vraag uw winkelier RIGOLETTO Minimumloon in januari met f 5.- omhoog tot f 140.- Dampo Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Verhaal over aanvaring wellicht onwaar ffïo&cA „Beneluxgrenzen moeten open" vindt senaat Kamer vraagt minister kleinere schoolklassen sparen.., verstandig en handig... tot 23 dec. hebtudetijd 100% tabak 35 ct. „Rome" uitgenodigd tot bijwonen van pastoraal concilie Vakmanschap is meesterschap Theologen vragen hervorming van Romeinse Curie In Geleen geen monsters in kinderhanden NVSH-bestuur moet aftreden, vindt ledenraad GEEN KANS OP PROEF MET GEHUWDE PRIESTERS Ook senaat akkoord met hoger kijk en luistergeld Vlissingen: kans op eerste commerciële kerncentrale Anderhalf jaar voor oplichting met chinchilla's Oude jager trof zichzelf Demonstratie voor Euratom STIJGEN De vier middelen, verenigd in Chefarine ti4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Bierkenners vragen GEEN PERCENTAGE PRIJSSTOF GEEN LOONPAUZE KANS OP VRIJLATING TWEE NEDERLANDSE MENSENSMOKKELAARS VERVROEGEN Viroloog verwacht: „HONGKONGGRIEP ZAL FLINK HUIS HOUDEN" Spaart u met de Zilvervloot of het Premie Spaarplan? Dan weet u dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u elk jaar het maximum-sp aarb e dra g inlegt. Inhalen verboden Als u in een bepaald jaar niet het maximum spaart, dan kunt u dit later niet meer inhalen, u krijgt dan niet de maximale belastingvrije premie. Kijk het even naKan het nog? Maak het bedrag dan nu vol, tijdig vóór 't eind van het jaar. Het is uw eigen voordëel! Voor wie het nog niet weet Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f. 15.000,-. Wie tussen de f. 25,- en f. 250,- per jaar spaart, verdient elk jaar een premie van 20%. Dat is f. 5,- tot f. 50,-. Belastingvrij. Met de Zilvervloot kunnen jongeren beginnen van 15 t/m 20 jaar (oud-militairen t/m 23 jaar). De inleg is ten hoogste f. 300,- en ten minste f. 30,- per jaar. De premie bedraagt 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij h Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Voorlichting bezitsvorming, Postbus 57, Den Haa WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bij VERKOUDHEDEN ROTTERDAM De secretaris van het Nederlandse Pastorral Concilie pater W. Goddijn, heeft met instemming van de bisschoppen, mgr. Bellini, van het pauselijk staatssecretariaat en mgr. Philippe, secretaris van de Con gregatie voor de Geloofsleer, uitgeno digd de derde zitting van het Pastoraal Concilie bij te wonen. Zij kunnen zich dan persoonlijk op de hoogte stellen van het denken en doen in de katholie ke kerk in Nederland. Mgr. Philippe heeft al geantwoord dat hij geen tijd heeft om naar Nederland te komen. Van Mgr. Bellini is nog geen antwoord ontvangen. DEN HAAG Het minimumloon wordt op 1 januari met f 5,verhoogd tot f 140,per week. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft dit regeringsbesluit gisteren meegedeeld aan werkgevers en werknemers in de Stichting van de Ar beid. Eerder op de dag had de stichting hem eenstemmig tot deze verhoging geadviseerd. De regeringsdelegatie heeft in het gesprek met de stichting over de sociaal- economische ontwikkeling in 1969 verder sterk aangedrongen op hogere be sparingen. Minister Roolvink noemde twee maatregelen van de regering om het sparen te bevorderen Eind januari kan het wetsontwerp voor besteding van de zogenaamde Breedband-miljoenen worden verwacht. De rond 400 miljoen gulden, die de staat heeft ontvangen door de verkoop van zijn aandeel in de NV Breedband, zijn vooral bestemd om het eigen wo- ningbezit van mensen met lage inko mens aan te moedigen. Op zeer korte termijn zal worden voorgesteld, in het Burgerlijk Wet boek de belemmeringen op te ruimen, om een deel van het loon te kunnen inhouden voor bezitsvorming (bijvoor beeld als spaarloon). Fiscale maatregelen om bezitsvor ming aantrekkelijker te maken zullen worden onderzocht. Minister Witteveen (financiën) heeft ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l DORDRECHT Hoewel z\j nog onvoldoende bewijzen heeft, begint de rijks politie te water in Dordrecht eraan te twijfelen of schipper J. van de V. van het Nederlandse binnenschip Adpa de waarheid heeft gesproken toen hij vorige week donderdag vertelde, dat hij op het Hollandsch Diep bij Willemstad door een ander binnenschip in de grond was geboord. Zoals bekend, gebeurde de aanvaring in dichte mist. De rijkspolitie te water maakte op het Hollandsch Diep jacht op het onbekende schip, dat doorgevaren zou zijn. De volgende ochtend werd, dit on bekende schip enkele honderden me ters van de plaats van het ongeluk ge vonden, waar het voor anker lag. Het bleek het Belgische binnenschip Jublem II te zijn, waarvan de schipper Julien Hoeikens (23) vertelde, dat niet het Ne derlandse schip, maar zijn schip de avond tevoren was aangevaren. De Jublem II zou voor anker hebben gelegen, toen de Adja over het anker van de Belg voer. De Jublem II liep geen schade op. Inmiddels is het Bel gische binnenschip door de verzeke ringsmaatschappij van de Adja in Wil lemstad aan de ketting gelegd. De maatschappij eiste aanvankelijk van de assuradeuren van de Jublem II een borgsom van drie ton. Gisteren werd dit bedrag verlaagd tot 185.000 gulden. Adjudant Boom van de rijkspolitie te water in Dordrecht verzekerde ons gis teren: „Het is moeilijk, om andere schip- ADVERTENTIE pers te vinden die het ongeluk hebben zien gebeuren. Niemand kon vorige week donderdag iets zien door de dich te mist. Maar wij raken er meer en meer van overtuigd, dat de Belgische schip per Hoeikens de waarheid heeft gespro ken. In ieder geval staat vast, dat de Adja vlak voor het ongeluk heeft ge varen. Als het waar is dat de Jublem II toen voor anker lag en wij heb ben niet voldoende redenen daaraan te twijfelen dan is het duidelijk, wie de oorzaak van de aanvaring is ge weest. Wij moeten nu zien uit te vin den, of de Jublem II inderdaad voor anker heeft gelegen". DEN HAAG Een aantal bekende rooms-katholieke theologen onder wie de Nijmeegse hoogleraar prof. Schille- beeckx, heeft in een petitie aan de paus aangedrongen op een ingrijpende her vorming van de Congregatie voor de Geloofsleer. Zij vragen de bevoegdheden van de Congregatie het vroeger H. Officie te beperken tot strikt theolo gische zaken. De theologen zeggen dat er een groei end gevaar schijnt te zijn voor het vrij- theólogische werk. Zij menen dat de we tenschappelijke taak van de theologen niet in gevaar mag worden gebracht en waarschuwen dat „elke vorm van inqui sitie onmetelijke schade aan de kerk zou kunnen toebrengen". De ondertekenaars zijn van oordeel dat voor onderzoekingen naar de denk beelden van theologen onpartijdige rechtsregels dienen te worden uitge werkt. Het onderzoek zal gebaseerd moeten zijn op authentieke publikaties, niet op willekeurige aanklachten of on betrouwbare vertalingen. Als de Congre gatie voor de geloofsleer een nader ge sprek wenst met de auteur, dient men hem van te voren de namen te geven van zijn gesprekspartners. Men zal hem niet kunnen verplichten tot ge heimhouding. Een aantal vooraanstaande Franse rooms-katholieke leken, onder wie de schrijver Frangois Mauriac, heeft de paus een brief gezonden waarin steun wordt betuigd aan zijn standpunten over de kwestie van geboortenregeling en andere vraagstukken. In de brief danken zij de paus voor zijn leerstelli ge uitspraken over de katholieke ge loofsleer en over de gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. aangekondigd, dat hij kredietbeperken- de maatregelen zal nemen als de lo nen in -1969 „beduidend" zouden stij gen boven het percentage van 4,5 pro cent dat In de macro-economische verkenningen is genoemd. Dit zou een mogelijke overspanning op de arbeids markt doen verminderen. De minister heeft nadrukkelijk ge wezen op de teleurstellende stand van de betalingsbalans in het derde kwar taal en de noodzaak een overschot te kweken. Het overschot, dat het Cen traal Planbureau heeft voorspeld, zal vrijwel zeker niet worden gehaald. Een wenselijk maximum percenta ge voor loonsverhoging heeft de rege ringsdelegatie niet genoemd met het oog op de vrije loonpolitiek. Minister Roolvink zei, zich te realiseren dat de aanzienlijke prijsstijgingen door de nieuwe belasting over de toegevoegde waarde (b.t.w.), accijnsverhogingen en huurverhogingen een grote druk op de lonen zullen uitoefenen. Minister De Block (economische za ken) heeft herhaald, dat hij niet zal aarzelen, prijsmaatregelen per sector produkten te nemen als op grote schaal de prijzen teveel stijgen. De voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, heeft gevraagd, of een al gemene prijsmaatregel op 1 januari niet verstandiger zou zijn om de prij zen in de hand te houden. „Als de prij zen teveel stijgen, kan een overmacht situatie ontstaan die ons noodzaakt te bezien, of de c.a.o.'s in 1969 wel zijn te handhaven," verklaarde hij. Hij had de indruk, dat zijn colle ga's van het NKV en het CNV in de zelfde richting dachten over het open breken van de c.a.o.'s. De heer C. Bakker van het CNV merkte echter op, dat hierover nog wel enig overleg moest worden gepleegd. Voor een loonpauze in het begin van 1969 ziet de regering geen reden, zo zei minister Roolvink desgevraagd Het kabinet had eerder dit jaar naar aanleiding van zijn geruchtmakende loonnota met de daarin aangekondigde loonpauze, toegezegd, de situatie eind van dit jaar nog eens te bekijken. GELEEN Reclamemonsters, die giftig, bijtend of schadelijk voor de gezondheid zijn mogen in Geleen alleen worden verspreid door ze rechtstreeks te overhandigen aan personen van ten minste zestien jaar. Een desbetreffende aanvulling van de algemene politieverordening is gister avond door de Geleense raad goedge keurd. DEN HAAG De ledenraad van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft het hoofdbestuur van de NVSH geadviseerd af te treden. Dit adviescollege is van mening, dat het bestuursvoorstel de consultatiebu reaus te scheiden van de vereniging emoties heeft veroorzaakt die de situa tie voor de leden onoverzichtelijk maakt. Op 28, 29 en 30 maart vergadert de NVSH in de Rivièrahal te Rotterdam opnieuw over het bestuursvoorstel. Tijdens het vorige congres, in okto ber was al besloten consultatiebureaus en vereniging te scheiden, maar de op positie legde zich daar niet bij neer en spande een kort geding aan. In novem ber verbood de president van de Haag se rechtbank de scheiding uit te voe ren, omdat het hoofdbestuur niet aan een aantal formele voorwaarden had voldaan. AMSTERDAM Lood van Bennekom en Ruud Sternau, de twee Amsterdam se jongens die in april in Oost-Berlijn werden gearresteerd wegens mede plichtigheid aan (poging tot) mensen smokkel, zullen de kerstdagen en de jaarwisseling toch in hun Oostduitse cel moeten doorbrengen. Hun advocaat, dr. W. Vogel, meent dat er wel goede kans is op een ver vroegde invrijheidstelling in januari. De twee jongens, beiden 21 jaar, wer den gearresteerd toen ze in Oost-Berlijn waren om ten gerieve van Oostduitsers die willen vluchten zogenaamd hun pas poort te verliezen. DEN HAAG De Eerste Kamer wil dat alle controles, formaliteiten en belemme ringen aan de binnengrenzen van Benelux worden gestaakt. Een motie daarover van de socialist mr. J. A. W. Burger werd gisteren met algemene stemmen aan genomen. De motie was ook ondertekend door afgevaardigden van de WD, de ARP, de CHU, de KVP en de PSP. Onlangs nam de raadgevende interparlementai re Beneluxraad een voorstel van gelijke strekking aan. Minister Witteveen (Financiën) acht te de motie volledig in overeenstem ming met het streven van de regering naar afschaffing van de grenscontroles. Om het doel te bereiken zijn er echter twee partijen nodig. De minister was vooralsnog niet erg optimistisch. De motie kwam ter sprake bij de be handeling van het wetsontwerp tot ver hoging van de accijns op sigaretten en kerftabak. Dat ontwerp werd met 34 tegen 24 stemmen aangenomen. Tegen stemden de fracties van de socialisten, de pacifisten, de communisten en de Boeren. Het ontwerp werd door de senaat niet met gejuich begroet. Mr. Burger noemde de accijnsverho ging in strijd met de geest van het verdrag over de Benelux Economische Unie. De liberaal mr. J. de Wilde sprak van gelegenheidswetgeving, hoe- DEN HAAG De bisschoppen van Nederland zullen zeker geen gevolg ge ven aan de oproep van de groep van tachtig priesters, die maandag in Am sterdam in een motie hebben gevraagd gehuwde priesters toe te staan hun ambt te blijven uitoefenen. Dit heeft het Katholiek Nederlands Persbureau uit doorgaans goed geïnformeerde bron vernomen. De bisschoppen zijn ervan overtuigd dat als zij de wens van de groep pries ters zouden inwilligen op korte termijn een conflict met Rome onvermijdelijk zou zijn, wat ongetwijfeld gevolgd zou worden door het afzetten van de bis schoppen en tot een breuk in de Ne derlandse kerkgemeenschap. De bisschoppen menen dat zij hier door de hele kerk een slechte dienst zouden bewijzen en het probleem van het verplichte celibaat voor lange tijd van de baan zouden brengen. DEN HAAG In een opvallend hoop volle stemming heeft de Tweede Kamer gisteren tijdens het onderwijsdebat met minister dr. Veringa weer gepleit door kleinere klassen bij het lager onderwijs en op de kleuterscholen. Van vrijwel alle kanten is de minis ter erop aangevallen. Bovendien lag er het adres van de onderwijsorganisaties voorzien van meer dan 780.000 handte keningen, dat 25 miljoen extra vraagt voor verlaging van de leerlingenschaal. Er hing een soort Kerstsfeer, waarin zou passen dat dr. Veringa vandaag toezeggingen doet die voor een deel te gemoetkomen aan de motie van de so cialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl om al op - januari 1969 het aantal kinderen per klas terug te brengen tot veertig. Sterke aandrang kwam er ook uit de KVP, waarvan de woordvoerder Engel- DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari gaat het kijk- en luistergeld om hoog. De Eerste Kamer heeft namelijk gisteravond, zonder hoofdelijke stem ming, een wetsontwerp aanvaard vol gens hetwelk een omroepbijdrage van 75 gulden per jaar zal worden geheven voor meer radio- en televisietoestel len, en van 24 gulden per jaar indien men uitsluitend radio's, doch geen tv- app araten bezit. De fracties van de PSP en de CPN kregen aantekening geacht te worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. Minister Klompé zei voorts dat uitbrei ding van de zendtijd van het derde net een zeer hoge prioriteit heeft, maar dat eerst een begin zal worden gemaakt met het uitbreiden van stereo-ontvangst over het gehele land. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een wetsontwerp aanvaard, dat beoogt een nieuw te vormen algemene ver keersdienst van de rijkspolitie te belas ten met toezicht op auto snelwegen. Doel van het ontwerp dat een tech nische wijziging van de politie-wet in houdt is op autosnelwegen op in alle opzichten eenvormige wijze toezicht te laten uitoefenen en zo doeltreffend mo gelijk gebruik te maken van mensen en materiaal. bertink eiste dat in ieder geval de mar geregeling voor de kleuterscholen wordt afgeschaft, zodat gesplitst wordt als er meer dan veertig kinderen worden in geschreven. De socialistische woordvoerder dr. Tans zei dat wij geen dag langer kun nen wachten. Op Spanje, Portugal en Ierland na is het in ons land het ergste gesteld. De liberale afgevaardigde mevrouw Dettmeyer-Labberton wenste een on derzoek naar de aantallen onderwijzers en schoolgebouwen en voorts betere voorwaarden om oude onderwijzers en gehuwde onderwijzeressen als reserve- kracht aan te nemen. Volgens haar had minister Veringa in de openbare com missievergadering niet goed duidelijk gemaakt waar het aan schort: aan loka len, onderwijzers of geld. De CH afgevaardigde dr. Schuring vroeg of het mogelijk zou zijn de mar geregeling voor de kleuterscholen van 1 september 1969 te vervroegen tot I januari aanstaande. Dit was aanleiding voor de socialist Laban om te veronder stellen dat dit toch wel het compromis zou worden waarop de regeringsfrac ties zich hebben gevonden en wat zij als reden kunnen aanvoeren om tegen de motie-Den Uyl te stemmen. Tegen elf uur sloot voorzitter mr. Van Thiel de eerste termijn van de zij de der Kamer. De regering antwoordt vanmiddag. Het ligt in het voornemen van minis ter Veringa om een overgangsbepaling vast te stellen, waarbij aan onderwij zers die op de datum van de inwerking treding daarvan in het genot zijn van wachtgeld en 60 jaar of ouder zijn, ont heffing van sollicitatieplicht wordt ver leend. MIDDELBURG Binnenkort wordt beslist of de eerste commerciële kern centrale van Nederland al of niet in Vlissingen-Oost gebouwd zal worden. De beslissing is afhankelijk van de re sultaten van de onderhandelingen tus sen de Provinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij en Péchiney, een aluminiumsmelterij die zeshonderd mensen werk kan verschaffen. wel hij er begrip voor had, dat de minister in de situatie van 1969 niet veel keus had. Mr. De Wilde vond het een merkwaardige zaak: het samen op trekken van omzetbelasting en accijn zen. Hij drong aan op harmonisatie. Minister Witteveen antwoordde de Kamer dat de 115 miljoen gulden die de accijnsverhoging opbrengt dringend nodig zijn. De Eerste Kamer ging zonder hoofde lijke stemming akkoord met het optrek ken van de belastingvrije voet. „Wanneer naar wij hopen op 1 januari 1970 de voorgenomen inflatie correctie zal zijn aangenomen, zou een verdere verhoging van de belastingvrije voet het geval kunnen zijn. De rege ring bekijkt het vraagstuk ernstig", zei staatssecretaris Grapperhaus. DEN HAAG In de komende win termaanden zal Nederland veel Hong- konggriep tellen: het aantal wordt door deskundigen geschat op tussen de hon derdduizend en een miljoen. Ongeveer tweeduizend grieppatiënten zullen deze epidemie niet overleven, al hoewel de Hongkonggriep ook wel Mao-griep genoemd niet kwaadaar dig is zoals de Spaanse griep in 1018. Dit zijn voorspellingen van dr. N. Masurel, hoofd van hét Nederlands in- fluenzacentrum van de Wereld Gezond heidsorganisatie en hoofd van het in- fluenzacentrum van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De 42-jarige viro loog weet precies wat hij zegt als hij deze cijfers noemt, want achttien jaar lang heeft hij een studie gemaakt van de verschijningsvormen van deze ziek te. „Dat getal van tweeduizend doden lijkt erger dan het is. Elke griepepide mie telt ongeveer een dode per huis arts", zegt de in Leiden geboren en af gestudeerde arts. Zeven Tweede-Kamerfracties (ARP, PvdA, WD, KVP, CHU, D'66 en PSP) hebben staatssecretaris dr. Kruisinga Volksgezondheid) de schriftelijke vraag voorgelegd of hij meent dat het vaccin ter bestrijding van de hongkonggriep bij de bedreigde groepen op tijd is ge reed gekomen. Zij vragen ook of de secretaris, in dien hij die mening niet is toegedaan, geen aanleiding ziet om voortaan dit soort vaccins in het RIV (Rijks Insti tuut voor de Volksgezondheid) te laten bereiden. ZWOLLE De 36-jarige Arie van D. uit Vlaardingen is door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot een gevange nisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijke (terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. De rechtbank vond dat Van D. door zijn leugenachtige beweringen een enor me omzet met zijn chincillahandel had bereikt en achtte verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Binnen enkele ja ren had Van D. met zijn chinchillahan- del een omzet van enkele miljoenen be reikt, een bruto-winst van één miljoen en een netto-winst van zeker een half miljoen. Hij misleidde zijn klanten door fabel achtige verhaaltjes op te hangen en verkocht de pelsrijke diertjes voor veel hogere bedragen dan zij in feite waard waren. De officier van justitie, mr. P. R. van Heynsbergen, eiste op 4 decem ber een gevangenisstraf van twee jaar, een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling met drie jaar proeftijd en als bij zondere voorwaarde dat Van D. niet meer zelfstandig in zijn handel zou mo gen komen. ADVERTENTIE ZWANENBURG De 78-jarige A. H. Warmerdam uit Zwanenburg is dinsdag middag tijdens een jachtpartij op een weiland te Vijfhuizen om het leven ge komen. De man trof zichzelf met een schot hagel en overleed. Zelfmoord wordt uitgesloten geacht. BRUSSEL Als Euratom dood gaat, gaat ook Europa dood! Onder deze leus hebben gistermiddag 1500 personeelsle den van de Europese gemeenschappen geprotesteerd tegen de ontbinding van het Europese werk. Zij deden dit in In vergadering in Brussel, gehouden tij dens de kantooruren. Het personeel van de Europese Atoom Gemeenschap ziet zijn toekomst in ge vaar, tenzij de ministers van de Zes vrijdag redelijke oplossingen vinden voor de activiteiten van de onderzoek centra. Duidelijk was echter dat het niet alleen materiële zorg was die tot de protesten had geleid. Het ging ook om het hand over hand toenemend na tionalisme binnen de Zes, dat alle drie de gemeenschappen (EEG, EGKS eti Euratom) dreigt te verlammen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7