Opening van politiebureau in gemeente Kesteren was een historisch gebeuren Hopelijk gaat het gebouw dienstbetoon uitstralen' UITNODIGING VAN „RIJKSSPELEN" EN GYMVERENIGING Surinaamse meisjes in Veenendaal voor een turntraining VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. POLITIE KREEG VOOR 'T EERST EIGEN BUREAU Kerstzang in Ederveen Bloemenzaak geopend Secretarie gesloten Politienieuws Nood Wilhelmus HOEDEN Ophalen huisvuil Kaartavond Groepsleider: ,Wij hebben hard toestellen nodig9 Vakantie Blij HORLOGERIE VAN MANEN Kerstavond van NCVB WMF SOLA elite KELTUM Permanent FORD-show in showroom BEKENDMAKING VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 OPHEUSDEN Burgemeester D. J. Pott heeft gistermiddag het nieuwe poli tiebureau van de gemeente Kesteren in Opheusden officieel geopend. De histo rische gebeurtenis voor de gemeente Kesteren werd bijgewoond door een groot aantal genodigden. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis, dat de plaatselijke politie van deze Betuwse gemeente een eigen onderkomen kan be trekken. Voorheen deden de privé-woningen van het politiepersoneel dienst als politiebureau. Dit wierp vooral de laatste jaren in de snel groeiende gemeente Kesteren problemen op. Het nieuwe politiebureau is een modern gebouw, dat wordt geflankeerd door twee dienstwoningen. Zowel het interieur als het exte rieur doen op het eerste gezicht niet aan een politiebureau denken. Men is erin geslaagd het bureau een vriendelijk karakter te geven, dat onder andere zal moeten bijdragen tot een versterking van de band politie-burgerij. „De bevolking kan zich zonder ■chroom in het nieuwe politiebureau begeven. Ik hoop dat het gebouw een dienstbetoon zal gaan uitstralen in onze gemeente". Deze woorden sprak burge meester D. J. Pott onder andere tijdens zijn toespraak op de bijeenkomst, die aan de officiële opening vooraf ging. „Het politieapparaat heeft in een ge meenschap een dienstverlenende func tie. We moeten het gezag zien als een middel om onze rechtsstaat en onze rechtsorde te beschermen. Het nieuwe politiebureau kan een stimulans zijn om de samenwerking tussen politie, burgerij en plaatselijke overheid op een hoger plan te brengen", aldus de burgemeester, die een dergelijke har monie onmisbaar noemde. De heer Pott sprak tot slot van zijn toespraak de wens uit, dat de garage van het politiebureau spoedig aan z'n doel zal gaan beantwoorden. De burgemeester doelde hiermee kennelijk op een pa trouilleauto, waarover de politie in zijn gemeente nog steeds niet beschikt. Kolonel P. Oom van het Territoriaal Arnhem noemde de opening van het bureau een bijzondere gebeurtenis. „De nood voor Kesteren was aanwezig. Achteraf bezien is 't eigenlijk allemaal nogal van een leien dakje gegaan. Het nieuwe bureau betekent een verrijking voor de gemeente, die hiermee met vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan", aldus de kolonel. De politiefunc tionaris memoreerde vervolgens, dat in 1961 een verzoek voor een politiebu reau in de gemeente Kesteren was in gediend, dat in 1962 met een urgentie toekenning op de bouwlijst kon worden geplaatst. In 1963 werd de grond ge kocht en in 1967 kon met de bouw wor den begonnen. Districtscommandant P. J. Plat tel hijst onder de tonen van het Wilhelmus de Nederlandse driekleur aan de vlaggemast voor het nieuwe politiebureau. „Wij zijn erg dankbaar voor het hieuwe onderkomen van de politie in Kesteren" merkte majoor P. J. Plat tel, commandant van het district Nijme gen op. Majoor Plattel zei te spreken namens de mensen, die straks in het nieuwe bureau zullen gaan werken. „Kesteren is politioneel gezien niet één van de gemakkelijkste gmeenten. Niet voor niets is daarom onlangs de politiesterkte met twee man uitgebreid. Het nieuwe bureau betekent zeket een stimulans om het politieapparaat in de toekomst nog beter te laten functione ren", aldus de commandant van het district Nijmegen, waaronder ook de po litie in Kesteren ressorteert. Na de verschillende toespraken ver trokken de genodigden naar het bu reau, waar de officiële opening zou plaatsvinden. Alvorens hiertoe over te gaan werd aan de vlaggemast voor het politiebureau onder de tonen van het Wilhelmus de Nederlandse driekleur gehesen door majoor P. J. Plattel. Bü deze plechtigheid stond een ere-wacht van de groep Valburg aangetreden. De 10-jarige Antoinette Blankesteyn uit Kesteren bracht burgemeester D. J. Pott op een groen fluwelen kussen de sleutel van het bureau; dat vervol gens door de burgervader werd ge opend. De genodigden werden hierna in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. De officiële opening werd besloten' met een receptie in de trouwzaal van het gemeentehuis. Tot de vele genodigden, die de ope ning bijwoonden, behoorden onder an dere de substituut officier van justitie, mr. Kopp, een groot aantal 'raadsle den, de brandweer commandanten van Kesteren en Opheusden, nagenoeg het voltallige personeel van de groep Val burg, waartoe ook de gemeente Keste ren behoort, drie reservisten van de póst Kesteren, de commandant van de post Kesteren, opper-wachtmeester M. J. Bronk, de commandant van de groep Valburg, adjudant H. W. G. Beerlage, Burgemeester D. J. Pott opent de de deur van het nieuwe politie bureau. alsmede de aannemer, die het politie bureau heeft gebouwd, de heer D. C. Ravesteyn jr. uit Kesteren. ADVERTENTIE Wij hebben voor U een prachtige collectie hoeden o.a. in verschillende kleuren Corduroy en tweed, ook ruiten, voor de sportieve man. En vele klassieke modellen voor de wat meer bescheiden man. SCHERPENZEEL In verband met de komende feestdagen zal op woensdag 25 december in Scherpenzeel geen huis vuil worden opgehaald. De vuilnisdienst zal hiervoor langskomen op zaterdag 28 december a.s. Tevens zal er geen vuil worden opgehaald op 1 januari a.s., doch op zaterdag 4 januari a.s. SCHERPENZEEL Door het bestuur van het NW afdeling Scherpenzeel wordt donderdag 19 december a.s. in hotel Boszicht een kaartavond geor ganiseerd. VEENENDAAL Donderdagavond tussen 7 en 8 uur arriveerden vijf Suri naamse meisjes in Veenendaal. Op uitnodiging van Sparta en met bemidde ling van de Vereniging Rijksspelen brengen deze meisjes een „tegenbezoek" voor het vorig jaar afgelegde bezoek van de Sparta-meisjes aan het overzeese rijksdeel. De bedoeling is, dat de meisjes hier drie weken zullen trainen, terwijl zij tussen de trainingen door de gelegenheid krijgen om het een en ander van Nederland te zien. Daarvoor staan er diverse excursies op het programma. De vijf meisjes zijn vergezeld van de heer E. Deekman, die als leider optreedt. De meisjes zijn lid van twee verschillende verenigingen in Paramaribo Thesos en Uni. De heer Deekman treedt bij Thesos als trainer op. De groep Sparta-meisjes stond bij ho tel „De Korenbeurs" op haar „vrien dinnetjes" uit Suriname te wachten- Door een misverstand was er echter bij dat hotel geen ruimte gereserveerd, waardoor de officiële ontvangst van de Surinaamse gasten plaatsvond in Hotel Vonk. De meisjes waren opgetogen over hun eerste indrukken van Neder land vooral een met ijs bedekte vij ver in Rotterdam, waar ze op Zestien hoven aangekomen waren, was voor hen iets fascinerends geweest maar wel vonden ze het hier erg koud. Geen wonder. Nog geen twintig uur geleden waren ze vertrokken bij een tempera tuur van 32 graden Celsius en in Rot terdam was de temperatuur ongeveer 30 graden lager! Gelukkig had het ont vangstcomité daar gezorgd voor dikke jassen, geleend van de Sparta-meisjes. De enige die het nog niet koud gehad had was de heer Deekman. De heer Eugène Deekman, leider van Thesos, wordt 24 december 54 jaar, maar hij kan nog een handstand maken, zoals hij vol trots vertelde. Hij is Evange lisch Luthers en brengt voor het eerst van zijn leven een bezoek aan Neder land. Hij is in Suriname geboren en ge togen. De heer Deekman werkt als monteur bij de Singerfabrieken in Pa ramaribo: „Ik héb van mijn baas de volle medewerking gehad, ik zou nu eigenlijk moeilijk weg kunnen, maar men heeft gezegd, dat ik het doen moest." In Suriname laat hij een vrouw en twee zoontjes achter. De jon gens zijn 6 en 3 jaar oud. De heer Deekman vertelde, dat de gymnastiek in Suriname nog geheel in de kinderschoenen staat. Zijn vereni ging heeft geen echte trainer, omdat die in Suriname eenvoudig niet te vin den is. „Er doen in Suriname eigenlijk alleen meisjes aan gymnastiek. De jon gens interesseren zich er niet voor. Daarom is het zo moeilijk een trainer te krijgen." Hij is enkele jaren gele den met de gymnastiek- begonnen in Thesos. Van het bezoek van de Sparta- meisjes en ook van de training, die de heer Vaartjes deze zomer gegeven heeft, heeft zijn vereniging veel ge leerd: „Wat we van Sparta gezien heb ben, heeft stimulerend gewerkt op ons. In korte tijd zijn we goed vooruit ge gaan, maar we hebben dan ook alles op alles gezet. Ik durf gerust te zeggen, dat twee meisjes zelfs zeer goed zijn. Van meneer Vaartjes moesten we de piramide gaan oefenen, maar dat durf ik niet aan. Ik kan nog wel een hand stand maken, maar ik ben bang dat een piramide mis gaat. De meisjes zul len in de komende weken absoluut veel vooruitgaan. Wij zijn gekomen om er zoveel mogelijk bij te leren." De heer Deekman vertelde, dat de meisjes vakantie hebben. Ze hoeven voor deze reis slechts drie dagen de school te verzuimen. De vakantie be gon eigenlijk donderdag pas, zodat ze een dag eerder weg moesten, als ze weer thuis komen, is de school net weer twee dagen aan de gang. „We hebben eigenlijk geen goede ac commodatie in Suriname. We moeten nodig een paar «toestellen hebben, zo als een lange mat ert een paard. Dan zouden we veel meer kunnen doen. Misschien kunnen we wat beter gaan trainen als de nieuwe gymnastiekzaal klaar is. We doen het nu in een oud gebouw, dat helemaal niet aan de eisen voldoet." Als je de heer Deekman vraagt, wat hij het liefst ziet in Nederland in de verwachting dat hij een bepaalde plaats of gebeurtenis opnoemt zegt hij: „Veel gymnastiek, dat, is mijn hobby en daarvan moeten we leren." Een van de meisjes, Tjon Kiem Sang, laat zich op een dergelijke ma nier uit. Ze is vier jaar lid van The sos en vindt het vooral leuk dat ze de Sparta-meisjes weer terugziet. „Ik hoop dat het heel leuk wordt," zegt ze. De heer Vaartjes vertelde dat er een goede toekomst is voor de gymnastiek in Suriname: „Die mensen bewegen zich van nature al veel beter dan wij. Met een goede training zullen ze ge makkelijk resultaten behalen. Hier gaan ze samen met ons trainen. We zullen ze veel van Nederland laten zien en een Nederlands kerst- en oud- en nieuwfeest laten meemaken. Misschien komt er voor 8 januari nog een ouder avond, waarop de meisjes hun kunnen zullen tonen." De Hollandse „pleegouders" ouders van leden van de groep die de Surinamereis gemaakt heeft nemen de meisjes in hun gezin op. Hierdoor zullen ze een indruk krijgen van de Ne derlandse gewoonten. Dit werd ook be klemtoond door de heer De Sanders, een in Amersfoort wonende Surinamer, die bestuurslid is van de Vereniging Rijksspelen. „Wij zijn blij dart u de kin deren in huis op wilt nemen. We ho pen, dat het mogelijk is in de toekomst de Nederlandse kinderen ook in Suri naamse huizen onder te brengen, tot nu toe is dat niet gelukt, maar het groeit er wel naar toe," zei hij in een toespraakje bij de ontvangst, nadat de waarnemend voorzitter van Sparta, de heer J. Bouwman de meisjes welkom had geheten in Nederland. Op het programma staan veel trai ningen, maar ook een aantal uitstapjes, onder meer naar Zuid-Limburg en Zeist. In de laatste plaats wordt een bezoek gebracht aan de Evangelische Broedergemeente, waarvan vier van de vijf meisjes lid zijn. Op 2 januari worden de meisjes ontvangen door het gemeentebestuur. ADVERTENTIE mm Eiermarkt: Aanvoer 850.000 eieren. Prijzen kippe-eieren f 16,75 f 17,50, henne-eieren f 15,50 f 16,50. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Varkensmarkt: Aanvoer 149 biggen. Prijzen f 68,; f 78,- per stuk. Handel matig. ADVERTENTIE pleet L en staal VtfW/ HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL De Surinaamse meisjes bij de ont vangst in hotel Vonk. EDERVEEN In de Nederlandse Hervormde Kerk wordt zaterdagavond 21 december de jaarlijkse kerstzang- dienst gehouden. De dienst begint om 8 uur. Aan de dienst wordt meege werkt door het Hervormd Jeugdkoor „Van knop tot bloem" o.l.v. mevrouw Boeve, het chr. gem. koor „De lof- stem" o.l.v. de heer De Boef en het meisjeskoor. Verder zal er nog muzika le medewerking worden verleend. Ds. T. C. de Bie, die de leiding heeft van deze avond zal de meditatie verzorgen Omdat voorgaande jaren veel belang stelling werd getoond verwacht men ook nu weer veel bezoekers. ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 De dames van de Ned. Chr. Vrouwen bond afdeling Scherpenzeel viert op donderdag 19 december kerstfeest in ge bouw Filalethes achter de Ned. Herv. Kerk te Scherpenzeel. Aanvang van de ze kerstavond 7.30 uur. SCHERPENZEEL Gisteravond is in Scherpenzeel de bloemenzaak van de heer H. Brederoo geopend door burge meester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg. Na een korte toespraak, waarbij de burgemeester het echtpaar Brederoo feliciteerde met hun aanwinst, en veel succes wenste in Scherpenzeel verklaarde de burgervader de zaak voor geopend. Bij de opening waren aanwe zig de beide wethouders, de heren P. de Jonge en J. v.d. Ham, alsmede de gemeentesecretaris de heer B. v.d. Brink en enkele raadsleden. In zijn toe spraak zei de heer Brederoo dat men eerst 14 november met de verbouwing was begonnen. De voormalige loodgie terswinkel werd in deze tijd geheel om gebouwd. De tussenmuren tussen de ou de winkel, de gang en het woongedeel te werden gedeeltelijk weggebroken en enkele togen werden hier ingebouwd. Hierdoor werd een aanzienlijk grotere oppervlakte verkregen, die over de ge hele breedte van 't pand loopt. De heer Brederoo, die ook in Woudenberg een bloemenzaak heeft, heeft nu ook in Scherpenzeel een mooie zaak gevestigd. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat de gemeentesecretarie, alsmede het kantoor van de kassier, op vrijdag 27 december 1968 voor het pu- pliek gesloten zullen zijn. De afdeling burgerlijke stand en be volking zal op genoemde dag voor het publiek geopend zijn van des voormid dags 9.00 - 12.30 uur. Rhenen, 18 december 1968. Burgemeester en wethouders voor noemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL Op de kruising van de Dr. de Visserstraat/De Savor- nin Lohmanstraat deed zich, gedeelte lijk tengevolge van gladheid door op vriezen een aanrijding voor tussen twee personenauto's. Beide wagens werden beschadigd. De heer C. J. van S. verleende, komend van de Savornin Lohmanstraat, geen voorrang aan de voor hem van rechtskomende mevr. De V. Laatstgenoemde klaagde later over pijn in de zij, waarvoor zij zich in verbinding stelde met haar huisatrs. De heer J. v.d. B. uit Veenendaal had 's avonds om 9 uur zijn auto op een parkeerplaats gezet. Toen hij om half twaalf weer bij zijn wagen kwam. bleek zijn voorruit kapot te zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 5