Veenendaals dagblad Kaap Kennedy klaar voor de lancering Buiten ATOOMONDERZEEÊR IN JAPAN 4 ECONOMISCHE GROEI DUURT IN '69 VOORT Benzine wordt vijf cent duurder Vorsten samen kanaal Ky: „Troepen VS mogen geen druk uitoefenen" I'REGENENI Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zeer veel toeschouwers Autoslaaptrein goedkoper Weer vliegtuig ekaapt Ook olieprijzen gaan omhoog Israëli vallen hoofdkwartier El Fatah aan Versterkend Spoed-huwelijk door brand Artsen kunnen voor 10 patiënten „Mao-vaccin" aanvragen I ZACHTER I Dierentaal TELESCOOP STORING mm E.E.G. VERWACHT VOOR NEDERLAND: ZAKENMENSEN ZIJN ECHTER VOORDELIGER VIT SAAB KOOPT SCANIA-VABIS Met de Kerstdagen iets héél fijns Maison KRAMER DE BURGEMEESTER VAN VEENENDAAL EN MEVROUW BODE-KLOOTWIJK WOENSDAG 1 JANUARI 1969 AMERIKA WAARSCHUWT HANOI Terreur TWEEDE KAART Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en t0955 (red.), Giro 1321600. losse nummers f 0,25; Abonnement f 0,97 p. w* 4,15 p. nu 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mrn-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 20 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 300 WASHINGTON Duizenden nieuwsgierigen uit alle delen van de VS en uit het buitenland, zijn naar Kaap Kennedy gestroomd om het vertrek van het „maanschip" Apollo-8 morgen bij te wonen. Ongeveer 5.500 geoefende tech nici werken bedrijving aan het gereed maken van raket en ruimteschip. De drie ruimtevaarders Frank Borman, James Lovell en William Anders hebben woensdag in hun vluchtnabootser vooral geoefend in het verrichten van de handgrepen waarvan in geval van nood, hun leven afhangt. UTRECHT De Europese spoorwe gen zullen het volgende jaar in het Europese slaaptreinvervoer de tarie ven voor de autovracht reduceren in dien by retourreizen of twee of meer reizen over verschillende trajecten meer dan twee treinbiljetten voor vol wassenen worden gekocht. Deze reductie op de autovracht vermeerdert wanneer het aantal plaats bewijzen toeneemt: drie reizigers ca. 20%, vier reizigers ca. 40% en vijf rei zigers ca. 60% reductie. Een voorwaarde is echter dat de pe riode, Waarbinnen deze reizen worden gemaakt, maximaal twee maanden mag zijn. Voor het verkrijgen van de ze reductie geldt dat van de derde rei ziger af ieder kind van vier t/m ne gen jaar als volwassene wordt be schouwd. De vrachtprijs voor het vervoer van aanhangwagentjes tot 2,5 meter lengte zal worden gehalveerd. Voor de vracht berekening vallen deze wagentjes in de tariefsgroep van de kleinste auto's. Er was in het afgelopen vervoer een stijgende belangstelling voor het auto- si a aptreinvervoer. ADVERTENTIE CO kiellicht leeft er op de wereld i geen andere geleerde be- halve onze eigen prof. dr. Niko Tinbergen (Oxford Univ.) die de geschiedenis van het contact en de groeiende verhouding tussen de mensen en vele zijner dieren zo duidelijk en ook voor de leek zeer begrijpelijk heeft uiteengezet, dan de thans 65 jaar geworden Oosten rijkse dierenpsycholoog prof. dr. Konrad Lorenz, die viervoeters en vogels bestudeert in omgevingen, welke bijna gelijk zijn aan hun na tuurlijke levensterrein. Hij kreeg door zijn onderzoekingen een we reldnaam en zijn levendig geschre ven boeken werden in een reeks talen overgezet. Ge vindt de be tekenis en de oorzaken van het die- rengedrag boeiend, raak en anime rend geschetst in Ik sprak met viervoeters, vo gels en vissen", een spreuk, afkomstig van Salomo, die door zijn wondere ring volgens de overlevering de taal der dieren verstond. Toen echter de nachte gaal hem verried, dat een van zijn 999 vrouwen een ander beminde, wierp de koning de ring vertoornd weg en moest hij zijn hart voor de dierenwereld afsluiten. Vijftien jaar geleden verscheen dit in meeslepende trant geschre ven boek bij de Uitgeverij Ploeg- sma te Amsterdam; thans kreeg het een geheel nieuwe bewerking (7de druk) door Han Rensenbrink van „Artis", met veel meer teke ningen alles in een modem for maat en niet duur (f 10,90) op de koop toe. Het doet deugd in het voorwoord van de schrijver te le zen, dat hij al 32 jaar met Tinber gen samenwerkt en de vriendschap met hem tot een der meest waar devolle van zijn leven acht. Dat dit boek juist in Nederland vele her drukken beleefde, heeft zijn reden, want Leiden is een der belangrijk* ste bakermatten" van de etho logie. 20 dec. 1968 A. B. WIGMAN Dè meteorologen van de NASA ver wachten voor morgen gunstig start- weer bij wolkenloze hemel. Ook voor de landingsdatum, 27 december, wordt in het gebied tussen Hawaii en Samoa goed weer verwacht. De drie ruimtevaarders verdienen met hun vlucht niets extra's. Zij ont vangen hun normale loon. Dat is voor Borman en Lovell 75,40 dollar per dag en voor Anders, die een lagere rang heeft 56,99 dollar. Zij krijgen ook geen kersttoelage en evenmin gevarengeld. Wel eten zij er goed van: hun „ruimte maaltijden" kosten 50 dollar (f 180) per dag. De Saturnus-Apollo-combinatie is het resultaat van het werk van 350.000 ge leerden, technici en arbeiders bij 20.000 verschillende industriële maatschappij en. De Nasa heeft er een terrein van 35.000 ha met het grootste gebouw ter wereld voor aangelegd, dat een miljard dollar heeft gekost. De ruimtepakken komen op 35.000 dollar per stuk. Alle mogelijke veiligheidsmaatregelen zijn genomen, zoals bijvoorbeeld de bouw van een speciale geluidsmachine, die evenveel lawaai produceert als de star tende Saturnus-raket. Daarmee is be proefd of de Apollo-8 tegen deze tril lingen bestand is. Wanneer de Apollo-8 op reis gaat kunnen de Amerikaanse televisiekijkers het ruimteschip door een telescoop vol gen zoals een sterrenkundige zijn ster ren bekijkt. Deze telescoop staat in het planetarium van het museum voor na tuurlijke historie te Denver in Colora do. Zij kan rechtstreeks op de televisie worden aangesloten. Wanneer het ruimteschip dicht bij de maan is gekomen, is het nog slechts te zien als een bewegend sterrestipje, dat verdwijnt wanneer het zowel voor als achter het hemellichaam voorbijtrekt. De nieuwe onderneming heeft al tot het ontstaan van een hele serie nieuwe uitdrukkingen geleid, waardoor het al vertrouwde woordenboek van de ruim tevaart aanzienlijk is uitgebreid. Leken zullen niet gauw begrijpen wat „adapter skirt" ofwel „aanhechtingsrok" bete kent de „rok" waarmee twee delen van een ruimteschip aan elkaar worden gepast. Woorden als „blastoff" (wegplof- fen) en „splashdown" (neerplonzen) wa ren al bekend, maar „abortus" voor voortijdige beëindiging van de vlucht, en „apocynthion" voor het verste punt in een baan om de maan van een vaar tuig, dat van de aarde is vertrokken, zijn nieuw (Cynthia was de Romeinse maangodin). En niet te vergeten „Lunar module", de „maanvlo", waarmee vol gend jaar twee mannen op de maan zullen landen, als alles goed gaat. Het aftellen van de Apollo-8 onder vond een kleine technische storing maar deze zal, naar wordt verwacht, geen in vloed hebben op de voorgenomen lance ring van drie astronauten voor een reis om de maan. De moeilijkheid deed zich voor toen de mannen voor de lancering maatre gelen troffen om zeer koude vloeibare waterstof in de drie brandstofcellen te pompen, die de elektrische stroom voor de Apollo-8 zullen leveren. Een klep in het pompsysteem deed het niet en moest worden vervangen. Een woordvoerder voor de Nasa zéi, dat dit de brandstofoperatie met onge veer vier uur vertraagde. Hij voegde er echter aan toe dat verschillende aspec ten van het aftellen, dat zondag begon, voor lagen op het schema en dat er tijd genoeg over is om de tijd, die met de niet werkende klep verloren ging, in te halen. Gedurende de vlucht combineren de brandstofcellen vloeibare waterstof op een temperatuur van 423 graden onder nul en vloeibare zuurstof van 297 gra den onder nul, om elektrische stroom te produceren en als bijprodukt water, dat door de astronauten wordt gedron ken. HAVANNA Een man heeft de pi loot van een Douglas DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines" met 149 mensen aan boord gedwongen naar Havanna te vliegen. Het „wapen" dat hij bij zich had, was volgens de Cubaanse autoriteiten een kinderpistool. Met een vierjarig meisje op de arm, stapte hij in Havanna uit het toestel, dat hij tus sen Philadelphia en Miami van koers had laten veranderen. Het was het 26ste vliegtuig dit jaar dat op deze wijze in Cuba terecht kwam en het vierde Amerikaanse toe stel deze maand. Nog nimmer was een vliegtuig met zoveel inzittenden „ontvoerd". Onder de passagiers be vonden zich enkele Amerikaanse mili tairen in uniform. -• - BRUSSEL De Nederlandse economie zal ook in 1969 in het teken van een aan houdende conjuncturele opgang staan, zo meent het jongste kwartaaloverzicht van de Europese Commissie over de conjuncturele ontwikkeling in de EEG. Hoewel de uitvoer van goederen en diensten in 1969 een belangrijke expansiefac tor zal bljjven, zal het stijgingstempo echter iets kunnen afnemen. Over het geheel genomen kan worden verwacht, dat de uitvoer van goederen en diensten van 1968 op 1969 met ongeveer negen procent zal toenemen, aldus het verslag. SASEBO De Amerikaanse atoom onderzeeër Plunger" is in de haven van Sasebo aangekomen zeer tot ongerustheid van vele Japanners die zich zorgen maken over de aanwezig heid van een radio-actieve bron in hun stad. Op de foto zien we het schip voor anker liggen, terwijl op de voorgrond een bootje, uitgerust voor de controle op radio-activiteit, naar de onderzee boot toevaart. BUSSUM De NTS zendt zatërdag 28 december van 11.30 tot 12.45 uur op Nederland 1* een rechtstreekse reporta ge uit van de doop van prins Johan Friso, de tweede zoon van prinses Bea trix en prins Claus. De plechtigheid vindt plaats in de Domkerk te Utecht. APELDOORN De benzine wordt op 1 januari vijf cent per liter duurder. Dit is een gevolg van de nieuwe (omzet)Belasting over de Toegevoegde Waar de (BTW), die dan haar intrede doet. Superbenzine gaat dan in het westen van ons land 60 cent per liter kosten, ge wone benzine 56,7 cent. In het midden en oosten van het land zullen de prijzen nog iets hoger liggen. Dit houdt verband met de hogere aanvoerkosten. Desgevraagd deelde men ons b(j de Shell mee, dat in Gelderland de prijzen 61 cent voor super- en 57,7 cent voor gewone benzine zullen bedragen. Andere olieprodukten die duurder worden door de b.t.w. zijn: autogasolie: 0,3 cent per liter, (licht) petroleum: één cent per liter, Huisbrandolie voor particulieren: vier procent, smeerolie: bijna een half procent, of twee cent per liter voor een van de duurste soorten. Huisbrandolie voor de industrie wordt twee tot drie gulden per ton goedkoper. De oliemaatschappijen hebben niet de volledige uit de b.t.w. voortkomen de verhoging in de benzineprijzen door berekend. In het overleg met het mini sterie van economische zaken hebben zij toegezegd 0,6 van de in totaal 5,6 cent belastingverhoging voor eigen re kening te nemen. Van 1 januari af bestaat de prijs van superbenzine (zestig cent) voor 69 pro cent uit belasting, accijns en invoer recht. Hij bestaat uit: 6,5 cent b.t.w. (de oude omzetbelas ting van 0,9 vervalt), 34,85 cent accijns en invoerrecht, 18,65 cent opbrengst oliemaatschap pijen. De prijsverhoging zal uitsluitend de Een beoordeling van de ontwikkeling van de binnenlandse vraag in het ko mende jaar wordt vooral bemoeilijkt, doordat de reacties van de verschil lende economische groepen op de in voering van de belasting op de toege voegde waarde op 1 januari buitenge woon moeilijk kunnen worden voorzien. Toch kan worden verwacht dat de ex pansie van de binnenlandse bestedingen onder invloed van een snel stijgende consumptie en vergroting van de stij gende consumptie en voorraden nog sneller zal verlopen dan in 1968. De groei van de bruto investeringen in vaste activa zal daarentegen iets zwakker kunnen worden en wel in de eerste plaats door een vertraagde stij ging van de uitgaven voor overheidsin vesteringen. De investeringsactiviteit vdn de ondernemers zal vooral dank zij de verbetering van het winstniveau en de nog steeds goede afzetmogelijk heden nog niet tanen. Bij de woningbouwinvesteringen moet een wat langzamere groei worden ver wacht dan in 1968. Over het algemeen genomen zouden de bruto investeringen in vaste activa van 1968 en 1969 naar waarde ruim 10 procent kunnen toene men. Ook het overheidsverbruik zal voor namelijk als gevolg van de versnelde toeneming van de personeelssterkte alsmede van de lonen en salarissen per hoofd een krachtigere groei kunnen ver tonen dan in 1968. Het gezinsverbruik zal in 1969 ver moedelijk sneller groeien. Zo zullen de inkomens van de gezinshuishoudingen iets krachtiger kunnen toenemen dan in 1968, omdat met name de looninko- mens per hoofd van de afhankelijke beroepsbevolking een sterkere stijging te zien zouden kunnen geven. Voorts kan de toeneming van de werkgelegen heid iets groter zijn dan in het vorige jaar. Daarentegen zullen de inkomens uit bedrijf en vermogen alsmede de in komensoverdrachten eerder in iets tra ger tempo toenemen. De werkloosheidsquote (aantal werk lozen in verhouding tot de burgerlijke beroepsbevolking) zal over he< gehele jaar genomen van 1,9 procent in 1968 dalen tot 1,6 procent in 1969. De invoer van goederen en diensten zal in 1969 wederom zeer krachtig ex panderen, zodat een volumestijging van ongeveer 8,5 procent zal kunnen wor den bereikt. ♦De lopende rekening van de beta lingsbalans zal een overschot kunnen vertonen. Het EEG-rapport verklaart voorts, dat de ontwikkelingsvooruitzichten voor de Nederlandse economie en in het bij zonder de kans op 'n krachtige prijsstij ging een bijzonder voorzichtige ^ponjunc- tuurpolitiek eisen. STOCKHOLM De bekende Zweed se SAAB-auto- en vliegtuigfabrieken heeft bekend gemaakt voor 640 miljoen gulden de Scania Vabis vrachtwagen fabrieken te hebben overgenomen. De aandeelhouders van Scania moe ten het voorstel nog goedkeuren. ADVERTENTIE SPECIALE KERSTTAARTEN 7,50 per stuk itCHIPOLATAPIDDING if KERSTBRODEN heerlijk gevuld met amandel spijs en vruchten. En natuurlijk ook uw KERSTKRANS van U proeft wel waarom TERNEUZEN Koningin Juliana en koning Boudewijn van België hebben gisteren het gemoderniseerde kanaal van Terneuzen naar Gent officieel in gebruik gesteld. Op de foto kijken de beide staatshoofden naar een parade van schepen in de grote sluis te Ter- neuzen. TEL AVIV Israëlische vliegtuigen hebben vanmorgen boven de vallei van de Jordaan Arabische geschutsstellingen aan de andere zijde van de bestands lijn bestookt. Het was de tweede maal in drie da gen, dat Israëlische vliegtuigen opste gen om de Jordaanse kannonniers het zwijgen op te leggen. Ooggetuigen die vanaf de Israëlische kant keken vertelden, dat de toestellen, die na het eerste schot werden opge roepen, een vroeger politiebureau in Adasiya (Jordanië) troffen. De Israë li's zeggen dat het bureau tot een Ara bische guerrillapost is gemaakt. Na de aanval stegen vlammen en rook uit het gebouw op. De Arabieren gebruikten luchtafweergeschut tegen de duikende toestellen maar troffen geen doel. Israëli's die in de drie kibboetzim in het gebied leven, gingen onmiddellijk •naar de schuilkelders toen het schieten begon. Tegen half negen, een uur la ter, was het weer rustig. ZüRICH Een apotheek in de Zwit serse stad Zürich had voor alle klan ten een leuke verrassing: een fles ver sterkende wijn als kerstgeschenk. Gisteravond waren evenwel al vijf tien klanten van de apotheek in een ziekenhuis opgenomen met verschijn selen van min of meer ernstige vergif tiging. ADVERTENTIE geven gaarne aan de ingezetenen gelegenheid tot het wisselen van gelukwensen op van I 1.30 uur tot 13.00 uur in het raadhuis. PARIJS Vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Viëtnam heeft gezegd dat het verblijf van Amerikaanse troe pen in zijn J*nd geen zin heeft, als ze worden gebruikt om de bevolking te dwingen, communistische slaven te worden. „Ik vroeg in 1965 om groot scheepse Amerikaanse hulp voor het behoud van de vrijheid en soevereini teit van Zuid-Viëtnam", zei hij in een interview dat vrijdag door het Franse blad „l'Aurore" werd gepubliceerd. Amerika heeft Noord-Vietnam ge waarschuwd dat een aanval van de Viët-Cong op Saigon ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Parijse on derhandelingen. Bovendien zal dit voor de Amerikanen een reden kunnen zijn om de bombardementen op Noord-Viët- nam te hervatten. Dit is de plaatsvervangende Ameri kaanse delegatieleider, Cyrus Vance, gisterochtend aan zijn Noordviëtname- se collega, kolonel Ha Van Lau, gaan vertellen. Het was de eerste maal dat zij elkaar sedert de vorige week vrij dag weer zagen. De Noordviëtnamezen, die dit gister avond in een communiqué bekend heb ben gemaakt, hebben zowel de waar schuwing als de voorstellen afgewezen. Kolonel Ha Van Lau herhaalde dat het Viëtnamese volk het recht heeft zich te verzetten zolang de Amerikanen zich op Viëtnamees grondgebied bevinden. In Parijs vraagt men zich echter af, of de Amerikaanse waarschuwing wel ernstig gemeend is en of zij niet veel eerder bedoeld is om het bijzonder slechte klimaat tussen de Amerikanen en de Zuidviëtnamezen te verbeteren en daardoor uit de huidige impasse te geraken. Zeven Viëtnamese burgers zijn he denmorgen om het leven gekomen door een reeks terreuraanslagen met granaten in en om Saigon. Politie en leger zijn in alarmtoestand aangezien een terreurgolf werd ver wacht nu het nationale bevrijdings front in Zuid-Viëtnam vandaag acht jaar bestaat. particuliere rijders treffen. De zaken mensen gaan zelfs voordeliger autorij den. Zij kunnen de b.t.w. op benzine (6,5 cent) weer in mindering brengen op de b.t.w. die zij toch al over hun goederen en diensten aan de fiscus moeten afdragen. Bij een prijsverho ging van vijf cent verdienen zij dus 1,5 cent per liter DUIVEN De 33-jarige L. J. Berndsen uit Aerdt en zyn aanstaande bruid, de "22-jarige mej. Th. IJzermans uit Loo by Duiven zyn woensdagmorgen op het Duivense gemeentehuis In allerjjl in het huwelyk getreden. Oorzaak was een brand, die in het gemeente huis was ontstaan. De brand ontstond in de ruimte waar de ohestookverwarmingsketel staat opgesteld. Een enorme rookontwikke ling deed het ergste vrezen. „Geef elkaar vlug de rechterhand en. dan naar buiten", sprak de ambtenaar van de burgerlijke stand. Op de trap pen voor het gemeentehuis werden tenslotte de huwelijksakten getekend. De brand was met hulp van de plaatse lijke brandweer overigens snel ge blust. ROTTERDAM De Nederlandse huisartsen hebben geen enkel inzicht in de hoeveelheden vaccin tegen de Hongkonggriep die zij zullen ontvan gen, noch over de vraag wanneer dat het geval zal zijn. Hun enige houvast is een brief van de farmaceutische industrie Philips Duphar. Daarin is hun meegedeeld dat zij door middel van een bijgevoegde kaart één injectieflacon met tien cc vaccin kunnen aanvragen. Die hoeveel heid is voldoende voor het immunise ren van tien mensen. Zonodig zullen de orders in volgorde van binnenkomst worden afgehandeld. Via een tweede kaart kunnen de art sen de hoeveelheden bestellen die zij verwachten nodig te hebben. Wanneer die zullen worden afgeleverd is nog een open vraag. Omdat het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid nog „in hoog tempo" werkt aan het antwoord op vragen van een aantal leden van de Tweede Kamer wilde het geen mede delingen doen over de situatie, noch over de vraag of er mogelijkerwijs in het buitenland vaccin tegen de Hong konggriep kan of zal worden gekocht. Een woordvoerder van de Landelijke Huisartsenvereniging verklaarde dat er beslist geen reden is voor een soort paniektoestand. T)e temperatuur is vannacht en vamorgen vroeg nog eenmaal winters geweest. De minima in Gelderland waren 3 tot 1 gra- den; Rotterdam kwam het laagst E met 5. Hannover meldde 11, E maar daar lag dan ook sneeuw. l De winter zwaait nu af. Een die- •5 pe stormdepressie ten westen van s Schotland, van 975 mb, voert 5 met een aanwakkerende zuidelijke E tot zuidwestelijke wind zachtere oceaanlucht via het Engelse Ka- s jj naai naar onze omgeving. De tem- peratuur loopt dit weekeinde op tot 5 waarden tussen 5 en 8 graden bo- ven nul. Fronten brengen periodiek j regen. Tot nu toe is het tijdvak van E 24 november af bijzonder droog ge- r E weest, met hooguit 1 a 2 mm neer- 1 slag. De laatste honderd jaar is S zo'n lange droogteperiode in no- S vember en december maar in drie j a vier gevallen voorgekomen. S De vraag of we wel of niet een witte kerst zullen hebben dit jaar, E E kan op dit moment nog niet beant- woord worden. In Noordwest- Europa handhaaft zich de koude lucht en ook in het Schotse berg- land blijven zich sneeuwbuien op- houden. Morgen: zon op: 0.846; onder: E 16.30; maan op: 11.01, onder: 18.13. i

De Vallei | 1968 | | pagina 1