Ook C.H.-radicalen tegen „de brief" dagelijks 'n goede portie vlees Luchtvaartredacteur onderscheiden Minister opende Nijmeegs politiebureau „Al dierexperimenten voor transplantatie baarmoeder" PPR wil dat ministers zelf schrap-posten aangeven PHILIPS P.v.d.A.-bestmir mengt zich niet in kwestie Vondeling contra v. Dam Dragline vernielde in Zeeland drie telefoonkabels Jongeman steekt meisjes in buik KLUWERPRIJS UITGEREIKT Bouwkosten stijgen te snel, vindt minister Schut Vakmanschap is meesterschap Inkomen koningin „Veel priesters hebben trouwplannen" PPR-voorstel parlementaire enquête Minister akkoord met hout-cao Burgemeester van Arnhem vraagt ontslag ACHTTIEN99 STELDEN DEFINITIEVE REDACTIE OP batterijen SPIJT EERSTE ACHTTIEN Bierkenners vragen SUMATRAANSE OLIFANT BEDREIGD Vergeefse speurtocht naar schaatsenrijder Brief aan bisschoppens Economische macht PROF. DR. W. P. PLATE TIJDENS AFSCHEID: ONTWERPPROGRAM Belastingen Kiezers Plinten DINSDAG 17 DECEMBER 1968 ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn UTRECHT Het bestuur van de Par tij van de Arbeid heeft geen oordeel willen uitspreken over de mededeling van dr. A. Vondeling en de heer P. Dan- kert dat zij respectievelijk geen voor zitter en secretaris buitenland willen worden als drs. M. van Dam in maart zou worden benoemd tot algemeen se cretaris. Nieuw Links heeft de heer Van Dam kandidaat gesteld als opvol ger van de heer E. R. Wieldraaier. Voorzitter dr. J. G. H. Tans zei gis teravond na afloop van een vergadering van het partijbestuur, dat het hier gaat om een kwestie waar het bestuur bui ten staat. Hij verwacht dat het congres van de Partij van de Arbeid in maart de aanbeveling zal volgen om de heer C. Baan te kiezen. „De uitlating van Vondeling en Dan- kert betekent in feite dat zij zich ach ter deze aanbeveling scharen; daarom staat het partijbestuur buiten de kwes tie", aldus dr. Tans. Dr. Vondeling wil de gisteravond geen mededelingen doen. Het partijbestuur heeft de beslissing van het dagelijks bestuur onderschre ven om de circulaire van Democratisch Appèl niet naar de afdelingen door te sturen. Voorzitter Tans had overigens de indruk dat de groep al wel spijt heeft van de krasse beschuldigingen tegen Nieuw Links in deze circulaire. Drs. Marcel van Dam is een jonge socioloog van de dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Hij stu deerde aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam en is lid van de kern groep van Nieuw-Links. Drs. Van Dam was de eerste die in ons land aan de hand van plaatselijke verkiezings-uitslagen berekeningen maakte van de op grond daarvan te ver wachten landelijke politieke verhoudn- gen. Ook heeft hij enkele malen de be wegingen in het kiezersvolk bestudeerd, met name de herkomst van stemmen winsten en de richting waarin het stem menverlies zich bewoog. Het zijn ook deze peilingen die dr. Vondelinge in zijn boek „Voorproef en nasmaak" heeft beschreven als een steeds belangrijker wordend onderdeel van het geheel aan gegevens waarmee een modern partijbestuur zijn beleid be paalt. ZIERIKZEE Doordat een dragline gistermiddag in Zierikzee drie telefoon kabels stuk trok, is het telefoonverkeer tussen Zeeland en de rest van het land een groot deel van de dag gestoord ge weest. Om half acht gisteravond konden de telefoonverbindingen worden omgeleid via de verkeersstations in Breda en Schelluinen. Daarmee waren alle ver tragingen opgeheven. Door de vernielingen aan de telefoon kabels werd ook het plaatselijke net van Zjerikzee gestoord. Maar het onderlinge verkeer in Zeeland, had minder last van de vernielingen, dan het verkeer vanuit Zeeland met de rest van Nederland. Vandaag zullen de stuk getrokken ka bels worden hersteld. Het zijn twee zo geheten draaggolfkabels met ongeveer veertienhonderd kanalen naar alle de len van het land. Ook vielen er ongeveer 150 verbindingen met Engeland uit. UTRECHT De Utrechtse politie speurt naar een jongeman die onge merkt meisjes in de buik steekt. Kort na elkaar zijn vorige week drie meisjes het slachtoffer van deze maniak ge worden. In één geval liep hij met het meisje op en stak hij in een flits in de richting van haar buik. De twee anderen stak hij in het onderlichaam op het moment dat hij de meisjes voorbijliep. De mes steken waren enkele centimeters diep. Het eerste meisje (17) werd 's mor gens om kwart over zeven op het Sta tionsplein aangevallen. De anderen 's avonds kwart voor zes, één bij het station, de ander in de Potterstraat bij het Neude. De politie vermoedt dat het iemand van buiten Utrecht is, die 's ochtends met de trein aankomt, en 's avonds vertrekt. De drie meisjes hebben een vrij nauwkeurig signalement van deze zon derling kunnen geven. Het moet een lange magere knaap zijn van, tussen de zeventien en twintig jaar oud. ARNHEM De kerngroep van radicalen in de Christelijk-Historische Unie heeft zich in een gisteravond in Arnhem gehouden bijeenkomst afwijzend op gesteld tegenover de brief van de partijvoorzitter van de KVP, de ARP en de CHU inzake politieke samenwerking bij de provinciale statenverkiezingen in 1970. Blijkens een mededeling van de kerngroep tendeert de strekking van dit schrijven teveel in de richting van de vorming van een christen-democratisch blok, hetgeen aldus de groep, pertinent strijdig is met het CH-beginselprogram waarin splitsing van het Nederlandse volk naar godsdienstige overtuiging wordt afgewezen. Ten aanzien van het nieuwe ontwerp- program wordt opgemerkt, dat de kerngroep veel in dit program terug vindt van de christen-radicale gedach te. De groep wil betrokken worden bij de definitieve vormgeving van het pro gram en zal zich daarbij constructief opstellen. Overigens zal bij de uitvoe ring van het program beslist overleg met de politieke partij Radicalen nood zakelijk zijn. De kerngroep meent dat de politie ke situatie in Nederland vraagt om ga ranties, dat dit program zal worden uitgevoerd en dat de CHU vroegtijdig zal moeten laten weten met welke partijen zij wel en met welke zij dit programma niet kan uitvoeren. Met name: de groep houdt vast aan het stembusakkoord. De „Groep van Achttien" heeft gis teravond in Den Haag de definitieve redactie opgesteld van een brief, waar in de partijbesturen van KVP, ARP en CHU de besturen van hun provinci ale en regionale partijorganen in ken nis stellen van de mogelijkheden van combinaties van programma's en kan didatenlijsten. De definitieve redactie wijkt in zoverre van het vorige week gepubliceerde concept af, dat de drie partijbesturen thans de verantwoorde lijkheid voor de brief op zich nemen. De eigen verantwoordelijkheid van de provinciale en regionale partij or ganen wordt onderstreept, getuige de zinsnede dat samenwerking bij de pro- vinciale-statenverkiezingen 1970 niet moet leiden tot een fusie, een federa tie, of een overkoepelingsorgaan van de driepartij-organen als zodanig. De nadruk wordt gelegd op het zoe ken naar een gezamenlijk programma. In de brief wordt gesteld dat het naar de mening van de partijbesturen aan beveling verdient dat de samenwerking althans wanneer zij ertoe zou leiden dat de drie partijen met een gemeen schappelijke lijst uitkomen steunt op een gemeenschappelijk provinciaal of plaatselijk programma van de drie partijen. De „Groep van Achttien" heeft gis teravond voorts gesproken over de taak van de werkgroep van de „Groep van Achttien", die het welzijnsbeleid gaat behandelen. De „Groep van Achttien" hoopt op 10 februari opnieuw bij elkaar te kunnen komen om de eerste redactie van het rapport van de werkgroep structuuur ondernemingen en welzijnsbeleid te kunnen bespreken en op 10 maart het rapport van de werkgroep verant woord gebruik economische macht. De drie commissarissen die zich bera den over een concretisering van het interimrapport van de „groep van achttien" zullen, naar wordt gehoopt, op 10 februari of 10 maart hun werkzaam heden hebben voltooid. DEVENTER De Kluwerprijs voor het technisch onderwijs is den uitge reikt aan ir. H. van Rossum en Th. de Vries, ing., als exponenten van een groep auteurs die gezamenlijk het leer boek „Waterkering en waterhuishoudino schreven. De uitreiking geschiedde in de foyer van de Deventer Schouwburg door ir. A. G. van den Hoek, bestuurs lid van de stichting Kluwerfonds. De prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van f 2.500. „Waterkering en waterhuishouding" is een leerboek voor de hogere technische scholen. De Klu werprijs is ingesteld ter gelgenheid van het 75-jarig bestaan van NV Uitgevers maatschappij TE. E. Kluwer in 1964 Jaarlijks worden twee prijzen toegekend Een voor publikaties op het gebied van de maatschappijwetenschappen en een op het gebied van het technisch onder wijs. Ir. H. van Rossum was tot zijn re cente pensionering hoofdingenieurbij de waterbouwkundige afdeling van de Cul tuurtechnische Deinst. De heer Tj. de Vries, ing., is werkzaam bij het pro ject Haringvliet van Rijkswaterstaat ROTTERDAM De grote stijging van de bouwkosten is voor de Neder landse economie geen prettige ontwik keling, aldus minister Schut van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. In de afgelopen zeven jaar zijn de prijzen van industriële produkten on geveer zeventien procent gestegen, die van de bouwkosten met ongeveer 45 procent. De minister vindt dat er meer een heid moet komen in de wijze waarop kosten worden berekend. Hij vroeg zich af of de Nederlandse bouwers niet moeten overgaan op een code ringssysteem dat onder meer gebruikt kan worden om met behulp van een computer bestekken en begrotingen samen te stellen. Minister Schut sprak in Rotterdam voor het Nederlands instituut van re- gister-ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen. Dr. ir. A. Twijnstra, organisatie-ad viseur in de bouwnijverheid, noemde de openbare aanbesteding „een van de meest verfoeilijke manieren van aanbesteden". Nederland moet volgens hem openstaan voor bouwkennis uit andere landen. „Anders worden wij het slachtoffer van middelmatigheid, gezapigheid en behoudendheid", aldus de heer Twijnstra. DEN HAAG De voorzitter der Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer H. Schaper, heeft gistermiddag in het gebouw dier vereni ging in Den Haag aan de heer H. K. Pennarts de prijs voor lucht- en ruim tevaartpublicisten 1968 uitgereikt. De heer Pennarts die van november 1946 tot 1 december j.l., toen hij de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt, als luchtvaartredacteur werkzaam was aan de Handels- en Transportcourant in Rot terdam, ontving uit handen van de heer Schaper een oorkonde. ADVERTENTIE DEN HAAG —Nu de wijziging van de desbetreffende artikelen van de Grondwet van kracht is geworden, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt het inkomen van de koningin over 1968 met 2.250.000 gul den te verhogen, en over de jaren 1966 en '67 met 4Vt miljoen. Het inkomen van prins Bernhard wordt in 1968 verhoogd met 175.000 gul den en over 1966 en '67 met 350.000 gul den. Het bedrag dat is uitgetrokken voor onderhoud van de koninklijke pa leizen 825.000 gulden wordt in 1968 verhoogd met 325.000 gulden en over 1966 en '67 met 650.000 gulden. NIJMEGEN Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft gister middag het nieuwe hoofdbureau van politie te Nijmegen geopend. Op de foto de minister tijdens de inspectie van de erewacht. Op de achtergrond het nieuwe gebouw. DJAKARTA De olifanten op Su matra worden door ivoorstropers zo snel afgeslacht, 4at deze diersoort daar wellicht spoedig geheel verdwenen zal zijn, zo heeft de Indonesische dienst voor de bescherming van wilde dierefi en het behoud van natuurmonumenten meegedeeld. In de oerwouden van Zuid-Sumatra zijn nog maar ongeveer vijfhonderd olifanten over, OOSTERZEE Helikopters van de Vliegbasis Leeuwarden hebben giste ren het Tjeukemeer afgezocht om de sinds zondagmiddag vermiste 21-jarige Leo Klasen uit Amsterdam op te spo ren. De jongeman was zondagmiddag op het Tjeukemeer gaan schaatsen. Vermoedelijk is hij in een wak gere den en verdronken. Toen hij om half acht nog niet thuis was, alarmeerde men de politie, die met verschillende vrijwilligers het ijs opging. In het don ker was het zoeken echter onbegonnen werk. Gisteren was het ijs niet betrouw baar, waarna men dp vliegbasis Leeu warden te hulp riep. De jongeman werd niet gevonden. DHN HAAG „Omdat vele priesters concrete plannen hebben binnen af zienbare tijd te trouwen en intussen toch hun ambt uitoefenen en omdat wij niet kunnen geloven, dat nog meer collega's mogen worden opge offerd aan verouderde kerkelijke structuren, menen wij, met alle be grip voor de moeilijke positie van de bisschoppen, niet verantwoord te zijn, als wij langer zwijgen". Dit staat in een brief, die zeventig priesters van de bisdommen Haarlem en Rotter dam aan de bisschoppen van Haarlem en Rotterdam en hun collega's in het ambt hebben geschreven. Hoewel de bisschoppen op het pastoraal beraad in Noordwijkerhout beloofd hebben in Europees verband het li turgische functioneren van de gehuw de priester ter sprake te zullen bren gen, maken de schrijvers van de brief zich toch zeer bezorgd over „de veel te lange procedure in een zo uitermate urgente kwestie". De ze ventig priesters doen in hun brief het „dringend voorstel aan de bis schoppen in een aantal parochies van Nederland die daartoe na overleg met de plaatselijke geloofsgemeen schap geschikt bevonden zijn, gehuw de priesters, of priesters die het voor nemen hebben te trouwen te laten werken in volledige ambtsbediening". Zij doen het dit voorstel in de over tuiging, „dat alleen van onderop een doorbraak van de door de tijd ach terhaalde structuren mogelijk is. Vanuit deze visie spreken wij onze waardering uit voor de moed van de initiatieven als onder meer van de studentenparochies van Amsterdam en Utrecht in de wetenschap dat vele priesters in eenzelfde situatie verke ren. In het belang van de gehele kerk en- het functioneren van het ambt daarin en ook in het belang van de betrokken personen vragen wij aan de bisschoppen in dezen een eigen beleid te voeren, dat afgestemd is op de situatie van de kerk in Ne derland, welk beleid uiteindelijk ten goede zou kunnen komen aan heel de wereldkerk. En wij hopen dat de ge lovigen hiervoor begrip zullen hebben en hiervoor in parochie of ander ver band aan mee zullen werken". DEN HAAG De groep-Aarden (Po litieke Partij Radicalen) zal voor het einde van het kerstreces in janua ri haar voorstel tot het houden van een parlementaire enquête over de economische macht in ons land bij de Kamer indienen. Fractieleider drs. J. M. Aarden heeft dat gisteren in Den Haag meegedeeld. Een werkgroep van de PPR heeft de problematiek van de gebundelde eco nomische macht („de tweehonderd" van NKV-voorzitter Mertens) in de af gelopen twee weken „zeer diepgaand bekeken". Het bij de Tweede Kamer in te dienen voorstel moet haalbaar zijn; daarom is een zo groot mogelijk aantal deskundigen in de arm geno men, zo zei de heer Aarden. Het voor stel zal naar de inhoud zo beperkt mo gelijk worden gehouden om te berei ken dat een parlementaire enquêtecom missie snel tot conclusies kan komen. De PPR zal zich spoedig gaan bera den over de vraag of het voortzetten van het gesprek met de Anti-Revolu tionaire Partij nog zin heeft. Veel zal ook afhangen van de ontwikkeling in de Groep van Achttien (de club van delegaties uit de KVP, de ARP en de CHU). UTRECHT Minister Roolvink heeft geen bezwaar tegen de CAO-1969 voor het houtbedrijf. Deze CAO, die geldt voor 8000 werknemers, behelst een loonsverhoging van bijna zeven pro cent, een verhoging van de pensioen premie met f 2,- en uitbreiding van de vakantie met enkele dagen. Over de CAO's voor de houtwarenin- dustrie (5000 werknemers) en de hou ten emballage-industrie (3000 werkne mers) is eveneens overeenstemming be reikt. De verbeteringen zijn ongeveer gelijk aan die voor de CAO-houtbedrijf. De drie weken waarbinnen de minister bezwaar kan maker, tegen deze twee laatste CAO's zijn nog niet om. De voozitter van de katholieke hout- bewerkersbond, de heer J. de Groot, zei gisteren op de verbondsraadvergade ring van het NKV in Utrecht, dat hij blij is dat minister Roolvink het sein voor de hout-CAO niet op rood heeft gezet. ADVERTENTIE UTRECHT „In een wereld waar momenteel de orgaantransplantaties het gesprek van de dag is, zal misschien ook eens de baarmoedertransplantatie bij de mens mogelijk worden. Dier experimenten hiervoor zijn reeds aan de gang. Weliswaar is de baarmoeder niet onmisbaar voor het leven zoals het hart, de lever en de nieren, maar er bestaan gevallen waarbij de trans plantatie van de baarmoeder het le vensgeluk voor een vrouw zou kunnen betekenen." Dit zei vanmiddag prof. dr. W. P. Plate in de overvolle aula van de Rijks universiteit in Utrecht, waar hij als 66-jarige hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten en hoofd van de kliniek voor gyneacologie en onstetrie afscheid nam van vakgeno ten, collega's en vrienden. Prof. Plate geniet internationale be kendheid. Hij is ook de arts, die de jongste generatie van de koninklijke familie ter wereld hielp brengen. Prof. Plate gaf z'n laatste college na 40 jr. be oefening van de verloskunde en gynea cologie in de vorm van een terugblik en een vergelijking tussen hetgeen hij destijds in de collegebanken te horen kreeg en wat thans aan de aanstaande artsen wordt onderwezen. In zijn college verklaarde prof. Plate dat de pil ongeschikt is om de men struatie te reguleren. „Ze mag naar mijn mening niet gedurende de puber teit worden gebruikt", zei de hoogle raar. Hij zei ook dat de medici zoeken naar een hormonencombinatie die eens per maand of misschien met nog lan gere tussenpozen'kan worden gegeven om de ovulaties tegen te gaan Het moet volgens prof. Plate steeds gemak kelijker worden voor gezinsplan ning „Onvoorschilligheid, slordigheid en te weinig begrip voor de werking van de ovulatieremmer zijn oorzaak van mislukkingen bij het gebruik van de pil. Bovendien is aan de pil altijd een zeker risico verbonden. Als een der dankbaarste taken van de medicus beschouwde de scheidende hoogleraar de mogelijkheid om kinder loosheid op te heffen, met name door de behandeling die berust op de toe diening van gonadotrofinen, die in de eierstokken de ovulatie stimuleren. Ook sprak prof. Plate over een extract uit de menselijke hypofyse, een preparaat, dat nog slechts in enkele landen be schikbaar is en dat kan leiden tot uit stoting van meer eicellen tegelijk. „Als deze bevrucht worden kan men meer voudige tot zevenvoudige toe zwangerschappen verwachten. Gezocht wordt nu naar een vorm van toedie ning die dergelijke excessen voorkomt", aldus prof. Plate. Sprekend over de menopauze meende prof. Plate dat de hedendaagse vrouw niet verwonderd moet zijn als zij op 53-jarige leeftijd nog een gezond kind ter wereld kan brengen. In de tijd dat prof. Plate col lege liep werd gezegd dat de vrouw op haar 40e jaar in de „overgang" kwam. Twintig jaar geleden zei prof. Plate te gen zijn studenten dat het einde van de geslachtsrijpe periode in het 45e jaar valt. DEN HAAG „Elke minister moet ieder jaar aangeven welke van zijn uit gaven hij het minst belangrijk vindt: vijf procent van zijn totale uitgaven. De Kamer zal uitmaken wat er met die vijf procent gebeurt zonder dat de minister met een veto tussenbeide kan komen." Dat is een van de honderd punten van het ontwerp-program van de Poli tieke Partij Radicalen dat gisteren is verschenen. Volgens dat program moet de Ka mer ook in de gelegenheid worden ge steld elk jaar een beslissing te nemen over de „onzichtbare" belasting die het gevolg is van geldontwaarding. „Het is geen heilige wet dat de ver zwaring steeds ongedaan zal worden gemaakt. Dat hangt er van af wat ver der is te doen". De PPR wil ook veranderingen aan brengen in het belastingstelsel om on rechtvaardigheden weg te nemen: het flink belasten van de winst die wordt gemaakt door -het goochelen met ver mogens, het heffen van een extra suc cessiebelasting als de ontvanger van de erfenis al veel heeft, het herzien van het belastingstelsel met zijn vele aftrekposten (om misbruik door handi ge lieden tegen te gaan). Het overheidsapparaat moet van bin nenuit en van buitenaf worden bloot gesteld aan een democratische contro le. Oók mag het niet meer voorkomen dat kabinetten ontstaan buiten de kie zers om. Als het kabinet aftreedt moeten par lementsverkiezingen worden gehouden. De kiezers behoren te beslissen welke partijen gaan regeren. Daarom moeten de combinaties van partijen voor de. verkiezingen vast staan, aldus het pro gram. Wanneer bij een verkiezing voor de Tweede Kamer geen enkele partij of groep van partijen de meerderheid haalt moet een tweede verkiezing uit wijzen welke van de twee grootste groepen of combinaties extra zetels krijgt om wèl te kunnen gaan regeren. De kleine partijen mogen niet .kunst matig uit het parlement worden weg gewerkt. Nodig is ook dat de geheimzinnig heid bij het vormen van een kabinet verdwijnt. De koningin wijst als kabi netsformateur de man of vrouw aan die de Tweede Kamer als formateur wenst, aldus het program. De PPR wil van de minister-presi dent meer de echte politieke leider van het kabinet en van de regerings meerderheid maken. Hij wordt om ringd door minder ministers dan er nu zijn; de technische zaken moeten wor den overgelaten aan een groter aan tal onderministers. Andere punten uit het program: Tien procent van onze groei in wel vaart per jaar apart houden voor de arme landen, Voor de ontspanning tussen Oost en West moet een regeling komen voor het vraagstuk Duitsland (erken ning Oost-Duitsland en zijn grenzen en garanties voor de veiligheid van West- Berlijn), Meer lage inkomens moeten buiten de belasting worden gehouden en meer belasting moet naar de sociale verze keringen gaan, Een regeling voor schadeloosstel ling na ontslagen door faillissement, het sluiten van een bedrijf, fusie, reor ganisatie of automatisering, Afschaffing van de Eerste Kamer, Verlaging van de leeftijd van het actief kiesrecht tot achttien jaar, Dienstplichtigen mogen kiezen tus sen de krijgsdienst, de politiegroepen van de Verenigde Naties, werk in een arm land of sociale taken in eigen land. Burgemeesters en wethouders wor den ontslagen als zij 't vertrouwen van de gemeenteraad verliezen, De ouderen moeten, als de econo mische toestand normaal is, de keuze hebben om wat langer te blijven wer ken of wat eerder op te houden. De leeftijd waarop het pensioen begint hoeft niet per se gelijk te zijn. Invoering van een gedeeltelijke' leer- of vormingsplicht tot achttien jaar om te bereiken dat de werkende jeugd niet verstoken blijft van de vor ming die anderen wel krijgen, Kinderaftrek afschaffen. De kinder bijslag belastingvrij maken en zo no dig verhogen. ARNHEM Burgemeester C. G. Matser van Arnhem heeft de Koningin gevraagd hem per 1 juli eervol ont slag te geven. De heer Matser gaat dan met pensioen. Begin dit jaar werd hij getroffen door een hartaanval. Hij is hiervan nog steeds niet hersteld. De heer Mat ser is sinds 1946 burgemeester van Arnhem. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9