Veenendaals dagblad Brazilië in de ban van de dictatuur Buiten Amnestie in N.-Ierland Nederlandse onderzeeboot met 79 man was uren zoek Prins probeerde het ook even Honkong-griep nu ook in Nederland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oppositie wordt uitgedund N.P.D. dreigt Kiesinger f Steviger basis voor de verdeling MELDING VAN DE „WALRUS" KWAM NIET DOOR Grootscheepse opsporingsactie was al begonnen Biafra meldt offensief Bomontploffing in Mexico DIFTERIE IN ROERMOND Geen verhoging margarineprijs Boom-chirurgie j Pastoor sloeg rover buiten westen BOUW VAN BRUG BIJ HETEREN BEGINT Contact Tijdstippen Vol lof Engeland aangeraden Gibraltar aan Spanje ie geven Onderzoek j Cholera in O.-Pakistan 1200 doden Enkele buien Bur. voor redactie en administratie 1 Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement j 0,97 p. w., 4,16 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» ..Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG- 17 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 297 WALKENFRIED (Did.) In het Harzgebergte bij Hannover worden nieuwe, 14 meter hoge, betonnen wachttorens opgetrokken voor de Oostduitse grenspolitie. Bovenop de toren komt 't bouwsel voor de uitkijk post. De nare bijkomstigheid is, dat beton een meer permanent karakter heeft dan een eenvoudig bouwsel van hout. ADVERTENTIE EVgens in het Zeeuwse ken ik op j het gazon van een oud dorps- verblijf een zeer bedaagde moer- bei, knoestig en stronkig, maar nog altoos indrukwekkend van voorko- men. Dit komt, omdat we deze soort slechts zelden zien; evenals de mispel rekt er hier of daar bij een buitenhuis, op een boerenerf of in een kloostertuin eentje zijn een- zaarn leven en slechts weinigen slaan er acht op. Wie echter de re latie tot. de mens kent en weet, dat de historie van de moerbezie eeuwenlang nauw voortwandelt met 's mensen geschiedenis, kijkt zo'n exemplaar met andere ogen aan en wie zulk een veteraan be zit, heeft er een behoorlijk somme tje voor over om hem in 't leven te houden of zelfs voor een dreigen de ondergang te bewaren. Zo ook in die Zeeuwse tuin, waar de moer bei een beetje hulpbehoevend was geworden, vorstsclieuren kreeg en dc hangende takken tot meerder houvast in de grond sloeg, waar ze zich in enkele jaren bewortelden. De gebrs. Copijr te Groenekan pas ten er hun wonderlijke heelkunde op toe en maakten er weer een toonbaar geheel van door te plom beren, te hechten, te draineren en te verankeren. Ik kon als leek zien, dat zulks veel vakmanschap, in zicht en vindingrijkheid vergt. In ons land doet men er nog niet veel aan, doch in Amerika geeft men zich allang moeite op wetenschap pelijke wijs monumentale en dus waardevolle bomen chirurgisch te behandelen. Vandaar kwam de kunst via Duitsers naar Nederland en wie precies wil weten, hoe de vork in de steel zit, kan van het Staatsbosbeheer te Arnhem een exemplaar vragen van ..Bosbouw- voorlichting" nov. 1968, dat een ar tikel over het genezen van boom patiënten bevat. 17 dec. 1968 A. B. WIGMAN BUENOS AIRES De uitgever van de grootste krant in Brazilië. Jornal do Brasil, is maandag uit hechtenis ontslagen, aldus verluidt uit Rio de Janeiro. Voor de krant zelf blijft het verschijningsverbod van kracht. Ook de militaire censuur op de berichten naar het buitenland wordt gehandhaafd. De officiële informatiebronnen zijn eveneens nog dicht en de omroepen zenden geen poli tiek nieuws uit. Een uit Rio de Janeiro in Buenos Aires aangekomen reiziger heeft verteld, dat het onmogelijk is te weten te komen wat er precies aan de hand is in Brazilië, waar het gonst van geruchten. BELFAST Noord-Ierland heeft vandaag een soort amnestie afgekon digd voor de betogers voor burgerrech ten. Dit was bedoeld om de spanningen op religieus en politiek gebied 4e ver minderen. De bekendmaking kwam tijdens het hervatte proces tegen 60 betogers die bij de onlusten in oktober in hechtenis werden genomen. De officier van jus titie heeft, op instructie van de minis ter van Justitie Basil Kelly, om uitstel van het proces verzocht tot 1 mei en liet doorschemeren dat de aanklachten dan ingetrokken zullen worden. Reeds gegeven straffen worden ongedaan ge maakt. Van officiële zijde werd vernomen dat men eveneens om uitstel zal vra gen voor de 45 zaken die nog hangende zijn in Armagh en de zes zaken in Dungannon. Onder de beschuldigden zijn leden van beide partijen in het langdurige conflict tussen katholieken en protestanten. Barry Shaw, de officier van justitie op het proces in Londonderry, zei dat men in het algemeen belang om uitstel had verzocht, zodat alle leden van de gemeenschap hun best konden doen om ongeregeldheden te voorkomen. NEW YORK William Heath, pas toor van een kerkje in Harlem, zet te het kerststalletje op, toen een man binnenkwam, die tegen hem zei: „Neemt u mij niet kwalijk, eerwaarde, ik heb wat geld nodig voor mijn ge zin". „Maar ik heb geen geld", antwoordde pastoor Heath. „Misschien overtuigt u dit", zei de man, die in zijn zak greep en Heath met een revolver bedreigde. De pastoor, een oud amateur-bokser, haalde uit met een linkse en sloeg vervolgens met een rechtse de revol ver uit de hand van de binnendrin ger. Vervolgens holde pastoor Heath, die ook een goed hardloper is, naar de deur, die hij zorgvuldig achter zich sloot. De politie arresteerde de man even later toen hij via een raam probeer de de kerk te verlaten. De man. de 31 jaar oude Larry Potter, zal zich moeten verantwoorden wegens een poging tot roofoverval en illegaal wapenbezit. Het in Rio de Janeiro verschij nenden avondblad O Globo heeft de leider van de aan het bewind zijnde partij Arena (Nationaal Ver- nieuwings Verbond) aangehaald, die gezegd zou hebben, dat besprekingen gaande zijn om een nieuwe regerings gezinde partij te vormen, nadat vorige week meer dan 70 afgevaardigden van Arena tegen de regering hadden ge stemd. Het betrof een poging, de parle mentaire onschendbaarheid van een afgevaardigde van de oppositie op te heffen. Volgens sommigen zal de regering de politieke rechten aan haar tegenstan ders ontnemen. Militante studenten en leiders van de oppositie zouden zijn on dergedoken. In de grote steden was echter weinig te merken van spanningen. In Rio de Janeiro waren de stranden zondag vol met mensen die afkoeling zochten voor de grote hitte. In Sao Paulo ging een aangekondigde parade van de staatsmi- litie normaal door. Er waren slechts weinig toeschouwers langs de route. InRio de Janeiro, Sao Paulo, Brasi lia en andere hoofdsteden van de sta ten worden de kazerners en hoofdkwar tieren van het leger bewaakt door zwaar bewapende eenheden, tanks en ander materieel. Mgr. David Picao, bisschop van San tos, heeft huisarrest gekregen. In Sao Paulo is vernomen dat de afgevaardig de Marcio Alves, wiens optreden de di recte aanleiding voor de huidige crisis is geweest, uit Brazilië is gevlucht en zich op het ogenblik in Rome bevindt. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat de jongste ontwikke lingen in Brazilië ernstige potentiële problemen doen rijzen aangaande de individuele vrijheid en het ritme van de ontwikkeling van Brazilië. Guerrilla Twee Braziliaanse ingenieurs zyn in Pernambuco, een staat in het Noord oosten van Brazilië, gearresteerd om dat zij getracht zouden hebben een guerrillabeweging te organiseren. De beide mannen zijn opgesloten in het bu reau van de federale politieke poli tie te Recife. Zij worden ervan verdacht boeren te hebben opgeleid in de guerril latactieken. De mannen, Edvardo Miranda de Oli- veira en Ricarco Zapattini, hielden in de binnenlanden van de staat bijeen komsten met boerenarbeiders, die wer den opgeleid in de subversieve guerrilla tactieken. Dr. Oliveira wordt bovendien ver dacht van medeplichtigheid aan de ter roristische bomaanslag op het vliegveld van Guararapes, waardoor twee perso nen om het leven kwamen en verschei dene andere zwaar werden gewond. HETEREN Op 2 januari wordt begonnen met de bouw van een brug over de Rijn" bij Heteren. Men hoopt dit bijna 17,5 miljoen gulden kostende pro ject in 1972 klaar te hebben. De brug is een onderdeel van de rijksweg Zwol le Helmond. De Nederlandse onderzeeboot Walrus", die enkele uren in de s wateren rondom Noord-I erland E werd vermist. Korte lijd nadat de E Britse marine een grootscheepse H speurtocht was begonne, werd het l radiocontact met de Walrus" her- steld. 'A De Walrus" is 25 jaar öud. De Kon. Marine kreeg de onderzee boot in 1953 van de Verenigde Sta ten. E DEN HAAG/LONDEN Enge- land hield de adeni in toen gister- avond de Nederlandse onderzeeboot E Walrus met 79 man aan boord in E de Ierse wateren werd vermist, Het schip had zich niet op de vast- gestelde tijd gemeld. De Britse ma- E rine zette een formidabele zoekactie E op touw. De spanning nam met het E uur toe. De commandant van de Walrus luitenant ter zee der eerste klasse j B. A. Siemons (34) uit Den Hel- der sprak om kwart over zeven zelf het verlossende woord „We zijn er nog steeds". E Drie en een half uur tevoren had de Walrus zich over de radio moe- ten melden bij de Britse marine in de Noordierse haven Londonderry. Het schip oefende op de Atlantische E Oceaan, ongeveer honderd kilome- S ter ten noordwesten van deze stad. E Hoewel het afgesproken sein is ge- E geven, werd het niet ontvangep. Mo- gelijk heeft de zender van de Wal rus niet goed gewerkt. De kritieke tijdstippen waren: 15.50 UUR: De mannen op de af deling operaties van de Royal Na vy in Schotland gaan rechtop in hun stoelen zitten omdat de Wal rus zich niet meldt. 16.50 UUR: De Royal Navy geeft het sein: „Onderzeeboot vermist." Dit is een routinemaatregel. 17.50 UUR: De toon van de in structies wordt grimmiger. Het sein „Onderzeeboot gezonken" gaat uit. Schepen en vliegtuigen van de Brit se marine worden op onderzoek uit gestuurd. Daaronder bevinden zich de Nederlandse onderzeeër Tonijn en enkele Neptunus van de Marine luchtvaartdienst. Ook de noodom- roep van de onderzeebootdienst comt in de lucht. Deze zendt uit op een zeer lange golf. Hij kan door on derzeeboten onder water worden ontvangen. 19.16 UUR: De Walrus meldt zich in antwoord op de berichten van de noodomroep. Onderzeeboten moeten zich op ge zette tijden melden. Maar zij dienen eveneens op vastgestelde tijden naar de radio te luisteren. Voor de Walrus was dit tijdstip om zeven uur 's avonds aangebroken. Daar bij werd de uitzending van de nood omroep opgevangen en begreep de commandant dat er naar hem werd gezocht. De Walrus kwam onmid dellijk aan de oppervlakte en nam contact op met de Royal Navy. De Britse radio zond gisteravond al in het nieuwsbulletin van zes uur het bericht uit dat de Walrus werd vermist. Op verzoek van de Marine- voorlichtingsdienst gaven in Neder land de Radionieuwsdienst en het journaal van de NTS het bericht over de vermissing niet. De familie leden van de 79 opvarenden waren nog niet op de hoogte gebracht. ongerustheid heerste. Bij de Kon ink- lijke Marine was men vol lof over E de grootscheepse manier waarop de 5 Engelsen de zoekactie hebben aan- gepakt. Zodra het bevel voor de speur- tocht was gegeven, kozen een aan- tal eenheden van de Britse marine zee van verschillende havens in Schotland uit. Een kleine zevenhonderd Britse marinemannen de opvarenden van dit flotielje waren bij het zoeken ingeschakeld. Hierbij kwa men nog de bemanningen van de twee verkenningsvliegtuigen. Ten slotte moet men er nog bij optellen de manschappen en officieren op de verschillende hoofdkwartieren aan de wal in Ulster en Schotland. Bo vendien werden nog zes schepen in reserve gehouden. Men hield het gisteren voorlopig op een communicatiefout als oor zaak voor de tijdelijke vermissing van de Nederlandse onderzeeër, maar de Britse marine in Schotland sprak van een fout in de radiozen der aan boord van de Walrus. Storingen als deze komen zelden voftr. Vandaar dat zowel bij de Brit se'als de Nederlandse marine grote Vandaag wordt er in Rosyth op het hoofdkwartier van de vlagoffi cier der Britse marine in Noord-Ier- land en Schotland een onderzoek in gesteld naar wat er is mis gegaan. De Walrus heeft de tocht waar hij aan bezig was, voortgezet. Daaruit kan worden opgmaakt dat er aan boord niets is gebeurd dat herstel aan de wal nodig maakt. OWERRI (Biafra) Biafraanse troepen zijn Owerri weer binnenge trokken, dat door de federalen in sep tember veroverd werd en hebben de Nigerianen in de stad zo goed als om singeld, aldus westerse tv-cameraman- nen, die gisteren een bezoek brachten aan de fronten van Owerri. Cameramannen uit Zweden, Frank rijk en West-Duitsland zeiden dat de Biafraanse troepen de stad van vier kanten ingeslo4en hebben en dat ver bitterde straatgevechten aan de gang zijn. Zij zeiden dat de Nigerianen 20 km teruggedrongen zijn aan de weg Ower- ri-Onitsja, die leidt naar de Biafraanse landingsbaan in Oeliihiala. De Nigeriaanse luchtmacht, heeft de luchtaanvallen op militaire doelen in Oemoeahia en andere strategische in stallaties verhevigd, aldus een verkla ring van maandag van de federale regering. Het was het eerste officiële com mentaar sedert de berichten van het weekeinde uit Biafra over aanvallen op civiele doelen, waarbij 60 mensen gedood zouden zijn. DEN HAAG Prins Berniiard heeft gistermiddag in Den Haag het gebouw van de levensverzekeringsmaatschappij Olveh geopend. Na deze opening werd o.a. een demonstratie judo gegeven, aanleiding voor de prins om na afloop ian deze demonstratie de directeur van de maatschappij, dhr. W. A. H. C. Boellaard, in een wurggreep te nemen. DEN HAAG De eerste gevallen van Hongkong-griep in ons land zyn gecon stateerd. Twee leden van één gezin hebben deze griep. De virusziekte, die ge makkelijk een epidemisch karakter krjjgt en elders op de wereld levens eiste, heeft men zien aankomen. Tydig is met de voorbereiding van de produktie van het vaccin, om de ziekte te bestrijden, begonnen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verklaarde, dat waarschynlyk nog deze week het vaccin be schikbaar komt. Vanuit een oogpunt van volksgezondheid acht men het in dit sta dium niet gewenst tot massale inentingen over te gaan. Als voorgaande jaren is de artsen bericht alleen de grote risicogroepen het vaccin toe te dienen. Hiertoe be horen mensen, wier levens eerder en gemakkelijker in gevaar komen als zich een complicatie voordoet, die door griep wordt veroorzaakt. Tot deze groep wor den wel gerekend astma-patiënten, sui kerzieken, bejaarden en zwangere vrouwen. De Hongkong-griep. die ook wel Mao-griep is genoemd, heeft gewoed in Azië en Australië, beleeft in Ameri ka een hoogtepunt, woedt in Engeland en steekt thans de kop op op het vas teland van Europa. In de in ons land geconstateerde ge vallen is onmiddellijke „besmetting" niet aanwijsbaar. Hoe het virus naar ons land is gekomen is nog een vraag. Het staat niet voor de volle honderd procent vast, dat de griep in ons land door hetzelfde virus wordt veroorzaakt als elders het geval is. Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid meent het Influenza-centrum in Lei den evenwel te kunnen spreken van de Hongkong-griep. Het nieuwe virus mag dan van een soort zijn, die bijvoorbeeld in Hongkong en New York slachtoffers maakte, de ziekte droeg én niet overal én niet bij iedereen een kwaadaardig karakter. Het Influenza-centrum meent, dat de griep in ons land goedaardig is. Dat niet eerder vaccin kon worden bereid, wordt geweten aan de lange duur van het isoleren van het virus. NEW YORK De beheerscommis sie van de VN-assemblee heeft een be roep op Engeland gedaan, zijn 263 jaar oude gezag over Gibraltar voor okto- ver volgend jaar op te geven. De Spaan se aanspraken op „De Rots" hebben in de Verenigde Naties voortdurend steun gekregen, maar het was de eer ste maal dat een VN-commissie een tijdslimiet stelde. De oproep was ver- HANNOVER Adolf von Thadden, leider van de neo-nazi nationaal demo cratische partij, heeft gedreigd een bruinboek uit te geven over het nazi verleden van kanselier Kurt Georg Kiesinger als de regering in Bonn pro beert de NPD te verbieden. Wijzend op twee dikke dossiers die hij had meegebracht naar zijn perscon ferentie zei Von Thadden dat het ma teriaal gepubliceerd zal worden als de regering-Kiesinger het constitutionele hof verzoekt de NPD buiten de wet te plaatsen, op grond van het feit dat zij een opvolgster is van de nazipartij van Hitier. Von Thadden zei niet wat in het dos sier staat, maar wel dat de NPD ma teriaal over Kiesinger en Herbert Weh- ner, de minister voor Zaken geheel Duitsland betreffende verzameld heeft. Kiesinger waslid van de nazipartij in de jaren dertig en Wehner, een lid van de sociaal-democratische partij, was eens communist. Von Thadden zei dat de NPD bereid is het materiaal over het „bruine en rode verleden" van de twee mannen te publiceren. Von Thadden zei een proces niet te vrezen omdat de NPD niets verkeerds gedaan heef t. MEXICO Bij een bomontploffing in een autobusstation in Quadalajara, de op een na grootste stad van Mexi co, zijn maandag negen mensen ge wond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Een explosie in de hoofdstad Mexico veroorzaakte grote schade in een politierechtbank. De politie schrijft vat in een door 24 Latijns-Amerikaanse, i deze aanslagen toe aan extremistische studenten, die verbolgen zouden zijn over een optreden van het leger, waar door vrijdag jl. een protestmars door Mexico-Stad niet kon doorgaan. De stu denten eisen de vrijlating van collega's die bij de bloedige onlusten van enige maanden geleden werden aangehouden Aziatische en Afrikaanse landen inge diende resolutie, die met 66 tegen 18 stemmen bij 31 onthoudingen werd goedgekeurd. Engeland noemde het do cument „totaal onaanvaardbaar". Re soluties van de algemene vergadering dragen geen bindend karakter. ROERMOND Zes Roermond** kinderen zijn met difterie besmet. Z« zijn geïsoleerd in het Roermondse St. Laurentiusziekenhuis. Vorige week donderdag heeft de ziekte al een dode geëist: een vijfja rig jongetje van het gezin Campers, een handelaar in oud papier. Toen de huisarts bij het jongetje kwam was de ziekte al te ver gevorderd. Geen van de zeven kinderen van het gezin Cam pers bleek te zijn ingeënt. Twee van hen hebben inmiddels ook positief ge reageerd. Ze behoren tot de zes geïso leerde kinderen. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn de leerlingen en het onderwijzend personeel van twee kleu terscholen en één lagere school in Roermond gevaccineerd. Er is nu geen gevaar meer voor uitbreiding van de ziekte. Ook de vriendjes en vriendinnetjes van de besmette kinde ren zijn uit voorzorg ingeënt. DEN HAAG De margarine wordt niet duurder op 1 januari 1969, als de belasting over de toegevoegde waarde wordt ingevoerd. De bond van Neder landse margarinefabrikanten vindt een prijsverhoging niet nodig. De laatste maanden van dit jaar zijn de prijzen van grondstoffen nogal gedaald, waardoor de btw kan wor den opgevangen. Het besluit van de bond geldt voor de meest gangbare merken. DACCA In Madaripoer en omge ving, in Oost-Pakistan, zijn alleen al in november 890 mensen gestorven aan cholera. In dezelfde maand stierven in Khoelna ruim 300 mensen aan deze ziekte. Ons land bevindt zich in oceani- sche lucht, waarin de temperatuur in de afgelopen nacht plaatselijk E slechts een enkele graad onder het vriespunt is gedaald. In Frankrijk E kwam geen vorst voor, maar in Zuid-Engeland werden door de E nachtelijke afkoeling plaatselijk E minimumtemperaturen van min 3 graden bereikt. In Oost-Europa en E in grote delen van Scandinavië handhaaft zich de vorst. Uit Zwe- E den wordt plaatselijk nog strenge E vorst gemeld met temperaturen van min 10 tot min 15 graden. In het komende etmaal zal de kern van een depressie van het zee- E gebied ten zuiden van Ierland via Engeland naar onze omgeving trek- ken. In verband hiermee zal de i buienactiviteit bij ons groter ioor- l den. In het temperatuurverloop 5 wordt echter weinig verandering verwacht. z

De Vallei | 1968 | | pagina 1