Veenendaals dagblad Minister Schut treedt na grote nederlaag (58-3) niet af N.L.F. weigert om met Ky te onderhandelen Buiten Huurverhoging aangenomen Hoogovens zijn tevreden Apollo-bemanning buiten invloed van de aarde OVERSLAG-GIGANT DOOR FUSIE IN ROTTERDAM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tanden poetsen bij maan Eerste Kamer waardeerde vasthouden dheid (6% op 1 april) Twee dagen geen krant ALBANEZEN IN MACEDONIË BETOGEN Pueblo-mannen naar huis Noorse rederij schakelt om Wisselvallig kerstweer Wachten is op kabinet-Nixon J Bebloemde staf HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS salaris uitbetalen u ook NUTSSPAARBANK 2 kantoren Typistes wonnen voetbalpool Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro ROND OPVOEREN KERSTDINER Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardfaan 28, Veenendaai, Tefef. 06385-10550 (adm.), 10757 em f0955 (red.), Giro 1321600. fcosse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4*15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge dicht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 24 DCCSMBfR I768 - 42e JAARGANG no. 303 „GEEN HUURBELASTING" BESLUIT DE SENAAT PARIJS Het hoofd van de delegatie van NLF in Parijs, Tran Buu Kiem, heeft maandag prompt het denkbeeld van Zuidviëtnams vice-president Ngoejen Cao Ky verworpen, dat directe contacten en besprekingen tussen de NLF-deiegatie en de delegatie van Saigon mogelijk zouden zijn. Kiem, minister van Buitenlandse Za ken van het „nationale bevrijdings- i'ront" zei dat besprekingen tussen het front en de regering in Saigon onmoge lijk zijn, omdat Saigon het Zuidviëtna- mese volk niet vertegenwoordigt en door de NLF niet kan worden gezien als echte onderhandelingspartner. Ky verklaarde na aankomst in Saigon van zijn kant, dat er bepaald geen on- dérhandelingen plaatshebben, als Noord-Viëtnam zijn troepen uit Zuid- Viëtnam niet terugtrekt. Deze ontwikkelingen versterken de opvatting, die men zowel in niet - com munistische als communistische diplo matieke kringen in Parijs kan verne men, dat de Viëtnambesprekingen niet op gang zullen komen vóór de nieuwe Amerikaanse regering volgende maand is aangetreden. "1/"olgens een oude kerstlegende plukte eens de aartsengel Ga briel uit de tuin van het paradijs een lelie en bracht deze naar Ma ria bij de verkondiging, dat zij Christus het leven zou schenken. Haar nog onbekende man zou bij vele gegadigden, die naar haar hand dongen, in de tempel ge kozen worden. Zij moesten een staf meenemen en bij de priester achterlaten; de man, wiens staf, na een week bloemen bleek te dragen, zou de echtgenoot van Maria worden. Onder de kandi daten bevond zich ook Jozef, die schuchter nader kwam. Het was een spannend ogenblik, toen de hoge priester na zeven dagen de staven weer toonde en de eige naars opriep. Er bleef er slechts één over Jozef en deze her kende zijn alledaagse stut nauwe lijks, want er was een schone nar cis aan ontsproten. -Hij ging ermee naar de vrouw zijner keuze en zei, dat hij nooit de moed zou hebben bezeten, tot-haar te komen. Even wel was hem door een 'engel aan gezegd, zijn staf naar de tempel te brengen en nu was het juist de zijne, die in bloei prijkte. Daarop vertelde Maria hem, wat haar te wachten ''stond. Zij nam de lelie in4 de hand, Jozef de narcis en de hoge priester zegende lien tot man en vrouw. Beiden lieten de wonder bloem achter in de tempel en allen, die het zagen, verwonderden zich over de schoonheid van narcissus poëticus, die sindsdien bij het volk sterrebloem en morgenster werd genoemd. De mensen bewaarden het zaad en strooiden het over de aard, zodat de legende van het hu welijk van de lelie en de narcis tot in lengte van dagen en aller- wege bekend werd Eind Advent 1968 A. B. WIGMAN In Saigon bleef Ky bij het standpunt dat hij sinds enkele dagen inneemt: de Zuidviëtnamese regering zal het natio nale bevrijdingsfront nooit officieel er kennen, maar geeft toe dat het front „een realiteit is". Ky heeft niet gezegd hoe of wanneer zijns inziens Saigon met het front sa men moet komen om te' onderhande len. Intussen wint in Parijs de gedachte veld dat alle partijen in het geschil zullen wachten tot de nieuwe Ameri kaanse regering op 20 januari is aan getreden. De Amerikaanse delegatie blijft ver klaren dat zij bereid is elk moment de besprekingen te beginnen, maar is er nog niet in geslaagd, een aanvaard baar compromis voor de procedure- tovesties te vinden. Communistische kanonniers hebben vandaag in de eerste 372 uur van een 72 uur lang Viët-cong kerstbestand vier Zuidviëtnamese bases beschoten, aldus hebben* militaire zegslieden verklaard. Twee soldaten van de regeringstroe pen sneuvelden, tien andere werden gewond. Intussen treffen de Amerikaanse en Zuidviëtnamese commando's voorbe reidingen voor een staken van alle of fensieve militaire operaties in verband met hun eigen bestand van 24 uur, dat heden om 18.00 uur zal beginnen. TRAN BUU KIEM ADVERTENTIE Minister Schut heeft zijn wetsont werp voor de huurbelasting harts tochtelijk verdedigd, echter zonder re sultaat: het wetsontwerp werd met 58 tegen 3 stemmen verworpen. DEN HAAG De huren van de ge subsidieerde huizen worden op 1 april met zes procent verhoogd. De Eerste Kamer heeft gisteren met 37 tegen 22 stemmen het wetsontwerp hiervoor aangenomen. Het meest opvallende was dat Ka mervoorzitter prof. dr. ir. J. P. Mazu- re als enige socialist voor het wetsont werp stemde. De overige leden van zijn fractie waren, evenals de PSP en de communisten, tegen. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) antwoordde op een vraag van de socialist J. B. Broeksz dat als huurder en verhuurder een contract hebben gesloten om de huran voor een aantal jaren met vier procent te verhogen, deze verhoging nu niet op zes procent mag worden ge bracht. Deze bepaling geldt niet als in een huurcontract geen percentages voor zo'n jaarlijkse huurverhoging zijn op genomen of als is bepaald dat het wet telijk toegstane percentage zal wor den aangehouden. IJMUIDEN „Als wtf de financiële resultaten van dit jaar overzien, zoals die tot dusver bekend zijn, 'is er ten aanzien van de netto-winst geen reden tot ontevredenheid, terwijl wij iets min der tevreden kunnen zijn over de be drijfswinst". Dit zei ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, in zijn heden aan een kerst- lunch gehouden jaarrede. Blijkens het geconsolideerde resulta- tenoverzicht over de eerste drie kwar talen heeft de netto-winst zich gunstig ontwikkeld. Deze steeg ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1967 met f 8 min. tot ruim f 87 min. De oor zaken van deze stijging zijn drieërlei. Betere uitkomsten van de deelnemin gen, geen rentelast meer met betrek king tot de 5 pet. obliegatielening, die begin van dit jaar is omgezet in aandelen kapitaal, en verlaging van het tarief van de vennootschapsbelas ting van .«47 naar 46 pet. De geconsoli deerde bedrijfswinst bleef in de eerste drie kwartalen ongeveer op het niveau van 1967. Naar het zich thans laat aan zien, zal de bedrijfswinst IJmuiden over dit jaar iets achterblijven bij die over vorig jaar. Dit betekent, dat het daar aan rechtstreeks gekoppelde, voor winstuitkering aan het personeel be schikbaar komende bedrag eveneens iets lager zal zijn dan in 1967. Omdat bovendien de totale salarissom dit jaar niet onaanzienlijk is toegenomen, zal het uitkeringspercentage ten opzichte va-n vorig jaar eveneens een daling on dergaan. De stijging, die de bedrijfs- winst-IJmuiden in 1967 vertoonde, zet te zich dit jaar derhalve niet voort. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn voor 'n belangrijk deel gelegen in enke le incidentele tegenslagen, die dit jaar werden ondervonden. DEN HAAG Mensen met een ho ger inkomen dan twaalfduizend gul den per jaar, die in een goedkoop wo ningwet- of premiehuis wonen, hoeven geen extra heffing te betalen. De Eerste Kamer heeft gisteren met 58 tegen drie stemmen het veelomstre den wetsontwerp huurdersbijdragen van minister Schut verworpen. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kreeg alleen steun van prof. dr. W. Albeda en van de heer H. Algra (beiden a.r.) en van de heer N. Schuurmans (k.v.p.). De meerderheid van de senaat had ondanks alles grote waardering voor de vasthoudendheid van ir. Schut. De minister kreeg na verwerping van zijn wetsontwerp zulke hartelijke handdruk ken dat het leek alsof zijn voorstel was aanvaard. De verwerping heeft geen politieke gevolgen. Minister Schut treedt niet af. Het kabinet zal wel moeten zoeken naar een weg om zeventig miljoen gulden te vinden. Dit bedrag was de oorspronkelijk geschatte opbrengst van het wetsontwerp. Minister Witte- veen (financiën) had het reeds in zijn begroting voor 1969 opgenomen. De Tweede Kamer bracht enige tijd gele den door enkele amenderingen de op brengst terug tot ongeveer veertig mil joen gulden. Zie elders in dit blad: „Krachtig ver weer baatte minister Schut niet" ADVERTENTIE Velen laten via onze spaarbank Dageiyks geopend, ook op zaterdag. LONDEN Dertien typistes van een Londens uitzendbureau hebben een onverwacht kerstgeschenk gekre gen een voetbalpooluitkering van ruim 200.000 pond sterling bijna 2 mil joen gulden). Een van de typistes, de 17-jarige Marion Mouncer, zei niet precies te weten hoeveel ieder der deelneemsters zou krijgen. „Maar het is op zijn minst 16.000 pond (anderhalve ton)", zei ze. „Wij lieten het formulier rond gaan en ieder kruiste in het wilde weg een rijtje aan", aldus Marion. Verzoeke voor I januari 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaai Met vermelding 1. abonnement le kw. 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie A Apollo-8 astronaut William Anders laat hier zijn tandenborstel door de ruimtecabine zweven tijdens de rechtstreekse televisie-uitzending vanuit de cabine van het ruimteschip, op weg naar de maan. HOUSTON De astronauten van de Apollo-8 hebben maandagavond een goed beeld van de aarde naar de aarde kunnen zenden in hun televisieuitzending van meer dan 300.000 km van onze planeet. Op het moment van de uitzending raakte de Apollo los van de aantrekkingskracht van de aarde. Daarmee werden de astronauten Borman, Anders en Lovell de eerste mensen, die binnen het zwaartekrachtsveld van een ander hemellichaam kwamen. De aarde bleek een grote, half-verlichte lichtbol in het begin. Toen later de wol ken wegtrokken werden delen van de oppervlakte zichtbaar. „U zie nu het westelyk^halfrond", zei luchtmachtkolonel Frank Borman. „De kleuren zjjn allemaal een soort diepblauw. De wolken zijn helder withet land is bruinachtig, licht-bruin". De Noordpool verscheen in de linker onderhoek op het beeld terwtfl de camera rond bleef draaien en het beeld van de aarde over het scherip bewoog. Maandagavond is de Apollo-8 om een minuut voor half tien, de grens gepas seerd waarachter de aantrekkings kracht Van de maan de overhand krijgt op die van de aarde. De snelheid van het ruimteschip was toen teruggelopen van 38.000 km per uur bij de sprong in het heelal, tot 3573 km per uur. De af stand tot de aarde bedroeg op dat mo ment 326.101 km en er moesten nog 55.238 km worden afgelegd. Dat ge beurt met steeds grotere snelheid, de Apollo-8„valt" naar de maan. Heeft het ruimteschip een afstand van 20.350 km van de maan bereikt, dan is de snelheid al opgelopen tot 4775 km per uur, in. de vier uren die daar op volgen neemt zij snel toe, tot tenslotte de vaart 9234 km per uur is. Gaan ze rond de maan draaien, dan moet de hoofdmotor vier minuten en zes seconden werken. De snelheid wordt dan teruggebracht tot 5979 km per uur en de Apollo-8 komt dan in een elliptische baan rond de maan op onge veer 125 km hoogte van het maanopper vlak. Daarin blijven ze twee maal rond de maan draaien, tot vier en een half uur daarna de motor opnieuw in wer king gesteld wordt, ditmaal voor tien seconden, om in een cirkelvormige baan op ongeveer 110 km hoogte tien rondjes te draaien. Op Kerstmis-och tend om 07.06 uur wordt de motor nog eens ontstoken voor de thuisreis. De ruimtevaarders zijn op dat moment achter de maan contact met de aarde hebben ze dan niet. De snelheid moet dan weer worden opgevoerd tot de „ontsnappingssnel heid", die voor de maan 10.912 km per uur bedraagt tegen 40.000 km per uur voor de aarde. Komende ruimtevaar- ROTTERDAM In de Rotterdamse haven is een zeer grote concentratie ont staan van bedrijven die zich bezighouden met de overslag van massagoed. Deze fusie is tot stand gekomen door overneming van de meeste aandelen van Frans Swarttouw's Havenbedrijf door de Bank voor Handel en Scheepvaart en door Wim H. Müller Co. Daardoor kunnen de activiteiten van Frans Swarttouvv, van het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost en van het opslag- en overslagbedrijf Botlek volledig worden samengevoegd. Vlaardingen-Oost is voor honderd procent eigendom van de Bank voor Handel en Scheepvaart en Botlek voor vijftig procent. Müller Co is voor 25 procent in Botlek geïnteresseerd. De heer J. S. C. Schouffour, directeur van Frans Swarttouw zegt: „Hiermee is op het gebied van de bulkgoederen het grootste bedrijf van Europa, zo niet van de wereld ontstaan".'Samen slaan de drie bedrijven jaarlijks 25 miljoen\ton massa goederen (ertsen, kolen en dergelijke) over. ders die voet op dc maan zetten we gen zes maal minder dan op aarde, zo dat ze bij gelijke krachtsinspanning zes maal zo ver of zo hoog kunnen springen. Tijdens het cirkelen rond de maan wordt van de ruimtevaarders verwacht dat zij zwart-wit- en kleuren foto's alsmede stereo-opnamen zullen nemen. Vooral van de plaatsen die voor komende landingen zijn uitgeko zen. Evenvoor het passeren van de zwaartekrachtgrens meldde gezagvoer der Frank Borman dat alles wel aan boord was en dat niemand ziek was. De mannen blijken dus van hun „ruim teziekte" hersteld te zijn. Maandagoch tend vroegen zij aan het centrum in Houston om het laatste 'nieuws van de aarde en de voetbaluitslagen. Michael Collins, belast met de verbindingen met de Apollo-8, grapte dat zij nog maar twee dagen hadden om hun kerstinkopen te doen. Met Kerstmis eten de ruimtevaarders hun traditionele kerstkalkoen, maar niet de stukken die op het menu staan. Op het laatste ogenblik voor hun ver trek besloten de leiders van de NASA dat er geen enkele reden bestond om hun te beroven van de kerstmaaltijd en gaven zij aan boord een niet ontwater de, complete maaltijd mee die gewoon gegeten kan worden, kalkoen, bessen sap, appelen, met koffie en druivensap. Dat alles in rood verpakkingsmateriaal. Tanden poetsen vinden de ruimte vaarders niet eenvoudig, ze moeten daarbij hun mo-nd zoveel mogelijk dicht houden anders lopen water en schuim bij de minste beweging uit hun mond door het ontbreken van de zwaarte kracht. Aan boord van de Apollo is 'n grote hoeveelheid bevochtigde zakdoe ken, waarvan de drie mannen dagelijks gebruik maken om zich af te wrijven. Voordat zij op reis gingen hadden ze ook een bad genomen met een sterk deodorant, dat de bacteriën die de li chaamsgeuren veroorzaken voor lange tijd doodt. De astronauten van de Apollo-8 heb ben maandagavond kleine raketten af gevuurd voor een minimale koerscor- reactie. Vervolgens zijn zij gaan rusten in afwachting van de nadering van de maan. De kleine reactieraketten werkten 12 seconden om de snelheid van de Apollo 8 iets te verminderen. Door de korte werking van de ra ketten zal het ruimtevaartuig terechtko men in een baan die het tot op 115 km van de óppervlakte van de maan brengt. De bemanning heeft gemeld, dat zij zich in goede vorm acht voor het maanavontuur. In verband met de Kerstdagen zal het volgende nummer van oiwe krant verschijnen op; vrijdag 27 december a.s. SKOPLJE Verscheidene honder den mensen van Albanese nationali teit, hebben gisteren gedemonstreerd in de Macedonische stad Tetovo, zo meldt Radio-Skoplje. Zij gooiden win kelruiten in en riepen leuzen tegen het bewind van Tito. De militaire politie greep in en enkele betogers en twee politiemannen raakten licht gewond. Macedonië is een Zuidslavische deel staat. Eind november hebben in het auto nome Zuidslavische gebied Kossovo ook Albanezen gedemonstreerd. Zij eisten een eigen staat in Zuid-Slavië of aansluiting bij Albanië. SEOEL De Amerikaanse medi sche dienst te Seoel (Zuid-Korea) heeft de 82 bemanningsleden van het ver kenningsschip „Pueblo", die maandag door Noord-Korea werden vrijgelaten, toestemming gegeven naar de Verenig de Staten te vertrekken om kerstmis thuis dóór te brengen. Kolonel-arts Buchanan zei dat sommigen van de zee lui blauwe ogen en bloeduitstortingen op de huid hebben waaruit blijkt, dat zij zijn mishandeld. Na het kerstverlof zal een krijgsraad onder vice-admiraal Bowen een routine-onderzoek instellen naar wat tijdens de aanhouding van de Pueblo en de detentieperiode gebeurde. MIAMI (Florida) Een Noorse fami lie, die sinds drie generaties een grote rol speelt in de wereldzee- scheepvaart, heeft plotseling haar gehele vloot van vracht- en tank schepen afgestoten, om zich met een kapitaal van 100 miljoen dollar te concentreren op de cruisevaart van uit de nieuwe haven van Miami. Met twee nieuwe schepen in exploita tie, een in aanbouw en twee nog in het tekentafelstadium, verwacht Klosters-rederi uit Oslo binnen drie jaar de grootste cruise-vloot te bezit ten, die het jaar rond vanuit een Amerikaanse haven wordt geëxploi teerd. „In 1970", zegt Knut Kloster, „ver wachten wij 175.000 passagiers per jaar te vervoeren tussen Miami en de Bahamas en het Caraïbische ge bied". Klosters, een 40-jarige kleinzoon van Lauritz Kloster, die het familiebedrijf 63 jaar geleden op de westkust van Noorwegen stichtte, is met het twee de van de nieuwe vloot cruisesche pen, de Starward, naar Miami ge varen. Het eerste schip van de vloot, de Sun ward, bereikte zo snel het stadium van een onafgebroken volgeboekte exploitatie, dat Klosters-rederi de bouw van de vloot van vijf schepen versnelde. Hét derde schip, de Skyward, zal in december 1969 in dienst gesteld wor den. De schepen nr. 4 en 5 komen vervolgens resp. in 1970 en 1971 in dienst. De schepen krijgen tot thuisbasis een cruisehaven op het eiland Dodge in de Biscayne Baai. In dit project van 90 miljoen gulden is een passagiers haven van 18 miljoen gulden ge bouwd, die op 29 december officieel zal worden geopend. Oorspronkelijk zou de Sunward cruises gaan maken van Engeland naar Gi braltar, maar door de valutarestric ties van de Britse regering besloot Klosters een nieuwe markt te zoeken. Op de route van Miami naar Nassau bleek de Sunward, een schip van 11.000 ton, zo'n doorslaand succes, dat Kloster de gehele familievloot van vier tankschepen en twee vracht schepen verkocht en bestellingen op twee tankschepen annuleerde. (Van onze weerkundige medewerker) XXet weer in grote delen van Europa wordt gekenmerkt door een groot tekort aan sneeuw. Nu ontplooit zich op dit ogenblik wel een flinke kou-inval uit het noord westen, maar deze ontwikkeling is te langzaam voor het alsnog cre- eren van een sprookjesachtige white Christmas". Het weer in Gelderland zal tijdens het kerst weekeinde uitgesproken verander lijk zijn. Eerst is er een daling, later een stijging van temperatuur. Op de nadering van een hogedruk- zone uit het noordwesten valt er aanvankelijk tussen de opkla ringen door hier en daar een bui, mogelijk met natte sneeuw, terwijl het in de komende nacht enkele graden zal vriezen (pas op voor gladde wegen!). In de loop van Kerstmis echter keert de zachtere oceaanlucht met bewolking uit het westen tot zuid westen terug, wat een weer wat op lopende temperatuur tot gevolg heeft, maar tevens ook een grotere kans op regen of motregen, bij een opnieuw toenemende wind.

De Vallei | 1968 | | pagina 1