nodig, maar heeft er nog maar negen 12 a 14 op de Veluwe; 7 a 8 in het Rivierengebied en 10 in oostelijk Gelderland Provinciale commissie brengt rapport uit Gelderland heeft dertig grote sporthallen DECCfl Advies aan G.S. ook provinciale subsidie Fabeltjeskrant nog tot oktober 1969 ADVERTEERT IN DIT BLAD Premie cassettes: twee langspeelplaten in prachtige doos NIEUW X Premie cassettes twee langspeelplaten vol verrukkelijke muziek in een fraaie^^^^^^S cassette met gouddruk op de rug I Twee 30 cm langspeelplaten Borsumy-Wehry gelijk Anita Schoenen naar Rijswijk STEREO dirigeert! Veluwe Rivierengebied O, Gelderland Overleg Finantiën Subsidie Maak nu uw keus uit de complete Premiecassette-discotheek uok mono afspeelbaar WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 Verkrijgbaar bij de erkende platenhandel ARNHEM De provincie Gelderland heeft op korte termijn behoefte aan ongeveer 30 sporthallen met een re gionaal verzorgende functie. In september van dit jaar had onze provincie negen van dergelijke hallen, die in Ons Dorp bij Arnhem meegerekend. In totaal zouden er op de Veluwe tenminste twaalf tot veertien van dergelijke hallen dienen te zijn. In het Rivierengebied zeven tot acht en in oostelijk Gelderland negen tot tien. Dit is een van de conclusies in het zojuist verschenen rap port van de Provinciale Commissie Onderzoek Sporthal len. Deze commissie werd in 1965 door Gedeputeerde Sta ten ingesteld en werkte onder voorzitterschap van gede puteerde mr. H. J. A. Verberk. De commissie kreeg als opdracht een onderzoek in te stel len naar de behoefte aan sporthallen in de streekcentra Doetinchem, Harderwijk, Tiel, Winterswijk en Zutphen en hierover een rapport uit te brengen aan GS. Reeds in haar eerste vergadering kwam de commissie tot de conclusie dat het wenselijk was deze opdracht te bezien in het ruimer kader van de behoefte aan voorzieningen voor zaalsporten in het algemeen. Onder het begrip „sporthal" verstaat de commissie een primair voor de zaalsporten bestemde en ingerichte over dekte accommodatie met een werkvloeroppervlakte van tenminste 22 bij 42 meter en een obstakelvrije hoogte van tenminste zeven meter. Deze afmetingen zullen over het algemeen voldoende zijn voor sporthallen met een regio naal verzorgende functie. Een beperkt aantal sporthallen dat regelmatig voor nationale en internationale toernooien gebruikt wordt en gevestigd is in enkele grote steden van Nederland zal nog grotere afmetingen behoeven. In derge lijke sporthallen zal ook ruime toeschouwersaccommoda tie aanwezig moeten zijn. De commissie stelt zich voor dat met name Arnhem een dergelijke sporthal dient te hebben, alsmede Apeldoorn en Nijmegen. gaan. Verder zijn er soms plaatselijke bijdragen uit het bedrijfsleven en kan men bijdragen van de gemeente, waar in de sporthal of sportzaal wordt ge bouwd verwachten. Daarnaast verleent de Nederlandse Sport Federatie uit de In september van dit jaar had onze provincie 9 sporthallen die aan de hier boven gestelde voorwaarden voldoen; te weten in Borculo, Ede, Nijmegen (3). Terborg, Zutphen (beurs-sporthal), Ulft en Arnhem (Het Dorp). Uiteraard kent onze provincie meer gelegen heden voor het beoefenen van zaalspor ten, maar deze kunnen geen aanspraak maken op de titel sporthal met een re gionaal verzorgende functie. Men heeft hier veelal te maken met sportzalen, waarvan de afmetingen variëren van 13 bij 22 meter tot 16 bij 28 meter beide met een obstakelvrije hoogte van tenminste 7 meter, of markthallen die voor de sport gebruikt worden. Over de behoefte schrijft de commis- mmmmm sie dat men aanvankelijk uitging van 1 sporthal op 70.000 inwoners. In de loop der tijd is deze grens al verlaagd naar 1 sporthal op 40.000 a 50.000 inwo ners. Globaal komt de commissie tot de volgende aanbeveling: In totaal zou den er in Arnhem en de aangrenzende gemeenten aan de Veluwezoom (Rhe- den, Renkum, Rozendaal) samen ten minste 4 a 5 sporthallen noodzakelijk zijn (de sporthal van Het Dorp niet meegerekend). Ook in Wageningen be staat behoefte aan een sporthal. In de gemeente Apeldoorn zijn 2 a 3 sport hallen noodzakelijk. Ook in Harderwijk in het gebied ten noorden van Apel doorn (Epe-Heerde), in Elburg en in het gebied Nijkerk-Barneveld moeten sporthallen worden gebouwd. Met de onlangs in Ede gereedgekomen sport hal mee zijn er thans derhalve voor de Veluwe in t» taal tenminste 12-14 sporthallen noodzakelijk. Daarvan zul len er in de steden Arnhem en Apel doorn samen 3 a 4 overwegend een lo kaal-verzorgende functie hebben. Behalve de 2 in Nijmegen reeds aan wezige wijk-sporthallen alsmede de uni versitaire sporthal, die vrijwel uitslui tend t.b.v. de universiteit dienst doet, bestaat er nog een additionele behoefte voor Nijmegen en aangrenzende ge meenten (Groesbeek. Ubbergen, Mil- ligen, Heumen, Wijchen, Beuningen en Overasselt) van 2 a 3 sporthallen. In DEN HAAG N.V. Borsumij-Wehry verwacht het dividend over 1968 op nieuw te kunnen verhogen, zo deelt het bedrijf mede. Over 1967 werd 6 pro cent uitgekeerd tegenover 5 procent over 1966. Het resultaat over de ver streken 11 maanden van 1968 (zonder de uitkomsten van de Twentsche Over zee Handel Mij, die Borsumij-Wehry, zo als bekend, heeft overgenomen) over trof de eerder uitgesproken goede ver wachtingen. In het geconsolideerde jaarresultaat zal echter alleen de THOM-winst over het laatste kwartaal bijdragen. Het THOM-resultaat over de eerste drie kwartalen werd n.l. reeds verrekend met de overname-prijs, waar in ook de nodige geachte conservatieve voorzieningen voor de investeringen in Afrika werden verwerkt. De vooruit zichten voor 1969 lijken bevredigemd. De Fabeltjeskrant, de dagelijkse tele- visiestrip voor de jeugd, heeft zo'n suc ces, dat de NTS besloten heeft de se rie in ieder geval tot 1 oktober volgend jaar uit te zenden. Dat vertelde gisteravond Leen Valke nier. de schrijver van de Fabeltjes krant, in het televisieprogramma Scala van de NTS. Valkenier zal ook het sce nario schrijven van de anderhalf uur durende speelfilm, die producer Thijs Chanowski van de televisieserie wil ma ken. WAALWIJK De schoenfabriek Anita in Waalwijk gaat een fabriek bouwen in Rijswijk. Daarin wordt het hele bedrijf, thans gevestigd in vier gebouwen ondergebracht. Tiel zal ook op korte termijjn een sport hal tot stand moeten komen. Voor het oostelijk gedeelte van de Betuwe komt Eist als vestigingsplaats voor een sport hal in aanmerking. Ten aanzien van de West-Betuwe zou nader onderzocht kunnen woerden in hoeverre 'n aldaar b.v. in Culemborg te stichten sporthal ook een functie zou kunnen vervullen voor een aantal niet-Gelderse gemeen ten. Voor de nog resterende gebieden als de Bommelerwaard (inclusief enke le gemeenten ten noorden van de Waal) en het Land van Maas en Waal zou de stichting van sporthallen met een re gionaal verzorgende functie overwogen kunnen worden. In totaal heeft de Rie- vierengebied thans behoefte aan ten minste 7 a 8 sporthallen. De Achterhoek is het gebied waar relatief de meeste sporthallen gesticht zijn (Zutphen, Winterswijk, Ulft, Ter- borg, Borculo). Behalve voornoemde plaatsen komt Doetinchem op de eerste plaats in aanmerking voor de stichting van een sporthal, terwijl ook in Zeve naar een sporthal met regionaal-ver- zorgdene functie op zijn plaats zou zijn. Voorts bestaat er in oostelijk Gelder land nog behoefte aan enige sporthallen meer. De commissie komt tot een be hoefte van 9 a 10 sporthallen in ooste lijk Gelderland. Bij de in eerste instantie voorgestel de spreiding van sporthallen zullen uiteraard gedeelten van de provincie buiten de directe actieradius van een sporthal liggen, terwijl er toch vaak behoefte zal bestaan aan een ruimte voor een beoefening van verschillende zaalsporten zoals badminton, volleybal en basketball. Het lijkt de commissie op grond van financiële overwegingen en om redenen van doelmatig gebruik met name in de kleinere gemeenten in vele gevallen niet mogelijk de bouw van een sporthal als hierboven om schreven te realiseren. In dergelijke gevallen kan in bepaalde behoeften wor den voorzien door de bouw van zg. ver grote gymnastieklokalen/sportzalen, het zij van het grote type (16 bij 28 bij 7 meter) hetzij van het kleine type (13 bij 22 bij 7 meter). Beide typen zijn geschikt voor het onderwijs in de li chamelijke oefening en voor de beoefe ning van badminton en de volleybal- sport in wedstrijdverband, terwijl het grote type bovendien geschikt is voor de beoefening van baskettbalsport in wedstrijdverband. De commissie adviseert Gedeputeer de Staten in verband met de toekom stige bevolkingsontwikkeling en de te verwachten wijzigingen in het behoefte patroon regelmatig tenminste 1 maal in de vijf jaar de behoefteraming voor sporthallen te herzien. Gedeputeerde H. J. A. Verberk heeft dinsdag tijdens de aanbieding van het rapport aan de pers gesteld dat de commissie met dit rapport positief wil stimuleren dat gemeenten of par ticulieren niet in het wilde weg sport hallen of -zalen gaan bouwen, maar dat men aan de hand van behoefte raming komt tot een net van goede accommodaties verantwoord ver spreid over de provincie. De commis sie hoopt dan ook dat het rapport, dat in vrij grote oplage zal worden verspreid daarbij een leidraad zal zijn. De heer Verberk noemde het zeer gewenst dat b.v. bepaalde ge meenten samen werken en in geza menlijk overleg de plaats bepalen waar een sporthal met regionaal-ver zorgende functie 't best gebouwd kan worden, en waar verder sportzalen e.d. dienen te worden gebouwd. Uitvoerig gaat het rapport ook in op de financiële consequenties van het stichten van een sporthal. Een sport hal met de afmetingen 22 bij 42 bij kost globaal zo'n 800.000 gulden. Natuurlijk worden er veel duurdere hallen gebouwd, vooral wanneer men ook toeschouwersaccommodatie bouwt. De commissie denkt in dit geval voor de in Arnhem gewenste sporthal die geschikt dient te zijn voor nationale en internationale sportontmoetingen en een daarbij aangepaste toeschouwers- accommodatie dient te hebben aan een stichtingsbedrag van rond de 3 miljoen gulden. Voor de sporthallen in Apel doorn en Nijmegen denkt zij aan een investering van f 1.500.000. Verder schat men dat voor de Veluwe nog 7 sport hallen a f 800.000, voor de Rivierenge bied 7 hallen van f 800.000 en voor oos telijk Gelderland 5 hallen varr f 800.000. In totaal komt de commissie dan op een bedrag van f 21.200.000 voor de te stichten sporthallen. •Het rijk subsidieert alleen de speci fieke sporthallen, een hal dus met een vrij speelveldoppervlakte van 22 bij 42 meter. Kleinere hallen komen niet voor rijkssubsidie in aanmerking. Het subsidie van het rijk bedraagt ten hoogste 25 procent van de subsidiabele stichtingskosten, met dien verstande dat het toe te kennen subsidiebedrag nooit lager zal zijn dan f 20.000 en de f 200.000 per project niet te boven zal opbrengst van de sporttoto ook bijdra gen in de stichtingskosten. De commissie stelt aan Gedeputeer de Staten voor onder vooraf te bepa len voorwaarden in het vervolg ook een provinciale bijdrage te verlenen aan de te bouwen sporthallen met een regionaal verzorgende functie. Voorge steld wordt dat de provinciie haar bij drage afhankelijk van het streek- belang bepaalt op ten hoogste 12'/* procent van de door het Rijk aanvaar de subsidiabele stichtingskosten. Dit voorstel komt er op neer dat de finan- cieringsbijdrage van de provincie in de stichtingskosten komt te bedragen minimaal f 10.000 en maximaal f 100.000 per sporthal. Gedeputeerde Staten hebben het rap port momenteel in studie. In het voor jaar van 1969 hopen zij de Provinciale Staten een voorstel tot regeling van de subsidiëring aan te bieden. Waarschijn lijk in januari komt ook het rapport vrij van de provinciale commissie-on derzoek overdekte zwemaccommoda- ties. Het ijsstadion van Inzeil, bekend door de snelle tijden, die er werden gemaakt, ligt al gereed voor de Euro pese schaatskampioenschappen, die er op 25 en 26 januari worden gehou den. Dubbel plaatplezier voor enkele prijs!!! John Woodhousede sue- Hoogtepunten uit de be- Marinierskapel met 24 Robert Stolz dirigeert cesvolste artiest van het faamde TV-Nieuwjaars- beroemde marsen zoals voor uZwei Herzen im jaar - met 2 dozijn hits, concerten door de Alte Kameraden, Koning Dreivierteltakt, Morgen- o.a. Melodia. Somewhere Wiener Philharmoniker Voetbal, Stars Stripes blatter. Les Patineurs, my love, Vissersmeisje, o.l.v. Willi Boskovsky. en Manoeuvremars. Frühlingsstimmen etc. 4 Cabaret I Wim Sonneveld Bekende Kerstliederen 2 LP's vól Mantovani Wim Kan, Jasperina de door o.a. Aafje Heynis, successen, zoals Sum- Jong, Ramses Shaffy, Caroline Kaart, Damrak- mertime. Fascination, Henk Elsink, Liesbeth leertjes, Mastreechter Moon River, Vaya con List, Conny Stuart e.a. Staar. Dios en Estrellita. Mantovani's beste w.o. Charmaine, Exodus, Ebb tide, Red roses for a blue lady, Holy City en Autumn leaves. Bekende orgelwerken door Feike Asma; o.a. Jesu joy of men's desi ring, Cantilene (Rhein- berger) en Vaste Rots. Dutch Swing College Story 28 opnamen die de geschiedenis (1945- 1968) van deze vermaar de hand markeren. The 3 Jacksons in 60 gevarieerde populaire nummers. Van: Och was ik maar en When the Saints tot Mexico. Voor échte stereo-fans: opnamen van o.a. Ted Heath, Edmundo Ros, Werner Müller, Stanley Black en Mantovani. Diary of a band: John Mayall's Blüesbreakers met Gimme some lovin', The train, Crying shame. 2 LP's vol met R &Blues. Malando met 24 beroem de tango's, zoals Olé Guapa, La comparsita, Noche de estrellas, A media luz en La paloma. STEREO DANCE DISCOTHEQUE 1IPHUT- %r«MiFT ftlACK *11 1JULHK WIIIXF* XBU11.I1WIM» Beroemde ouvertures, o.a. Wilhelm Tell, Bar- bier van Siviglia, Dich ter und Bauer, Zigeuner baron en Dame Blanche. Hoogtepunten uit Die lustige Witwe, Bettel- student, Friederieke, Im weissen Rossi en Drei- maderlhaus. Stereo Dance Discothe que voor 'n fijne party, met o.a. Tijuana Brass, Werner Müller, Ted Heath en Stanley Black. I - De beste van Edmundo Ros, zoals Brazil, Valen cia, La Bamba, Sihoney, Copacabana en ook La sucaracha.

De Vallei | 1968 | | pagina 6