Rechtspositie dienstplichtige militairen wordt beter Bootje tussen twee oevers „Feeding the billions" maandag op televisie Kerstfeest Het Loo in „Zoeklicht" BETON- SCHUTTINGEN Belangwekkende studie van Edese vrouwenarts Van Dishoeck- boekjes Goed jaar voor Bergoss Stijgend aantal onwettige geboorten Hoger dividend IHC - Holland België en Canada verhogen disconto UIT DE KERKEN l ineens i naar I Nederlands Nieuwste VAN DAALEN BROS Per seconde wijzer Op papier Klachten Tips Voor tic h ti ng NIET MINDER HOOG TIJD ren dooien bro« ft ZESTIG UUR GARAGES SCHUURTJES A. en C. BETONBOUW Tn Nederland zijn ongeveer ken. klachten in de overgangstijd. Organos) heeft gehouden achthonderdduizend vrou- De vrouwenarts dr. L. Dat ztfn in ons land zo'n bundelde de resultaten in het wen in de overgangsjaren. Jaszmann uit Ede heeft als 250.000 mensen. pas verschenen voorlich- De groep van tussen de 45 een der eersten in ons land Dr. L. Jaszmann, die sa- tingsboekje „Op weg naar en 55 jaar is veel groter dan een uitvoerig onderzoek naar men met zijn collega dr. N. een nieuwe levensfase". Dit bijvoorbeeld de groep tie- deze periode in een vrouwen- D. van Lith, dit weten- informatieve werkje werd ners. Toch wordt daar door leven ingesteld. Naar haar schappelijk onderzoek (voor uitgegeven door Van Loghem jj de wetenschap praktisch bevindingen heeft 30 procent het prefentiefonds gezond- Slaterus ln Arnhem. Prijs 5 geen aandacht aan geschon- van de vrouwen ernstige heidsorganisatie T.N.O. en f 8.90. ROTTERDAM Voor menige vrouw van omstreeks 50 jaar komt de overgangstijd onverwachts. Zij klaagt over haar kinderen, die zo moeilijk zijn geworden, over haar man, die haar niet meer begrijpt en over het huishouden, dat zo vermoeiend voor haar is. De huisarts luistert naar haar vage klachten, zegt dat deze typerend zijn voor de meno pauze en geeft haar wat tabletjes mee. Verder kan hij zijn patiënte niet helpen. Zij moet zelf die overgangstijd zien door te komen. OVERGANGSJAREN ONGEMOTIVEERDE BRON VAN ANGST De in Hongarije geboren vrouwenarts dr. L. Jaszmann uit Ede vergelijkt de vrouw „in de overgang" met een bootje, dat van de ene rivieroever naar de an dere vaart. Voor de vrouw en haar huisgenoten is er geen enkele reden tot paniek. Wel houdt hy een pleidooi voor een positieve benadering van dit probleem en voor het opvangen van de vrouw van middelbare leeftyd. Hy spreekt ook steeds over een nieuwe levensfase. lijkens een aan ons geadresserde zending van de uitgeverij Van Dis- hoeck - Van Holkema en Warendorf NV te Bussum, is de serie Van Dis- hoeck-boekjes uitgebreid met de vol gende nummers; alle met tal van (kleuren)foto's en tekeningen: „Het Schaakspel in de kunst- en cul tuurhistorie" door E. H. Schuyer (f 7,25). „Klokkenkijkboek" door W. F. J. Hana, informatie over antieke uur werken in binnen- en buitenland (f 8,25). „Het Bed" door Carla Catalani, een speelse rondleiding door de vijfdui zend jaar oude geschiedenis rond het bed (f 7,25). „Snijbloemen het jaar rond" door Beccy de Vries (f 7,25). „Handwerken" door Anneke Koese- Tammeling, de derde gewijzigde druk van een populair handwerk boek (f 8,25). „Mannequin of fotomodel" door Ger- da Siemer, een handleiding voor iede re vrouw, die schoonheid en gratie wil bezitten (f 6,25). „De Indiase keuken", een groot aan tal authentieke recepten uit India door de door huwelijk Nederlandse geworden autrice Sheelagh van Mas- trigt (f 5,25). „Kaas soorten, herkomst, recep ten" door F. Sander, een zeer gron dig gedocumenteerd vademecum over kaas, waarin 177 soorten wor den beschreven, met een overzicht van de landen van herkomst, berei dingswijze e.d. (f 8,25). „Soepen, sausen, salades" door Toussie Salomonson, derde gewijzig de druk (f 6,25). „De Israëlische keuken", een bun del recepten van gerechten, die in Is raël populair zijn (f 6,25). Voorts ontvingen wij de volgende nieuwe uitgaven: „Persec onde wyzer", het bekende VARA-televisiespel in boekvorm (Uitg. WolterscNoordhoff NV te Gro ningen). „Viëtnam" door Peter Weiss, ge sprekken over de voorgeschiedenis en het verloop van de Viëtnamese oor log (Uitgave Meulenhoff te Amster dam). Marnix Gijsen: „Helena op Ithaka", een opera zonder muziek in drie be drijven (uitg. Meulenhoff, prijs f 7,90). „Amerikaanse Top Politici", „Mens en Beginsel" en „Voor het voetlicht", drie delen in de Silhouetreeks van de uitgeverij Semper Agendo t.e Apel doorn; prijs per stuk f 4,90. „Niet bij brood alleen" door Roel Teunis, gesprekken over de christe- lijk-sociale beweging vandaag en morgen, met J. van Eibergen, H. H. Wemmers, prof. dr. H. J. van Zut- hghi e.a. (Uitg. Wever te Franeker,' prijs f 8,90). „Ik koos Jezus Christus", het ge tuigenis van een Viëtnamees, door Tran Thuyen; tweede uitgebreide druk (Wever Franeker, f 3,90). „Handwerken en kralen, steentjes en parels" dppr Mariane Stradal (Uit de Topserie van Zomer en Keunlng te Wageningen; prijs f 7,90). „Zo wel... Zo niet!", een plezierige handleiding voor moderne etiquette door Eva Maria Borer, hoofdredac trice van het Zwitserse maandblad „Annabelle'" (Van Dishoeck, Van Holkema en Warendorf te Bussum, f 6,90). Maandag 23 december om 21.35 uur brengt de NCRV de film „Feeding the billions" voedsel voor miljarden. Hierin spreken vijf Amerikaanse des kundigen op het gebied van de voedsel- produktie. Zij zullen drie voedselbron nen aan de orde stellen: het land, de zee en het laboratorium. De kijker wordt geconfronteerd met een klein Mexicaans dorp, waar aan een groot agrarisch project wordt gewerkt. Er wordt gewezen op de schatten, zo als bijvoorbeeld proteïne (waaraan vooral opgroeiende kinderen behoefte hebben) die verborgen liggen in de diep ten van de oceanen. Er wordt voorts gesproken over de mogelijkheden en moeilijkheden van onder-water-boerde rijen, die zich bezig houden met de vis- teelt. Tenslotte kan men op een proef- boerderij in Californië getuige zijn van het kweken van algen. Dit programma kan ook in kleur wor den ontvangen. Kreten als „de verschrikkingen van de wisseljaren" of „het begin van het afsterven noemt hij buurvrouwenpraat jes, die nog dateren uit de middel eeuwen. Toen stierven de vrouwen meestal voor hun veertigste. Nog tij dens de vorige eeuw kwam het er op neer dat de gemiddelde vrouw na het grootbrengen van haar kinderen op het hoogtepunt van haar leven stierf. Deze situatie is in 1968 een uitzonde ring geworden. Een meisje dat nu in Nederland ge boren wordt, kan op een gemiddelde levensduur van meer dan 76 jaar ho pen. Dat laatste honderd jaar is de leeftijd waarop de menstruatie ophoudt van 45 jaar in 1840 gestegen tot 50-51 jaar volgens de laatste onderzoekingen in Zwitserland en Engeland. De over gangsjaren (of de menopquze) en de ouderdom zijn twee „gewonnen" le vensperioden. In Ede schreven 4600 vrouwen van middelbare leeftijd bijzonderheden over hun overgangsjaren op papier. Enkele conclusies, die dr. Jaszmann uit het onderzoek trok, zijn: vrouwen die geen kinderen hebben, hebben ook minder klachten in de overgangs j aren. vrouwen die onder de welstands- grens leefden, hebben meer klach ten dan zij die onder betere omstan digheden leefden. de meer ontwikkelden hebben in het algemeen minder klachten. de vrouwen die een normaal ge wicht hebben, hebben minder klach ten dan hun „zwaargebouwde" seks- genoten. vrouwen die een ander beroep dan huisvrouw uitoefenen, komen even eens met minder klachten door de overgangsjaren heen. 24 procent van de ondervraagde vrouwen was tijdens de menopauze medisch behandeld. de overgangsleeftijd wordt niet be ïnvloed door een vroeg of een laat tijdstip van de eerste menstruatie; ook niet door het aantal doorgemaakte zwangerschappen. Op vallend vond dr. Jaszmann dat van de groep vrouwen van middelbare leeftijd, die zonder moeilijkheden door de overgangsfase heenkomen, toch „emotionele" factoren, in de eerste ja ren en „hormonale" factoren na de menopauze optreden. Onder de emotio nele factoren verstaat hij vermoeidheid prikkelbaarheid en hoofdpijn; onder hormonale factoren vatte hij de bot-, spier- en gewrichtspijnen samen. Met het voorlichtingsboekje wil dr. Jaszmann de angst bij vele vrouwen voor een onbekende en onverwachte gebeurtepis wegnemen. Trouwens, zo onbekend zullen de verschijnselen in de overgangsjaren niet zijn, omdat er een zekere overeenkomst met de ver schijnselen in de puberteitsjaren is. Met dit verschil dat het jonge meis je op steun van haar ouders kan reke nen, terwijl de vrouw van middelbare leeftijd wanneer zij getrouwd is bij haar man en getrouwde kinderen terecht kan. Volgens dr. Jaszmann rea liseren vele echtgenoten zich niet dat hun vrouw in een bepaalde periode „anders" is. Behalve een prettig medisch hand boekje geeft dr. Jaszmann ijl „Op weg OSS Tijdens de jaarlijkse jubila- rissenbijeenkomst van de koninklijke tapijtfabrieken Bergoss N.V., heeft de oudste directeur, de heer Fred C. van den Bergh, o.m. het volgende medege deeld: 1968 is evenals 1967 voor Bergoss een goed jaar geweest, met een belang rijke toeneming van de omzet en winst. Toch zullen pas de jaren 1969 en 1970 Bergoss maken van een middelgrote tapijtfabriek tot een tapijtfabriek van echte Europese grootte en allure, omdat de plannen voor een verdere uitbreiding zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Als onmiddellijke en gedeel telijke oplossing voor 't ruimtprobleem heeftBergoss de wollenstoffenbabriek Beka te Tilburg tijdelijk gehuurd. Het ligt eveneens in de bedoeling om de produktie in de diepte uit te brei den, hetwelk mede zal bijdragen tot rationalisering van de produktie in het huidige Bergoss-complex, gevestigd in het centrum van Oss. Deze produktie- afdelingen zullen na voltooiing van de huidige uitbreiding, een totale grond- oppervlakte van ongeveer 55.000 m2 hebben bereikt. Door de uitbreiding elders in Oss in 1969 en 1970, zal de totale bebouwde oppervlakte praktisch verdubbeld worden. naar een nieuwe levensfase" enkele praktische tips. Aangezien de helft van de vrouwen „in de overgang" zonder reden dikker wordt, adviseert de vrouwenatrs de voeding streng in de gaten te houden en een veroudering van de huid door een schoonheidsspe cialiste te laten verhelpen. Trouwens, dr. Jaszmann vindt een grotere zorg voor het uiterlijk van de vrouw van middelbare leeftijd bijna een eis. „Wanneer zij zich jong voelt, is zij ook jong". Uit het onderzoek bleek dat de groot ste groep (53 pet) tijdens de menopau ze het verlies van de relatie met haar echtgenoot het meeste vreesde. „Een goede voorlichting", aldus dr. Jaszmann", is het .meest eenvoudige geneesmiddel voor de vrouw van mid delbare leeftijd. Het ophouden van de menstruatie betekent niet het einde van persoonlijke aantrekkelijkheid of van seksueel genot". „De overgang moet de vrouw opvat ten als een tijd van heraanpassing, als een inleiding op een rijke periode van bevredigend werk en van liefderij ke relaties. Een overgang naar een nieuwe vrouwelijkheid, de oudere, wij ze en ervaren vrouw". DEN HAAG Sedert 1950 openbaart zich een duidelijk voortzettende stij ging van het percentage onwettig ge borenen in Nederland. In 1967 was dit percentage 1,94; in 1950 beliep het nog 1,24. Toch is het Nederlandse percen tage één van de laagste van Europa. Dit blijkt uit cijfers, die voorkomen in het jaarverslag van de Sociale Raad van Den Haag. Ter vergelijking worden percentages gegeven van enige andere Europese landen: Griekenland 1,2, Ita lië 2,1, België 2,5, Luxemburg 3,7, Zwit serland 3,8, Noorwegen 4,2, West-Duits- land 4,7, Frankrijk 6, Engeland 7,7, De nemarken 9,5, Oostenrijk 11,2, en Zwe den 13,8. De stijgende tendens openbaart zich ook in Den Haag, waar in 1939 het per centage onwettig geborenen 2,7 bedroeg. In 1955 was het gedaald tot 2,3 en ver volgens steeg het tot vorig jaar 5,5. Op gemerkt wordt, dat het stijgende aan tal minderjarige meisjes, dat ongehuw de moeder wordt, enige zorg geeft. Het NRU-programma „Zoeklicht op Nederland" op maandag 23 december (15.30 - 17.20 uur, Hilversum I) staat in het teken van de naderende kerstda gen; ér zijn directe reportages uit ver schillende delen van het land terwijl het programma besloten wordt met een verslag van het kerstfeest op paleis Het Loo. Tijdens de uitzending zal minister Roolvink vanuit de studio in Hilversum een rechtstreeks gesprek hebben met een gezin ergens in het land. Er is een, eveneens direct uit te zenden gesprek tussen een pastoor in Limburg en een dominee in het noorden van het land, o.l.v. pater Woestenburg, die in de Hil- versumse studio plaatsneemt, over de betekenis van het kerstfeest in de re giones. In Rotterdam zal bij het stadhuis een reportagewagen staan vanwaar Hans Zoet direct zijn indrukken zal geven; hetzelfde gebeurt in een kindertehuis in Buren bij Geldermalsen waar Maarten Nederhorst zich zal bevinden. Andere onderwerpen in „Zoeklicht op Neder land": de economische betekenis van de kerstdagen door Max van Gijn, de aspecten van het verkeer door Piet Grootendorst, sport tijdens de kerstda gen door Wim Hoogendoorn, vakanties, recepten van regionale kerstmenu's. Het programma wordt besloten met een kort verslag door Herman Em- mink van de kerstviering van de ko ninklijke familie met het paleisperso neel op paleis Het Loo. De 21-jarige fabrieksarbeider C. J. de B. uit Den Haag is door de politie aangehouden, verdacht van ontucht met kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. De man heeft acht geval len bekend. Hij zocht en vond zijn slachtoffers steeds op een speelweide in het Zuiderpark. ir Vier vrouwen in vier verschillende levensfasen. Een kiekje dat steeds meer te maken is, nu de mensen ge middeld ouder worden. De vrouw in de overgangsjaren (links) staat voor een nieuw leven. Het leven van de oudere, wijze en ervaren vrouw. ROTTERDAM Op grond van de thans ter beschikking staande gege vens verwacht de directie van IHC Holland dat de nettowinst over 1968 beduidend beter zal zijn dan die over 1967. Toen werd netto f 4,6 miljoen verdiend en werd 10 procent dividend uitgekeerd. Overwogen zal worden aan de alge mene vergadering van aandeelhouders een hoger dividend voor te stellen. De. tot het concern behorende bedrijven zijn voor 1969 in het algemeen goed van werk voorzien. AMSTERDAM België heeft het disconto met driekwart procent ver hoogd tot 472 procent. Daarmee is België met zijn tarief gekomen op het Nederlandse peil, dat sinds half maart 1967 van kracht is. De mogelijkheid van een verhoging van het disconto in Nederland acht men niet uitgefloten. Het disconto is het tarief dat de Ne- derlandsche Bank berekent aan ban kiers, die haar wissels ten verkoop aanbiedt. Ned. Herv. kerk Beroepen: te Lemmer: J. Rebel te Waspik. Beroepen: te Haaf ten, P. Alblas te Har- dinxveld. Bedankt: voor Kesteren (toez.) en voor Randwijk: S. de Jong te Houten (Utr.), voor Rotterdam-Zuid: G. Juckema te Enschede; voor Wierden: T. Lange- rak te Veenendaal. Bedankt: voor Gouderak: P. Kolijn te Scherpenisse; voor Spijkenisse W. W. Verhoef te Hoenderloo. Geref. Kerken Beroepen: te Maasland, G. Haaksma te te Nieuw-Amsterdam. Aangen.: naar Diemen-Watergraafs- meer-Bijlmer: J. C. Baumfalk te Gro ningen. Aangenomen: naar Haulerwijk, J. A. Kwast te Nieuw-Weerdinge, de be noeming tot hulp in het pastoraat te Doorn, W. P. Kramer, em. pred. aldaar. Bedankt: voor Gorinchem: M. de Boer te Amsterdam-Noord. Christ. Geref. Kerken P .roepen: te Enschede-Oost G. Bij kerk te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten Beroepen: te Slikkerveer: A. Hooger- land te Werkendam DEN HAAG Binnenkort zal de re gering laten wéten hoe zij de rechtspo sitie van de dienstplichtige militairen wil verbeteren. Het wachten is nog op het advies van de Raad van State. Daarna zal een ontwerp van wet bij de Tweede Kamer worden ingediend. Uit dat ontwerp blijkt dat minister Den Toom (defensie) de verhouding tussen de dienstplichtige en de over heid niet gelijk wil stellen met die tus sen werknemer en werkgever. Het gaat hier volgens de minister om een ver houding van bijzondere aard. Die brengt mee dat de gemeenschap jegens de dienstplichtige ook een bijzondere verantwoordelijkheid draagt. De minister en de drie staatssecreta rissen willen de rechtspositie van de dienstplichtige afstemmen op die van de militaire ambtenaren. Dat geldt waar mogelijk ook voor de maatre gelen die moeten worden getroffen. De minister en zijn drie staatssecre tarissen vinden dat de sociale zeker heid van de dienstplichtige niet minder mag zijn dan die van de jonge mannen die niet voor de militaire dienst wor den opgeroepen. Daarom is in het nieu we wetsontwerp een regeling opgeno men inzake het recht van beroep op de onafhankelijke rechter. Daarnaast zijn „onderwerpen van materieel recht" ge noemd waarvoor bij algemene maatre gel van bestuur Voorschriften moeten worden gegeven. Die onderwerpen zijn: opleiding, be vordering, het terugstellen bij admini stratieve maatregel, regeling van diensttijden, verlof en bewegingsvrij heid, gezondheidszorg, bezoldiging en verdere militaire inkomsten, andere voorzieningen van materiële aard en andere rechten en verplichtingen. Regelingen voor de geldelijke en an dere gevolgen voor de dienstplichtige die ziek met groot verlof gaat zullen worden opgenomen in een afzonderlijk wetsontwerp, dat ook is ondertekend door minister Roolvink (sociale zaken). De gedachten van minister Den Toom gaan daarbij uit naar voorzieningen die overeenkomen met die van de Ziek tewet en de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO). Intussen groeit in de krijgsmacht het onbehagen over de rust- en werktijden. Bijna twee jaar werkt al een commis sie onder leiding van de luitenant-gene raal b.d. J. G .Smit, vroeger opperof- ficier personeel bij het leger, aan een uniform advies over de werktijden. Meermalen hebben Tweede-Kamerle den al bij minister Den Toom op spoed aangedrongen. Deze week zei de minis ter dat de commissie-Smit met vaart studeert. De Gids, het orgaan van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, schreef: „Het wordt hoog tijd dat ook militai ren zowel dienstplichtigen als vrij willigers gaan profiteren van de werktijdverkorting. Herhaaldelijk word geklaagd over langdurige diensten. Vele militairen werken, diensttijden tij dens oefeningen en wachtdiensten inbe grepen, gemiddeld aanzienlijk meer dan 48 uur per week". Het burgerpersoneel van defensie kreeg op 1 september 1968 een werkweek van 43 3/4 uur. De werkelijke werktijd aldus De Gids moet hetzelfde aantal uren be dragen als in het burgerleven. Komen er extra uren voor oefeningen en wacht diensten bij, dan moeten die in de vorm van extra vrije dagen of door middel van een overwerkvergoeding worden goedgemaakt. De Nationale Christen Onderofficie ren Vereniging was nogal ontstemd over de manier waarop minister Den Toom onlangs de klachten van het personeel over de werk- en rusttijden besprak. De minister zou volgens het blad van de vereniging, Onze Banier, hebben ge zegd dat hem nooit klachten hadden be reikt. Later werd dit gewijzigd in: er hadden de minister geen nieuwe klach ten bereikt. Stap MKffl SCTJIDIKD W (voor wérkelijk muziekgenot O komt u toch bij ons terecht) XJ uj 2J Kom gerust éérst vrijblijvend luisteren I— jf GRATIS ADVIEZEN EN DEMONSTRATIE Betere garantie. S 9 40 jaar ervaring, ook in service HI-FI STUDIO Velperplein 8-10 ARNHEM Telefoon 25948 H U W E LIJ K International-Dezenta suc cesvol sinds 1949, zoekt partner voor zakenman 34 jr. vooruitstr., betrouwb. persoonlh. AMERSFOORT, Albatrosstraat 12. Tel. 03490-2^001. De majoor der artillerie Tj. Walburg, Tweede Kamerlid voor de Anti-Revolu tionaire Partij, maakte minister Den Toom in de Kamer duidelijk dat het met de werktijden van militairen een andere kant op moet. „Sommige jongens kennen werkweken van zestig uur. Dat kan niet zo blijven'. „Naderhand lichtte de heer Walburg dat nog onder vier ogen toe: „Ik denk aan het messpersoneel. Er zijn hofmees ters die 66 uren in de week maken. Dan de Koninkljke Marechaussee: 62 tot 65 werkuren per week. Ik denk ook aan de parate onderdelen. Daarbij die nen veel militairen die boven de 55 uur uitkomen. Als je dat allemaal weet en je ziet dat het bij de burgerrijkspersoneel overal goed is geregeld, dan zeg je: Wanneer komen de werktijden van militairen aan de beurt?" Met name de belangenverenigingen (van officieren en onderofficieren) en de Vereniging voor Dienstplichtige Militai ren wachten met spanning af. 2 meter hoog 32,- plaatsen inbegrepen per strekkende meter. Minder dan 10 m 15% extra 6.30 bij 3.20 m 1150,— 4.80 bij 3.20 m 975,— 3.20 by 2.00 m 650,— GARAGES en SCHUUR TJES te leveren MET deu ren. Grote garage ook voor zien van zijdeur. Vlotte levering door geheel Nederland. Inlichtingen en persooniyk advies voor Gelderland en Overijssel HOFVELD 83 a, APELDOORN, Telefoon 05760-31315 Admetuslaan 14, Eindhoven Telefoon 040-37769 HUWELIJK International-Dezenta suc cesvol sinds 1949, zoekt partner voor med. secreta resse 35 jr. repres. dame m. gev. v. humor. Wedn. of gesch. geen bezw. AMERS FOORT, Albatrosstraat 12, Tel. 03490-23001.

De Vallei | 1968 | | pagina 13