Smrkofsky blijft C© Nieuw! De Dru-Sirius. de machtige gasconvcctor in landhuis-stijl! SSca,/u)- Strauss schrapte in rede; tekst was al weg ZWARE CONTROLE OP FRANSE STUDENTEN JONGE BOEREN POSITIEF TEGENOVER MANSHOLT Over de grenzen Dictatuur Iglo maakt nü verschil tussen andijvie! K!U> IIS^i andijvie a la crème Voorbereiding voor de maanreis I Nixon formeel gekozen Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. Impasse dreigt Parijs DRAKA McCarthy gispt macht van Pentagon Nieuw huis in België ontploft zelfde model 9.200 Kcal/u,f658. Nieuwe Franse gezant DINSDAG 17 DECEMBER 1968 Frank Borman j* William Anders APOLLO-8 IN DE LAATSTE FASE KAAP KENNEDY Voor de drie maanreizigers Frank Borman, James Lo- veil en William Anders gaat 't nu ernst worden. Zondag hebben zij hun laatste rustdag gehad voordat zij zaterdag aanstaande vertrekken. Borman en Anders woonden kerkdiensten bij waarin gebeden werd voor behouden terugkeer van de ruimtevaarders. Maandag zijn de mannen begonnen aan een drukke week. Deze begon met een gedegen medisch onderzoek, dat het grootste deel van de maandag in beslag nam. De resterende dagen gaan zij nog eens duchtig oefenen in de simulator om met alle handelingen vertrouwd te raken. De drie ruimtevaarders lopen even veel gevaar „als een soldaat aan het Viëtnamese front", vindt Frank Bor man. William Anders zegt: „het is stompzinnig om te zeggen, dat een rit op een autoweg veel gevaarlijker is, dat is een plat cliché. Zo denki k er niet over. De ruimtevaart is een riskante onderneming en onze vlucht is dat ook". Een fout in de zuurstofvoorziening, zou nu ook veel ernstiger zijn dan bij «en vlucht rond de aarde. Maar van het grootste belang is het feilloos werken van de hoofdmotor van de Apollo-8. Er komen drie momenten waarin het personeel op aarde de adem inhoud, omdat dan van die werking het leven van de ruimtevaarders afhangt. Doet de hoofdmotor het op de avond voor Kerstmis niet goed, dan bestaat het gevaar dat het ruimteschip in een „onstabiele" elliptische baan rond de maan komt en daardoor op het maan oppervlak te pletter slaat. Twintig uur later zou „motorpech" betekenen, dat de mannen rond de maan blijven cirkelen. En hun zuur- stofvoorraad is binnen acht dagen op. Van de goede werking van de motor hangt het ook af of de ruimtecabine bij terugkeer in de dampkring de juiste landingshoek krijgt. Gebeurt dit niet, dan verdampt het ruimteschip in de atmosfeer of kaatst terug de ruimte in. Aan het gevaar van de kosmische straling of een uitbarsting op de zon tilt de NASA niet zo zwaar, want de Apollo-8 is goed afgeschermd en de be manning kan haar in de gunstigste po sitie manoeuvreren. Het radiocontact wordt veel intenser dan bij vorige ruimtevluchten. Direct WASHINGTON Het college van Amerikaanse kiesmannen heeft Ri chard Nixon formeel als president ge kozen. De uitslag van de stemming was: Nixon 301, Hubert Humphrey 191, George Wallace 46. 270 stemmen wa ren vereist voor verkiezing. De 538 kiesmannen kwamen bijeen om hun stem uit te brengen in de hoofdsteden van de 50 Amerikaanse staten en het district van Columbia. Het kon wel eens de laatste keer zijn geweest want het nieuwe congres zal overwegen het college van kiesmannen af te schaffen. Nixon en zijn tweede man, gouver neur Spiro T. Agnew kregen op een na alle 302 kiesstemmen van de 32 staten waarin zij bij de verkiezing van 5 no vember de overwinning hebben be haald. De stemmen zullen nu op 6 januari op een zitting van beide huizen van het Congres geteld worden. Daarna zal Humphrey als president van de Se naat die met nog geen 500.000 stem men van Nixon heeft verloren de uitslag bekend maken. Nixon had die onplezierige taak acht jaar geleden, nadat hij van John F. Kennedy had verloren. na de start wordt de Apollo-8 door een bijna volledig net van radiostations „aan de ketting gelegd". Een tiental keren wordt deze verbinding noodge dwongen drie kwartier verbroken, door dat het ruimtevaartuig achter de maan verdwijnt, en eenmaal vier minuten tij dens de „blackout" bij terugkeer in de atmosfeer. Bij vorige ruimtevluchten lag het ra diocontact soms wel een uur stil. Voor het radiocontact tussen de grondsta tions en de ruimtecabine moeten bei den op een „gezichtslijn" liggen, het contact is niet meer mogelijk, zodra het ruimteschip onder de horizon van het grondstation verdwijnt. De Apollo-8 heeft zich echter al acht minuten nadat zij de „paarkeerbaan" heeft verlaten zo ver van de aarde verwijderd, dat zij al tijd in de theoretische gezichtslijn van minstens een grondstation ligt. Dat punt is volgens berekening op 6500 km hoog te bereikt. De vlucht wordt daarmee een hoog tepunt voor het „manned space flight network", het wereldomspannende ra diosysteem waaraan de Amerikanen de laatste tien jaar ongeveer 515 miljoen dollar hebben besteed. Veertien grondstations, vier speciale radioschepen en zes vliegtuigen met in totaal 39 computers en 4.000 man tech nisch personeel, zijn over de aardbol dag en nacht in de weer, om het con tact tussen de Apollo-8 en de centrale in Houston te verzekeren. De stroom gegevens, variërend van beslissende PRAAG Een nieuwe federale Tsjechoslowaakse regering zal volgend jaar aan het bewind komen onder Ol- drich Cernik, de huidige premier en zal geen verrassende wijzigingen te zien geven, aldus hebben zegslieden die in nauwe verbinding staan met het cen trale comité van de partij meegedeeld. Twee afzonderlijke personen hebben identieke lijsten van de samenstelling van de nieuwe regering gegeven, waar van zij zeiden dat zij de afgelopen vrij dag door het centrale comité goedge keurd werd en dat zij op een zitting woensdag geratificeerd zal worden. Zij zeiden dat het centrale comité geen veranderingen gebracht heeft in de topleiding van de partij onder leiding van de liberale Alexander Dubcek. Zij zeiden, dat Josef Smrkofsky, de openhartige liberale voorzitter van de nationale vergadering, zijn post daar en in de leiding van de partij zal be houden. De arbeiders hadden met een algemene staking gedreigd als Smrkofsky afgezet zou worden. De zegslieden deelden mee, dat de Slowaakse regering zal staan onder leiding van Stefan Sadofsky, een partij secretaris en lid van het presidium en de Tsjechische regering onder Stanislaf Razl, minister voor de Chemische in dustrie en lid van het Tsjechische bu reau van de partij. ADVERTENTIE commando's, tot routine gegevens over positie, luchtdruk in de cabine, de hartslag van de ruimtevaarders en de manier waarop de boordcamera's moe ten worden ingesteld, worden in secon den over honderdduizenden kilometers uitgewisseld. Alle gegevens uit de ruim te worden automatisch met het pro gramma vergeleken, alleen bij afwij kingen geeft de elektronische rekenma chine „alarm". De berichtenstroom wordt, totdat de Apollo-8 16.000 km van de aarde verwijderd is, over de grond stations geleid die antennes van tien meter doorsnee hebben. Deze bevinden zich voor de Afrikaanse westkust op het eiland Ascension, te Carnavon in Au stralië, Hawaii. Guyamas in Mexico, Corpus Christi in Texas enz. Wanneer de Apollo-8 voorbij de 16.00 km de reis voortzet, nemen drie andere stations de verbinding over: Canberra in Australië, Goldstone in Californië en Madrid. Mocht een van de grondstations uit vallen, dan staan zes met speciale an tennes uitgeruste straalvliegtuigen klaar om het over te nemen. Alle verbindin gen komen samen in het schakelstation van het ruimtevaarfcentrum Goddard bij Washington. Alles is gedaan om de vlucht zo goed en veilig mogelijk te la ten verlopen, de ruimtevaartleiders heb ben dan ook groot vertrouwen in het welslagen van de komende maanreis. ADVERTENTIE Zorgeloos over op Dru gasverwarming MUNCHEN Het partijbureau van de Westduitse minister van Financiën, Franz Josef Strauss, heeft de tekst schrijvers van de minister de schuld ge geven voor een paar opmerkingen in de tekst van een redevoering over het ..zelfmoordachtige" systeem van vak bonden in Engeland en de „onopgeloste sociale problemen in Frankrijk". Een woordvoerder voor de ch riste- ADVERTENTIE Rillerig? Pas dan op voor Neem bijtijds ^2ttóent fct.' lijk-sociale unie (CSU) van Strauss zei, dat Strauss de tekst niet had goedge keurd en dat de omstreden passages ge schrapt waren, toen Strauss de rede za terdag; op een congres van de CSU uit sprak. Strauss had de tekst nog niet gelezen, toen zijn medewerkers hem al aan de pérs hadden overhandigd. De tekst bevatte de volgende passa ges: ..Als wij net zoveel stakingen en oponthoud hadden als anderen, zouden wij net zoveel geld moeten lenen als zij. De vraag is, van wie? Als wij net zo'n zelfmoordachtig-systeem van vak bonden hadden .als de Engelsen en net zo'n verouderde leiding, dan zou de Duitse mark net zo teringachtig zijn als het Engelse pond." „Als wij net zoveel onopgeloste socia le problemen zouden hebben als Frank rijk, dan zouden wij net zoveel ontust hebben en rampzalige rebellie..." De verklaringen stonden in verband met een gedeelte van de tekst over de economische omstandigheden in Euro pa. Als minister van Financiën heeft Strauss een belangrijke rol gespeeld bij de besprekingen in november ter onder steuning van de franc en het pond. in PARIJS Een nieuwe boycot dreigt in het uitgebreide vredesoverleg iri Pa rijs, als gevolg van een heftige botsing tussen Zuid-Viëtnam en de Viët-Cong. Het conflict gaat over de procedures voor de conferentie. Eerder was dc Zuidviëtnamese vice- president Ngoejen Cao Kv uitgevallen tegen de Amerikaanse minister van De fensie Clark M. Clifford, die gezegd heeft, dat Saigon hoofdzakelijk de schuld is voor de vertraging in het vre desoverleg. De Zuidviëtnamese regering begint reeds beduchtheid te vertonen dat de Amerikanen van plan zyn zich uit de oorlog terug te trekken. De Zuidviëtnamese ambassadeur Pahm Dang Lam zei na een bespreking van een half uur met de Amerikaanse ambassadeur Cyrus R. Vance: „Onze delegatie is van mening dat zij ver genoeg is gegaan en dat zij niet kan afwijken van de formule van een con ferentie tussen twee partijen". Hij doel de hiermee op de verklaring van 27 november van de presidenten Johnson en Ngoejen Van Thieu als gevolg waar van Saigon zijn boygot van de Parijse besprekingen heeft beëindigd. Tran Buu Kiem, die de titel voert van minister van Buitenlandse Zaken van het „nationale bevrijdingsfront" heeft bij zijn aankomst in Parijs op het vliegveld tegenover journalisten de toe stand als volgt beschreven: Het NLF heeft ingestemd een con ferentie van vier partijen bij te wonen. De Amerikanen en Zuidviëtnamese autoriteiten belemmeren het werk van die conferentie. Het NLF is desondanks nog steeds bereid tot deelneming, maar slechts „als een onafhankelijke partij, die op voet van gelijkheid met de andere par tijen deelneemt en die volledig zeggen schap heeft in alle kwesties aangaande Zuid-Viëtnam". Met andere woorden het moet een conferentie tussen vier partijen worden of anders... Lam en Kiem hebben dus in wezen onverzoenlijke standpunten gedefinieerd. PARIJS Krachtige nieuwe rege ringsmaatregelen voor toezicht op de campus, hebben vuistgevechten ten ge volge gehad tussen politie en studenten en demonstraties aan de Franse pni- versiteiten en heeft de grootste studen tenorganisatie van het land ertoe ge bracht, een nationale boycot van de colleges af te kondigen. De gevechten braken uit aan de uni versiteit van Nanterre. waar ongeveer 1500 studenten op de campus mar cheerden en schreeuwden: „weg met de politie-onderdrukking", nadat zij ontdekt hadden dat oproerpolitie bij het begin van de colleges maandagmorgen de universiteit omsingeld had. De in zwarte uniformen gestoken be ruchte elite-politie CRS (Compagnie Républicaine de Securité) was naar de universiteit in de buitenwijk van Pa rijs gestuurd, in overeenstemming met de streng klinkende verklaringen over studentenagitatie door de minister van Onderwijs Edgar'Faure. Faure heeft zondag verklaard, dat „alle noodzakelijke maatregelen'' ge nomen zouden worden om een chaos te verhinderen, waaronder het verhin deren van studenten deel te nemen aan de examens, controle op de identiteits kaarten van de studenten aan de in gang van de campus en het stationeren van politie „om de vrije toegang tot de universiteit te verzekeren". Bij sommige controleposten in Nan terre kwam het tot stompen. Soortgelijke controle werd uitgeoefend aan de Sorbonne in het Quartier Latin, maar daar vielen geen incidenten voor. In Toulouse sleepte de oproerpolitie 200 studenten die een administratiege bouw van de universiteit bezet hadden naar buiten. Op de campussen in Bor- PARIJS Jacques Koscziusko-Mori- zet (55) is benoemd tot Frans perma nent vertegenwoordiger bij de Atlanti sche raad te Brussel. Hij volgt Roger Seydoux op, die tot ambassadeur te Mos kou is benoemd. Jacques Koscziusko-Morizet, die let terkundige en socioloog is staat bekend als een Gaullist, doch tevens als een voorstander van een nauwe samenwer king in Atlantisch verband. deaux en Clermont-Ferrand werd even ed--. gestaakt. De oproep tot landelijke staking kwam van de nationale studentenbond (UNEF) in verband met een „dag van actie" die beraamd was voor later deze week. Maar met Kerstvakantie in het voor uitzicht, is het niet waarschijnlijk dat een dergelijke staking doorgaat. A Geen doordeweeks spitsuur in Regent-street, doch de wagens van de automobilisten, die bij dui zenden gemotoriseerd naar de kerstverlichting kwamen kijken. ADVERTENTIE Vel De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. BRUSSEL De eerste reactie uit kringen van de jonge boerenorganisatie in de EEG op de plannen van dr. Mans- holt zijn zonder meer positief, zulks in tegenstelling tot felle kritiek die vorige week werd geuit in de Copa, de bond van (volwassen) boerenorganisaties in de zes. Oo^ de voorstellen van Mansholt voor de Europese landbouwprijzen voor vol gend jaar, die de Copa ontoereikend achtte, zijn voor de jongeren aanvaard baar, aldus een verklaring die de voor zitter van het „comité d'entente" van jonge EEG-landbóuwers de Nederlan der Jan van Noord, maandag in Brus sel heeft uitgegeven. Uitgaande van de veronderstelling dat de structuurvoor stellen van Mans- holt op hetzefde moment in werking zullen treden als de prijzen die voor volgend jaar zijn aangekondigd, meent het comité van jonge boeren, dat ze vol doende zijn om een goede stimulafts te vormen bij het verwezenlijken van het program-1980, aldus de verklaring. Over het structuurplan zelf verklaart het comité, dat het de omschreven uit gangspunten en doelstellingen volledig kan onderschrijven. Hoewel het overtuigd is van de grote psychologische, financiële en economi sche inspanning, die van de boeren bij de uitvoering van het program-1980 ge vraagd zal worden, is het- comité van mening, dat bij realisering een gerede kans voor een betere rentabiliteit in de landbouw duidelijk aanwezig is. De verklaring stemt met name ook in, met de op korte termijn toegezegde voorstellen voor maatregelen ten aan zien van de grondpolitiek, waarbij pacht en eigendom in aangepaste vorm tot uiting zullen komen. Het comité dringt en tenslotte met de meeste nadruk zowel bij het Europese parlement als de Europese minister raad en de nationale regeringen op aan, zo snel als maar enigszins mogelijk is de nodige besluiten te nemen. ADVERTENTIE GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kerrie en ananas Zet 4 opgerolde filets van 200 gram in een ingevette pan.l Voeg wat zout en citroensap toe en zoveel water, dat de vis niet onder staat. 10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g boter en zoveel visnat toe tot gladde massa ontstaat Neem saus 4_ van het vuur en voeg naar smaak kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdeel het over de rollen. Garneren met peterselie en paprikapoeder.Neem j er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis i Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Oen Haag. NEW YORK De Democratische senator Eugene J. McCarthy heeft maandag verklaard, dat het Amerikaan se ministerie van Dpfensie „de groot ste onafhankelijke macht in wereld aangelegenheden is geworden". McCarthy, lid van de Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken, schreef in de Saturday Review, dat de invloed van het Pentagon op onze bui tenlandse en binnenlandse politiek en onze onderwijsinstellingen, groter en groter is geworden. De militairisering van de Amerikaan se buitenlandse politiek, aldus McCarthy „is in de afgelopen jaren duidelijk ge worden in onze toenemende bereidheid in militaire termen te reageren op vraagstukken die wel of niet ontvanke lijk zijn voor militaire oplossingen". Hij zei, dat het meest ernstige voor beeld hiervan is de Amerikaanse deel neming in de oorlog in Viëtnam. McCarthy stipte aan, dat begin van dit jaar meegedeeld werd, dat de ge zamenlijke stafchefs verzocht werd een verklaring te ondertekenen dat de Ame rikaanse voorpost in Khe Sanh in Viët- BRUSSEL Een ontploffing in een woning te Zonhoven (bij Hasselt in Bel gisch Limburg) heeft aan twee personen het leven gekost en een vijftal mensen gewond. De ontploffing deed zich voor, toen twee zusters geholpen door enkele ken nissen, bezig waren hun zojuist gereed gekomen huis te betrekken. Een der ge zusters en een helpende büurman wer den op slag gedood. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Het nieuwe huis werd volledig vernield. IJet onvermydelyke is gebeurd. Bra zilië is een militaire dictatuur. Door de grondwet buiten werking te stellen, het parlement naar huis te sturen en de pers aan banden te leggen heeft de Braziliaanse presi dent, Artur da Costa e Silva, zijn talrijke politieke tegenstanders voor lopig dc mond gesnoerd. De aanleiding tot deze verstrekkende maatregelen was de kwestie-Alves. Marcio Alves, een jong lid van het parlement, zou de strijdkrachten heb ben beledigd. Dit was vooral een „misdrijf" omdat het leger in Brazi lië een sterke politieke macht vormt. Zijn leiders laten niet met zich spot ten, laat staan zich beledigen. Zij eisten dan ook dat de parlementai re onschendbaarheid van Alves zou worden opgeheven opdat ze hem voor de rechter zouden kunnen dagen. Het DA COSTA E SILVA niet opgewassen parlement weigerde dit. President da Costa loste de kwestie radicaal op door de volksvertegenwoordigers naar huis te' sturen. Zijn besluit werd duidelijk ingegeven door de machtige militaire leiders. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat het van Da Costa zelf uitging. Sinds hij in het voorjaar van 1967 aan het bewind kwam hij volgde Castelo Branco op heeft hij zich nog niet zo doortastend getoond. TYe hele kwestie-Alves had duidel^k niets om het lijf. Het huidige be wind greep haar echter gretig aan om de toenemende oppositie de kop in te drukken. Het zat de militairen, onder wie de chef-staf generaal Si- seno Sarmento, al geruime tijd niet lekker dat bijvoorbeeld studenten en een aantal geestelijken openlyk schande spraken van de misstanden op economisch en sociaal gebied. En met lede ogen zagen ze een tijdlang hoe de sociale onrust zich verbreidde zonder dat president Da Costa in greep. Da Costa was echter evenmin als zijn voorgangers opgewassen tegen de ge weldige problemen waarmee Brazi lië kampt. Het belangrijkste probleem waar het land voor staat is de ont wikkeling. Men heeft Brazilië wel eens het land genoemd dat zyn kolo niën op het eigen vasteland heeft en daar lijkt het inderdaad veel op. De ontwikkeling van hetbinnenland is de eerste van alle nationale taken. Yleer dan 70 procent van de bevol- x king, 85 miljoen mensen, leeft in de smalle kuststrook langs de Atlan tische Oceaan. Nog maar betrekkelijk kort geleden begon men gebieden die meer in het binnenland liggen in ge bruik te nemen. De bouw van de nieuwe hoofdstad Brasilia was hiervan een voorbeeld. Brazilië is een rijk land. Het is bijvoor beeld de belangrijkste producent van koffie. Het bezit een derde van de to tale voorraad aan ijzer van de we reld en het is ongewoon rijk aan delfstoffen, van goud tot nikkel. Bra zilië heeft zestien procent van alle bossen ter wereld binnen zijn gren zen en het bezit van de grootste staalindustrie van Zuid-Amerika. Toch is dit rijke land arm. De oorzaak: een slecht bestuur. Dit is terug te voeren op de ingewikkelde politieke situatie. Zo waren er eind 1966 drie aparte „verkiezingen" nodig om de regering in het zadel te kunnen hou den. TYemachteloosheid van de Braziliaan- se overheid om een einde te maken aan de politieke tegenstellingen en vooral aan de achterstand op econo misch en sociaal gebied heeft haar bijzonder gevoelig gemaakt voor al les wat lijkt op „communistische op ruiing". Dit heeft mede tot gevolg dat ze weinig of niet openstaat voor een politieke oppositie. Door het voor te stellen alsof ze de „de mocratie wilden beschermen tegen „communistische" elementen hebben verscheidene Braziliaanse regeringen in het verleden een heksenjacht ont ketend op politieke tegenstanders. De geschiedenis herhaalt zich. Bewe zen is dat sociale problemen zich met mitrailleurs niet laten oplossen. Evenmin is het argument van „har der werken" steekhoudend. Doekjes voor het bloeden en dooddoeners hel pen niet. ADVERTENTIE prijs: 450 gram 1.60 r Andijvie la crème Spinazie spinazie la crèmeandijvieen nu andijvie la crème. Helemaal nieuw voor Nederland. En ongelooflijk lekker. Andijvie, vers van het land, gewassen, gesneden en bereid met een romig sausje. Zó klaar! Waarschijnlijk wordt dit n$t zo beroemd al? spinazie la crème. Dat hangt helemaal van uw goede smaak af

De Vallei | 1968 | | pagina 7