op zeventiende plaats Brit Cowan winnaar Londen-Sydney-rally Vier koppels liggen op de loer om Post-Duyndam beentje te lichten Gert Bongers stapte af Wie van de twee is de volleerdste spaarster? Slotemaker-Jansen Flip Stapper naar Twente VALERI BRUMEL HERVATTE TRAINING Damesteam verloor van Hongarije Koersen in Hilversum Jansen-Loevesijn bleef aan leiding Alleen Altig zorgde voor enig vuurwerk Den Dolder versloeg Jansen op punten Dramatisch verloop Eruit Bouw van Wijk brak op twee plaatsen een been Clay in training voor gevangenis Hoog bedrag Volleybal Zeg, waarom spaar jij niet bij de AMRO Bank? Nou, omdat ze bij de AMRO Bank voor iedereen de handigste en voordeligste spaarvorm zoeken. Nou, bij de AMRO Bank zijn er meerdere spaarrekeningen. Er is een spaarrekening bijvoorbeeld waarvan je steeds geld kunt opnemen met 4 procent rente. Maar er is ook een spaarrekening waarop je je geld wat langer laat staan met 6 procent. En ik dan? Bij de AMRO Bank doet de grootte van het bedrag er niets toe. En weet je wat zo fijn is, je hebt meteen een bank. Ja, want we sparen er niet alleen, we hebben er ook geld geleend toen ik een wasmachine wou hebben. 't Is reuze handig. Arnold heeft er een bankrekening. Even wat anders: zie jij Marja nog wel eens? DINSDAG 17 DECEMBER 1968 SYDNEY De Schotse rallyrijder Andrew Cowan heeft met 'n Hillman Hun- ter de 16.000 km-marathon van Londen naar Sydney en daarmee 10.000 pond sterling gewonnen. Aan de finish werd hij afgevlagd door de premier van Nieuw-Zuid-Wales, Robin Askin. De Ier Paddy Hopkirk, met een BMC 1800, was als eerste over de eindstreep gegaan, maar Cowan werd tot voorlopige win naar op punten uitgeroepen. Bij de laatste controlepost in Nowra, 150 km van Sydney, had Cowan 50 strafpunten tegen Hopkirk 56. In de voorlopige eindrangschikking is de Nederlandse DAF-equipe Slotema- ker/Jansen als zeventiende geklasseerd. De Nederlanders hebben 208 strafpun ten. De slotfase van de rallye had een dramatisch verloop. De Belg Lucien Bianchi die met zjjn Citroen DS 21 aan de leiding lag, werd enkele kilo meters voor Nowra ernstig gewond bij een ongeluk. Zijn wagen kwam in bot sing met een auto die niet aan de wed strijd deelnam. Bianchi lag op dat mo ment te slapen, zijn bijrijder Jean Ogier zat achter het stuur. Zijn landgenoot Staepelaere, die aanvankelijk op de tweede plaats had gelegen, was al eer der door 'n ongeluk uitgeschakeld. De Brit Roger Clark, die een groot deel van de race de leiding had, werd door materiaalpech teruggeworpen. Aanvan kelijk leek het erop dat hij de strijd zou moeten staken, maar hij kon van een langskomende automobilist de ach teras lenen en ging door. Verwacht wordt, dat in totaal 60 van de 98 gestarte automobielen de rallye zullen uitrijden. De toestand van deBelg Lucien Bian chi, die tot 160 kilometer voor Sydney op een zekere overwinning leek af te gaan maar toen een ernstig ongeluk kreeg, is volgens een woordvoerder van het ziekenhuis in Nowr bevredigend. Bianchi, die dit jaar de 24 uur van Le Mans won, heeft verwondingen aan het hoofd. Op het moment van het ongeluk had Bianchi elf strafpunten minder dan Andrew Cowan, de winnaar. De eerste (officieuze) uitslagen van de Londen-Sydney-Rally luidden: 1. Cowan (G. Br.), Hillman Hunter, 50 str.pnt.2. Hopkirk (G. Br.) BMC, 56; 3. Vaughan (Austr.), Ford Falcon GT, 62; 4. Zasada (Pol.), Porsche 911 S, 63; 5. Hodgson (Austr.), Ford Falcon GT, 70; 6. Aaltonen (Finl.), BMC 1800, 71; 7. MOSKOU Valeri Brumel, sedert 1063 wereldrecordhouder hoogspringen met 2.28 meter, heeft na een, door een motorongeluk, gedwongen non-acti viteit van drie jaar de training hervat. De 26-jarige Rus, Olympisch kampioen van Tokio, die sedert 6 juli 1965 de dag van het ongeluk zes operaties heeft ondergaan, zwemt, werkt met halters en doet aan gymnastiek om de controle over zijn ledematen volledig terug te krijgen. Brumel wil voorlopig alles in 't werk stellen om zijn snelheid, een belangrijk facet bij de hoogspringen, op te voe ren. Hij hoopt in mei van het volgend jaar de honderd meter af te leggen in twaalf seconden. Zijn persoonlijke re cord is 10.7 seconden. Brumel, van wie chirurgen voorspelden, dat hij zijn ge hele leven invalide zou blijven, haalde zondag in Moskou bij het hoogspringen slechts 1.15 meter, maar insiders ver wachten, dat Brumels wilskracht hem best een terugkeer kan opleveren. DRACHTEN Maandagavond is in Drachten de eerste van een serie van vier volleybalwedstrijden van de Ne derlandse tegen de Hongaarse dames gespeeld. Deze eerste ontmoeting werd met 03 door de Nederlandse speelsters verloren. De setstanden waren 615, 10 —15, 4—15. De Nederlandse dames kwamen al leen in de tweede set vooral door toe doen van Truus Grunnekemeyer, Marij ke Bruggeman en Tonnie Verdijssel- donk tot aanvaardbaar tegenspel. Na een achterstand van 38 liep de oran jeformatie in tot 711, maar kon niet meer verhinderen, dat Hongarije de set met 1510 greep. In de eerste en der de set had Nederland vrijwel geen ver weer tegen de har&e smashes van de Hongaarse dames, die bijzonder geva rieerd aanvielen en die met hun homo gene team zeker een klasse beter speel den dan de ploeg van coach Van der Haar. De basisopstelling van het Nederland se team was: Tonnie Werdijsseldonk, Marijke Bruggeman, Joke den Dekker, Ans Snuverink, Truus Grunnekemeyer en Aukje de Vries. Kleint (W.-Dld.), Ford 20 MRS, 91; 8. Firth (Austr.), Ford Falcon GT, 114; 9. Nevret (Fra.), Citroën DS 21, 125; 10. Clark (G. Br.), Ford Lotus Cortina, 144; 11. Tubman (Austr.), Volvo 144 S, 148; 12. Ferguson (Austr.), Holden GTS, 169. AMSTERDAM „We krijgen geen kans ook maar één ronde terug te pak ken. In andere zesdaagsen kunnen de mindere koppels dat 's middags nog al eens doen, maar hier, nu er alleen in de avond en nacht wordt gefietst, houd je wat je eenmaal aan je broek hebt gekregen. Wanneer een van de kleine kop peltjes demarreert gaan de groten mee en is de kans voor ons verkeken". Aan het woord was oud-wereldkampioen der amateurstayers Piet de Wit, die samen met Gerard Koel op dertien ronden van de leiders staat. Het tweetal doet het overigens lang niet slecht. Want afgezien van die achterstand spelen zij voortdurend een rol bij de sprints, hetgeen niet alleen is te merken aan hun hoge puntento taal (200) maar ook in hun positie in de diverse premieklassementen. Neen, De Wit kon nu wel klagen over zijn grote achterstand, over het algemeen wordt deze combinatie door alle be trokkenen met respect behandeld. Zij zullen er wel komen. Dat gaat beslist niet op voor Gert Bongers, die onvoorbereid op dit klei ne baantje, waarop zijn „force" wei nig gewicht in de schaal legt, tot mis lukken gedoemd was. De oud-wereld kampioen der amateur achtervolgers, die al op 74 ronden was gefietst, ver dween maandagavond uit het spel. Of ficieel heette het „op doktersadvies" maar alle kenners hadden de aftocht van Bongers al dagen tevoren zien aankomen. Want het was zeker niet alleen de schuld van de Fransman Alain le Greves, dat de groen-oranje combinatie op zulk een grote achter stand was gereden. Bongers was de slechtste van de twee en hij heeft zijn partner dan ook niets te verwijten. Op deze vijfde avond van de zes daagse, die werd ingeleid met een zaalvoetbalshowtje van Ajax en DCG en een wat magere huldiging van onze Olympische prijswinnaars, bleken de gemoederen geprikkeld te zijn. Er was maar weinig voor nodig om het vuur te doen ontbranden. Toen Sigi Renz tij dens een rustpauze even het achter wiel van Dieter Kemper raakte, schoot deze als een voetzoeker uit. Er ont stond een formele vechtpartij tussen de twee Westduitsers midden op de baan, waaraan men slechts met moeite een eind kon maken. Er werd tenslot te flauwtjes vrede gesloten. Zo op het oog leek alles weer in orde maar aan de blikken van de heren, wanneer ze toevallig samen in de baan waren, kon men zien dat er weinig nodig is om een nieuw incident te creëren. Aan het eind van de lange nacht had het koppel Post-Duijndam zich weer alleen op kop genesteld. Maar op slechts een ronde volgen vier combi naties, die op de loer liggen om de Nederlanders figuurlijk beentje te lich ten: Janssen en Bugdahl, Lykke en ten, Jansen en Bugdahl, de Denen Lykke en Eugen, Altig en Renz, Kemper en Oldenburg. De vraag is daarbij of Post het einde van de zes daagse wel op de fiets zal halen. Hij kreeg maandag steeds meer last van zijn geblesseerde linkerknie en over woog dan ook dinsdag de wond in een ziekenhuis te laten onderzoeken. „Eerst maar eens kijken hoe het straks aanvoelt wanneer ik heb ge slapen", zei Post bezorgd voordat hij in de slaapcaravan verdween. Vanochtend om vijf uur bij de neu tralisatie was de stand in de zesdaagse van Amsterdam: 1. Post Duyndam (Ned.) 368 pnt. AMSTERDAM Opnieuw is het veld van de amateur-zesdaagse kleiner ge worden. Maandagmiddag moest de Am sterdammer Frans van de Ruit wegens zitvlakmoeilijkheden de strijd staken. Zijn koppelgenoot Tino Tabak vorm de toen een nieuwe combinatie met de Zeeuw Cees Rentmeester, die na 't uit vallen van zijn partner geneutraliseerd was geweest. Door deze affaire verminderde het aantal kanshebbers tot drie koppels, van wie Harrie Jansen en Leijn Loeve- sijn hun voorsprong van één ronde op Cees Stam en Henk Nieuwkamp behiel den. De stand maandagmiddag vijf uur bij de neutralisatie was: 1. JansenLoeve- sijn (Ned.) 113 pnt. Op 1 ronde: 2. Stam- Nieuwkamp (Ned.) 58 pnt. Op 3 ronden: 3. Edy en Jürgen Schneider (Zwits.) 50 pnt. Op 16 ronden: 4. Rentmeester-Ta bak (Ned.) 42 pnt. Op 17 ronden: 5. Ra- sing-Niemeijer (Dld./Ned.) 28 pnt. Op 36 ronden: 6. Pennings-Aldershof (Ned.) 90 pnt. Op 52 ronden: 7. Bosschieter- Ajacied Theo van Duyvenhode is gistermiddag in Amsterdam in het hu welijk getreden met Yvonne Muller. Het paar verlaat hier het stadhuis. Op 1 ronde: 2. Janssen Bugdahl (Ned/Dld) 231 pnt; 3. Altig Renz (Dl d) 154 pnt; 4. Lykke Eugen (Den) 85 pnt; 5. Kemper Oldenburg (Did) 71 pnt. Op 13 ronden: 6. Koel De Wit (Ned) 200 pnt. Op 14 ronden: 7. Deloof Severeijns (Belg.) 132 pnt. Op 31 ronden: 8. Beghetto Louis Pfenninger (It/ Zwit) 127 pnt; 9. Baensch Lawrie (Austr) 91 pnt. LANGERAAR De Europese kam pioen ijszeilen Bouw van Wijk is gis termiddag bij de training op de Lan- geraarse Plassen gewond geraakt. Zijn ijs jacht sloeg om en bij zijn val raakte hij een paal. Zijn rechterbeen brak op twee plaatsen. Het ongeluk gebeurde op de plas waar hij zondagmiddag tweemaal zege vierde bij internationale ijszeilkam- pioenschappen. Een beeld van de zaalvoetbalwed strijd AjaxDCG, die door de lands kampioenen met 106 werd gewon nen. MIAMI De oud-wereldkampioen zwaargewicht Mohammed Ali alias Cassius Clay heeft zich hier gisteren in de gevangenis gemeld om een straf van tien dagen wegens een verkeers overtreding uit te zitten. Hij zei dat dit een goede training was als hij zijn straf van,vijf jaar wegens het zich ont trekken aan militaire dienst moet uit zitten. De straf van 10 dagen en een boe te van 270 dollar werd opgelegd wegens het rijden zonder rijbewijs. „Misschien zal mij dit goed doen. Ik heb nooit geleden. Ik heb genoten van de luxe van Amerika en ik heb een goede tijd gehad", zo zei Clay op een persconferentie voordat hij de ge vangenis binnenging. Als „Ali" de volle tien dagen moet uitzitten zal hij twee dagen voor de opening van zijn restaurant in Miami vrijkomen. De Nederlandse militairen hebben maandag hun eerste wedstrijd in een internationaal militair-toernooi dat in Casteau bij Bergen in België wordt gehouden, gewonnen. Zij zegevierden met gering verschil: 5854 over Duits land. ENSCHEDE „De komende weken ga ik hard trainen om de opgelopen achterstand in conditioneel opzicht zo snel mogelijk in te halen", was de eer ste, verheugende reactie van Flip Stap per toen bekend werd dat Heracles en FC Twente volledig overeenstemming hadden bereikt over zijn transfer naar FC Twente. „Hoewel ik individueel wel wat ge daan heb, is mijn conditie er uiteraard niet beter op geworden. Maar wanneer ik een week lang drie keer per dag onder leiding kan trainen, komt er vanzelfsprekend veel meer van te recht". Nauwelijks een uur voor het sluiten van de tweede transferperiode deed AMSTERDAM Er zat maandag avond in het RAI-gebouw in Amster dam geen Otto Gloria op de niet ge heel bezette tribunes. De trainer- coach van Benfica vond de zaalvoet balwedstrijd, die Kurt Vyth tijdens zijn zesdaagse-spektakel organiseer de tussen de twee Amsterdamse landskampioenen Ajax en DCG blijk baar geen goede graadmeter voor het spel van de aanstaande Europa- Cup-tegenstander van de Portuge zen. Gloria heeft gelijk gekregen. Wat bedoeld was als een reuzen- stunt, kwam uiteindelijk te voor schijn als een laf smakend aftrek- seltje van wat zaalvoetbal kan zijn. Ondanks de „straffe" leiding van arbiter Rinus Michels, ondanks in valler-wielrenner Alain le Greves en ondanks de dertien doelpunten (tien voor Ajax en drie voor DCG- op de veel te gebrekkige, inderhaast geïmproviseerde en veel te kleine accommodatie kwamen de techni sche kwaliteiten van Ajax, dat met al zijn sterren op de vloer ver scheen, niet uit de verf. Alleen Ru- di Altig. die zich een paar keer over in de tribunes geknalde ballen ont fermde en zich met keihard naar het plafond gerichte schoten ontpop te als de nieuwe Duitse „bomber" zorgde voor enig vuurwerk. Kurt Vyth zelf kwam echter met de groot ste lacher. Hij feliciteerde Johan en Danny Cruyff voor de aanvang Van de ontmoeting met hun voorgenomen huwelijk op 2 december. De toe schouwers hebben er hartelijk om gelachen. Net zoals ze hartelijk heb ben geapplaudisseerd toen in de pau ze tijdens een huldiging van de Ne derlandse Olympische medaillewin naars Joop Middelink en Jan Derk- sen op de tandem op het wieler- ovaal verschenen. Ze bleven nog in het zadel zitten ook en tenslotte is dat vele amateurs hebben het al gemerkt in Amsterdam een hele kunst. FC Twente met het contracteren van Stapper dus toch nog een belangrijke, eigenlijk niet meer verwachte aankoop. Hoewel er geen transferbedrag werd bekendgemaakt mag worden aangeno men dat dit in ieder geval boven honderdduizend gulden ligt. Reeds voor het begin van deze com petitie toonde FC Twente grote belang stelling voor de Amsterdammer, die de laatste drie seizoenen voor Heraclee speelde. De Almelose eerste-divisie- club nam hem in 1965 over van Blauw Wit, waar hij twee seizoenen als semi- prof speelde. In juli van dit jaar vroeg Heracles echter een dermate hoog be drag voor Stapper f 150.000 dat Twentes belangstelling snel verflauwd#. Ook Stapper en Heracles werden het niet eens over een nieuw contract, met als gevolg dat de 24-jarige Amster dammer weigerde te tekenen. Vorige week riep hij de hulp in van de arbi tragecommissie van de KNVB, die zijn eisen echter niet ontvankelijk verklaar de. Hoewel in deze zaak nog geen uit spraak werd gedaan, ligt het voor de hand dat Stapper thans geen verder# stappen meer zal ondernemen. Flip Stapper, die de laatste zes maanden geen competitiewedstrijd meer speelde, is voor de spelers van FC Twente overigens geen onbekende. Met Houwaart en Van Dijk speelde hij al in het militaire elftal, terwijl hij d« laatste maanden veel contact had met de spelers van Twente. „Door de komst van Stapper, die op vrijwel alle plaatsen in het elftal kan worden ingezet, hebben we niemand! meer nodig", aldus bestuurslid Henk Olijve, die ervan afzag een buitenlan der te contracteren. ROTTERDAM Gisteravond werden in gebouw Odeon in Rotterdam boks wedstrijden voor amateurs gehouden. Een van de beste partijen was de strijd in het middengewicht tussen de Rotter dammer Jansen en Den Dolder uit En schede. Het was een fel gevecht, waarin beide boksers heel wat kregen te incasseren en dat door Den Dolder met gering verschil op punten werd gewonnen. De uitslagen: G. van der Werf (Rotterdam) w. op p. van A. Ducaat (Utrecht), J. den Hoed (Rotterdam) verl. op p. van C. Brouwer (Utrecht), H. van Zetten (Rot terdam) onbesl. tegen Van Buuren (Den Haag), W. Schuman (Rotterdam) w. door opgave in de tweede ronde van Horssen (Utrecht), C. Jansen (Rotterdam) verl. op punten van Den Dolder (Enschede); Nikkelen Kuiper (Rotterdam) w. op p. van M. Heydeni (Enschede). Waarom zou ik Wat bedoel je daarmee? Zes procent? Ik krijg er vier. Zeker omdat ik maar een klein spaardertje ben Meteen een bank? ROTTERDAM Vanavond om half zeven begint in het Hilversumse sport park een programma van negen drave rijen. Onze prognoses: CASTAGNETTENPRIJS (2040 m, met trio): Fandango-Gerd Hanover-Gijsber- tine H. CIMBAALPRIJS (2400 m, autostart): Goldprise-Etoile de Quinio-Fresia Fez. CEMBALOPRIJS (2000 m, autostart, met trio): Fiera Hanover P-Gehade Hollandia-Earl Harley. Outsider: Esmo- reit. CORNETPRIJS (2020 m, voor leerlin gen) Gea Volann-Dynamiet-Eldorado. CITERPRIJS (2000 m, eerste afd.): Dea Alkestis van E-Courage-Daisy Nor ton. DRUMPRIJS (1600 m, autostart, met trio): Caesar Julia H-Zevenklapper- Bretteur P. FAGOTPRIJS (2020 m, eerste afd.): Eddy Six-Douglas Stern S-Arnoldus. FAGOTPRIJS (tweede afdeling, met trio): Rijder J. van Dooyeweerd (Crony van de Lente of Dartel)-Crystal Heny- Domingo. CITERPRIJS (tweede afd.): Electra W-El Mac-Empereur Mac.

De Vallei | 1968 | | pagina 13