Veenendaalê - dagblad ANGST VOOR MAO-GRIEP BLEEK ONGEGROND Buiten KY: „MISSCHIEN WEL GESPREK MET NLF' Carlisten en politie in Pamplona slaags Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei T V-uitzending kwam goed door Pueblo mannen nu vrij Gromyko als vredesduif in Y.S. Terug naaf Saigon voor gesprek Havenstaking in New York Duitse geleerde naar Oosten Luchtaanvallen op Biafra Actie in Angola van guerrilla's Kind omgekomen bij brand Prinses Irene wel naar doop DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING Minder armoede TREINRAMP BIJ BOEDAPEST Wind neemt Kiesinger topman van CDU Ia winters gevolg TELEVISIE SLAPEN Spaans stadje won loterij-prijs Zeker 100 doden Doop Niet best Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro HONDERD DODEN j geleidelijk af Bur. voor redactie en admmfstraWe t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Loose nummers 0,25: Abonnement 0*7 p. w„ 4,16 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prija 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dL, do. en za. 1-10 woorden f 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG M DECEMBER (968 - 42e JAARGANG no. 302 APOLLO-8 MEER DAN HALFWEG KAAP KENNEDY De Apol!o-8 b al meer dan halverwege gevorderd op /ijn fantastische reis naar de maan en zowel de drie astronauten als de Ame rikaanse ruimtevaartdeskundigen zijn uiterst tevreden over het verloop van de v lucht. Behalve de voortdurende stroom van technische informatie tussen het ruimte schip en de aarde, Ls de conversatie tussen de ruimtevaarders Frank Borman, James Lovell en William Anders en het controlestation niet erg levendig. Frank Borman en zijn Apollo-bemanning voelen zich „veel beter" na het inne men van pillen tegen misselijkheid. PANMOENJON WASHINGTON PJONGJANG De 82 nog in leven zijnde bemanningsleden van het Ame rikaanse oorlogsschip „Pueblo" hebben vandaag te Panmoenjon hun vrijheid herkregen, precies elf maanden nadat het met veel elektronische apparatuur uitgeruste verkenningsschip door Noordkoreaanse oorlogsbodems werd opgebracht naar Wonsan. Het stoffelijk overschot van de 83ste opvarende die bij het treffen werd gewond en die later overleed, is eveneens aan de Amerika nen overgedragen. De „Pueblo" blijft in Noordkoreaanse handen. Voor de vrijlating moest de Ameri kaanse generaal-majoar Gilbert Wood ward een verklaring tekenen, waarbij de Verenigde Staten schending van de Noordkoreaanse wateren met spionage- doeleinden toegeven. De verklaring werd echter zowel door de generaal als door minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, nog voor de ondertekening 'n .waardeloos document' genoemd, dat de Noordkoreanen tevreden scheen te stellen, maar dat slechts uit menselijke overwegingen ten opzichte van de be manning zou worden getekend. Commandant Lloyd Mark Bucher, de kapitein van de Pueblo, heeft met nadruk tegengesproken dat zijn schip de Noordkoreaanse territoriale wate ren is binnengedrongen, voordat het 23 jan. in de zee van .Tapan werd opge bracht. Bucher vertelde op een persconferen tie dat zijn schip geen moment geweest was in wateren binnen 13 mijl van de Noordkoreaanse kustlijn of eilanden. Dit is een mijl meer dan hetgeen Noord Korea als zijri territoriale wate ren beschouwd. BONN Kanselier Kurt Georg Kie singer zal de kandidaat voor het kan selierschap van de CDU zijn bij de volgend jaar in de Duitse Bondsrepu bliek te houden algemene verkiezingen. De CDU is voornemens de coalitie met de sociaal-democraten te beëindigen, aldus heeft een partijwoordvoerder zondagavond bekendgemaakt. Bruno Heck, secretaris-generaal der CDU, zei in een vraaggesprek voor de televisie, dat de partij zal proberen via de verkiezingen een absolute meerder heid in het parlement te krijgen. De CDU is voornemens de kiezers een duidelijk alternatief te bieden: „of wij of de sociaal-democraten". Indien de vorst zolang aanhoudt, dat de plasjes en modderpoe- 1 len van de wildbaan van geen waarde meer zijn voor de zwarte zwijnen, zien we er spoor en prent zelden nieuw in afgedrukt, noch kleven er borstelharen aan de harde slijkerige omkrullingen, die J de varkens liever zacht en zwart als slappe schoensmeer aantreffen. Ze kunnen nu niet naar hun aard wentelen en rollen. In het hoge j noorden van Europa en Azië ver- j stijven door veel feller kou de toen- j dra's en taiga's, de estuariën, de kreken en slibstranden, die alle in de greep van de winter liggen. Maar vóór deze de blauwe vries- hand naar hen kan uitsteken, zet- ten de eenden en zwanen, de stelt- j lopers en de kleine zangers koers naar behaaglijker oorden, waar langs de kust veel voedselrijk water open blijft, de waard- en I wadgronden voor zeef- en piksna- vel bereikbaar bleven en tal van j onkruidzaden op wanveld en on- land aan vinken en gorzen voer bieden. Meer spectaculair voor het grote publiek zijn de zwanen-• en ganzenconcentraties op binnen- en buitenwater, bouwland, polder en greide. Langs onze grote rivieren en aan haar brede monden, in het stroombed en tussen de kribben, doch vooral in onze ware water- j wildreservaten heerst een bedrijvig vogelleven, vol verscheidenheid, vooral wat de eenden betreft. Die vertonen zich op hun paasbest, I want de woerden dragen het vaak prachtig gekleurde bruiloftskleed, dat tegen het wit-bevroren gras en het leiblauw van het water boeiend contrasteert.' 23 dec. 1968 A. B. WIGMAN Nadat bekend was geworden dat Bon man sinds ongeveer 01.00 uur last had gehad van misselijkheid, hoofdpijn en koorts, terwijl ook William Anders zich niet helemaal fit voelde, ontstond de vrees dat hij het eerste ruimte-slachtof fer van de Mao-griep was geworden. Na het innemen van pillen kon hij dr. Charles Berry, leider van de afde ling medisch onderzoek van het Apol- lo-project, meedelen: „Ik voel mij nu veel heter. Ik geloof dat ik last heb gehad van een 24-uursgriepje in de in gewanden." Zaterdagavond zorgde Lovell voor een verrassing door te verklaren, dat het uitspansel rond de maan niet diep zwart is, zoals werd aangenomen, maar dat de maan door een bleek-blauw schijnsel omgeven was, net als de aar de. Hij hield echter rekening met de mogelijkheid dat dit schijnsel het ge volg was van lichtbreking op de opti sche instrumenten van het ruimteschip. De bemanning van het Apollo-8 ruim teschip heeft gisteravond, op meer dan 200.000 kilometer van de aarde, de eer ste rechtstreekse televisieuitzending uil de cabine verzorgd. De uitzending duur de van 21.00 tot 21.15 toen de Apollo zich op 222.000 kilometer van het ver trekpunt bevond. Aanvankelijk leken er problemen met de beeldverbinding te bestaag. maar na drie tot vier minuten trad een verbete ring in en kon men duidelijk het inte rieur van de cabine en de drie beman ningsleden zien. De beeldkwaliteit was even goed als de rechtstreekse uitzendingen uit de Apollo-7, hoewel de afstand vele ma len groter was. Na een poging de aarde in beeld te nemen het televisiescherm toonde slechts een lichte bol in het midden van het beeld kwamen prima beel den over van James Lovell aan het werk en van William Anders, terwijl hij door de cabine zweefde. „Dit komt van ongeveer halverwege tussen maan en aarde", zei gezagvoerder Frank Bor man. De astronauten hadden volgens hem een „mooi uitzicht" op de aarde en hij vond het jammer dat hij daar geen goede beelden van kon laten zien. „We voelen ons goed", zo zei hij nog. Aan het eind van de uitzending legde Borman uit dat de bemanning het ruimteschip langzaam om de lengte-as moest laten draaien om te voorkomen dat een bepaalde zijde van de Apollo-8 te lang aan de zonnehitte werd blootge steld. Lovell was bezig met het klaarmaken van chocoladepudcfinkjes in de keuken, en liet zien hoe gemakkelijk het was dat de zwaartekracht was opgeheven in het ruimtevaartuig. Hij plaatste pak jes diepvriesvoedsel midden in de lucht en die bleven daar braaf hangen terwijl hij elders aan het werk ging. Dinsdagmorgen vroeg wordt de hoofd motor tot ontsteking gebracht om de baan rond de maan te brengen. Na tien omwentelingen wordt de motor opnieuw ontstoken voor de terugreis. Commandant Frank Borman mocht zondag als eerste van de drie na een uiterst vermoeiende dag in de ruimte van zijn rust gaan genieten. Met be hulp van twee slaappillen sliep hij zes uur, waarna het de beurt was aan Lo vell en Anders om te gaan rusten. Voordat zich de misselijkheidsver- schijnselën openbaarden hadden de 3 astronauten al gebrek aan eetlust ge toond. maar volgens deskundigen is dit op bijna alle bemande ruimtereizen zo geweest. Andere kleine moeilijkheden zijn dat één van de vijf ruiten geheel en twee andere licht beslagen zijn. Door de ove rige twee patrijspoorten hebben de ruimtevaarders echter een helder uit zicht. James Lovell meldde aan het ruimtevaartcentrum in Houston dat de ruimte om de maan helder blauw is en niet zwart zoals men had verwacht. Overigens had hij moeite met het iden tificeren van de sterren met behulp van zijn telescoop. Dit zou een gevolg zijn van de onregelmatige terugkaat sing of van de breking van het licht in het instrument. Veel ruimte hebben zondag de Mos- kouse bladen gewijd aan de lancering en de vlucht van het Amerikaanse ruimtevaartuig Apollo-8. Ook de foto's van de drie astronauten en van de Sa- turnus-raket zijn afgedrukt. De Pravda geeft het vluchtplan in alle bijzonder heden en legt in het bijzonder de na druk op het risico dat aan de manoeu vre bij het verlaten van de baan om de maan verbonden is. MADRID De bevolking van het stadje Acira danste zaterdag op straat, toen de trekking van de jaarlijk se kerstloterij was gedaan. De bevol king van het stadje in het sinaasappel- gebied Levante won zowel de eerste als de derde prijs. De eerste prijs, 750 miljoen peseta's, viel op lot nummer 57.150 en de derde prijs, 150 miljoen peseta's, op lot num mer 28.497, beiden gekocht door men sem uit het stadje van 23.000 inwoners. WASHINGTON De Zuidviëtnamese vice-president Ngoejen Cao Ky heeft zon dag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat hg met president Thieu de mogelijkheid zal bespreken van een rechtstreeks contact tfUj*- sen de Zuidviëtnamese regering en het „Nationaal Bevrijdingsfront" (N.L.F.) met het doel het proces tot herstel van de vrede in Viëtnam te bespoedigen. Mevr. Marylin Lovell, kijkJct hier met drie van haar kinderen, v.l.n.r. Susan, Jeffry en Barbaranaar de lancering van de Saturnus V raket. Ky, die inmiddels uit Parijs naar Sai gon is vertrokken om als adviseur van de Zuidviëtnamese onderhandelingsde legatie verslag uit te brengen aan het staatshoofd, zei in een vraaggesprek met een verslaggever van CBS: „Wij zullen het nationaal bevrijdingsfront nooit als eenheid aanvaarden, maar de tijd is aangebroken om toe te geven dat het een .realiteit is. Wij moeten deze realiteit onder ogen durven zien". Ky, die in Parijs zeer bittere opmer kingen over Saigon's „zogenaamde vrienden", de Amerikanen, heeft ge maakt, ontkende in het vraaggesprek met klem, dat zich over de onderhande lingen in Parijs ooit verschil van me ning of wrijving tussen de Zuidviëtna mese en de Amerikaanse delegatie had voorgedaan. De vice-president ontkende alle be richten dat de Zuid-Viëtnamese. delega tie de onderhandelingen tracht te vertra gen, door het stellen van procedure kwesties, met name over de vorm van de onderhandelingstafel. Het enige wat volgens hem van belang is, is dat de communisten erkenning van het be vrijdingsfront trachten af te dwingen. Mocht het tot contacten tussen Saigon en het front komen, dan nog zou zijn regering nooit het idee van vorming van een coalitieregering met de com munisten aanvaarden, zo zei hij. Wel zouden hij en president Thieu bereid zijn hun functies neer te leggen, als hiermee de uitvoering van een bereikt akkoord zou kunnen worden vergemak kelijkt. Terugtrekking van Amerikaanse troe penonderdelen uit Viëtnam mag vol gens Ky alleen plaatsvinden, bij gelijk waardige terugtrekking van Noordviët- namese troepen. Zonder dat zou Zuid- Viëtnam niet in staat zijn het hoofd te bieden aan communistische agressie, of die uit Noord-Viëtnam of uit China komt, zo zei hij. „Wij willen slechts dat de Noordviët- namese eenheden naar huis gaan,' dat de grens op de 17e breedtegraad door een internationale overeenkomst erkend wordt. Daarna kunnen de Amerikaanse troepen ons land verlaten". NEW YORK In de haven van New- York was het zondag rustig, terwijl de staking der havenarbeiders haar derde dag inging. In de havens op de oostkust en langs de Golf van Mexico liggen 186 sche ten te wachten op het einde van het conflict. De onderhandelingen zullen heden om 20.00 uur te New York wor den hervat. In tptaal hebben 75.000 havenarbei ders het werk neergelegd. Federale be middelaars hebben zaterdag gesproken met onderhandelaars van de vakver eniging van havenarbeiders en van de New Yorkse redersvereniging. De grootste hinderpalen, die aan een beëindiging van het conflict in de weg staan, zijn volgens Thomas W. Gleason. president van de vakvereniging van ha venarbeiders, de containerisatie en de uitkeringen van gelden in de havens van Boston en Philadelphia. In sommige kringen te New York heerst weinig optimisme ten aanzien van de kansen voor een spoedige re geling van de staking. BERLIJN Voor de derde maal bin nen een maand, is een westerse geleer de naar Oost-Duitsland gevlucht („om dat geleerden In West-Duitsland ge dwongen kunnen worden atoomwapens te maken", zo heeft het Oostduitse persbureau ADN zaterdagavond be kendgemaakt.) Dr. Peter Möbius. die volgens ADN werkzaam is geweest in het instituut voor theoretische fysica in Karlsruhe, zal een functie aanvaarden aan een Oostduitse universiteit. De natuurkundige Möbius heeft sinds september aan het instituut te Karlsru he gewerkt. Daarvoor is hij werkzaam geweest in Kopenhagen, Wenen ep ^und (Zweden). In november van dit jaar vluchtte Herbert Patzelt, een functionaris van Euratom naar Oost-Duitsland. Begin deze maand deed de bioloog dr. Ehren- fried Petras hetzelfde. Beiden versche nen voor de Oostduitse televisie om te protesteren tegen de „oorlogsvoorbe reidingen" in West-Duitsland. LAGOS Kolonel Ojoekwoe heeft zondagavond via Radio-Biafra aange kondigd, dat de Biafraanse troepen een achtdaags bestand in acht zullen ne men van de avond voor Kerstmis tot 1 januari middernacht. Gedurende die periode zullen de Biafraanse troepen in hun stellingen blijven en slechts schie ten als zij worden aangevallen. Uit Oemoeahia is vernomen dat de afgelopen zaterdag bij Nigeriaanse luchtaanvallen 71 mensen omkwamen en 113 gewond werden. Later heeft de Biafraanse regering bekendgemaakt dat ook zondag lucht aanvallen hebben plaatsgehad, waarbij 28 personen, allen kerkgangers, zijn ge dood. Drie kerken werden getroffen. Een groot aantal huizen in de directe omgeving van de kerken heeft eveneens schade opgelopen, en is in brand ge raakt. De vliegtuigen voerden tien aan vallen uit op het centrum van de stad. Ook dorpen in de omgeving van Oe moeahia werden bestookt. Men ver wacht dat fyet aantal slachtoffers nog zal stijgen. De kerken van St. Stephanus, St. Fin- bar en St. Michael vormden de belang rijkste doelwitten van de Nigerianen. LISSABON Portugese militairen hebben 39 guerrilla's-gedood en zelf ne gen mannen verloren in Angola en Portugees Guinee tijdens gevechten in de afgelopen week. aldus meldt zater dag 't persbureau Lusitania. De guerrilla's verloren 22 soldaten in Angolo en 17 in Guinee. ROTTERDAM Bij een brand in de Hugo Molenaarstraat in Rotterdam is Vanmorgen een twee-jarig jongetje om het leven gekomen. De moeder van het jongetje kon zich met nog drie kinderen juist in veiligheid stellen. De brand woedde op de tweede etage van het huis, waar de familie woonde. Het staat nog niet vast hoe de brand is ontstaan, maar men neemt aan dat een van de kinderen in de tussenka- mer van de woonetage met vuur heeft gespeeld. CAIRO De Sovjet-Unie voert een campagne om het conflict in het Mid den-Oosten tot een oplossing te bren gen. Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft daartoe een verrassende reis gemaakt naar Egypte. Zijn bezoek kwam nadat de Sovjet- Unie kortgeleden in New York geheime besprekingen had gevoerd met Iraël. Andrei Gromyko pleegde in Cairo overleg met de Egyptische president, Nasser, en met diens minister van Bui tenlandse Zaken, Mahmoed Riad. Gro myko werd vergezeld door de Russi sche onderminister van Buitenlandse Zaken, Vladimir Semjonof, de man die in New York de toestand in het Mid den-Oosten had besproken met de Is raëlische ambassadeur bij de VN, Yos- sef Tekoah. Over het overleg in Cairo werd niets bekendgemaakt. Men neemt aan, dat de Russen wilden nagaan in hoeverre zij een brug zouden kunnen slaan tussen Israël en die van Egypte. Naar ver luidt staat Moskou niet onwelwillend tegenover de Israëlische wens voor vre de in het gebied en het recht op door vaart in internationale waterwegen. Daar tegenover zou Rusland de Egyptische eis voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden steunen. De Russen zouden tevens willen peilen in hoeverre Egyp te nu bereid is zijn diplomatieke be trekkingen met Amerika te herstellen. Herstel van de Amerikaanse politieke en economische invloed in Egypte zou de bevoorrechte positie van Rusland in dit land schade berokkenen. PAMPLONA De politie van Pamplona in Spaans Navarra ls zondag slaags ge raakt met grote groepen Carlisten die protesteerden tegen de uitwijzing van prins Carel-Hugo van Bourbon-Parma. By de gevechten ztfn volgens de berichten een aantal agenten en demonstranten gewond. De ongeregeldheden volgden op een door honderden Carlisten bijgewoonde tradi tionele jaarmis ter ere van de patrones van de Carlisten. Na de mis in de San Saturninokerk trokken de Carlisten door de straten van Pamplona, de hoofdstad vnn de provincie Navarra en het sterkste bolwerk van de Carlistische beweging in Spanje. Zij wilden een betoging houden voor het paleis van de gouverneur van Navtarra. Tffdens de mars werden leuzen ge roepen als „Leve Don Xavier" (de va der van Carel Hugo), „vrijheid, vrij heid", „weg met de dictatuur" en „Don Carlos Spaans". Prins Carel Hugo is Fransman door geboorte en heeft de Franse nationali teit, zij het ook dat hij reeds lang ver geefs tracht het Spaanse burgerschap te krijgen. Prinses Irene komt Tweede Kerstdag naar Nederland om de doop van haar neefje prins Friso zaterdag bij te wonen. Haar particulier secretaris in Madrid deelde dit gisteren mee. De prinses heeft het weekeinde bij vrienden doorgebracht. Gisteravond ging zij naar het vliegveld van Madrid, waar prinses Magdalena van Bourbon- Parma arriveerde, de moeder van prins Carel Hugo. Aangenomen wordt dat zij een beroep zal doen op de Spaanse re gering, het uitwijzingsbevel tegen haar zoon ongedaan te maken. Op het vliegveld hadden zich ook ve le leden verzameld van de carlistische beweging, die dit weekeinde fel tegen de uitwijzing van haar leider heeft ge protesteerd. Prins Carel Hugo vertrok gisteren per auto uit het Franse plaatsje Hen- daye. vlak bij de Spaanse grens. Ver moedelijk ging hij naar het ouderlijk kasteel in Desson of naar zijn zuster, prinses de Lobkowicz, in Parijs. De Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag ging gisteravond nog steeds van de ver onderstelling uit dat ook prins Carel Hugo zaterdag de doop van prins Friso zal bijwonen. „Het ziet er niet erg rooskleurig voor me uit", erkende prinses Irenes echtge noot' zaterdag in Hendaye. Veel meer wilde hij over zijn uitzetting niet zeg gen, want „met een verklaring wil ik wachten tot ik terug ben in Spanje". Flauw glimlachend had hij zojuist Ho tel du Midi verlaten, waar hij zich met zijn secretaris Angl Romera en met de leider varr de carlistische beweging in de provincie Aragon, in zijn apparte menten had opgesloten. Heeft uw uitwijzing iets te maken met hetgeen u tijdens uw persconfe rentie in Saragossa hebt gezegd? (Hier had de Prins nogal schamper gezegd dat de regering een commissie opdracht had gegeven een koningschap te fabri ceren). Prins Carel Hugo dacht even na en zei: „Nee, dat geloof ik niet. Ik denk dat er veel ernstiger redenen zijn. Dit heeft een veel diepere politieke achter grond. Vermoedelijk heeft men ook wil len voorkomen, dat ik zondag in Pam- 'ploma de bijeenkomst van de carlisten zou bijwonen". Daar bleef het bij: De Prins begon aan een wandeling door Hendaye en langs het strand, waar hij lange tijd weemoedig de Spaanse kust bestudeer de. Zijn secretaris liep met hem op. Verzoeke voor I januari 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement le kw. 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie ENSCHEDE Bij een botsing tus sen twee auto's op de weg Enschede - Haaksbergen zijn gisteravond drie men sen om het leven gekomen en twee le vensgevaarlijk gewond. Twee anderen werden met min of meer ernstig letsel in ziekenhuizen opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen een auto uit de richting Enschede en bestuurd door de 31-jarige F. Timmerman uit Doetinchem een overstekend meisje wilde ontwijken. De auto kwam dwars op de weg te staan en werd in volle vaart gegrepen door een auto uit de richting Haaksbergen, bestuurd door de 52-jarige J. G. Slotman. De auto van de heer Timmerman werd door midden gereden. Zijn vrouw (28) en hun 2-jarig kind overleden ter plaatse, evenals mevrouw Slotman. GORSSEL De 15-jarige Jan Nijen- huis uit Gorssel is gistermiddag met zijn brommer door een motor aangere den. Hij is ter plaatse overleden. De motorrijder werd ernstig gewond. Zie elders in dit blad: „Verkeer eist in weekeind veel slachtoffers". WASHINGTON Het aantal Ame rikanen dat in armoede leeft is in de vijf jaren van het bewind van presi dent Johnson gedaald van meer dan 35 miljoen tot even onder de 22 miljoen. Amerika telt 201 miljoen inwoners. Dit meldt een rapport over gezondheid en sociaal welzijn dat door het Witte Huis is gepubliceerd. De minister van Gezondheid, Onderwijs en Sociaal Wel zijn, Wildbur J. Cohen, schrijft hierin dat de groep armen de komende vier jaar tot 15 of 16 miljoen kan dalen. Hij stelt voor de armen meer gelegenheid voor onderwijs en werk te geven. BOEDAPEST Een honderdtal per sonen is om het leven gekomen door dat een personentrein ten zuid-oosten van Boedapest op een goederentrein in reed. De ramp gebeurde kort na het ver trek van de personentrein uit het sta tion van Boedapest. Volgens de berichten zijn de voorste drie rijtuigen van de personentrein vol komen vernield door de botsing tussen de stations van Mende en Tapiosuely. Radio-Boedapest, noch het Hongaar se persbureau MTI hebben een opgave verstrekt van het juiste aantal doden en gewonden. Volgens radio-Boedapest zijn 28 zie kenauto's in allerijl naar de plaats van de ramp gereden om de zwaar gewon de passagiers voor chirurgische ingre pen naar de ziekenhuizen van de hoofd stad over te brengen. MTI meldt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken van de ramp. Het publiek werd niet toegelaten tot de plaats van de ramp. TTHjdens het weekeinde trok het j centrum van een stormdepres- sie met een minimum waarde van 960 millibar van de Oceaan dicht langs de Britse eilanden naar het noordwesten. Het bijbehorend fron- tensysteem bracht ons zondag- ochtend regen, terwijl een krach- tige tot stormachtige wind zachtere I lucht aanvoerde, welke de vorst ge- I heel verdreef. Maandagochtend was de vorst- j grens teruggedrongen tot de omge- ving van Wenen-Warschau-Stock- holm-Oslo. Na de frontpassage is ons land j in meer onstabiele lucht gekomen, j waarin naast buien ook opklarin- gen voorkomen. Onder invloed van een uit het westen naderende rug van hoge druk welke nog in betekenis toe- neemt ruimt de wind naar het noordwesten en neemt geleidelijk af. De temperaturen zullen iets la- - ger worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1