 10. Tom Okker (Ned.). Dames (Europa): 1. Toini Gustafsson (Zwe.); 2. Vera Caslavska (Tsj.-Sl.); 3. Irena Kzewinska (Pol.); 4. Margitta Gummel (O.-Dld.); 5. Virginia Wade (G. Br.). vieux etalon vieux brandy per hele liter ZUIDLAREN Het veertiende internationale indoor concours-hippique in Zuid laren kreeg zaterdagavond in de uitverkochte Prins Claushal van de Prins Bern- hardhoeve een onverwachte ontknoping. Niet de gerenommeerde Duitse combi naties Schöckemöhle„Wimpel", Sönkson„Phebus" of Snoek„Feiner Kerl" of de sterke Fransman Parot met „Rastignac" die in de v\jf voorgaande springnum- mers de meeste punten hadden veroverd, kwamen in het bezit van de Grand Prix van Zuidlaren, maar de 27-jarige Italiaan Vittorio Orlandi met z\jn 9-jarige Ierse volbloed „Fullmer Feather Duster". ArmadaKaranoi IsalaVred/Ach III 1—3 1—3 PSVValbovol 0—3 BekkerveldHaag '68 3—1 DEN HAAG De Leidse club Scyl la heeft de Nederlandse tafeltennisbond laten weten, dat Bert der Helm niet beschikbaar is voor de Europa Cupwed strijd Luxemburg-Nederland op zater dag 21 december a.s. De vereniging is van mening, dat de nationale kampioen niet gemist kan worden in het Scylla- team, dat op dezelfde dag in Den Haag speelt om de Chesterfield Trophy. „Bert van der Helm wordt door ons betaald. Dus w(j maken uit, waar en wanneer hy moet spelen", is de gedachtengang bij de Leidse vereniging. De NTTB heeft bij monde van voorzitter Van Dijk op straffe van sancties geëist, dat Scylla Bert van der Helm alsnog zal afstaan. Oorzaak van het conflict is het finan cieel nadeel, dat Scylla heeft geleden bij de wedstrijd om de jaarbeursbeker in Wenen, toen wegens autopech de te rugreis in een huur-auto moest worden gemaakt. „Dat kostte ons ruim duizend gulden, nog afgezien van de reparatie kosten", aldus Scylla. „Dat geld moe ten we ergens vandaan halen. Bij het Chesterfieldtoernooi bedraagt de hoofd prijs zevenhondervijftig gulden plus eventueel de honderd gulden van de in dividuele prijs, die Van der Helm al beloofd heeft aan ons af te staan". De NTTB kan zich met dat standpunt niet verenigen. In de reglementen van de NTTB is in een dergelijk conflict tussen vereni ging en bond niet voorzien. Officieel staat er zelfs niets over de mogelijk heid, dat clubs hun spelers betalen en is het spelen om geldprijzen (zoals het Chesterfiqld-toernooi) niet toegestaan. Door het instellen van transferbedragen heeft de bond echter de betaling van spelers de facto erkend. „Maar men moet ons daarom nog niet met de voet balbond vergelijken", aldus de heer Va Dijk. „Daar is de situatie zo, dat de spelers getraind worden door de clubs. Bij ons is het wat de top betreft an dersom. Wij stellen vijfenvijftigduizend gulden beschikbaar voor de toptraining Er is geen vereniging, die daar iets vergelijkbaars tegenover kan stellen". GOUDA Jan Zijderlaan heeft zon dag in zijn woonplaats Gouda zijn twee de overwinning in het weekeinde be haald. In de Gouda-cross bleef hij, net als zaterdag in Waalwijk, de 'Tilburger Van De Heyning ruim voor. Ook hier had de vorst voor een zwaar parcours gezorgd. Bij de dames zegevierde Joke van der Stelt uit Lisse. Tillv van de Made eindigde, evenals in Waalwijk, als derde. De uitslagen waren: Heren: 6700 meter: 1. Jan Zijderlaan (AV Gouda) 20.36.6; 2. v. d. Heyning (Volt, Tilburg) 20.46.4; 3. Wassenaar (AV '23 Amsterdam) 20.51.6; 4. Moser (GAC, Hilversum) 21.09.0; 5. De Bruin (AVR, R'dam) 21.35.0; 6. Van Gerwen (De Spartaan, Lisse) 21.52.0; 7. Strik (Haarlem) 21.53.0; 8. Jansen (AV '23, A'dam) 22.26.0. Dames: 1. Joke van der Stelt (De Spar taan, Lisse) 4.38.0; 2. Van der Graaf (GAC, H'versum) 4.44.0; 3. Tilly van der Made (Sagitta, A'dam) 4.54.2. ADVERTENTIE SWISS MADE 1 Mn kturig strak •n zssr modieus in duurzaam doublé f 130.— 2 3 een lief modelletje rond, duidelijk afleesbaar, dat U over twintig Jaar de rend la nóg mooi vindt mat diamant gesneden, solide gouden kast goud met stalen bodem f159.— f132.— QUORN De rallykaravaan, waarvan de beste wagens en de sterkste coureurs dinsdag in Sydney aankomen, heeft het zo zwaar geachte Australische traject voor de helft voltooid. De moeiiykheden zyn meegevallen, in Ceduna, de controle plaats aan het eind van de Nullarborwoestgn waren nog 67 wagens in de stryd en de onderlinge volgorde van de eerste drie in het klassement was nog steeds onge wijzigd. De Brit Clark ging op kop met elf straf punten, gevolgd door De Staepe- laere met 20 punten en Bianchi, de Belgische winnaar van Le Mans, met 21 straf- punten. Voor Clark en zijn Zweedse bijrijder Andersson bleven de vooruitzichten ech ter niet zo zonnig. Op pure snelheid was hun Ford Lotus Cortina in het Australische traject herhaaldelijk overtroefd door de Citroën DS 21 van Bianchi en de Ford 20 MTS van De Staepelaere, maar Clark haalde de tijd- controles steeds gemakkelijk. Tussen Ceduna en Quorn dreigde dat echter te veranderen. Een verbogen chassisbalk maakte dat rijn wielen niet meer spoor den en deze stuurmoeilijkheid vertraag den zijn tempo zodanig dat hij op der tig kilometer voor Quorn in grote haast probeerde noodvoorzieningen te treffen, die hem de broodnodige snelheid en ze kerheid moesten terug geven. Ook de motor van Clarks wagen werkte niet meer vlekkeloos. De snelheid, waarmee de wagens door het vijfde continent razen, is ove rigens sensationeel. Op de 1430 kilo meter van Lake King naar Ceduna won Lucien Bianchi bijna drie uur op het tijdschema. Slachtoffers van de snelheid waren de Fransen Boucher en Houel, die met hun Simca een kangoeroe aanreden, maar het geluk hadden met wat deu ken en de schrik vrij te komen. Een Mercedes 280 S, gereden door de Brit Barker, trof, met een snelheid van bijna 150 km per uur een kangoeroe, die een lengte had van 2,40 meter. De inzittenden waren bang dat hun motor beschadigd was. Voor zij echter ontdek ten dat alles in orde was, hebben rij bijna een kwartier met breekijzers en koevoeten moeten wrikken, om de ont zette motorkap te kunnen openen. Vijf wagens hadden zich aan het eind van de Nullarborwoestijn, bij de con trole te Ceduna, lang na het verstrijken van de tijdlimiet nog niet gemeld en bij dit vijftal was de Britse Volvo van La Trobe, die in Perth een 38e plaats in het klassement bezette. Zelfs vlieg tuigen hadden de vermiste wagen niet kunnen ontdekken. Men vermoedt dat de wagen in een stofstorm, waar men overigens minder last van had dan was gevreesd, van de weg is geraakt. Volgens niet bevestigde berichten was de' wagen vastgelopen In een droge ri vierbedding. De moeilijkheden, die Clark met de motor van zijn wagen had, bleken in de vroege (Australische) maandagmor gen ernstiger dan zijn gebogen chassis balk. Clark, die een cilinderkop had moeten verwisselen op weg naar Quorn, kwam veertien minuten te laat aan in deze Zuidaustralische stad en liep daar door veertien strafpunten op. Clark zakte daardoor naar de derde plaats in het klassement achter de Bel gen De Staepelaere met een Duitse Ford en Bianci met een door een Britse combinatie ingeschreven Franse Citroën. De twee door Belgen geleide equipes kregen geen verdere aanvullin gen in hun strafpuntenboekjes, die voor hen nog steeds totalen van respectieve lijk 20 en 21 aanwijzen. De doortocht van de karavaan was voor Quorn in de nacht van zondag op maandag een groot feest. De inwoners hadden de enige straat van het stadje versierd met veelkleurige lampen en de vier plaatselijke hotels tapten op enor me schaal bier, waarvoor rij speciale toestemming hadden gekregen van de plaatselijke autoriteiten. In de feeststemming van het dorp konden de deelnemers aan de monster- rallye niet met volledige overgave de len. Op het traject van Lake King naar Ceduna had een kleine twintig wagens de obstakels langs en op de wegen kangoeroes, hele bomen en boomstron ken niet kunnen ontwijken. David Harrison, in het dagelijks leven kapi tein bij de Britse artillerie vertelde: „Het was soms net of je met een auto over een tankbaan reed. Als je er aan bent gewend, is het een prettige erva ring". Kapitein Harrison had onderweg een. boom geraakt. De Fransman Jean Louis Lemerle zei: „Ik ben geen bewonderaar van het Australische wegennet". De heer Le merle ontmoette op rijn weg een boom en een kangoeroe. Lucien Bianchi liet weten dat hij in een dag Australisch binnenland meer kangoeroes had gezien dan in 'n maand in de Antwerpse havens ratten. „Raar", voegde hij er aan toe, „Ik heb de die ren allemaal kunnen ontwijken, of rij mij, zo u wilt". Geheel andere klachten uitten een aantal Australische deelnemers. Zij meldden de rallye-officials, dat het hun door Britse onderhoudswagens op lan ge stukken onmogelijk was gemaakt te passeren. Deze Italiaan, die de laatste twee jaar al verschillende internationale springconcoursen op zijn naam bracht, had zich in de finale geplaatst door een zevende plaats in het puissance con cours en een tiende in het jachtspring- concours. Hij werd dan ook als volsla gen outsider beschouwd, te meer daar tijdens het CHI was gebleken dat „Ful- mer Feather Duster" niet het juiste ritme te pakken had. In de finale, waar voor onder meer de Engelse amazone Marion Coakes en Anton Ebben zich niet wisten te plaatsen, ging het echter met de Ierse volbloed heel wat beter en nadat de Italiaanse combinatie met een beetje geluk over het zware par cours de eerste manche foutloos was gebleven stegen de papieren van Orlan di aanmerkelijk. Slechts zes deelne mers kwamen zonder fouten rond. De tweede manche van het type puissance met zes hindernissen liet zowel Alwin Schöckemöhle als Parot sneuvelen met een springfout op de oxer. De Nederlandse combinatie Tjeerd Velstra met l'Espoir, die beide series foutloos doorkwam, raakte in de eers te barrage uit balans bij het hek van 1.70 meter en de breedte-oxer en dat kostte acht strafpunten. Ook de Duit ser Lutz Gössing sneuvelde toen „Frap pant" het hek omver kegelde. Alleen Orlandi en Soenksen bleven over, zo dat dit tweetal in eenzelfde barrage, maar nu op tijd gereden, de enorme spanning onder de ruim 3000 toeschou wers moest breken. Voor de vierde keer kwam de Italiaan weer als eerste in de piste en voor de vierde keer nam hij alle hindernissen feilloos zodat Soenk sen voor de moeilijke taak stond nog sneller dan 35,5 sec. rond te komen. De Duitser nam alle risico's, maar dat was juist iets te veel „Phebus" struikelde over het hek en toen „paarde Soenksen zijn paard voor verdere vermoeienis sen. De Westduitser Herman Snoek met Dorina won na barrage 't internationale springconcours m.b. Elf combinaties slaagden erin de 12 hindernissen (15 sprongen) met een maximale hoogte van anderhalve meter foutloos te ne men. In de noodzakelijke barrage toen werd op tijd gereden op een ver kort parcours met zeven hindernissen (negen sprongen) met een maximale hoogte van 1.60 meter maakte Snoek met Dorina veruit de beste tijd (38.1 sec.) van de foutloze combinaties. De Almeloër Hans Brugman eindigde met Sky High met geen fout en 42.7 op de tweede plaats. De Westduitser Mer kel werd met Anmut zonder strafpun ten en 45,5 seconden derde. Anton Eb ben, die wegens 'n blessure de uitzending naar de Olympische Spelen misliep, kon niet deelnemen, omdat zijn paard Kai- ouan kreupel is. De finale van de nationale springcon coursen, waarvoor de 15 best geplaats- ste combinaties uit drie onderdelelen mochten uitkomen, leverde een over winning op voor Erik Schoenmaker met „Merry Twinkle". Hij bleef foutloos in de barrage van tien combinaties, een prestatie die alleen Tjeerd Velstra met „Lady Be Good" hem kon nadoen. De tijd van Schoemaker, 35.2 seconden over de zes hindernissen met een maxi male hoogte van 1.40 meter, was ech ter duidelijk beter dan die van Velstra: 37,5 seconden. Josje Ernst werd uitge roepen tot de beste Nederlandse ama zone van het concours hippique. Uitslag nationale springconcours (fi nale):: 1. Erik Schoenmaker met Merry Twinkle, 0 fouten 35,2 sec.; 2. Tjeerd Velstra met Lady Be Good, 037,5; 3. Albert Mellema met Majoor, 343,3; 4. Tjeerd Velstra met Liberty Light, 4 34,2; 5. Erik Schoenmaker met Trevira 0 II, 435,2; 6. Peter Bakker met Wer velwind, 436,1; 7. Irene Wagemakers- Jansen met Dax, 438,5; 8. Arlette Wes terhuis met Fair Quota, 830,9; 9. Jos je Ernst met Nancy, 833,6; 10. Bert Heiman met Pluto, 1359,5. Uitslag Grote Prijs van Zuidlaren: (na twee barrages): 1. Vittorio Orlandi (It.) met Fulmer Feather Duster, 0 fou ten 35,5 seconden; 2. Sönke Sönksen (W.-Dld.) met Phebus vrijwillig terug getrokken; 3. (na een barrage) Lutz Gös sing (W.Dld.) met Frappant, 4 strfp.; 4. Tjeerd Velstra (Ned.) met l'Espoir, 8 strafp.; 5. ex aequo: Harry Wouters van den Oudenweyer (Ned.) met Aba- dan, 4 strp.; Jean Chabrol (Fr.) met Nacarat 4 strfp.; Alwin Schökemöhle (W.Dld.) met Wimpel 4 strp.; 9. Hans Brugman (Ned.) Met Sky High 12 straf punten. Uitslag Int. Springconcours: 1. Snoek (W.Dld.) met Dorina, 038.1; 2. Brug man (Ned.) met Sky High, 042.7; 3. Merkel (W.Dld). met Anmut 045.4; 4. Velstra (Ned.) met L'Espoir 048.8; 5. Irene de Poumeyrol (Fr.) met Quart Champagne, 442.7; 6. Parot (Fr.) met Rastignac 444,6; 7. Parot (Fr.) met Garant 447,4; 8. Von Buchwaldt (W. Did.) met Witzbold IV 4—47.8; 9. Wou ters van den Oudenweijer (Ned.) met Abadan 451,9; 10 Chabrol (Fr.) met Nacarat 7—53.9; 11. Gössing (W.Dld.) met Penny 844,2. BRISBANE De Amerikaanse Da- vis Cup hoop Arthur Ashe heeft zater dag in Brisbane het tennistoernooi om de kampioenschappen van Queensland bij de heren op zijn naam gebracht. In de finale had Ashe grote moeite om zijn ploeggenoot Stan Smith te bedwingen: 6-4, 1-6, 9-7, 4-6, 7-5. Smith maakte een kans om in Amerika's Davis Cup-team opgesteld te worden voor de Challenge Round eind december in Adelaide tegen round eind december in Adeleide tegen Australië. Naast Ashe, die zeker is van zijn plaats, zijn kandidaten voor het enkelspel Charlie Passarell en Clark Graebner, die in het toernooi van Queensland vroetijdig struikelde over een 18-jarige Italiaan. Smith heeft het psychologische voordeel dat hij eerder in het toernooi een vierset-zege behaal de op een van de Australische sterren, Ray Ruffels. De finale dames-enkelspel was een Australische aangelegenheid. Karen Krantzcke versloeg Kerry Melville met 6-4, 6-4. De uitslagen waren verder: Finale heren-dubbelspel: Smith en Lutz (VS)- Addison en Keidie (Australië) 7-5, 6-4, 13-11. Finale gemengd dubbelspel: BrentBowrey (Australië)Didomonl- co—Gourlay (Italië-Australië) 7-5, 8-0. De Nederlander Huub Harings 1* zondag in de Belgische plaats Ter vuren derde geworden in een interna tionale wielercross voor beroepsren ners. De Belg Freddy Nys werd eerste en diens landgenoot Guus Badts legde beslag op de tweede plaats. De win naar reed de vijfentwintig kilometer in 1 uur en 4 minuten. Harings had een achterstand van 35 seconden.

De Vallei | 1968 | | pagina 9