Veteraan Broekhuizen (78) stal de show op openingsdag driebandenkampioenschap Prijs van 10 mille voor Janssen Morgen geen amateurvoetbal en hockey Van Heerdt liet als enige Sybrands capituleren Sport in het kort Tom Okker volgend jaar prof DOG TRIOMFEERDE IN DERBY TEGEN BUUR DOH (8-0) Competitie-uitslagen in volleybaltop Post met Sercu in Keulse zesdaagse Renswoude wellicht naar Woudenberg Merckx/Bracke won zesdaagse Charleroi Den Bosch won van Zweedse club Van Beek versloeg ranglijstaanvoerder DOVO oefent Smadelijke nederlaag voor Scherpenzeelse damvereniging: 4-16 Arnhemmer versloeg Brosens, één van de favorieten Favoriet verloor Slopend Spannend Kansen gedaald op beroepsatletiek „Grens//-team blijft koplopers belagen Schaatskalender Eindsprint Dammen IJshockey VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 V i'-\-.Aw:.»- -■ ..t. Wfj. ALKMAAR De 73-jarige Jee BroefcbMM» hm Aiobem heeft in de ope ningspartijen van het toernooi om de Nederlandse titel driebanden ereklasse in Alkmaar de show gestolen. Hij versloeg niet alleen een van de favorieten Ties Brosens. maar bleef ook met zijn gemiddelde boven de 1.000. Het s niet te verwachten dat Broekhuizen in de strijd om de erfenis van Cees van Ooster- bout, die zijn titel niet meer verdedigt, een rol van betekenis zal spelen. Even als in vroegeve ereklasse-toernooien aal zijn uithoudingsvermogen begrensd Maar op die eerste toernoot-dag laat de Arnhemmer meestal zien, wat hij van het driebandenspel kent. En dat is niet gering. Brosens, die echt niet slecht speelde en met een gemiddelde van 0.932 werd verdagen, raakte snel ach ter, vooral door series van 5 en 7 van zijn opponent. Bij de stand 3853 leek de strijd gestreden. Op dat moment ech ter begon Broekhuizen tekenen van ver moeidheid te tonen. Hij miste ballen, die voordien „aekere" caramboles be tekenden en Brosens liep geleidelijk zijn achterstand in. Er leken zelfs moge lijkheden aanwezig voor een overwin ning bij de stand 5558. Maar Broek huizen liet de winst toch niet meer schieten. Met twee fraaie caramboles bereikte hij de finiah en onderging met de handen in de hoogte de waardering van de talrijke toeschouwers in het Alkmaarae „Gulden Vlies". Ties Barsen* was de enige favoriet, die tijdens de openingspartijen verloor. Herman Popeyus won, zoals hij wilde van Soeterboek in een partij, waarin de biljarter uit Etten sterke met zwakke momenten afwisselde. Bij de stand 22 15 scoorde hij b.v. in vijf beurten zes tien caramboles om daarna met zes nullen op een rij te vervolgen. De voor sprong was echter zo groot, dat Soe terboek hem niet meer kon verontrus ten. De jeugdige Van Bracht was veel te sterk voor de Amsterdammer Lorist, die met zijn 0,434 gemiddelde ver bene- dan de degradatie-grens bleef mi zo spe lend moeite zal hebben zich in de ere klasse te handhaven. Henny de Ruyter verloor van de oerdegelijke Doggen, die ales maakte wat te maken was. De Ruy- ter's befaamde tussensprintje reikte dit maal niet ver genoeg om de opgelopen achterstand te overbruggen. Het was jammer dat in de middagpartijen de ar bitrage enkele malen te wensen over liet. Enkele arbiters leken te weinig er varing te hebben in het driebandenspel. Gelukkig waren de fouten niet beslis send voor het verloop van de partijen. Vooral in de shotfaae wa< er tussen de jonge Van Bracfet en de «ene zo grote Waalw^jfca* caééhcwdar 'n groot krach ts- veraehfi De kiatarte partijen in de tweede ron de zijn zeer spannend geweest. Popeyus speelde voortdurend met het „spook" Broekhuizen in zijn kielzorg. Hij raak te de veteraan niet meer kwijt. Diep in zijn reserves tastend kwam Popeyus tenslotte toch nog al* winnaar uit de bus. Soeterboek leek tegen Brosens op ro zen te zitten, maar de partij liep be paald niet op een afgetekende overwin ning uit. Brooenj kwam snel naderbij door twaalf caramboles te scoren in 2 beurten. Het verbitterde duel dreig de toen nog in een remise te eindigen maar Brosens verzuimde de beslissende carambole te maken. Henny de Ruyter (Ww*k) 42 56 3 0,750 Jan Doggen (Heerie) 60 56 7 1,071 Gerard Lorist (A'dam) 33 76 3 0,434 Riny v. Bracht (W'wijk) 60 76 4 0,789 Ties Brosens (Breda) 55 56 5 0,932 Jan Broekhuizen (A'hem) 60 50 7 1.016 Herman Popeyus (Etten) 60 68 6 0,882 Wim Soeterboek (W'wijk) 52 68 4 0,764 Lorist 58 68 7 0,852 Doggen 60 68 4 0,882 Van Bracht 60 64 4 0,937 De Ruyter 44 64 6 0,687 Broekhuizen 53 76 5 0.690 Popeyus 60 76 5 0,780 Soeterboek 60 75 7 0,800 Brosens 5(9 75 9 0,786 De stand (reap, pnt., h.s. en alg. gem.). 1. Doggen 4 7 0.967 2. Van Bracht 4 4 0.857 3. Popeyus 4 7 0.833 4. Broekhuizen 2 7 0.837 5. Soeterboek 2 7 0.783 6. Brosens 0 9 0.850 7. De Ruyter 0 6 0.716 8. Lorist 0 7 0.631 BREDA De Stichting Nationaal Sportfonds Televizier heeft gisteren een prijs van tienduizend gulden uitge reikt aan Jan Janssen, de renner die de Tour won en eergisteren zegevierde in de zesdaagse van Amsterdaip. Het was een prijs beschikbaar gesteld voor ROTTERDAM Donderdagavond is in Rotterdam voor de eredivisie van de Nederlandse volleybalcompetitie een wedstrijd gespeeld tussen AMVJ Rotterdam en AMVJ Amsterdam. De Amsterdammers wonnen met 3-0. De setstanden waren 10-15, 7-15 en 6-15. Uitreiking van de prijs van 10 mille aan Jan Janssen door de voorzitter van het Nationaal Sportfonds Tele vizier, mr. L. van Vollenhoven, terwijl echtgenote Cora en Kees Peüenaars belangstellend toekijken. de meest eomplete renner in het afge lopen seizoen. Janssen zei, dat zijn contract bij het Franse merk Bic maar voor een seizoen is afgesloten en dat hij als dat kan zijn wielercarrière bij een Nederlands merk wil afsluiten. Na de uitreiking van de prijs werd bekendgemaakt dat het Sportfonds Televizier voor 1969 niet opnieuw een prijs beschikbaar zal stellen voor de meest compjete renner, maar wel een bedrag van f 20.000 zal schenken aan de organisatoren van twintig criteria BAARN „Ik zal volgend jaar een profcontract tekenen, maar ik hoop te gelijkertijd, dat mijn afscheid van de bond niet van lange duur zal zijn. Het wereldtennis zal hopelijk over enkele jaren „open" zijn en een groot deel van het bondsbestuur is het daarmede gelukkig eens. Wellicht kan tijdens mijn afwezigheid een tweede speler van internationale klasse worden ge kweekt, zodat dan in de Davis Cup wedstrijden goede prestaties kunnen worden geleverd". Dit vertelde donderdag de 24-jarige Nederlandse tenniskampioen Tom Ok- ker in het sfeervolle hotel „De Hoge Vuursche" in Baarn. Kort hiervoor had hij uit handen van Prins Bernhard, de beschermheer van de Koninklijke Ne- derlandsche Lawn Tennis Bond (KNLTB), de wereldtennistrofee ont vangen, omdat hij dit jaar als derde was geklasseerd na de Australiër Rod Laver en de Amerikaan Arthur Ashe op de wereldtennisranglijst, zoals die naar de gegevens van vijftien tennisjournalisten in het Amerikaanse tennist!jdschrift „World-Tennis" is op gemaakt. De tien beste tennissers en tennisters ontvangen dan elk jaar „The Seagram Worldranking Trophy". De Nederlandse tenniskampioen, die morgen in het huwelijk treedt, vertel- Tom Okker tw gesprek met Prins Bernhard na de uitreiking van de begeerde trofee. RHENEN De Rhenense damver eniging RDV, met name de heren Egas cn Van Walsum, organiseerde donder dagavond in het „Eigen gebouw" aan de Eikenlaan in Rhenen een simultaan damwedstrijd met de Europese kampi oen Ton Sybrands. Sybrands kwam uit aan niet minder dan 45 borden. Eén partij verloor hij, namelijk tegen de heer Van Heerdt uit Ederveen. Aan twee borden speelde hij remi- •e. Dat was tegen de heren S. Buis uit Ochten en W. van Doorn 'van „RDV" uit Rhenen. Aan tweeënveertig borden boekte hij overwinningen. Daardoor KEULEN In de zesdaagse van Keulen, die tussen 30 december en 5 januari zal worden gereden, start Pe ter Post weer met Patrick Sercu. De andere negen deelnemende koppels zijn: Altig/Renz (WD1), Bugdahl/Fritz Pfenninger (WDl/Zwi.) Lykke/ Eugen (Den), Kemper/Oldenburg (WD1), Peff- gen/Boelke (WD1), Junkermann/Ru- dolph (WD1), Roggendorf/Louis Pfen- niger (WDl/Zwi) Fritz/Bennewitz (WD1) en Streng/Rancati (WDl/Ita.). RENSWOUDE Renswoude dat geen inhaalwedstrijden hoeft te spelen benut als de weersomstandigheden het toelaten de vrije zaterdag om naar Woudenberg te trekken om daar een vriendschappelijke wedstrijd tegen de gelijknamige club te spelen. De thuisclub speelt in de 2e klasse en be zet daar een plaats in de middenmoot. Woudenberg en Renswoude ontmoet ten elkaar voor het laatst in de com petitie 1966-1967 waarin beide ploegen een hoofdrol speelden. Renswoude won thuis, maar verloor de return met 3-0. De opstelling van Renswoude is als volgt: doel: J. v. Ommeren; achter: D. Hartog, A. v. Elteren, C. Koetsier, A. v. d. Haar, midden: A. de Jager, M. Har deman; voor: Ant. Veldhuizen, J. Veld huizen, B. Veldhuizen, B. J. Vink. werd de totale uitslag in het voordeel van Ton Sybrands 86-4. De tegenstanders van de kampioen kwamen niet alleen uit Rhenen, maar ook uit vele plaatsen rond Rhenen. Het was voorde damliefhebbers een uiterst geslaagde avond. DEN HAAG Alle wedstryden voor de zaterdagamateur-competitie zyn af gelast. Ook voor de afdelingen zai zater dag niet worden gespeeld. Wegens de gesteldheid van de terrei nen zyn ook alle hockeywedstrijden, de eerste klassewedstryden daaronder be grepen, voor zaterdag afgelast. Ten aan zien van de wedstryden van zondag is nog geen beslissing genomen. CHARLEROI Het Belgische kop pel Eddy Merckx/Ferdi Bracke heeft de zesdaagse van Charleroi gewonnen voor Stevens/Lelangue (België) en Ser cu/Van Looy (eveneens België), die in dezelfde ronde eindigden, maar in de klassementsprints minder punten hadden verzameld. In de zesdaagse van de toekomst ging de sterke Bel gische achtervolger Paul Crapez, dip samen met zijn landgenoot De Bos- scher een koppel vormde, als eerste over de eindstreep. De overige duo's hadden een of meer ronden achter stand. De eindstand: 1. Merckx/Bracke (Belg.) 866 punten; 2. Stevens/Lelangue (Belg.) 744; 3. Sercu/Van Looy (Belg.) 589. Op twee ronden Fore/Seeuws (Belg.) 497. Op twee ronden:" 5. Porter/Gilmore (Gb/Austr.) 618. Op negen ronden: 6. Rancatti/Van- denberghe (It./Belg.) 204. de dat hij nóóit had gedroomd als der de op deze ranglijst te komen. „Maar na mijn succes op de tenniskampioen schappen van Zuid-Afrika heb ik me wel als doel gesteld uiteindelijk bij de eerste tien te komen. Ik ben enorm blij, dat dit ook is gelukt. Overigens, zonder de steun van de KNLTB, die me al in 1961 naar Ame rika stuurde en me later in de gelegen heid stelde ook naar Zuid-Afrika en Australië te reizen, was ik nooit zover gekomen". Prins Bernhard toonde zich bijzonder verheugd over de prestatie van Okker. „Ik ben er trots op, dat Nederland een dergelijke tennisser bezit". De voor zitter van de KNLTB, de heer H. van Hoegee, zei dat het Nederlandse ten nis een grote ledenaanwas heeft ge kregen na de successen van Tom. Het volgend jaar zal de bond 70 jaar be staan en dan zal ook het honderddui zendste lid kunnen worden ingeschre ven". Okker maakte nog niet bekend, tot welke profgroep hij denkt toe te treden. 4 NEW YORK De kansen dat in de VS in 1969 een serie beroepsatletiek wedstrijden wordt gehouden, zoals een groep zakenlieden van plan is, lij ken gedaald, De „Amateur Athletic Union" heeft namelijk een contract met de televisiemaatschappij „Columbia Broadcasting System" gesloten over de uitzending van een serie belangrijke amateurwedstrijden in de Verenigde Staten en Europa tussen 18 mei en 31 augustus. Een van de belangrijkste voorwaar den tot de verwezenlijking van beroeps atletiek vormt het sluiten van een con tract met een van de grote televisie maatschappijen. De ABC en de NBC hadden echter reeds laten weten geen belangstelling te hebben. Nu de enige geïnteresseerde maatschappij, de CBS, een overeenkomst met de amateur-unie heeft gesloten zullen de zakenlieden hun plannen voor beroepsatletiek waar schijnlijk moeten opgeven. Aan het jaarlijkse internationale zaalhandbaltoernooi van Blauw Wit, dat 26 december aanstaande in de sporthal Zuid in Amsterdam zal wor den gehouden, doen behalve de Neder landse ploegen Niloc, AHC'31, Hellas, Swift Roermond, Zeeburg en Blauw Wit ook vijf buitenlandse teams mee. Naar Amsterdam komen: Metalac Zagreb (Zuidslavië), Bockenheim Frank fort (West-Duitsland) Barmer TV (West-Duisland), Beyeröhder TV (West Duitsland) en Bottrop SV (West-Duits land). Jan Doggen boekte in de eerste avond partij na een slopend duel met debutant Gerard Lorist zijn tweede overwinning. De Amsterdammer had lange tijd de lei ding, maar struikelde over de verdedi ging van Doggen, die daarhalverwege de partij bij een achterstand van tien caramboles mee begon. Langzaam sloop Doggen naar Lorist en beslechtte de ontmoeting in de laatste beurten in zijn voordeel. Riny van Bracht had aanzienlijk min der moeite met Henny de Ruyter tegen wie hij een regelmatige zege behaalde. DEN BOSCH Den Bosch heeft donderdagavond „thuis" met 12-1 van de Zweedse ijshockeyclub Brinken uit Stockholm gewonnen, de tussenstanden waren: 1-1, 4-0, 7-0. Er waren 800 toe schouwers. De kuip in het Feijenoord-stadion is aanzienlijk uitgebreid om de dui zenden belangstellenden, die de topper tegen FC Twente willen zien, een plaatsje te kunnen bieden. Deson danks moeten nog vele duizenden wor den teleurgesteld. EDERVEEN In de onderlinge damcompetitie van DCE die deze week in het Groene-Kruisgebouw werd voortgezet stonden enkele belangrijke partijen op het programma. J. de Ko ning, die de leiding heeft, moest het opnemen tegen B. v. Beek, hetgeen 'n moeilijke opgave was. Van Beek maakte het zijn tegenstan der bijzonder zwaar en wist in het eindspel door twee uitstekende zetten de partij in winst om te zetten. De partij tussen G. v. Heerdt en St. Vierwinden was ook zeer spannend en eindigde in een remise. Het leek erop dat v. Heerdt door een betere positie de partij zou gaan winnen, maar Vierwin den die bjzonder goed speelde wist er nog een remise van te maken. G. J. v. d. Dikkemberg die zich waar schijnlijk dit seizoen niet zal handha ven aan bord 1, speelde tegen W. Veld huizen een goede partij en dat leverde hem de volle winst op. D. v. Heerdt strafte enkele blunders tegen J. Slotboom af en wist de partij met ruim verschil te winnen. Tenslotte won J. Treels zijri partij tegen M. Hevel. VEENENDAAL Tweedeklasser DOVO benut morgen indien de ter reinen op het Panhuis-complex dit toe laten de vrije zaterdag om een oefen wedstrijd te spelen tegen Go Ahead uit Kampen. De gasten staan momenteel als twee de geklasseerd op de ranglijst van de tweede klasse D. In het Kampense team speelt Gerard Schinkel mee, de international die het volgende seizoen uitkomt voor de roodwitten. De wedstrijd begint om half drie. voor beroepsrenners. Als voorwaarde aan deze gift, ter stimulering van het i_lin Nederland, ver bond Televizier dat de duizend gulden die iedere organisator extra ter be schikking zal hebben, dient te worden bestemd voor de winnaar en niet in het normale prijzenpakket mag wor den opgenomen. DEN HAAG De ijsclub Oldambt gemeente Scheemda heeft voor zater dag een wedstrijd voor jongens en meisjes (A en B) op het programma staan. De jongens rijden *5C0 en 1500 m, de meisjes 500 en 1000 m. VEENENDAAL Gisteravond hebben in café De Ouwe Grens in Veenen- daal de eerste viertallen van de biljartverenigingen DOB en DOH geduel leerd. Beide teams komen uit in de hoofdklasse van de Wageningse Biljartbond en speelden voor de eerste maal in de geschiedenis tegen elkaar. DOG zegevierde in deze derby vol rivaliteit. Het kwartet Grens-spelers toonde de beste wedstrijdmentaliteit en versloeg de buren met 80. DOG blijft door deze overwinning de koplopers in deze afdeling belagen. In de eerste partij speelde Van de Zilver (DOG) tegen H. Schoeman. Schoeman had een zwakke start. Hij miste de ecquitstoot en scoorde ook in de twee volgende beurten geen punten. Van de Zilver leek even weg te lopen van zijn plaatsgenoot, maar Schoeman kwam geweldig terug en nam een flinke voorsprong. Van de Zilver hervond echter zijn rit me en antwoordde met 'n serie van 21. Schoeman kreeg een inzinking en moest de eer laten aan zijn tegenstander (92- 98). Schoeman boekte de hoogste se rie, namelijk 25. In de volgende partij bleef Van de Bosch, die 58 caramboles moest ma ken, de baas over G. van Geerenstein (68). Het was een vrijwel gelijkopgaan- de strijd, maar in de slotfase bleek v.d. Bosch toch over de beste eindsprint te beschikken (58-60). Daarmee had „De Ouwe Grens" de halve winst binnengehaald. Ook Van de Weerd van DOH kon ver volgens niet op tegen zijn tegenstan der van DOG. Van Asselt. Van Asselt maakte zijn partij (90 caramboles) uit 24 beurten met een hoogste serie van 13. Van de Weerd scoorde 72 caramboles met eveneens een hoogste serie van 13. De DOH-speler moest 81 carambo les maken (6-0). Slechts J. C. van Manen kon de eer nu nog redden voor DOH in zijn par tij tegen Bouwmeester, die 63 caram boles moest maken tegen Van Manen 70. Bouwmeester zegevierde echter ook over zijn tegenstander (63-65), zodat DOG in deze sfeervolle derby ongesla gen bleef. Bouwmeesters hoogste serie was 14, terwijl Van Manen 11 liet aan tekenen. Door deze 8-0 overwinning blijft DOG aanspraken maken op de titel in de hoofdklasse v^p de biljartcompetitie in de Rijnstreek. SCHERPENZEEL Deze week leed het eerste tiental van de Scherpenzeel se damvereniging zijn grootste neder laag in deze competitie. De ploeg moest zeer duidelijk haar meerdere er kennen in „De Kroonschijf' uit Ede, dat met 416 zegevierde. Het begon zeer hoopvol voor Scher- penzeel, doordat Jansen en v. Raay al spoedig hun partij wisten te winnen. Hierna volgde echter de ene nederlaag na de andere. De persoonlijke uitsla gen waren: B. Valkenburg - B. Peters 02; M. J. v. Raay - H. v. Holland 20; J. v. d. Vliert - J. v. Hier den 02; D. J. Iprenburg - J. B. v. d. Meent 02; M. Inkenhaag - E. Hee- rikhuizen 02; C. Pul - J. Donkelaar 02; A. Stuivenberg - D. de Vries 02; L. v. d. Burgt - D. Verwoerd 02; W. v. Setten - R. Bakker 02; en J. Jan sen - E. Stuivenberg 20. Mevr. Fenny Heemskerk (rechts) en mevr. lngrid Tuk zijn gisteren begonnen aan de beslissingstweekamp om de nationale schaaktitel, omdat tijdens de deze zomer gehouden wed strijden geen beslissing viel. Deze be slis sing stweekamp zal bestaan uit vier partijen. De eerste van de vier eindig de weer in remise. ,rr"

De Vallei | 1968 | | pagina 11