Trekkingen van de Staatsloterij voldoen niet aan de wet Het lijkt wel een truc van een goochelaar Prijsaanwijzing gebeurt niet mechanisch 1 Laat het zien! I Rotterdam moet fors uitbreiden in Deltagebie „Kruidendokter" gaat zich op televisie verdedigen BRABANDER ZIET ZELFS NOG WINST IN BESCHULDIGING VOOR TELEVISIE D Boek over Krapp kan gewijzigd ermee door Amerikaans onderzoekbureau adviseert na havendoorlichting: yy Vliegveld in Peel Burgermanspot favoriet bij Duitse leiders NOODOPLOSSING SPIEGELTJE TRIESTE HISTORIE JOJO VERTROUWEN ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^WV\\\\\V\\\\\Y\\\V\\VV\\\\\VV\YV\YV\\\V\\\\VVY\\V\\\V\\\\VV\\\\\\\\\\\\\\\\V\V\\VV\\\\V\\V\\\VV\\\\\\\YVV\Y\VV\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\YVV\\\V\VV\\\\\\\\\Y\V\\V\YV\YVV\V\\V\\\\\\\\\V\\\\YV\Y 5 1..LL.J_ Ci„,i.Li. ,._uJ. j.11. 1 I /-N 1 - I I- I QJe trekkingen van de Staatsloterij voldoen niet aan de wettelijke eis van openbaarheid. Bij het vaststellen van de serieletters, waarin de extra prijzen van vijftigduizend, honderd duizend en vijfhonderdduizend gulden worden toegekend, ont trekken de essentiële handelingen zich aan de waarneming door het publiek. De manier van trekking biedt mogelijkheden tot manipuleren. De machine waarop de nummers worden getrok ken, is primitief. Het vaststellen van de winnende nummers moet daarom met de hand gebeuren. Om beïnvloeding te voorkomen van de assistenten, die dat beslissende werk doen, worden de draaiende nummerschijven met luikjes aan het oog onttrokken. Hoe het stilzetten in zijn werk gaat, is niet te zien. Het ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor de trekkingen van de Staatsloterij, heeft ons in de gelegenheid ge steld het kansapparaat nader te bekijken en het trekkings systeem te toetsen. Het ei van de staatsloterij is een jojo. Met negen van zulke stukjes speelgoed, waarin letters zijn geschil derd, worden de series getrokken waarin het half miljoen en de andere extra prijzen worden toegekend. De directeur van de staatsloterij heeft het idee van de jojo's zelf uitgewerkt. Tijdens de trekkingen heeft het ge- manipuleer met deze ,,gelukseieren veel weg van een goocheltoer. trekking van de Staatsloterij heeft veel weg van een verbazingwek kende goochelv oor stelling. Op een to neel in de trekkingszaal van het ge bouw der Staatsloterij aan de Kazer nestraat in Den Haag staat een log ap paraat, dat het midden houdt tussen een reusachtige kilometerteller van een auto en een gokautomaat. In de grijze, halfronde trommel draaien achter ven stertjes vijf nummerschijven, precies zoals het telwerk van een kilometertel ler. Alleen draaien de vliegwielen, waarop hier de cijfers van 0 tot en met 9 staan, geheel onafhankelijk van el kaar om een horizontale as. Zij nemen bij de 0 niet de andere cijferschijf mee, zoals dat bij een echte kilometerteller het geval is. Zodra de trekking begint, schakelt de directeur of diens waarnemer de mo tor in. Nu de directeur, P. R. van Al- dewerelt van Rosenburgh, ziek is, staan de trekkingen onder leiding van de waarnemend directeur, de heer J. Wil- lemers. Nadat de stroom is ingescha keld, laat de elektromotor de vijf num merschijven razendsnel ronddraaien. Na een halve minuut ongeveer wordt de stroom weer uitgeschakeld. De schijven blijven in de vrijloop draaien. Zij zouden na verloop van tijd wel tot stilstand komen, „doch dit zou te lang duren", aldus mr. J J. M. ten Berghe. Hij is gepensioneerd hoofd van de afdeling Indirecte Belastingen, waar onder ook de Staatsloterij valt. Hij treedt nu nog op als adviseur namens het ministerie en controleert als zoda nig de Staatsloterij. „Om de trekking vlot te laten verlo pen, worden de schijven met de hand tot stilstand gebracht", aldus de heer Ten Berghe. Alvorens twee assisten ten achter het apparaat verdwijnen om de remmen te bedienen, sluiten zij aan de voorkant de vijf luikjes, waar achter de cijfers voorbij tollen. „Dit wordt gedaan", zegt de heer Ten Ber ghe, „om te voorkomen dat mensen uit de zaal stiekem tekens zouden geven aan de beide remmers achter het ap paraat. Zij zouden de schijven op een bepaald nummer kunnen stilzetten. Toen wij opmerkten dat dit nu juist een ernstige onvolkomenheid van het apparaat is, gaf de heer Ten Berghe dit volmondig toe. „Van het begin af aan heb ikzelf ook bezwaar gehad te gen de werking", zei hij. „Ik geef toe dat het remmen achter het apparaat een rare indruk maakt. Het was mijn bedoeling een volledig elektronisch ap paraat in gebruik te nemen, toen de Staatsloterij op het nieuwe systeem overging. Wat wij nu uiteindelijk heb ben is slechts een noodoplossing". Inderdaad vertoont deze trekkings machine kenmerken daarvan. Het nood gedwongen sluiten van de luikjes aan de voorzijde druist in tegen de wettelij ke eis, dat heel de trekking openbaar moet zijn. Ditzelfde geldt ook voor het afremmen aan de achterkant. Het pu bliek in de zaal kan niet zien wat die twee heren achter het apparaat doen. Wij opperden de veronderstelling dat zij het apparaat zelfs op een bepaald getal konden stilzetten. Een controle proef wees uit, dat het niet zonder meer mogelijk is om zonder slimmigheidjes en gedegen oefening elk gewenst num mer tevoorschijn te brengen. De moge lijkheid daartoe is echter wel aanwe zig. Allereerst is dat mogelijk wanneer aan de voorzijde de luikjes openblijven. Proeven met geopende luikjes werden niet toegestaan, maar met de luikjes dicht kan men ook aan de achterkant zien welké cijfers voor de vensters staan. Onder het remmechanisme aan de achterkant zit een lange, smalle spleet, waardoor men de cijfers op de draaiende schijven kan zien. Men moet er weliswaar diep voor bukken, maar met een spiegeltje in de hand kan men die cijfers ook staande zien. Het remmechanisme bestaat uit een horizontale hefboom, waarop via een veer een stukje schuimplastic tegen de schijf wordt gedrukt. Deze hefbo- Tegen de tijd dat de nummerschijven vaart minderen, worden aan de voorkant van het trekkingsgpparaat de luikjes gesloten. ,,Dit moet", zei de directie van de Staatsloterij, omdat anders op tekens uit de zaal de remmers achter het toestel een bepaald nummer zou den vaststellen". 2 L^nkele tips op grond van ons on- j derzoek zouden het complex van noodoplossingen bij de Staats- loterij misschien wat aanneme- J 'l lijker kunnen maken. Wanneer 2 boven de hoofden van de remmers achter het apparaat in een hoek van 2 2 45 graden tegen het plafond een 5 spiegel wordt aangebracht, kan het 2 publiek in de zaal zien wat de heren 2 daarachter doen. Dat zal althans 2 j enigszins tegemoet komen aan de 2 eis van openbaarheid. 2 2 2 Met een gesloten tv-circuit en enke- j 2 le monitors zou het mogelyk zjjn 2 2 alle handelingen voor het publiek 2 zichtbaar te maken. Ook die van j 2 het trekken van de „eieren", waar- 2 2 mee de series voor de extra prijzen j worden vastgesteld. Er is echter ern- i 2 stig bezwaar tegen het feit dat deze 2 hoogst belangrijke aanwijzing niet mechanisch geschiedt, zoals dat ook 2 2 in het buitenland gebeurt. 2 j 2 Een andere mogelijkheid om eni- j germate tegemoet te komen aan de 2 eis van openbaarheid is het plaat- 2 5 sen van het trekkingsapparaat mid- den in de zaal, zodat het publiek 2 J zich eromheen kan scharen. Ook 2 nummerschijven op een winnend nummer vast te zet- worden de nummerschijven onnodig - j- -i sne| aangezet. Was dit niet het ge- 2 2 val, dan zou het afremmen met de hand niet nodig zijn. 2 Twee assistenten van de Staatsloterij verdwijnen op het belangrijkste .moment van de trekking achter de kansmachine om onzichtbaar voor het publiek de ten. Dit vaststellen van de winnende nummers door handbediening is wel het zwakste punt in het trekkings systeem. De haven van Rotterdam en het Deltagebied staan aan de vooravond van enorme uitbreidingen, mits daar tijdig gronden en andere voorzieningen als kanalen, bruggen en wegen voor beschikbaar kunnen worden gesteld. Er wordt met twee serieuze gegadigden onderhandeld over de vestiging van twee staalbedrijven op de Maasvlakte. Ook met een aluminiumbedrijf wordt onderhandeld. Petrochemische industrieën willen bin nen zes tot twaalf maanden weten of een tweede Botlekgebied in de Hoeksche Waard met een kanaal voor schepen van zestig- tot tachtigduizend ton zal worden aangelegd. Het goederenvervoer in de haven van Rotterdam zal stijgen van 141 miljoen ton goederen per jaar nu, tot 430 mil joen ton in 1980 en 828 miljoen ton, in het jaar 2000. Dit alles blijkt uit een rapport, dat het Amerikaanse onderzoekbureau Har- ris heeft uitgebracht op verzoek van de Rotterdamse gemeenteraad. De raad wilde de structuur van de haven en de organisatie van het havenbeheer door een buitenstaander laten „doorlichten". Uit dit rapport blijkt verder: De overheid moet voor 1980 jaar lijks ruim driehonderd miljoen gulden (totaal 3,7 miljard gulden) investeren in nieuwe havens, industrieterreinen en andere voorzieningen in het deltage bied. Het bedrijfsleven zal als gevolg hier van op zijn beurt in die nieuwe gebie den voor 1980 voor 37,5 miljard gulden investeren in nieuwe bedrijven, die na voltooiing per jaar 32,6 miljard gulden zullen omzetten. Voor iedere man, die in deze indus trieën gaat werken, zal een andere man in de dienstensector werk vinden. Nieuwe terreinen moeten beschikbaar komen op het eiland Voorne en Putten en in de Hoeksche Waard. Het eiland Voorne moet voorlopig niet met wonin gen of tuinderskassen worden bebouwd,' een kanaal door de Hoeksche Waard wordt „absoluut noodzakelijk" geacht. In de Peel moet een groot internatio naal vrachtvliegveld komen, gecombi neerd met een groot distributiecentrum voor containers, die via dat vlieg veld of de haven van Rotterdam wor den aan- en afgevoerd. Nieuwe woongebieden dienen zich te ontwikkelen op het eiland Goeree en Overflakkee. Een nieuwe mond voor de Waterweg op de Maasvlakte kan nodig worden als steeds grotere schepen met stuk goed gaan varen en niet volledig bela den worden. Als de reders er in slagen voor het stukgoed eenzelfde efficiency te bereiken als met de containers, kan de aanvoer met minder schepen af en is de huidige mond voldoende tot het jaar 2000. Een veel strakkere organisatie is no dig tussen het gemeentelijk havenbe- men, voor iedere nummerschijf een, steken als horizontale handels met handvatten aan de achterkant uit het kansapparaat. Licht men de hendel uit de blokke ringsgleuf, dan drukt de -veer het stuk je schuimplastic tegen de ronddraaien de schijf met cijfers. De schijven ko men niet helemaal tot stilstand, maar lopen langzaam uit. Bij geen van de proeven was een heel cijfer volledig zichtbaar achter een venster aan de voorkant. Daar waren meestal halve cijfers te zien. Om ook dit euvel te ver helpen is aan de remmen nog een ve rende pal bevestigd. De remmers druk ken de pal na het afremmen naar vo ren, zodat de schijf op een heel cijfer wordt gefixeerd. Toen wij opmerkten dat op dat mo ment de remmers tussen de verschil lende nummers zouden kunnen kiezen als zij diep zouden bukken of een spie geltje zouden gebruiken, wierp de heer Ten Berghe tegen, dat deze beïnvloe ding nooit verder zou kunnen gaan dan de keuze tussen twee cijfers. Hij gaf overigens toe dat het een onvolkomen heid was. „Het is slechts een noodop lossing", aldus de heer Ten Berghe. „Het was de bedoeling dat de schijven magnetisch tot stilstand zouden worden gebracht, maar die constructie is mis lukt. Toen werd er dit maar op gevon den". Verbazingwekkend is, dat men op dit apparaat niet het bekende systeem heeft toegepast waarbij automatisch altijd op een heel cijfer wordt gestopt. Dit systeem is al bekend sinds 1905, toen Charles Fey in Californië de zoge naamde slotmachine uitvond. Het prin cipe van deze gokautomaat wordt nog altijd toegepast in alle kansautomaten. De geschiedenis van de trekkings machine van de Staatsloterij is een trieste geschiedenis, vertelde de heer Ten Berghe ons. Toen hij een feilloos werkende volautomatische Noorse ma chine niet kon krijgen (het apparaat verricht nu de trekkingen van de lote rijen in Israël) gaf hij een grote Neder landse machinefabriek opdracht een automatisch werkend apparaat 4e con strueren. Na een jaar experime teren gaf de fabriek de opdracht terug. Zij had het te druk met belangrijker werk. Daarop is het thans in gebruik zijnde apparaat gemaakt; in een kleine con structiewerkplaats. „De tekortkomingen hebben wij op de koop toe moeten nemen", zegt de heer Ten Berghe. ..maar wij trachten die zo goed mogelijk op te vangen". De tweede goocheltoer die bij de trek kingen van de Staatsloterij wordt uit gehaald, heeft betrekking op het vast stellen van de serieletter waarin de extra-prijzen moeten vallen van 50.000 100.000 en 500.000 gulden. Evenals bij de mechanische trekking van de num mers, is het gewichtigste moment on zichtbaar voor het publiek. Voor het uitkiezen van de serie waar in het half miljoen en de andere extra geldprijzen zullen vallen, heeft de di recteur zelf een systeempje bedacht. Hij koos de jo-jo, het ronde stukje speel goed, dat kinderen tegen een touwtje laten klimmen. Voor de trekking zijn twee helften van de jo-jo van elkaar losgeaakt. Binnenin is een letter geschilderd. De bolle buitenkanten zijn wit. Als de bei de helften tegen elkaar zijn aange bracht, lijken de witte geluksballen op eieren, waarmee echte goochelaars op het toneel de mensen bij de neus ne men. Wanneer tijdens de trekking het moment is aangebroken waarop de se rie voor de extra prijzen moet worden vastgesteld, dan wordt iemand in de zaal gevraagd of hij op het toneel wil komen om te helpen. Tijdens de twee trekkingen, die wij hebben bijgewoond, kon men vanuit de zaal niet zien wat daar precies gebeur de. Later werd ons verteld, dat de man of vrouw uit de zaal controleert of alle serieletters wel in de doos met „eieren" aanwezig zijn. De controleur kijkt toe als de assistent van de Staatsloterij de helften tegen elkaar aandrukt en in een schaal gooit. Daar gaat een kap op met een slurf eraan, de man of vrouw uit de zaal steekt er een arm door en pakt een ei. De geluksserie is dan aangewe zen. Toen wij opmerkten dat van al die handelingen het fijne niet te zien was en dat een manipulator ervoor zou kun nen zorgen dat een bepaalde serielet ter tevoorschijn kwam, zei de heer Ten Berghe: „Dat is een kwestie van ver trouwen. U denkt toch niet dat hier de boel voor de gek wordt gehouden? Bei de keren dat u hier trekkingen hebt bij gewoond, is blijkbaar verzuimd de doos met de geopende „eieren" aan het pu bliek te tonen". Op onze vraag waar de gang van za ken bij de trekkingen van de Staatslo terij staat omschreven, zei waarne mend directeur Willemers: „Dat heeft de directeur zelf vastgesteld. In het uit voeringsbesluit volgens artikel 9 van de Wet op de kansspelen wordt alleen omschreven hoe de prijzen moeten wor den toegekend en dat de trekking open baar moet zijn". De heer Ten Berghe vulde aan: „Ik heb de directeur wel geadviseerd de schijven telkens in een andere volgor de aan en af te zetten, juist om het zo eerlijk mogelijk te laten gaan". Niettemin zei de heer Ten Berghe ver re van gelukkig te zijn met het appa raat, waarmee nu al in 23 trekkingen de uitslag van de Staatsloterij is vast gesteld. „Het gaat echter wel eerlijk toe. Er is nu een nieuw apparaat op de markt. Ik heb aan de Technische Ho geschool in Delft gevraagd een elektro nisch apparaat te ontwikkelen. Prof. dr. ir. R. M. M. Oberman heeft zich al twee jaar met het ontwikkelingswerk daarvan beziggehouden. Die ontwikke ling is nu zover dat ik zeggen kan: het prototype is klaar. Hoewel ik niet tech nisch ben, heb ik mijn goedkeuring aan dit nieuwe apparaat gegeven. Ik ben ervan overtuigd dat het aan alle eisen zal voldoen. De bouw ervan kan begin nen". „Kruidendokter' blijft lachen te wonderdokter van Cast er en' zat zich dit weekeinde te ver kneuteren in zijn witte villa. „Die hele tegen mij gerichte uitzending van „Voor de Vuist weg" van Willem Duys vrijdagavond levert mij ten minste twee miljoen gulden op. Ik geloof er niets van, dat de mensen nu plotseling kopschuw zijn geworden voor mijn geneeskundige kruiden. Dat neemt niet weg, dat ik tegen de heer Erenberg in Hilversum een klacht zal indienen. Ik laat mij niet ongestraft voor de televisie voor oplichter uit schelden" „De wonderdokter" geeft Willem Duys één week de tijd om hem gele genheid te geven voor de televisie de beschuldigingen te weerleggen. Zo niet, dan zal hij Willem Duys aansprakelijk stellen voor eventuele schade. De 42-jarige W. van de Moosdijk in het Brabantse Casteren, die zichzelf kruidenspecialist en natuurgenezer noemt, zegt nooit een telegram te heb ben ontvangen, waarin Willem Duys hem uitnodigde jongstleden vrijdag naar Bussum te komen, om in het pro gramma „Voor de vuist weg" ant woord te geven op beschuldigingen van twee vroegere personeelsleden en een vroegere patiënt. Ook de PTT heeft dit telegram-mys terie onderzocht. Het telegram had in elk geval het telegraafkantoor in Eind hoven moeten passeren. De telegraaf kantoren in Utrecht, Hilversum en Bus sum hebben tussen 10 en 14 december geen telegram voor de heer Van de Moosdijk naar het Eindhovense tele graafkantoor geseind. De welgedane kruidenspecialist zegt: „Van relaties hoorde ik, dat er vrijdag avond in het programma van Duys over mij zou worden gesproken. Des avonds om 7 uur heb ik toen naar de studio gebeld, waar Duys mij zei: „U hebt nog twee uur de tijd om naar Bus sum te komen". „Dat vond ik een lachertje", zegt de heer Van de Moosdijk. „Ik was nog druk bezig met het uitbetalen van lo nen aan mijn chauffeurs, dus ik kon onmogelijk weg. Bovendien vond ik, dat Duys mij niet voldoende tijd gaf, om mij op mijn antwoorden voor te be reiden". Hij zegt tien jaar geleden bij zich zelf een zesde zintuig te hebben ont dekt, om visueel ziekten bij mensen op te sporen. „Ik werk alleen met kruiden, waar van bekend is dat zij een geneeskrach tige werking hebben". Iedere zak kruiden verkoopt hij vooi 125 gulden hoewel het ook wel is voor gekomen, dat hij de zakken voor 35 gulden aan de man bracht. „Ik ver dien heus niet zoveel méér dan dertig procent op zo'n zak kruiden", zegt hij Hij weigert te zeggen hoe groot zijn omzet is, maar hij ontkent niet, dat deze kruidenhandel hem in tien jaar tijds tot een rijk man heeft gemaakt. Stille getuigen van zijn welvaart zijn de grote biljartzaal in zijn villa, zijn zwembad achter het huis, zijn drie rij paarden en zijn Amerikaanse wagen van 36.000 gulden voor privéritjes. Hij ontkent, dat hij zijn chauffeurs op pad stuurt met de opdracht via pas toors en predikanten op zoek te gaan naar zieken en gebrekkigen. „Dat is een leugen. Ik zeg mijn chauffeurs dat zij oude klanten na verloop van tijd op nieuw moeten bezoeken om te vragen of er een nieuwe voorraad kruiden no dig is. Soms krijgen zij van die men sen nieuwe adressen. „Acht, weet u", zegt hij, „of je nou wasmachines of geneeskrachtige krui den verkoopt. Het komt allemaal op hetzelfde neer. Goed, je kunt zeggen, dat gezondheid nog wel iets waardevol ler is dan een wasmachine, maar zo lang de mensen doorgaan met het drin ken van bier en jenever, vraag ik mij af, of de mensen inderdaad zoveel waar de hechten aan hun gezondheid. De „wonderdokter van Casteren" W. VAN DE MOOSDIJK nooit iemand ziek („die naam hebben anderen mij gege ven") ziet met vertrouwen het onder zoek tegemoet, dat de minister van Justitie na vragen van het Tweede- Kamerlid H. Koekoek (BP) laat instel len. Daarom was zijn goede humeur vrijdagavond na de televisie-uitzending niet kapot te krijgen. Glimlachend sloeg hij vanuit zijn goed bewaakte woning de acties van politie-agenten gade, die boos geworden publiek op een afstand hielden. Opgewekt beluisterde hij het anonieme telefoontje, dat het huis in brand gestoken zou worden. Ook belden het hele weekeinde door mensen op om van hun verontwaardiging te getui gen over het onrecht, dat „hun" won derdokter is aangedaan, of om alleen maar „oplichter" te roepen. De heer Van de Moosdijk laat het al lemaal stralend over zich heengaan. Toch had hij vrijdagavond voor alle ze kerheid een knokploegje samengesteld van getrouwe chauffeurs die hij de ko mende dagen niet op pad stuurt. De nog steeds glimlachende wonder dokter: „Het was een heerlijke gedach te, dat ik één avond in mijn leven de zwaarst bewaakte man van Nederland was". drijf van Rotterdam, andere havenbe heerders in de Delta, lagere overheden en ministeries. De top van het gemeen telijk havenbedrijf moet worden uitge breid. Wegen, bruggen, tunnels en de elek triciteitsvoorziening in het Rotterdam se industriegebied verdienen nauwelijks het predikaat „voldoende". Het Amerikaanse bureau is tot zijn conclusies gekomen na gesprekken te hebben gevoerd met en naar de plan nen te hebben gevraagd van zeventien grote industrieën in het Waterwegge bied, die samen tachtig procent van de investeringen in de Rotterdamse haven voor hun rekening nemen. De mening van het bureau Harris is onomwonden: „Met de grootste snel heid moeten Rotterdam en de regering de noodzakelijke beslissingen nemen voor grootscheepse uitbreiding in het Deltagebied Anders gaan veel grote in vesteringen, die vooral van belang kun nen zijn als aanjagers voor de werkge legenheid elders in het land, voorgoed verloren". BONN Eindelijk is het in West- Duitsland mogelijk geworden precies hetzelfde te eten als de hooggeplaatste mannen, die het land besturen. „Wat prominenten het liefst eten" onthult de lievelingsgerechten van de machti gen der politiek. De voorkeur van de Westduitse kop stukken blijkt evenwel uit te gaan naar de degelijke burgermanspot. Bondskan selier Kiesinger eet het liefst zuurkool met leverballetjes. Zijn voorganger prof. Erhardt dweept met linzensoep met worst. De socialistische voorman, Willy Brandt, zweert bij groene kool met ge bakken aardappels. Zijn partijgenoot, minister Schiller, de rode voorvechter van de Duitse mark, smult het meest van hutspot met vruchtensla. De enige, die er een wat exclusieve smaak biefstuk met asperges op nahoudt, is minister Schroder, maar die is dan ook kandidaat voor het ambt van bondspresident. BONN William Manchesters ver boden boek over de familie Krupp mag nu toch in West-Duitsland verschijnen. De uitgever van de Duitse vertaling moet echter een aantal passages schrappen, die voor de laatste Krupp- telg, Arndt von Bohlen und Halbach, als beledigend worden beschouwd. De Amerikaanse schrijver Manches ter bekend door zijn omstreden bio grafie over Kennedy heeft in zijn boek „Krupp, twaalf generaties" deze Duitse industriëlen afgeschilderd als gewetenloze kanonnenkoningen, en ook onder meer over de homofiele relaties van een hunner uit de school geklapt. De 29-jarige Arndt von Bohlen, de enige zoon van wijlen Alfried Krupp, spande een kort geding aan in Mün- chen. De rechtbank verbood het boek in de handel te brengen. De Münchense uitgever Kindier heeft nu een compro mis met Von Bohlen gesloten en het boek komt binnenkort in de Westduitse winkels. HILVERSUM De heer W. van de Moosdijk, de „kruidendokter" uit het Brabantse Casteren, krijgt vanavond op Nederland I gelegenheid zich te verde digen tegen de aanvallen, die tegen hem werden gericht in Willem Duys' programma „Voor de vuist weg" van vrijdagavond. Het juiste tijdstip van de uitzending was gisteravond nog niet vastgesteld. Willem Duys zal de heer Van de Moos dijk inleiden. Het is de Avro inmiddels gebleken, dat door een misverstand aan de heer Van de Moosdijk vorige week donder dag geen telegram is gestuurd, waarin hij werd uitgenodigd om zich in „De Vuist" te komen verdedigen. Fred Oster, producer en regisseur van „De Vuist", had een dergelijk te legram donderdag aan het telegraaf kantoor in Utrecht opgegeven en er bij gezegd, dat hij zo snel mogelijk een afschrift van het telegram wilde heb ben. De dienstdoende PTT-functionaris had de heer Oster geadviseerd het te legram aan het telegraafkantoor in Hil versum aan te bieden, waarop de heer Oster had gereageerd met de woorden: „Nee, laat u het dan maar", daarbij doelend op het afschrift. De functiona ris had echter uit deze woorden be grepen, dat het hele telegram moest vervallen. De heer Van de Moosdijk, die giste ren druk heeft overlegd met zijn ad vocaat, blijft bij zijn voornemen een klacht in te dienen tegen de heer Eeren- berg, de man, die hem in de uitzending van Willem Duys van oplichtersprak tijken beschuldigde.

De Vallei | 1968 | | pagina 11