Geheim overleg wekt onrust onder Tsjechoslo wak en Zwitsers overwegen om de wapenindustrie te gaan nationaliseren Braziliaanse regering met nieuwe zuiveringen bezig Rust keert terug aan de Franse universiteiten Europese Commissie steunt plan-Mansholt Gaat u op visite? Geschenkidee neem iets ww mee Dochter van wijlen Robert Kennedy ALGEMEEN GEVOEL: WIJ WORDEN BEETGENOMEN SêftS^itiRkeent deompü YS en Engeland in ban van de Mao-griep Grote brand in de Keulse opera V.S. kernproef Katholieke geestelijkheid de zondebok Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 OOK ENGELAND SPECULATIE VERSLAG SMRKOFSKY ONDERHANDELINGEN C.A.O. BUSBEDRIJVEN OPGESCHORT Voor jou, m'n hart... Omdat het de eerste Kerst is die -we samen Tieren. Omdat wij nu zelf moeten zorgen in plaats van verzorgd te worden. Omdat jij me To'n groot vertrouwen rooi de toekomst geeft~. voor jou een Certina omdat elke seconde jou verder zet in een nieuw leven en omdat ik wil dat die seconden mooi zijn. CERTINAQ/ Kerk Topjaar (in fraaie geschenkverpakking) VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 ADVERTENTIE ADVERTENTIE BERN Zwitserland overweegt ernstig ztfn wapenindustrie te nationaliseren nadat is gebleken dat met het jongste wapenschandaal tientallen miljoenen Zwit serse francs z(jn gemoeid. In elk geval heeft de illegale uitvoer van kanonnen, raketten en munitie van de fabriek Oerlikon-Bührle tot gevolg dat het vergunningenstelsel grondig zal wor den herzien. NEW York In snel tempo ver spreidt zich de Mao-griep, waarvan ook president Johnson het slachtoffer is, over het grondgebied van de Ver enigde Staten. De inenting van oudere mensen en lijders aan kwalen is op grote schaal ter hand genomen. Reeksen scholen, waar het aantal leerlingen was gedaald tot minder dan de helft als gevolg van de griep, zijn de kerstvakantie vervroegd begonnen. In de stad New York is een vijfde van de werknemers ziek. Men verwacht dat de epidemie haar grootste om vang over twee weken zal bereiken. President Johnson die met Mao-griep in het marinehospitaal Bethesda te Washington is opgenomen, maakt het goed. Zijn artsen hopen dat hij met Kerstmis weer thuis zal zijn. Zo goed als zeker is de Mao-griep ook al tot Engeland doorgedrongen. In een ziekenhuis in Birmingham is een jongen opgenomen die waarschijn lijk het eerste geval in Groot-Britan- nië is. In een laboratorium in Londen doet men in verband daarmee een vi- rusonderzoek. In Cambridge zijn er drie verdachte gevallen, Amerikanen die daar aan een conferentie deelnemen. De Britse regering heeft naar de mening van velen erg lang gewacht met het bestellen van vaccin. De eerste zendingen die deze week zijn aangeko men uit Australië, worden nu in labora toria onderzocht. KEULEN Door een grote brand in een bergplaats van de Keulse opera, zijn rekwisieten en decors voor een waarde van 100.000 Mark verloren ge gaan. Volgens de politie kan brand stichting niet uitgesloten worden geacht. De laatste tijd zijn herhaaldelijk jonge lieden in de bergplaats voor toneelbe nodigdheden binnengedrongen en ver volgens weggejaagd. Willy Spühler, de Zwitserse presi dent, maakte gisteren in het parlement bekend dat de verboden uitvoer van Zwitserse wapens naar zes Afrikaanse en Aziatische landen een bedrag ver tegenwoordigt dat veel hoger is dan men aanvankelijk dacht. De illegale handel, waarvoor drie di recteuren van Oerlikon-Bührle zijn ge arresteerd, had het land „aanzienlijke schade" berokkend, zei hij. Hij ont kende echter beschuldigingen dat de Zwitserse overheid mede schuldig was aan het schandaal. Wel gaf hij toe dat de Zwitserse re gering sinds eind april vorig jaar op de hoogte was geweest van contacten tus sen Oerlikon-Bührle en Nigeria. Deze contacten kwamen aan het licht toen een groep Nigeriaanse officieren een bezoek bracht aan de Zwitserse wa penfabriek. „Maar", zei de Zwitserse president, „toen is al besloten dat er geen vergun ning zou worden gegeven voor de uit voer van wapens naar Nigeria", dat in een burgeroorlog is gewikkeld met de afgescheiden provincie Biafra. „Er zijn voor dergelijke transporten ook nooit vergunningen gevraagd", voegde hij er aan toe. Een groep onafhankelijke deskundi gen bestudeert inmiddels voorstellen om de hele Zwitserse wapenexport af te schaffen. Daarvoor is echter een compromis noodzakelijk, aldus de Zwit serse president, „tussen de vitale belan gen van de Zwitserse defensie en eco nomie en de internationale verplichtin gen van het land". WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren in de woestjjn van Nevada een kernwapen tot ont ploffing gebracht met een kracht van een miljoen ton tn.t. Het was een van de zwaarste ontploffingen die tot dus ver tot stand zijn gebracht. Tegen de proefneming ofschoon diep onder de grond uitgevoerd was van verschei dene kanten verzet gerezen. De ontploffing was vijftig maal krach tiger dan de eerste atoombom die op de Japanse stad Hirosjima viel. Journalis ten, die op de televisie van een controle post op negentien kilometer afstand de proefneming volgden, voelden de grond beneden hen omhoog komen. Hotels en casino's iri het luxueuze uitgaans- centru van Las Vegas, ruim 160 kilo meter van de plaats van de proef ver wijderd, zwaaiden heen en weer. Geleerden, vakbondsleiders en paci fistische groepen hadden sterk tegen de proefneming geprotesteerd. PRAAG Een openhartige Tsjechuslo waakse journalist heeft de geheime Sovjet-Tsjechoslowaakse conferentie in Kief van 7 en 8 december, veroordeeld als een teken dat het land terugkeert naar een politiek van kabinetszittingen met gesloten deuren, waarbij de openbare mening genegeerd wordt Jiri Hanak, schrijvend in het liberale weekblad Reporter, dat eens verboden werd onder Sovjet-druk, schreef in het nummer van vandaag „Gezegd wordt, dat Tsjecho-Slowakije het neutraalste land ter wereld is. De reden is dat zijn volk zich zelfs niet in zijn eigen raken kan mengen. Deze grap deed weken lang de ronde in Praag. Ik vrees dat dit na zaterdag 7 de cember niet langer als een grap opgevat zal worden". Hij noemde de conferentie Kief „een klassiek voorbeeld van de meest kabi netachtige politiek die men zich kan voorstellen. Er is nog steeds geen offi cieel gedetailleerd verslag bekend ge maakt over hetgeen daar gebeurde. Hij voegde- er aan toe: „De hoogste vertegenwoordigers van onze staat en partij, verlieten in het geheim Tsjecho- Slowakije men zou haast geloven, dat zij vermomd weg gingen om voor onderhandelingen naar de Sovjet-Unie te reizen. De autoriteiten namen niet de moeite de 14 miljoen Tsjechen en Slowaken van dit feit op de hoogte te stellen. Het communiqué dat daarna gepubliceerd werd, verbeterde de za ken niet een paar onbetekende woor den, namen van mensen en de gebrui kelijke vriendschappelijke geest en ka meraadschappelijke atmosfeer. Meer niet". Hanak schreef dat de journalisten hier alleen maar konden speculeren over hetgeen in Kief gebeurde en hij noemde de punten die daar het meest waarschijnlijk behandeld werden: Bilaterale besprekingen over een rapport dat aan de hoogste organen van de Sovjet-communistische partij zal worden aangeboden. t Kwesties betreffende wijzigingen in 't Tsjechoslowaakse regeringspersoneel, die in januari moeten plaatshebben en die nóg steeds niet bekendgemaakt zijn. De kwestie van een Sovjet-lening aan Tsjecho-Slowakije. Overleg over de economische poli- -dere zaken die later (verle- Dedgekeurd werden door het nité van de Tjechoslowaak- tiek den een se p; Ham. ./eidde niet uit over het eerste punt, maar dit schijnt een toespeling te zijn op een rapport aan de Sovjets over de toestand in Tsjecho-Slowakije na de Sovjet-invasie van augustus. Hanak legde verder de nadruk op het feit dat de voorzitter van de nationale vergadering, Josef Smrkofsky, die hij de „meest populaire en geloofde" Tsjechische- en partijleider van nu noemde, niet in Kief aanwezig was. De nationale vergadering heeft een verslag aangehoord van vice-premier Peter Colotka over plannen voor de sa menstelling van een federale regering die 1 januari aan het bewind komt. Opnieuw werden geen namen bekend gemaakt van de zijde van de partij werd echter meegedeeld dat premier Oldrich Cernik premier zal worden van de nieuwe regering. Smrkofsky kreeg vandaag opnieuw bezoek van een delegatie arbeiders die eiste dat hij in de leiding blijft. Smrkofsky deelde hun mee, dat hij zal aanblijven zo lang zijn geweten dat toelaat. Volgens het dagblad Vecherni Praha zei Smrkofsky: „Wat mij betreft, ik begrijp de inge wikkeldheid van de toestand, maar ik zeg openlijk, ik zal te werk gaan in harmonie met de leiding van onze partij als dit terzelfdertijd samenvalt met mijn geweten en mijn verantwoordelijkheid". SMRKOFSKY geweten DEN HAAG De onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst (c.a.o.) voor autobus- dienstondernemingen zijn opgeschort. Tussen de vakbonden en de werkge vers bestond een groot verschil van mening over de vraag of de lonen in het streekvervoer geleidelijk moeten wor- worden opgetrokken aan die van de ge meentelijke vervoerbedrijven. Over dit punt zal later nog eens worden ge praat. dat je het bette -vilt geven. RIO DE JANEIRO President Cos ta e Silva van Brazilië, heeft donder dagavond een aanvullend decreet uitge vaardigd dat een nieuwe zuivering in- ADVERTENTIE PARIJS De rust schijnt terugge keerd in de Franse studentengemeen schap, nu de politie is teruggetrokken van de campus van de universiteit van Nanterre en aangekondigd is dat het Lycée Chaptal, in Parijs, dat woensdag tijdens ongeregeldheden gesloten werd, heden weer geopend wordt. De onrust die in het begin van de week weer het voorspel scheen van nieuwe ongeregeldheden zoals die welke Frankrijk in het voorjaar op de rand van de revolutie hebben gebracht, was overal geweken. Ip Nanterre werden de colleges nor maal bezocht. Donderdagavond had het ministerie van Onderwijs aangekondigd, dat aan het Lycée Chaptal, dat als eerste school gesloten was in de dreigende nieuwe golf van studentendemonstraties, heden weer het onderwijs hervat zou worden. Vertegenwoordigers van het lyceum hadden in de loop van de dag overleg gepleegd met minister Edgar Faure van onderwijs. Woensdag was de situatie al afge koeld nadat de regering bekend had ge maakt dat de politie uit Nanterre zou worden teruggetrokken en dat een studente van Nanterre vrijgelaten zou worden, die verdacht werd van mede plichtigheid aan een reeks bomaansla gen. Donderdag zijn weer twee studenten uit hechtenis ontslagen. De regering heeft woensdag gewaar schuwd dat beurzen zouden worden in getrokken en protesterende studenten zonder pardon onder dienst geroepen zouden worden als de ongeregeldheden voortduren. Donderdag zijn bij een reeks' politie- overvallen in Parijs, zestien per sonen gearresteerd. Zij zullen worden ondervraagd naar hun betrekkingen met subversieve groepen die bij de on lusten van mei actief zijn geweest. Twee nieuwe stakingen zijn aange kondigd door pharmaciestudenten in Reims en Marseille. Het gaat hier om de toekomst die de afgestudeerde apo thekers wacht en die volgens hen te weinig mogelijkheden biedt. luid. Hij kan op grond daarvan, poli tieke rechten voor tien jaar opschorten, leden van vertegenwoordigende licha men hun mandaat ontnemen en over heidspersoneel aan de dijk zetten. Intussen is een tweede groep officie ren, twaalf kolonels en luitenant-kolo nels en een kapitein, van hun bevel ont heven. Eerder was dat al met tien ko lonels gebeurd. De journalisten in Rio De Janeiro, gesteund door sommige krantedirec teuren, overwegen voor onbepaalde tijd in staking te gaan, uit protest tegen de strenge perscensuur. Een regerings woordvoerder zei donderdag, dat de censuur „zolang als nodig is" zou wor den gehandhaafd. Dit hing geheel af „van de medewerking van de pers." Op vragen om commentaar op het be richt dat Amerika zijn hulpprogramma voor Brazilië opnieuw zal bezien, ant woordde hij; „De Braziliaanse regering reageert niet op persberichten of ge ruchten. Zij reageert alleen op concre te feiten." Intussen bleef donderdag een beloof de mededeling van de regering over de aangehouden oud-president Kubitschek en oud-gouverneur Lacerda uit. Dins dag was verklaard dat ze onder huis arrest stonden, maar ze worden ver moedelijk vastgehouden in een kazer ne. Een regeringswoordvoerder zei donderdag, dat te gelegener tijd een lijst met namen van gearresteerde personen zou worden gepubliceerd. Twee dagen geleden sprak hij van cir ca 200 arrestanten. De voornaamste be schuldigingen tegen hen luidde: onder mijnende activiteit of corruptie. Vol gens een officieel communiqué heeft de politie rond Rio De Janeiro wegver sperringen opgericht om de bewegin gen van „subversieve elementen" te controleren. In Rio. werd donderdag avond voor de aanvang van een toneel voorstelling meegedeeld, dat een van de acteurs wegens arrestatie moest worden vervangen. De titel van het stuk: „De inspecteur komt direct". (Hij was dus al geweest). De regering heeft donderdag in Bra zilië een document uitgegeven, waarir\ zij de rooms-katholieke geestelijkheid, onderwijsinstellingen en communicatie media beschuldigt van tegen de rege ring gerichte activiteiten. De Brazüiaanse regering heeft don derdag ook de aanval geopend op de economische problemen waarmee het land te kampen heeft. De regering wil het tekort op de begroting halveren, en is begonnen met 5000 ambtenaren van het ministerie van Financiën te ont slaan. Het begrotingstekort zal verminderd worden door bezuiniging op de loonkos ten van het overheidsapparaat en stren ge controle op de reis- en verblijfkos ten van overheidsambtenaren. Men verwacht dat ook de uitgaven voor openbare werken zullen worden ver minderd, aldus meldt het dagblad Jour nal Do Brasil. Als de regering erin slaagt haar doel te bereiken komt het begrotingstekort voor 1969 nog altijd op de tegenwaar de in cruzeiros van 150 miljoen dol lar. ADVERTENTIE BRUSSEL Het landbouwplan van de Nederlander dr. S. L. Mansholt is gisteren door de Europese Commissie goedgekeurd. Van de veertien leden van de Europese Commissie stemden twaalf voor het miljardenplan, één er tegen en één lid blanco. Na het horen van alle belanghebbenden zal de com missie nu voorstellen doen aan de mi nisterraad van de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) en deze zal moeten beslissen of het plan uitge voerd wordt. Volgens ingewijden moet de Europe se gemeenschap in 1970, 1971 en 1972 jaarlijks ruim zestien miljard gulden op tafel leggen voor dit plan, dat tot doel heeft de landbouw in de EEG ge donder te maken. Vooral 1973 wordt financieel een top jaar. Dan zou voor het plan 21,5 mil jard gulden moeten worden uitgegeven. Na 1973 worden de kosten steeds klei ner. Maar in 1980 zal toch nog altijd ruim zeven miljard gulden moeten worden uitgegeven, zo menen deskun digen. Naast deze directe kosten komen ook nog andere om de hoek kijken. Door de sanering in de landbouw komen veel werkkrachten vrij en daarvoop moet nieuwe werkgelegenheid worden ge schapen. Dat vergt elk jaar nog eens 7,2 miljard gulden (72.000 gulden voor één nieuwe arbeidsplaats). Deze kosten zouden hoger zijn dan men aanvanke lijk had becijferd. De financiering van maatregelen voor grondpolitiek, van sociale aard, en voor de vorming van nieuwe, moderne land bouwbedrijven gebeurt voor de helft door subsidies van het landbouwfonds van de EEG. De maatregelen die sa menhangen met de marktpolitiek, wor den voor dertig procent uit dit land bouwfonds gefinancierd. Mevrouw Robert F. Kennedy, de echt- geote van de vermoorde Amerikaanse senator, heeft vandaag, met haar een week geleden geboren dochtertje Ethel het Georgetown universiteitszieken huis verlaten. Op de foto toont mevr. Kennedy trots haar dochtertje aan de fotografen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7