ff STILLE NACHT RUIMTEVAART Heijermans toneelgroep tot nu toe een mislukking Vogelschat in Huishoudschool Kerstavond Kerstnacht Begrafenis Steinbeck Protest van musici bij regering Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag W. van Engelenburg werd tentoonstellingskampioen kerstfeest UIT DE KERKEN Jaarfeest C.P.J. Weer aanval op Smrkofsky Driejarige c.a.o. voor confectie TELEVISIE RADIO TELEVISIE Kerst vieren bij beeldbuis en luisterkastje RADIO RADIO TELEVISIE DINSDAG 24 DECEMBER 1968 oals gewoonlijk bieden de beide kerstdagen de tele visiekijkers en de radioluiste raars weer een overvloed aan ernstige en luchtige program ma's. En eveneens zoals ge woonlijk doen wij uit deze overvloed een greep. Hieronder dus een overzicht van enkele hoogtepunten. Misschien zijn zij ook voor U hoogtepunten. Mocht U nog andere uitzen dingen willen zien en horen en mochten deze voor U nog meer hoogtepunten zijn dan de door ons getipte programma'sdan is dat natuurlijk geen bezwaar. Per slot van rekening heeft U de mogelijkheid om zelfs 's nachts bij de beeldbuis te zittenwant er is dit jaar met Kerstmis wellicht meer nieuws onder de zon dan andere jaren, cd is het dan eerder nieuws onder de maan MARY DRESSELHUYS Appelepittig ding zorgen Gerard van den Dool (or gel) en Frans Vreugdenhil (trompet). Op de avond vóór Kerstmis trekt in het NTS-programma op Ne derland 2 de aandacht de gevoelige en boeiende speelfilm „De drempel" (20.20 - 21.30 uur). „Wij dnken terug aan de hoge muur tvan onze jeugd; aan de dag waarop ij hem vol nieuwsgierigheid be- ommen. Onze ontdekkingen deden ons soms veel verdriet en toch waren we zeer verbaasd, dat wij ons ver driet zo snel konden vergeten". Deze woorden vormen het funda ment waarop de Tsjechische regis-, seur Karei Kochyna zijn film „De drempel" bouwde. De film verhaalt van het twaalfjarige meisje Jitka, dat een tijdelijk invalide man de in spiratie geeft om spoedig te genezen. Het resultaat van haar mentale be geleiding is, dat de man, aan wie zij zich sterk is gaan hechten, uit haar leven verdwijnt. „De drempel" is vooral door de spontane vertolking van de meisjesrol door Radka Duli- kovaeen gevoelige film. Bovendien een film, die weer eens bewijst, dat de Tsjechen, reeds lang vermaard om hun voortreffelijke tekenfilms, ook de kunst verstaan boeiende speel films te maken. Het programma „Het verborgen Kerstfeest" (22.00 - 22.50 uur) is gebaseerd op de vraag: Waarom wordt Kerstmis op 25 december ge vierd? Een voor de hand liggende vraag, waarop meestal het geijkte antwoord wordt gegeven: omdat Jezus op die datum in Bethlehem werd ge boren. Zo althans wil de traditie het en daarom dan ook begint dit pro gramma, waarin naar het juiste ant woord op de vraag wordt gezocht, in Bethlehem, op de plek waar volgens de alleroudste .Christelijke, opvattin gen de kribbe heeft gestaan. Vervolgens wordt aan de hand van iconen getoond welke betekenis tot op de dag van vandaag aan deze plaats door de kerken van het Oosten wordt toegekend. Daarna worden bij zonderheden aan het licht gebracht over de Kerstviering, die in de twee de en derde eeuw op 6 januari plaats vond, de dag van het feest van de doop van Jezus in de Jordaan. Hier bij wordt ook aandacht besteed aan de relatie, die er bestaat tussen doop en geboorte, hetgeen vooral speelt in de opvattingen van de gnostische chris tenen van Egypte. Als doop en doop huizen ter sprake komen, verplaatst het programma zich naar Ravenna, inzonderheid naar de beroemde Bap tisteria. Voor de sfeer van Rome.ten tijde van de eerste eeuwen van het Christendom wordt een bezoek ge bracht aan enkele vermaarde kerken in deze stad, onder meer de Santa Maria Maggiore, de San Clemente en de Santa Prisca. Hier gaat de uitzen ding in op de strijd tussen de Mithras- dienst die in de Romeinse tijd, in de vierde eeuw, een machtige gods dienst was en het geloof van de Christenen. Bijzondere ogenblikken in het pro gramma zijn de onderdelen van de Grieks - Byzantijnse liturgie voor Kerstmis. Deze luisterrijke liturgie komt, speciaal ten behoeve van dit NTS-programma, uit de van 1170 da terende kerk van St. Julien - le - Pau- vre in Parijs. Daar zingt het koor van Tra jan Popesco, een van de be roemdste Grieks - Byzantijnse Koren. Voor dit geheel in kleuren uit te zenden programma's moest research worden verricht over de gehele we reld. In de Baptisteria van Ravenna werden ten behoeve van de NTS op namen gemaakt door de Italiaanse televisie, de RAI. De NTS zelf ope reerde in Rome en Parijs. Wetenschappelijke medewerking aan dit door Jack van Belle samen- registreerde programma verleenden: registreerde programma verleenden: prof. dr. Gilles Quispel (hoogleraar in de geschiedenis van de Oude Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en deskundige van internationale faam op het gebied van het gnosticis me) en dr. W. P. Theunissen (icono- loog en deskundige op het terrein van de Oosterse kerken). Adviezen wer den gegeven door de archeoloog dr. M. J. Vermaseren (die zeer belang rijke opgravingen in Rome heeft ge daan), prof. dr. H. Schulte- Nordholt (directeur van het Nederlands His torisch Instituut te Rome) en dr. P. J. van Kessel (eveneens aan bovenge noemd instituut verbonden). De op 14 december feestelijk her opende gerestaureerde Laurens- kerk in Rotterdam is op kerstavond de plaats van onmoeting van kerk gangers met verschillende achter gronden en nationaliteiten. Ook in de liturgie komt deze verscheidenheid naar voren, met name bij de schrift lezingen. Deze worden gehouden door mgr. Dionysios, bisschop co-adjutor van de Russisch Orthodoxe kerk, ds. H. Steendam, gereformeerd studen tenpredikant, ds. H. J. Svensen, Noors predikant en pater J. van den Brekel, O. P. Voorganger is ds. W. R. van der Zee, hervormd predikant in Rotterdam. Het thema van zijn prediking is: „Want er komen ande re tijden". Voor de muzikale begelei- De KRO-radio zorgt van 20.30 tot 03.15 uur op Hilversum I voor een reportage van U brengen waar heen gij niet wilt....", de radio-voet tocht, georganiseerd door de Pax Christi en de KRO als voorbereiding en viering van Kerstmis. Op 24 december 1818 hebben in 't Oostenrijkse dorpje Oberndorf bij Salzburg pastoor Joseph Mohr, de dichter, en Franz Xaver Gruber, de componist, het kerstlied „Stille nacht, heilige nacht" geschreven. De AVRO zal in zijn radioprogramma op kerstavond tussen 19.35 en 23.55 uur aandacht besteden aan dit jubi leum. In het kerstavondprogramma, getiteld „24-12-'68", valt het accent niet alleen op „Stille nacht", maar zal men ook worden geconfronteerd met de Kerstmis in de wereld, het feest van het licht, de vrede en de menselijke warmte voor elkaar. Het programma, dat diverse uit voeringen en improvisaties omvat van het lied „Stille nacht" en bijdra gen van AVRO-correspondenten in 't buitenland is samengesteld uit de vol gende onderdelen: van omstreeks 19.40 tot ongeveer 20.30 uur een klank beeld van W. G. van Maanen over 't ontstaan en de populariteit van het wereldberoemde kerstlied „Stille nacht"; van ongeveer 20.30 tot 21.30 uur een „Zelfportret van een nacht wacht'* door Theo Strengers; van on geveer 21.30 tot 22.05 uur een extra aflevering van „Hersengymnastiek" met een ontmoeting tussen gisteren - vandaag en morgen, flat wil zeggen Australië - Nederland en Canada. Voor de samenstelling en leiding zor gen Jan van Herpen en Jan Boots; van ongeveer 22.05 tot 23.00 uur met een onderbreking van 22.30 tot 22.40 uur voor het nieuwsbulletin een sfeertekening van Theo Strengers onder de titel „Sssst... nacht"; van ongeveer 23.00 tot 23.30 uur „Bid een voudig zoeen programma van Peter Cramer over de liturgie-ver nieuwing, en ten slotte van ongeveer 23.30 tot 23.55 uur een door Kees de Wolf te regisseren cabaretprogram ma van en met Jules de Corte, geti teld „in plaats van kaarten". Voorts verlenen mevrouw M. Gruys- Hildes- heim, Willem Strietman, Eef Brou wers en Dolf Coppes hun medewer king aan dit door Chris van Hoorn te produceren kerstprogramma. De viering van de nachtmis, (KRO-tv, Nederland I, 00.00 - 01.30 uur) wordt dit jaar uitgezonden, vanuit Hallein, een klein stadje bij Salzburg in Oostenrijk, waar 150 jaar geleden „Stille Nacht, Heilige Nacht" werd gecomponeerd en uitgevoerd. De nachtmisviering zal worden op geluisterd met kerstliederen gezongen door de koren van Hallein én het mannenkoor van de St. John's Uni versity - Minnesota (USA)- De toe lichting wordt verzorgd door A. Truy- man o.p. In de Kerstnacht dient de beman ning van de Apollo-8 haar terugkeer naar de aarde in te zetten, een kri tieke fase in de ruimtevlucht. De NTS houdt rekening met een directe repor tage tijdens de negende omloop in de Kerstnacht om 3.15 uur uit het vlucht- leidingscentrum in Houston en zo mo gelijk wederom via de televisie-ca mera aan boord van de Apollo-8 (Ne derland I). kinderstukken geschreven, warvan er vier werden geregisseerd door Be rend Boudewijn, die ook nu weer de regie heeft; een in Nederland vrij unieke samenwerking. Een bijzonde re aantrekkelijkheid in de voorstel ling zijn de lichtvoetige liedjes, waar voor Han Reiziger de muziek schreef. De liedjes werden ingestudeerd en begeleid door Henk van Dijk. Het verhaal gespeeld door de to neelgroep Arena gaat over het aardmannetje Krummel Kippesoep, dat per vergissing werd geboren 'uit een eikel in het laatste loverbos. Dat is een natuurreservaat, omgeven door een hoge muur met prikkeldraad. IKOR, CVK en RKK brengen deze uitzending van 23.00 tot 24.00 uur op Nederland I. Uit het hooggebergte komt een spectaculaire sportshow: Sport op hoog peil (16.00-17.00 uur). Het is een in kleuren uit te zenden programma, waarin sport beoefend wordt op een hoogte van enkele duizenden meters temidden van rotsen, sneeuw en ijs in het hooggebergte van Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Joego slavië en Duitsland. Hóe gevarieerd de opvattingen over kerst in Nederland zijn wordt door Netty Rosenfeld, Jan Rogier en Bob Alberts (camera) in de reporta ge „Kerstmis '68" die een co-produk- tie is van KRO, VPRO, CVK, IKOR en RKK, naar voren gebracht. Zowel de religieuze kant van het kerstféest als het commerciële element en het huiselijke feest worden in dit pro gramma belicht. Een kleine greep uit de grote hoeveelheid kerstbelevingen: kerkelijke koren brengen op een plechtige wijze oude en nieuwe lie deren ten gehore en naast de kerst- herinneringen in Nazi-Duitsland van een jonge in Nederland wonende Duit se componist klinken de vertellingen van schoolkindren uit Marken en Am sterdam. Een staflid van het Polemo- logisch Instituut in Groningen zet uit een welke relatie er in wetenschap pelijk opzicht bestaat tussen de chris telijke kerstviering en de vrede.,' En de dichter Gabriël Smit legt uit waar om hij dit jaar géén kerstgedicht zal gaan schrijven en wat hij eigenlijk wél zou willen schrijven. Maar ook 'n kalkoenfokker uit zijn gedachten over deze voor hem zo winstgevende dagen. Commentaar en uitleg worden er in dit programma niet geboden. De rea liteit is sprekend genoeg. (17.35-18.35). Voor vele kijkers ongetwijfeld een aangename verrassing: „Heidi", kleu renfilm naar een beroemd boek (20.10 -21.50 uur). Het boek „Heidi", waar naar de film van de Amerikaanse te levisie-organisatie NBC is gemaakt, werd in 1870 geschreven door Johan na Spyri. Het was een van de verha len die zij uitsluitend schreef om haar zoon te amuseren. In 1880 werd het verhaal herschreven tot een vol wassen roman en het werd over de he le wereld een bestseller. Het boek be leefde meer dan veertig herdrukken. Het is gebaseerd op authentieke bele venissen van de schrijfster in de Zwit serse Alpen, al zijn de figuren gefin geerd. In tegenstelling tot 1937, toen het zelfde verhaal ook al, in Hollywood, werd verfilmd (met in de hoofdrol Shirley Temple) werden de opnamen voor deze nieuwe versie ter plaatse gemaakt, dat wil dus zeggen voor een groot deel in de Zwitserse Alpen. Voorts werd er in Hamburg en bij Lübeck gefilmd. De NCRV brengt op Nederland 2 onder meer „De herdersopera" van '///W/WW////WA///WWAA/////////////, was hij tevreden. Taubman van de New York Times zei: „Ik heb Horo witz' werk in al die jaren van nabij gadegeslagen, maar bij deze televi sieopname zijn me in zijn techniek dingen opgevallen, die ik nog nooit eer had opgemerkt." Horowitz speelt: Ballade in G mi neur opus 23 van Frédéric Chopin; Nocturne in F. mineur opus 55 no. 1 van Frédéric Chopin; Polonaise in F mineur opus 44 van Frédéric Chopin; Sonate in E majeur en Sonate in G majeur van Domenico Scarlatti; Ara besque opus 18 van Robert Schumann; Etude in D groot mineur opus 8 no. 12 van Alexander Scriabin; Trëume- rei van Schumann en Variaties op een zigeunerlied uit de opera „Carmen" van Georges Bizet. Het programma werd geproduceerd en geregisseerd door Roger Englan- der, die onder meer ook de program ma's met concerten van Leonard Bernstein produceert. Via een Eurovisie-programma van de BBC kunnen de Nederlandse kij kers ook dit jaar weer de speciale Kerstvoorstelling bijwonen van het be faamde Engelse Circus Billy Smart (15.30 - 16.40 uur), dat zijn tenten in het uitgestrekte park van Clapham Common in Zuid-Londen heeft opge slagen. Indien inmiddels alles volgens de plannen verloopt is de Apollo-8 op zijn terugreis naar de aarde, wederom een kritiek moment in dit Apollo-project. De NTS houdt rekening met een uit zending in het avondprogramma van de VARA om 22.50 uur. De program ma's over de Apollo-vlucht zullen aan de hand van de laatste gegevens nader ir? bijzonderheden worden bekendge maakt. Op verzoek van de KRO-televisie heeft Willy van Hemert voor Tweede Kerstdag een televisiebewerking ge- schreven en geregisseerd van het be- kende verhaal over Scrooge en Mar- ley van Charles Dickens. In de sfeervolle decors van Fokke Duetz herleeft het Londen van 1860, met zijn besneeuwde straatjes en olie- 5 lampen. De vrekkige Scrooge heeft in de nacht voor Kerstmis een afschuwelij- ke nachtmerrie, waarin hij bezoek krijgt van Marley, zijn zeven jaar ge- leden overleden compagnon die hem bezweert zijn leven te beteren en zich te ontdoen van de boeien van 't goud. Scrooge wordt daarna rondgeleid door de Geest van het verleden, de Geest van het heden en de Geest van In het Amsterdamse Carré ging de Nederlandse première van de musical ,,De man van La Mancha" van Dale Wasserman. Het bijzonder Pr van pemaakt. h5>ft Pn hop hij I enthousiast publiek heeft na afloop de uitvoerenden een langdurig ovationeel zal g 5 applaus gebracht. Carry Tefsel in de moeilijke rol van Dulcinea kwam tot een excellente creatie evenals haar beide tegenspelers Guus Hermus als Don er van gemaakt heeft en hoe eindigen. Als Scrooge tenslotte, badend in het S *cn ^enente creot.e enenats naar oeiae tesenspeiers uuus nermus ais uon zweet, op kerstochtend wakker wordt 5 Qdichote en Le*Goudsmit als Srncho Panza. Er lag een zekere nervositeit is hij een herboren mens, die nietS °Ver deze premiere en zelfs ontstond er even een derodlement toen Guus weet hoe snel hij al het aangedane S Hermus zijn tekst kwij.$ was. Dit werd echter schitterend opgevangen door w Carry Tefsel, die we hier te midden van een groepje van de grote groep medespelenden zien. leed weer goed moet maken. De ac- teur Joris Diels geeft gestalte aan de koude en berekenende Scrooge, die op zo merkwaardige wijze geneest, daar- in bijgestaan door een groot aantal acteurs en actrices onder wie Frans v. d. Lingen, Hans Tiemeyer, Ton Kuyl, Maxim Hamel, Hans Culeman, Margriet de Groot en vele anderen. (20.20 - 22.05). De AVRO brengt in haar radio- programma op Hilversum 1 van 20.05- AMSTERDAM De in september van dit jaar in Amsterdam opgerichte toneelgroep „Herman Heyermans", die J fVlLL/L/lgl A vi lUOll A1VJ LI 111U1IO y UIU tot 21.30 uur de sprookjesopera in één .^ch ten doel stelt de oude traditie te akte, „Die Kluge", van Carl Orff ten herstellen om elk jaar op 24 december een première te brengen van één van Orff ontleende de stof voor „Die s de stukken van de Nederlandse toneel- Kluge' aan het sprookje „Die kluge schrijver, is tot nu toe een mislukking Bauerntochter" van de gebroeders gebleken. De uitvoering van drie één- Grimm. De motleven uit het verhaal akters van Heyermans, „Ahasverus" gaan op diverse Oosterse verhalen te- rug. WLADIMIR HOROWITZ pianomuziek ,,'t Kind", en „Artikel 188" kan mor gen niet doorgaan. De leiding van de toneelgroep is er niet in geslaagd een amateurgezelschap samen te stellen dat de stukken kan spelen. Mevrouw Lien la Chapelle-De Jonig, die de artistieke leiding van de groep heeft, zei vanmiddag, dat ér wel spe lers waren gevonden, maar dat het sa menstellen van een juiste groep niet haalbaar is gebleken. „Velen hebben een hekel aan de repetities, sommigen blijven gewoon weg, anderen komen niet bij elke repetitie en tenslotte zijn er diversen die met bepaalde personen niet samen willen spelen" aldus me vrouw La Ghapelle, die erover denkt over te gaan tot het aantrekken van beroeps acteurs en -actrices. Waar zij John la Montaine (20.30-21.30). Kerst 1967 bracht ABC-Television in Ameri- ka de wereldpremière van „The Shep- 5 hardes' Playe", een speciaal voor 1 lNi RHENEN Het CNV-Rhenen vierde U1CHU VWi UCLC UUC1 <X WC1U BCOV.1UC- ArA ven mede aan de hand van verschil- i met ruim 350 kinderen, sommigen ver lende mysteriespelen uit de veertien- gezeld van hun ouders, in gebouw „Ire- NEW YORK De Amerikaanse auteur John Steinbeck, winnaar van de Nobel- en de Pulitzer-prijs voor litera tuur, die vrijdag op 66-jarige leeftijd overleed, is maandag in New York herdacht tijdens een korte, sobere plechtigheid. De auteür Hehry Fonda las tijdens de herdenkingsdienst drie gedichten van William Syrusge, Robert Louis Steven son èn Tennyson. Fonda wés een van de hoofdrolspe lers in de film naar Steinbecks be roemdste roman „De druiven der gram schap". hiervoor het geld vandaan moet halen, is voor haar nog een vraag. De toe komst van de pasgeboren groep-Heyer- mans is thans nog volkomen onzeker. Op 14 september kondigden de initi atiefnemers de zakelijke leiding is in handen van de heer Marten Putman aan dit jaar op 24 december a.s. met het eerste stuk te starten. Vooralsnog zou gewerkt worden met de best be schikbare amateurspelers. Men zou er naar streven te zijner tijd te komen tot de stichting van een Herman Heyer mans theater, waarbij als de groep levensvatbaar was gebleken geleide lijk zou worden overgegaan tot het en gageren van beroeps acteurs. UTRECHT Hei hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft zich tot de fracties van de Eerste en Tweede Kamer gericht met het ver zoek op te treden tegen een aantal „misstanden" die bij de Nederlandse Radio-Unie en de Nederlandse Televi sie Stichting bestaan. De grieven van de NTB zijn de vol gende: de musici in vaste dienst bij de NRU worden verplicht zonder honore ring te werken voor de televisie. Deze verplichting wordt in strijd genoemd met de cao. De NTB noemt het volko men niet ter zake doende dat de erken de vakbonden hun toestemming hebben gegeven voor deze niet betaalde arbeid. Geref. Gemeenten Beroepen te Sioux Center (Iowa) (U.S.A). A. Vergunst te Rotterdam-Centrum, te Oost-Kapelle J. C. Weststrate te Meliskerke, die bedankte voor Clif ton (U.S.A.). voor Kerstmis geschreven opera van de in- ternationaal bekende componist en Purlitzer Prijswinnaar John la Mon- taine. Deze uitzending kwam vanuit de Kathedraal in Washington. Het li- bretto voor deze opera werd geschre- 5 de en vijftiende eeuw. „De herdersope- ra" is de tweede van een „trilogie' Kerstopera's! De eerste schreef e" i La Montaine in 1961 en was getiteld „No- b vellis, Novellis", de derde en laatste b zal zo is de bedoeling der de titel „The Magi ne" kerstfeest. Voorzitter Broekhorst opende, er werden kerstliederen gezon gen, afgewisseld met het lezen van het kerstevangelie door Geusina van Bree- nen, Beppie Gerritsen, Corrie Kelder- in 1969 on- man en Berend Hogendorp. Het kerst verhaal werd verzorgd door de heer en in première en diri- gaan. De uitvoering wordt geleid door mevrouw Drost. Het werd een hoogte- dr. Paul Callaway, organist van de punt van de feestviering. Tot besluit kregen alle kinderen een goed verzorgd paketje mee naar huis. Bij huise „Heimestein" werden ook nog veertig pakjes bezorgd voor de daar verblijvende kinderen. Organist tijdens dit kerstfeest was de heer Ho gendorp. Het CNV-Rhenen kan op een zeer geslaagde kersviering terugzien. Kathedraal van Washington gent van het kerkkoor. Mary Dresselhuys vertaalde het verhaal „Jug of Silver" (Appelepit) J van de bekende Amerikaanse schrij- ver Truman Capote. Enkele weken ge- leden maakte de NCRV een opname, waarbij Mary Dresselhuys dit ver- haal zelf voor de camera's vertelde. Deze opname zal om 21.30 uur worden uitgezonden. radio. Op Hilversum 1 onder meer om 9.55 vanuit de Ned. Herv. Kerk te Kruiningen), om 13.15 (voor de kinde- 5 ren) en 16.02 uur. Op Hilversum 2 on- der meer om 11.02 (uit de Grote Kerk te Loppersum). Op Hilversum 3 om 9.02 (volkskerstzang uit Haarlem). Nog even terug naar ;,2", waarop g om 14.00 uur Bizets opera „Carmen" te beluisteren is. SCHERPENZEEL —De CPJ in Scherpenzeel organiseert twee jaarfees ten waarvan de eerste avond op zater dag 4 januari in het Verenigingsgebouw te Woudenberg en de andere avond op 11 januari in gebouw Rehoboth te Rens- woude plaatsvindt. Op beide avonden zal door de leden een toneelstuk worden opgevoerd terwijl er tevens van zang en muziek te genieten valt. Na de door het RKK op Neder land I over te nemen Eurovisie uitzending uit Rome van de pauselij ke zege Urbi et Orbi vervolgt de NTS zijn programma vanuit de St Acaph Cathedral in Noord-WaleS met een Eu rovisie-uizending van de BBC van de Kerstcantate van Arthur Honegger, 12.30-13.00 uur). Aan de uitvoering van deze cantate, die gedeeltelijk in het Latijn en gedeeltelijk in het Engels wordt gezongen en die enkele van de bekendste Europese Kerstliederen be vat, wordt medewerking verleend door het BBC Welsh Orchestra onder leiding van Wyn Morris, de Seriol Singers van het University College van Noord-Wales, het Bangor and Alum Mold Grammar School Choir van Flintshire en de bariton Stephen Roberts. Inmiddels wordt de vlucht van de Apollo-8 wederom gevolgd, nu in een uitzending om 13.00 uur. Het voor de jeugd bestemde to neelspel „Het laatste loverbos" (14.05 - 15.15 uur), dat in kleur wordt uitge zonden, is een onderhoudend en hoogst origineel kinderspel van Jan Staal, die er wederom in geslaagd is het juiste evenwicht te vinden tussemhu- mor en spanning. Staal had al vijf PRAAG Josef Smrkofsky, de open hartige voorzitter van de Tsjecho-Slo- waakse nationale vergadering, wacht een moeilijke strijd om zich de volgen de maand in zijn functie te handhaven. Gustav Husak, de communistische lei- °S. de^ ^eedeiKerstdag ibirengt der van slowakije> heeft lat(.n weten, dat Slowakije er op zal aandringen een Slowaak president van de nationale vergadering wordt. Smrofsky is een Tsjech. Slowakije is een van de twee staten die het volgend jaar de nieuwe federa- de NTS op Nederland 1 een uniek ge- beuren: een pianorecital door Vladi- mir Horowitz (14.05-14.55 uur). Het is de eerste maal dat de beroemde Amerikaanse pianist in zijn veertigja- rige carrière voor de televisie op- S treedt. Hij heeft televisie altijd veraf- Te s ^WvaV de rëjering gaan vorl schuwd. „Alles wat ik tot nu toe op de televisie heb gezien was voor zover het klassieke muziek betrof een flop", heeft hij eens gezegd. Na veel aan- dringen door zijn vriend, Howard Taubman, muziekrecensent van de New York Times, stemde hij met 'n S worden een wet de televisieoptreden in Horowitr stond S ma(;ht van Btwee kamers ondeI.Been fe- men. Onder het federale stelsel zullen er nationale Tsjechische en Slowaakse re geringen onder een federaal kabinet in Praag worden ingesteld. Ook zal de te genwoordige nationale vergadering j j. j s iiicitjii l vdii twee Hdiiieis uiiuci een jlc- erop dat de opname niet in een tele- j dera)e voorzitteI, Qver de2e laatste zou worden gemaakt, g pQst za, het centrale comité van de par_ tij begin januari beslissen. De scheidslijn is al lange tijd geleden 'visie-studio maar in de Carnegie Hall in York. v Alvorens akkoord te gaan met de t New S ----- getrokken tussen liberalen en conserva- «even. is waarschijnlijk t dere voorwaarden gesteld. Er werd 5 met talkpoeder gestrooid om eventu- eel geluid van ide bewegende came- ra's te voorkomen en de cameraman- eaan nen droegen slippers van fluweel. Zij TTi+ bewogen zich als balletdansers door de ruimte, zodat de concentratie van Horowitz en zijn spel door geen enkel geluid kon worden verstoord. Nadat hij de opname had gezien meest progressieve lid van de kern van acht leden van het presidium. Husak is een meer conservatief lid van dat or- Uit een gisteren door Husak gehou den rede blijkt duidelijk, dat de strijd om Smrkofsky de volgende maand zal worden uitgevochten maar dan eerder langs de scheidingslijnen van de natio naliteit dan van de politieke opvattin gen. een drietal keurmeester bekeken gisteren aandachtig de ontdektèn een bijzonder goede kwaliteit inzendingen van de Veenendaalse Vogelvrienden en VEENENDAAL In het voormalige lyceum aan de Tuinstraat in Veenen- daal wordt vanavond om 7 uur de jaarlijkse vogeltentoonsteling geopend van „De Veenendaalse Vogelvrienden". Het aantal voor de expositie ingezonden vogels bedraagt ruim duizend. De organisatoren verwachten dit jaar een gro tere belangstelling dan ooit tevoren. Er worden onder andere bezoekers ver wacht uit België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Evenals voorgaande jaren is ook voor dit jaar de grootste drukte voorzien op Tweede Kerstdag. Het inte rieur van het lyceum is door de leden van de Veenendaalse Vogelvrienden om getoverd in een prachtige tropische tuin, waarin de vele soorten vogels het blijkbaar best naar hun zin hebben. De inrichting van de expositie heeft enkele duizenden guldens gekost De keurmeesters J. K. Brinkman uit Velp, G. J. Buitenhuis uit Rhenen, H. Laurijsen uit Eindhoven, M. van Lien- den uit Opheusden, W. D. H. Spijker uit Hilversum, H. Veenendaal uit Hen gelo en H. Stam uit Ermelo waren gis termiddag druk bezig met de keuring. Men was algemeen van oordeel dat de kwaliteit van de geëxposeerde vogels dit jaar bijzonder goed is. Het aantal ingezonden kanaries bedraagt ruim 600. Aan tropische vogels en parkieten wer den ruim 400 exemplaren ingezonden. Een bijzonderheid op de tentoonstelling zijn de Amerikaanse parkieten, waar van enkele zeer zeldzame exemplaren zijn ingezonden. Algemeen kampioen van de tentoonstel ling werd W. van Engelenburg. Kampioen Pigment: J. H. Hommer som; kampioen Vetstof: W. v. Enge lenburg. Stam kampioen Pigment: H. Mark, stam kampioen Vetstof: J. v. d. Leede. Stel kampioen: W. van Engelenburg. Derby winnaar: B. Leppert. TROPEN: Kampioen: P. v. Eek; kamp. graspar kieten: T. Spies; kamp. grondvogels: A. C. v. Beveren; kamp. grote parkieten. J. Ariesen; stam kampioen trop. vogels: A. C. v. Veldhuizen; kamp. Fazanten: H. v.d. Scheur; kamp. volières: H. v.d. Scheur en S. M. Limbeek. AMSTERDAM Werknemers en werkgevers in de confectie zyn het gis teren eens geworden over een nieuwe driejarige c.a.o. De uurlonen zijn voor de komende drie jaar opgetrokken met respectieve lijk zestien cent, vijftien cent en negen tien cent. In 1970 zal er nog een loons verhoging met drie procent komen we gens invoering van een arbeidsverkor- ting met 1V« uur op 1 januari van dat jaar.

De Vallei | 1968 | | pagina 9