Dictatuur in Brazilië geeft reeks arrestaties toe AUGSTEIN EN STRAUSS WEER OP DE VUIST Oejoekwoe verhindert de aanvoer hulpgoederen Zuid-Afrika heeft raket Voor u 31/27o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Zeker 200 mensen achter tralies Astronauten krijgen kerstmaal mee VOOR TWEEDE MAAL de bank waar ook zich thuis voelt Sneller scheiding in Engeland Levenslang voor jonge (11 jaar) moordenares Schietpartij in Parijs' café Hoger disconto in V.S. Hitler-museum verboden Meisje ontsnapt aan executie van Viët-Cong Petitie van R.K.-theologen tegen kardinaal Ottaviani Eerste vlucht 65 jaar geleden SPIEGEL-ZAAK MET STAARTJE UITBARSTING BONDSKANSELIER VEROORDEELD Censuur JVÏLSON IJS LAGERHUIS: Chrysanten! Zeeën ran kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. VERKOUDEN, DAIS TOCH STARTEN MAOGRIEP T.V. ROEMEENSE PARTIJTOP VERANDERD Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2%> rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 De 28-jarige Maria Columbu Garia- no, wonende in Imperia (Italië), heeft het leven geschonken aan een vierling. Een jaar geleden had zij ook een vier ling gekregen maar alle vier de baby's waren bij de geboorte overleden. Drie van de vier baby's die thans wer den geboren, zijn in goede gezondheid, aldus de artsen van de Villa Rosana kliniek, waar de bevalling plaats had. De vierde baby is gestorven. De moeder maakt het goed. Zij had drie kinderen verwacht en daarvoor de namen Giuseppe, Giovanni en Raffaela gekozen. De drie baby's kregen deze na men. De vierde, overleden, baby was een meisje. De drie overlevende baby's hadden gewichten van 1,9, 1,8 en 1,5 kg. BONN De Westduitse minister van Financiën, Strauss, heeft opnieuw een aan klacht ingediend tegen Rudolf Augstein, de uitgever-hoofdredacteur van 't week blad Der Spiegel. De jarenlange juridische str(jd tussen de politicus uit Beieren en de journalistieke kemphaan uit Hamburg, is daarmee opnieuw opgevlamd. Augstein weigert zijn beschuldiging van corruptie aan het adres van Strauss openlijk te herroepen, zoals het hoogste Westduitse gerechtshof hem onlangs had opgedragen. Strauss eist nu deze herroeping, onder dreiging van geld»- boete of gevangenisstraf. De conservatieve Strauss en de links- liberale Augstein zijn al jarenlang ge zworen vijanden. Het kwam tot een uitbarsting bij de befaamde Spiegelaf- faire in 1962, toen Strauss destijds minister van Defensie onder beschul diging van landverraad de redactiebu reaus van Der Spiegel liet doorzoeken en ettelijke redacteuren deed arreste ren. Deze eigenmachtige ingreep beteken de Strauss' val als minister en de eer zuchtige bewindsman stond jarenlang in de landspolitiek buitenspel. Van de aanklacht wegens landverraad tegen Der Spiegel bleef uiteindelijk geen spaan over. Strauss kon pas in 1966, nu als mi nister van Financiën, terugkeren in het kabinet. Zijn ster is intussen al weer zo hoog gestegen, dat men zich in Bonn afvraagt of hij het mettertijd misschien toch nog tot Bondskanselier zal bren gen. In 1964 was Augstein Strauss op nieuw te lijf gegaan met een fel com mentaar. Strauss reageerde prompt met een proces, waarover vier jaar lang werd gevochten tot in hoogste instan tie, het Bundesgerichtshof in Karlsru he. Augstein probeerde zijn handen in onschuld te wassen door erop te wijzen dat hij in zijn commentaar alleen maar verdachtmakingen van anderen had opgesomd, en daaraan de vraag had verbonden „Waarom heeft Strauss dit alles nooit tegengesproken?" LONDEN De eerste stap tot ge makkelijker echtscheidingen in Enge land is gisteren door het Lagerhuis gezet. Het keurde in beginsel een zeer ingrijpende hervorming goed van de echtscheidingswet, de belangrijkste in meer dan een eeuw. Er wacht nog4 een lange en moeiza me strijd in het parlement, maar het is nu vrijwel zeker dat het betrokken wetsontwerp erdoor komt, maar niet voor 1970. Het is een initiatiefvoorstel; vorig jaar ise een soortgelijke pdging op niets uitgelopen. Zodra de nieuwe wet van kracht wordt, is het onherstelbaar mislukken van het huwelijk zonder verdere bij komstigheden een aanvaardbare grond, waarop echtscheiding kan worden ver kregen. Tot nu toe moest degene, die scheiding aanvroeg bewijzen, dat zijn partner overspel had gepleegd, wreed was of hem of haar had verlaten. Het Bundesgerichtshof achtte dit maar een slap excuus en veroordeelde Augstein anderhalve maand geleden, zijn beschuldiging terug te nemen in een schriftelijke, door hem persoonlijk ondertekende verklaring. Bovendien moest Augstein een smartegeld van 25.000 mark aan Strauss betalen, plus daarover een rente van 4 procent. De schatrijke weekbladuitgever maakte dat geld meteen over, maar hij liet Strauss laconiek weten, dat hij „tot zijn spijt niet in staat" was om de ver klaring van herroeping af te leggen. Strauss wil deze verklaring nu afdwin gen. Hij. heeft een rechtbank in Mün- chen verzocht Augstein boete of gevan genisstraf in het vooruitzicht te stellen als hij in gebreke blijft. NEWCASTLE-ON-TYNE (Engeland) De 11-jarige Mary Flora Bell is schuldig betonden aan doodslag, waar bij rekening gehouden wordt met ver minderde toerekeningsvatbaarheid. Haar 13-jarige vriendinnetje Norma Joyce Bell werd onschuldig verklaard aan al le aanklachten, die tegen haar waren ingebracht. De twee meisjes, die geen familie van elkaar zijn, maar zeer goede vriendin nen waren, werden beschuldigd van de wurging van twee jongetjes. Een jury van zeven mannen en vijf vrouwen had drie uur en veertig mi nuten nodig om tot deze uitspraak, die unaniem was, te komen. Mary werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Mary zakte in elkaar en huilde, toen zij de uitspraak vernam. Haar moeder en grootmoeder stonden in de recht zaal, op de bank achter haar te we nen. Haar vader zat met zijn kin in de hand gesteund. Norma, die onschuldig werd bevon den, was technisch vrij, maar rechter Sir Ralph Cusack heeft te kennen ge geven, dat hij wil dat zij in een zieken huis behandeld wordt. Het vonnis voor Mary betekent, dat zij, in een gevangenis onder behandeling gesteld zal worden. In de praktijk betekent levenslang in Engeland, dat de veroordeelde 10-15 jaar in de gevangenis zal moeten blij ven. Twee Britse ministers weten niet wat te beginnen met Mary Flora Bell, het elfjarige schoolmeisje, dat tot levens lang is veroordeeld. Dinsdagavond zat het meisje dat door de rechtbank een psychopaat werd genoemd, geïsoleerd in een ge vangenis op 20 km van Newcastle. De rijkspsychiater dr. David West- bury zegt dat de behandeling van Ma ry jaren kan vergen. Rechter Alan Cusack noemde Mary een „gevaarlijk kind". RIO DE JANEIRO Een regeringswoordvoerder m Rio de Janeiro heeft verklaard, dat ex-president Juscelino Kubitschek en ex-gouverneur Carlos La- cerda huisarrest is opgelegd. Beiden werden onmiddellijk gearresteerd, nadat president Arturo Costa e Silva vrijdag alle macht tot zich trok en het parlement naar huis zond. Sindsdien zijn volgens de woordvoerder ongeveer 200 oppositieleden gearres teerd, van wie 43 in de staat Guanabara, waarin Rio ligt. In de eerste officiële verklaring voor de buitenlandse correspondenten sinds de „greep naar de macht" van de pre sident, zei de regeringswoordvoerder voorts, dat geen leden van het hoogge rechtshof, het opperste-militair ge rechtshof of gouverneurs waren aange houden. Hij zei niets te weten van ar restatie van officieren. De meeste ar restanten worden in kazernes vastge houden, aldus de woordvoerder, en er is volgens hem geen sprake van dat gevangenen naar het eiland Fernando de Noroha of naar een speciaal gevan genisschip zijn overgebracht. De rege ring bestudeert volgens hem thans mo gelijkheden om de tegenstanders van het bewind op wettige wijze 10 jaar alle politieke rechten te ontnemen en om de bevoegdheden van het federale parle ment, de staats- en gemeenteraden te beknotten. Kubitschek werden reeds na de staats greep van 1964, samen met de ex-pre sidenten Goulart en Quadros, voor 10 jaar alle politieke rechten ontnomen. De woordvoerder kon niet zeggen of ex-president Quadros tot de arrestan ten behoorde. De ondercommandant van het eerste militaire district, waaronder RIO valt, heeft richtlijnen opgesteld voor de cen suur op de pers, die ten doel heeft „vol ledig respect voor de revolutie va/i maart 1964 (waarin president Goulart door de militairen en de conservatie ven ten val werd gebracht), die bedoeld was de „democratie te consolideren" te verwerven en publikatie van tenden tieus, vaag of vals nieuws, dat ongerust heid onder het publiek kan zaaien" te voorkomen. Bepaald is dat niets mag worden ge publiceerd wat: De regering en de nationale instel lingen zou kunnen demoraliseren; De goede naam van Brazilië in het buitenland schade kan berokkenen; Tweedracht kan zaaien tussen de onderdelen van de strijdkrachten, of tussen hen en de autoriteiten of de openbare mening. Voorts is het verboden: 0 Verklaringen of meningen te publi ceren van personen wier politieke rechten zijn opgeschort, of van hun woordvoerders; Inlichtingen te verstrekken die on der de censuur vallen, zoals over arrestaties, tenzij deze door de au toriteiten verstrekt of door hen toe gestaan zijn. President Costa e Silva heeft maan dag per decreet de oprichting van een commissie aangekondigd, onder voor zitterschap van minister van Justitie Luis Antonio Da Gama e Silva, die on derzoeken moet instellen naar „onwet tig verkregen rijkdommen in openbare functies". Personen die door de com missie, door de autoriteiten of door bur gers van dergelijke activiteiten beschul digd worden, krijgen acht dagen de tijd voor verdediging te zorgen. De oud-gouverneur van de Braziliaan se staat Guanabara, die gearresteerd werd toen president Costa E Silva het parlement naar huis zond en de consti tutionele vrijheden beperkte, is in hon gerstaking gegaan. De minister van Defensie heeft een tiental hoge officieren van hun bevel ontheven. Hij heeft hen vervangen door officieren die als loyaal tegenover het militaire bewind worden beschouwd. Volgens berichten die in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires zijn ont vangen, zijn dinsdag in de Braziliaan se stad Sao Paulo twee bomaanslagen gepleegd. Daarbij werden een monu ment en enige gebouwen beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. Er zouden tevens pamfletten zijn ver spreid. Volgens deze berichten zijn verder in de havenstad Santos djie Franse priesters op beschuldiging van „ondermijnende activiteit" aangehou den. Eerder deze maand waren in Brazilië al drie andere Franse pries ters gearresteerd. De Braziliaanse minister van Finan ciën, prof. Neto, verklaarde intussen dinsdagavond op een persconferentie in Rio de Janeiro, dat de harde maat regelen van de laatste dagen geen merkbare repercussies tot gevolg heb ben gehad en dat de regering nu het ontwikkelingsproces hoopt te versnel len en de strijd tegen de inflatie zal voortzetten. De banken functioneerden volgens hem normaal. De regering streefde naar een drastische vermin dering van het begrotingstekort vol gend jaar en naar personeelsbesparin- gen. Prof. Neto verwachtte geen ver andering in de samenwerking met Amerika en zei „ze zullen wel begrij pen wat hier gebeurt". Zijn uitgestel de reis naar Europa hoopte hij einde januari te maken met bezoeken aan Frankrijk, West-Duitsland en Engeland. PARIJS Twee mannen gewapend met een revolver en een machine^ weer zijn een café in de Parijse voor stad Aubervilliers binnengedrongen en hebben het vuur geopend, waardoor twee mensen gedood en drie anderen gewond werden. Het schieten had plaats in een bar die druk bezocht wordt door Algerijnen. De indringers werden door de autori teiten beschreven als „jonge Europea nen". De mannen kwamen het café binnen en riepen „Handen omhoog". Er waren ongeveer 10 klanten in de zaak. Een van de mannen haalde 40 franc (iets meer dan 30 gulden) uit de kassa, de ander hield zijn machinegeweer op de cafébezoekers gericht en vuurde toen hij het café verliet. De politie sprek later van een „zinlo ze misdaad". LONDEN Kolonel Odoemegwoe Ojeokwoe, leider van Biafra, verhindert de pogingen om de aanvoer van hulp goederen naar zijn eigen volk op te voeren, aldus heeft de Britse premier, Harold Wilson verklaard. Aan de andere kant, aldus de pre mier in het Lagerhuis, heeft de Nige- riaanse federale regering „buitenge wone medewerking" verleend aan de Engelse pogingen om een bestand in de bloedige burgeroorlog tot stand te bren gen. Wilson gaf antwoord op vragen uit het parlement terwijl Lord Shepherd, minister van Staat aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en 't Gemene best, uit Lagos naar Londen terugkeer de. Wilson probeerde vragen over de toe stand in Nigeria te ontwijken door te zeggen dat hij eerst een kans wilde hebben het rechtstreekse verslag van Shepherd te horen. Shepherd zal con fereren met de minister van Buiten landse Zaken, Michael Stewart, en zal vermoedelijk een ontmoeting hebben met Wilson. Wilson werd door de leider van de oppositie, Edward Heath, gevraagd of de berichten waar zijn, dat de regering in Lagos „elk soort wapenstilstand ge durende Kerstmis geweigerd had" en dat Ojoekwoe opgevoerde aanvoer met vluchten overdag en het openen van 'n landcorridor naar Biafra verspert. Wilson vroeg om tijd om het rapport van Shepherd te bestuderen en beloof de later deze week tot in bijzonderhe den te antwoorden. „Wij zullen dan het laatste standpunt vernemen van de federale regering, die, voor zover ik week, zeer veel mede werking heeft verleend in dat wat wij geprobeerd hebben tot stand te bren gen". „Wat kolQnel Ojoekwoe betreft, bestu deren wij opnieuw de laatste berich ten, maar voor zover ik weet heeft hij niet ingestemd met vluchten over- ADVERTENTIE dag, nog minder met betrekking tot het massale tekort aan koolhydraten met het gebruik van de landcorridor' Shepherd ging naar Lagos om te pro beren een kerstbestand tot stand te brengen terwijl terzelfdertijd Maurice Foley, een autoriteit van het Foreign Office, naar Addis Abbeba ging om de steun van keizer Haile Selassie te ver werven. Maar niettegenstaande deze twee mis sies, aldus Wilson, is de Britse rege ring diep teleurgesteld, „dat tot dusverre geen vorderingen zijn gemaakt". WASHINGTON De Federal Reser ve Board heeft het disconto verhoogd van 5 1/4 tot 5'/t procent, ingaande woensdag in de meeste delen van het land. Hiertoe werd besloten in verband met „het weer opkomen van inflatoire ver wachtingen die het herstel van het eco nomisch evenwicht belemmeren" en de verhogingen van andere renten. ADVERTENTIE Zeg het met bloemen. 81§ DURBAN Zuid-Afrika heeft giste ren zijn eerste geleide raket van eigen fabrikaat met succes gelanceerd- De Zuidafrikaanse minister van defensie Pieter Botha, drukte op de startknop op het St.-Lucia-proefterrein ten noor den van Durban. De eerste raket beschreef gedurende tien seconden een baan van vier kilo meter en dook toen in het St. Lucia- meer. Een tweede raket legde zes ki lometer af. BERCHTESGADEN De op van avond vastgestelde opening van een Hitier Museum op de Oberszalberg bij Berchtesgaden (Beieren) is door het Amerikaanse hoofkwartier in Hei delberg verboden. De Amerikaanse overste Victor Clark, hoofd van het Amerikaanse ontspanningscentrum in Berchtesgaden, die het museum als attractie heeft ingericht om de kas van het centrum te spekken, heeft op dracht gekregen het museum te liqui deren. Het gemeentebestuur van Berchtes gaden is blij met deze ontwikkeling. Het had zich grote zorgen gemaakt over de reputatie van de stad. Clark had het museum naar eigen idee ingericht. Lang niet al het mate riaal had iets met Hitler of Eva Braun te maken. Een pop in het urüform van de SS zou de bunker bewaken. Bezoe kers zouden ook een film uit de don kerste dagen van Duitsland te zien krijgen. SAIGON De achttienjarige Tran Thi Ho Le, vroeger (15 - 17 jaar) leid ster van een mortiereskadron van de Viët Cong, en vijf maanden gele den overgelopen naar de troepen van de regering in Saigon, is terug in handen van de regering, nadat z(j vrijdag door het „bevrijdingsfront" was gevangen genomen. Ho Le zou om tien uur zondagavond van haar polsboeien zijn ontdaan en in veiligheid gebracht, nadat een „volks rechtbank" de overloopster had veroor deeld tot de „haaiendood" de meest vernederende vorm van executie, uit gevoerd door tien man, die het slachtof fer van alle kanten doorsteken met ba jonetten. Ho Le heeft voor de regering van Sai gon gewerkt in het „open armen"-pro- gramma en werd genoemd als een mo gelijk lid van de Zuidviëtnamese dele gatie naar de vredesbesprekingen in Pa rijs. Zij werd gevangen genomen toen zij een bezoek bracht aan haar huis in de provincie Long An, ten zuiden van Saigon, om de noodzakelijke papieren te krijgen voor haar huwelijk met een an dere ex-guerrillastrijder, die zij na haar overgang heeft ontmoet. De autoriteiten, die zeer bezorgd wa ren over haar gevangenneming, omdat zij een gewaardeerde medewerker van de regering in Saigon is, wilden niet zeggen wie haar hadden losgesneden. „Zij werken nog steeds in het gebied' zo werd meegedeeld. „De haaiendood", die meestal het vonnis is in gevallen van verraad, zou later deze week hebben moeten plaats hebben. ZURICH 40 RK theologen uit de gehele wereld hebben er bij Paus Pau- lus op aangedrongen de „congregatie voor de geloofsleer" te hervormen. De congregatie voor de geloofsleer is een van de 11 congregaties van de curie, het bestuursorgaan van de rk kerk. In een petitie aan de Paus, dinsdag gepubliceerd in de „Neue Zürcher Zei- tung" stellen de 40 theologen dat deze hervorming noodzakelijk is om de vrij heid van onderzoek, die door het twee de Vaticaanse concilie bekrachtigd is, te waarborgen. Zij maken gewag van de „steeds groter wordende bedreiging van het vrije theologische onderzoek" en willen in dit verband „een reeks op bouwende voorstellen" doen. De 40 verzoeken de Paus ook de Cu rie „representatiever" te maken om dat dit lichaam de „huidige verschei denheid van theologische scholen en opvattingen niet weerspiegelt zolang zijn leden de indruk wekken een be paalde theologische stroming te begun stigen". De petitie aan Paus Paulus VI wordt in Vaticaanse kringen beschouwd als een poging de aarts-conservatieve Al fredo kardinaal Ottaviani en zijn aan hangers uit hun posities in het Vati- caan te verdrijven. De invloed van de 78-jarige Ottaviani is volgens berichten sinds zijn aftre den nauwelijks verminderd. Ottaviani wordt door vele moderne theologen in Rome en elders gezien als hun voornaamste en meest invloed rijke tegenstander. Het recente onderzoek tegen de Nij meegse hoogleraar Eduard Schille- beekcx O.P., een van de onderteke naars van de petitie, zou geëntameerd zijn op verzoek van de bejaarde Otta viani. De indruk dat Ottaviani's invloed nog altijd groot en zelfs groeiende is werd versterkt door de encycliek van de paus over de geboorteregeling „Hu- manae Vitae". De encycliek is volgens sommigen geïnspireerd door een minderheidsrap port van de Pauselijke commissie voor geboorteregeling. Dit minderheidsrap port is ingediend door kardinaal Otta viani. HHMUUIIHIII KAAP KENNEDY Al wervelen Borman, Lovell en Anders met Kerstmis rondom de maan, z(j eten er niet minder smakelijk om. Er is in voorzien se krijgen voldoende mee om Kerstmis naar behoren te vieren. Van meer geest rijke dranken moeten zij echter afzien, zij zullen het met vruchtensappen en limonade moeten doen. Elke ruimtevaarder heeft voor de zes dagen durende vlucht 33 maaltijden ter beschikking, iets meer dan vijf per dag. Er zijn twaalf verschillende maaltijden, die elk ongeveer 2500 calorieën leveren. Een daarvan bijv. bestaat uit aardap pelsoep, kipperagoüt, zes stukken kalkoen, vierkante stukjes beschuit en si naasappelsap. Ook is alles gedaan 'om kleine ziekten en lichamelijke ongemak ken te bestrijden. In het ruimte vaartuig worden twee eerste hulp dozen meegenomen die elk een keur van geneesmiddelen bevatten zoals drie injecties tegen „wagenziekte", drie pijnstillende injecties, zalf, oog druppels, verband, thermometers enz. Er worden ook twee reserve „har nassen" meegenomen voor registra tie van lichaamstemperatuur, hart klop en ademhaling. De ruimtevaar ders in de Apollo-7 klaagden erover dat de elektrische bedrading daar van herhaaldelijk brak. De Apollo-8 krijgt nu verbeterde types mee. Schirra, Cunningham en Eisele wa- ren alle drie verkouden en moesten de gehele voorraad ant-verstoppings 5 pillen aanspreken. De Apollo-8 krijgt er zestig mee, en eveneens zestig antibiotische pillen, twaalf tegen misselijkheid, twaalf stimulerende tabletten, achttien pijnstillende pil len, vierentwintig pillen tegen buik loop, tweeënzeventig aspirientjes en eenentwintig slaaptabletten. Hoewel de drie ruimtevaarders in tamelijk strenge afzondering wor den gehouden om te voorkomen dat ook zij door de Mao-griep worden aangetast, waar zij wel tegen inge ënt zijn, zullen zij toch toestemming krijgen om op reis te gaan naar de maan, wanneer zij een beetje ver kouden worden, zo heeft de medische leider van de NASA, dr. Charles Berry, gezegd. Hij vindt het ook goed dat Lovell voordat hij vertrekt zijn vrouw en hun vier kinderen nog spreekt op voorwaarde dat deze niet verkouden zijn. Lovell's vrouw Marilyn is van plan een of twee da gen voor de start naar Kaap Kenne dy te gaan. Zij wil haar man zien vertrekken. Lovell heeft al twee maal eerder een ruimtereis ge maakt, veertien dagen in 1965 met de Gemini-7 en vier dagen met de Gemini-12 in 1966. De twee andere ruimtevaarders hebben hun gezinsleden sinds 8 de cember niet meer gezien. Zij zullen waarschijnlijk nog opbellen op de avond voordat zij vertrekken. Com mandant Borman en zijn vrouw Su san hebben twee zonen, William An ders en zijn vrouw Valerie hebben er vijf. Wat de TV-uitzendingen betreft die de ruimtevaarders zullen verzor gen: de Europese televisiekijkers zullen de uitzendingen op de avond voor Kerstmis een seconde eerder zien dan de Amerikanen. Dit „voor recht" danken zij aan het feit dat de uitzending dan wordt opgevangen door het station in Madrid en recht streeks naar de Europese televisie netten wordt doorgeseind. De Ameri kanen moeten een seconde wachten voordat de uitzending via een ver bindingskunstmaan bij hen is. minimum KITTY HAWK (Noord Carolina) Vandaag 65 jaar geleden hebben de gebroeders Orville en Wilbur Wright de eerste geslaagde luchtsprong ge maakt. De fietsenmakers uit Dayton (Ohio) ontsloten het tijdperk van de luchtvaart boven de zandheuvels van Kitty Hawk. Dit wordt herdacht met redevoeringen, een schouw van moderne vliegtuigen en het onthullen van portretten van beroemde vliegers. In Washington herinnerde president Johnson er bij het afkondigen van de dag der gebroeders Wright aan, dat hun vlucht korter was geweest dan de vloer van het geweldige C5-vrachttoe- stel dat eerder dit jaar zijn proef vlucht heeft gemaakt. „Maar deze korte vluchten boven de zandheuvels buiten Kitty Hawk op 17 dec. 1903 heb ben het tijdperk van de luchtvaart ge lanceerd. Zij hebben het leven van de mensheid veranderd", zo zei de pre sident. Orville maakte nadat hij met broer om kruis of munt had geworpen, de eer ste geslaagde vlucht, 35 m 12 sec. De broers hebben die dag nog drie vluch ten gemaakt, waarvan de langste 260 m met 59 sec. op naam van Wilbur staat. BOEKAREST Drie hoge Roemeen se functionarissen, onder wie een vice- premier, zijn „om gezondheidsrede nen" van hun partijpost ontheven. Het zijn Alexandru Birladeanu, Petre Bori- la en Alexandry Moghioros. Zij worden in het „uitvoerend comité" (dagelijks bestuur) opgevolgd door Petre Lupu, Manea Manescu en Georghe Stoica. Moghioros, die tevens secretaris wa« van het centrale comité, wordt als zo danig vervangen door Dimitru Popesco, de hoofdredacteur van het partijorgaan „Scinteia" (Vonk). Tot deze wijzigingen is besloten op 'n tweedaagse bijeenkomt van het Roe meense centrale partijcomité, die dins dag eindigde. Meegedeeld werd dat het bewuste drietal zelf om ontslag uit het actieve partijwerk had gevraagd. Waar nemers geloven dat de veranderingen derdaad geen politiek karakter heb ben. ADVERTENTIE do hoer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneeft1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1.

De Vallei | 1968 | | pagina 9