Afscheid van chef generale staf kostte bijna een ton PRINSES BIJ FILMKEURING BRAAT! Senator Gulden Eenw ...alleen om de geur al! In Alaska kan het lelijk koud zijn-. Israël wellicht tot concessies bereid Laat de lente gerust wat vroeger komen, mevrouwNeem nu mooi nieuw behang! Nieuw Behang Parade ook oefening99 zegt Haex KEUKENS? Weddenschap wie 1 langst op treinrails durfde blijven Geheime politie in Tsj.-Slowakije voor gerecht Geen c.a.o. maar sociaal statuut voor personeel Douwe Egberts Verbetering van visaanvoer moeilijk door zondagse kerkgang Correspondent van Newsweek moet Praag verlaten Automobilist reed op spoorlijn Stichting op de bres voor minimumloon trekkers Deining op de Britse academies Paus bezoekt op kerstavond staalfabriek Nieuwe FME-groep Hotelbrand in Cleveland Niet voor niets werd Senator Gulden Eeuw het lijfmerk van de Connaisseurs du Tabac. Zo'n edele sigaar van 32 of 35 cent verschaft een echte kenner een puur en onvervalst rookgenot! Puur tabak! PROFIJT Jaag de somberheid uw huis uit! 'tls nu de tijd om licht en gezelligheid te kopen. Want... dat fleurt de hele kamer op! Eban VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 AMSTERDAM Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gisteravond in het Amsterdamse Du Midi-theater de première van de film „Oliver" bijgewoond. Op de foto het prinselijk paar met links de hoofdrol speler Oliver Reed. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-.ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUg PRAAG Tsjecho-Slowakije be schuldigt zeven voormalige leden van byn geheime politie in een openbaar proces van moord, iets wat in een communistisch land zelden voorkomt. Mogelijk van meer betekenis is, in de dagen van de Sovjet-bezetting, dat de staat op het proces het standpunt inneemt, dat een politieman schuldig is aan een misdadig vergrijp, als hij een misdadig bevel van zijn superieu ren ten uitvoer brengt. Het proces, dat 12 december begon voor een hogere militaire rechtbank in Pribram, ten zuiden van Praag, is «edertdien hier voorpaginanieuws ge weest, het proces is toegankelijk voor pers en publiek. In een eerder getuigenis vroeg de openbare aanklager een van de be klaagden of hij kennis droeg van het standpunt tijdens de Neurenbergse processen „dat de uitvoering van een misdadig bevel een misdaad is". De beklaagde antwoordde hiervan niets te weten en zie dat hij alleen maar de bevelen van zijn superieuren had uitgevoerd. De beklaagden worden beschuldigd van het doden van twee Tsjecho-Slo- waakse burgers in 1948. De slachtof fers werden nooit berecht en wettig nooit van iets beschuldigd. De rechtbank hoorde verklaringen of bepaalde documenten als bewijs overlegd kunnen worden. Verwacht wordt, dat het proces tot half januari zal duren. JOURE De vakbonden van werkgevers in de kerftabakindustrie zqn met de directie van de N.V. Douwe Egberts overeengekomen de cao voor de ruim 2500 werknemers te vervangen door een sociaal statuut. Dit statuut bestaat, behalve uit een regeling van de arbeidsvoorwaarden uit een (in Nederland unieke) alge mene overeenkomst, waarin het standpunt van de onderneming met betrekking tot haar plaats in de maatschappij is neergelegd en waarin verklaard wordt dat gestreefd zal worden naar een evenwichtige behartiging van de belangen der afnemers, der werknemers en der kapitaalverschaffers. De plaats van 't sociaal beleid binnen 't geheel van de ondernemingsactivitei ten is principieel duidelijk bepaald: met volledige erkenning en inschakeling van de werknemersorganisaties wil de n.v. een goed sociaal beleid blijven voeren, onder meer gericht op de zinvolle in schakeling van alle medewerkers over eenkomstig capaciteiten en ambities, waarbij zij in toenemende mate in de beleidsvorming en beleidsvoering zul len worden betrokken. Op basis van deze principiële overeenkomst zullen door middel van regelmatige besprekingen diverse pro blemen in studie worden genomen en nader worden geconcretiseerd. Het gedeelte van het sociaal statuut, waarin de materiële zaken worden ge regeld, voorziet in eeri driejarige over eenkomst, dat de lonen telkens op 1 januari van 1969, 1970 en 1971 met tenminste 5,5 procent zullen worden ver hoogd. Daarbij is een zogenaamde bij sturingsclausule opgenomen, die het mo gelijk maakt een jaarlijkse extra uit kering van maximaal twee procent (totaal dus maximaal zes procent) te doen als de stijging van de kosten der gezinsconsumptie daartoe aanleiding geeft. Voorts is besloten de beloning van het productiepersoneel niet meer te baseren op gewerkte uren, maar op vierweke- lijkse perioden. Bovendien zal ernaar worden gestreefd om uiterlijk op 4 jan. 1972 tot een volledige harmonisatie met de arbeidsvoorwaarden voor de beamb ten te komen. De voorzitter van de christelijke bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers, de heer J. Anbeek, verklaarde donder dagavond zeer tevreden met de bereikte o. reenkomsten te zijn. Dit sociaal sta tuut is uniek in Nederland, omdat er geen sprake meer is van een tweepar tijenstelsel, de vakbonden die tot dusver als het ware tegen de onderneming aan keken zullen na 1 januari binnen de on derneming het sociale beleid mede be palen en daarvoor dus ook mede ver antwoordelijk zijn. Een groot winstpunt noemde de heer Anbeek ook afgezien van de overeen gekomen loonsverhogingen en dergelijke ADVERTENTIE dat het sociaal statuut is vastgesteld voor onbepaalde duur, hetgeen het mo gelijk maakt op elk gewenst ogenblik nieuwe wijzigingen voor te stellen, djt is bij de cao's normaliter niet het geval.. DEN HAAG De grote parade ter gelegenheid van het afscheid van de chef van de generale staf op de Vlas akkers in Amersfoort, afgelopen woensdag, heeft 90.770 gulden gekost. Staatssecretaris Haex (Defensie) deel de dat gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op mondelinge vra gen van de socialist E. R. Wieldraaier. De kosten van het eigenlijke défilé ko men net uit boven de tienduizend gul den. De overige tachtigduizend gul den, die aan de voorbereidingen zijn uitgegeven, zijn volgens de staatsse cretaris toch goed besteed, omdat te gelijkertijd de geoefendheid van de onderdelen is getoetst. Het concentreren van troepen en ma terieel zou bij wijze van oefening an ders toch moeten gebeuren. Daarom is het niet juist om de totale kosten alleen maar te zien als paradekosten, zei de heer Haex. De heer Wieldraayer vroeg de staatssecretaris nog welk profijt de mi- militairen van de parades hebben. Hjj zag in de parades toch altijd nog het element van „opzitten en pootjes beven". Kunnen ze niet worden afge schaft, probeerde het socialistisch Tweede-Kamerlid. Voor dat laatste voelt het ministerie van Defensie niets. Staatssecretaris Haex: „De parades moeten er zijn, zo wel voor de deelnemers als voor het Ne derlandse volk. Dat volk moet weten wat voor de belastinggelden is ge kocht en hoe dat wordt gebruikt. Ook geven parades een beeld van de ge- vechtswaarde. Het naar buiten tonen van de krijgsmacht is een goede zaak." De heer W. Wierda (pvda) stelde aansluitend een vraag aan minister Den Toom (defensie): Waarom is de commando-wisseling bij de landmacht niet met dezelfde soberheid uitgevoerd als die bij de marine? De minister leg de uit dat het afscheid van de vice-ad- miraal Van den Wall Bake als chef-ma rinestaf geen definitief afscheid was. De admiraal ging niet met pensioen Hij werd voorzitter va nhei comité Ver enigde chefs van staven De chef van de generale staf, luitenant-generaal F. van der Veen, ging wel met pensioen DEN HAAG Doordat men de be manningen van vissersvaartuigen de gelegenheid wil geven het weekend •thuis door te brengen en zondags naar de eigen kerk te gaan, is het vrijwel onmogelijk om verbetering te brengen in de visaanvoer. Daarvoor zou name lijk nodig zijn dat de schepen op zater- dat of zondag zouden uitvaren om op visvangst te gaan, om dan op woens dag of donderdag binnen te lopen, op tijd voor de vrijdagmarkt. Thans is het zo dat de schepen van de 4- of 5- daagse visvangst terugkeren na de vrijdagse visafslag. Als gevolg daarvan is er tegenwoordig op vrijdag zelfs niet voldoende vis meer beschikbaar. Daar entegen zijn er vaak ruime aanvoeren op zaterdag en maandag, dagen die weinig geschikt z(jn om de vis aan de consument te brengen. Dit bleek donderdagmiddag tijdens de vergadering van het produktschap voor vis- en visprodukten in Den Haag, waarin de commissie voor de detail handel in vis zich zeer verontrust toon de over de minimale aanvoer van ver se vis in goede kwaliteiten. Naar aan leiding van vorige klachten heeft 't da gelijks bestuur van het produktschap de visaanvoer in IJmuiden en Scheveningen van 1 juli tot 21 september laten na gaan. In de vergadering van gisteren bleek dat het gehele visbedrijf mët dit probleem is gemoeid. Het dagelijks be stuur zal daarom de oorzaken van de moeilijkheden gaan analyseren en zono dig hiervoor een commissie instellen. Uit het onderzoek van de visaanvoer in IJmuiden was gebleken, dat van de weekverkoop gemiddeld ca. 43 procent op maandag wordt verkocht, 18 pet. op dinsdag, 7 pet op woensdag, 12 pet. op donderdag en 20 pet. op vrijdag. Bijna de helft van de weekverkoop heeft dus op maandag plaats. De vrijdagverkoop daarentegen bedraagt nog niet de helft van die op maandag. De door de voor het weekend terug kerende vissersschepen aangevoerde vis, blijft staan tot maandag. Dit komt de kwaliteit niet ten goede, hetgeen samen met het zeer grote aanbod prijs- verlagend werkt voor de reders. DE situatie in Scheveningen bleek in zoverre anders, dat ook op zaterdag vis wordt verhandeld. De verdeling van de weekverkoop bleek daar te zijn: 24 pet. op maandag, 12 pet. op dinsdag, 10 pet. zowel op woensdag als donderdag, 19 pet. vrijdag en 25 pet op zaterdag. ADVERTENTIE maar daar hebt n geen last van. Wèl heeft u last van lelijke kou in onverwarmde slaap kamers, gangen, hobby kamers. Laat daar toch fluks een DRUgasar monteren. Een elegant verwarmings apparaat met een uitlaat door de buitenmuur. Vindt overal zijn plaats en geen schoorsteen nodig. Gemaakt door Dru - de grootste fabrikant van gas- verwarmings-toestellen in West-Europa. DRUgasars vanaf f278.- zorgeloos over op Dru gasverwarming PRAAG Alan Tillier, deOosteuro- pese chief of bureau van Newsweek met standplaats Wenen, is vandaag uit Tsje- cho-Slowakjje uitgewezen. Tillier zei, dat de enige reden die hiervoor opgegeven werd was, „be weerde acties tegen de Tsjechoslo waak se staat" Hij zei, dat hij om uitleg vroeg en dat men hem gezegd had „u kent de reden". „Ik vertelde hun, dat ik objectief ver slag uitbracht onder moeilijke om standigheden en de reden voor de uit wijzing niet kende". Tillier had een journalistenvisum uit gegeven door het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat morgen zou aflo pen. Hij zei, dat hij vroeg of het minis terie van Buitenlandse Zaken of van Binnenlandse Zaken bevel had gegeven voor de uitwijzing en dat hem meege deeld werd dat het het ministerie van Binnenlandse Zaken was, dat politieza ken behandelt. Hij is de tweede Amerikaanse cor respondent die deze week uit het land wordt gezet. Maandag kreeg de corres pondent van de New York Times bevel het land te verlaten. De New York Ti mes en Newsweek publiceerden versla gen van een zwartboek* over de Sovjet invasie van augustus, bijeengebracht doro de academie van historische we tenschappen en verkrijgbaar in het Westen. LONDEN Een in de buurt van Chertsey, 15 km van Londen, in dichte mist rijdende automobilist verbaasde zich er donderdagavond over, dat de weg zo hobbelig was tot hij achter zich een trein zag naderen. Deze kwam door snel reageren van de machinist enkele centimeters van zijn achterbum- »per tot stilstand. De automobilist bleek op een onbe waakte overweg de spoorlijn te zijn opgedraaid. Iemand van de spoorwegen zei, dat het grootste gevaar nog elek- trocutie was, nl. als de wagen in aan raking zou zijn gekomen met de onder stroom staande geleiderail. TEL AVIY Jigal Allon, vice-premier van Israël, heeft donderdag laten blaken, dat Israël wellicht bereid is bepaalde delen van de Sinaï-woest(jn die het in de juni-oorlog beset heeft, aan Egypte terug te geven, als Egypte bereid is vrede te sluiten. HEERLEN „De kroonbesluiten inzake de minimumloontrekkers wor den niet juist toegepast. Iemand die werkt moet ook meer ontvangen (maximum f 30,- variërend al naar gelang gezinsgrootte en huishuur) dan iemand die niet werkt", aldus verklaarde heden de heer M. G. Hermes op een persconferentie te Heerlen als voorzitter van de stich ting N'68. Namens de stichting N'68 Wel ker leden zich ook ombutsmannen noemen en welke stchting als doel stelling heeft: het belangeloos be vorderen van 'n menswaardig be staan vogr een ieder door 't in de praktijk brengen der naastenliefde stelde ombudsman Hermes nog: „Het grootste ideaal dat ik momen teel heb, is om degenen die werken en het minimumloon hebben meer financiële armslag te geven en hier bij te bemiddelen". Volgens de heer Hermes krijgt de stichting (adres: postbus 253 te Heerlen) gemiddeld 40 aanvragen per week binnen van mensen die in nood zitten doch die met het invullen van formulieren voor sociale bijstand géén raad we ten. De voorzitter van de stichting N'68 meent dat de ambtenaren van de gemeentelijke sociale diensten zich, gunstige uitzonderingen daar gelaten, nog teveel gebonden voelen bij de toepassing van bv. de Alge mene Bijstandswet aan het vroegere begrip Armenwet en nog teveel uit gaan van een „gunst" waar tegen woordig sprake is van een „recht". Over de minimumloontrekkers zegt hij: „Ik kom aan de hand van de Algemene Bijstandswet betreffende kroonbesluiten tot de conclusie dat de minimumloontrekkers afhanke lijk van de grootte van het gezin en de huur per week (dit loon kan dan variëren van f 135 tot f 200, bruto per week) recht hebben op een aan vullende uitkering via de Algemene Bijstandswet". Volgens de heer Hermes is alleen maar nodig dat bij de toepassing van de algemene bijstandswet de desbetreffende kroonbesluiten juist worden uitge voerd. De stichting N'68 streeft er naar voor haar actie „minimumloon trekkers" ook de landelijke politieke partijen en de vakbonden te inte resseren en zal zich rechtstreeks tot hen richten. LONDEN De vice-kanselier van de universiteit van Liverpool, dr. Winston Barnes, heeft ontslag genomen uit pro test tegen een voorstel van een rege ringsinstantie, om de studenten 'n stem te geven in de salariëring van hun do centen. Het plan heeft grote deining teweeg gebracht in de adademische centra, en de lectoren overwegen zelfs een staking. Ze zullen daar vandaag op een bijeenkomst in Nottingham over beraadslagen. Een van hun voorman nen, James MacCartney uit Belfast, noemde het plan „onbillijk, ongelofe lijk, cynisch en onaanvaardbaar". Het bewuste voorstel is afkomstig van de prijzen- en inkomstenraad, die in een voor regering bestemd rapport een salarisverhoging van tussen de twee en zeventien procent adviseerde voor 30.000 docenten aan 45 universiteiten. De raad stelde daarin tevens prestatietoelagen voor. Over de vraag wie daarvoor in aanmerking kwamen, zouden de studen ten mede moeten beslissen door middel van het invullen van een zorgvuldig opgestelde vragenlijst. Dr. Barnes noemt de deze suggestie „een aanslag op het zelfrespect van lectoren, die „de ijdel- heid van een kleine minderheid onder de studenten" zou aanwakkeren. LEIDEN Drie Leidse jongelui hebben gisteren een weddenschap af gesloten over wie van hen het langst met zijn hoofd op de treinrails durf de blijven liggen, terwijl een trein naderde. Eén van de drie trok zijn hoofd pas terug, toen de trein, die op weg was naar Haarlem, tot op veer tig meter was genaderd. Tijdig wist de wagenvoerder de trein tot stilstand te brengen. Twee van de knapen, één van veertien en één van negentien jaar, wist hij in de kraag te pakken. Hij nam ze mee de trein in en leverde hen in Haarlem uit aan de spoorwegrecherche. De politie in Leiden is ook de naam van de derde waaghals bekend. De jongens zijn bekeurd. ADVERTENTIE „Er is geen reden waarom de be standslijnen in de Sinaï ook de grenzen zouden moeten zijn in tijden van vrede" aldus Allon. In een sobere analyse van de concessies waartoe Israël misschien bereid zou zijn in directe onderhande lingen met de Arabieren, verklaarde Al lon, op 'n vergadering van de arbeiders partij: „De kwestie draait niet om his torische rechten, ook al ben ik het eens daarmee, de kwetie is hoe beïnvloe den de uiteindelijke grenzen onze vei ligheid". „Natuurlijk zullen wij concessies moe ten doen," voegde hij hieraan toe. „Uit veiligheidsoverwegingen komt als oostelijke grens voor Israël alleen de rivier de Jordaan in aanmerking, on geacht welke regeling tot stand komt voor de westelijke oever van de rivier", aldus de minister. Allon is de vader van het zogenaam- plan Allon, dat behelst dat de wes telijke oever weer onder Jordaans be stuur komt, terwijl Israël een smalle strook langs de rivier behoudt en daar Joodse nederzettingen vestigt, om rede nen van landsverdediging". Minister van Buitenlandse Zaken Ab ba Eban werd op de vergadering te rechtgewezen, niet bereid te zijn, land dat in de oorlog is veroverd, terug te geven. Toen de Knesset (het parlement) de bstandslijnen goedkeurde, aldus Eban „was het duidelijk en impliceerde dat, dat wanneer wij aandringen op 'n grens die vrede waarborgt, onderhandeld zou kunnen worden over de bezette gebie den", verklaarde Eban. Hij zei dat de regering in feite reeds een beslissing had genomen ten aanzien van de toekomst der bezette gebieden, maar dat niemand de consequenties uit die beslissing wilde trekken. Hij weidde niet verder uit, maar ver klaarde zich tegen annexatie van de westelijke oever van de Jordaan, omdat dit met zich mee zou brengen dat de een miljoen Arabieren die daar wonen dan een deel zouden gaan vormen van de Joodse staat „Is het geografisch as pect van zulke allesbeheersende beteke nis, vroeg Eban, dat wij ons kunnen veroorloven in ons nationale leven een enorme stroom van haat en van vreem de bevolkingsgroepen te brengen die wellicht het Joodse karakter van ons land zou kunnen vernietigen? VATICAANSTAD Paus Paulus zal de mis van Kerstavond celebreren „in een kathedraal van staal" en daartoe de hoogovens van een grote staats- staalfabriek in Taranto, gelegen in het zuiden van Italië, bezoeken. Aartsbis schop Guglielmo Motolese van Taranto zei in de bekendmaking, dat de Paus zijn hand zal uitstrekken naar metaal arbeiders die, zelfs op kerstavond, hun posten en zware werk niet kunnen ver laten. Op 1 december had de Paus al be kend gemaakt, dat „dit jaar de hoog ovens onze krib zullen zijn" en dat hij de mis zou celebreren in de staalfa briek van Taranto. Aartsbisschop Motolese zei op een persconferentie, dat het bezoek het me deleven van de Paus zou symboliseren met het onderontwikkelde zuiden van Italië, dat de regering economisch tracht te versterken. Dinsdag vertrekt de Paus met een speciaal vliegtuig naar Taranto, een stad die door de Grieken is gesticht. Na een kort oponthoud in de stad, gaat hij in een open auto naar de vijf jaar oude staalfabriek. Meer dan 15.000 ar beiders, van wie som -igen in hun werk- kleren, zullen de mis bijwonen in de walserij. De Paus krijgt later als souvenir een zijn gesmolten staal te gieten zegenen bij hun arbeid. Dan keert hij terug naar Rome om woensdag in de St. Pieter de mis te celebreren. De Paus krijgt later als soevenir een blok staal dat o kerstavond gegoten is. Tweeduizend jaar geleden heeft apostel Petrus in Taranto verbleven toen hij op weg was van Jeruzalem naar Rome. Twee jaar geleden is de staalfabriek bezocht door Sovjet-president Podgorny. DEN HAG In Den Haag is be sloten tot de oprichting van de „Groep fabrikanten van Gebruiksartikelen in de Metaalindustrie" (GM). De nieuwe groep zal, evenals de andere branche organisaties van de Federatie Me taal- en Elektrotechnische Industrie" FME in nationaal en internationaal ver band bijdragen gaan leveren tot de eco nomische en technische belangen van de groep aangesloten lid-ondernemin gen. De artikelengroepen die binnen de GM zullen worden gebundeld zijn o.m.: keukenartikelen, luxe en kunstnij ver heidsartikelen, blik- en metaaldraad- produkten, kleinmeubilair, couvert- en tafelartikelen, niet-elektrische huishou delijke apparaten en toestellen, ijzer waren en handgereedschap, kinderwa gens en -stoelen en overige gebruiks artikelen, zoals schaatsen, sport- en campingartikelen. Bij de groep zijn 30 ondernemingen aangesloten. Tot voorzitter van de GM is benoemd drs. W. G. den Hoed, van Van Elderen's Metaalwarenfabriek „Brabantia" NV te Aalst. Het secre tariaat is in handen van dr. H. H. M. Grootjans, branche-secretaris van de FME. CLEVELAND (Ohio) Bij het cen trum van Cleveland is een hotel van vier verdiepingen uitgebrand. Het aan tal doden is voor zover bekend vier, maar gevreesd wordt dat er nog meer lijken zullen worden gevonden. Het was een oud stenen gebouw waar de prijs een dollar per persoon per nacht was. Met behulp van ladders wist de brand weer 10 15 personen te redden. Toen men dacht dat alle bewoners er uit waren werden de lijken gevonden.

De Vallei | 1968 | | pagina 9