Veenendaals dagblad Carel-Hugo ongewenste en Xavier vreemdelingen Franco was verontwaardigd over acties Carel- o Buiten HOLS DONATIN 1 Vance en Ky voor overleg naar huis terug Zes doden bij 2 botsingen op Rijksweg 31 HEKKEN MAKEN IS HERASWERK Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PRINSES IRENE MAG IN SPANJE BLIJVEN Overvaller bank maakt f 6000 buit I Nixon benoemt Yost hij V.N. Meisje vrij na losgeld Vrouw en twee kinderen dood gevonden TV-OMROEPSTER TROUWDE Kerstbestand in Nigeria AMBTENAREN KRIJGEN 5 pet. Rome onrustig Max Brod overleden Felle aanval op Vasil Bilak John Steinbeck overleden Nota op komst voor subsidies voor partijen Minister ontkent „uitpersen' marechaussee ZACHT WEEKEINDE f.Y AMERSFOORT Bevroren eieren 5 DRUPPEL ONZEKERHEID VERSLAGENHEID Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro TWEE NEDERLANDERS IN DUITSLAND VERONGELUKT T. A. WILLEMSEN N.V. Velen laten hun salaris uitbetalen via onze spaarbank u ook NUTSSPAARBANK 2 kantoren Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „Da Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 21 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 301 MADRID Onder politiegeleide is prins Carel-Hugo, echtgenoot van prinses Irene, gisteren uit Spanje uitgewezen. Bij Irun werd hij over de Spaans-Franse grens gezet, omdat hij politieke acti viteiten zou hebben bedreven. Het Spaanse bewind zegt de prins zeker vijf keer gewaarschuwd te hebben voor een dergelijk ingrijpen van de overheid, doch de prins ging door met zijn acties. Prinses Irene nam afscheid van haar man in Saragossa, waar zij in" een hotel logeerden. Zij keerde terug naar haar flat in Madrid. „Zij wil niemand te woord staan", zei gisteravond haar secretaresse. „Er is, voorzover mij bekend, ook geen contact geweest lussen de prinses en haar ouders". Voorlopig wacht zij de gebeurtenissen af. Van officiële zijde in Madrid is vrijdag gezegd, dat tegen het verblijf op Spaan se bodem van prinses Irene geen bezwaar gemaakt wordt. De Spaanse autori teiten beschouwen echter wel prins Carel-Hugo en zijn vader, Xavier, als on gewenste vreemdelingen, omdat zij steeds gepoogd zouden hebben zich met in terne aangelegenheden van Spanje te bemoeien, hoewel zij de Franse nationali teit bezitten. AMERSFOORT Gisteravond om streeks negen uur (tegen sluitingstijd), heeft een met een pistool gewapende, omstreeks 35 jaar oude man een roof overval gepleegd op het bijkantoor van de Boerenleenbank aan de Van Rand- wjjklaan in Amersfoort. Hij eiste geld van de caissière, die de man ongeveer vijf- a zesduizend gulden overhandigde en hem wijs maakte dat er niet meer geld aanwezig was. De man geloofde dit, stopte het geld in een groene kunstlederen boodschap pentas en wandelde het bankgebouwtje uit. Behalve de caissière was er ook een kassier in het gebouw aanwezig. De overvaller is lopende gevlucht in de richting van de Hogeweg, een van de uitvalswegen van Amersfoort. Hoewel onmiddellijk in de polderrijke omgeving en op de rijkswegen rond Amersfoort door de politie een onderzoek werd in gesteld, bleef de man vrijdagavond on vindbaar. Het signalement van de overvaller luidt: ongeveer 35 jaar oud, 1,75 m lang, smal postuur, hij droeg een bril, een groene hoed, donkere shawl, winterjas en handschoenen. HOTEL-REST. „DE KLOMP" 1« Kerstdag: KAARSLICHT DIVER 2e Kerstdag: DINER DANSANT Toezending menu's op aanvraag Telefoon (08387) 244 A Is een der motieven voor het 5 vervroegen van de raaptijd der kievitseieren, wordt nogal eens aangevoerd, dat men deze ook in reservaten gerust tot 12 april kan jj j gdren, omdat van zulke vroege j s legsels door veelvuldig bevriezen toch niets terecht zou komen. Ook s kuikens uit zo'n periode gaan ver- loren. Om zulke pessimisten van het tegendeel te overtuigen, l schrijft een vogelwachter uit het noorden van ons land in „Vanel- lus" 0.1»., dat voldoende gebleken j is, dat eiwitten bij lage temperatu- I ren juist goed bewaard kunnen worden. Een Canadese bioloog, ex- pert op het broedgedrag, warmte- 1 en koudegraad, heeft op dit gebied tal van proefnemingen verricht, j Hij verdeelde o.m. een aantal fa- zante-eieren in 2 groepen; de ene l helft werd 5 dagen bij 1° onder nul bewaard om vervolgens met de 2 tweede, normaal bewaarde, groep in de machine te worden uitge- broed. De resultaten van beide par- z fijen bleken gelijk, zodat de lange i j koude periode kennelijk van geen 5 invloed was. Het genoemde Friese natuurstudie-orgaan knoopt hier- l aan vast, dat een nog onvolledig i kievitslegsel bij nachtvorst niet j wordt bebroed. Ook de grutto komt 's nachts niet op zijn nest, zolang i het broedsel incompleet is. Zakt de z temperatuur beneden een bepaalde jj limiet, dan gaat de vogel de eieren 5 wèl verwarmen, doch niet bebroe- j j den, omdat het wijfje door al/ of j j niet gebruik te maken van de j broedvlek de warmte kan regelen! j 5 Bij het broeden liggen nl. de eieren 5 5 tegen de blote huid, maar bij ma- j tige verwarming gaat de kieft j r met aangesloten buikveren op de i eieren zitten, zodat de broedvlek i r bedekt wordt. Ook! kan de vogel E door hoger of lager zitten invloed j 1 uitoefenen op het proces. We zien j dus, dat de eieren wèl behoed 2 worden. s 21 dec. 1968 A. B. WIGMAN 2 Het bevel tot uitwijzing is afkomstig van generaal Franco, het Spaanse staatshoofd. De politieke aspiraties van prins Carle-Hugo zijn hem al lang een doorn in het oog. Volgens het Spaanse persagentschap Europa Press heeft de Prins het bevel om het land te verlaten gisterochtend gekregen. Binnen 24 uur moest hij het land uit zijn. Het Spaanse persagentschap feifra, spreekbuis van de regering, zei gisteren dat de prins zich niet had gehouden „aan de voor schriften voor vreemdelingen die in Spanje verblijven". Prins Carel-Hugo heeft niet de Spaanse nationaliteit. Hij is Frans staatsburger. De Spaanse na tionaliteit is hem steeds door generaal Franco geweigerd. De druppel die voor generaal Franco de emmer had doen overlopen, was een bijeenkomst van carlisten in een klooster in de Spaanse provincie Logro- ne, een bolwerk van de carlisten. De Prins zou daar hebben gezegd dat de Spaanse regering met het zwaard in de hand spreekt en dat een monarchie via een commissie bedrog is. Het bevel tot uitzetting werd de Prins overgebracht door de plaatselijke gou verneur, José Gonzalez-Sama. Hij „ried" de Prins aan het land te verla ten. Prins Carel-Hugo protesteerde hiertegen omdat hij het „advies" niet billijk vond. „Ik wil onze bestuurders vragen of wat zij van de Spaanse monarchie ma ken niet iets dergelijks is: een mo narchie, gemaakt door een commissie. Ik vrees dat deze monarchie bedrog is". In het Spaans gebruikte de Prins eerst het woord „camello" (kameel) en daar- na het woord „camelo" (bedrog). Het zijn deze woorden die Franco deden besluiten prins Carel-Hugo het land uit te; zetten. Zoals bekend wil hij prins Juan Carlos, die is getrouwd met de Griekse prinses Sophie, op de troon hebben. Prins Juan Carlos is onder toezicht van Franco voor de troon op geleid. Prinses Irene en prins Carel-Hugo bezochten Logrone fabrieken en spra ken met werkgevers, werknemers en studenten. Urenlang heerste er gister avond onzekerheid over 't lot van prin ses Irene. Aanvankelijk werd aangeno men dat ook zij Spanje was uitgezet. Pas later op de avond werd het duide lijk dat zij in Spanje was achtergeble ven. Prins Xavier woont in Frankrijk. Hij zou illegaal Spanje zijn binnengekomen om de carlistenbijeenkomst in Logro ne bij te wonen. In Pamplona, waar zich 't hoofdkwar tier van de carlistische beweging be vindt, heerste gisteravond grote versla genheid. Men troostte zich daar met de ijle gedachte „dat het bevel tot uitwij zing gesteld was in de bewoordingen van een uitnodiging". „Hij kan mor gen ip Spanje terugkeren als hij dat wil", aldus een carlistische woordvoer der. Het is niet zeker of prinses Irene en prins Carel-Hugo naar Nederland zul len komen om de feestdagen door te brengen en om de doop van prins Fri- so volgende week zaterdag bij te wonen. LAGOS Nigeria zal op 24 en 25 december de wapens neerleggen in de strijd tegen Biafra. Deze eerste pauze in de al anderhalf jaar durende oorlog is gisteren aangekondigd door de Nige- riaanse federale leider, generaal-majoor Jakoeboe Gowon. De bekendmaking volgde op bespre kingen die in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos waren gehouden tussen twee par lementsleden van de Britse Labourpar- tij. Lord Brockway en James Griffiths. Dit tweetal probeert in een onafhan kelijk initiatief tot vrede in Nigeria te komen. Gerieraal-majoor Gowon verklaarde: ..Het is nu de beurt aan de Biafraanse leider Ojoekwoe om de wapens neer te leggen. Dit is het begin van een pau ze in de oorlog die kan leiden tot een langere wapenstilstand. Dan zouden ook de vredesonderhandelingen op gang kunnen komen in een ontspannen sfeer". Verzoeke voor I januari 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement le kw. 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt Z. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie DEN HAAG» De ambtenaren krij gen een salarisverhoging van vftf pro cent. Staatssecretaris Van Veen (bin nenlandse zaken) heeft hierover over eenstemming bereikt met het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. In september zal, als de Ionen in het be drijfsleven met gemiddeld meer dan 5 procent zullen zijn gestegen, het „te kort" worden aangevuld. Mr. Van Veen hoopt wel dat deze „nacalculatie" be scheiden zal zijn. De vakanties voor de ambtenaren, on derwijzers en beroepsmilitairen worden ook verbeterd. Tot nu toe mocht de re gering een dag aanwijzen' waarop een verplichte snipperdag moest worden ge nomen. Deze bepaling vervalt. De snip perdag wordt toegevoegd aan het aan tal verlofdagen. Ambtenaren die dertig jaar zijn krij gen bovendien een extra wijde dag Elke vijf jaar tot en met de zestig jarige leeftijd wordt het aantal vrije dagen met één vermeerderd. Wie zestig is heeft dus in totaal zes extra verlof dagen. Prins Carel Hugo van Bourbon- Parma en prinses Irene in gelukki ger dagen. KOBLENZ De 48-jarige Jan van Muijden uit Schagen en de 30-jarige A. van Ewyk uit Dieren zijn in de nacht van donderdag op vrijdag by een ver keersongeluk in de buurt van Diers- dorf in de Westduitse staat Hessen om het leven gekomen. Hun auto ging in vlammen op. Volgens de politie was het voertuig van de Nederlanders vermoedelijk door te hoge snelheid in een slip ge raakt en op een vrachtauto en tegenlig ger gebotst. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak ROME Enige duizenden studenten en leerlingen van middelbare scholen hebben gisteren in Rome demonstraties gehouden. Het verkeer werd twee uur lang opgehouden en op enige pleinen slag geleverd met de politie. De reden van een en ander waren de al dan niet ophanden zijnde onder wijshervorming van de nieuwe regering van Mariano Rumor. Een klein aantal demonstranten werd gewond. Ongeveer 20 jongeren werden gearresteerd. Aan de demonstraties werd deel genomen door ongeveer 5000 studenten en scholieren. Terwijl de betoging aan de gang was, reikten leden van de communistische vakbond CGIL pamfletten uit waarop stond dat de studenten in hun eisen door de arbeiders werden gesteund. ADVERTENTIE 0 persoonlijke leningen 0 autofinanciering 0 assurantiën 0 makelaardij o.g. Ribeslaan 1 Apeldoorn Telefoon ASSURANTIËN 05760-19944 TEL AV1V De schryver Max Brod is op 84-jarige leeftjjd in Tel Aviv over leden. Hy was al enige tijd ziek. Max Brod geniet vooral bekendheid door zijn uitgaven van het werk van zijn vriend Franz Kaf ka, over wie by in 1937 een biografie heeft geschreven. Max Brod, van Joodse afkomst en zijn hele leven een overtuigd zionist, werd in 1884 geboren in Praag. Hij schreef romans, waaronder enige histo rische, die zich voor het merendeel in Joodse milieus afspelen. PARIJS De hoogste delegatieleiders van de Verenigde Staten en Zuid-Viëtnam zyn vrijdag overeengekomen naar hun hoofdsteden te vliegen voor overleg met hun regeringen, nadat z(j vergeefs hadden geprobeerd hun standpunten met be trekking tot de onderhandelingen met de communisten en de weg waarop vrede in Viëtnam bereikt kan worden, met elkaar te verzoenen. Ambassadeur Cyrus R. Vance, ver trekt vanmiddag uit Parijs naar Wash ington. Hij zal president Johnson moe ten rapporteren dat met de Zuidviët- namese delegatie nog steeds geen over eenstemming is bereikt over bepaalde essentiële beleidsvraagstukken. Vice-president Ngoejen Cao Ky ver trekt op een nog nader bekend te ma- kn tijdstip naar Saigon, voor overleg met president Thieu over de problemen die tussen de bondgenoten zijn gerezen. Ky heeft zonder zich erg diplomatiek uit te drukken, die moeilijkheden opge somd in een interview met het rechtse Parijse dagblad l'Aurore. Ambassadeur Hamman en Cyrus Vance hebben vrijdag anderhalf uur ge confereerd met Ky en ambassadeur Pham Dang Lam, het formele hoofd van de Zuidviëtnamese delegatie. Het doel van de besprekingen was, aldus verklaarde Harriman na afloop, van de vice-president zijn laatste standpunt te vernemen voor Vance naar Washing ton vertrekt. Vance zal Johnson en misschien ook Nixon, dus op de hoogte kunnen stellen van de stand van zaken zoals die vrij dag was. PRAAG De grootste vakbond van Tsjecho-Slowakije de 900.000 leden tel lende unie van metaalarbeiders, heeft aan het einde van een congres van drie dagen in Praag, een scherpe aan val gedaan op Vasil Bilak, een conser vatief lid van het partijpresidium. De bond verwijt hem. dat hij in een vraaggesprek met het Amerikaanse communistische blad Daily World zou hebben gezegd, dat de bevolking van Tsjecho-Slowakije een instrument van de imperialisten wordt. Bilak heeft zelf verklaard, dat het Amerikaanse blad zijn woorden niet juist heeft weergege ven. De metaalarbeiders hebben intussen met de studentenfederatie een akkoord geslcften tot steun aan het actiepro gram voor een democratisering van 't partij- en het bestuursapparaat, dat in het voorjaar is opgesteld. NEW YORK Richard Nixon, de pas gekozen president van de Verenig de Staten, heeft de diplomaat Charles Yost (61) benoemd tot ambassadeur bij de VN. Yost was van 1960 tot 1965 plaatsvervangend leider van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Na ties. Hij is lid van de democratische partij. De benoeming van Yost heeft ver rassing gewekt omdat het als bijna ze ker gold dat Nixon de huidige Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Sargent Shriver. een zwager van de Kennedy's, voor deze functie had benoemd. Blijk baar heeft Shriver het aanbod gewei gerd. Hij blijft in Parijs. ADVERTENTIE Dagelijks geopend, ook op zaterdag. DALFSEN Bij een verkeersongeval op Rijksweg 31 tussen Zwolle en Dalf- sen zijn vrijdagavond omstreeks negen uur vier mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 21-jarige René Dirk Rotman uit Nieuw-Amsterdam, zijn 18-jarige broer Dirk en hun 16-jarig zusje Lammie. Een vriendin van de jongelui, de 21-jé.rige Dina Jeuring uit Noord-Barge (gem. Emmen) kwam eveneens om het leven. Het ongeval gebeurde toen de auto waarin de vier jongelieden zaten fron taal in botsing kwam met een vracht auto, die nte zijn geslipt op de linker weghelft terecht was gekomen. By een ander verkeersongeval op Rijksweg 31, tussen Zwolle en De Lichtmis, is vrijdagmiddag het echt paar Sligman uit Rouveen om het leven gekomen. De -vrouw was op slag dood.Haar man en de bestuurder van een andere personenauto, de 22-jarige G. H. uit De Wijk zijn ernstig gewond overge bracht naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle, waar bij aankomst de heer Slig man (67) reeds bleek te zijn overleden. Het ongeluk gebeurde toen H. een auto die rechtsaf wilde probeerde te ontwij ken en daarbij frontaal in botsing kwam met de auto uit Rouveen. NEW YORK De Amerikaanse schrijver John Steinbeck is vrijdag op 66-jarige leeftijd in zijn woning te New York overleden. Steinbeck, een van Amerika's groot ste auteurs, leed aan een hartkwaal. Hij stierf vrijdagmiddag om half zes. Steinbeck kreeg in 1962 de Nobelprijs voor literatuur. Hij schreef een groot aantal bestsellers. Tot zijn bekendste werken behoren „of mice and men" (1937), „Grapes of wrath" (1939), „Can nery Row" (1945), „The wayward bus" (1947) en „East of Eden" (1952). Steinbeck laat zijn derde vrouw, de vroegere Elaine Scott, en twee zonen uit een vorig huwelijk achter. Thom (24) is momenteel in de Verenigde Staten met verlof uit Viëtnam, John (22) werkt als burger in Viëtnam. DEN HAAG Ambtenaren van de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en algemene zaken bereiden een nota voor over het subsidiëren van po litieke partijen door het Rijk. De nota zal te zijner tijd door minister Beer- nink (binnenlandse zaken) aan de mi nisterraad worden aangeboden. MIAMI Het 20-jarige Amerikaanse meisje Barbara Jane Mackle, dat dins dag werd ontvoerd, is vrijdagavond in Atlanta (Georgia) vrijgelaten en schijnt in goede gezondheid te verkeren. De vader, een miljonair, heeft de ont voerders een losprijs van een half mil joen dollar betaald. ADVERTENTIE m HERAS HEKWERK OIRSCHOT - TELEFOON 04997-1966" GRATIS uitvoerige kleurenbrochure op aanvraag! Ook kunt U met ons 'n afspraak maken voor een vrijblijvend bezoek van onze rayonleider uit Zwolle. VOORBURG: AVRO-tv-omroepster Alice Oppenheim is gistermiddag in Voor burg in het huwelijk getreden met de hoboïst van het Residentieorkest, Frank Minderaa. DEN HAAG In een etagewoning in de Van de Boschstraat in de wijk Bezuidenhout in Den Haag zijn gister middag twee kinderen dood aangetrof fen in bed. Hun moeder lag in 'n coma en is 's avonds in het ziekenhuis Zuid- wal overleden. De politie denkt aan vergiftiging. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevr. A. A. Canninga en haar twee kinde ren, de 12-jarige lyceïst Peter Rama kers en de 10-jarige Marianne Rama kers. Vandaag wordt sectie verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. De 68-jarige mevrouw Y. Canninga was 's middags om kwart voor vier aan de deur van de woning om haar dochter en de twee kinderen te bezoeken. Zij kon met een sleutel de woning niet bin nenkomen, waarop de politie werd ge waarschuwd. Een glazenwasser opende een raam en trof in de voorkamer in nachtkledij de overleden zoon Peter aan. In de achterkamer lag zyn zusje leven loos in bed. Naast haar werd de moeder in een coma aangetroffen. De vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, de 53-jarige schilder J. W. Ramakers. De politie trof een keurig verzorgd huis aan waar alles op orde was en waar geen sporen van geweld werden gevonden. Er was volgens de politie ook geen gebrek aan geld, zodat men omtrent het motief van de moord (eventueel zelfmoord) in het duister tast. De politie heeft gisteravond, via kennissen, de vader van de kinderen kunnen inlichten. De vader was, na het bericht te hebben vernomen, 'n gebroken figuur, „totaal kapot" volgens de politie. Tegen hem wordt geen verdenking ge koesterd. De man was in oktober van dit jaar van zijn vrouw gescheiden. Hij woonde niet meer thuis maar op ka- buitenshuis contact met de kinderen, mers in Den Haag. Hij had regelmatig Woensdag 18 december was hij nog bij zijn vrouw geweest om te praten over voogdijpapieren. Het huwelijk was ge strand door psychische moeilijkheden. In mei had de politie eens contact met de familie, op verzoek van de vrouw, waarop een gesprek volgde over span ningen in het huwelijk. De vrouw had vrij veel contact met de buren. Donder dag was zij er nog op verjaardagsvisite geweest. DEN HAAG Veronderstelingen als zou de koninklijke marechaussee fi nancieel op niet verantwoorde wijze zijn „geknepen" zijn niet juist, aldus heeft de minister van Defensie, W. den Toom, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid T. Walburg (ARP), verklaard. Op het gebied van de materiële uit rusting doen zich geen onaanvaardba re toestanden voor, de huisvesting heeft de laatste jaren extra-aandacht gekre gen. De legering van brigades in Apel doorn, Brunssum. Deelen, Den Haag, Groesbeek, Hengelo, Hoek van Holland, Schalkhaar en Terneuzen is of wordt verbeterd. (Van onze weerkundige medewerker) T\e temperatuur gaat dit week einde verder stijgen. Sterke zuidwestelijke winden voeren oce- aanlucht aan, waarin het kwik 6 a 8 graden Celsius kan komen. Over het algemeen zal er aanvan kelijk veel bewolking blijven, ter wijl er periodiek wat regen kan vallen. Voor zondag en maandag voorzien we ook opklaringen, afge wisseld door enkele buien. Maan dag of dinsdag wordt de tempera tuur vermoedelijk weer iets lager. Dit onrustige weertype wordt ge leverd door een stormdepressie lussen Schotland en de Far Oer ie befhamde kerstdepressie, die zr dit jaar vroeg bij is die met zen kerndruk van 970 millibar lang zaam naar het noordoosten gaat. Dicht rondom het centrum werd lister avond windkracht 10 a 11 ge meten. De Engelse weerkundigen ver wachten in de eerste helft van ja nuari een nieuwe kou-inval met strenge vorst. Morgen: Zon op: 08.46 onder: 16.31 Maan op: 11.31 onder: 19.47

De Vallei | 1968 | | pagina 1