Nederlandsche Bank hijst de stormbal i/to&cA mm PONTIAC Kloos: „Bij prijzenchaos zeggen we c.a.o/s op*" 6.95 Verkoop auto's steeg sterk AOW/AWW 1 JANUARI 1,1% HOGER ITv 7 i 1 1 Kamer akkoord met f 600 min. vergoeding van Indonesië „GEZONDE MAATREGELZEGT N.V.V.-VOORZ1TTER Griekse studenten veroordeeld Vakmanschap is meesterschap Diaconessenhuis raakt specialisten en patiënten kwijt HANS VAN Z. 11 JAN. VOOR RECHTER Onderwijsbegroting aanvaard Kwart meer dan in '67 Wetsontwerp Stakingsrecht komt nu gauw willekeurig dertig jaar cel twee kilo haschisch, Bierkenners vragen wel erg hoog afremmen geeN verrasslng dordtenaar terug uit roemeense gevangenschap zelfzuchtig rommelig VRIJDAG 20 DECEMBER I96B KREDIET V2DUURDER AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heelt de stormbal gehesen. Het officiële disconto is met een half procent verhoogd tot vijf procent. Dit bete kent dat het geld en dus het krediet met een half procent duurder wordt. Voor dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amsterdam- Rotterdam Bank, is de discontoverhoging geen verrassing. „De ontwikkeling van de Nederlandse betalingsbalans w(jkt af van wat men had verwacht. Het riet er naar uit dat hierop het zo gewenste overschot zal verschij nen. Aanvankelijk bestond er hoop op een vrij aanzienlijk overschot. Bovendien tekent zich in de arbeidskosten een zo duidelijke ontwikkeling af, dat men rede lijkerwijs niet kan verwachten dat de stijging van de arbeidsproduktiviteit zal achterblijven. Dit betekent dat wij zeer waarschijnlijk de kant opgaan van een •verbesteding met alle gevolgen van dien". SALONIKI Een krijgsraad in de Noordgriekse stad Saloniki heeft don derdag drië studenten op beschuldiging van samenzwering voor het omver werpen van het huidige bewind, veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van 4tot 18% jaar. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van de „revolutio naire bevrijdingsbeweging". ADVERTENTIE OLIFANT MET FRANS BLOED. Reeds vele jaren wordt door de bekende firma J. J. Melchers Wz. een Olifant gekweekt met Frans bloed. Deze firma gebruikt voor haar hollandse Vieux eert Cognac, die uit Frankrijk, nèt Cognac-land, komt Olifant Vieux is dan ook voor de liefhebbers dé Hollandse Vieux. KAMER BESLUIT: DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming het wetsvoorstel aangenomen om de uitkeringen krachtens AOW en AWW met ingang van 1 januari op te trekken met 1,1 procent. Deze verhoging is een tegemoetkoming in de stijgende kosten van levensonderhoud als gevolg van de invoering van de belasting op de toege voegde waarde (BTW). Ze staat los van de op 1 november ingegane verho ging, die het gevolg was van een stij ging van de lonen. De socialist mr. T. J. A. M. van Lier diende mede namens D'66, de Groep- Aarden en de PSP een amendement in om de uitkeringen niet met 1,1 maar met twee procent te verhogen. „De prijzen zullen immers sterker stijgen dan is voorzien", zei mr. Van Lier. Minister Roolvink gaf toe dat het door hem gekozen percentage vrij wille keurig was. Hij had er echter bezwaar tegen het nu te verhogen, met als argu ment dat ook de prijzen omhoog vlie gen. Zo'n suggestie uit de Kamer kan de winkeliers de indruk geven dat zij er nog wel een schepje bovenop kun nen dben, zei minister Roolvink, met •ls gevolg dat ministef De Block (eco nomische zaken) de grootste moeite krijgt om het prijspeil in de hand te houden. Het amendement werd verworpen. Behalve de indieners stemden ook de communisten voor. De heer Roolvink verwacht dat de uitkeringen krachtens AOW en AWW in het voorjaar weer hoger zullen worden als gevolg van gestegen lonen. Wanneer de prijzen inderdaad veel sterker omhoog gaan dan nu wordt verwacht, zal de minister de Sociaal- economische Raad (SER) vragen wat er alsnog met de uitkeringen moet ge beuren. De heer Roolvink herinnerde er nog aan, dat de verhoging van 1,1 procent alleen in 1969 uit de schatkist wordt betaald. Vanaf 1970 zal hiervoor een extra premie van 0,1 procent moe ten worden geheven. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid P. Dankert (pvda) heeft minister Luns gevraagd de 21-jarige Nederlan der Hans van der Aar. die in Turkije wegens het in het bezit van twee kilo hasehisch tot dertig jaar gevangenis straf zou zijn veroordeeld, zodanige hulp te bieden dat hij zijn straf kan overleven. Het voedsel dat de gevan genen wordt verstrekt is yolgens de heer Dankert onvoldoende. Hij vraagt voorts of een verklaring van Engelse Lagerhuisleder juist is dat Nederland geen verantwoordelijkheid voor Van der Aar wenst te dragen en indien deze verklaring onjuist is welke steun de Nederlandse diplomatieke of consulaire vertegenwoordiging voor en na de veroordeling hebben verleend. Het Tweede-Kamerlid informeert voorts of de mogelijkheden zijn onder zocht om Van der Aar op redelijk korte termijn naar Nederland te laten terugkeren. ADVERTENTIE De banken in ons land zullen door de discontoverhoging, maar nog meer door mogelijk komende nieuwe kredietbeper king voor moeilijkheden komen te staan. Dr. J. R. M. van den Brink con stateert dat de banken wel weer het spits moeten afbijten. Kredietverlening is namelijk een van de belangrijkste en winstgevende activiteiten van de ban ken. „Een periode van duidelijke overbe- steding wordt altijd begeleid door vor men van kredietbeperking. Het is weer de looninflatie die deze ontwikkeling aan de gang heeft gebracht", aldus dr. J. R. M. van den Brink. De voorzitter van het NVV, de heer A. Kloos, noemde de maatregel gezond. Een bijtijds afremmen van de conjunc tuur is volgens hem juist, al werkt het "middel natuurlijk vrij grof. Het kan een al te grote uitbundigheid bij de investeringen, de loon- en prijs verhogingen tegengaan, al zal volgens hem het effect bij een discontoverho ging van een half procent niet groot zijn. „Het is meer een waarschuwings schot", aldus de heer Kloos. Ir. K. van der Pols, de man die voor de werkgevers de loononderhandelingen in de metaalindustrie heeft geleid, vindt dat de situatie er niet gemakkelijker op is geworden. „De loonstijging gaat te hard. Het tarief van vijf procent is wel erg hoog". Voor de metaal- en elektrotechnische industrie betekent de discontoverhoging een strop. Het bestuur van de Federatie van de metaal- en elektrotechnische in dustrie, FME, zegt liierover: „Voor een bedrijfstak als de onze, die in hoofdzaak investeringsgoederen vervaardigt, houdt de discontoverho ging een afremming van de conjunctu rele opleving in, die na de achterlig gende stagnatie voor haar nog nauwe lijks was begonnen. Bij de loononder handelingen was men juist uitgegaan van de relatief gunstige ontwikkeling van i de investeringen en de verbete ring van de exportmogelijkheden. Het behoeft geen betoog, dat bij de reeds tot stand gekomen loonstijging voor 1969 deze discontoverhoging afbreuk doet aan de goede perspectieven", al dus het bestuur van de FME. Het voegt eraan toe, dat veel onder nemingen in deze bedrijfstak door de loonstijging voor een moeilijke situatie komen te staan. Voor de Amsterdamse effectenbeurs en de geldmarkt kwam de discontover hoging, na de verhoging gisteren in België tot 4V* procent, niet als een verrassing. Wel verrassend is het tijd stip van de discontoverhoging. De ko mende feestdagen, de uitkering van gratificaties en de storting op de nieuw ste 6Vz procents staatslening van 225 miljoen gulden op 7 januari zullen de banken voor zware problemen stellen. De banken moesten al tot grote bedra gen een beroep op krediet van De Ne derlandsche Bank doen. Een verder op nemen van krediet gaat hen meer geld kosten. Op de beurs is de verhoging van het disconto de laatste dagen al in de koer sen verdisconteerd. De geldmarkt ver wacht dat de verhoging door kredietbe- perkende maatregelen zal worden ge volgd. Het vonge tarief van 4% procent sinds 15 maart 1967. De rente is de laat ste tijd internationaal aangetrokken. Na de Verenigde Staten hebben ook Cana da en België het disconto verhoogd. Het lag voor de hand dat Nederland zich aan een verhoging niet kon onttrekken, mede door de binnenlandse ontwikke lingen op loongebied. De nieuwe tarieven luiden: wissel disconto vijf procent, promessendiscon- to 5V« procent, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleggingen voor particulieren 6Vi procent en voor anderen 51/* procent. ROTTERDAM Dr. F. A. Koop- mans heeft per 1 januari ontslag geno men als chirurg van het Rotterdamse Diaconessenhuis. In één jaar tijds^ zijn nu al negen van de dertien specialis ten vertrokken. Dr. Koopmans ziet op korte termijn geen oplossing voor de nu al twee jaar bestaande moeilijkhe den in het Diaconessenhuis. Hij zei ons gisteravond: „Ook na de sanering in het voorjaar is er in het ziekenhuis sprake geweest van een we zenlijke discriminatie in woord en daad. Het was zo geen leven meer. Dit ging ten koste van de artsen en hun gezinnen. Er bleef geen vreugde in het leven en in het werk meer over". Intussen hebben zich negen specialis ten van de staf uitgesproken voor het vertrek van dr. A. Fortgens als direc teur van het ziekenhuis. Oorspronke lijk waren het er zes. De GGD in Rotterdam heeft besloten geen ziekenfondspatiënten meer te ga ten opnemen op de interne afdeling van het Rotterdamse Diaconessenhuis omdat opneming niet verantwoord is nu er niet voldoende artsen en ver pleegsters meer beschikbaar zijn. GRONINGEN De taxichauffeurs in de stad Groningen hebben gistermid dag op het laatste moment afgezien van een staking. Zij hadden ernstige bezwaren tegen het optreden van de bedrijfsleider van de Groninger taxi centrale. Maar deze is gisteren met ziekteverlof gestuurd, zodat de chauf feurs aan het werk bleven. ADVERTENTIE S X» E het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE twee sjiek® herenhorloges in duvriaam doublé 1 carré cambré modal met datum •en pracht Por*»»* f 125 een licht gebogen "gekleed" model zit mooi op de pole f 120 DEN HAAG Het NVV zal er niet voor terugschrikken de cao's open te breken als tengevolge van de Belasting over de Toegevoegde Waarde (BTW) en door an dere oorzaken de prijzen onredelijk omhoog gaan. „Niet onder alle omstandig heden blijft een contract een contract. Komt er chaos in de prijzen dan is er spra ke van overmacht en dit wordt nog altyd als reden erkend om een contract te verbreken". Dit zei gisteren de heer A. H. Kloos, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen op de hoofdbestu- renvergadering van de vakcentrale in Den Haag. Met deze uitspraak onderstreepte de voorzitter van het NW nog eens wat hij zei op de kaderbijeenkomst onlangs in Utrecht, over de noodzaak van aan passing van de lonen als de prijzen sterk in beweging komen. Tot nog toe is het niet voorgekomen, dat om deze reden een c.a.o. werd verbroken. Komt het zover dan zal de rechter moeten beslissen of dit juist is, zei de heer Kloos. Wat het spaarloon betreft merkte hij op, dat deze zaak zeker weer aan de orde zal komen. Volgens de heer Kloos hebben de ministers Roolvink, De Block en Witteveen heel duidelijk gesteld dat de werknemers moeten delen in de be sparingen. Ook de kwestie georgani- seerden ongeorganiseerden zal op nieuw op centraal niveau aan de orde (komen. Ingaande op de besprekingen die ge houden werden en nog gaande zijn over nieuwe arbeidscontracten, zei de voor zitter van het NW,-dat de harde lijn die in onderhandelingen zit een afspie geling ls van de onlust die bij de Ne derlandse werknemers bestaat. Er is onlust over een regeringsbeleid dat prijsverhoging op prijsverhoging stapelt, zijn eigen doeleinden wil door zetten en het bedrijfsleven maar met de gevolgen opzadelt. Maar ook om de halsstarrige houding van de werkgevers die er niets voor voelen het arbeidspa troon in Nederland grondig te wijzigen. „De strijd spitste zich tot op heden toe op de inkomensverdeling. De aan val op de vermogens- en machtsver houdingen moet nog goed op gang ko men", riep de heer Kloos uit. /Va pas poor tenhandel DORDRECHT „Ik ben er gewoon ingetuind. Het is gewoon stom ge weest me in te laten met die paspoor- tenhandel. Laat iedereen die wordt be naderd door de mensensmokkelaars rich afzijdig houden". Dit vertelde de twintigjarige Dick Visser uit Dordrecht, net terug uit een gevangenis in Boekarest. Hij had in Roemenië zijn paspoort verkwanseld, dat gebruikt zou worden door een Roe meen die naar het Westen wilde vluch ten. De man werd bij de grens gegrepe en toen Dick Visser bij de politie een uitreisvisum kwam halen, werd hij aangehouden. „Met behulp van twee Duitse en een Engelse tolk ben ik twee weken verhoord", zei Dick Visser gis teren. Uiteindelijk werd er zoveel bewijs materiaal tegen hem verzameld dat hij bekende. Daarna belandde hij in een van de gevangenissen van Boekarest. Hij is daar „goed en correct" behan deld. „De Roemenen waren doodsbang dat ze een fout zouden maken. Ik moet zeggen dat Roemenië het meest voor uitstrevende land van het Oostblok is". Tijdens het proces eiste de auditeur militair tegen hem een gevangenisstraf van minimaal zes maanden en maxi maal drie jaar. Het werd een jaar voorwaardelijk, een straf waarmee Dick Visser dolgelukkig was want hij kon na zijn veroordeling onmiddellijk naar huis. ADVERTENTIE Kinder-klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kleuren. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan het BIo-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verkrijgbaar bfj alle platenhandeiuren ADVERTENTIE ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten UTRECHT De 24-jarige Utrech ter Hans van Z. die verdacht wordt van vier moorden, zal dinsdag 11 fe bruari voor de Utrechtse rechtbank moeten verschijnen. Ouwe Nol (75), die Van Z. tot enkele misdrijven zou heb ben aangezet, komt dinsdag 18 febru ari voor. De officier van justitie mr. A. So- merwil hoopt de zaak Hans van Z. in een Week rond te krijgen. In de dagvaarding worden Van Z. vier moorden en een poging tot moord te- laste gelegd. Op 29 april 1967 zou hij de 37-jarige Coby van de Voort uit Am sterdam hebben vermoord; op 31 mei 1967 de bejaarde Utrechtse winkelier in feestartikelen J. A. Donse; op 12 augus tus de alleenwonende veehouder Reij- er de Bruin uit Heeswijk; op ,23 juli 1964 de 26-jarige Rotterdamse lerares Elly Hagers. Op 17 december 1967 pleegde hij een overval op de Utrechtse weduwe W. Woortmeijer-Nikkel (66). Nog diezelfde avond werd hij gearres teerd. Ouwe Nol is uitlokking of medeplich tigheid aan de misdrijven op Donse, De Bruyn en de weduwe tenlastegelegd. DEN HAAG De Tweede Kamer zet een streep onder het verleden. Aldus sprak gisteren de KVP'er drs. Peijnenburg over het bedrag van 600 miljoen dat Indone sië over een periode van 30 jaar ter beschikking stelt, maar dat volgens minister Witteveen geen schadevergoeding mag heten. Het verdrag en de regeling voor de verdeling van de gelden- zijn gisteren, in de laatste vergadering van dit jaar, goedgekeurd. Tegen het verdrag stem den pacifisten en communisten, maar de laatsten waren de enigen die niet akkoord gingen met de uitbetalingsre geling. De Kamer kwam doe verdrag niet in kerststemming, i -t kabi net kreeg wel een pluim het ver hogen van de uitkeringspercentages, waardoor het mogelijk is dat particu lieren de helft ontvangen van hun vor deringen, zij het dan dat er wordt uit betaald over maximaal 250.000 gulden. „De regering heeft zich ruimhartig opgesteld", zei drs. Peijnenburg en de afgevaardigde De Goede (D'66) was er verheugd over dat de regering met het hart was gaan denken. Enkele harde woorden zijn er geval len over de actie van de Groep-Rijkens, door de liberaal mr. Koning aangeduid als een „zelfzuchtige groep onderne mers die bij de Indonesiërs verwach tingen hadden verwekt, die niet waar gemaakt konden worden". Minister Luns beaamde dit. Hij sprak over buitenparlementaire pressie, die het hem bij de onderhandelingen wel moeilijk had gemaakt. „Laten wij er maar een streep door halen", meende de a.r.-afgevaardigde dr. Geelkerken. „Er wordt met dit ver drag oud zeer weggenomen; financieel is het wel niet zo'n goede zaak, maar wij kunnen nu tenminste gaan bouwen aan een nieuwe verhouding". „Iets anders was toch niet haalbaar", antwoordde minister Luns, die het met de SGP-er ir. Van Dis betreurde dat de tabaksmarkt niet naar Rotterdam was teruggekomen. Hij bedankte de Kamer tenslotte voor haar zelfbeheersing bij dit debatje. Het geringe bedrag van in totaal zeshonderd-miljoen dat Indonesië vol gens dit verdrag beschikbaar stelt, DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met de begroting van onderwijs en weten schappen. De motie-Den Uyl (PvdA) inzake verdere verlaging van de margegetal len bij het kleuteronderwijs en het la ger onderwijs werd met 42 tegen 74 stemmen verworpen. Voor de motie stemden de fracties van PvdA. D'66. PPR, CPN en PSP. De KVP-'er Engelbertink deelde mee, mede namens de fracties van de ande re regeringspartijen, vertrouwen te hebben in de mededelingen van staats secretaris Grosheide. Een deel van de motie, betrekking hebbend op het kleu teronderwijs, is bovendien ingewil ligd. „Wij hebben dan ook geen enkele behoefte aan de motie". De motie-Tans (PvdA) inzake het in vesteringsplan voor het wetenschappe lijk onderwijs werd aangehouden tot een later tijdstip, als de nota inzake de herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs in de Kamer aan de orde komt. De heer Tans had in de motie de regering uitgenodigd haar in vesteringsplannen opnieuw in overwe ging te nemen en de resultaten daar van zo spoedig mogelijk aan de Kamer mee te dejjen. staat volgens dr. Witteveen niet in vergelijking met de betalingscapaciteit van dat land, dat in feite helemaal niet betalen kan. De regeling komt er op neer dat par ticulieren straks meteen vijftien pro cent uitbetaald kunnen krijgen en ver volgens een garantie ontvangen van de regering over de resterende 35 procent die behoren tot de gelden die Indonesië van 1973 tot 1977 uitkeert. Er komt nog een regeling voor de verzilvering van deze garanties, zodat Inderdaad binnen afzienbare tijd uitbetaling van vijftig procent wordt bereikt. Voorzitter mr. Van Thiel sloot deze laatste vergadering met de verzuchting dat de Kamer de afgelopen maanden een rommelige agenda moest afwerken. Hij klaagde er een beetje over dat er telkens iets onverwachts tussen was ge komen. Ook de Kamerleden waren vol gens hem schuldig aan deze onordelijke gang van zaken, omdat ér nogal eens te lang was gepraat! AMSTERDAM Nederland kocht dit jaar een dikke 25 procent meer auto's dan in 1967. Met de enkele duizenden stuks meegerekend die de ko mende dagen nog worden afgeleverd, komt de verkoop van personenauto's en combinatiewagens op 330.000 stuks, tegen 263.588 stuks in 1967. Het wagenpark is versneld gegroeid. Gebruikelijk is een jaarlijkse stijging van de verkopen met 20 procent. Volkswagen was ook in 1968 het 2 best verkochte merk, met Opel en 2 Fiat als nummer twee en drie ach- Ïter zich. De voorsprong van Volks wagen werd echter kleiner, zowel 2 door een daling van het eigen aan- deel in de totale markt als door een stijging van dat m ark tp er c entage van nummer twee. Opel heroverde zijn traditionele tweede plaats op het ranglijstje, waarvan het merk vorig jaar door Fiat werd verdrongen. Dat lukte Opel door een aanzienlijke verho ging van het eigen marktaandeel. De tweede verandering in de volg orde van de beste tien betreft Ford- Duitsland en Renault, nu respectie velijk nummer vijf en zes. Vorig jaar was dat net omgekeerd. Ford- Duitsland verkocht dit jaar iets be- 2 ter dan in 1967, terwijl Renaults 2 marktpercentage stevig daalde. DAF vierde DAF behield zijn vierde plaats, met een zelfs iets gestegen markt aandeel. Hieronder het lijstje van de tien best verkochte merken met de marktaandelen en de (enigszins af geronde) verkoopcijfers. Tussen haakjes daarachter de marktaan delen en de verkoopcijfers van 1967. 1. Volkswagen 13,9 procent 46.000 stuks (15,2 procent 40.153 stuks). 2. Opel 13.0, 43.000 (13,0 pet. 29.038). 3. Fiat 12,8, 42.000 (12,7, 33.466). 4. DAF 7,8, 25.800 (7,7 20.214). 5. Ford-Duitsland 7,3 23.600 (7,2 18.879). 6. Renault 6,4. 21.200 (7,6, 20.038). 7 Simca 6.2 20.500 (6,4. 16.771). 8 Ford-Engeland 5,9 19.200 (6,8 16.688). 9. Citroën 4,7, 15.500 (4,4 11.692). 10. Peugeot 3,0, 10.000 (3,2, 8.488). Een helemaal juist beeld geeft dit ranglijstje niet omdat het Volkswa genconcern en het Fiatconcern vrij wel alle auto's onder de eigen naam uitbrengen (met Audi bij Volkswagen en Autobianchi bij Fiat als uitzonderingen) terwijl Ford en m General Motors hun merken ge- scheiden houden. Als Audi bij Volks- 2 wagen wordt geteld, de Amerikaan- 2 se en de Britse en de Duitse Fords 2 worden samengevoegd en hetzelfde DEN HAAG Minister mr. C. H. F. Polak van justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat een wetsontwerp waarin regelen worden ge geven voor de werkstaking de minister raad is gepasseerd. Hij deelde dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. Singer-Dekker (PvdA), die er o.m. naar had geïnformeerd wat de oorzaak is van het lange uitblijven van het al vele malen toegezegde wetsontwerp op het stakingsrecht. Minister Polak zei dat de regering de regeling noodzakelijk en spoedeisend acht en hij verbond daaraan de ver wachting, dat het wetsontwerp op het stakingsrecht de Kamer spoedig zal be reiken. gebeurt met de Amerikaanse met ken van General Motors en Opel en Vauxhall, wordt het lijstje zo: 1. General Motors .Concern met een marktaandeel van 15,1 procent; 2. Volkswagen met 14,8; 3. Ford met 13,2; 4. Fiat met 12,8. Het derde grote Amerikaanse au toconcern, Chrysler, is eigenaar van Simca en Sunbeam en haalt bij elkaar een marktaandeel van 6,8 procent. Samen hebben de Ameri kaanse concerns zo 35,1 procent van de Nederlandse markt in handen, hetgeen neerkomt op 115.830 auto's. Schril Het is echter gebruikelijk om de Duitse dochterfabrieken van de Amerikaanse concerns als Duits te beschouwen, de Britse als Brits en de Franse als Frans. Zo bekeken kocht Nederland vooral auto's van Duitsland: 40,7 procent oftewel 134.310 stuks. Dan komen Frank rijk met 20,3 procent of 66.990 stuks, Engeland met 13,5 procent of 44.550 stuks en Italië met 13,1 procent of 43.230 stuks. Vergelekèn steken de Japanse au tofabriekanten. waarover de Euro pese autowereld zich weieens zor gen lijkt te maken, met een geza menlijk marktpercentage van 1,2 procent oftewel 3960 auto's wel erg schril af. Van de Japanners doet Toyota met een marktaandeel van 0,7 procent of 2310 stuks het verreweg het beste, met Datsun 0,4 procent of 1320 stuks op de tweede plaats. Interessant is ook te zien hoe de merken uit de Oosteuropese landen het als groep doen. De Tsjechische Skoda kwam van 964 stuks in 1967 op 1560 stuks. De Russische Scal- dia bleef ongeveer gelijk in aantal, hetgeen op een daling van het marktaandeel neerkomt: 975 auto's in 1968 tegen 920 in 1967. De Oost- duitse Trabant kwam in 1412 stuks in 1967 op 935 stuks in 1968 terecht. En de Russische Yalta daalde van 488 stuks in 1967 tot 170 stuks in 1968. Samen komen de merken uit Oost-Europa op 3640 auto's, een marktaandeel van 1,1 procent. Teruggang Een enorme teruggang laat het Duitse merk Glas zien. dat twee jaar terug werd overgenomen door BMW. Sindsdien verdwenen ver scheidene modellen van Glas. Van wat overbleef werden 171 stuks ver kocht. In 1967 waren het er nog 811. Heel erg best daarentegen verging het Alfa Romeo, Austin en Morris. Alfa Romeo kwam van 241 stuks in 1967 op 780 in 1968, een heel duide- lijk gevolg van de stichting van een eigen vestiging van Alfa in Neder land. De importeurs van Austin en Morris zagen kans hun marktaande- 2 len door een veel energieker aan- 2 pak en door prijsdalingen te ver- 2 dubbelen. Van de revolutionaire Ro 80 van NSU, sinds medio oktober op de markt, werden er ook nog gauw even 68 stuks verkocht. De auto doet dus volop mee in zijn prijsklasse, waarin de verkopen in tientallen per maand uitgedrukt worden. 5 Tenslotte zijn er dan nog de auto's die per stuk gaan, met tussen haak- jes de verkoop van 1967: Bentley 1 S (1), Cadillac 9 (4), Daimler 2 (8), Ferrari 0 (1). Iso Rivolta 5 (6), Lamborghini 1 (0), Masarati 4 (1). Rolls-Boyce 1 (1). ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 13