Zwarte geldmarkt tiert in Praag zeer welig Atooinschip te koop OOSTDUITSERS MOGEN NIET MEER KOMEN Grote sluikhandel in wapens voor Biafra Veel pelgrims met Kerstmis in Bethlehem wenst 11 prettige feestdagen JUICHEND OM DE VRIJHEID Mansholt verc PUEBLO BEMANNING VEEL EN HARD GESLAGEN Bisschoppen-synode door Paus bijeengeroepen Verhoging van uitkeringen Tsjecho-Slowakije kan niet zonder toeristen Dochter van Nixon was de bruid Tsjechische t.v. zendt nachtmis uit Treinbotsing in Hongarije eist 43 doden Jaar in de Vonnissen in Madrid Zliid-Tirolers veroordeeld s „Aeroline Italia" kiest Fellowship DEVIEZEN OOSTDUITSERS ruimte LORD BROCK WAY Doodsbang voor Noordkoreanen Lagos on lkent luchtaanval Struikelende kleuter aan dood ontsnapt LEUGEN DANK Vrouw omgekomen in brandende auto Journalist gepakl in Brazilië DINSDAG 24 DECEMBER 1968 s/sr/s//ff///g/ggggggggggggggggggfgggggggg/ggggg//„ «5 A Julie Nixon, een dochter van de toekomstige Amerikaanse president, is in New York in het huwelijk getreden met Dwight J Datiid Eisenhower, een kleinzoon van de voormalige president. Op de foto het paar hij het verlaten van de kerk. y//////WA////W///////WW//////////////////A/^ ROTTERDAM Het atoomschip. Savannah is te koop. Hoewel de Ame rikaanse regering zegt ervan overtuigd te zijn, dat de kernreactor ook in de scheepvaart de toekomst heeft, wil zij van het schip af. De Savannah was het eerste door kernenergie voortgestuwde koopvaar dijschip. De exploitatie is nogal kost baar en komt de Amerikaanse schat kist op 11 miljoen gulden per jaar te •taan. Volgens Lloyd's List wil de regering van deze schadepost af door het schip over te dragen aan een nieuwe eigenaar die het schip na ingrijpende verbouwin gen wel rendabel zou kunnen maken Er wordt overigens nauwelijks aan ge twijfeld of een dergelijke verbouwing te kostbaar zal zijn. De vóórnaamste zorg zal zijn de in komsten van de Savannah te vergroten Volgens 't Amerikaanse ministerie van scheepvaart kan dit gebeuren door het schip geschikt te maken voor het ver voer van containers en door vergroting van de capaciteit. In dit laatste geval zou het schip moeten worden verlengd. Het leven van de Savannah tech nisch en qua uiterlijk een schitterend schip is tot nu toe niet over rozen gegaan. Nadat het in 1962 in dienst werd gesteld, zijn er steeds moeilijkhe den geweest met de exploitatie. Twee jaar geleden wilde de regering het schip opleggen maar het Huis van Af gevaardigden ging hiermee niet ak koord. Nu wil men van het schip af. Ge gadigden zullen niet in de rij hoeven te staan. WENEN Voor het eerst in haar bestaan zendt de Tsjechoslowaakse televisie een nachtmis uit. Deze wordt in de St. Jacobskerk in Praag opge nomen. Tijdens de kerstdagen zullen de Tsjechoslowaken nog meer religieuze radio- en televisie-uitzendingen kunnen volgen. Voor het eerst sedert de communis tische machtsoverneming, taan dit jaar weer feestelijk getooide kerstbo men op de stadspleinen. Vorige week ontstak in Praag de echtgenote van pre sident Svoboda de „kerstboom der re publiek". Hoewel vele Tsjechoslowaken in de afgelopen periode in besloten kring het kerstfeest met een kerstboom opluisterden, werd deze vorm van kerstviering door de toenmalige com munistische machthebbers steeds als „anti-socialistisch" gebrandmerkt. SCHIPHÓL De onafhankelijke Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Aeroli- ne Italia gaat voor het binnenlandse luchtnet overschakelen op het nieuwe straalpassagiersvliegtuig van Fokker, de F-28 Fellowship. L)e maatschappij heeft voorlopig 2 Fellowships besteld. Ze moeten volgend najaar worden geleverd. In april al zal de maatschappij een F-28 inzetten die van Fokker wordt gehuurd. Behalve de geschiktheid van het vliegtuig voor bin nenlands gebruik heeft de prijs een be langrijke rol gespeeld. De Fellowship is 3.5 miljoen gulden goedkoper dan an dere vliegtuigen van een vergelijkbaar type. Met deze bestelling heeft Fokker nu negentien orders voor de F-28 in porte feuille. (Van een speciale verslaggever) PRAAG Wie zich in Praag bloot geeft als buitenlander door er niet een Westerse of Japanse camera over de schouder te lopen, wordt telkens door Tsjechen aangeklampt, die vragen of er nog geld moet worden gewisseld. De zwarte markt in deviezen tiert er als nooit tevoren. De officiële koers van de Tsjechische kroon is 45 cent, maar dat is een kunst matige die in de praktijk nauwelijks meer kan worden gehandhaafd. Buiten landse vakantiegangers kunnen dan ook officieel voor een speciale toeristen- koers Kronen krijgen voor ca. 23 cent. De werkelijke waarde van de Tsjechi sche Kroon komt volgens de ijzeren wetten van de economie duidelijk naar voren uit de zwarte koers en die varieert tussen 7 en 10 cent. Door middel van aantekeningen op de voor een bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije weer vereiste visa, pogen de auto riteiten in Praag zo goed en zo kwaad als dat kan de zwarte markt te beteu gelen. Iedere buitenlander moet per dag in Tsjecho-Slowakije een minimum bedrag aan buitenlandse valuta van 3 dollar (bijna 11 gulden) in kronen om wisselen bij een officieel wisselkantoor tegen de toeristenkoers van 23 cent. Dat bedrag is uiteraard al noodzakelijk voor de te maken verblijfskosten in een hotel, maar de overige uitgaven kan hij daarnaast uitermate goedkoop hou den dank zij kronen, die hij op de zwar te markt betrekt. Dat dit fnuikend is voor een toch al dalende conjunctuur in Tsjecho-Slowa kije bevestigt ing. Polacek, die voor zo ver hij verwacht over een week de of ficiële minister van Toerisme en Han del voor Slowakije te worden. Achter de schermen wordt thans immers ge werkt aan de samenstelling van twee aparte regeringen (voor Tsjechië en voor Slowakije) met daarboven een fe deraal gouvernement. „Voor onze bevolking is het belang rijk te weten, dat wij ondanks de re cente gebeurtenissen het contact met het Westen blijven onderhouden", zo sprak de nieuwe minister, die tot nu toe hoofd van de toeristische afdeling voor Slowakije is geweest, dezer dagen op een bijeenkomst met een aantal Neder landse reisbureau-representanten, die samen met enkele vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, radio en tele visie op uitnodiging van het staatstoe- ristenbureau Cedok per Tsjechisch vliegtuig naar Praag werden gebracht. „Wij maken moeilijke tijden door en wij hopen een isolement te voorkomen. Wij zijn met name geïnteresseerd in banden van vriendschap met kleine Westeuropese landen als Nederland en België en die hopen wij mede te ver stevigen door vakantiegangers, ook ties winters, naar ons land te trekken". Dat met het aantrekken van buiten landse toeristen ook de deviezenpot wat kan worden versterkt is een belangrij ke bijkomstigheid, die een flinke drup pel kan zijn op de gloeiende Tsjechi sche plaat. Met de toeristen uit de Oost- europese landen er bij geteld, kwam Tsjecho-Slowakije in de afgelopen ja ren tot een inkomstenbron aan buiten lands toerisme, die 1,5 tot 1,7 procent uitmaakte van het hele nationale inko men. „Het bezoek dat wij in augustus van het Russische leger hebben gekregen, heeft echter zowel het toerisme als on ze economie 'n harde slag toegebracht" verklaarde dr. Jaroslaf Macourek, re gionaal bedrijfsleider voor Nederland, Scandinavië en Groot-Brittannië van 't officiële Tsjechische reisbureau Cedok, die zich met de Hollandse gasten naar het Slowaakse wintersport-centrum in het Hoge Tatra gebergte in het verre oosten van dit langgerekte land begaf. Maandenlang is van geregeld vakan- tiebezoek aan het land niets terecht ge komen. Nu echter poogt men het weer op gang te brengen. De statistisch# lijn van het bezoek uit Nederland vertoonde juist een sterke stijging. Slechts enkele jaren geleden waren er hoogstens een paar honderd die naar Tsjecho-Slowakije trokken. In 1967 was het aantal gestegen tot 28.000. Voor het thans aflopende jaar had men op 35.000 Nederlanders gerekend, doch toen in augustus het aantal van 27.500 was bereikt, werd de kraan abrupt ge sloten. Niemand durft 'te voorspellen hoe het volgend jaar zal worden. Wel hoopt en verwacht men veel van de Olympische skikampioenschappen, die in 1970 in dit Tatra-gebergte bij het plaatsje Strlske Pleso zullen worden ge houden. De bouw van nieuwe hotels en Van springschansen vordert. Het kost BOEDAPEST De Hongaarse spoorwegen hebben bekendgemaakt, dat bij de botsing die zich zondagmid dag ten zuidoosten van Boedapest heeft voorgedaan, 43 mensen om het leven zijn gekomen en 57 gewond. 27 der gewonden konden na te zijn be handeld naar huis terugkeren. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat een wisselwachter een uit Boeda pest komende passagierstrein op een verkeerd spoor leidde, waardoor deze trein op een tegemoetkomende goede rentrein botste. De machinist van de personentrein, die ernstige verwondin gen heeft opgelopen, wordt mede ver antwoordelijk geacht, omdat hij on danks zijn schriftelijke instructies, niet had gemerkt dat hij op een verkeerd spoor reed. De Hongaarse regering heeft alle hulp toegezegd aan de slachtoffers van de ramp en hun nabestaanden. het arme land minstens een half mil jard kronen. Een speciale klap heeft de toeristi sche industrie ondervonden van het wegblijven van de Oostduitsers, die van hun eigen overheid geen uitreisvisa voor Tsjecho-Slowakije meer krijgen om het risico te vermijden dat zij door de liberalisatie-ideeën van de Tsjechen- worden geïnfecteerd. De Oost duitsers vormden in de afgelopen ja ren verreweg de grootste groep van toeristen, gevolgd door de Westduitsers, die van Praag een waar reünie-centrum hebben gemaakt voor ontmoetingen met Oostduitse familie en vrienden. Dik wijls kwamen die Oostduitsers zonder voldoende eigen geld, zodat hun ver blijfskosten uit de welgevulde Westduit- se portemonnees werden betaald. Nu de Oostduitsers niet meer mogen komen, zal de toevloed van Westduit sers ook aanzienlijk afslanken. MOSKOU Drie Russische geleerden hebben een jaar doorgebracht in een luchtdichte kas, teneinde na te gaan hoe de reacties van de mens zullen zijn tijdens langdurige ruimtevluch- ten, aldus heeft het officiële Russi sche persbureau Tass gemeld. Tass zegt dat de mannen geleefd heb ben op water dat werd geregenereerd uit hun urine en op voedsel waaraan alle water was onttrokken. Hun enige verbinding met de buitenwe reld was een video-telefoon. Het ex periment maakte deel uit van het Russische ruimtevaartprogramma en is een volledig succes geworden, aldus Tass. De drie geleerden, die op 5 november hun kas binnenstapten, zijn er precies een jaar later gezond en wel weer uit gekomen. Het axperiment werd uitge voerd door Gherman Manoftsef. arts, Andrei Bozhko. bioloog en Boris Oelybysjef, ingenieur. Wil de mens verder doordringen in de ruimte", zegt Tass, „dan dienen op de eerste plaats de problemen te worden opgelost hoe hij zich lange tijd tijdens ruimtevluchten in leven kan houden". De drie geleerden verbleven in een ka mer en een daarmee verbonden kas, waar zij eetbare planten kweekten en biologische en medische onderzoekin gen verrichten. De kamer was voor zien van air-conditioning, sanitair en huishoudelijke apparatuur, verder waren er instrumenten voor medi sche proeven en onderzoekingen aan wezig. LONDEN Er bestaal een uitge breide sluikhandel in wapens voor Ni geria. Tijdens ons bezoek aan dat land, zagen wij behalve Britse, Russische, Franse en Amerikaanse wapens, ook wapentuig daft in -Italië, Zwitserland, Nederland en België was gemaakt. Dit heeft het Britse socialistische lid van het Hogerhuis, Lord Brockway, ver klaard toen hij maandag in Londen te rugkeerde van een bezoek, dat hij met James Griffiths, een voormalig minis ter van Koloniën, aan Biafra bracht. Volgens Lord Brockway, worden de ze wapens door de Biafraanse troepen gebruikt of hadden deze ze op de fe derale troepen buitgemaakt. Er waren automatische ftapens, geweren en gra naten bij. Hij drong er bij de Raad van Europa op aan een onderzoek in te stel len naar de financiering en de werkwij ze van de benden die zich met de le vering van deze wapens bezighouden. In Ibadan, de hoofdstad van West-Ni geria is maandagavond een uitgaans verbod afgekondigd, zo meldde de plaatselijke radio. De maatregel, die ook van kracht is voor de plaatsen Oyo, Isjara en Ede. is door de militaire gou verneur van West-Nigeria genomen, in verband met recente betogingen tegen belastingverhogingen. De avondklok is van kracht van zes uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends. De Biafraanse leider, kolonel Ojoe- kwoe, heeft maandag bekendgemaakt, dat hij zal zorgen voor een vliegveld waarop vliegtuigen met voedsel kunnen landen van hulporganisaties die de hui dige regeling voor nachtvluchten on toereikend vinden. Biafra zal voor de aanleg van het vliegveld mankracht be schikbaar stellen, maar het kan vol gens de kolonel geen geld of materia len opbrengen, omdat het deze als ge volg van de blokkade niet heeft. Hij be- BETHLEHEM Ondanks de bedek te bedreigingen van de Arabische ver zetstrijders zijn duizenden christelijke bedevaartgangers in Israël aangeko men. Voor Kerstmis worden op het vliegveld Lod ongeveer 80 vliegtuigen met bijna 12.000 bezoekers verwacht. Andere bezoekers zullen per schip ko men. Voor velen is het doel van het bezoek de kleine plaats in Judea waar de Vre desvorst werd geboren, Bethlehem. De meeste grote Israëlische hotels zijn volgeboekt met de feestdagen en 20 van de 35 hotels in het Arabische Oost-Jeruzalem zijn ook geheel gevuld terwijl voor de overige de bezetting 80 procent is. Bethlehem za. afgegrendeld worden. Slechts bedevaartgangers, journalisten en mensen voor officiële'zaken worden hier toegelaten. De Israëli's is be leefd verzocht thuis te blijven. De Kerst-mis, welke kort voor mid dernacht in de kerk van Christus' ge boorte begint, zal worden opgedragen door mgr. Alberto Gori, de Latijnse pa triarch van Jeruzalem. Kardinaal Rossi, de aartsbisschop van Sao Paulo, zal de mis opdragen in de krypte onder de kerk. ADVERTENTIE schuldigde de Britse premier Wilson en de federale regering ervan, dat zij de hulp vluchten bij daglicht willen mis bruiken om het voornaamste vliegveld van Biafra te vernietigen. MADRID In Madrid is maandag een man schuldig bevonden aan de verspreiding van geschriften van een klandestiene vakbond in San Sebasti an en veroordeeld tot veertien maan den gevangenisstraf. Bij een Madrileense uitgeverij wer den de exemplaren van twee werken in beslag genomen „brieven en do cumenten van Ernesto „Che" Gueva ra" en „congres en organisatie van het nationale arbeidersverbond", waar in de anarchistische leider José Peira- tas een voorwoord heeft geschreven. Vorige week had de politie bij deze uitgeverij al een goedkope editie van delen uit „het kapitaal" van Marx, meegenomen. A De 82 nog in leven zijnde van het Amerikaanse oorlogsschip .Pueblo" hebben in Panmoendjon hun vrijheid herkregenprecies elf maanden, nadat het verkenningsschip door Noordkoreaanse oorlogsbodems werd opgebracht naar Wonsan. Op de foto de juichende commandant Bucher tijdens de persconferentie. BRUSSEL De Europese gemeen schappelijke markt heeft maandag bij zonderheden bekend gemaakt van een tienjarenplan van 25 miljard dollar dat ten doel heeft de landbouwbevolking te halveren en hen die op het land blijven werken, te stimuleren zich in coöpera tieve ondernemingen op grote schaal te verenigen. Het plan is opgesteld door dr. Sicco L. Mansholt, het hoofd van de afdeling landbouw van de zes lid-staten. Reeds is er aan de hand van voorpublikaties kritiek op geweest, zo heeft een West- duitse landbouworganisatie gesproken van „collectieve boerderijen" en het „bolsjewiseren van West-Europa". Mansholt zegt, dat hij de coöperatie ven alleen gevormd wil zien uit vrije wil van de landbouwers. Zijn plan houdt subsidies in om hen te stimuleren en beoogt prijsverlagingen welke kleinere bedrijven niet rendabel maken. Het plan is gewijzigd en goedgekeurd door de 14 leden van de uitvoerende commissie van de EEG, waarvan Mans holt een der vice-presidenten is. Het zal behandeld worden door de regeringen van de lid-staten. Gedacht wordt aan twee soorten co- operatieven: eenheden van produktie en moderne landbouwondernemingen. Thans is er op 80 procent van de boe renbedrijven niet voldoende werk om een man volledig bezig te houden. De nieuwe typen boerderijen zouden gevormd kunnen .worden door groepen boeren tezamen of door de vergroting van een enkele reeds bestaande boer derij. De regeringen zouden subsidies kun nen verlenen tot 30 procent van de be leggingen en,met 5.000 dollars start- hulp. PANMOENJON De 82 bemanningsleden van het Amerikaanse inlichtingen schip Pueblo die gistermorgen door Noord-Korea zijn vrijgelaten, hebben tydens hun gevangenschap van elf maanden veel slaag gekregen. Dat vertelde de kapitein van de Pueblo, Llovd M. Bucher, nadat hy samen met 81 bemanningsleden en het stoffelyk overschot van het 82ste by de bestandslyn tussen Noord- en Zuid-Korea was overgedragen aan Amerikaanse autoriteiten. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft een buitengewone vergadering bijeengeroepen van bisschoppen uit de gehele wereld om op 11 oktober 1969 in een nieuwe synode bijeen te komen om te spreken over de crisis in het ge loof en de ongehoorzaamheid, die de katholieke kerk teisteren. Het zal de tweede maal in de ge schiedenis zijn dat een dergelijke syno de zal worden gehouden. De eerste had verleden jaar in het Vaticaan plaats. De Paus maakte de nieuwe synode bekend in een redevoering, waarin hij nieuwe ongehoorzaamheid aan het ge zag van de kerk en negatieve reacties op zijn standpunt inzake de geboorte beperking betreurde. „Wij zijn niet onwetend van de ver schillende reacties, die onze uitspraak over de geboortebeperking heeft ver wekt", aldus de Paus in een rede tot een vergadering van kardinalen, leden van de staf van het Vaticaan en pre laten uit het Romeinse diocees, die hij bijeengeroepen had om zijn kerstwen sen mee te delen. De Paus gaf te kennen, dat hij bin nenkort zou spreken in antwoord op de vele bezwaren, die men tegen zijn be sluit inzake de geboortebeperking, heeft gemaakt. s De Paus, zei verder, dat hij besloten had om „een bijzondere bijeenkomst van de synode van bisschoppen bijeen te roepen, die met Gods hulp op 11 ok tober zal beginnen, en die tot doel zal hebben een bespreking van de beste manieren om tot een betere samenwer king te komen en betere contacten tot stand te brengen van de verschillende episcopale conferenties met het Vati caan en onderling". Waarnemers menen dat de Paus het oordeel van de bisschoppen wil verne men over de omvang en het gevaar van de tweedracht in de kerk'en ongehoor zaamheid aan de kerkelijke autoritei ten, die sinds de eerste synode sterk zijn toegenomen. De Paus zou zich in het bijzonder be zorgd maken over de groeiende onver schilligheid onder de gelovigen ten aan zien van zijn persoonlijk gezag en dat van de kerk, wat vooral duidelijk is gebleken, na het Pauselijk verbod op gebruik van kunstmatige anti-concep tiemiddelen en zijn aanvallen op van de officiële leer afwijkende stellingen, zo als die door theologen en geestelijken worden gepredikt. LAGOS Kol. Sjittoe Alao, het hoofd van de Nigeriaanse luchtmacht heeft de berichten uit Biafra tegenge sproken, dat federale vliegtuigen za terdag Oemoehia zouden hebben aan gevallen waarbij 45 doden zouden zijn gevallen. Hij zei dat zaterdag de fede rale vliegtuigen geen enkele aanval hadden uitgevoerd. Ondertussen heeft een woordvoerder van gen.-majoor Ajoeboe Gowon mee gedeeld, dat hij nog geen commentaar heeft op het aanbod van de leider van Biafra voor een achtdaags bestand. BENEVENTO De twee jaar oude Giuseppina Grassi ligt met haar va der in het ziekenhuis van Benevento. Beiden worden zij behandeld wegens shock. Giuseppina was maandagavond van huis weggelopen en op de spoorbaan bij Benevento geraakt. Zij struikelde, viel, en enkele seconden later raasde de Avelline-Benevento-trein over haar heen. Haar vader zag het gebeuren en ren de naar haar toe. Giuseppina had geen schrammetje opgelopen. Vooral de laatste week voor hun vrij lating waren de mannen het mikpunt geweest van Noordkoreaanse terreur, verklaarde Bucher. „Dikwijls heb ik gedacht dat ik het niet zou volhou den", voegde hij eraan toe. „Ze kenden blijkbaar geen genade. Ze wilden ons doodsbang maken". Bucher, wiens s.chip op 23 januari van dit jaar door Noordkoreaanse ka nonneerboten werd opgebracht omdat het in vijandelijke territoriale wateren zou hebben gevaren, ontkende dat hij zijn instructies niet zou hebben opge volgd. „We werden aangevallen op open zee. Ik gaf het schip over om een slachtpartij te voorkomen", zei hij. De vrijlating van d« bemanning van de Pueblo kwam tot stand door een van de „vreemdste diplomatieke procedures in de geschiedenis van de koude oor-' log", aldus gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean. Rusk. De hoogste Amerikaanse onderhande laar, generaal-majoor Gilbert H. Wood ward, ondertekende 'n document waar in Amerika schuld bekent. Noord-Korea ging er echter mee akkoord dat hij tevoren operilijk verklaarde dat deze bekentenis een leugen was. Amerika zal zijn pogingen om ook het schip terug te krijgen, voortzetten. „De Noordkoreanen zullen alle nieuw tjes aan boord nu wel grondig hebben bestudeerd", zei minister Rusk. „En ze kunnen het schip toch niet in open zee brengen zonder het risico van vergel dingsmaatregelen". De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Robert J. McCloskey heeft maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering waarschijnlijk haar dank zal betuigen aan de Sovjet-Unie en een aantal an dere landen voor ,hun bemiddeling en hulp bij de vrijlating van de beman ning van de Pueblo. EELDE Omstreeks acht uur gis teravond is in Eelde een personenauto door de gladheid van de weg geraakt, tegen een boom gebotst en daarna in brand gevlogen. De echtgenote van de bestuurder, de 37-jarige mevrouw Van Dussel, kon de auto niet tijdig verla ten en is in de vlammen omgekomen. De heer W. van Dussel (40) werd uit de wagen geslingerd. Hij is met zeer ernstige verwondingen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. Voor zijn leven wordt gevreesd. RIO DE JANEIRO Alberto Dines, redacteur van het Braziliaanse dag blad Jörnal do Brasil, is gearresteerd en wordt vastgehouden in een militai re kazerne in de buitenwijk Deodoro. Dines, een van de bekendste journa listen in Brazilië, is waarschijnlijk ge arresteerd in verband m§t een rede voering voor de katholieke universi teit waar hij journalistiek doceert. Dines zei in zijn redevoering dat mensen niet lange tijd onderdrukt kun nen worden en zei dat terwijl de Bra ziliaanse regering naar voren had ge bracht dat zij zichzelf bijzondere machteh had toegekend, om redenen van staatsveiligheid, ook Hitler en Sta lin dergelijke argumenten naar voren hadden gebracht, net zoals de Russen die Tsjecho-Slowakije waren binnenge rukt. Nu de Tweede Kamer het wetsont werp tot verhoging van de uitkeringen van de AOW en de AWW en de Kinder bijslagwetten met ongeveer 1,1 proeent per 1 januari a.s. in verband met de BTW heeft aanvaard, zullen de uitke ringen er per 1 januari 1969 als volgt uitzien: AGWa,yoQ.r, gehuwde bejaarden, die, met terugwerkende kracht vanaf -1 no- v ember jl.<op f 413 per maand was ge steld, wórdt 'f .417,50,' Voor ongehuwde bejaarden wordt de maandelijkse uit kering gebracht van f 290,50 op f 294. AWW: weduwen met kinderen ont vangen met terugwerkende kracht van af 1 november f 413 per maand en m.i.v. 1 januari a.s. f 417.50. Weduwen zonder kinderen resp. f 290,50 en f 294; wezen, tot 10 jaar f 92 en f 93; wezen van 10 tot 16 jaar f 137 en f 138,50; we zen van 16 tot 27 jaar f 178,50 en f 180,50. De kinderbijslag: voor een eerste kind van f 110,76 tot f 112,32; voor een tweede en derde kind van f 126,36 tot f 127,92; voor een vierde kind van f 169,26 tot f 171,60; voor een zesde en zevende kind van f 187,98 tot f 190,32; voor een achtste en elk daarop volgend kind van f 208,26 tot f 2l0,60. Eerstgenoemde bedragen waren met. ingang van 1 'oktober 1968 vastgesteld. Er wordt naar gestreefd deze verho ging van de AOW- en de AWW-uitke- ringen, in afwachting van de aanvaar ding van het wetsontwerp door de Eer ste Kamer bij wijze van voorschot inde maand januari uit te betalen. De ver hoging van de kinderbijslagen zal op de normale tijd worden uitbetaald, dat wil zeggen in het algemeen eerst na af loop van het eerste kwartaal 1969. WENEN Drie Oostenrijkers zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot acht jaar nadat een recht bank in Wenen hen schuldig heeft be vonden aan moord op vier Italiaanse soldaten in het Italiaanse Zuid-Tirol (Alto Adige) vérleden jaar. Verdachten Peter Kienesberger (26), Erhard Hartung (24) en Egon Kufner (22) werden' ervan beschuldigd mijnen te hebben gelegd bij de Italiaans- Oostenrijkse grens. Kienesberger kreeg een gevangenisstraf van acht jaar en de andere twee mannen werden tot één jaar veroordeeld. De vier verongelukte soldaten wa ren lid van een patrouille die zocht haar sporen van een aanslag, nadat een elektriciteitsmast in het gebied van Cima Vallona was opgeblazen op 25 juni 1967. In de aanklacht werd ge zegd dat de mijnen gelegd waren om iedereen die een onderzoek naar de bomaanslag wilde doen, in de lucht te laten vliegen. Kienesberger heeft een lange straf lijst voor dergelijke terreurdaden. Men vermoedde dat hij de aanslag ge pleegd had, toen Oostenrijkse deskun digen merkten, dat het mechanisme van de mijnen zeer veel leek op dat van mijnen die eerder in het bezit van Kienesberger waren gevonden. ADVERTEN 'I

De Vallei | 1968 | | pagina 5