EEN HUISELIJK KERSTFEEST OP PALEIS HET LOO 4- 4 4 4 ijk 4 „Uitdaging om de f balans op te maken" T"|éze vraag moet wel haast zijn blijven hangen bij vele tv-journaalkijkers van gisteravond: zou de kerstviering van de koninklijke familie met haar personeel op Het Loo verder helemaal in het don ker zijn gevierd, met als enig licht de kaarsjes van de grote boom? Zij zagen immers prins Bernhard naar het spreek gestoelte komen en hoorden hem in zijn welkomstwoord het gerucht tegenspre ken, dat de regelmaat van deze gezamen lijke kerstvieringen misschien niet ge handhaafd zou worden in de toekomst. Toen ging het licht uit en dat was geen storing in de tv-ontvangst: het was wel degelijk donker geworden in de schouw burgzaal van Het- Loo, waar de stroom voorziening het had begeven. Maar mocht het tv-journaal al doen vermoeden, dat het licht zo gauw niet meer aan zou gaan. het is toch nogal meegevallen al trad later opnieuw een storing op, die de di recte radio-uitzending tot een ontijdig ein de bracht. ¥Jf/"aarom juist hiermee begonnen in dit verhaal. alsof deze kerstviering niet wat meer positieve punten zou kunnen opleveren? Omdat het in meite óók een po sitief punt was: men zou het kunnen zien als een accent op het bijzonder huiselijke karakter, dat deze kerstvieringen dragen. Bij een kerstviering in kleinere huiselijke kring valt óók een kaars om, zijn er óók kleine ongemakken, die de sfeer niet in het minst aantasten. Dat gistermiddag op Het Loo zoiets gebeurde, zette kracht bij aan de gedachte, dat de gasten niet uitgeno digd waren om een gestroomlijnd konink lijk bezoek bij te wonen, maar om sa men met de koninklijke familie heel ge woon kerstfeest te vieren in huiselijke kring. Y^ijfhonderd genodigden waren er dit- maal. allemaal personeel van Het Loo en Kroondomeinen, om te luisteren naar het kerstevangelie uit Lucas, gelezen door de Koningin en de kerstrede van de Prins, naar het koor van het paleis en om samen te zingen. Kinderen uit Hoog-Soeren staken de kerstboom aan en het kerstver haal werd in dia's verteld, maar dan wel op een bijzonder aansprekende manier: de Educatieve Dienst van het Rijksmuseum te Amsterdam toonde het mèt de bege leidende tekst uit de bijbel in kunstwer ken uit dat museum. Het koor van paleis Het Loo, onder leiding van de heer A. v. Houwelingen en begeleid door de heer D. Steen, zong met solistische medewer king van Rosemary Advocaat (21). Later op de middag zou de Koningin meb deze soliste spreken en vernemen, dat mej. Ad vocaat eigenlijk kleuterleidster in Arnhem is en tijdens haar vakanties wel eens in de huishouding op Het Loo werkt. Via haar a.s. schoonvader, de heer Marchel, voorzitter van het koor, is zij gaan mee zingen. Zanglessen neemt zij ook, zo ver telde ze de Koningin, die haar op deze middag uitnodigde, eens met prinses Chris tina van gedachten te wisselen over de zangkunst. Dat gebeurde dan diezelfde middag nog. T^rins Bernhard zei in zijn kersttoe- spraak, dat naar zijn persoonlijke me ning de viering van het kerstgebeuren geen werkelijke zin heeft als het niet voor „ons, die zich christen noemen", een soort uit daging is om de balans op te maken. Wat deden we goed, wat deden we fout? Was er groei? Bewegen we ons vooruit of ach teruit? „Zo'n ogenblik van zelfonderzoek en inkeer hebben we allemaal hard nodig, ten einde geconfronteerd te worden met feiten, die we misschien liever niet onder ogen zouden willen zien", aldus de Prins, „want als we eerlijk tegenover onszelf willen zijn, wat lang niet gemakkelijk is, zal dit zelf onderzoek een groot aantal negatieve fac toren opleveren, ofschoon er, als het goed is, ook wel positieve zullen zijn". ^Zelfkritiek is trouwens iets heel moei- lijks. We verheerlijken onze deugden en verdoezelen onze fouten, want die horen er nu eenmaal bij. Maar betekent stilstand in het zakenleven, achteruitgang, hetzelfde geldt voor het innerlijk van de mens. Als we niet voortdurend werken aan onze gees telijke groei, gaat het niet goed met ons. Zelfvoldaanheid en onverschilligheid zijn funest, evenals een houding van „niemand is ideaal. Ik dus ook niet. Ze moeten me maar nemen zoals ik ben". Inderdaad behoeft men er zich niet voor te schamen dat ipen. zoals ieder ander mens, fouten heeft. Waar men zich wèl voor moet schamen is als men daarin geen verbetering tracht te brengen. Want zelfs de kleinste fouten groeien met de jaren. Het kwaad, groot of klein, is als een on kruid dat doorwoekert en tenslotte alles wat mooi en zuiver is verdringt. Zover mag het bij ons niet komen. Niémand wenst op zijn oude dag, als wij die mogen beleven, een beklagenswaardig, uitgeblust. Verzuurd mens te zijn. Integendeel, we ho pen en verwachten eigenlijk door er varing wijs, door strijd gelouterd en door zelfkennis gerijpt te worden. TJFTcl, als we dat zo graag willen, dan moeten we er nu iets aan doen, want dat alles komt niet automatisch met het TTet laatste, maar zeker niet het gering- -U- ste deel van de kerstviering: de tradi tionele chocolademelk met krentenbol in verschillende paleisvertrekken toch weer niet zo traditioneel, dat er geen plaats zou zijn voor nieuwe elementen. Die nieuwe elementen waren ook weer geen program mapunten, tevoren gepland in overleg met de RVD. "Veel meer waren het spontane ideeën van de inschenkende en overreiken de vorstin, prinsen en prinsessen, kleine ideeën op de voedingsbodem, van belang stelling voor al degenen met wie zij samen het kerstfeest vierden. Op elk moment, in welk jaar dan ook, zijn die ideeën altijd weer nieuw, omdat belangstelling van mens tot mens onder alle omstandigheden tot de verrassingen van het leven blijft behoren. In de schouwburgzaal van paleis Het Loo aan de linkerzijde: jkvr. J. C. C. Röell, douairière Van Lawick van Pabst-Doude van Troostwijk, daarnaast v.Ln.r. mr. P. van Vollenhoven, prinses Margriet, prinses Christina, koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus. stijgen der jaren. God gaf ons mensen een verstand en een geweten, waardoor wij in staat zijn onze zonden te onderkennen. Ook zond God ons Zijn Zoon om ons te verlos sen van die zonden. Dat wil zeggen, die ons kan verlossen van onze zonden als we naar ons geweten luisteren en de kracht en het geloof en de karaktersterkte kun nen opbrengen om de weg die dat geweten ons wijst te volgen. Dat betekent 'n voort durende strijd. Maar nooit een hopeloze strijd, omdat wij niet alleen staan, want door het brengen van Jezus Christus bij ons mensen, hier op aarde, als bemidde laar, als heiland, als onze gids, heeft God ons zijn grote liefde getoond en ons doen weten dat de weg naar zijn genade altijd voor ons open is en blijft". Prins Bernhard sprak het welkomstwoord, waarop hij naderhand een kersttoespraak liet volgen van zeer persoonlijke aard. Nadat de Koningin, in onopvallend olijfgroen gekleed, haar plaats had ingenomen en de hartelijke begroeting van de gasten had plaatsgevonden kwamen de kinderen uit Hoog-Soeren in hun beloverde kleedjes de kaarsen in de kerstboom aansteken.

De Vallei | 1968 | | pagina 13